DAG-AGENDA. 18 September. Tentoonstelling v. cl. Ned. Kunstkring. De avond-, nacht- en Zondagsdienst iler apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 September a.s. waargenomen door de apotueek van den heer C. B. Duyster. Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. van liet overgroote deel der Inheem- sche bevolking. Op Tamansari wordt klein en groot op behoorlijke wijze ontvangen. Zij kunnen er onderdak vinden en worden, zooals „Toon" het uitdrukte, naar rang en stand gehuis vest. Zelfs Bombay er s en Japanners ko men hem geregeld opzoeken, als zij in de buurt zijn. Wij vroegen dezen vertrouwens man van den inlander, hoe hij over den huidigen toestand dacht. Hij vond dezen zorgwekkend. En het zijn niet alleen de intellectueelen, die ontevreden zijn. Volgens Ottolan- der zit die ontevredenheid onder het geheele volk, dat onderwezen en ge leid wordt in de verkeerde richting. Hij zal trachten ook hiertegen nog iets te doen, als hij in Europa is. Ottolander als Christen. Boven dat alles was de heer Otto- iarnler steeds een voorbeeldig Chris ten. Voor kerkelijken- en anderen ar beid was hij steeds te vinden. Op Con gressen en alle groot© vergaderingen was 'e heer Ottolander steeds aanwe zig. Korten tijd was hij lid van den Volksraad en-kwam als zoodanig ook kloek voor zijn belijdenis uit. D:- lieer Ottolander zal zich metter woon te Boskoop vestigen. LANDEUISHOUDKUNDIG CONGRES Op het 79ste Nederlandsch land- liuishoudkundig congres, op 26, 27 en 28 dezer te houden te Baarn, zullen de volgende vraagpunten aan de orde worden gesteld: Bestaat er aanleiding tot rationali seering van het weidebedrijf en in welke richting zou deze moeten gaan? linleider: ir. C. K. van Daalen, rijks- landbouwconsulent te Bilthoven. Indien men zich op het standpunt stelt, dat er een surplus is aan bekwa me landbouwers in Nederland en emigratie daarvan gewenscht is, kan deze dan geschieden naar de Unie van Zuid-Afrika en hoe moet deze ge leid worden? Inleider: dr. H. van Beeck Vollenhoven, te Amsterdam. Is de verhouding tusschen den pro- duetenprijs en den prijs, dien de con sument betaalt, in den regel juist? Inleider: L. Westerdijk, directeur van de Nederlandsche Landbouw-Han- delskaimer, te 's-Gravenhage. Het militaire peil van 0.13 N.A.P. op de afgesloten Zuiderzee, in ver band met de waterloozing en de wa tervoorziening van de omliggende provincies. Inleider: prof. dr. M. V. Visser, te Wageningen. Is bindendverklaring van de collec tieve arbeidsovereenkomst in den landbouw gewenscht? Inleiders: mr. dr. L. N. Neckers, te 's-Gravenbage, pro en J. Smid, te Voorburg, contra. Is melkhygiënische controle in het belang van het veehoudersbedrijf Inleider: S. Stuurman, directeur van het Melk-controle-station te Utrecht. DE GEMEENTERAADSVERKIEZING TE AARDENBURG. De nieuwe stemming voor leden van den gemeenteraad, nu in hoogste instantie de eerste verkiezing ongel dig werd verklaard, is bepaald op Maandag 12 September. WERKLOOZENZORG. Het werk aan de Baaksche beek, dat in verband met den hoogen wa terstand een tijdlang heeft stilgele gen, is hervat, zoodat gisterochtend opnieuw 200 Arnhemsche werkloo- zen naar de tolhut vertrokken zijn. Men hoopt spoedig meer werkloozen te werk te kunnen stellen. Van de zijde van de gemeente zijn besprekingen gevoerd over de uitzen ding van een aantal werkloozen naar Luxemburg voor het verrichten van grondwerk. De besprekingen hebben eciiter niet tot een resultaat geleid, omdat er geen gelegenheid was tot huisvesting van de werklieden. Thans worden echter terzake bespre kingen gevoerd in België. GROOTE PLANNEN VOOR WERK VERSCHAFFING. Na de opening van de tentoonstel ling der Friesche Maatschappij van Landbouw heeft de Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw, de heer Mr. J. B. Kan zich met den Rijksinspecteur voor de werkver schaffing