NIEUWE LEIDSCHE COURANT WIIT DE BLADEN ZEGGEN. Niets menscEielijks vreemd ide Geref. Kerk te Nijverfdal, is na- tier bepaald op 16 Oct. a.s. GEN. SYNODE DER GEREF. KERKEN. (Zitting van gistermorgen). Zooals reeds gemeld, werd door de Synode tot praeses gekozen Dr. K. Diik, en tot assessor Ds.J. J. Miedema. Dr. G. Keyzer werd tot le scriba be noemd; Ds. J. P. Klaarhamer tot 2e scriba. Het moderamen nam hierop zitting. De praeses dankte namens het moderamen. en ook inzonderheid na mens zichzelf voor het vertrouwen, dat de Synode in hem heeft willen stellen. Spr. is waarlijk dankbaar voor dat vertrouwen en die eer en vraagt, dat de Synode ook verder van harte' zal willen medewerken. In stem en keuze ligt de aanwijzing voor samen werking en voortgaand vertrouwen. Wij hopen, dat God ons sterke om den arbeid zoo te doen, dat Zijn naam verheerlijkt worde en Zijn heerlijkheid uitkome in de gemeente, die Zijn ak kerwerk en Zijn huis is. Door opstaan betuigden de Syno deleden hierop instemming met de be lijdenisschriften der Geref. Kerken. De praeses dankte Ds. Fernhout voor zijn leiding in de ure des ge- beds en Ds. Miedema voor het woord, waarmede hij de Synode opende. De Commissie van voorbereiding en de kerk van Groningen dankte spr. voor haar arbeid. Ook de prae-adviseerende leden dankte spr. voor het feit, dat zij in het midden der Synode willen zijn. Spr. leest hier voor een brief van Prof. H. H. Kuyper, die onder overlegging van een attest van zijn geneesheer, bericht dat hij niet ter Synode kan komen, daar cle geneesheer oordeelt, dat met het oog op zijn gezondheidstoestand een langdurige vacantie in een berg klimaat noodzakelijk is. Wij hopen, dat God hem herstellen moge, opdat hij nog vele jaren de Ker ken diene met zijn rijke gaven. Van Prof. Dr. van Gelderen was be richt ingekomen, dat hij door zijn verblijf in Zuid-Afrika niet op de Sy node zou kunnen komen. De praeses drukt hierover zijn leedwezen uit. al verblijdt het, dat prof. van Gel deren thans in Zuid-Afrika is. Van Prof. Grosheide kwam bericht, dat hij wegens huiselijke omstandig heden de eerste dagen niet aanwezig zal kunnen zijn. Ds. J. G. Kunst vraagt, of het moge lijk zal zijn een sympathiek schrijven aan Prof. Kuyper te zenden. De praeses zegt, dat het zijn voor nemen is dit voor te stellen. Ten slotte onderstreept hij het woord van wel kom, door Ds. Miedema tot de buiten- landsche afgevaardigden gericht. De Groninger predikanten, die geen lid van de Synode zijn. nemen op voor stel van den praeses zitting als advi- seerende leden. Ds. D. van Dijk en Ds. H, A. v. d. Elskamp worden aangewe zen voor het persverslag. De assessor Ds. J. J. Miedema en de heer H. Wris ters van Groningen belasten zich met de financieele zaken der Synode. De praeses stelt voor den tijd voor de zittingen vast te stellen op 94 uur en de pauze van 121 uur. Ten slotte stelt hij voor, de hooglee raren Bouwman en Aalders te verzoe ken met het moderamen een concept op te stellen voor de werkzaamheden der Synode. Te kwart voor elf wordt de zitting geschorst tot half twee. De zitting van gistermiddag. De zitting werd geopend met het zin gen van Ps. 1193. Op voorstel van het moderamen werd besloten aan prof. Kuyper een brief te zenden, waar in het leedwezen der Synode over zijn afwezigheid wordt betuigd en hem Gods zegen en spoedig herstel wordt toegewenscht. Op