CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 8s,e JAARGANG DINSDAG 6 SEPTEMBER 1927 NUMMER 2224 CODRANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en bniten Leiden waar agenten gevestigd zijn Jer kwartaal i 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 EERSTE BLAD. Y Wijziging Ongevallenwet. Er is eenige maanden geleden heel wat te doen geweest over het z.g.n. verzwijgen van ongevallen o.a. door de mijndirecties. Het bleek dat hier eigenlijk meer sprake was van een eigenwillig bewandelen van een ge- makkelijken weg dan voorgeschreven door de Ongevallenwet, dan van een moedwillige overtreding. Kleine, ook uit een administratief oogpunt weinig beteekenende, onge vallen werden door de mijndirecties niet aangegeven bij den aangewezen geneeskundige, maar door een eigen geneeskundige behandeld. Achtera! werd dan zoo noodig aangifte gedaan. Hoewel deze behandelingswijze op zichzelf alle lof verdiende, meenden ook wij toenmaals dat zonder wetswij ziging aldus niet gehandeld mocht worden. Thans heeft de minister bij de Twee de Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de ongevallenwet 1921. Zoodra dat ontwerp wet zal zijn, zal dat been weer in het lid gezet zijn. Het ontwerp bevat een regeling, waarbij aan ondernemingen, welke in het bezit zijn van een behoorlijk inge- richten eigen geneeskundigen dienst, de gelegenheid wordt opengesteld dien dienst te benutten zoowel ten behoe ve van de ongevalsverzorging van in de betrokken onderneming door een ongeval getroffen arbeiders en de ge neeskundige controle op die arbeiders, als ten behoeve van vermindering der administratieve bemoeiingen, welke de Ongevallenwet voor den werkgever medebrengt, waarbij daartegenover waarborg wordt gegeven voor de rech ten en belangen der verzekerde arbei ders. Voor de erkenning van den genees kundigen dienst is uiteraard eerste eiscb, dat de dienst deugdelijk zij. De beoordeeling biervan berust bij het be stuur der Rijksverzekeringsbank. De geneeskundige wordt benoemd en voor zijn arbeid beloond door den werkgever. Teneinde waarborg te geven zoowel tegenover de arbeiders in de onderne ming als tegenover de bank voor on partijdige oordeelvellingen door den geneeskundige, is de eiscb gesteld, dat de geneeskundige dienst onder zelf standige leiding van den geneeskundi ge moet staan. De werkgever zal dus geen zeggenschap mogen hebben in zake de leiding van den dienst, en in het bijzonder zich niet mogen mengen in de geneeskundige behandeling, wel ke de geneeskundige in het belang van de genezing van den door het on geval getroffen arbeider wenscbelijk acht. Het ontwerp verbindt aan de erken ning van den geneeskundigen dienst vooreerst dit gevolg, dat met betrek king tot ongevallen, ter zake waarvan de geneeskundige behandeling ge schiedt vanwege den dienst, ongevals aangifte ingevolge art. 66 der Ongeval lenwet 1921 kan worden nagelaten, zoolang de gevolgen van het ongeval niet langer dan 6 weken duren. Aan gifte is echter wel vereischt ingeval bet ongeval den dood beeft veroor zaakt of vermoedelijk tot gevolg zal hebben, alsmede voor het geval de getroffene de eerste hulp of de verdere geneeskundige behandeling onWan- gen beeft, onderscheidenlijk ontvangt, van een geneeskundige, die niet aari den dienst is verbonden. Het ontwerp handhaaft derhalve bet beginsel der vrije artsen-keuze. Een tweede gevolg der erkenning is, dat ten aanzien van arbeiders, werk zaam in ondernemingen, waaraan