in algemeenen dienst, den heer Meyer de Vries, naar de gemeen te Dantumadeel begeven en aldaar in gezelschap van de heeren Nauta, bur gemeester van Dantumadeel, Falke- ma, rijksinspecteur voor de werkver schaffing in de provincie Friesland en van Maanen. adjunct-directeur der Ned. Heidemaatschappij het Buiteu- veid" een uitgeveend terrein per mo tor -en zeilboot bezichtigd Wellicht zal de N.V. „De Drie Pro vinciën" een groot gedeelte van- dit terrein in ontginning brengen, waar door er weer voor honderden arbei ders gedurende 4 5 weken werk zal zijn. RIJVAARDIGHEIDSBEWIJZEN. De Minister van Waterstaat heeft in de Staatscourant van 1 September j.l. No. 169 bekend gemaakt, dat krachtens art. 87 van het Motor- en Rijwielreglement aan den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, de Ko ninklijke Ned. Autom. Club, de Kon. RECLAME {Die Dj is en èn de adoeetênDe- 'rudrieM ean /iet vo/gend nummer dezen. £Uis -dan goedc/igetet! •'wnpnT \/f= pvni Ro. Ned. Motorwielrijders Vereeniging en den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, machtiging is verleend tot afgifte van verklaringen van vol doende rijvaardigheid, welke verkla ringen zullen worden aangemerkt als bewijsstukken, bedoeld in art. 15, eer ste lid, onder 4e C der Motor- en Rij- wielwet. De Minister vestigt er daarbij de aandacht op, dat door de genoemde Vereenigingen gezamenlijk is opge richt een bureau, genaamd Centraal Bureau voor de afgifte van bewijs stukken van rijvaardigdigheid, het welk met de voorbereiding voor en de afgifte van de bovenvermelde verkla ringen namens die vereenigingen zal worden belast. Dit Centraal Bureau is gevestigd te 's-Gravenhage, staat onder directie van den beer J. G. van Turenhout en is geheel gereed om onmiddellijk met de werkzaamheden aan te vangen BUITENLAND. DE VOLKENBONDSVERGADERING. De openingsrede. In zijn openingsrede voor de vol kenbondsvergadering wierp de presi dent van den Raad, Villégas, een te rugblik op de activiteit van den bond in het afgeloopën jaar. De voorbereidende ontwapenings commissie heeft in wekenlange ern stige besprekingen onderhandeld over de eerste lezing van een ontwerp voor een internationale overeenkomst tot beperking van de bewapeningen. De gerezen moeilijkheden mogen ons niet van een voortzetting dezer pogingen afhouden. Het vraagstuk van de ver mindering der bewapening zal vroe ger of later een oplossing krijgen. Wij moeten in étappes voortschrijden; de veiligheid der volken moet eerst ruim schoots worden gegarandeard. Deze Volkenbondsvergadering' heeft weer belangrijke kwesties te behan delen. De resoluties, aangenomen door de economische conferentie, moeten worden doorgevoerd. Ook op sociaal en hygiënisch gebied wacht den bond een groote taak. Villegas eindigde met een beroep op de vergadering, om het groote werk van de solidariteit der volken ter voorkoming van oorlog en ter bevordering der welvaart van alle landen doelbewust voort te zetten. De splitsing in 6 commissies. De Volkenbondsvergadering heeft zich gistermiddag in zes groote com missies gesplitst, die hun voorzitters zelf hebben gekozen. Voor de vierde commissie, die van de volkenbondsbegrooting, werd onze landgenoot, Prof. van Eysinga. als voorzitter aangewezen. Nederland in de commissies. De Nederlandsche delegatie ter vol kenbondsvergadering heeft zich op de volgende wijze over de zes groote commissies verdeeld: Eerste cocmmissie: Juridische vraagstukken, Mr. J. Limburg. Tweede commissie: Technische vol kenbondsorganisatie: Graaf van Lyn- den van Sandenburg, voör bijzondere vraagstukken, bijgestaan en even tueel vervangen door prof. Frangois en den heer Kat Angelino. Derde commissie: Ontwapening: jhr. Loudon. Vierde commissie: Budgetaire kwestie, prof. van Eysinga, die even tueel, wanneer het noodig is in ver band met zijn voorzitterschap der commissie, door