2778 CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Kan het einde van het jaar. 8e'* JAARGANG ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1927 NUMMER 2228 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Postbox 20 Postgiro 58936 Telefoonnummer 2778 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week1 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Ons nieuwe telefoon nummer is Dinsdag 20 September komt de Sta ten Generaal in vereenigde zitting bij een en zal naar wij hopen H.M. onze Koningin op dien dag de Staten Gene raal openen met de Troonrede. Wij staan dus nu aan den voor avond van een nieuw parlementair jaar. Dat is wel een geschikt oogenblik om even achterom te zien wat er al zoo gebeurd is in het vervlogen jaar. Dan wijzen wij er in de eerste plaats op, dat dit het eerste volle jaar van het intermezzo-kabinet-de Geer is. Als zoodanig diende het kabinet zich aan, maar reeds 18 maanden verstreken en het tijdelijke is meer definitief, dan voor anderhalf jaar geleden. Op Donderdag 11 Maart 1926 legde Jhr. Mr. D. J. de Geer, Minister van Financiën in de Tweede Kamer zijn Regeeringsverklaring af, waarin o.m. de volgende passage voorkwam: „De politieke vraagstukken, die ver band houden met de partijgroepeering zooals die tot dusver hier te lande heeft bestaan, zullen bl ij venrus- t e n en gehandhaafd blijven in het stadium, waarin zij op dit oogenblik verkeeren. Geen der leden van het kabinet zal beschouwd mogen worden, als daarin vertegenwoordigende de partij, waar toe hij behoort." Zierdaar het parool van het „kort intermezzo, waarin de politieke strijd, althans van de Regeeringstafel rust", naar het eigen woord van Jhr. de Geer. Dat het woordje „kort", ook vol gens Jhr. de Geer een rekkelijk begrip inhield, bleek nadrukkelijk uit het feit dat hij geen bezwaar heeft gemaakt, een nieuw zittingsjaar tegen te gaan en in de Troonrede van Dinsdag 21 Sept. 1926, de clausule van de Regee ringsverklaring opnieuw werd onder streept door de aanhaling: „Op politiek gebied, zal, in afwach ting van het herstel van normale ver houdingen, de lijn, in den loop van het achterliggende zittingsjaar uitgestip peld, blijven gevolgd". Ziedaar de eigen woorden van de zen Chr. Hist, bewindsman, van wien mag worden verwacht, dat niemand beter dan hij, in staat was, de bedoe lingen van het eigen Program te door gronden. Bij het optreden van het kabinet, en ook aan het begin van het nu eindi gende parlementaire jaar, stelde de Regeering zich dus een beperkt pro gramma voor. De bedoeling van deze regeering was, om slechts den tijd te vullen tus- schen het aftreden van het kabinet- Col ijn en het oogenblik, waarop weer een meerderheid in staat zou zijn, een parlementair kabinet voort te bren gen. Het zou slechts een tusschenspel zijn, waarvan de duur niet van het ka binet, maar van de politieke verhou dingen zou afhangen. Het kabinet meende voorts, overeen komstig zijn karakter, zich te moeten onthouden van alle voorstellen, die verband houden met de vroegere par tijgroepeering. Alle vraagstukken met een princi- pieel-politieken kant zouden blijven rusten. Men zou zich alleen inlaten met vraagstukken, in de neutrale zone lig gende. Met name werden daarvoor genoemd verder doorgaande saneering van den financieelen toestand, het wegen- vraagstuk. het verdrag met België, samensmelting der militaire departe menten, herziening der Drankwetge ving en unificatie der sociale verzeke ring. Zoo gezien inderdaad punten die ge heel liggen in de lijn van het tijdelijk karakter van het kabinet. Hoe is nu die taak volvoerd? Het zich onthouden van politieke vraagstukken, is door de regeering blijkbaar zoo opgevat, dat het zich slechts onthield in vraagstukken, d> voor heel de rechterzijde min of meer als beginselen gelden, maar niet wan neer dit slechts een deel der rechter zijde betrof. Immers, de vervroegde invoering van den 7-jarigen leerplicht, is