CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS 8»1» JAARGANG MAANDAG 22 AUGUSTUS 1927 NUMMER 2211 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 1 2.50 Per week .......i 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Onze Telefoon. Met onze telefoon was het tot dus ver geen ideale toestand. De enkele lijn waarmede wij op het telefoonnet zijn aangesloten was vroe ger, toen onze zaak uitsluitend admi nistratief werkte, reeds onvoldoende om de opbellenden spoedig te woord te staan, maar sedert aan onze zaak het drukkerij-bedrijf werd verbonden, werd de toestand bijna onhoudbaar. Het dagblad- en drukkerijbedrijf' vraagt nu eenmaal specialiseering der verschillende werkzaamheden. Direc tie, Redactie, Administratie. Drukkerij hebben ieder een eigen taak en werk kring en als gevolg daarvan, haar eigen relaties. En nu was het altijd een geloop en gedraaf van de eene localiteit naar de andere om de opbellenden in verbin ding te brengen. Hiermede ging niet alleen veel kost bare tijd verloren, maar de opbellen den moesten in den regel te lang wach ten vóór zij verbonden waren en voor al bij interlocale gesprekken werd door dit tijdverlies de verbinding meer dan eens verbroken. Wij hebben aan dezen toestand een einde kunnen maken, door aansluiting van ons bedrijf aan de R ij k s h u i s- telefoondienst. Deze aansluiting is Zaterdag gereed gekomen en werkt uitnemend. Wij hebben thans 5 telefoontoestel len, n.l. Administratie, Directie, Re dactie, Drukkerij en Woonhuis-direc teur. Met deze toestellen kan niet alleen op de stadslijn gesproken worden, doch de verschillende localiteiten zijn door middel van de huistelefoon, wel ke op hetzelfde toestel functioneert, met elkander verbonden. Met de aansluiting van het Woon huis-directeur heeft alleen de bedoe ling voorgezeten, dat men na 6 uur 's avonds, als onze kantoren gesloten zijn, voortaan zekerheid heeft, gehoor te krijgen. Tot op heden was dit alleen het ge val, wanneer men toevallig de telefoon bel in het ^administratiekantoor hoor de. Thans wordt bij sluiting der kanto ren de telefoon overgeschakeld naar het Woonhuis, waar alle gesprekken binnen komen en men verzekerd kan zijn uitzonderingen daargelaten gehoor te krijgen. Wij meenen door deze uitbreiding van onze telefoon thans in staat te zijn alle opbellenden vlug te kunnen bedienen en vertrouwen dat deze kost bare installatie door flinke drukwerk orders spoedig mag zijn terugverdiend DIRECTIE. V Sacco en Vanzetti. Heden is het de beslissende dag in het geruchtmakend proces-Sacco en Vanzetti. Als niet alle voorteekenen bedriegen, zullen zij hedennacht 12 uur worden ter dod gebracht; er is nog slechts een kleine kans, dat de executie zal uitgesteld of afgesteld worden. Op dezen laatsten dag zal op de rs- geering en de rechterlijke macht in de Ver. Staten nog de meest mogelijke druk worden uitgeoefend van socialis tische en communistische en anarchis tische zijde om gedaan te krijgen, dat het vonnis niet wordt uitgevoerd. Het is een buitengewoon moeilijke beslissing voor de rechterlijke auto riteiten. Want het gaat hier om de roeping der regeering, de majesteit van het recht hoog te houden. Daarom moet, ook al wordt er gratie verleend, de indruk vermeden alsof de regeering voor het terrorisme geweken is. Het is de taak der regeering te re- geeren. Een eenvoudige waarheid, doch die in dezen tijd wel eens in her innering mag gebracht worden. Onze Minister-president heeft in dertijd, toen de Kamer een paar de magogische moties had aangenomen, het fiere woord gesproken: „De regee ring is niet de typiste van de Kamer". Zulk een woord is goud waard. Het bewijst, dat onze regeering zich be wust is, dat haar door God een hooge taak op de schouders gelegd is. Dat zij iets anders is dan een uitvoerend comité uit de Kamer, dat den daarin tot uiting komenden volkswil heeft uit te voeren. En evenmin mag de regeering wij ken voor den volkswil, zooals deze aan den dag treedt in de pers, de pu blieke opinie, allerlei daden van inti midatie, zooals aanslagen enz. Indien