een erkende medische dienst is verbonden voor de toekenning en uitbetaling dei- eventueel verschuldigde tijdelijke uit- keeringen de bank wordt uitgescha keld, en de werkgevers in die onder nemingen daarmede worden belast. Daarnaast stelt het ontwerp ver schillende waarborgen voor de rech ten en belangen der betrokken arbei ders. Als krachtigsten waarborg tegen benadeeling bepaalt het ontwerp, dat de werkgever verplicht is een ongeval- lenregister aan te houden, waarin aan teekening moet geschieden van alle in de onderneming voorgekomen let sels, terzake waarvan door den ge neeskundigen dienst hulp wordt ver leend. De werkgever zal niets van het loon van de arbeiders mogen afhouden ter bestrijding van de kosten van den dienst. Dit ontwerp gaat terecht uit van het denkbeeld dat de werkzaamheid van deze particuliere geneeskundige dien sten moet worden losgemaakt van de bedrijfsleiding. Gebeurde dit niet, dan zou steeds de vrees gerechtvaardigd zijn, dat deze bedrijfsleiding invloed uitoefende, iets wat ook in de heele actie tegen bet gebeurde in de mij nen viel op te merken. STADSNIEUWS. DE OPEN BRIEF VAN Mr. P. G. KNIBBE. De Open brief van Mr. Knibbe, welks hoofdinhoud we gisteren reeds meedeelden, en waarop ook betrek king hebben de ingezonden stukken van Ds. Schilder en den beer Knibbe, begint met de aanhaling van het pers bericht over üe beslissing van de Sy node van Groningen, zooals dit in De Standaard voorkwam. Dit bericht, zegt de schrijver, herin nerde hem aan 't gezegde uit den re- gententijd (abusievelijk staat in 't stuk regent ij d): „Wat de heeren wij zen, hebben de gekken te prijzen". De schrijver meent dat de Synode blijk geeft dat de Kerken de proble men niet meer aandurven. Hij somt daarvoor nog een drietal redenen op: le. Dy Groninger Synode heelt op formalistiscne gronden geweigerd bet bezwaar van velen te onderzoeken te gen liet aannemen van dagen van 24 uur bij de dagen genoemd in Gen. 1. 2e. De wereldontwikkeling der Ge reformeerde gedachte ten aanzien van de paradijs-geschiedenis moet door de Asser beslissing vastloopen. Op de Synode van Groningen zegt bij zijn blijkbaar buiteuland- sche algevaardigden, is er althans zeker één, wiens Kerk duldt,'dat een barer theologische professoren de pa radijs-geschiedenis niet als historie aanvaardt, maar spreekt van een soort tooverwereld en van religieuse poézie en primitieve verbeelding. Wat heelt de Synode gedaan om ze kerheid te hebben, dat zij in die Ker ken met goede Gereformeerden in plaats van met' scbriftaanranders te doen bad? Wat zal de Synode doen, nu anderen voor haar dit onderzoek, dat zij zelf bad moeten instellen, ge daan hebben? 3e. De Synode van Groningen heeft het niet aangedurfd een onderzoek, in te stellen naar bet alombekende feit, dat verschillende predikanten niet in stemmen mei de Asser-beslissing. De Asser-Synode bepaalde, dat alleen te gen die predikanten zou worden op getreden, die zich „openlijk" aan de zijde van Ds. Geelkerken zouden scharen. In de gedaebtengang der z.g. oorspronkelijke conclusies paste een dergelijke leiddraad volkomen. Als het echter, zooals men zegt, schrift- aanranders zijn, dan is een dergelijk voorschrift niet alleen inconsequent maar ook verfoeielijk. Een van bei den: men zal óf moeten terugkeeren tot den gedachtegang van het dogin. exeg. rapport en de z.g. oorspronkelij ke conclusies, óf men zal van al on ze predikanten instemming moeten vragen met de te Assen gegeven