een po litiek vraagstuk, waartegen de anti- rev. bezwaar hebben, maar dit schijnt voor de regeering geen beletsel, toch zulk een voorstel te doen. Op andere oogenblikken, wanneer het anti-rev. verlangens betrof, school de regeering weer achter het inter mezzo-karakter om iets af te wijzen. Bij het wetsontwerp op de bestrij ding van besmettelijke ziekten, ging de regeering zelfs zoo ver, om het in termezzo-karakter ook aan de Kamer te willen opleggen. De poging van de anti-rev. fractie om tegemoet te komen aan de gewe tens-bezwaren tegen vaccinatie, wer den afgewezen op grond van dit ka rakter der regeering. Bevrediging heeft het Kabinet ons dan ook in dit jaar niet gebracht. Maar bovendien werkt dit de politiekr malaise in de hand en is schadelijk voor de versterking van den invloed der Christelijke beginselen op het staatsbestuur. Gaf het kabinet negatief ons geen bevrediging, ook positief geeft het jaar dat achter ons ligt ons geen stof tot roemen. Van de unificatie der sociale verze kering is nog niets te zien. Wel is een Ziektewet ingediend, die, hoe noodig op zichzelf, eerder een be letsel dan een bevordering dezer uni ficatie zal blijken. Het wegen-vraagstuk is schijnbaar de oplossing genaderd. Practisch is echter het eenige dat bereikt is, de wegenbelasting, die vrij zwaar drukt, een monstrum is van on billijke verdeeling, maar groote weg- verbeteringen zijn nog slechts perspec tief. De militaire departementen worden samengesmolten, maar de daardoor verkregen voorcleelen zullen wel niet zoo groot zijn als men voorspelt en voorgespiegeld had. De herziening der drankwet is thans bij de Kamer, maar niets is er van te voorspellen hoeveel daarvan terecht zal komen. Het verdrag Nederland-België is verworpen, zoodat op dit oogenblik over de buitenlandsche politiek der Regeering weinig te zeggen is. Intus- schen deed Minister Beelaerts van Blokland te Genève een krachtig en sympathiek geluid hooren. Ten aanzien van de financiën is eenige belastingverlaging ingetreden, die echter door de wegenbelasting en het blijvend maken der rijwielbelas ting weer voor vele groepen te niet is gedaan. Ten aanzien van het onderwijs is een rapport verschenen, waarvan eerst moet blijken wat de Regeering daar van overneemt, en daarna wat zulks zal blijken te beteekënen. Alles samen genomen valt de balans tegen. Hier is niet alleen, zelfs niet in de eerste plaats de Regeering een verwijt van te maken. Allerlei oorzaken wer ken hier toe mede. Maar een ïntermez- zo-regeering is noch principieel te ver kiezen, noch zooals nu blijkt ter af doening van onderwerpen, die anders waren blijven liggen. Wat zal het nieuwe parlementaire jaar 19271928 ons brengen? Stoute verwachtingen hebben wij niet. De troonrede kan heel veel pun ten van die van 21 September 1926 ver melden. Moge het in het komende parlemen taire jaar gelukken meer daarvan af te doen. Inzonderheid dat onze wel- vaartspolitiek en met name onze han delspolitiek in het nieuwe jaar in vas te banen geleid moge worden. Dat vooral daar het hopeloos fatalisme „voor krachtig doelbewust streven plaats moge maken. V Ook revolutionair. Van Antirevolutionaire zijde heeft men nimmer gejuicht over de groote daden van het fascisme, zooals dat in Italië van groote beteekenis te gewor den. Zeker, het fascisme in Italië heeft goed werk geleverd. Dit valt niet te ontkennen. Het communisme is terug gedrongen. De orde heerscht er on- berispelijker dan in menig ander land. Er zijn zelfs eenige jaren van be trekkelijke welvaart geweest. Maar ook blijkt dat dit regeerings- stelsel zich zeer slecht verdraagt met de volksvrijheden. Verschillende wet ten worden uitgevaardigd waartegen een groeiend verzet zich openbaart. Zoo is thans een verordening afge komen, waarbij allerlei bepalingen ge troffen zijn omtrent de vestiging van bedrijven. Industrieën met meer dan honderd personen hebben de machti ging noodig van het aangewezen