De Koninklijke familie te Katwijk. Dames- en Kinderkleeding Eenige le Verkoopsters, WAALS, HaarLstraat 114. DAG-AGENDA. De Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden zal worden waargenomen door de doctoren Boonacker, Jans- sens, Kist en Muyzert. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Timmermans, Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst lier apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 September waargenomen door de apotneek van den heer P. du Croix, Rapenburg, Tel. 807. Heiten B. van, Genua. Kühlmann, Spieleroog. Koning Mej. C., Bonn. Kozerska Sophie, Varsovie. Loh- mann, Luzern. Nijbakker Mevr., Me- rok. Ramb B., Dresden. Serveu Marie, Essen. Drie briefkaarten zonder adres. Wij verwijzen naar een adverten tie in dit nummer waarin B. en W. van Leiden mededeelen, dat de in schrijving van leerlingen voor het Openbaar Volksonderwijs, zal plaats hebben op Maandag 12 en Dinsdag 13 September e.k. Zie voor verdere bij zonderheden de annonce. Door de Fa. W., sigarenfabrikan ten, is aangifte gedaan van diefstal van 375 sigaren. De politie heeft de zaak in onderzoek. Gisterenmiddag kwart pver zes hrd op den Haagweg ter hoogte van de houtzagerij van dp Fa. Noordman, een aanrfd'ng van twee auto's plaats. Het A-wie.ig motorrijtuig 1027, komend? uit d? richting Leiden, wilde een vrachtau :j passé eren en kwam toen in aanrrj d ng met een van den anderen kant Lome; de auto, bestuurd door J. v. L. te Leiden. Tegen den bestuurder van eerstge noemde auto, G. v. d. B., werd proces verbaal opgemaakt wegens het in ge vaar brengen van de veiligheid van het verkeer. Hij verklaarde .zich bereid, de vrij aanzienlijke schade, toegebracht aan de auto van v. L., te vergoeden. BINNENLAND. HOFBERICHT. Naar wij vernemen, hebben het Ba- taafscli Genootschap en de Rotter- damsche Aeroclub bericht ontvangen, dat Prins Hendrik heden niet in Rot terdam kan komen en dus de verga dering van het Genootschap en de opening van de Vliegschool niet zal bijwonen. Aan de Aeroclub heeft de Prins meegedeeld, in de plaats daar van binnenkort een bezoek aan haar school te zullen brengen. De verhindering van den Prins is een gevolg van liet feit, dat Prinses Juliana naar Katwijk gaat, om daar de villa te betrekken, die zij zal bewo nen gedurende haar studietijd aan de Leidsche Hoogeschool. De Koningin en de Prins zullen haar naar Katwijk vergezellen. DE TOESTAND VAN INSPECTEUR PAUL. Koninklijke belangstelling. De toestand van den heer Paul, hoewel nog steeds zorgwekkend, heeft toch een gunstiger wending ge nomen. De longinfectie, waarvoor de dokter vreesde, heeft zich gelukkig niet geopenbaard. Men heeft weer hoop den inspecteur in het leven te houden. Gistermorgen is de hoofdcommissa ris van politie, de heer van 't Sant, bij Prins Hendrik ten Paleize ontboden om Z. K. H. in te lichten over het ge beurde op de Sportlac.n. De Prins vroeg zeer belangstellend naar den toestand van den patiënt en verzocht den heer van 't Sant den heer Paul en diens familie de beste wenschen over te brengen H. COLIJN. De Zwitsersche correspondent van de N. R. Ct. meldt: De Volkenbondsraad heeft vandaag met algemeene instemming den heer H. Colijn benoemd tot voorzitter van de Volkenbondsconferentie, die op 17 October te Genève zal worden geopend en die ten doel heeft de opheffing van de in- en uitvoerverboden en in- en uitvoerbeperkingen. Zooals men weet, heeft de heer Colijn op de economi sche conferentie, die in Mei te Genève gehouden is, het voorzitterschap van de handelscommissie