zij dit deed. zou aan haar prestige een onherstelbare slag zijn toegebracht. Het is daarom te hopen en er is tot dusver geen enkele reden aewect BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. om daaraan te twijfelen dat in deze zaak het recht zijn loop zal hebben. „Fiat justitia, pereat muildus," zei den de oude Romeinen. „Het recht moet geschieden, al zou de wereld te gronde gaan". Doch in werkelijkheid gaat de wereld juist niet te gronde, als er recht gedaan wordt. Gerechtig heid verhoogt een volk. V Emigratie. In schier alle landen der wereld tobt men in de na-oorlogsche jaren met het werkloosheidsvraagstuk. Het aantal dergenen, die door de econo mische omstandigheden niet in staat zijn in het onderhoud van zich en hun gezin te voorzien, loopt in de mil- lioenen. Welk een zee van ellende! Er zijn er die de moeilijkheden van dit wereldvraagstuk niet zien en mee nen dat er een eenvoudig middel be staat om aan de ellende der werkloos-, heid te ontkomen, en wel emigratie. Het is de fout der menschen, dat ze te veel op eenzelfde plaats blijven, laten ze liever de wijde wereld intrekken Is de kwestie zoo eenvoudig? Wij gelooven dat er meer aan vast zit dan men zoo oppervlakkig den ken zou. en dat emigratie in het al gemeen als middel tot werkloos heidsbestrijding weinig beteekent. Tot goed verstand van wat wij be doelen is het noodig allereerst het be- erip „emigratie" nader te definieeren. Het beteekent, dat men zijn eigen land om de een of andere reden (in onzen tijd gewoonlijk om economische oor zaken) verlaat om een nieuw vader land te zoeken. Wié naar Indië gaat, b.v. als amb tenaar of onderwijzer of ook als za kenman, is derhalve geen emigrant. Want dezen zoeken geen nieuw va derland, maar bij hen zit de bedoeling voor, als zij hoogstens 'n jaar of 20 in Insulinde verkeerd hebben, terug te gaan naar het moederland, en daar hun verder leven te slijten. Als land voor emigratie in eigenlij ken zin komt in onzen tijd, nu de Ver. Staten practisch gesloten zijn. bijna uitsluitend Canada in aanmerking, en dan nog alleen voor degenen die in den land- en tuinbouw bedreven zi&- en over eenig kapitaal beschikken. De zen hebben kans op slagen; de ove rigen en daartoe behoort toch het overgroote deel der werkloozen zul len zoo goed als zeker niet slagen, zoodat het geld dat daaraan door Rijk of gemeente ten koste gelegd wordt, weggegooid geld is. Als middel tot be strijding der werkloosheid komt emi gratie derhalve niet in aanmerking, trouwens dan zou zij op groote schaal moeten plaats hebben. Doch er zijn nog andere bezwaren, en wel voor 't economisch leven van het land, dat een teveel aan arbeids krachten heeft. Dat heeft Mussolini heel goed begrepen, die beperkende bepalingen op de emigratie heeft uit gevaardigd, waarvan blijkens een offi cieuze nota het doel is, de beweging tot denationalisatie van Italiaansche emigranten, die in den vreemde aan den gang is, tegen te gaan en zooveel mogelijk Italiaansche arbeiders bin nen de grenzen te houden, ondanks de voortdurende toeneming der bevol king. Tegelijk en dit is de andere kant van de zaak heeft Mussolini per rondschrijven den prefecten instructie gegeven ter beperking der emigratie voor werkgelegenheid te zorgen, opdat een ieder in Italië in zijn behoefte zal kunnen voorzien Nu weten wij wel, dat de Italiaan sche duce voor deze uitspraken ook nog wel chauvinistische en militairis- tische motieven zal hebben. Maar toch is er. uit economisch oogpunt gezien, ook veel voor te zeggen. Het zijn gewoonlijk de slechtste ar beiders niet, die met succes emigree- reiT. Het zijn de meest energieke en vakkundige, en' die kunnen de land bouw. handel en industrie in het eigen land het minst ontberen. En zoodra er weer oplevinf valt te constateeren, zou er een tek.