de partement. Daartegen openbaart zich ernstig verzet. Ook wil de regeering verband schep pen tusschen productie en verbruik. De fascisten ijveren voor den corpora tieven staat. In wezen is dit staats socialisme. Tusschen Rusland en Ita lië is op dit gebied der regeeringsbe- voegdheden in dezen menig punt van overeenstemming. Meer en meer begint men in Italië in te zien, dat achter dit fascisme van Mussolini het oude socialisme zit. De staat zal alles doen. Maar dat alles doen, loopt uit op het bevoordeelen van bepaalde groepen. Voor ons is ook het fascisme revo lutionair omdat het met het bestaan de, historisch gewordene, slechts reke ning houdt zoover het in zijn stelsel past. STADSNIEUWS. Ds. H. THOMAS. Op aanstaanden Maandag 12 Sept. zal het 30 jaar geleden zijn, dat Ds. H, Thomas, pred bij de Geref. Kerk alhier, zijn intrede deed in zijn eerste gemeente, te Purmerend. Acht jaren diende Z.Eerw. deze gemeente, daarna 8 jaren die van Berlicum, en sedert 1913 de Geref. Kerk te Leiden. A! wordt een 30-jarig jubileum gewoon lijk niet in het openbaar gevierd, meenden wij toch dezen dag niet on opgemerkt te mogen laten voorbijgaan daar Ds. Thomas als geliefd prediker en als voorzitter der Chr. Oranjever- een. een groote plaats in veler hart heeft gekregen. Worde hij voor de Ge ref. Kerk alhier nog tot rijken zegen gesteld. PROF. STORM VAN LEEUWEN. Prof. dr. W. Storm van Leeuwen hoogleeraar alhier, zal ter gelegenheid van de opening van een inrichting tot onderzoek van tuberculose in het Op- pendorfer ziekenhuis te Hamburg een voordracht houden over de resultaten van zijn onderzoek betreffende asthma en tuberculose. BIJZONDERE DIENST IN DE PIETERSKERK. Gisteravond werd in de Pieterskerk een samenkomst met militairen gehou den, uitgaande van het Alg. Comité voor ontspanning voor Herhalingsoefe- ningsplichtigen en aangeboden 'door de Leger- en Vlootpredikanten. Het kerkgebouw was geheel gevuld, hoewel natuurlijk voor drie kwart met burgers. Ook de burgemeester van on ze stad, mr. A. van de Sande Bak- huijzen was tegenwoordig, benevens wethouder Reimeringer en vele burger lijke en militaire autoriteiten. Ds. F. G. Petersen, Legerpredikant, opende de bijeenkomst, liet zingen Ps. 68 10 en ging voor in gebed. In zijn kort openingswoord riep spr. alle aan wezigen een hartelijk welkom toe, in zonderheid de militairen, voor wie de ze samenkomst belegd is, maar ook de burgers en verder speciaal den Bur gemeester, de commandanten en offi cieren, de plaatselijke predikanten en de vertegenwoordigers van militaire vereenigingen. Daarna werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het rijke pro gramma. Behalve de muzikale num mers, stonden daarop een tweetal toe spraken, allereerst een toespraak door Ds. F. G. Petersen en verder een toe spraak van Ds. A. D. Meeter over „Een goed krijgsknecht". Ds. Petersen begon met te zeggen dat men hier in Leiden nog wel van de soldaten houdt. Er is een tijd ge weest, dat men de soldaten scheel aan keek, hen links liet liggen en hen be schouwde als minderwaardige wezens. Spr. vertelt daarvan een frappant staaltje. Dat was echter in den tijd dat men plaatsvervangers kon huren. On ze tijd is een gansch andere. Spr. wekt de burgers op veel toenadering tot de militairen te toonen. Zij geven zich ook voor anderen. De soldaten wekt spr. op zich te gedragen als nette men- schen, opdat niemand zich over hen behoeft te schamen. Spr. wijst verder op de historie van het kerkgebouw, waarin men vergaderd is. Hier in dit kerkgebouw is God gedankt toen Stad houder Willem III met een hand jevol dapperen de Franschen verjoeg. De God van toen is nog dezelfde en Hij kan nog dezelfde wonderen ver richten. De Koningin moet in 1918 ge zegd hebben, dat Zij voor zich niet bang was, dat Zij haar kroon zou ver liezen, maar voor haar dochter vrees de zij zeer. Wij echter roepen het uit: Ook Juliana zal regeeren. Ds. Meeter begon met