WAALS WINTER STOFFEN DAG-AGENDA. Oegstgeest. 26 Aug.1 Sept. Win kelweek. 's Avonds 8 uur muzikale imwandelingen. Maandag 29 Aug., 's morgens tien uur, N.-EL Landbouwcrediet, Kort lapenburg: Buitengew. Algem. Verg. van Aandeelh. in de N.V. „Rembrandt in liq." De avond-, nacht- en Zondagsdienst Ier apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 Aug. a.s. waargenomen door de apotueek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel", Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. Mr. VAN LEAR BLACK EN DE ZIJNEN TE KOPENHAGEN. Men meldt uit Kopenhagen: Geysendorffer is gisteren om kwart voor drie met zijn „Batavia-machine" aangekomen op het vliegveld Kastrup, met als passagiers den heer van Lear Black en diens dochter. Allen zijn gis teravond eeregasten geweest op het feest van de Deensche Luchtvaartclub. Het bezoek duurt twee etmalen, waar na de tocht naar het Scandinavische schiereiland wordt voortgezet. Vandaag worden de Batavia-vlie- gers op de Luchtvaaritentoonstelling gehuldigd. DE HEER PLESMAN NAAR INDIë. Gisteren-is de heer Plesman, direc teur der K. L. M., naar Genua ver trokken ter aanvaarding van zijn reis met het s.s. Grotius naar Indië, al waar hij besprekingen zal voeren over de organisatie van bet luchtverkeer en vermoedelijk een half jaar zal blij ven. OM SACCO EN VANZETTI. In den tuin van het Volksgebouw aan de Prinsegracht te 's-Gravenhagé was gisteravond door het Plaatselijk Comité van Actie inzake Sacco en Vanzetti een vergadering belegd, wel ke door een paar duizend personen be zocht was. Als sprekers traden o.a. op de heeren Sneevliet uit Amsterdam eri het Tweede Kamerlid Louis de Visser. Mede Tengevolge van deze bijeen komst was het op de Prinsegracht nog drukker dan de vorige avonden. Over al stonden groepen menschen tezamen en daartusschen door holden groepen ongeschoten jongens, zoodat bet al heel. gauw weer wat rumoerig werd. Omstreeks tien uur achtte de po litie den tijd gekomen om tot ver spreiding van de menschen over te gaan. Agenten te paard en op den motor dreven de menigte in verschil lende richtingen uiteen. Ook later moest de politie nog verschillende ma len optreden en de menschen tot door-^ loopen aanmanen. Te Amsterdam en Rotterdam had den gisteravond eveneens relletjes plaats. Te Rotterdam moest de poli tie herhaaldelijk van dé revolver ge bruik maken. HOOG WATER IN Z.O. DRENTE. Het water is thans ten Zuiden van de Hoogeveensche Vaart zóó hoog, dat er eigenlijk wel van watersnood kan worden gesproken. Vele landerijen staan blank. De landbouwers hebben hun vee uit de weiden moeten halen. Zij hebben uiteraard moeite om de dieren van voedsel te voorzien, want het gaat bezwaarlijk den wintervoor raad nu al duchtig aan te spreken. In weerwil van de pogingen, welke de ge meentebesturen, in samenwerking met de directies der kanaal maatschap pijen en den Provincialen Waterstaat in Drente en Overijsel doen, om het water zoo spoedig mogelijk af te voe ren, blijft het toch hoog. Vele land bouwers hebben reeds voor honder den guldens schade, welke nog bij den dag toeneemt. De toevoer van water uit de veen- streken is zóó groot dat de Hooge veensche Vaart ook water moet laten loozen in de stroompjes, welke in de omgeving van Coevorden uitmonden in het afwateringskanaal Coevorden Annen. Dit kanaal loost het water bij Annen in. de Overijselsche Vecht. De directie