DAG-AGENDA. 18 September. Tentoonstelling v. d. Ned. Kunstkring. De avqnd-, nacht- en Zondagsdienst dor apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 September a.s. waargenomen door de apotueek van den heer C. B. Duyster. Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel". Kempenaerslraat 4, des nachts en des Zondags. Zaterdagmiddag gehouden vergadering besloten, het volgende telegram aan den Gouverneur-Generaal te zenden: Besturen van S.D.A.P. en N.V.V., in vergadering bijeen, protesteeren in naam der menschelijkheid tegen uit voering doodvonnissen en dringen op afschaffing doodstraf ook in Indië aan. DE ELECTRIFICATIE VAN DE LIJN AMSTERDAM—ROTTERDAM. Het Tweede Kamerlid Van Braam beek heeft den minister van water staat de volgende vragen gesteld: Wil de minister mededeelen, hoe groot de kosten zijn, die tot nog toe zijn besteed in verband met de elec- trificatie van de spoorlijn Amsterdam Rotterdam en welke kosten ter za ke nog dienen te worden gemaakt? Wil de minister tevens een over zicht geven van de voordeelen, gelde lijk. zoowel als die, welke aan den dienst worden ontleend, welke van deze electrificatie worden verwacht? „EEN GEVAL DAT ZICH NOOIT HERHALEN MAG". Het Tweede Kamerlid Van der Hei de heeft den minister van binnenland- s-'he zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: lo. heeft de minister kennis geno men van de artikelen in Het Vader land tot opschrift dragen: „Een ge val, dat zich nooit herhalen mag", voorkomende in het avondblad van 17 Augustus 1927 en vlg.? 2o. Is de minister bereid een onder zoek in te stellen naar de in die ar tikelen vermelde feiten en de resul taten van een eventueel ondérzoek openbaar te maken? 3o. Is de minister bereid, alvast ter griffie van de Tweede Kamer, ter in zage voor de leden, te willen depo- neeren het rapport van den psychiater dat gediend heeft tot het verkrijgen van de machtiging van den burgemees ter, en het observatierapport van de inrichting, waarin de krankzinnig ver klaarde dame 14 dagen opgesloten is geweest? Hetzelfde Kamerlid heeft den minis ter van justitie gevraagd: lo. Heeft de minister kennis geno men van de artikelen in Het Vader land, avondblad van 17 Augustus 1927 en vlg., onder het opschrift: „Een ge val dat zich nooit meer herhalen mag."? 2q. Is het den minister bekend, dat korten tijd nadat de krankzinnig ver klaarde dame naar een gesticht was gebracht, aan den officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag een schrijven is gericht door mr. H. G. Ne derburgh, waarin het geheele verloop van de zaak werd uiteengezet en den officier werd verzocht een onderzoek in te stellen en te óverwegen of er termen waren den echtgenoot van de dame of den psychiater, die. de mach tiging van den burgemeester tot in bewaring-stelling had gevraagd, te ver volgen wegens onrechtmatige vrij- heidsberooving? 3o. Wil de minister mededeelen of de officier van justitie een zoodanig onderzoek heeft ingesteld? Zoo niet2 waarom dit niet is geschied? Zoo ja, tot welke conclusie de officier van justitie is gekomen? 