DAG-AGENDA. 18 September. Tentoonstelling v. d. Ned. Kunstkring. Vrijdag 9 Sept., 's av. acht uur. Pie terskerk: Samenk. met Militairen. ven, over den invloed, daardoor ge oefend tot versterking van den band met Oranje. Dit positief christelijk le ven is ook de wortel, waar de Ver- eeniging op stoelt. Met enkele woor den geeft spr. rekenschap van de be leving van het Christelijk beginsel als Vereeniging op maatschappelijk gebied. Hij wijst op de werkeloosheid en beziet die niet uit het oogpunt van den nood, welke daaruit voortvloeit voor den arbeidenden stand, maar anet het oog op het bedrijfsleven als zoodanig, dat er door bedreigd wordt. Hij noemt verschillende voorbeelden, waaruit de malaise spreekt en ook omstandigheden, die als oorzaken worden genoemd. Spr. wees er verder op hoe dit vraagstuk de aandacht der Vereeni ging heeft als werkgevers, als hande laren, maar ook bijzonder als geloo- vigen en staat dan stil bij het gevaar om over de roeping als patroon heen te glijden. Daarna wees hij op de bijzondere be- teekenis van het lid-zijn eener Chris telijke vereeniging, dat gekenmerkt wordt door het buigen voor de Souve- reiniteit Gods. Tenslotte beantwoordde Spr. de vraag, of de oprichting van een Chris telijk© patroons- en middenstandsbe- roeps- ©n vakcentrale voor de Ver eeniging aanleiding kan zijn om het door haar tot dusverre ingenomen standpunt te herzien en in plaats van als standsvereeniging, als vakver- eeniging te gaan optreden. Een defi nitief antwoord wil hij nog niet ge ven, daar het bestuur zich hierover zal hebben uit te spreken. Persoonlijk meent hij, dat deze verandering in strijd zou zijn met het Christelijk be ginsel. Afzonderlijke vavereenigingen oprichten, zooals in den arbeiders kring is geschied, zou alleen mogen geschieden, indien men om des be ginsels wil verplicht werd een derge lijke vakvereeniging te verlaten. Op richten van afzonderlijke vereenigin- gen op anderen grond acht hij in strijd met een eenheid, die in het maat schappelijk leven tot openbaring moet komen en daarom voor den Christen geoordeeld i-. Met een opwekking om inderdaad ook in eigen vakkring als Christen te staan en daartoe sterking te zoeken, opende hij de vergadering. De voorzitter richtte hierna enkele woorden van welkom tot afgevaar digden van verwante corporaties, als mede enkele gasten, waarna hij het woord verleende aan den referent voor deze eerste zitting, Dr. J. A. Ne- derbragt, chef van de afdeeling Eco nomische Zaken aan het Departe ment van Buitenlandsche Zaken, om te spreken over: de beteekenis der Economische Volkenbondsconferentie voor de Nederlandsche Handelspoli tiek". Gisteravond bood de Haagsche Chr. Werkgeversclub aan de afgevaardig den in het Kurhaus een feestmaaltijd aan. Naar we vernamen zaten ruim honderd personen aan. PERMANENT HOF VAN INTERN. JUSTITIE. De openbare zitting van gisteren, waarin het Permanente Hof van In ternationale Justitie uitspraak heeft gedaan in de Lotus-zaak is om 3 uur aangevangen. Voorts wordt medegedeeld, dat de openbare zitting van vandaag, voor de pleidooien in de Mavrommatis- zaak om 10 uur v.m. is begonnen. In deze zitting zou de heer Politis, die te Genève is opgehouden, als vertegen woordiger van de Gireksche regeering worden vervangen door den heer Gilbert Gidel, hoogleeraar te Parijs. MODERNE ELF-STEDEN-TOCHT. Men meldt aan het Haagsche Ane- ta-kantoor: Luitenant L. A. Koppen, die, zooals men weet, 1 October met een Fokker vliegtuig voor een postvlucht naar In- dië en terug zal vertrekken, heeft de vorige week een tocht per vliegtuig gemaakt langs de provinciale hoofd steden van Nederland. Reeds eenige jaren geleden had hij een dergelijken tocht met tusschenlandingen verricht, thans heeft hij den totalen afstand van 912 K.M. in 5H uur zonder onder breken afgelegd. Hij steeg op te Soes- terberg en vloog achtereenvolgens over Arnhem, Maastricht, 's-Herto- genbosch (waarbij hij het Belgisch grondgebied moest vermijden), Mid delburg, Den