van de Hoogeveensche Kanaal Mij. is wel genoodzaakt het water in deze stroompjes te voeren, omdat zij het anders niet binnen de kanaaldij ken kan houden en het dan over den weg zou gaan vloeien. Verleden week was dit op enkele plaatsen reeds het geval. Men loost thans overal waar dit mogelijk is, maar de geweldige mas sa's zijn niet afdoende vlug kwijt te raken. Gisteren drong men in de vergade ring van den Dalenschen raad er krachtig op aan minder te schutten in de kanalen; de burgemeester sprak er zijn leedwezen over uit, dat de dire<jr tie der Hoogeveensche Kanaalmaat schappij, toen zij kon zien aankomen, dat het water hoog zou worden, niet dadelijk is begonnen met het water in de riviertjes te laten stroomen. Deze hadden dan thans minder water be hoeven te verwerken en de schade zou minder groot geweest zijn. Spr. deelde mede, dat er besprekingen worden ge voerd tusschen betrokken personen om den doör de normalisatie van de riviertjes wel veel verbeterden water afvoer nog zoodanig te verbeteren, dat ook bij veel regenval al te groote wa teroverlast voorkomen kan worden. HET TRAMONGELUK BIJ LAREN. De door den minister van Water staat ingestelde commissie tot onder zoek naar de oorzaken van het onge val, dat op 7 Augustus 1927. nabij La ren, op den tramweg van de Gooische Stoomtram hééft plaats gehad, zal op Vertrek van den Heer Plesman naar Indië! De Heer Plesman, directeur der K.L.M. is gisterenmorgen naar Genua vertrokken, ter aanvaarding van zijn reis met het s. s. „Grotius" naar Indië, alwaar hij besprekingen zal voeren over de organisatie van het luchtverkeer. Een foto van den Heer Plesman, met vrouw en kinderen op het station te Den Haag voor zijn verfrek. 8 September a.s. te Hilversum de Di rectie en het personeel van de Gooi sche Stoomtram hooren. Zij. die omtrent de toedracht van het ongeval of omtrent wenschen en bezwaren betreffende de Gooische Tram aan de commissie mededeelin- gen wenschen te doen, zullen daartoe op dien of den daarop volgenden dag in de gelegenheid gesteld worden, in dien zij zich voor 3 September a.s. aan den secretaris der commissie ir. J. Zij derlaan, Valkenboschlaan 16 te 's-Gra- venhage aanmelden. DE BURGEMEESTER VAN HAARLEMMERMEER. Naar Wij vernemen is de toestand van den burgemeester van Haarlem mermeer, Mr. Slob, die verleden week bij éen ongeval een hersenschudding bekwam, thans iets vooruitgaande, 't Bewustzijn keert langzamerhand weer terug. Hét zal echter nog wel geruimen 'tijd dureii, voor dat Mr. Slob zijn werk zaamheden zal kunnen hervatten. INVOERRECHT OP VLEESCH. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Commissie van deskundigen voor de samenstelling van .de prijscourant ter berekening van het invoerrecht op versch of gekoeld vleesch in hare ver gadering van 23 dezer bedoelde prijs courant heeft vastgesteld als volgt: Rund- en kalfsvleeschv versch of ge koeld, 100 K.G. ƒ90. paardenvleeseh. versch of gekoeld, 100 K.G. 50. Gedu rende de maand September 1927 zal mitsdien het invoerrecht voor de hier boven bedoelde vleeschsoorten bedra gen 10 percent van de hiervoor ver melde waarden. RECLAME. buitengewone gelegenheid tot voordeeligen inkoop Vrij Enlrée Vrij Enlrée. HAARLEMMERSTRAATV30J36 BUITENLAND. DE VERKEERSCONFERENTIE. Rede van Prof. v. Eysinga. Onze regeeringsgedelegeerde ter derde internationale verkeersconfe- rentie, Prof. Jhr. Mr. van Eysinga, hield