4o. Wil de minister onderzoeken of de psychiater, toen deze op 28 Maart 's avonds ongeveer 8 uur toegang tot de woning van de dame eischte om haar in een gesticht in bewaring te stellen, in het bezit was van de mach tiging, volgens art. 14 door den bur gemeester in spoedeischende gevallen af te geven? De bewuste artikelen in Het Va derland betreffen een geval, waarin een vrouw, te wier huize zich spiritis tische verschijnselen zouden hebben voorgedaan, op verzoek van haar man die haar 5 jaar geleden had verlaten, door een psychiater en zijn helpers met gewéld uit haar woning zou zijn weggevoerd om in observatie te wor den opgenomen. De artikelen richtten zich voornamelijk tegen artikel 14 der Krankzinnigenwet van 1884. BEHANDELING GEVANGENEN. Het Tweede Kamerlid Kleerekoper, heeft den minister van justitie de vol gende vragen gesteld: Is de minister van justitie bereid te onderzoeken of de openlijk gedane me- dedeeling juist is, dat P. Kooyman in de strafgevangenis te Leeuwarden in afzondering zijn straf ondergaat, of schoon de vijf jaren, bedoeld in het eerste lid van art. 11 W. v. S„ reeds zijn verstreken, en zonder dat van een verzoek van den veroordeelde, als be doeld in het tweede lid van dat artikel sprake is geweest? Is het juist, dat deze gedetineerde weigert voedsel tot zich te nemen eri-, zoo ja, welk motief laat hij daarvoor gelden? Is het juist, dat brieven, welke hij over zijn behandeling wil verzenden, worden tegengehouden? Is aan iemand, die met hem over zijn behandeling spreken wilde, verlof geweigerd om hem te bezoeken? DE VEENENDAALSCHE RAABSKWESTIE. Men meldt uit Veenendaal: Tegen Vrijdagavond was een raads vergadering uitgeschreven met de be doeling, dat de raad zich nog zou kun nen uitspreken over het al of niet in beroep gaan tegen het besluit van Ged. Staten, d.d. 29 Augustus, waarbij geen lid was toegelaten. De zes anti-revolu tionaire leden waren niet verschenen, evenmin als de sociaal-democraat, zoo dat er niet voldoende leden aanwezig waren. Dezelfde drie leden, die deze verga dering hadden bijeengeroepen, hebben een nieuwe raadsvergadering uitge schreven tegen hedenochtend 8 uur. GENEESKUNDIGE HULP VOOR MILITAIREN. Het lid der Tweede Kamer de heer Suring heeft den minister van Oor log de volgende vragen gesteld: I. Is het juist, dat Zaterdag 20 Aug. j.l. voor twee militairen te Amersfoort die door tusschenkomst bij een vecht partij werden .gewond, door den op het politiebureau ontboden geneesheer vóór twaalf uur des nachts chirurgi sche hulp noodzakelijk werd geoor deeld en dat deze militairen tot hel verkrijgen van die hulp eerst 134 uur later per ziekenauto naar het Militair Hospitaal te Utrecht zijn vervoerd? II. Zoo ja, is de minister dan bereid, mede te deelen, waarom geen gebruik is gemaakt van de. zij het niet-mili- taire chirurgische hulp, die te Amers foort zelf a&nwezig is? III. Is de minister bereid, te bevor deren, dat in voorkomende gevallen door de daarbij betrokken officieren van gezondheid alle die maatregelen kunnen en moeten worden getroffen, waardoor aan militaire patiënten de noodige genees- en heelkundige hulp zoo spoedig mogelijk wordt verze kerd? INVALIDITEITS- EN OUDERDOMS WET. Aan het overzicht van de ingevolge de Invaliditeitswet en de Ouderdoms wet 1919 toegestane renten ontleenen wij: Op 1 Aug. werden 8545 weduwen- renten en 9294 weezenrenten krach tens de Invaliditeitswet genoten, ter wijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 60,197 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouder domsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 17.665 personen een invaliditeitsrente als bedoeld in arti kel 7.1 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering geregeld in de Ouderdomswet 1919, wa ren op vorengenoemden datum 114.542 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente^ van drie gulden per week. NIEUWE TORPEDOBOOTJAGER. Men meldt aan het Haagsche Aneta- kantoor Een der twee torpedobootjagers, voorkomende op de Nederlandsch-In- dische