bekleed en zich daarbij zoo onderscheiden, dat het al gemeene instemming vindt, dat de eerste conferentie, die voor de verwe zenlijking van een van de wenschen der handelscommissie gehouden wor den, door onzen landgenoot gepresi deerd wordt. DE VLIEGTOCHT VAN KOPPEN NAAR INDIë. Men meldt aan het Haagsche Aneta- kantoor: Bij het comité Vliegtocht Nederland Indië is een telegram ingekomen houdende meedeeling, dat het race-ter rein te Medan, dat door van der Hoop en Geysendorffer als landingsterrein gebruikt is, voor den vliegtocht van den heer Koppen niet beschikbaar zal zijn. De heer Koppen is daardoor genood zaakt zijn route te verleggen, zoodat hij, met vermijding van Medan van Sengora naar Muntok zal vliegen. Ivt ligt in zijn bedoeling, op den weg naar Batavia Palembang aan te doen. Er worden thans pogingen in het werk gesteld om in ieder geval een snelle verzending van de post naar Medan, eventueel met een watervlieg- Vanmiddag hebben H. M. de Konin gin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana per auto met ge volg een bezoek gebracht aan Kat wijk, waar, zooals bekend, Prinses Juliana Dinsdag, in verband 'met haar studie aan de Leidsche Univer siteit, de villa 't Waerle zal betrek ken. Zooals reeds eerder gemeld, had den de Oranjevereenigingen te Kat wijk verzocht, aan de Kon. familie, ter gelegenheid van het bezoek, dat de vorstelijke personen vanmiddag aan de nieuwe woning van Prinses Juliana zouden brengen, een aubade te mogen brengen, en was daarop een gunstig antwoord ontvangen. Vanmiddag 3 uur zijn de Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana per auto met gevolg te Katwijk-Binnen aangekomen. Zoowel te Katwijk-Bin nen als te Katwijk aan Zee wapperde huis aan huis de vlag. In verschillen de straten waren versieringen aange bracht en in de Voorstraat bij de Bad- straat en op den Boulevard, op onge veer 200 Meter afstand van het nieu we verblijf van de Prinses, waren eerepoorten opgericht. Laatstgenoem de eerepoort, die een lengte had van ongeveer 25 Meter, was samengesteld uit attributen, op de visscherij betrek king hebbend, zooals vischnetten. groote en kleine, beschilderde haring fusten, enz. Bij de aankomst voor het Gemeen tehuis te Katwijk-Binnen had zich een talrijke menigte, o.w. honderden personen uit de omliggende gemeen ten, voor het gemeentehuis verzameld en juichte de vorstelijke personen lui de toe. Een muziekcorps liet het Wil helmus liooren. Voor het gemeente huis waren ter begroeting aanwezig het gemeentebestuur, de secretaris, de heer Kobus, en de leden van den ge meenteraad. De burgemeester, Mr. Dr. J. J. Schokking, begroette de Koningin, Prins Hendrik en de Prinses met een korte toespraak, waarin hij er zijn vreugde over uitsprak, dat Katwijk als verblijfplaats voor Prinses Julia na, tijdens haar studietijd, was uitge kozen en dat Katwijk het zich tot een hijzonder groote eer rekende, de ko mende jaren de Prinses tot haar in woners te kunnen rekenen. Na deze toespraak boden de jonge dames Jo Ouwehand, een dochtertje van den wethouder en mej. Betsy Ko bus, een dochtertje van den gemeen te-secretaris, de Koningin en de Prin ses bloemen a*n, waarvoor dezen minzaam dankten. Nadat aan de Koningin, Prins Hen drik en de Prinses de leden van het gemeentebestuur waren voorgesteld, vertrokken de vorstelijke personen, terwijl de muziek het Wilhelmus (oude toonzetting) deed hooren, on der luide hoera's naar Katwijk aan Zee. Bij aankomst op den boulevard al daar stonden ongeveer 3000 school kinderen in twee