voorstel van het moderamen werd besloten, dat stukken voor de Synode, die na Zaterdag inkomen, niet in be handeling genomen zullen worden. Het moderamen stelde voor 5 com missies in te stellen. De stukken worden hierna in han den der commissie gesteld ter fine voor prae-advies. De praeses stelde voor alleen in be handeling te nemen die stukken, wel ke schriftelijk" worden ter tafel ge bracht. Besloten werd, dat zittingen der Sy node alleen voor leden der Geref. Kerk toegankelijk zijn. De buitenlandsche afgevaardigden zullen Donderdag de gelegenheid ontvangen toespraken te houden. Uitgesproken werd, dat de leden der Synode ook in andere commissies dan waartoe zij behooren, toegang zullen hebben zonder deelname aan de dis cussies. De eerstvolgende openbare zitting zal worden gehouden a.s. Donderdag om negen uur. Te kwart over twee werd de zitting door den praeses met dankzegging ge sloten. EEN BEZWAARSCHRIFT TEGEN DS. J. C. BRUSSAARD. De kerkeraad der Geref. Kerk van Halfweg heeft, naar „Da St." meldt, een bezwaarschrift ingediend tegen het (artikel van Ds. J. 0. Brussaard. ge titeld „Iets over mijn verklaring en voorstel", voorkomende in Woord ea Geest van 28 Jan. 1927, en tegen de verklaring door hem afgelegd op de classis Haarlem dato 14 Dec-. 1926 Het bezwaar van den kerkeraad be treft ie, de verhouding vat}, Ds Brussaard tegenover zijn eigen ver klaring op de classis Haarlerti dato 14 Dec. 1926; 2e de verhouding van Ds. Brussaard tegenover de confessi oneel'© beslissing der' Gen. Synode te Assen: 30 de verhouding v'anDs. Brussaard tegenover de autoriteit van God5 Woord. Deze drie punten worden in het bezwaarschrift in den breede uiteen gezet. In een slotwoord wordt o.m. nog opgemerkt, dat do kerkeraad om verschillende redenen liever niet tot heL, indienen van dit bezwaarschrift was overgegaan. .,Na herhaald? en biddende overweging meenden wij ech ter, dat wij niets anders mochten, ja, dat de nood ons was opgelegd". DE WERELDCONFERENTIE TE LAUSANNE. Le wereldconferentie voor schooien kerkorde lyeeft de kwestie van da •eenheid van het christendom met be trekking tot de bestaande kerken en talen besproken. Aartsbisschop Sosder- blom,_ de bisschop van Gloucester, de oud-iKa/holieke bisschop Kuery (Zwit serland), de bisschop van Hognesstaed (Noorwegen) en Ds. Georgiës Griegor Pradese namen aan de bespreking' cfeel DE UNIVERSITEIT VAN LEUVEN. Bij de jubileumfeesten dar Univer siteit van Leuven stelde kardinaal Van Rcey in uitzicht, dat Vlamingen en Walen te Leuven een volledig onder wijs in hun taal zouden kunnen ont vangen. Thans is wear een nieuwe stap gedaan in den zin der vervlaamsching Le bisschoppen van België verga derden onlangs te Mechelen en de den een reeks- professorsbenoemingen. Tevens werd besloten dat van Octo ber af de lessen in Volkenrecht (Prof. I. van Goethem), in propedeu tische medische kliniek (Prof. van Goidsenhoven), in de berekening der machine uitwerksels (Prof. A. Coppens) en in administratief recht aan de bijzondere scholen (Prof. P. Poullet) voortaan ook in het Nederlandsch zul len worden gegeven. Het leerprogramma, de inschrijvings biljetten en de certificaten zullen voortaan in de beide landstalen ge steld en gedrukt worden. Prof. J. Bouckaert zal Prof. Noyons tonlangs benoemd aan de universiteit te Utrecht, op den leerstoel van phy- Biolcgie vervangen. BINNENLAND. DE