in groote trekken de volgende rede: Prof. van Eysinga begon met zijn leedwezen uit te drukken, dat Neder land nog niet tot die landen behoorde, die reeds de twee conventies betref fende de zeehavens en spoorweglij- nen van de tweede internationale ver- keersconferentie ratificeerden, maar verklaarde alle reden te hebben te kunnen aankondigen, dat deze rati ficatie spoedig zal volgen. Voorts wees Prof: van Eysinga op den grooten vooruitgang, die door middel van den Volkenbond op ver keersgebied verwezenlijkt 4s. Vóór den oorlog had men weliswaar reeds internationale conferenties over ver keersproblemen met conventies, die onderteekend en geratificeerd wer- cen, maar dit was alles, niet geregeld. De verlceersórganisatie van .den Volkenbond heeft alles in zich gecen traliseerd. Nu vinden geregeld confe renties plaats; wat nog niet rijp is voor de eene conferentie zal het wel licht voor een volgende 'zijn. De Vol kenbond hééft bovendien een perma nente raadgevende verkeerscommis- sie met permanent secretariaat ter voorbereiding dér algemeene confe renties. Ten slotte wees Prof. van Eysinga nog op de groote verbetering, die de Volkenbondsraad invoerde, n.l. dat aan de verkeerscohferëntie niet alleen regeeringsgedelègeerden, doch ook af gevaardigden van algemeene inter nationale lichamen, zooals de Inter nationale Kamer van Koophandel, de internationale reedersconferentie, enz. deelnemen, die qr voor zorgen, dat de conferenties ten slotte niet uitslui tend diplomatieke conferenties wor den, zooals dat vóór den oorlog het geval was. Drie commissies. De verkeersco'nferentie heeft drie commissie ingesteld: le. voor de bestudeering van de kwestie der stel selmatige verzameling en versprei ding van gegevens van algemeenen aard die voor het transito-verkeer van beteekenio zijn; 2e. voor de bestudee- ring der kwestie van identiteitsbewij zen voor menschen zonder nationali teit en 3. voor dé herziening van dé statuten der conferentie. De conferentie heeft daarna het rapport der commissie voor de ge loofsbrieven goedgekeurd. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND. 11 dooden en 20 ernstig gewonden. Een trein uit het Londensche sta tion Cannon Street is, op weg naar Deal (graafschap Kent, aan het Ka naal), gisteravond om ongeveer 6 uur 50 min. bij de Riverhead Bridge nabij Seven Oaks ontspoord. Slechts, drie rij tuigen bleven overeind staan; alle an dere werden geheel vernield en vielen om, w.o. ook een Pullman-rijtuig. Tot nu toe zijn elf dooden en vijftig gewon den géborgeri. Over de oorzaak van het ongeval is niets bekend. De machinist en stoker zijn ongedeercf gebleven. Van twintig gekwetsten zijn de verwondingen ern stig. DE A.S. VOLKENBONDS VERGADERING. De Duiische delegatie. De Duitsche delegatie, voor de a.s. volkenhondsvergadèriüg te Genève zal bestaan uit den minister van buiten- landsche zaken, Stresemann, den staatssecretaris dr. Von Schubert, den staatssecretaris dr. Pünder als verte genwoordiger. van de. rijkskanselarij en dén „ministerialdirektor" dr. Gaus. De delegatiè vertrekt reeds 30 Au gustus naar Genève. HET NATIONALITEITEN-CONGRES. Het sedert Maandag te Genève ver gaderende derde internationale con gres der georganiseerde Europeesche nationale minderheden is gisteren een groote slag toegebracht. Het nieuwe van deze organisatie is, dat men door eendrachtelijke samen werking van