2778 CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8S,« JAARGANG DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1927 NUMMER 2226 -3 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 ïölO&Pir Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Ons nieuwe telefoon nummer is Offervaardigheid dalende. Het faillissement van De Glindhorst het kan niet anders, trekt in breeden kring de aandacht. Ook het Liberale orgaan „Het Va derland" gaf daarover zijn beschou wing. Dat deze beschouwing tevens ee.. aanklacht tegen de Christelijke harm- hartigheid is, ook dat kan haast niet anders; de politieke hoofdredacteur zou geen Roodhuizen meer zijn. Zoo krijgt de oud-minister van Jus titie, de heer Heemskerk, het vei w ijt te hooren dat hij de Glindhorst, niet tegenstaande ernstige waarschuwing, als Zondagskind bleef behandelen. En ook minister Donner had aan de stich ting geen regeeringskinderen meer mogen toevertrouwen. Het blad ziet in dit faillissement in zeker opzicht een rechtvaardiging van „den zoo erbarmelijk miskenden" oud directeur. Er schijnt ^zoo wordt dan verder vertelt iets dergelijks als de Glind horst het Blindeninstituut Bartimeus te Zeist te bedreigen. Prof. Dr. Hugo Visscher en Dr. A. J. Bor zijn, volgens het Utrechtsch Prov. en Stedelijk Dag blad uit het Bestuur getreden, omdat zij de verantwoordelijkheid voor den gang van zaken niet verder wensclien te dragen. Met instemming wordt voorts gewag gemaakt van he;geen de heer Bos, re dacteur van het Chr. Schoolblad, naar aanleiding daarvan schreef. De heer Bos drukte zich aldus uit: „Daar heeft Christelijk Nederlan.l recht op, wijl liet niet dulden zal, nooit toelaten kan, dat onder het mom van christelijkheid onchristelijke da den en knoeierijen geschieden. Men versta mij wel. Daar wordt niet materieel geknoeid. De gelden worden behoorlijk besteed en verantwoord. Maar daar zijn van die stiekeme knoeierijen die binnenskamers geschie den, waardoor men elkaar het leven zuur maakt. Waardoor men het leven vergalt. En dat wil mij voorkomen, dat bei de mannen, die heengingen, daar méér dan genoeg van hadden. Ik voeg hier nog iets aan toe. Laat men voor zichtig zijn. Ik heb meer van die club jes en kliekjes gekend, waar mén el kaar het leven lastig gemaakt heeft. En dat men dat deed onder den naam van christelijkheid was nog het wal gelijkst van al. Maar geloof me, ik zal er altoos tegen blijven ageeren. Zoo ageeren, dat degene, die zich schuldig weet, zijn masker laat vallen. Want ik heb maling aan al dien schoonen schijn. Aan al die huichelachtigheid, die ten slotte zou maken, dat het Christendom zou aangewreven wor den, wat door christenen misdreven werd." De redactie van „Het Vaderland" weet niet, wat de heer Bos bedoelt en meent dat dit er ook minder op aan komt. „Wij willen alleen vaststellen, zoo eindigt het blad zijn betoog dat men verkeerd doet, op de eertijds zoo, en terecht, geroemde offervaardigheid van het Christenvolk té veel te ver trouwen, want deze schijnt dalende". Nu zal het met deze dalende offer vaardigheid van ons Christenvolk no*» wel niet zoo erg zijn als Het Vader land vreest ofhoopt. Ook de heer Bos doelt daarop niet. Maar er is wel reden om ook onzer zijds op deze dalende offervaardigheid terdege te letten. Ons volk wil nog wel offeren, maar in de vaardigheid tot dat offeren komt eenige verachte- ring. Was het vroeger vanzelfsprekend dat men gaf, veel gaf, en met een overgegeven hart gaf, nu is het vaak zoo, dat men er maar zorgeloos eeni- gen tijd overheen leeft, totdat einde lijk de noodkreet komt. In dat opzicht is er reden tot zelf inkeer, ook omdat onze tegenstan ders daarop gaan letten. STADSNIEUWS. DE WETHOUDERS. Naar thans officieel wordt verno men. zijn de wethoudersfuncties aldus verdeeld De lieer A. L. Reimeringer: De gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest, Geneesk. Dienst, het Open baar Slachthuis, de Markt- en Haven dienst, het Waschbedrijf. De heer Mr. A. F. L. M. Tepe: Het Onderwijs en de Personeelszaken. De heer T. S. G o s 1 i n g a De fi- nanciëele aangelegenheden. Lichtfa brieken. Burgerlijk Armbestuur. 