begrooting, voor 1927, waarvan de aanbesteding in dit najaar zal ge schieden, zal bij wijze van proef wor den voorzien van een Oertz-roer. Een aanzienlijke besparing van brandstof bij dezelfde snelheid wordt bij het gebruik hiervan verwacht. SPOORWEG BIJ BERGEN OP ZOOM. Op de vragen van het lid der Twee de Kamer, den heer Drop,' betreffende het nemen van maatregelen in verband met de door de lage ligging van den spoorweg bij Bergen op Zoom, wacht post 13, ondervonden schade van sterken regenval, antwoordde de mi nister van Waterstaat Bij plotselingen, abnormaal sterken regenval wordt op het emplacement Bergen op Zoom, wachtpost 13, hinder ondervonden van onvoldoenden wa terafvoer. Ter gedeeltelijke voorzie ning werd reeds op het emplacement een draineering gemaakt, doch in hoofdzaak eischt de afvoer buiten den spoorweg verbetering, daar het water van twee naburige, hooger gelegen wegen afvloeit naar den sp: orweg, en dus in de eerste plaats de gemeente hierin heeft te voorzien. In gevallen, als hierboven bedoeld, wordt door bijzondere waakzaamheid het geregeld spoorwegverkeer verze kerd, zoodat gevaar voor het veilig verkeer niet behoeft te worden ge vreesd. Intusschen is reeds omtrent deze aangelegenheid vanwege de spoorweg maatschappij een bespreking gevoerd niet den burgemeester van Bergen op Zoom. Mocht dit noodig blijken, dan zal van de zijde van den minister mede werking bij de onderhandelingen met de gemeente kunnen worden verleend. HOOG WATER IN TWENTE. Het lid der Eerste Kamer de heer Van Nagell van Ampsen heeft tot doji minister van Waterstaat de volgende vragen gericht: Is het den minister bekend, dat an dermaal voor eehige dagen de dijk van de Bolksbeek, onder Gelselaar, ten gevolge van den stérken regenval is doorgebroken, wat ten gevolge heeft, dat de geheele middenafdeeling van het Schipbeekwaterschap wederom on der water staat en de aldaar wonende ongelukkige landbouwers nu hun ge- heelen oogst kwijt zijn, zoowel hooi als roppe, haver en aardappelen? Komt het den minister niet hoog ge- vvenscht voor, dat aan die landbou wers over 1927 vrijdom van grondbe lasting en, zoo mogelijk, schadevergoe ding wordt 'verleend van Staatswege, aangezien de oorzaak gelegen is in de omstandigheid, dat Duitschland te veel water afvoert op de Berkel en het in dezen alzoo een internationale zaak betreft? Daar het den minister bekend is2 dat, bij een eventueele. totstandkoming van het Rijn-Twente-kanaal, dit ge deelte van de Graafschap, zoowel wat betreft het Overijselsche als het Gel- dersche gebied,, in het vervolg van die ramp verschoond zal blijven, is hij dan bereid om wat meer spoed te be trachten met de totstandkoming van genoemd kanaal, temeer, omdat de vrijwillige bijdragen voor dë tenuit voerlegging van dat Werk op een ge ring bedrag na aanwezig zijn? ONDEUGDELIJKE GENEES MIDDELEN. Een 34-jarige zoon van v. d. H. te Genderen was lijdend aan een slepen de ziekte. Een dame te Gorinchem be loofde hem te zullen genezen. Na het gebruik der voorgeschreven genees middelen is v. d. H. echter vrij plot seling overleden. De justitie heeft de geneesmiddelen in beslag genomen. BUITENLAND. ANTI-COMMUNISME I\ FRANK RIJK. Dat de Fransche autoriteiten den laatsten tijd,, vooral naar aanleiding van de revolutionaire opwinding in Parijs over het Sacco-Vanzetti-geval, met wat meer klem tegen het commu nistisch agiteeren optreden, en. een aantal buitenlandsche volgelingen van Moskou over de grens zetten, heeft de Russische pers al dagen lang stof ge geven tot de meest