een ander lid der Nederlandsche delegatie voor de uit eenzetting van het Nederlandsche standpunt zal worden vervangen. (Prof. van Eysinga schijnt deze on derscheiding niet slechts te danken te hebben aan zijn uitstekende leiding twee jaar geleden van de tweede commissie, en verleden jaar van de conferentie oyer Amerika's toetreden tot het Hangsch internationaal ge rechtshof, doch bovendien aan het groote aandeel dat hij in dë vorige ja ren gehad heeft in de voorbereidings plannen voor den bouw van het nieu we. volkenbondspaleis). Vijfde commissie: Speciale en hu manitaire vraagstukken: prof. Fran cois, in enkele bijzondere kwesties bijgestaan en eventueel vervangen door mevrouw. Kluijver en den heer van-Wettum. Zesde commissie: Politieke kwes ties: graaf van Lynden van Sanden burg. bijgestaan en eventueel vervan gen door den heer de Kat Angelino. Minister Beelaerts van Blokland heeft dus het voorbeeld van andere ministers van buitenlandschè zaken en van indertijd Minister van Karne- beek gevolgd dóór- zelf in geen com missie zitting te nemen, doch Me alge- meene leiding der delegatie te hou den. DE BESPREKINGEN DER KLEINE ENTENTE. Over de, beraadslagingen der mi nisters van buitenlanclsehe zaken der kleine entente te Genève schrijft de „Lidoge Listy", dat het fïongaarsch- Roemeenschce conflict een der be langrijkste punten daarvan is ge weest. Roemenië heeft al het mogelijke ge daan om te verhinderen, dat de vol kenbond zich met deze aangelegen heid zou bezig houden. Roemenië wil de in dit opzicht ook een gemeen schappelijk optrèden van de kleine entente bewerken. RUSSISCH MACHTSVERTOON. Een mobilisatie der reservisten. Volgens berichten uit Helsingsfors zijn 34 reserveklassen van het Russi sche leger in het gebied van Petro- grad en in de provincie Pskoff onder de wapenen geroepen. Tegelijkertijd voeren de sovjetbla- den een intense propaganda, om de bevolking de noodzakelijkheid te de- monstreeren eener krachtige verde digingsorganisatie. In een proclamatie van kolonel Kork, militairen bevelhebber van bet gebied van Petrograd, heet het o.m.: „De sovjets moeten ten allen tijde gereed zijn ,om van den vrede over te gaan tot den oorlogstoestand, want de bedreiging loert aan onze poorten". In officieele proclamaties wordt verkondigd, dat deze mpbilisatie noodzakelijk is, om de wereld duide lijk te maken, dat de sovjets gereed zijn, om den kapitalistischen staten, die zich tegen Rusland wapenen, van antwoord të dienen. DE RIJNLANDBEZETTING. 10.G00 man minder. Aan de Duitselie Rijksregeering is officieel medegedeeld," dat-Let bezet tingsleger in het Rijnland met 10.000 man verminderd wordt. Er zal aldus nog 60.000 man blijven. Wolff seint nog, dat Briand bij de mededeeling aan Stresèmann, betref fende de vermindering der bezetting, beloofd heeft, dat het desbetreffende besluit reeds zeer spoedig zal worden uitgevoerd. Er zal over de verlichting van den bezettingslast voor de bevol king nog een uitvoeriger nota ver schijnen. ELZASSER EISCHEN. De nationale, republikeinsche volks- vereeniging van Elzas heeft Zondag in een algemeene vergadering een aantal besluiten genomen betreffende de noodzakelijkheid van verdere be- stuursreorganisatiè en van opheffing aller sancties tegen de onderteeke naars der bekende proclamaties. Ten slotte werd nog een motie aangeno men ten gunste eener politiek van toe nadering tusschen Frankrijk en Duitschland. - Alle sparatistisch streven werd ten strengste veroordeeld als een bron van revanche-politiek, waarvan El- zass zelf het eerste slacrtofer zou zijn. KORTE BERICHTEN. Voor dezen tijd van-het jaar on gewone plasbuieh diebben in het bij zonder in de provincie Boekowina, ertn- stTge"schade aangericht en menig slacht- cïfer gemaakt. i De regeeringscommissie voor het Saargebied heeft den gemeenteraad van Dillingen ontbonden, omdat de commu