'Werk loosheids-verzekerïhg. Arbeidsbeurs, Gemeentelijke Steunverleening en ver dere sociale aangelegenheden. De heer J.' Splinter: De zaken betreffende Fabricage, de Reinigings dienst, de Volkshuisvesting, liet Grond bedrijf, de Bouwpolitie en de Brand weer. De heer Goslinga heeft dus de taak overgenomen van den heer Sanders, de heer Splinter die van den heer Mulder, de heer Tepe die van den heer Meijnen, met dit verschil, dat hij in plaats van den Geneeskundigen dienst (welke de heer Reimeringer nu heefP Personeelszaken van den heer Reime ringer heeft gekregen. DEURWAARDERSBENOEMING VACATURE VAN THIEL. Bij beschikking van den Minster van Justitie is benoemd tot onbezol digd deurwaarder bij de arrondisse- ments-rechtbank te 's Gravenliage. ter standplaats Leiden J. H. Ooster- wijk, oud-procureursklerk te 's-Gra- venhage. JAARVERSLAG ARMENRAAD 1926. Het jaarverslag van den Armenraad deelt mede dat 32 instellingen van weldadigheid vertegenwoordigd zijn in den Raad. In het bestuur is nog steeds een va cature ontstaan door het overlijden van Dr. J. G. van der Sluijs. In den loop van het jaar werden 1 openbare vergadering, 3 gewone ver gaderingen en 8 bestuursvergaderin gen gehouden. Behandeld werden naast huishoudelijke aangelegenheden de woekerbestrijding, reorganisatie plannen van den dienst van den raad, uitbreiding van het ambtsgebied en het collecte-vraagstuk. Op 31 Dec. bedroeg het aantal dos siers 4645. Het getal aanvragen om inlichtin gen bedroeg in totaal 2970, waarvan er 148 behandeld werden door instellin gen buiten Leiden. Op 31 Dec. bestonden in Leiden 40 bekende instellingen of vereenigingen, die toestemming vragen om openbare geldinzamelingen te houden. De inlichtingendienst van den Ar menraad zoo zegt het verslag blijkt meer en meer de beste op dat terrein. Bedroeg de begrooting 14600, de uitgaven bleven daar beneden n.l. 13986.45 Y*. Op de lijst van instellingen van wel dadigheid komen voor 2 gemeente-in stellingen, 19 kerkelijke instellingen, 24 van bijzondere personen of niet- kerkelijke stichtingen en 3 van ge- mengden aard. Slechts één instelling werd in 1926 toegevoegd; geen andere veranderin gen hadden plaats. Er werden aan patroons S57 schrif telijke (ongeacht de mondelinge) aan vragen om loonopgaven verzonden, die alle bereidwillig en nauwkeurig ver strekt werden. Geklaagd wordt over onnauwkeurig of in het geheel niet verstrekken van' gegevens voor de statistiek. Uit de gemeentefondsen werd aan subsidie uitgekeerd 270.810.30^. Het Burgerlijk Armbestuur gaf al leen steun als de Kerkelijke of parti culiere vereenigingen geen of onvol doende steun verleenden. Steunverleening op last van de Kroon kwam niet voor. Terugvordering door middel van den Kantonrechter had in 4 gevallen plaats. De behoefte aan steun bleek in 1926 niet geringer bij sommige instellingen, zelfs iets hooger dan vorige jaren. Bij de schoolkindervoeding werd in totaal aan 81895 kinderen 63397 liter voedsel verstrekt. Er werden 2322 klee dingsstukken en 1464 paar klompen uitgereikt. Verder geeft het verslag nog eenige cijfers over werkverschaffing van ge meentewege werkloosheidsverzekering gemeentelijke werkloosheidssteun, ar beidsbemiddeling, de uitvoering van invaliditeits- en ouderdomswet, de kin derwetten en de woningwet. Tamelijk uitvoerig wordt aangege ven welke leemten op het gebied van armenverzorging nog bestaan. Noodig wordt geacht een centrale voorschot bank als middel tot woekerbestrijding. Voorts krachtige opleving van ker kelijke en particuliere liefdadigheid, omdat deze nu te kort schieten vaak in de behoeften-voorziening tengevol ge van de maatschappelijke loestan- den. Het verslag eindigt met een 6-tal statistieken over verschillende onder- deelen van weldadigheid. ARMENRAAD. Bij Kon. Besluit is met ingang van 16 September 1927, aan jhr. mr. P. W. C. van der Goes, te Oegstgeest, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als secretaris van den Armenraad alhier. VOOGDIJRAAD. Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid, tevens voorzitter van den Voogdijraad alhier mr. E. J. M. II. Bolsius, advo caat en procureur, wonende alhier. CHR. WINTERLEZINGEN. Het Comité voor Winterlezingen zal in den komenden winter hare samen komsten niet meer kunnen houden in liet kerkgebouw Hooigracht, gelijk tot dusver het geval was, aangezien de Kerkeraad der Geref. Kerk alhier, op liet desbetreffend .verzoek van het Co mité afwijzend iieteft beschikt. VER. VAN CHR. ONDERWIJZERS. A.s. Zaterdag om 6 uur vergadert de afdeeling „Leiden en Omstreken van de' Vereeniging van Chr. Onder wijzers en Onderwijzeressen. Voor de pauze wordt ingeleid: „Technisch le zen" door den heer A. J. Anes, leeraar Chr. Kweekschool. Na de pauze is be stuursverkiezing voor een voorzitter en secretaris, welke heide niet her kiesbaar zijn. De afdeeling rekent op druk bezoek. EVANGELISATIE WOONWAGEN KAMP. Men maakt er ons op attent, dat in het ingezond enstuk over dit onder werp dat gisteren werd opgenomen, abusievelijk zijn vermeld Mej. Brink, Aloélaan 1. dat moest zijn Mej. Bink, Aloélaan 17, terwijl het huisnummer van Mej. Luikenaar niet is Van Duinstraat 27, maar Van Duinstraat 2 4. DE HERHALINGSOEFENÏNGS PLICHTIGEN. Vandaag zijn ze gekomen van alle windstreken, de jongens die enkele weken voor de herhalingsoefeningen onder de wapenen komen. Bepakt en bezakt stapten ze uit de treinen en hier en daar op den weg kwamen we er een enkele op de fiets tegen, uit een van de omliggende dorpen. Er zijn er veel dit jaar. 't Is te begrijpen, dat er hier in Lei den aan gewerkt is om de soldaten een goede ontvangst te bereiden. Reeds maanden geleden zijn voorbe reidselen gemaakt door militaire en burgerlijke vereenigingen en personen om gezellige avonden te organiseeren, om de verveling in de vrije uren wat te verdrijven. Gisteren ontvingen we ran het Chr. Militair Verbond Leiden een program ma voor verschillende avonden, dat met zorg in elkaar is gezet en waar uit blijkt, dat genoemd Verbond zich ingespannen heeft om zoo goed mo gelijk voor den dag te komen. We la ten dat programma hieronder volgen. Donderdag 8 September, aanvang 8 uur. Ontvangavond in het Militair Te huis, Morschweg 34. Dinsdag 13 September, aanvang 8 uur. Schiet- en sjoelwedstrijden om diverse prijzen. 'Woensdag 14 September, aanvang 8 uur. Ontspanningsavond in de concert zaal 1' Union, Steenstraat. Medewer king der Chr. Zangvereeniging L.E. D.A.G.O.H.; muziek onder leiding van den heer J. Plu. Xylophoon door den heer J. Snel. Gymnastiekver. „Jahn" en een tooneelstukje door de Timde- lerclub. Introducties voor niet-militairen k 0.25 's avonds aan de zaal. Vrijdag 16 September, aanvang 8 uur. Zang- en declamatieavond in het Mil. Tehuis. Maandag 19 September, aanvang 8 uur. Vertooning van de Landstorm film in de Graanbeurs. Spreker; Gene- raal-majoor F. L. Duymaer van Twist, voorzitter der Nat. Landstormcomm. Declamatie: WelEd. heer G. Gronsma, van Alkmaar. Muziek onder leiding van den heer J. Plu. Dinsdag 20 September, aanvang 8 uur. Voordrachtenavond in het Mil. Tehuis. Woensdag 21 September, aanvang half acht. Ontspanningsavond in de Stadsgehoorzaal. Spreker: Ds. H. Jans sen, Leger- en Vlootpredikant in al- gein. dienst. Muziek door de Muziek vereniging „Polyhymnia". Opvoering van het groote tooneelstuk „De Lelie van ons Vorstenhuis" door de Timde- lerclub. Introducties voor niet-militairen £i 0.25 's avonds aan de zaal. Vrijdag 23 Seutember, aanvang 8 uur. Afscheidsavond in het Militair Tehuis. Militairen hebben tot al deze avon- deji vrijen toegang. NICO GERHARZ. Men meldt uit Haarlem: Dinsdagavond gaf de ook in Leiden zoo goed bekende dirigent van de Haarlemsche Orkestvereeniging, de heer N. Gerharz, in de gemeentelijke concertzaal te Haarlem zijn