felle commentaren tegen de Fransche regeering. De bladen van Moskou en Petro- grad beschuldigen openlijk Poincaré van oorlogszuchtige plannen tegen Rusland. Welingelichte personen verzekeren, dat men in het Kremlin vast over tuigd is, dat Frankrijk, naar aanlei ding van zijn bevindingen na de jong ste Sacco en Vanzetti-onlusten te Pa rijs en in andere Fransche steden, eer lang het voorbeeld van Engeland wel zal volgen en diplomatieke betrekkin gen met Moskou verbreken. Ook in Chili. De president der Cliileensche repu bliek, Ibanez, heeft aan een der di recteuren van de „United Press" een interview toegestaan over het com munistisch vraagstuk in Chili. Chili, aldus de president, heeft het communistisch probleem opgelost, door alle communisten, die hun leer in praktijk wilden brengen, naar een eiland te transporteeren. Ruim zes maanden geleden hebben we aldus een groep communisten leiders naar Juan Fernandez gezon den; we gaven Kun gereedschap, on derdak en alles wat noodig was, om, zonder hulp van buiten, in hun on derhoud te voorzien, en hen in staat te stellen, hun theorieën toe te passen. Nauwelijks zes maanden hebben ze het er uit gehouden. Na dien „proef tijd" hebben zij verzocht, weer tot de gewone maatschappij te worden toegelaten. De terugkeer dezer ver doolden naar den „schaapstal" zal 18 dezer, op den onafhankelijkheidsdag plaats hebben. DE VOLKENBONDSRAAD. Zaterdag hield de Volkenbondsraad een korte openbare zitting, waarin enkele belangrijke verklaringen wer den afgelegd. Naar aanleiding van het rapport \an den Poolschen gedelegeerde over den stand der ratificatie van volken- bonds-conventies, legde minister Bee- laerts van Blokland de reeds vermel de verklaring af over Nederland's vervulling van zijn ratificatie-ver plichtingen, terwijl daarna de gede legeerde van Roemenië de toezegging gaf, dat Roemenië weldra de tweede opium-conferentie van Februari 1925 zal ratificeeren. Helaas volgde niemand anders 't goede voorbeeld van Nederland en Roemenië, ofschoon de Pool er toch duidelijk in zijn rapport op gewezen had, hoe het den leden van den Vol kenbondsraad zelf te wijten is, dat de tweede opiumconventie nog steeds niet in werking kan treden. De toestand is inderdaad ontmoe digend, vijf raadsleden: Engeland, Frankrijk, Polen, Salvador en Tsje- cho-Siowakië hebben geratificeerd; echter van deze vijf moeten twee de volgende week aftreden en zullen dan niet herkozen worden, n.l. Salvador en Tspecho-Slowakië. Daardoor valt het aantal reeds geratificeerd hebben de raadsstaten weder tot drie,' zoodat, zelfs indien thans eindelijk de Neder- landsche wetgeving aan de opium conventie zal worden aangepast en ook Roemenië zal geratificeerd heb ben, men dan tpch nog steeds op het onvoldoende getal van vijf zal blijven staan. In verband met het rapport van den Japanschen gedelegeerde, nam de raad kennis van het succes, dat door de hygiënische conferentie te Monte video bereikt is. De gedelegeerden van Columbia en Japan spraken t'e dezer gelegenheid den wensch uit, dat de volkenbonds raad ook een zitting zou houden in een der hoofdsteden van Zuid-Ameri ka en in een stad in het Verre Oosten. Chamberlain sloot de mogelijkheid niet uit, dat de raad in een ander we relddeel zou vergaderen. Over de kwestie van het vervaardi gen van vliegtuigmateriaal op het ge bied der vrijstad Danzig, bracht Vil- lega een rapport uit, dat op het ad vies van de sub-commissie voor avia tiek van de permanente adviseerende commissie gebaseerd was. Het rapport verklaart, dat in 't kleine