>rt zijn aan vakkundig personeel. Uitbreiding der werkgelegenheid is dan ook e'en veel beter middel tot werkloosheidsbestrijding dan emigra tie. En inmiddels houde men door een billijke steunregeling de volkskracht intact. STADSNIEUWS. BEZWAARSCHRIFT Mr. P. G. KNIBBE. Mr. P. G. Knibbe, schrijver van „Een Ban in onze Kerken'' en „Het dogmatisch-exegetisch Rapport met zijn tweeërlei conclusies", zond dezer dagen een derde brochure in het licht, getiteld: „Bezwaarschrift met toe lichting". Zij is gericht aan de Gene rale Syn. te Groningen. De schrijver verzoekt de Synode dringend: le. de noodige correcties en aan vullingen op de Acta aan te brengen; 2e. onder algeheele terugneming der scherpe resolutie terug te keeren tot den gedachtengang der z.g. oor spronkelijke conclusies; 3e. zoodanige maatregelen te tref fen, dat de gevolgen van de besluiten, gebaseerd op de scherpe resolutie zoo veel als mogelijk is ongedaan ge maakt worden; 4e. voortaan in het openbaar te ver gaderen en deze openbaarheid steeds uit te breiden tot belangrijke com missies, wanneer dit noodzakelijk is om ons Gereformeerde volk van den gang van zaken op de hoogte te hou den; 5e. maatregelen te nemen, welke een juiste behandeling van theolo gische vraagstukken en kerkelijke procedures waarborgen, in het bij zonder door voor elk geval te eischen, clat de gronden, waarop de beslissing rust, gedocumenteerd en nauwkeurig worden aangegeven; 6e. zoowel mijn wederwoord van 27 October 1926 in behandeling te ne men, voorzoovër de punten, daarin genoemd niet in dit schrijven afge handeld zijn, als ook aan mijn bijge voegd schrijven aan den Kerkeraad te Leiden, althans aan het laatste ge deelte en vooral ook aan mijn eerste bezwaarschrift volle aandacht te schenken daar de Synode deels haar antwoord op onjuiste feiten heeft ge baseerd, deels door hare beantwoor ding indirect bewezen heeft, dat dit bezwaarschrift in zijn hoofdstrekking eerder volkomen juist dan ongegrond zou zijn en deels verschillende pun ten, die voor onze Kerken van het hoogste belang zijn, geheel onbeant woord heeft gelaten. In de „Toelichting" besluit de schrijver: „Mijn innige bede is, dat God onze Heere, aan vele onzer voor mannen, de kracht moge geven om de op zoo verkeerd spoor gevoerde liefde tot Gods Woord, in zuiverder banen te leiden. Het gaat hier niet om Ds. Geelkerken, ook niet om de andere predikanten, nïaar om de lichtvaardige uitspraak der Asser Sy node. Die is het, welke de ontwrich ting brengt en daardoor de komst van het koninkrijk Gods belemmert". De brochure is niet in den boek handel, maar bij den schrijver, Johan de Wittstraat 28, alhier, voor 0.10 verkrijgbaar. OVERDRACHT RECTORAAT. Maandag 19 September-a.s., des na middags te 2 uur, zal de rector-mag- nificus der Universiteit alhier, Prof. Dr. E. M. Meijers verslag uitbrengen van de lotgevallen der Universiteit over den afgeloopen cursus en daarna de rectorale waardigheid overdragen aan zijn opvolger Prof. Dr. A. J. Wen- sinck. ZELDZAAM. Onze stadgenoot de heer J, J. Siljée, leerling der Chr. Kweekschool alhier, die dezen zomer slaagde voor het exa men L. O., legde thans te 's-Graven- hage met goed gevolg het examen L. O. Duitsch af. Voorwaar een zeldzaam voorkomen de bevordering. De jonge studiosus zag kans in hetzelfde jaar waarin hij tot onderwijzer bevorderd werd, de ac te Duitsch te behalen. Ds. J. G. W. GOEDHARD. Ds. J. G. W. Goedhard hoopt Zon dag 11 Sept. a.s., des avonds te 6 uur, in de Pieterskerk alhier van de Ned. Herv. Gem. afscheid te nemen en Zon dag 18 Sept. zijn intrede te doen te Zeist, na bevestigd te zijn door Prof. Dr. D. Plpoy.. REDDINGSDEMONSTRATIES. In den stroomenden regen werden Zaterdagmiddag in de Nieuwe Vaart, nabij de Wilhelminabrug, reddings demonstraties gehouden, georgani seerd door de reddingsbrigade van de Leidsche Zwemclub. En ondanks het feit dat het onver moeid doorregende stonden de toe schouwers vele rijen dik van de „prachtige" demonstraties te „genie ten". Aan de andere zijde waren de demonstranten ijverig in de weer. Eerst viel er een vanaf de brug te wa ter, die daarop onmiddellijk werd ge red. Vier personen die in een roeiboot op de wateren dreven, raakten te wa ter, doordat de boot omsloeg of lie ver, werd omgeslagen, waarop een aantal redders zich onmiddellijk te water begaven. Met