REIS VAN DE KON. FAMILIE. Uit Oslo werd gisteren gemeld: Koningin Wilhelmina en Prinses Ju liana blijven vandaag in Turtagrö. Zij zullen verder reizen naar Laerdal in het gebied van de Sogn-fjord en van daar naar Bygdin, waar zij Donder dag op 7 uur zullen aankomen. Het weer is zeer mooi. van WOENSDAG 17 AUG. 1927 TWEEDE BLAD. De stemmen der vrouwen op de Staatk. Gereformeerde lijsten. Van bevriende zijde schrijft De Rot terdammer, vraagt men ons, of het wel billijk is, nu blijkbaar veel vrou wenstemmen op de lijsten der staat kundig gereformeerden worden uitge bracht, te spreken van onwaarachtige actie, Waarbij dan gedacht wordt aan het herhaalde verwijt der leiders van de nieuwe partij aan de antirevolutio nairen. De inzender zal zeker antirevolutio nair blijven, totdat bet hem gebleken is, boe de S. G„ Kamerleden zullen handelen, als z^j eens tot daden wor den geroepen. Afbreken is gemakke lijk genoeg, maar bouwenl voegt hij eraan toe. Echter, vraagt hij% als deze voorman nen nu de Vrouwen waarschuwen niet te gaan stfcmmen. is het dan niet vol doende? Gaarne gaan wij hier nog even nar der op In. Dat onze briefschrijver ter dege inziet, dat critiek heel wat an ders Is dan wat tot 9tand brengen, verheugt ons. Dit dringt langzamer hand overal wel door. Elke dag keeft zijn avond. Daaraan denkt de man, die van louter critiek leeft, meestal niet, maar de oude waarheid veran dert er niet door. Nu de kwestie ziel! (Eerstens is het niet zoo, dat al de staatkundig gereformeerde voorman nen en al hun kiesvereenigingen bij elke verkiezing steeds maar weer op nieuw den vrouwen zeggen, dat zij zonde doen door te gaan stemmen. Zoo mooht van hen worden verwacht, maar t is niet zoo. Slechts zeer sporadisch geschiedt <Utw Da'arom spraken wij meer dan eens van twee wallen willen eten. Wanneer er hier en daar eene ver volging. plaats heeft, van weggeble ven vrouwen, wordt dit wel weer uit gebuit. De vervolging tap zichzelf vinden wij natuurlijk eene schande. Gelukkig is er eeai middel, waardoor gémoedsbe- zwaarden niet behoeven te stemmen ©n toch ook niet beboet worden. Stel nu, dat er wél gewaarschuwd wordt en de vrouwen gaan toch stem men, gelijk in de gemeente, pas door ons aangehaald, gaan dan de leiders niet vrij liit? Indien dit zoo is, wil dit zeggen, dat verwijt aan de antirevolutionairen niet op zijn plaats is. Er is dan geen haar onderscheid russchen de aanhan gers dezer heide partijen op dit punt. De propagandisten voeren dan met onedele middel'in den strijd tegen een partij, welke zij haten. Als één der redenen van het be staansrecht dep nieuwe partij is altijd opgegeten: ÜGt verkeerde van vrou wenkiesrechtWordt dit punt, het voornaamst/.; punt van het nieuwe program zOo met voeten getreden, dan mag wel g evreesd, dat de meeste leden der hieur,ve partij zich om geheel an dere reekenen bij haai* gevoegd hebben. 'Zij kondan wel eens in ongerechtig heid JTijn geboren en velen verzame len, Viie in verbrokkeling een belang zienv, Lfraarom, zoolang de staatkundig ge reformeerden op dit punt geen schoo ls papieren kunnen vertoonen, mag v*ji een onwaarachtige actie worden g esproken, telkens als men de anti-re- Volutftonaire partij verwijten gaat doen. Gelukkig breekt ook hier de waar heid steeds meer door. Het woord uit d© Bergrede zegt niet voor niets: „En wat ziet gij den splin ter, die in het oog uws broeders is, maar den balk, die in uw oog is, merkt gij niet?" Jury-rechtspraak. Uit; een artikel van Mr. W. A. Bon- ger in Het Volk (S.D.) over Sacco en Vanzetti: FEUILLETON. Een ep-isode uit de geschiedenis van de. Christenen op het Sinaïtisch Schiereiland omstreeks het jaar 300. 