Haag, Haarlem, Leeu warden, Groningen, Assen, Zwolle, Utrecht en vandaar terug naar Soes- terberg. Deze tocht is te beschouwen als oefeningsvlucht, die de heer Koppen deze maand, wanneer het vliegtuig voor de vlucht naar Indië gereed zal zijn, waarschijnlijk nog eens zal her halen om de eigenschappen van zijn machine grondig te leeren kennen. EEN NIEUWE RADIO-TELEGRAAF VERBINDING. Vanwege het hoofdbestuur der Pos terijen en Telegrafie wordt medege deeld dat met ingang van heden een radio-telegraafverbinding is geopend tusschen Engeland en Britsch-Indië, waardoor van Nederland uit, op ver zoek van de afzenders, gewone en uitgestelde telegrammen ,„via Empi- radio" verzonden kunnen worden naar Britsch-Indië en Birma tegen 0.81, naar Ceylon tegen 0.86 en naar Siam tegen 1.35 per woord voor gewone telegrammen. gelegenheid van het 650-jarig bestaan van het Maratwezen te öeverwijk, werd heaen door de burgerij aan het gemeentebestuur een tzgel tableau aangeboden. Voor uitgestelde telegrammen is de helft van deze prijzen verschuldigd. BUITENLAND. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Een rede van Minister Beelaerts van Blokland. De Nederlandsche Minister, jhr. Bee laerts van Blokland, heeft gistermid dag in de vergadering van den Vol kenbond bij de behandeling van het jaarverslag een rede gehouden, waar in hij aandrong op een nieuwe studie van de grondbeginselen, die den grond slag voor het protocol van Genève vau 1924 vormden. Hij achtte het den plicht der verga dering, dit vraagstuk naar een com missie te verwijzen. Het vraagstuk der ontwapening is een levenskwestie voor den volken bond en de vergadering moge zich van haar groote verantwoordelijkheid bewust zijn. Hoewel op het oogenblik de verwe zenlijking van een beperking der be wapening nog onmogelijk schijnt, lijkt het wel reeds mogelijk, de verhouding der bewapening vast te stellen. De rede van den minister werd zeer toegejuicht, vooral door de vertegen woordigers van de kleine naties, die over het algemeen met de denkbeel den van het protocol van Genève in stemmen. Alleen de Britsche vertegenwoordi gers onthielden zich van instemming betuiging. Een resolutie van jhr. Beslaerts van Blokland. Naar wordt gemeld, diende de Ne derlandsche minister van buitenland sche zaken aan het slot zijner rede een ontwerp-resolutie in, luidende: „De Vergadering, overtuigd dat het, zondei- de discus sie over het protocol van Genève te heropenen, wenschelijk is om na te gaan of het oogenblik niet is geko men om de bestudeering der beginse len, die den grondslag van het proto col hebben gevormd, te hervatten; overwegende, dat het van het groot ste belang is, dat de Vergadering de werkzaamheden der voorbereidende ontwapeningscommissie bevordert; besluit de studie der grondbeginse len van het protocol van Genève en der conclusies van het rapport der voorbereidende commissie naar de des betreffende commissie te verwijzen". INCIDENT AAN DE POOLSCH— DUITSCHE GRENS. Volgens een persbericht overschreed Zondagavond, in de streek van Garn- see, een Poolsche patrouille, zeven a acht man sterk, de grens. De patrouille-leider was in de mee ning, dat hij zich nog op Poolsch ge bied bevond. Bedoelde patrouille be hoorde bij een Poolsche legerafdeéling welke deelneemt aan de Poolsche ma noeuvres. De bevolking van West-Pruisen ver toont zekere opwinding over de her haalde grensincidenten van den laat- sten tijd. AANSLAG TE SERAJEWO. Uit Belgrado wordt gemeld, dat te Serajewo door een onbekende vier re volverschoten zijn gelost op den Joe- goslavischen minister van handel, Spako. De minister bleef ongedeerd, zijn se- vretaris echter is ernstig gewond. HET SPIONNAGE-PROCES TE PETROGRAD. In het proces tegen 26 spionnen en terroristen, dat thans voor de recht bank te Petrograd wordt gevoerd, heeft beklaagde Goyer de verklaring afgelegd, dat hij in dienst heeft ge staan van den Britschen kapitein, Royce, en dat de Engelschen zich bij zonder geïnteresseerd hebben voor den