hijvoorbe.eld Duitsche minderheden ïn Polen en Poolsche minderheden in Duitschland gaande weg tot een verbetering van elkanders gemeenschappelijk lot hoopt te komen Maandagavond nu kwam een kleine groep lieden uit Noord-Duitschland en wilde ook tot de minderhedenorga nisatie toegelaten worden. Natuurlijk weigerde het bestuur, daar het groot ste deel der vrienden in Duitschland evenals in Holland zich in het geheel niet een nationale minderheid, die be scherming behoeft, gevoelt, doch zich als echte Duitschers en Nederlanders beschouwt. Door deze weigering traden de gede legeerden van de Poolsche Wenden- sche en Deensche minderheden in Duitschland uit de vergadering, het bestuur beschuldigend van het voeren van een Duitsche politiek. De president Wilfran. die de Slavi sche minderheden in Italië vertegen woordigt, verdedigde zich hjertegen krachtig én werd dan ook door de overige congressisten met een ovatie gesteund. Er werd tot getrouwe verdere samen werking/ ondanks de. uittreding der drie gedelegeerden, besloten. Of dit echter nog mogelijk is in een uit zoo heterogene bestanddeelen samengestel de organisatie, is 'wel zeer te betwijfe len. CONFLICT IN DE SOLINGSCHE METAALINDUSTRIE. Con'ract-opzerging door de arbeiders. Nadat de vakvereenigingen in de Solinggche metaalindustrie het collec tief verdrag tegen 31 Augustus had den opgezegd, heeft de bond van werk gevers om mededeeling verzocht van de voorwaarden voor een nieuwe loon regeling, waarop tot nu toe echter geen antwoord is ontvangen. Wel hebben de arbeiders van ver schillende fabrieken afzonderlijk een eisch tot een loonsverhooging van 30 pet. gesteld, wat echter door de werk gevers geweigerd is. Daarop hebben in drie fabrieken de. arbeiders het .contract opgezegd. De bond van werkgevers heeft daar op aan de vakvereenigingen doen we ten, dat de opzegging van het collec tief contract uiterlijk 27 Augustus in getrokken rnoet worden. Geschiedt dit niet, dan behoudt de bond zich voor alle maatregelen te ne men, welke hem noodig schijnen. KORTE BERICHTEN. De Ameri'kaansche industrieel Harry Dickinson JLindslei is te Mos kou aangekomen, om in opdracht van Amerikaansche firma's de mogelijk heid van een deelname van Ameri- kaansch kapitaal in de Sovjet-lucht lijnen te bestudeeren. Gistermiddag hebben zoowel het 'dekpersoneel als de machinisten en stokers 'den arbeid op de Rijnseheoen hervat, zoodat de staking als geeindigdl kan worden beschouwd. Gisternacht öm.drie minsten over twaalven werd in boven-Engadin (ZwitJ seriand) een sterke aardbeving waar genomen. Een bericht uit Sydney maakt melding van een hevigen brand, welke een geheel blok huizen in het midlden van ae stad verwoest heeft. De schade bedraagt 200.000 pond' sterling. De burgemeester van New Yorfó Walker, is in Berlijn aangekomen. De gisteren geopende persconfe rentie te Genève spreekt zien uit voor invoering van dringende telegrammen in internationaal verkeer. Bij de naar aanleiding van de terechtstelling van Sacco en Vanzetti te Parijs plaats gehad hebbende rel letjes is voor eenige millioenen scha de aangericht; 121 politieagenten w'er den gekwetst. Oök te Brussel hebben relletjes) plaats gehad. Natuurlijk, want Brussei is immers Klein-Parijs. GEMENGD NIEUWS. Ernstig ongeluk. Op de Slotlaan te Zeist is Dinsdagavond een ernstig auto-ongeluk gebeurd1, waarbij de 22-jarige Koetsdijfc overreden en