62.) -h>- De,- gedachte, dat deze zeldzame en groote scfo&t bedorven, ja mis schien vernietigd zou worden, terwil- le* van een slechte vrouw, deed haar zichzelve Vergeten, en vervulde baar goedhartig moederhart met hevigen toorn, j Vast besloten haar bedreiging tot waarheid te maken, liep zij naar het beeld toe. Doch Polycarpus trad haar in derj weg, hief smeekend en tege lijk afwerend zijn armen op en zeide: „Nog, niet, heden niet, moeder 1 Ik wil het -toedekken en stellig niet weder aaneen voor morgen; maar eenmaal een, enkele maal wil ik het in het zonlicht beschouwen". vOpdat morgen de oude dwaasheid opnieuw in u ontwake!" riep Doro thea. „Ga mij uit den weg of neem jfelf djen hamer". „Güj beveelt het, en gij zijt mijn moeder", antwoordde Polycarpus. langzaam naderde hij nu de kast, waarin zijn werktuigen lagen, en dikke tranen biggelden langs zijn wangen, terwijl hij de greep van den rwaren hamer vatte. Ten slotte nog een opmerking over de wijze van berechting. Bij de critiek is vaak de schijn ge wekt alsof in deze de rechterlijke macht de eerste rol heeft gespeeld. Men vergist zich: de jury, de volks rechtbank, heeft het schuldig of on schuldig uitgesproken, de rechter spreekt in het eerste geval slechts de straf uit, waarbij'hij gewoonlijk in zijn bevoegdheden zeer beperkt is. Voor al degenen, die beroepsrechters boven de gezworenen stellen, koren op hun molen. Het is nu eenmaal een waan te meenen dat een toevallig bij eengekomen groep menscben, die aan niemand verantwoording schuldig zijn en alleen maar ja of neen hebben te zeggen, het Recht beter dienen dan zij, die er hun levenstaak van ma ken. Hoe vele schuldigen zijn er al niet door de jury vrijgesproken en hoevele onschuldigen veroordeeld! Het is te hopen, dat de gebeurtenissen van den laatsten tijd aanleiding mogen zijn, dat alle socialistische partijen den eisch van „gezworenen inplaats van beroepsrechters" laten vallen. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. B ©dankt: Voor Surhuizum (ETt), S. jbema te Hjjkersmilde (Dr.). GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Houwerztjl, J. H. Beumée te Tweede Exloermond. Te Gto^nsa, H. v. <L Zanden te .Wapen veld. BEVESTIGING, INTREDE EN AFSCHEID. Zondag, werd Ds. J. Bus, overge komen van AalburgHeesbeen in de Ned. Herv. Kerk te Oph&usclen in, zjjn taimbt bevestigd door den consulent Ds. R. J. Langhout van Lienden, die tot tekst gekozen had Hand. 8 29 en sprak over een van God ge zochten hoorder; een van God gezonden lee- raar; en een van God geschonken ze gen. Aan 't eind der predikatie zoag de gemeente haar nieuwen leeraar toe Jfs. 20 I. Des namiddags verbond deze zich 0an de gemeente met een predikatie (Oivier Hooglied 4,: 15 en 16a, en sprak (O vier aanspraak", inhoud en drhng dy eer bede. Aan 't slot sprak Ds. Bus nog tot den Burgemeester, kertketraad voorlezer, organist, consulent en bet hoofd der Herv. School. De laatste sprak Ds. B. en de gemeente no* met een enkel woord toe en verzocht te zingen Ps. 118 1 Zondagmiddag nam Ds. J. G. Harthoorn, van de Ned. Herv. Gem. te Schexpenzeel afscheid. Spr. had tot tekst gekozen: „En ziet, ik ben met 11 lieden" (Matth. 