rijen opgesteld, om de vorstelijke personen in Hun auto's te laten passeeren. Toen de Konink lijke auto's ongeveer halverwege tus- schen beide rijen was gekomen, tra den vier kinderen naar voren, welke aan de Koningin en de Prinses twee bloemstukken aanboden met de kleu rt van Katwijk, blauw en wit. Terwijl de vorstelijke personen tus- schen de rijen der kinderen doorre den, zongen deze eenige vaderland- sche liederen. Zoodra de Kon. familie door de eere poort reden, sloten de schoolkinderen zich aaneen en volgden de Koninklij ke auto's tot aan het eind van den Boulevard voor de woning van de Prinses. Bij aankomst aan de villa der Prin ses stonden daar ter verwelkoming van de Vorstelijke personen de bestu ren van de Oranjevereenigingen. Op het plein stonden verder opgesteld de muziekvereeniging „Uitspanning na Inspanning" (U.N.I.), de Christelijke Zangvereenigingen „Halleluja" en „Excelsior", alsmede de gymnastiek vereniging „Hercules". Nadat U.N.I. het Wilhelmus had doen hooren, zon- gc:- de leden van Excelsior het Konin- ginnelied. Vervolgens bracht de zang vereniging Halleluja het „Lied van de Zee". Hierna defileerden de verschillen de verenigingen en de schoolkinde ren voor de Kon. Familie. Minzaam buigend en onder luide hoera's trokken de Koningin, Prins Hendrik en de Prinses zich hierna in 't Waerle terug. Het muziekcorps begaf zich hierna naar de muziektent op het strand en voerde daar verschillende vaderland- sche liederen uit. Zooals reeds gemeld zal de Prinses na afloop der huldiging aan het ge nu jntebc: tuur en de besturen der Katwijksche Oranjevereenigingen in 't Waerle een thee aanbieden, waarna de Kon. Familie uit Katwijk vertrek ken. In het dorp is er heden den gehee- len namiddag en avond feest. In de hotels en koffiehuizen is overal mu ziek. RECLAME Voor directe indiensttreding gevraagd: geheel op de hoogte met den verkoop. tuig MuntokBelawan, te verzekeren. De onderhandelingen hieromtrent zijn thans nog gaande. UIT DE S.D.A.P. In de jongste vergadering van het partijbestuur der S.D.A.P. is, naar Het Volk meedeelt, besloten, dat met de Indische partij overleg zal worden ge pleegd over een actie in en buiten het parlement tegen de doodstraf. Op de vandaag te houden zitting van de Executieve der Internationale zal de Hollandsche delegatie een voor stel doen om onverwijld in alle parle menten, waarin de sociaal-democraten zitting hebben, voor te stellen de dood straf uit de wetboeken te schrappen, waarin deze is opgenomen. Behandeld werd de houding v. d. be- sturenconferentie in het gewest Lim burg tegenover het rapport van de commissie van onderzoek. Besloten werd eerst met het gewest in verbin ding te treden, alvorens verdere stap pen te doen, en daartoe op 2 October een vergadering te houden te Maas tricht. dan 24 uur overschreden, dan is, be halve de vergoeding voor de eerste 24 uur a 0.10 per uur, bovendien ver- I schuldigd 0.20 voor elk verder uur. Uit de nieuwe verlaging van het staangeld, dat ruim een jaar geleden ook reeds aanzienlijk is verminderd, blijkt, dat de spoorwegen er ernstig naar streven deze bijkomende kosten tot een zoo laag mogelijk peil terug brengen. Het behoeft geen nader be toog, dat in het belang is zoowel van den handel als van de spoorwegen, dat afzenders en geadresseerden de hun ter beschikking gestelde goede renwagens zooveel mogelijk binnen de bepaalde termijnen blijven beladen en lossen. Er dient toch niet uit het oog te worden verloren, dat een vlug ge belading en lossing der wagens de mogelijkheid van wagengebrek in be langrijke mate doet verminderen. HET GROENE KRUIS IN ZUID HOLLAND. Naar wij vernemen, zijn dóór de, Z.- Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" dezen zomer in de volgende 8 plaatsen consultatiebureaux voor zui gelingen opgericht: Alphen a.d. Rijn, Katwijk, Lisse, Maassluis, Sassenheim Vlaardingen, Voorschoten en Wasse naar. Het ligt in de bedoeling, deze alle reeds in September en October te ope nen. AANZIENLIJKE VERLAGING VAN STAANGELD. Naar wordt medegedeeld, zijn de zer dagen de kosten, welke door de Nederlandsche Spoorwegen in reke ning worden gebracht, wanneer de af zenders of geadresseerden de goede renwagens niet binnen de voorge schreven termijnen hebben geladen of gelost, 't' z.g.n. staangeld, wederom en thans met niet minder dan 50 pet. verlaagd. Voortaan bedraagt dit, in dien de laad- of lostermijnen met hoogstens 24 uur worden overschre den, 0.10 per uur en per wagen, met een minimum van 1. Worden die termijnen met meer PETROLEUM EN BOLSJEWISME. Naar aanleiding van de schriftelij ke vragen van het Tweede Kamerlid, L. L. H. de Visser, in verband met den door de Nederlandsche Maatschappij tot exploitatie van Petroleuimbronnen in Nederlandsch-Indië op 23 Juli ge- publiceerden oproep, deelt de Minis ter van Financiën mede, dat die op roep niet is opgesteld en gepubliceerd met voorkennis van de regeering. De vrede tusschen twee vredelievende landen loopt door een dergelijken op roep geen gevaar. Zoowel hierom, als omdat in Nederland zekere vrijheid van meeningsuiting voor particulie ren bestaat, meent de Regeering zich van ingrijpen ten deze te moeten ont houden. DE TRAMBOTSING TE LAREN. Naar wij vernemen, zal de door den Minister van Waterstaat ingestelde commissie tot onderzoek van de oor zaken van het ongeval, dat op 7 Au gustus j.l. nabij Laren op den tram weg van de Gooische Stoomtram heeft plaats gehad, op Woensdag 14 Septem ber te 2 uur te Laren in hotel Ham- dorff een vergadering houden, waarin het comité van actie, dat zich te La ren gevormd heeft, in de gelegenheid zal worden gesteld, zijn wenschen en bezwaren ter kennis van de commis sie te brengen. Ook deze vergadering zal voor de pers toegankelijk zijn. RECLAME. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten.75 ct Bij Apoth. en ITrogisten, BUITENLAND. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Rede van Stresemann. Gisternrddag heeft Stresemann on der zeer groote belangstelling in da VolkenbonHsvermdering gesproken. Hij wijdde eerst eenige woorden aan de economische conferentie en aan haar beteekenis voor den internatio nalen vrede. Daarna sprak hij over de kwesties; der veiligheid en der ontwapening. Ik betreur, zeide hij. dat ae Griek- sche gedelegeerde' alhier met zoo weinig vertrouwen over de verdere ontwikkeling van den Bond heeft kun nen spreken. Heeft men dit jaar niet het plan oogevat, om al de hier ver tegenwoordigende volkeren een plechtige verklaring tegen den oorlog te laten afleggen? Velen hadden mis schien liever wederzijldsche verplich tingen door een verdrag vastgelegd, maar ik ben van meening, dat die idee en het geloot even zoo krachtig kun nen zijn als de juridische formule. Niet door 'paragrafen maakt men vre de, maar door "den geest in de volke ren en het geweten hunner aanspra kelijke leiders. Wij mogen echter ook niet zeggen dat de ontwapening van de veiligheid afhangt, en de veiligheid van het recht en het recht van de moraal. Dat zou tot een non possumus leiden. Het zal echter juist nu een diepen indruk maken, als de