afscheids concert. Met ingang van 1 October wordt hij vervangen door Ed. van Bei- num en zal hij zich metterwoon in Den Haag vestigen. De concertzaal was geheel bezet en een groot applaus steeg op toen de dirigent zich begaf naar de met een lauwerkrans versier den less(/naar. Dat was wel een voor den heer Gerharz ontroerend moment. Er werd een mooi programma afge werkt met tot slot de alles bevrijdende zegehymne, de zevende symphonie. In de pauze vond een enthousiaste huldi ging plaats. Er had zich een huldi gingscommissie gevormd, namens wel ke de heer Hulsebos hartelijke en waardeerende woorden sprak en den scheidenden dirigent een schemer lamp als aandenken aanbood. Er wa ren vele kransen en bloemstukken, voornamelijk van zustervereenigingen o.m. van de Chr. Oratoriumvereeni- ging, de Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap, het Kon. „Cecilia" e.a. Ten slotte dankte de heer Gerharz met een hartelijk, maar soms scherp woord. Hij had daarbij gelegenheid om te wijzen op den minder goeden finan- cieelen toestand van de H.O.V. en spoorde tot grooten steun aan. INSTITUUT VOOR TROPISCHE GE NEESKUNDE ROTTERDAM LEIDEN Onder voorzitterschap van prof. dr. A. W. Nieuwenhuis te Leiden heeft gisteravond de Vereeniging „Instituut voor Tropische Geneeskunde Rotter damLeiden" te Rotterdam haai* jaar vergadering gehouden. In deze vergadering heeft prof. dr. P. C. Flu uit Leiden het jaarverslag uitgebracht. Hierin wordt gezegd, dat het vereenigingsjaar 19261927 zeer gunstig was en tevens bijzonder be langrijk, omdat in dien tijd het ideaal der vereeniging, te Rotterdam een eigen ziekeninrichting te bezitten, dank zij de voortvarendheid en de organisatorische talenten van den lei der der poliklinieken te Rotterdam, dr. C. de Langen, thans hoogleeraar aan de Medische Hoogeschool te Wel tevreden, sneller bereikt werd dan een der bestuursleden had durven hopen. Na de voorbereidende werkzaamhe den door de klinische leeraren der ver eeniging kwamen reeds in December 1926 de plannen gereed om in het vroe gere hotel Continental aan de Ooster kade 10, een ziekeninrichting in te richten. In Januari d.a.v. kon met het werk een aanvang worden gemaakt. Hoewel het gebouw nog niet offici eel was geopend, werden in Aug. 1927 de eerste patiënten opgenomen, terwijl er toen reeds 70 bedden waren. Mel ding wordt verder gemaakt van de noodzakelijkheid dat een havenzieken huis voor een havenstad al9 Rotter dam beslist noodig is. Wat het aantal patiënten betreft, die in de poliklinieken zijn behandeld, vermeld het verslag, dat in de afdee- lingen voor interne tropische ziekten en voor tropische huid- en geslachts ziekten in het tijdvak Nov. 1925—Mei 1926 werden verpleegd resp. 97 en 240 patiënten. Over 1926 was het aantai nieuw ingeschreven patiënten 467 (256 vreemdelingen) en 954 van wie 657 vreemdelingen. In de eerste helft van 1927 werden reeds dezelfde getallen bereikt als in het geheele jaar 1926. Het aantal consulten bedroeg resp. 1405 en 4022. Geregeld konden de pa tiënten naar de ziekenzaal van het In stituut te Leiden opgezonden worden. Omtrent het Instituut te Leiden ver meldt het verslag dat in de bestem ming der gebouwen gedurende het ver slagjaar geen verandering is gekomen. De kliniek had met twee moeilijkhe den te kampen. Het aantal bedden was dikwijls te klein en voorts maak ten de patiënten sotns bezwaar naar Leiden te gaan. Gedurende den cursus 1926—1927 werden opgenomen 31 patiënten met tezamen 1100 verpleegdagen. Deze pa- tienten waren allen lijdende aan tro pische ziekten, o.a. malaria, amoeben- dysenterie, filariasis, enz. Verschillende onderwerpen, op de tropische huid- en geslachtsziekten betrekking hebbende, werden onder zocht en de methoden van onderzoek bestudeerd. Veel tijd werd besteed aan het kweeken en determineeren van pathogene schimmels, waarbij 'n nieuw aangeschaft toestel goede dien sten bewees. De collectie schimmels is met vele schenkingen verrijkt, waar door er thans 60 soorten zijn. Het aantal nieuwe poliklinische pa- tienten aan geslachtsziekten lijdende, welke polikliniek onder directe lei- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertenliën per regel 221/? cent Ingezonden Mededeelingen dubbel lariel Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertenliën - bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. Koninklijk bezoek aan Leeuwarden. Het Koninklijk echtpaar van Enge land denkt In 1928 een bezoek aan Nederland te brengen. De G.