28:20a). Spr. richtte zich na de predikatie tot den heer Mr. A. Royaarlds v. Sell, a-ls pres. kerkvoogd en Burgemeester, de onderwijzers, kerkvoogden en no tabelen. den kerkeraad, den consulent Ds; van Boven van Hoevelaken e.a. Namens den kerkeraad on den ring werd de scheidende predikant door Ds. v. Boven toegesproken, op wiens verzoek de gemeente haren lesnaar Ps. 121 4 toezong. Ten slotte werd na een dankwoord van Ds. Hart hoorn nog staande Ps. 72:11 gezon gen. Ds. J. H. Donner nam Zondag avond afscheid van de Geref. Kerk te Molenaarsgraaf Brandwijk, meteen predikatie over Hand. 2032. De ge wone toespraken werden gehouden. Aanwezig waren B. en W. van Mole naarsgraaf-Brandwijk. afgevaardigden van Ottoland. Giessen-Nieuwkerk en Alblasserdam. Ds. J. J. Wielenga van Alblasserdam, aprak een afscheids woord namens de Classis en de heer W. Vermeer namens de Gemeente Toegezongen werd Ps. 121 4. De heer R. C. G. Troefetiu hoopt 25 September a.s. zich aan de Ned. Herv. Gem. te Varik te yerbindeni Bevestiger is Dr. A.Trioelstrate Den Haag. De bevestiging en intrede door Ds. R. Hamming, thans te Middelburg, die het beroep aangenomen heeft naar Wanneer in den zomer de hemel vele dagen achtereen volmaakt hel der is geweest, en heden zich wolken samenpakken tot een onweder, en de eerst© zwijgende, en onheilspellende bliksemstraal, gevolgd door een luid en statig rollen van den donder, den menschen schrik heeft aangejaagd, dan volgt er weldra een tweede en derde weerlicht. Sedert den stormachtigen nacht van gisteren, die stoornis bad ge bracht in het stille, eentonige leven van Petrus' gezin, was er veel ge beurd. dat den senator en zijn vrouw met nieuwe onrust vervulde. In ande re huizen was het geen zeldzaamheid dat een slaaf de vlucht nam; in dat van Petrus had dat zich sedert twin tig jaar niet voorgedaan. Gisteren was het echter gebleken, dat de her derin Mirjam was weggeloopen. Dat was verdrietig; maar de stille droefheid van zijn zoon Polycarpus maakte den senator meer bezorgd. Het beviel hem niets,dat de anders zoo levendige jongeling het verbod van Agapitus, om zijn leeuwen te voltooi en, zonder tegenspraak, ja bijna on verschillig had aangehoord. De som bere blik en de matte, gebroken hou ding van zijn zoon kon Petrus maar niet vergeten, toen hij zich eindelijk ter rust begaf. Het was al laat, maar hij kon zoomin als Dorothea den slaap vatten. Terwijl de moeder dacht aan de zondige liefde van haar zoon, en de wonde, die zijn jong, bitter bedro gen hart zou doen bloeden, beklaagde de vader Polycarpus omdat deze te^ leurgesteld was in zijn hoop van zijn kunst in een groot werk te mogen too- nen. En hij herinnerde zich daarbij de zware, smartvolle dagen van zijn eigen jeugd; want ook hij was bij een beeldhouwer te Alexandrië in de leer geweest; ook hij had de werken der heidenen als verheven voorbeelden bewonderd en getracht na te volgen. Zijn meester had hem zelfs toege staan, zijn eigen ontwerpen uit te voeren.Uit een groot aantal onder werpen had hij, als symbolische voor stelling van de ziel die naar verlos sing smacht een Ariadne gekozen, die vol verlangen naar den terugkeer van Theseus uitziet. Hoe had dit werk zijn ziel vervuld, hoe genotvol waren voor hem de uren geweest, waarin hij aan het verwezenlijken van deze