con- fessioneele beslissing, door welke, „de gewenschte verduidelijking en nadere verklaring van de lijdenis" werd ver kregen. Mijn© bedoeling met deze Open Brief zoo zegt de heer Knibbe aan het slot, is, dat de Groninger Synode en daarmede ook onze Kerken zelf in gebreke gesteld worden. Zij hebben verzuimd ons volk in te lichten om trent de motieven, welke geleid heb ben tot de beslissing, welke de scheu ring onafwendbaar maakte. Zij heb ben verzuimd voorlichting te geven over en ir: behandeling te nemen de vele belangrijke vraagstukken welke met de gevoerde procedure ten nauw ste in verband staqn. Dat on'o Kerken en geheel onze christelijke actie, daardoor ernstige schade lijden en zoodoende de komst van liet Koninkrijk Gods wordt tegen gehouden. vindt daarin zijn oorzaak, ra°eat bij. FEDERATION INTERNATIONALE PHA MACEUTIQUE. Gistermorgen heeft in de Senaats kamer van het niversiteitsgebouw plaats gehad de bestuursvergadering voorafgaande aan het zesde interna tionale congres van de Federation In ternationale Pbarmaceutique, dat 6, 7 en 8 September in Den Haag in de Lai- fessezaal gehouden zal worden. Hierbij waren tegenwoordig de hee ren Prof. L. van Itallie, voorzitter; Dr. J. J. Hofman, Den Haag, secretaris; Mr. Edw. White. Londen; Dr. Poig nant. Stockholm; Dr. Barttiet, Parijs; Dr. Scbarmelbout, Brussel; V. Haazen, Antwerpen; Dr. C. Beguin. La Chaux de Fonds. Op deze huishoudelijke vergadering werden verschillende zaken op bet congres betrekking hebbende, bespro ken. 's Middags werd een bezoek ge bracht aan 't pharinaceutisch Labora torium, waar de gasten werden rond geleid door Prof. v. Itallie. Behalve het hierboven genoemde bestuur wa ren daar aanwezig de heeren Prof. H. G. Greenish. Londen; Prof. R. Eder, Zurich en Prof. H. Thomas, Berlijn. Er werd een demonstratie gehouden van eenige nieuwe instrumenten in gebruik bij de phyto-chemische en to xicologische onderzoekingen. DISTRICTSVERGADERING „PATRIMONIUM". Op 10 Sept. a.s. zal alhier in het ge bouw „Patrimonium" aan de Hoogl. Kerkgracht te 3K uur 's middags een Districtsvergadering worden gehou den van Patrimonium s Gewest. Org. Zuid-Holland (P.G.O.Z.H.), waar ver schillende huishoudelijke zaken zul len worden besproken en de voorzit ter, de heer J. Hollander, een inlei dend woord zal houden over: „Een blik naar binnen en een blik naar buiten". ALG. VERGADERING VEREENIGING VAN ONDERWIJZERS(ESSEN). Op Donderdag 20 Sept. a.s., des voormiddags 10 uur zal in de Stads gehoorzaal alhier, worden gehouden de Alg. Vergadering van de Vereen, v. Onderwijzers en Onderwijzeressen in de Inspectie Leiden, waar eenige huishoudelijke zaken zullen worden behandeld en verder een tweetal in teressante lezingen zullen worden ge houden Door de politie alhier is aange houden de minderjarige V. G., uit Oude Pekela, die alhier verblijft zon der toestemming van haar voogd. Mej. de K. heeft hij de politie geklaagd, dat ze door Mej. v. T. op de Middelstegracht in het gelaat is ge slagen. D. T. N. heeft aangifte gedaan van vermissing van zijn rijwiel, dat hij onbeheerd had laten staan voor een perceel Heerensingel. Nabij de Haagsche Schouw is de zoon van den heer P., wonende al daar, die een toertje ging maken met z'n pas gekochte H. D.-motor, en die nog niet voldoende kennis had van rijden, in een flinke vaart eerst over de aldaar gelegen trottoirs gevlogen en tenslotte in een moddersloot terecht gekomen. Hij zelf ging geheel kopje onder tn zag er ontoonbaar uit. Zijn H." D.