te zeggen, dat hij het heerlijk vond, dat de soldaten aan den oproep gehoor hadden willen geven om dezen avond in het midden der gemeente door te brengen. Spr. wees er verder op, dat hij wil spre ken over „Een goed krijgsknecht", niet omdat hij dezen avond theorie wil geven, maar om er op te wijzen, dat bo ven alle Koningen staat de Koning der Koningen, aan Wien ook van deze veertien dagen rekenschap moet wor den gegeven. In den brief van Paulus aan Timotheus, komt de uitdrukking voor: Een goed krijgsknecht van Je zus Christus. Hij is Koning, overal, ook in de kazerne en voor Hem moe ten we als goede krijgsknechten strij den. Er is veel aan te merken op het militaire leven. Maar gij moet bewij zen, aldus spr., dat slechts hij een goed krijgsknecht is, die een krijgs knecht van Jezus is. Voor wie een krijgsknecht van Jezus is, komt het er niet op aan of hij veertien dagen of veertien maanden moet dienen. De Apostel zegt in de bedoelde tekst er bij, dat zulk een krijgsknecht verdruk kingen zal lijden. Die verdrukkingen zullen komen van de wereld en ons eigen booze hart. Onze Koning Jezus heeft echter ook verdrukkingen ge kend. Maar in dat alles is Hij meer dan overwinnaar geweest. En dat is voor ons de groote troost. Aan Jezus moeten we Vasthouden. Verdrukkin gen brengen ons op de knieën en dicht bij Jezus. Spr. wenscht de militairen toe dat zij goede krijgsknechten van Jezus mogen zijn. Bij de belegering van een stad in de oudheid, stuurden de inwoners van die stad op een vraag om zich over te geven, een pijl, waar op stond: „Regem Habemus". Zoo ook zeggen wij: „Wij hebben een Koning' en daarmede zeggen wij alles. Wat het muzikale gedeelte betreft, kunnen we kort zijn. Een drietal klin kende namen kwamen op het program ma voor, n.l.: Ger. Ie Cointre, Den Haag, zang; Lffuis de Ruyter, Delft, viool, en Leo Mens, onze stadgenoot, orgel. De indruk, die de muziek in de machtige gewelven op ons maakt is- overweldigend. Er waren momenten van innig kunstgenot. Vooral de ge dichten van Guido Gezelle op muziek gezet door Cath. v. Rennes, waren roe rend mooi. Aan het einde van den avond dank te Ds. Petersen alle medewerkers voor dezen avond en alle aanwezigen voor hun tegenwoordigheid en las het pree gramma van de volgende avonden voor. Ds. Meeter sloot met dankgebed na dat nog staande gezongen was Gezang 96: „Hallelujah! eeuwig dank en eere". Aan den uitgang werd een schaaF collecte gehouden voor het militair Te huis aan den Morschweg. VAKAVONDSCHOOL VOOR VOL WASSENEN. Blijkens de advertentie in dit blad, bestaat op 26, 27 en 28 September a.s. weder gelegenheid zich te laten in schrijven voor de Vakavondschool voor Volwassenen, verbonden aan de Ambachtsschool alhier. Het doel van dezen cursus is, diege nen welke in de verschillende vakken werkzaam zijn, gedurende enkele avonden per week meer kennis bij te brengen. In hoofdzaak wordt les ge geven in vakteekenen, welke lessen ten doel hebben de vaklieden een tee- kening beter te leeren lezen en begrij pen. Bovendien worden voor enkele vakken praktische lessen gegeven, waarbij de deelnemers hun praktische vaardigheid kunnen verrijken. 'Wij ra den een ieder, die bij het bovenstaan de belang kan hebben, aan op genoem de avonden zich bij den Directeur der school te vervoegen, die gaarne bereid is alle inlichtingen te verstrekken. DE 3 OCTOBER-MARKT. Zooals bekend is, mogen, ter gele genheid van het a.s. 3 October-feesl te Leiden, met kramen, karren e.d. geen standplaatsen meer worden inge nomen op Rijnsburgersingel, Steen straat. Stationsweg en andere straten, bij verordening daarvoor niet aange wezen. Op de 3 October-markt, waarvoor zijn aangewezen de Beestenmarkt. Nieuwe Beestenmarkt en le Binnen vestgracht, worden plaatsen uitgege ven voor zoover de ruimte dit toelaat, onder inachtneming der volgende be palingen: 1. De aanvragen om plaats moeten uiterlijk vóór 27 September a.s. ten kantore van den