vlootbouw in Finland. DE OVERSTROOMINGEN IN ROEMENIë. v Naar uit Boekarest wordt gemeld, nemén de overstroomingen in Wes- telijk-Roemenië een steeds grooteren omvang aan en staan uitgebreide ge bieden onder water. In de rivieren drijven vele lijken. Leden van de Roe meensche regeering zijn naar het om stroomde gebied vertrokken, om per soonlijk de leiding der hulpmaatrege len op zich te nemen DE SPAANSCHE NATIONALE VERGADERING. Primo de Rivera heeft te San Sebas tian een rede gehouden, waarin hij 't bankroet van het parlementaire stel sel in Spanje heeft besproken en ver klaarde, dat hét tot stand komen van de nationale vergadering verzekerd is. De toekomstige nationale vergadering zal een organisatie zijn om den ko ning ter zijde te staan als bijzondere gebeurtenissen zich voordoen. De ver gadering is samengesteld uit patriot ten van alle .standen. EEN NIEUWE OPSTAND IN MAROKKO. Naar het schijnt, is in Zuid-Marok- ko een niéuwe opstand uitgebroken, waarbij verschillende stammen zich reeds aangesloten moeten hebben. Volgens een Spaansch blad moet 't Fransche commando in Marokko in allerijl een sterke troepenmacht naar het gebied van den opstand hebben ge dirigeerd. VERDUISTERING BIJ HET DEP. VAN BINNENLANDSCHE ZA KEN TE BELGRADO. In parlementaire kringen te Bel grado heeft het groot opzien gebaard; dat op bevel van den rechter van in structie gistéravond laat de kassier van het ministerie van binnenland- sche zaken Simon Stepitsj is gearres teerd, onder verdenking dat hij 1.6 millioen uit de kas van het departe ment zou hebben gestolen. Stepitsj legde een volledige bekentenis af, doch beriep zich op het uitdrukkelijk bevel van den voormaligen minister van binnenlaiidsc.he' zaken Maksimo- witsj, wien hij het 'geld ter beschik king had gesteld. Aan den rechter van instructie heeft Stepitsj ook de foto grafische reproducties overgelegd van de order, die hij persoonlijk van Mak- simowitsj had ontvangen. Het schijnt dat de minister de verduisterde gel den ter besehikking van familie en vrienden heeft gesteld. DE A.S. PRESIDENTSVERKIEZING IN AMERIKA. De meening van Hughes. Gevraagd naar zijn meening om trent de a.s. presidentsverkiezing in de Ver. Staten verklaarde de voorma lige staatssecretaris Hughes te geloo- ven, dat Coolidge tot president zou worden herkozen. Een vice-presldenle. Volgens de „Chicago Tribune" zou den de democraten voornemens zijn, mevrouw Woodrow Wilson, de wedu we van den overleden president, can didate te stellen voor het vice-presi- dentschap. Een dergelijke candidatuur zou echter zonder precedent zijn in de geschiedenis des lands;' Men verzekert intusschen in krin gen, die met mevr. Woodrow Wilson in relatie staan, dat zij zeker zou wei geren, een zoodanige rol in het publie ke leven der Ver. Staten op zich te nemen. DE VOEDSELVOORZIENING IN RUSLAND. Voedselnood In Moskou. Volgens de Roel doet zich te Moskou weder sterke, behoefte gevoelen aan allerlei noodzakelijke levensbehoeften en vooral voedingsmiddelen. De melk- aanvoer naar dé hoofdstad is uiterst schaarsch, zoodat 's morgens vroeg queue gemaakt moet worden om een kleine portie melk te bekomen. Ook vleeschwaren en comestibles zijn zeer schaarsch. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. De Raad der g.meente vergaderde gisterenmiddag te 2 uur onder Voor zitterschap van Burgem. Dr. H. J. Lo- vink. Na opening der vergadering legigen alle led n den zuive.injs en ambt-e ed in lia d n \an den voorzitter af. L-j Voor i t: e.ie ..i vn al-en w l- !:cm cu s< rau d. hoop ui., dat st eds v.r.cuii van öo..aohte de be langen der gemeente op de best© wijze zullen worden behartigd. Spr. memo reert verder hetgeen door raadsleden, dje om welke réiden dan ook in den nieuwen raad geen zitting hebben, in 't belang der gemeente hebben gedaan De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Hier na doet de voorzitter eenige mededee- lingen, waarna behandeling volgt van de ingekomen stukken. Hierbij is een prae-advies van B. en W. om op. de begrooting 1928 een bedrag van f5400 uit te trekken voor verstrating van den Stationsweg. Hierna is de Wethoudersvei^iezing aan de orde. De heer den Ouden verklaart namens de A. R.