verantwoorde lijke staatslieden het eens worden om te verklaren, dat zij willen samenwer ken om de moeilijkheden der wereld op te lossen. Een plechtige veroordeeling van den oorlog zal zeer zeker niet zonder belang zijn. Stresemann sprak verder nog war me woorden over de gedachte aer ar bitrage. Hij eindigde met de mededeeling, dat hij nog gedurende dezen zittijd de toetreding van het Duitsche rijk tot het protocol betref lende het inter nationaal gerechtshof te 's Gravenha- ge en de verplichte arbitrage zou in dienen. Zijn rede werd geestdriftig toege juicht. Nieuwe Poolsche motie. Nadat Stresemann gesproken had, heeft de Poolsche gedelegeerde, in overleg met de groote mogendheden, een motie ingediend, waarvan de con clusie als volgt luidt: le. Iedere aanvalsoorlog is en blijft verboden. 2e. Alle vreedzame middelen moe ten worden aangewend tot regeling) van conflicten, van welken aard de ze ook mogen zijn. De motie zegt verder: De vergadering verklaart, dat alle leden van den Volkenbond tot plicht hebben zich volgens beide genoemde beginselen te gedragen. Tot zoover het telegram uit Genève. Men ziet dus, dat de uitnoodiging tot het sluiten van een non-agressiever drag vervallen is. Feitelijk heeft Polen' dus toegegeven. De Volkenbondsbibliotheek. De Volkenbondisraaid heeft gisteren hei aanbod van eenige Amerikanen, die een fonds van vijf millioen gulden willen stichten voor de jaarlijkse hei uitbreiding van de VolkenbondsDiblio- theek in aank aanvaard, en de verga dering verzocht, Ideze aanvaarding te bevestigen. Hoe tnen deze gift denkt te beste lden, kan nog niet worden vastgesteld, zoolang geen besluit is genomen om trent de bouwplannen voor het nieu we Volkenbondspaleis en men weet, hoe men de bibliotheek zal inrichten. DE ECONOMISCHE TOESTAND IN DE VER. STATEN. Toenemende werkloosheid. De werkloosheid in New York,, Detroit, Cleveland, en Los Angeles, alle industriesteden, neemt op onrust barende wijze toe en voor honderddui zenden wordt een moeilijke winter voorspeld, zoo lezen wij in de „Paris Times". I Toenemende werkloosheid behoeft evenwel niet steeds te beteekenen, dat het niet goed gaat in de industrie en dit is hier trouwens ook niet het ge val. Sedert 1923 is de werkgelegenheid in de fabrieken met ruim een tiende verminderd, en sedert verleden jaar met ruim een veertigste, maar het be drag aan loonen uitbetaald heeft met deze vermindering geenszins gelijken treden gehouden, waaruit de gevolg trekking kan worden gemaakt, dat zoowel de loonen als die „efficiency" zijn toegenomen, m.a.w., dat dezelfde hoeveelheid werk door minder perso nen is verricht. Het Ameri'kaansche departement v. Arbeid constateert dan ook, dat de industrie het met minder arbeiders stelt, die echter hoogere loonen ont vangen, door grootere productie per arbeider en de invoering van arbei'dl- besparende middelen. HET BRITSCHE VAKVEREENI- GINGSCONGRES. Op het congres van het Britsche Vakverbond te Edinburg is gisteren met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarbij wordt geprotes teerd tegen de vakvereenigingswet. Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren ts. KöNIGWUSTERH., 1300 M. 5.207.15 Muziek. 8.20 Concert. 10.50 Muziek. LANGENBERG 468,8 M. 5.506.50 Concert. 9.50—11.20 Vroolijke avond. Daarna muziek. HILVERSUM, 1050 M. 4.006.00 Muziek. 0.008.00 A. N. R. O -Concert. 8.10—10.30 V.A.R.A.-Avond. 10.30 Persberichten. DAVENTRY, 1600 M. 5.15 Orkest. 6.20 Andrew Brown's O' iqt t. 7.05 Margery Fhiucs a't. 7.35 De grondslagen der Muziek. 7.50 Muziek. 