nistische meerderheid er allen prac- tischen arbeid onmogelijk maakte. De Argentijnscne Min. van Buiten- landsche Zaken heeft voorgesteld, om als bewijs van de vriendschappelijke ge voelens. die' er tusschen Argentinië en Mexico bestaan, een plein in Buenos- Aires naar Mexico'ite noemen. Vier employés van het Hongaar- sche gezantschap, waaronder twee da mes, zijn bij een zeiltocht in de buurt van het eiland Puncipo verdronken. Nadat zijn vrouw tot tweemaal toe een geslaagden sprong met een val scherm gedaan had, is het den vlieger Trïebaer d°n derden keer mislukt. Het valscherm ging niet open en de vlieger stortte van 500 M. hoogte naar bene dien. Hij was terstond dood. In de wijk Ottokring te Weenen, zijn twee trams op elkaar gereden. De een sprong uit de rails en ramde de andere aan terzij. Er zijn 62 gewon den, van wie 9 ernstig. Generaaal Galda te Pr&éLg heeft de fascistische jeugdorganisatie (Onlad- nia) ontbonden verklaard. De generaal )was de leider dier organisatie; hij wil de met zijn besluit de politie verhin deren zelf tegen .de organisatie op te treden. Er zal een nieuwe jeugdvereeniging worder opgericht op moifeelen grond slag en me* Iturnien als voornaamste taak RECLAME. De tijd voor BREIEN en HANEN nadert! Kiest Uwe Wol uit onze groote kleursorteering 1 MANTELWOL, 50 gr. knotten 34 cent. MANTELWOL, fijnste Zephir, 50 gr. knotten 55 MANTELWOL, 50 gr. kluwen 35 ZEPHIR MAN 1 EL WOL, 50 gram kluwen 50 WOL MET ZIJDE, bollen en kluwen van 50 gram 47 ASTRAKANWOL, per kluw. 27'/.,, GEMENGD NIEUWS. Autobus-ongelukken. Zon dag werd op den Ringdijk nabn het dorp Oterleek een autobus met negen passagiers achterop gereden door 'n vracntaüto. Bi] het passeeren raakte het rech- terachtenviel van laatstgenoemd voer tuig het lin'kervoorwiel van de auto bus, waarvan de chauffeur zijn stuur kwijt raakte, met het gevolg, dat de wagen den dijk afrolde en geheel werd vernield, Van de inzittenden werd alleen de heer Zwaan uit Wofnum aan het hoofd) gewond, de overigen liepen slechts schrammen en ontvelligen op. De chauffeur klaarde over pijn m de borst. Aan den heer Zwaan is dadelijk me dische hulp verleend. De vrachtauto bleef onbeschadigd. De chauffeurs geven elkaar van net ongeval de schuld. Een autobus van de Z. H. A. M.. is gistermiddag omstreeks 4 uur door het springen van een voorband op den Kotterdamschen weg nabij de Lijm- en Gelatinefabriek te Delft te gen een boom gereden en vervolgens tegen een volgenden boom geslagen en wel met zulk een kracht, dat de boom tot midden in dus bus door drong. Een passagier en de conducteur werden niet ernstig aan het gelaat ge wond, een andere passagier kreeg ver wondingen aan den schouder. De politie heeft de gewonden ver bonden. De bus is zwaar gehavend. Gévallen: Te Ede is een één jarig kind van Z., in een onbewaakt 'oogenblik uit een stoel gevallen en brak daarbij den nek. Het kind was onmiddellijk clood.- Overreden! Te Keikrade is op den Kaalheidersteenweg Zondag nacht onder de electrische ram ge raakt en gedood de gehuwde iniinwer ker A. 1 1 -j.- t: m V 4 Te Leiden werd heden de eerste zitting gehouden van het Internationaal Pharmaceutisch Congres dat van .5 to t 7 September hier te lande wordt ge- houden. Op onze foto ziet men v. 1. n. r. Dr. J. J. Hofman, Dr. A. Schamel- hout, E. Porguant, Prof. Dr. L. v. Itallie, V. Haazen, E. White, M. Barthet. Gemeentelijke Aankondigingen Verkiezing Werkliedenreglement. Burgemeester en Wethouders van Leiden; brengen ter kennis van belangheb benden, dat de stemming en de even- tueele herstemming ter verkiezing van twee leden en twee plaatsvervan gende leden der Commissie van On derzoek, bedoeld in art. 22 van het Reglement voor de Werklieden in dienst der gemeente Leiden, zal plaats hebben in een der lokalen van: de Stadstimmerwerf, het Openbaar Slachthuis, de Gasfabriek, het gesticht