schepping zijner verbeelding had ge arbeid! Daar verscheen zijn strenge vader in de hoofdstad, en zag zijn arbeid, voor die geheel voltooid was. Inplaats van bet werk te prijzen, spotte hij er mee, noemde het minachtend een heidensch afgodsbeeld, en beval Pe-' trus terstond met hem terug te kee- ren en bij hem te blijven; want zijn zoon en erfgenaam moest een vroom Christen zijn en bovendien een dege lijk beeldhouwer, geen halve heiden en vervaardiger van afgodsbeelden. Petrus had zijn kunst zeer liefgehad, J maar er viel tegen het bevel zijns va ders niets in te brengen, wien hij dus naar de oase volgde, om daar toe te zien op de werkzaamheden der sla ven, die steenen moesten houwen, en om de voor de sarcophagen en zui len bestemde granietblokken af te meten en hun bewerking te leiden. Zijn vader was een man van staal, hij een jongeling van ijzer. Toen hij zich gedwogen zag den vaderlijken wil op te volgen, en de werkplaats v. zijn meester en zijn onvoltooiden lie velingsarbeid vaarwel te zeggen, om een handwerker, een man van zaken te worden, toen zwoer hij nooit weder een stuk klei in de hand te nemen, noch den heitel te voeren. En hij hield woord, ook na den dood zijns vaders. Maar zijn lust om ontwerpen te maken en zijn liefde voor de kunst leefde in hem voort en ging op zijn beide zonen over. Antonius was een kunstenaar van grooten aanleg, en als de meester van Polycarpus zich niet vergiste en zijn vaderlijke liefde hem niet bedroog, dan was zijn zoon op weg om den hoogsten, slechts voor de uitverkore nen bereikbaren trap der kunst te be reiken, Petrus kende de modellen van den goeden herder en van den leeuw, en moest erkennen, dat zij in waarheid, kracht er: majesteit niet te overtref fen waren. Was het wonder, dat de jonge kunstenaar vurig begeerde, ze in harden steen uit te voeren, en ze te zien prijken op een waardige, zij het ook onheilige plaats, die hem was toegestaan? En nu verbood de bis schop hem den arbeid, cn de arme H. M. DE KONINOIN-MOEDEB. H. M. de Koningin-Moeder heeft het voornemen, om den 6en Septem ber een bezoek te brengen aan Leeu warden, naar aanleiding van het hon derdjarig bestaan van het Friesch. Ge nootschap en de groote landbouwten toonstelling, welke aldaar terzelfder tijd wordt gehouden. L-»1- 7 PRINS HENDRIK TE BERLIJN. Een Wolff-telegram uit Berlijn meldt dat Prins Hendrik gistermiddag, ver gezeld van eenige leden van het Ne- derlandsche gezantschap te Berlijn, de vlieghaven Tempelhof bezocht heeft. Na bezichtiging van de verkeersin- richtingen maakte de Prins, een korte rondvlucht. DE GESCHORSTE GASDIRECTEUR VAN WEESP. Naar de Tel. meldt, is een commis sie uit den raad benoemd, bestaande uit de heeren D. J. Reitsma, J. Ruarus, P. van Soeren en G. A. Vader, welke onder voorzitterschap van den burge meester. den heer M. Dotinga. een na der onderzoek zal instellen naar de handelingen van den geschorsten di recteur van de gasfabriek. Daartoe zijn 'ƒ.1. Zaterdag alle boeken uit de kantoren der gasfabriek weggehaald en overgebracht naar de burgemees terskamer ten stadhuize. VOORMALIG SPAARNDAM. B. en W. van Haarlem hebben den oud-gemeente-secretaris van Spaarh- dam, den heer H. van Reyendam, be noemd tot adj.