-motor was beschadigd en niet meer berijdbaar. Hij had zich nog al bezeerd. BINNENLAND. DE ZEVENTIENDE NEDERLAND- SCHE JAARBEURS. (Van onzen specialen verslaggever). Rood-wit-blauwe vaantjes sieren het Stationsplein van het aloude Utrecht. Het is de „joyeuse entrée" van den bezoeker der Zeventiende Nederland- sche Jaarbeurs, welke heden geopend is. De organisatoren van dezen jaar beurs hebben hij het treffen van de voorbereidingen in de kringen van de industrie weder alom een geest van be reidwilligheid ontmoet, welke er meer en meer op wijst, dat het industrieele leven de beurs als een permanent in stituut gaat beschouwen. De vorming van nieuwe instellingen en het aanvaarden van nieuwe inzich ten aldus verklaarde ons de secre taris-generaal de heer Graadt van Roggen geschieden hier te lande veel langzamer dan elders, maar als het eenmaal zoover gekomen is, dan b 1 ij f t het verkregene. Voor velen is het resultaat van de beurs niet lan ger de vraag of men aan de volgende al dan niet zal deelnemen. Bij de jaar beurzen wordt, naar het bekende woord van Herriot, voorop gezet: „Le maximum d' affaires dans un mini mum de temps" en een en ander geeft het Bestuur steeds weer de overtui ging vasten grond onder de voeten te hebben. De internationale „Messen" worden langzamerhand geconsoli deerd. Er wordt door de fabrikanten niet langer aan duizend en één ten toonstellingen deelgenomen en de beurzen, die zijn blijven bestaan, zoe ken meer en meer toenadering tot el kaar. Dit laatste niet het minst wat betreft het toestaan van faciliteiten aan de onderlinge bezoekers, voorna melijk ten aanzien van de spoorwegta rieven. In het buitenland staan de re geeringen soms wel een korting van 25 pCt. op deze tarieven toe en het Bestuur der Utrechtsche Jaarbeurs wacht met begrijpelijke belangstel ling op het cogenblik, dat onze spoor wegautoriteiten aan de buitenlandsche bezoekers eveneens reductie zullen toestaan. Het aantal deelnemers, dat bij de eerste beurs 090 bedroeg, is nu geste gen tot 807. Van den bouw van een tweede gebouw kan voor het oogen- blik niets komen, maar de urgentie treedt steeds ster' op den voorgrond Ook dit najaar i weinig moeite ge weest om het gebouw gevuld te krij gen, daar vele oude getrouwen zich geregeld komen aanmelden en men met de jaarbeursactie vertrouwd be gint te geraken; zelfs moest een niet gering aantal liefhebbers worden af- gewëfcen. Ook thans is de vraag of de Utrecht sche Jaarbeurs als een economische barometer kan worden beschouwd nog niet op te lossen, want het econo mische leven blijft nog immer onver wachte schommelingen vertoonen. De grootste belemmering voor de ontwikkeling onzer nationale indus trieën zijn en blijven voorshands de moeilijkheden, welke zij ontmoeten bij het zoeken naar afzetgebied in het buitenland en de moordende concur rentie der Nederlandsche fabrikanten, terwijl wij toch den ekport zoo noodig hebben. Er dient voorts nog op gewezen te worden, dat aller oogen gericht zijn op de buitenlandsche deelnemers en de uitbreiding der industrieele relaties; de internationale Jaarbeurs voor Ne derland is van nationaal belang. Als vanouds ziet het geheel er weer tot in de puntjes verzorgd uit en over al treft men deelnemers aan vorige beurzen; maar steeds met de aller nieuwste nieuwtjes! Aantrekkelijk zijn vooral de meubilair- en woning inrichting op de vijfde verdieping en de Koloniale afdeeling op de eerste. Glas en aardewerk en huishoudelij