8.05 Hayward Webb. 8.15 Orkest. 8.25 Foster Richardson 8.33 Orkest. 8.45 Hayward Webb. 8.53 Orkest. 9.55 Variëté. io.'io Orkest. 10.55—12.20 Muziek. TOULOUSE, 392 M. 9.05 Concert. ZONDAG 11 SEPTEMBER. HILVERSUM, 1050 M. 9.50 Uitzending van den Kerkdienst vanuit de Ned. Herv. Kerk te Aalsmeer. Voorganger: Ds. W. J. VAN ELDEN, Predikant aldaar. Kort overzicht van den Dienst: 1. Zingen: Bsalm 75:1 en 4. 2. Votum en Zegen. 3. Lezen: De Wet des Heersn, waar na gezongen wordt: Tien Gebe den 9. 4. Lezen: Lukas 21 12536. 5. Gebed. 6j Zingen: Bsalm 89 19 en 7. 7. Eerste ged. van de Prediking over: Prediker 12:5. 8. TusschenzangGezang 130:6. 9. Tweede ged. van de Prediking. 10. Dankzegging. 11. Zingen: Avondzang achter de Psal men 1 en 4 (wijze Ps. 134). .12,. Zegen. 2.20 Uitzending van de Bevestigings- dienst van de v\ reen. voor Vilijz. Herv. te Amsterdam. Bevestigd zullen worden Ds. D. BAK KER uit e-endam en Ds. W. A. F. VAN DIJK uic den Helder, door Pnof. Dr. G. A. VAL DEN BERGH VAN J2YSINGA uit Santpoort. 6.45 Vrijz. Prot. Kerkdienst vanuit het gebouw van den N. P. B. te Hil versum. Voorganger: Ds. J. F, KRUIJT, Assen. Het voorstel werd gesteund door het Lagerhuislid Clynes, die zeide, er, op te vertrouwen, dat die wet nimm-en door de georganiseerde arbeiders in! het land zou worden geëerbiedigd, en dat zij al het mogelijke in het werk zouden stellen, om te maken, dat del wet zijri (doel niet bereikte. UIT DE OMGEVING. KATWIJK AAN ZEE. Het gebeurde te Katwijk aan Zee, aan den Noord-Boulevard, in de nabij heid der villa's waar H. K. H. Prinses Juliana komt wonen. Daar werden Don derdag door de weiüdieden voorberei dende werkzaamheden verricht voor de inkomst van H. K. H. Hiervoor de weg voor het gewone verkeer afge sloten. Tijdens dat werk kwam een auto (aangereden, waarin behalve de chaui feur, drie dames. Een der werklieden ,,ho, je mag (hier iet deur, daemes, Waer mot jelui naer toe? De chauffeur: .naar het einde der <N oord-JBoulevard De jserkman: „da gaet iet, as jelui daer naer toe motten, mot je een arre (andere) kant heen. De wegt is hier ofe- •sloien voor Zaeterdag as Juliaentje komt. De inzittenden in de auto gierden het uit van het lachen, en de chauffeur nam den aangegeven weg. Het was Prinses Juliana met hare 3 .vriendinnen, die even een snoepreisi© ,^iaar „Hefc Waerle'1 en „Hoogcaie maakten. LEIDERDORP. Wegens de groote toename van het (aantal kinderen na.m het bestuur der Chr. School' alhier voor ©enigen tijd het beslüit de aanneming van nieuwe leer lingen om de negen maanden te doea plaats hebben. De tijd van aangifte voor een volgen den cursus is nu weer aangebroken. Zie verder de advertentie i;i dit blad. NIEUWE WETERING. Vrijdagmorgen heeft bij de btfjg óver de "Ringvaart alhier een ernstige aanrijding plaats gehad. Zekere JL O. van Hoog made, werd terwijl hij per rij wiel .uit de richting Haarlem kwam, door ©en bloemenauio aangereden, en van zijn rijwiel geslingerd. Hij .werd b:j .Jen heer V. binnen ge>- dragen, terwijl spoedig geneeskundige hulp werd ontboden. Dr. van der Byl van Oude Wetering, die weldra ter plaatse was, constateerde, dat O. een zeer ernstige inwendige kneuzing vhad lopgeloopen. Later op den dag is de ge troffene naar zijn woning vervoerd. Omtrent de oorzaak van de aanitij- ding loopen de meeningen nog .uiteen, NOORDWIJK. Bij het plaatselijk Bureau voor Ar* beidsbemiddeling zijn deze week 3 per sonen als werkzoekende ingeschreven, t.w. 1 losse arbeider en 2 viescherj?.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2