-commies in algemee- nen dienst. Van het voornemen om te Spaarndam een hulp-secretarie te ves tigen. is afgezien. De heer van Reyen dam krijgt nu het beheer over een dienstgebouw. De bewoners kunnen daar hun aangiften doen. Bovendien zullen in dit gebouw de controle en de uitbetaling van werkloozen plaats hebben. DE WIERINGERMEERPOLDER. De levering van de eerste bemalings installatie ten behoeve van den Wie- ringermeerpolder. is opgedragen aan „Werkspoor" te Amsterdam. Deze installatie is bedoeld voor het gemaal 'te Den Oever en zal bestaan uit twee zes-cvlinder Werkspoor-Die selmotoren, elk direct gekoppeld aan een centrifugaalpomp. De motoren hebben elk een vermogen van max. GQÖ e.p.k., de centrifugaalpompen een capaciteit van 250 kub. m. per min. bij een maximale opvoerhoogte van 6.95 m. HET TRAMONGELUK BIJ LAREN. De minister van waterstaat, overwe gende, dat bet wenschelijk is geble ken om een onderzoek te doen instel len naar de oorzaken van het ongeval dat op 7 Augustus nabij Laren op den tramweg van de Gooische Stoomtram heeft plaats gehad, heeft: I. bovenbedoeld onderzoek opgedra-. gen aan een bijzondere, daarvoor in te stellen commissie, die daaromtrent aan hem, minister, verslag zal uit brengen; II. in die commissie benoemd: a. tot lid, tevens voorzitter, ir. A. H. W. van der Vegt. hoofdinspecteur-ge neraal der spoor- en tramwegen, te 's- Gravenhage; b. tot leden: jhr. ir. J. Roëll, direc teur van de Westlandsche Stoomtram, weg Maatschappij, te Loosduinen; P. Moltmaker, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, enz., te Utrecht; III. aan de commissie als secretaris toegevoegd ir. J. Zijderlaan, adjunct ingenieur bij het Rijkstoezicht öp do spoorwegen, te 's-Gravenhage. EEN VLIEGTOCHT ROTTERDAM- CHICAGO? Naar het Vaderland verneemt, be staan bij een groote Haagsche onder neming ernstige plannen, om tegen 1 September a.s. een vliegtocht van Rotterdam naar Chicago met tus- schenlanding te New-York te onder nemen voor het bezoeken van en het voeren van besprekingen met een al daar gevestigde groote fabriek. Het zou in de bedoeling liggen, om 10 September weer in Den Haag terug te zijn. jongen kon niet anders te moede zijn dan hijzelf, ongeveer dertig jaar ge leden, toen hem bevolen was zijn eer ste werk onvoltooid té laten. Was de bisschop werkelijk in zijn recht? Deze en vele vragen ver drongen zich in de ziel van den va der, terwijl hij niet slapen kon, en zoodra hij hoorde, dat zijn vrouw op stond, om haar zoon op te zoeken, wiens voetstappen ook hij boven zijn hoofd hoorde, volgde hij Dorothea. Hij vond dé deur van de werkplaats open en werd, zonder gezien of ge hoord te worden, getuige van de he vige woorden zijner vrouw, en de rechtvaardiging van den jongeling, wiens werk, door het licht der lam pen beschenen, daar vóór hem stond Zijn oog was onafgebroken op dat kleibeeld gericht. Hij zag en zag al tijd, en werd niet moede liet. te 'be schouwen. Zijn ziel werd vervuld met denzelfden eerbied, dezelfde aandach tige bewondering, die hij had gevoeld toen hij als jongeling in het Caesa reum voor de eerste maal de werker van de groote meesters van het oude Athene met zijn oogen had gezien. En deze kop was het werk van zijn zoon Hij stond daar, machtig aangegre pen, drukte de handen samen, hield zijn adem - in en slikte een en ander maal met zijn drogen mond, om zijn tranen te bedwingen. Daarbij luister de bij in groote spanning, om toch geen woord uit Polycarpus' mond te verliezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5