allerlei kunst grepen werden de drenkelingen ge red. Ook het gebruik van de reddings baak werd gedemonstreerd. De heele demonstratie duurde slechts een half uur, waarna degenen, die zich zoo manmoedig te water hadden begeven het genoegen smaak ten cle talrijke toeschouwers even nat weer te zien heengaan als de redders en geredden zelf. De medewerkers aan deze demon stratie waren leden van „De Zijl" en de „L.Z.C.", gem. brugwachters en deelnemers aan de reddings-cursus- sen. Medewerking werd ontvangen o.a. van de politie en het kanaalpersoneel IN APPEL. Voor veertien dagen werd door den Kantonrechter alhier tegen Dr. v. W. geëischt 10 of 10 dagen hechtenis, we gens niet-aangifte van een kind, ge boren in het Diaconessenhuis. De uit spraak luidde 0.50 boete. Naar wij vernemen, is Zaterdag j.l. de ambtenaar van het O.M. in beroep gegaan tegen deze uitspraak van den Kantonrechter. WINKELWEEK. De Commissie voor de te houden Winkelweek van 22 September tot 1 October is druk aan het werk voor de voorbereidende werkzaamheden en ge zien de groote belangstelling Van de zijde der winkeliers, belooft deze wel te zullen slagen. Om zooveel mogelijk aan de geuite wenschen tegemoet te komen, is de volgende wijze van be oordeeling voor Jury en publiek vast gesteld. Er zal slechts een vraag gesteld wor den en wel deze: welke zijn de mooiste en verkoopkrachtigste étalages? Het aantal zal worden vastgesteld naar verhouding van het aantal deelnemers en op elke 100 deelnemers zullen on geveer 15 etalages bekroond worden. Zijn er dus 400 deelnemers, dan luidt de vraag: welke zijn de 60 mooiste etalages? Deze wijze van beoordeeling is voor het publiek buitengewoon ge makkelijk en voor de winkeliers weer geheel nieuw, zoodat alle winkeliers in alle branches hieraan kunnen deel nemen. Wij vertrouwen dan ook, dat de aan meldingen voor deelname bij den se cretaris, den heer Joh. Geijtenbeek. zullen binnenstroomen en verwijzen tevens naar een annonce in dit blad. waarin de sluitingstermijn voor in schrijving wordt vermeld. PARK CONCERT. Programma van het concert in hel Kooipark op morgenavond 8 uur: 1 Freundschaftsmarsch Sousa; 2. Ouver ture „Athalia', Mendelssohn; 3. „La Housarde", Wals, Ganne; 4. Fantaisie „Herodiade", Massenet; 5. a. „Char- moes", b. ..Soltarelle", arr. Geijp: G. „Die geschiedene Frau", Wals, Fall; 7. Caroline marsch, Scotto. In de Stedelijke Werkinrichting zijn de vorige week opgenomen 194 volwassen personen en 6 kinderen, to taal 200 personen. Aan de loting voor de Nationale Militie hebben 587'personen in de ge meente Leiden deelgenomen. Onze stadgenoote Mej. M. H Vooys, slaagde te Utrecht voor het examen Franscli L. O. H. J. v. H. heeft bij de politie aangifte gedaan dat op de Mare van zijn met een paard bespannen wagen een rijwiel is ontvreemd. Door het achteruit rijden van een wagen is in de Gortestraat M. v. D. door een ruit gevallen waardoor hij 'n bloedende wonde kreeg aan de rech terpols. Na door Dr. Mulder verbonden te zijn, kon hij huiswaarts keeren. Zaterdag kreeg op de Heeren gracht zekere J. ruzie met N. waarbij de eerste de laatste met een flesch op het hoofd sloeg, waardoor een klein wondje ontstond en N. een weinig ver suf d was. Hij werd door den E H.D. verbonden. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: W. F. Stafleu, jm. 29 j. en W. P. Bosman, jd. 25 j. J. H. Post Uiterweer, jm. 35 j. en A. C. M. G. v. Hofwegen, jd. 29 j. J. J. Staats, jm. 33 j. en C. M. A. Kohlbeek, jd. 31 j. C. Starkenburg, jd. 26 j. en M. Prins. jm. 25 j. A. J. F. v. Huij- gevoort, geseli. 48 j. en P. Coenen, gesch. 