stadsgebied Danzig nauwelijks ruimte voor de vervaardiging van vliegtuigmateriaal is, dat echter prin cipieel Danzig onder controle van den volkenbond daartoe gerechtigd is. De president van den raad van Dan zig, Sahm, danktenamens zijn stad voor het rapport, dat met haar wen- schen rekening houdt. Het rapport werd zonder discussie aangenomen. In verband met de zitting van de Volkrnbondsvergadering hebben de afgeloopen week vele besprekingen plaats gehad tusschen Tsjitsjerin en den Duitschen gezant, graaf Brock- dorff-Rantzau. De Sovjet-leiders trachten nu Duitschland er toe te bewegen, een meer definitieve houding aan te ne men en openlijk zijn vriendschappe lijke houding jegens Moskou te de- monstreeren, voornamelijk door zich te verzetten tegen eiken „algemeenen maatregel" tegen Sovjet-Rusland. De „Iswestija" valt den Volkenbond scherper dan ooit aan en gebruikt de kortgeleden afgelegde verklaringen van De Jouvenel en lord Cecil om te bewijzen, dat de Volkenbond „ban kroet" is. EEN SALARIS-ACTIE IN ZWEDEN. De vertegenwoordigers van dertien Konden, wel'ke dertien duizend ambte naren omvatten, besloten den staat een proces aan te doen, teneinde over de wettigheid van de door het stor ting aangenomen salarisverlaging van 10 pet., wel'ke naar de meening van de ambtenaren onwettig is, een prin cipieele uitspraak uit te lokken. STAKING IN AUSTRALIë. Alle vedceer te Brisbane is Zater dagmiddag stilgelegd. Een partieele spoorwegdienst zal voor heden wor den georganiseerd, waarvoor reeds verscheiden mannen zich hebben aam gemeld. Een later bericht meldt, Het geheele verkeer ligt stil, dochl men verwacht heden een beperkte^ dienst. Talrijke spoorwegbeambten zijn: bereid den arbeid te hervatten. DE DUITSCHE VLAGKWESTIE Rijkskanselier Marx verklaarde he den in een vergadering v^n katholie ke ambtenaren bij openbare lichamen, dat hi) 'het niet vereenigbaar achtte, met de nationale gezindheid in den waren zin des woords, indien over de rijksgrondwet met minachting wordt gesproken, en de bij de grondwet vastgelegde rijkskleuren verachtelijk worden behandeld. Met een duidelijke toespeling op de houding der hotels betuigde hij: Nationale trots moet ook hen, die zich slechts met moeite in den nieui wen staatsvorm weten te schikken, ervan afhouden, zulk een onwaardige houding aan te nemen, als dit de laat ste dagen is geschiedt. RECLAME. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletien zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven Buisje 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. Tevoren had Marx op een vergade ring van Katholieke arbeidersveroeni- gingen van Westfalen de arbe clcr-- massa,s aangespoord, den staat hun medewerking te verleenen. De rijkskanselier verklaarde: „Ik r l president Hindenburg mededeelen cl t te Dortmund tienduizenden arbeiders zich voor hun kerk en de Duitsche republiek hebben uitges' rob en, over welk feit hij zeker van har e verheugd zal zijn". Overigens heeft heden ook het hotel „Furstenhof",'waar Marx logeert, de rijksvlag geheschen, gelijktijdig meS de Oostenrijksche vlav, ter eere van den Oostenrijkschen bondskanselier Seipel, die er eveneens woont. KORTE BERTCHTEN. In de Kreits Hersfeld,, regee- ringsdistrict Cassel, zijn volgens het „Berl. Tageblatt" in verschillende plat telandsgemeenten gevallen van typhus ruggegraatsverlamming en dysenterie geconstateerd. De voorbereidende onderhande lingen over het Poolsch-Duitsche han delsverdrag tusschen den Duitschen gezant Rauscher en den Poolschen minister van buitenlandsche