ke artikelen behooren uit den aard der zaak weer tot de belangrijkste groepen, evenals trouwens confectie en textiel- en voedings- en genotmid delen. Iets geheel nieuws is de Oosten- rijksche afdeeling. Oostenrijk heeft zich» door eenige firma's doen verte genwoordigen, die hiermede een te genbezoek brengen aan den Nederland schen handelsstand, welke haar land bezocht heeft. Het geëxposeerde om vat voornamelijk mode-artikelen, zoo als shawls, pelzen, lingerie, lederwa ren, byouterieën, eartonnagewerk. liet een al even smaakvol en aantrekkelijk als het andere. Deze sectie is dan ook in alle opzichten een bezoek waard. Ook de radioafdeeling, die weer heel wat nieuws te aanschouwen geeft, zal zich in de belangstelling der bezoe kers verheugen. Wij missen dit jaar een belangrijke afdeeling, n.l. die der zuivelwerktui- gen en machinerieën, hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit, dat de fabri kanten niet konden achterblijven op de exposities te Leeuwarden. In overleg met het Jaarbeursbe- stuur komen zij ditmaal te Utrecht niet uit, aangezien gelijktijdige deel neming niet mogelijk was. Maar men verwacht dat dit niet meer of minder zal beteekenen dan „reculer pour mieux sauter". Er zijn over de geheele beurs ver deeld, weer heel wat nouveaute's, al thans voor Nederland: een nieuw drie- lamps radiotoestel (Ned. Radiowerken Utrecht); een opvouwbare wandelwieg (Jules Thireau fils. Parijs); een Lind- bergh-prijs (Leefsma, Groningen); 'n herinneringstoestel voor zwakke gc* heugens (Dr. de Wit, Hengelo); ver schillende nieuwe radiolampen (Phi lips Radio, Eindhoven); een dubbel- schroef motor mailschip „Sibajak (Ruys en Co., Rotterdam); en tal van andere interessante zaken, teveel om op te noemen. De zeventiende Jaarbeurs is een be zoek, ook van den niet-zakenman, in alle opzichten waard. De koopman vindt er als immer veel van zijn ga ding en de gewone bezoeker zal er eveneens allerlei nieuwe gezichtspun ten opdoen. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'/t cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in dil Hummer. Binnenland. H. M. de Koningin en Prinses Julia na zuilen Zaterdag een bezoek bren gen aan Katwijk. De 17e jaarbeurs te Utrecht geopend Buitenland Nederlanders benoemd in belang rijke commissies uit den Volkeu- bondsvergadering. De vermindering der Rijnbezetting. DE FOKKER F VII MET VAN LEAR BLACK. Het vliegtuig H-NADP, der Kon. Luchtvaartmij., met aan boord den heer Van Lear Black en de bestuur ders Geysendorffer en Scholte, is Za terdag-middag, na een vlucht van vier uren hoven de Alpen, te Venetië aan gekomen, teneinde daar de wedstrij den om den Schneider-beker bij te wonen. Het plan bestaat, morgen weer naar Nederland terug te keeren. NIEUW WATERVLIEGTUIG VOOR DE MARINE IN NED.-INDIë. Men meldt uit Dordrecht: Op het terrein, oorspronkelijk be stemd voor Van DuyVendijke Scheeps werf, heeft de Hollandsche N. V. Avia- lando haar eerste watervliegtuig ge reed, bestemd voor de Nederlandsche Marine in Indië. Het is een Dornier- Wall-vliegboot, voortbewogen door twee Loraisse-Dtetrich motoren, die in tandem-vorm boven de vleugels zijn aangebracht. Het toestel heeft "een eigen gewicht van 3600 Kg. en kan een nuttige last van 3000 Kg. meevoe ren. Verder biedt het plaats voor 5 0 personen en een bergplaats voor 2400 L. Benzine. De maximum snel heid die bereikt kan worden is 195 K.M. per uur, terwijl een afstand van 2000 K.M. aan een stuk gevlogen kan