-fractie, dat deze zich de vrij heid veroorlooft op een lid hailer fractie te stemmen. De heer ten Cate Brouwen vraagt den heer den Ouden, of hieitne- de bedoeld is, dat de A. R.-fractie ook niet op een Katholieken candidaat zal stemmen, waarop de Voorzitter inter rumpeert, dat het niet de gewoonte is in den raad vragen te stellen aan raéds leden over afgelegde verklaringen. De heer v. D ij k. wijzend op het stel sel der evenredige vertegenwoordiging, acht het wel gewenscht, dat ook ae linkerzijde eon lid in het college van B. en W. heeft en beveelt daarom een lid der link er fractie aan. Bij de hierna gehouden stemming wer den de stemmen als volgt uitgebracht: Joh. v.- Leeuwen 9. Joh. Vlasman 2, G. M. Herngrem 5. P. v. Drjk 1, zoodat ge kozen werd de heer Joh. v. Leeuwen C. H. D everkiezing voor den tweeden "Vet- houderszetel had het volgende resul taat: Joh. Vlasman 10. G. M. Herngreen 6. P. v. Dijk 1, zoodat de heer Joh. Vlasman R. K. gekozen was. Beide heeren namen hun benoeming aan. Hierna werd de agenda verder behan deld. Z. h. st wordt aangenomen het voor stal van B. en W. tot verlenging met drie "maanden van de met de Coöo. 'Eoerenkenbank jUpben en Omstr." aa ngegane kasgeld1 eening. Idem tot verkoop van een perceel bouwgmnd aan de Zaalbergstr., aan P. H. v. Keeken qq. Tdem tot het verleenen van een cre- diet van f600 voor het aanleggen van een straat, die de Zaalberest.r zal ver- bi met de Torenstraat'. Tot lid der .Schattingscommissie, als bedoeld in art. 57 der Wet op de In komstenbelasting (vac. Ranke), de heer J. Ponsioen. De benoeming van leden der diverse kommissiën hadden tot resultaat, dat gekozen werden: Commissie van Bijstand voor de Water- en LichtbcdrpwenLeden: G. M. Herngreen. M. Merer. Plaatsvervan gende leden P. van Djjk en F. L. v. Muiswinkel, Commissie van Bijstand voor het Grondbedrijf: Leden: P. van Diik en G. BergshoeffPlaatsvervangende ledenC. Koren en J. H. Ruting. Commissie voor het ontwerpen der StrafverordeningenLeden: C. Koren, W. J. den Hertog en Th. Cocx. Commissie voor het nazien der reke ningen: Leden: N. de Wolf. B. van 't Riet en D. ten Cate Brouwer. Plaatsver vangende leden: G. M. Herngreen, G. Bergshoeff en G. Koren. Commissie van Bijstand voor de Openbare Werken: Leden: A. den Ou den en W. J. Spreij. Plaatsvervangende leden: W. Veltman en G. Bergshoeff. Nadat de vergadering een oogenblik geschorst is geweest, heeft de verdee ling plaats van den Raad in afdeelin- gen ingevolge art. 48 van (het Regl. van Orde voor den Raad. 1 Bü de rondvraag wijst de heer d e Wolf er op, dat er voor de woonwa gens op het woonwagenkamp 25 ot. per dig staangeld wordt geheven^ Sprt acht zMks een bezwaar voor de inwo ners der gemeente. Hij zou voor hen vermindering willen. De Voorzitter zegt onderzoek toe. - Hierna volgde sluiting der vergade- De Voorzitter opende de vergade ring, waarna alle n'euwgekozen raads leden de vereischte eeden aflegden. Tot wethouder werden met aigemee- ne stemmen op één na gekozen da heeren W. Warnaar en PI. Bader, bei den aftredend. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den inspecteur, dab op he; kohier inkomstenbe'asting 1923 1927 voor de gemeente is uitgetrok ken f 122.526.39, wat een vermeer dering geeft van f 3000. Dit is niet bijzonder veel, maar het geeft reden tot voldoening, gehoord de bezorgd heid cler raadsleden over het belasting! cijfer in verband met de N.V.