zaken, Zales'ki, hebben tot een gunstigen uit slag geleid. Een ernstig spoorwegongeluk! heeft gistermiddag in een tunnel tus schen Buchholz en Bremervorde plaats' gehad. Een reizigerstrein ontspoorde. De locomotief viel om, terwijl de daarop volgende twee wagons derde en viereka klasse in elkaar schoven en een hal ven. meter omhoog en tegen den muur van de tunnel werden gedrukt. Een koopman uit Harburg werd ge dood, terwijl vijf personen ernstig en verscheidene andere licht gewond wen den. Het verkeer kan slechts met overstappen plaats hebben. Het geding over het s.s. Inker- man, dat door de muitende bemanning Odesse werd binnengebracht, nadat 'i officieren over boord waren gegooid, is geëindigd met de uitspraak, dat het stoomschip aan de Sovjet-regee ring behoort. Het schip werd verbeurd! verklaard, en .de Nationale. Egypti sche Scheepvaart-Mij, aan welke net toebehoorde, werd tevens tot betaling van de proceskosten veroordeeld. Men is blijkbaar van plan, de la ding te coniisoeeren, teneinde op deze wijze de kosten binnen te krijgen. De Boedapestsche politie arresc. teerde Zaterdagnacht meer dan 50 personen, betrokken bij de commu nistische ceiienorganisatie. i Óók in 34 steden zijn in de provin cie heden communistische agitatoren! in hechtenis genomen. t UIT DE OMGEVING. üU^kÜÜi'. Vrijdagmorgen had een bakkex) der centrale bakKerij het ongeluk, dat zijn broodwagen gevuld met brooden, op den Laag-Boskoopscheweg door een auto werd aangereden. De wagen met. inhoud kwam in de sloot terecht. De schade werd onmiddellijk vergoed, .Vrijdagavond waren eenige jon gens aan da Aehterkade bezig gymna&v tische oefeningen te maken aan e>en brug. De 21-jarige v. d. B. had daarbjj, het ongeluk om te vallen, en zich zoodja- nig te bezeer en, dat hij onder doktere behandeling moest worden genomen. Na te zijn verbondi.-n, is hij per zieken auto naar zijn woning vervoerd. De bevestiging en intreda van Ds. Tj. Peterse in de Geref. Kerfcv alhief, zal plaats hebben op 2 Oct. a.s. Als J^vestiger zal optreden Dr. K. Djjk uit 's-Gravenhage. - Naar wij vernemen, hoopt de zangvereen. „Zang zij onze Leus' op 7, Sept. a.s. een kerkconcert te geven in de Ned. Herv. Kerk. Het rijk verzorgde programma zal zeker velen naar dit concert doen gaan, Vrijdagmorgen kwamen aan den hoek DorpstraatKoninginneweg twee motorrijders met elkander in botsing; met gevolg dat de een, zekere R. v. ;t R. uit Hazerswoude, zich voor- eeh beenwond onder geneeskundige- behan deling moest stellen. Tegen een aantal' melkverkoopera te dazer plaatse is proces-verbaal opgiet- maakt wegens overtreding van art. 5,5. van het „Melkbesluit". Het afleveren van melk zonder gebruik te maken van de kraan der melkbus. Omtrent onderstaande verloren voorwerpen zijn aan het politiebureau inlichtingen te bekomen: 1 paar heeren glacé-handschoenen. 1 occufeermesje. 1 dames-armbandhorlo ge en 1 belas ting-rijwielmerk. KATWIJK. Op den Prov. wedstrijd te Den Haag 1.1. Zaterdag gehouden, behaalde het vijftal in B. der Katwijksche Burgert wacht den 3den prijs, met 245 punten. Op de personeele baan werden prij zen gewonnen door de heeren J. Baai- bergen. E. Schoneveld, Jer. Varkevisser. Jac. Meijer, P. O. Bloot, en H. P. Bloot, terwijl door den heer E. Schoneveld nog een prijs werd behaald met revolve-r De h'eer 0. Braun behaalde een prijs in de Veteranenklasse. KATWIJK AAN DEN RIJN. Op een telegram van gelukwensch, verzonden aan H. M. de Koningin op Har er Majesteits verjaardag; mocht de

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2