-G. van Ned.-Indië gaat .op dienstreis. Buitenland. Het Nederlandsche voorstel in den Volkenbond. Nadere berichten omtrent de gods dienst-onlusten te Nagpoer. Nieuwe overstroomingsramp in Gallicië. ding stond van dr. Timmers, bedroeg 87, het aantal consulten 469 (v. j. resp. 60 en 352). Het museum werd zeer verrijkt, o.a. door de aan het laboratorium van prof Flu toegewezen parasitologische col lectie van het laboratorium van wij len prof. De Jong. BINNENLAND. KONINKLIJK BEZOEK AAN LEEUWARDEN. De Koninklijke Familie heeft gis teren een bezoek gebracht aan de Friesche Landbouwtentoonstelling te Leeuwarden. Het Kon. saloürijtuig was aan den gewonen trein gekoppeld die om 9.22 uur te Enkhuizen arriveerde. Na verwelkoming door burgemees ter J. A. R. Bosnia, werden de vorste lijke personen door dezen begeleid naar de veerboot van Hasselt, die ge- pavoiseerd in de spoorhaven vóór de landingsplaats lag. Zoodra de hooge reizigers aan boord waren, werd de Koninklijke standaard geheschen en vertrok de boot. Op den dijk langs het Krabbengat had zich een.groote menigte, o.a. de kinderen der verschillende scholen verzameld; velen met oranje getooid. De Koningin en Prinses op het voor dek en de Prins op de Commando brug, lieten zich niet onbetuigd om de luide toejuichingen te beant woorden met groetend gebaar. H. M. was gekleed in beigen reis mantel, de Prinses in het lichtgroen en de Prins in zwart gekleed costuum met cylinderhoed. Te Stavoren was de heele gemeente uitgeloopen om de Kon. Familie bij aankomst in de haven te begroeten. Het fanfarekorps speelde het Wilhel mus, dat door de menigte werd mee gezongen. Het Kon. gezin, voor op het dek van de „Van Hasselt" staande, dankte buigend voor de ovaties. Aan den steiger wachtte burgemees ter Poppinga de Hooge gasten op. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins onderhielden zich eenige oogenblik- ken met den burgemeester en mevr. Poppinga, die H. M. een bouquet ro zen aanbood, terwijl het zoontje an jers offreerde aan H. K. H. de Prinses. Precies op tijd, 10.58, vertrok de snel trein met. het Kon. rijtuig daarin op genomen naar Leeuwarden. Even voor 12 uur kwam de Konink lijke familie te Leeuwarden aan. Op het station werden de hooge gasten welkom geheeten door den commis saris der Koningin en den burgemees ter van Leeuwarden, jhr. van Beyma. Nadat de Koninklijke personen in de gereedstaande wagens waren ge stapt, reed men naar do woning van den commissaris der Koningin. Om ruim half twee kwam de Kon. Fami lie op het tentoonstellingsterrein aan. Op het daarachter gelegen sporttere rein werden ter eere van het bezoek ringrijderijen gehouden en had tot slot een défilé van bekroond vee plaats. Leeuwarden, dat de laatste dagen al zoo veel vreemdelingen binnen zijn wallen ziet, was gisteren overbevolkt. Overal waar de Kon. familie langs kwam, werd zij zeer hartelijk toege juicht. BEZOEK VAN HET ENGELSCHE KONINGSPAAR. Naar V.D. uit Londen meldt, heb ben Koning George van Engeland en Koningin Mary, naar vernomen wordt, het voornemen opgevat om H. M. Koningin Willielmina in Febr. of Maart 1928 te bezoeken. DIENSTREIS VAN DEN GOUVER NEUR-GENERAAL. Volgens telegrafisch bericht van Ion gouverneur-generaal van Ned.- Indië is deze voornemens, op 10 dezer oen dienstreis te ondernemen naar Makasser, Balik Papan, Donggawa, Menado, Tawena, Gorontalo, Ternate, Badjan, Ambon, Banda, Toel (Wawi-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1