Markt- en Haven dienst, Aalmarkt, zijn ingezonden; 2. De grootste lengte en breedte der te plaatsen kramen of karren mogen niet meer bedragen dan resp. 5 en 2 Meter; 3. Het marktgeld bedraagt 0.50 por M2 per dag; 4. Gegadigden vervoegen zich op 3 October a.s. des morgens te 7 uur aan het marktkantoor (onder do klok! op de Nieuwe Beestenmarkt, alwaar aan hen, die tevoren schriftelijke aanvra gen hebben ingezonden, zoo mogelijk, plaatsen zullen worden aangewezen; 5. Vleeschwaron worden in geen en kele vorm toegelaten. Hieronder ook ADVERTENTIE -PRIJS Gewone Adverientiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De heer H. Colijn is benoemd tot voorzitter der Volkenbondsconferentie voor in- en uitvoerverboden. De opening der Dahlia-tentoonstel ling te Haarlem. De aankomst van Prinses Juliana te Katwijk. Buitenland Rede van Stresemann ter Volken- bondsvergadering. Een nieuwe motie der Polen. Toenemende werkloosheid in de Ver. Staten. Een gift van viji millioen uit Ame rika voor de Volkenbondsbibliotheek. Het Britsche vakvereenigingscon- gres neemt ©en protestmotie tegen de vakveresmgingswet aan. begrepen broodjes met vleesch, worst jes in 't zuur e.d.); 6. Vermakelijkheden, waaronder touwtrekken, vischvangen, loterij, rad van avontuur, ook weegschalen enz. enz. worden onder geen beding toe gelaten; 7. Voor deze nieuwe markt gelden verder alle bepalingen, t.a.v. de ove rige markten bij verordening vastge steld. LOCAAL RIJKSTELEFOONNET LEIDEN Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand Augustus 1927. 2364 Achillis T. W„ aannemer bouw werk, Paul Krugerstraat. 2341 Arnold, manufacturen Company N.V.. Rijn- en Schiekade 124. 2336 Brinks M., Turfmarkt 11. 2378 Cornelissen F. J., Heeren- en Da meskapper, toiletartikelenhandel, Breestraat 148. 2369 Draaver W„ Z.W. Singel 16. 2379 Duijnstee A. J. W.. L. Straatweg 15. 2374 Gem. Leiderdorp, gein. opzichter arbeidsbemiddeling en beambte waterleiding, Dorpstraat 101 Ldd. 2368 Glasslijperij Glasverzekering Ge- br. Dullaart, Langegracht 33. 2384 Hilbrands R., Emmalaan 46, Ogt. 2373 Kooyman K. Arts, Koninginne- laan 5, Ogt. 2376 N.V. Beutre en Braams, aanbouw St. Elisabeth Ziekenhuis, Hooi gracht 1517. 2380 Rusthuis „Zonneweelde", Zr. B CosterRoos, Rijnsb.weg 171. 2358 Sprey M., Papengracht 26. 2363 Taverne G., metselaar en aanne mer, N. Beestenmarkt 4. 2375 Trianon Theater, Dir. J. Diks, Breestraat 31. 2377 Vereeniging van Vrouwelijke Stu denten. Steenschuur 21. 2352 Zurloh v. d. Ivroft Mevr. M., Bree straat 130. POSTERIJEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen in de 2e helft van de maand Augustus 1927. Brieven Binnenland. Baart, Alhier. Brunnings Koos. Rijnsburg. Bureau v. d. Blad, Amsterdam. Bureau Haagsche Courant. Haag. - Clievers toffee en Caramelfabr., Rot terdam. Commissaris, Fnao Dijk W. van, Oegstgeest. Esmond Mej. van, Haag. Frank Me.i. E., Am sterdam. Hasselbarh Mei. F., AneF doorn. Kersen Mej. C., Oud Beijer- land. Kornegoor A., Den Helder..— Opper Mevr. P. M. van. Den Haag. Poot Mej. T., Amsterdam. Rivière H. la, Heelum. Sun Maid Baisin Growers. Amsterdam. Uitgevers Mij.. C. Misset, Doetinchem. Visser K. A., Schiedam. Visser, agent L. D.. Oegstgeest Briefkaarten Binnenland. Ates fam. G.. Leiden. Beer A. J. de Helder. Braakenburg Mevr., Am sterdam. Buitenbeek Mej. C„ Om men. Guiie Madelle. Den Haag. Hoefnagels Mej. H.. Rotterdam. Koppen Mei. H„ Haag. Meijer Mevr. J., Amsterdam. Mathot L. H. Am sterdam. Rooderkerk Greta, Leiden. Verdegaal Paul. Alhier. Vonk schipper Jacob, Leiden. Weeling H. G.. Haag. Weeren W. van. Voor schoten. Brieven Buitenland. Llewel- lijn Miss, Bievitz. Roose Mej. Joh., Lausanne. Suringar Madam, Locar no. Widswitsch Jozef, Wien. Briefkaarten Buitenland. Onleesbaar, Zuist Duitschland. Au- dretsch L. D., Soldd. Bruining Mad.- elle, Villard. Groot v. d. Hagt, Die- kirch. Hagmeijer C„ Batavia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1