op slag gedood wérd. Op het kruispunt van den Eersten en Tweeden Hoogeweg met d'e_ Slot laan en Donkerlaan nabij de Nieuwe Sociëteit kwam K. met groote vaart op zijn fiets aanrijden, toen juist een bus on den hoofdweg passeerde. De chauffeur daarvan zag een onge luk aankomen. Hij remde uit alle macht, tegelijk naar links uithalende om een botsing nog te vermijden. Hu kreeg den wielrijder, die zijn vaart blijkbaar niet heeft kunnen in houden, toch voor zich. Deze geraak te onder den auto en werd zeer ver minkt opgenomen. Dr. Scheffelaar Klots constateerde den dooa. Bijna had dit ongeval nog een. tweede slachtoffer géeischt. Door het uithalen naar den kant van den weg werd namelijk ook de twintigjarige Mej. M. v. 't H. aangereden. Op het laatste nippertje sprong zij echter nog van haar rijwiel. Haar fiets werd ver nield. De thans overledene woonde ta Utrecht. Hij was als kok werkzaam bij de firma Sissingh te Zeist. Met een politieauto is het lijk naar het ziekenhuis overgebracht. Volgens ooggetuigen heeft de bus chauffeur geen schuld gehad. Omgekanteld. -r- Vier mannen te Beusichem lieten zich met hun ver- huisboedel op een wagen vervoeren. Op een gegeven oogenblik kreeg 't paard het onderstel van den wagen tegen een zijner achterpooten, waar op" hef begon te slaan. Dientengevolge kantelde de wagen om. De vier mannen geraakten hierdoor onder het paard-,- dat inmiddels met? slaan doorging. W. Schotman, een der vier man nen, werd buiten kennis onder het) paard vandaan gehaald; hij bleek een arm gebroken te hebben. Zijn broer, J. S., kon er juist nog! veilig onder uit kruipen. De derde, T. Edelbroek, die even eens buiten kennis was, liep ernstige hoofdwonden op. Voor zijn leven wordt gevreesd. Het been van A. Strang, den vierden man, is op den enkel afgebroken. Hij bekwam ook eenige hoofdwonden. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Een windhoos. Uit Monfi foort meldt men aan het „U. D.": Dinsdagmiddag is tijdens een kort doch hevig onweer, na een geweldige regenbui, een windhoos over het z.g. „Keizerrijk" gedreven, tusschen de hui zen van de woningbouwvereniging door. De bewoners van die woningen heb ben ongeveer vijf minuten in angst ge zeten. Men zag de hoos uit het westen al draaiende aankomen, gepaard met geluiden als van een draaiende loco motief. De hoos, die in het begin zwart was, had den vorm van een slurf, en was zoo krachtig, dat een paar kin deren dreigden opgenomen te worden De kleinen werden tijdig gegrepen. De schade bepaalt zich tot wat ver schoven dakpannen van twee wonin gen. Een schuurtje achter een derde woning is waarschijnlijk door den Radio-Programma. Wfit er vnunvood te faooren Is, KöNIGWUSTERH., 1300- M. -j^- 5.506.50 Concert. LANGENBERG 4^8,8 M. 5.50—6.50 Muziek. 8.2510.50 Zvmerccncert. 12.1012.20 Concert. HILVERSUM. 1050 M. 6.00S.00 A. N. R. O.-Conce t. 7.45 Pohtiéh'richt. 8.1.0 Ned." Chr. Ru Di.» Vereen>g ng Lezing en Muriekavo, d Spreker Dr. -J. H Bavinck. Ger.'T f-réd te H - iiirivle. Ond rtferp: ,,Dé* .opvocd'ng .van he; gebof'. - Verdre medeve king van Het Chr. Urunje Muziekcorps t Hil versum. ..A DAVENTRY. !r~o M 6.40 Muriek. io 7.05 Muziek. - 7.3 c 7.50 -Mivviek, 8.50 ViooTolo. 