worden. Vandaag zou het toestel worden ingevlogen door den marine vliegenier Eikerbout, doch deze proef tocht is door het ongeval den vlieger enkele dagen geleden in De Kooy overkomen, uitgesteld. DE TOESTAND VAN INSPECTEUR PAUL. Inspecteur Paul, schrijft Het Vad., mag nog steeds niet verhoord wor den. Dat teekent duidelijk zijn toe stand. De doktoren heliben vastge steld, dat één long in het geheel niet meer werkt, de tweede slechts ge deeltelijk. De koorts blijft hoog. De belangstelling voor den inspec teur blijft groot. Herhaaldelijk wor den verkeersagenten op straat ge vraagd, hoe hun chef het maakt. Ook op het hoofdbureau wordt nog voort durend naar hem gevraagd. De dader gedraagt zich zeer cy nisch. De revolver, waarmede hij zijn misdaad pleegde, kan afkomstig zijn van een inbraak, nog niet lang gele den gepleegd. Maar het kan niet met zekerheid worden gezegd, aangezien twee brownings op elkaar als twee droppels water lijken. Men deelde ons mede, dat R. uit een nette familie komt. Op jeugdigen leeftijd is hij blijkbar in contact geko men met boeven. Toen is het van kwaad tot erger gegaan. Zijn strafre gister moet lang zijn. Zooals bekend is, stond hij zeer slecht hekend. Uit getuigenverklaringen is o.m. gebleken, dat het volk den dader heeft willen lynchen, toen goed en wel doordrong, wat er gebeurd was. Uit het publiek is tegen de agenten van* den arrestantenwagen gezegd: „Laat hem los. Geef hem maar aan ons over!" Dit teekent wel de stem ming van het publiek. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELLINGS- EN VACANTIEKOLONIES. De winterverpleging die gerekend wordt 1 October aan te vangen, werd in 1925 begonnen in 4 der 9 huizen van het Centraal Genootschap. Sedert dien is er een geregelde en zeer groo- te vooruitgang te zien. Het aanstaand winterseizoen worden althans voor de eerste periode van 5 weken, niet minder dan 8 van de 9 huizen openge steld en het laat zich aanzien, dat deze huizen ook alle volledig bezet zullen zijn. Langzaam maar zeker wint de overtuiging veld, dat het zwakke kind juist in den winter het meest steun noodig heeft. De winterverpleging is gebleken een middel van beteekenis te zijn in ile rij der middelen tot bevordering der volksgezondheid in het algemeen, en in den strijd tegen de tuberculose in het bijzonder. Bovendien is deze verpleging een sociaal-economisch belang omdat de huizen, die vroeger slechts 5 maan den werden gebruikt, nu weldra het geheele jaar in exploitatie zullen zijn. In 1926 werden in alle huizen totaal 4751 kinderen verpleegd. In dit jaar zal omstreeks begin Oc tober het 5000ste kind het een of an der huis van het Centraal Genoot schap binnentreden. Nederland is waarlijk bezig zich op gebied van kinder-uitzending aan de spits te stellen. DE HEER OTTOLANDER. Naar Europa na 49 tropenjaren. Een telegram meldde reeds dat de heer Toon Ottolander, de bekende oud-planter van Tamansari bij Ban- joewangi, voorzitter van de Vereeni- ging tot bevordering van Landbouw en Nijverheid, voor eenigen tijd naar Europa zou komen. De heer Ottolan der, thans 73 jaren oud, vertoefde 49 jaren op Java, zonder ooit in het moe derland te zijn terug geweest. De „Java Bode" had een onderhoud met den vertrekkende, aan het ver slag waaraan het volgende is ont leend: Wat de heer Ottolander van den huldigen toestand In Indië denkt. Toon Ottolander ia iemand, die in den Oosthoek het vertrouwen bezit

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1