-vorming Een adres is ingekomen van den- Bond van Kofiiehuishouders „Aan he; Nederlandsche Volk", dat de gemee.i tebesturen een gemakkelijker houding tegenover haar leden zullen aanne men. Wordt ter inzage gelegd voor de leden. Een adres van den heer Vlasveld! over den bouw van drie arbeiders woningen, op grond, door hem ver kocht aan 'den heer P. Oudshoorn,; werd in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. De rekening 1926 wordt vastgesteld sluitende gewone dienst in ontvangs.ea op f 264.149.85, en de uitgaven op t 222.994,15, batig saldo f 40.155,60, Kapitaaldienst. De ontvangsten f 141.376,26. uitgaven t 157.439,06, nadeelig saldo f 16.062,80. De commissie van onderzoek had de rekening in orde bevonden en geen aanmeikingen, integendeel, een oluim 00 den hoed van B. en W. De ontwerp-regeling nieuwe sx ans- regeling burgemeesters, secretarissen en ontvangers in Zuid Holland, vverdi ter sprake gebracht. Le heer v. Zonneveld meent, aat hel recht van salarieerme 10e komt aan den Raaa. Le heer v. d. Geest is eveneens die meening toegedaan. Weth. .Warnaar acht 't ook niet iuist, dat de Kroon den burgemeester >enoemd en de gemeen.e bet.iald. Spr. zegt, dat het recht van salarieering aan de gemeenten is'ontnomen, om dat verscheidene plattelandsgemeen ten misbruik maakten. Tal van Dur- meesters zijn in veel beter conditie ge- komen De heer v. d. Geest zegt niet legen een regeling van een minimum-salans te zijn, maar spr. zou willen, dat de raad vrij was, daarboven te gaan. erschillende leden 'sloten zich bij het gesprokene aan. Besloten werdi in dien geest Ged. Staten te advisee- ren. Var den Vrijw. Landstorm was cenj vereouk ingekomen om een subsidie van f 50. B. en W. stellen voor, dat instituut weer te steunen. Met alg. stemmen goedgekeurd, be halve de stem van den heer Süeel- man. Garantie conversieleening electrici- teitsbedrijf van f 200.000 tegen -44/^ pet. .Aankoop serre „Bruine paard". B. en W. hebben een onderhoud! gehad met den hoofdinspecteur van van Rijksweg ent oezicht, die bij de Regeering zal voorstellen drie vierde voor Rijkskosten te nemen. De serre is aan te koopen voor f 6000 en 'zal verwijderd kunnen worden 1 Noveml ber 1927. Met algemeene stemmen goedge keurd. In Beukenlaan,- Rusthofflaan, ejj Nieuwe Laan wordt uitbreiding der voorziening van gas, water en straat verlichting noodig geacht De heer v. Zonneveld vraagt, ot het niet beter is, tegelijkertijd dd rioleering te leggen. De Voorz. zegt, dat andere onge- rioleerde gedeelten der gemeente aeiï voorrang verdienen. Spr. zegt over weging toe. De neer Verkleij vroeg aanleg van waterleiding voor „Klinkenberg waarover zich een zéér uitgebreidd bespreking ontspon. Voor de electrische distributiekabel in bovengenoemd nieuw dorpsgedeel te wordt garantie gevraagd. De kos ten van aanleg bedragen rond f 2000 De jaarlijksche garantie bedraagt 150 ..gulden. Goedgekeurd. Voorziening betere gasdruk. Langen tijd waren reeds klachteg vernomen over den gasdruk in 'den Oude Post. De druk werd1 meermalen gemeten en te gering bevonden. Tot verbetering zijn twee mogelijkhedenj het leggen van wijdere buizen (paral lel-leiding) of het tusschenleggen va® een hoofddruk-regulateur. 1 Geadviseerd wordt het laatste plan! uit te voeren, als zijnde 't goedkoops ste en de regulateur op te stellen aap de Wilhelrmnalaan. De kosten, bui ten den aanleg, zullen ongeveer be dragen f 3075. Weth. Warnaar vraagt zich toch af, of 't goed is, het advies van Leiden op te volgen. Spr. zou willen vragen, wat het aanleggen van wijdere buizen kost. Dan zou een afdoende oplossing worden verkregen; thans wordt een oplossing gegeven voor enkele jaren. De Voorz. zegt, dat het een zeet groote uitgave zou zijn. Mogelijk zou bij wijdere buizen de gashouder niet meer voldoende blijken. Wanneer het onvoldoende was, zou Leiden het niel aanraden. Spr. zou het plan in hander willen stellen van B. en W., die mei de Lichtfabrieken nog eens zullen pra ten. Aldus besloten. Na rondvraag werd vervolgens tt 11 uur de vergadering gesloten. SASSENHETM. Gemeenteraad. Pe gemeenteraad vergaderde gister- vond te 7.30 uur. 1 KATWIJK. Gemeenteraad. De Gemeenteraad kwam gisterei voor het eerst in zijn nieuwe samen stelling bijeen in openbare vergadering Aanwezig alle leden. Voorzitter Dr. J. Schokking.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2