52 j. H. H. v. Egmond, jm. 24 j. en W. v. Dijk. jd. 23 j. H. Y. Verhoogt, jm. 22'j. en E. M. Chrispijn, jd. 21 j. C. v. d. Kamp, jm. 25 j. en C. Booms, jd. 26 j. BINNENLAND. WERKTIJD IN BROODBAKKERIJEN De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft vergund dat in ver hand met de viering van den verjaar dag van de Koningin in broodbakke rijen in alle gemeenten des Rijks door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen in den nacht van 31) op 31 Aug. 1927 bakkersarbeid wordt verricht tusschen 4 uur en 6 uur v.m. of, wanneer om 5 uur voorm. met den bakkersarbeid mag worden aange vangen, tusschen 3 en 5 uur voorm. Bovendien mag voor zooveel be treft hroodhakkei'iien. aan welke eene Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Ernstige vechtpartij te Amersfoort. Passagiersvliegtuig bij Londen naar beneden gestort. Bnlteni* Alleen het Federale Hof der ^er. Staten kan nog opschorting der exe cutie van Sacco en Vanzetti gelasten. De militaire toestand in China. Nog steeds nieuwe branden in de Rivièra. Men deca. aan brandstich ting. vergunning, als bedoeld in art. 37. eerste lid, der Arbeidswet 1919, is ver leend in dien nacht gedurende twee uur vóór het tijdstip, waarop alsdan de bakkersarbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, worden verricht. Het in die ondernemingen na 8 uur nam. van den vorigen dag gebakken of opgewarmde brood of deeg mag op Woensdag 31 Augustus van 7 uur voorm. at uit liet gebouw met aan- lioorigheden, waarin zich de bakkerij bevindt, worden vervoerd en van 8 u. voorm. af verkocht of afgeleverd. VERKEERSGEVAREN TEN PLATTELANDE. Het Kon. Ned. Landbow-Comité, de C.hr. Boeren- en Tuindersbond en de R.-K. Ned. Boeren- en Tuindersbond hebben betreffende verkeersgevaren ten plattelande, een adres aan den Minister van Justitie gezonden, dat als volgt luidt: „Het toenemend gebruik van mo torrijwielen en automobielen heeft ten gevolge gehad, dat het verkeer op den openharen weg in bedenkelij ke mate onveilig wordt. Daaronder lijdt vooral de bevolking van het platteland en in de kleine steden. Hier toch kunnen veel minder, dan dit in de grootere bevolkingscentra mogelijk is, verkeersmaatregelen ge- i.roiien en vooral gehandhaafd wor den. Nu is het een bekend feit, dat deze onveiligheid voornamelijk ontstaat, doordat een kleine minderheid van roekeiooze rijders den openbaren weg berijdt, zonder zich aan de gestelde regels te storen. Bevestiging van deze meening vin den wij o.a. in „De Kampioen" van 24 Juni Tj27, No. 25, P. 659, waar gezegd wordt: „Óveral ziet men nog te veel nianiaken, die zich van Wet en voor schrift niets aantrekken en onwillig zijn mede te werken aan het bevorde ren van een veilig verkeer. Zij vormen de minderheid, doch bederven het voor de meerderheid." Het komt ons voor, dat, wanneer te gen dit roekeloos rijden gestreng wordt opgetreden, zij, die zich daar aan schuldig maken, zich voor her haling zullen wachten. Do^h dan dient ook een inderdaad" gestrenge straf bij overtreding te wor den toegepast. Thans geeft het vaak den indruk, aslof de toegepaste straf in geen ver houding staat tot den ernst van het begane feit. Waar zoo groote belangen op het spel staan, van leven en goed, inzon derheid voor de plattelandsbevolking dringen wij bij uwe Excellentie met klem erop aan te willen overwegen, op welke wijze dit roekeloos rijden ware te voorkomen, althans zooveel mogelijk in te perken, en alle midde len, die daartoe dienstig kunnen zijn, aan te wenden. Wij veroorloven ons de vrijheid hierbij uwe Excellentie opmerkzaam te maken onder meer op de mogelijk heid vair een schrijven uwerzijds aan de verschillende parketten om straf bare feiten van dien aard gestreng te vervolgen. WENSCHEN VAN DEN HEER VAN LEAR BLACK. Zooals bekend, zijn Geyssendorfer en Scholte weer op reis met den heer Van Lear Black. Dezer dagen bevon den zij zich te Parijs. Weber, de mé- canicien, die de reis naar Indië heeft meegemaakt en die deze reis geducht gewerkt heeft, wat hem niet in zijn kleeren is gaan zitten, had van de K.L.M. eenigen tijd verlof gekregen, aldus de ,N. R. Crt.". Zijn vacantie bracht hij door in Brunswijk. Een an dere werktuigkundige had zijn plaats in het toestel dat ter beschikking van <len heer Van Lear Black staat, inge nomen. Doch dat zinde den Amerikaan- schen luchttoerist in 't geheel niet. Hij wilde geen andere gezichten om zich heen zien dan die van de drie mannen, die met hem naar Batavia waren geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1