9.12 9.55 MuH. V. 10. qo Mi"iek. bliksem-ge rrffen; daar is een gat in geslagen. -*1 Gedoog. Gisteren is de 17-ja rige "E.. tóen hij in den mallemolen op de kermis te Oosterhout zich vast greep aan een vochtigen koperen stang, door den electrischen stroom welke dezen draaimolen voortbeweegt, getroffen. Hoewel dadelijk medische hulp aan wezig was, is hij later in het gasthuis overleden. Laat ze liever alleen. Een- gevleugeld Engelsch woord zegt: Sta pi' m Engeland nooit in een comparti ment, waar alleen een dame zit. En dit woord is opnieuw juist geble ken. v Eenige dagen gelèclen arriveerde te>- Lon'den in- een coupé derde klasse van den trein uit Stoke Newington een- 26-iarig jongmensch, die de reis haT volbracht in aanwezigheid van slechts één medepassagier, een jonge dame/ typiste, 18 jaar oud. Bij - aankomst beweerde deze jonge, dame. dat Spicer haar had willen kus'; sen. Wéinige uren later was Spicer. tot 10 pond" boete of 41 dagen hechte-, nis veroordeeld. Ondanks zijn veront waardigde en absolute ontkentenis. 1 Niemand nad 'c gezien, geen enkele aanwijzing was er buiten de bewering van het meisje. Bil de Britten kent men geen gek-: heid met de liefde. UIT DE OMGEVING. LEiDEaDOttF. De Raad dezer Gemeente zal h-:d n avond vergaderen om 7.30 uus;. ±e behandelen onderwerpen: 1. Mededeeling en. - 2. Aanbidding begrooting 1.92S. 3. Wijziging begrooting 1927. 4. Aschophalen. 5. Invoering je. leerjaar op di Openbare School. 6. Vaststelling verordening op het gebruik van de gem- entelijke nood* slachtplaats. Onze Plaatsgenoot d? heer W, - M. v. d. Valk-Bouman, zoon van on-* zon Burgemeester, is benoemd tót ad ministrateur van de Suikerfabriek Djanti op Java. OEGSTGEEST. Zaterdagnamiddag a.s. zuilen op baan 7 te Katwijk de eerste we:» strijden plaats hebben om de 2® üogsigeestsche wisisaibeker. Tot de name zijn door de Burgerwacht van hier uitgenood.gd de Burgerwacht van Leiden, leiderdorp, Kawijk., Rijnsbuig- Voorschoton en Valkenburg. EiKeBu.» gerwacht komt met 5 sen utters uiV Er wordt geschoten op de scaijf „ie Burgerwacht'. Telling van 1—1| Een proefschot naar keuze, en dak.» na 10 patronen. Gisterenmiddag pl.m. 3 uur, had nabij--hét - Groene kerkje voor de... zooveelsle maal een aanrijding plaaw tusschen een luxe auto, bestuurd door mevr. K. uit Amsterdam en de auto bus „Be Sleutelstad'.* De luxe auto reed In de richting Leiden, toen van den tegenovergesT d-n kant een groote auto van de Tescaco kwam aanrijden. Ce au cc» bus wilde nog voorbij de luxe auto langszijde, waardoor êchier de luxi auto werd aangereden en mevr. hj niet meer bij machte was op dsa weg te blijven rijden. ITaar auto kwam met een grootm smak tegen tenlanga, dien weg staande boom terecht. Van de autobus brak een ruit. De lux® auto was niet berijdbaar meer. Het linkerachter spatbord werd totaal ves brijzeld. Rechtervoorwiel, rechterspa* boid en lantaarn werden vernield. Het inwendige der carosserie moest het ook ontgelden. Ook hiervan bleef niet veel heel. De inzittende dam 3 die mede voor pleizier waren gaan toeren, waren zoo verschrikt, dat rij per tram naar Haarlem terugk eid De firma Rumpt uit Haarlem kwam/ later met haar kraanwagen, en heeft de zwaar beschadigde luxe auto naar- Haarlem getransporteerd. RIJNSBURG. - Het- gaat de laatste dagen slecht, den bloemenhandel. De kooplie* d.n klagen ste-en en been. Er wor t.' moeilijk en weinig verkocht. Op d.- kwaliteit is door de vele regenbuien,, ider laatst en tijd noeal iets aan t'e merken. Betaald wordt op heden voor

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2