Endegeest, en den Gemeentel. Reinigingsdienst, respectievelijk op Vrijdag 16 Septem ber en Vrijdag 23 September a.s.. van des voormiddags negen tot twaalf uur. Leiden, 5 September 1927. A. VAN DE SANDE BAKHUYZW, Burgem oester VAN STRTJFN. Secretaris Verbrand. Te Deventer 15' gisteren een 2-jarig kind van de fami lie S., wonende in de Molenstraat al daar, in een pan met kokend water gevallen, tengevolge waarvan het ernstige brandwonden bekwam, en naar het ziekenhuis moest worden over gebracht. De toestand van de kleine is levens gevaarlijk. Verdronken. Uit de beek te Geleen is Zaterdag- opgehaald liet lijk van Ge 20-jarige-clochl.er van den lan-i bouw ei L. uit Dam'ken, seaert he+ begin der vorige week vermnt. Te Nijbroek bij Üéveii ec is het 2-jarig zoont|e van N., bn he„ spe'en in een sloot geraakt en verdr v'isen. Branden. In den atgelooperi nacht is te Megen afgebrand de larid- bouwersv oning van k. De inboedel ging veiloren het huis brandde geheel af Met moeite kon men de belendende perceelen redden erzekenng dekt de schade. Gistermiddag brandde de boer derij van den landbouwer L. Hoekstra te Witten, gem. Assen, geheel af. De vermoedelijke oorzaak is haver- broei Alleen de varkens konden worden gered en een klein gedeelte van den inboedel. Le landbouwwerktuigen, w.o. een doi schmachine, 3U voer 11001 en ko ren en een groote partij rogge wei den een prooi der vlammen. ei zekering dekt de schade. Motorongeluk. Op den /,ut- pLenschen weg bij Deventer is gis te 1 ïr-idiaag de rijwielhersteller B. J* W Beuse uit YYTjhe met /.i]n moco-r.i- wiet tegen een boom gereieu. Met een zware verwonding aan het hcold, vond men hem bewusteloos op den weg liggen, terwm he„ rrjwiei bi;na geneel was vernield. 1 e: auto werd de man naar het zie- kenuuib vervoerd. Zijn toestand is ernstig. UIT DE OMGEVING. wuü jiH. De véshoudar L, B. reed m§rc zij a zoon op een brik aan d.m Rijndijk, toen hrj door een auto van Waddinxveen wad aangereden. Door den schok viel B. van het rijtuig, en kwam op den grond terecht. Waarbij hij zich inwen dig ernsdg bezeerde, zoodat hij zich onda genoeakundige behandeling mosst stellen. De chauiieur van de auto was dadelijk bereid B. in zijn auto op ta nemen en naar zijn woning op het dorp alhier ie bitengen. Doordat het paard, waarop de heer v. V. gezeten was, schrikte van een hond, viel van V. van het paard en bez-erde daarbij zijn ailm, die bij geneeskundig onderzoek bhek gekneusd te zijn, zoodat hij zijn werkzaamheden voorioopig niet zal kunnen verrichten. LISSE. De N.V. ElsciTxCiteitsbedrijf Lisse HillegpmSassenhtim gaat over tot conversie van haar leening. groot 200 .duizend gulden; de gemeenee Lisse zal volgens voorstel van B. en W. ga- -, rantie verleenen voor de op te nemen conversieleening. TER AAR. Burgerlijke stand. Bevallen: A. Verboom geb. den Brave, d. M. v. Vliet geb. van winkel, d.' C. M. v. d. Geest geb. de Jong <d. Overleden: H. J. Pupping 92 j. VOORSCHOTEN. Burgerlijke stand. Geboren: Stijn-1 tje Wilhelmina Johanna d.v. C. Bins en W. J. Schippers. Geertriulda d.v. P. Jongeneel' en J. E. van Til. Overleden: P. M. Ncuwens 77 j. ,E. A. van Grasstek—Broers 74 j. ZEVENHOVEN. Een dochi.ertj'3' van A. H. de Groot werd dcor Pr. Luiardie aangereden. Het liep bijzonder goed af, alleen ge havende kleederen. Het kind keek met uit voor de naderende auto. In de dezer dagen gehouden ver gadering der Chr. Radio-Vereen, alhier kwam o.m. de toestand van het toestel ter sprake. Een nader onderzoek zai WGrden ingesteld, en getracht zal wor- iden op de binnenkort te houden ver gadering de zaak afdoende te rege len, opdat we weer naar het Radio nieuws kunnen gaan luisteren. Uit de historie bljjkt dat Nieuw- veen en Zevenhoven zieer lang onder een hoofd der gemeente zijn geweest. Voor 1700 hadden Nieuw veen, Zeven-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2