DAG-AGENDA. Woensdag, 17 Ang., 's av. zeven uur. Tuin van Zomerlust, Stationsweg 55: Zangersavond. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dor apotheken wordt van Maandag 15 ot en met Zondag 21 Aug. a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren A. J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313 en G. F. Reyst, Steenstraat 35. Telef. 136. reikt als zoude het gemeentebestuur van Jutphaas medewerking verleenen aan de stichting van eene concurree- rende groenten- en vruchtenveiling in de nabijheid van de nieuwe Utreeht- sche veilingsterreinen. 3. Na het bovenstaande meenen wij de derde, vraag buiten beschouwing te mogen laten. -Wffelr ZANGERSFEEST. Vanwege den Ring Rotterdam van den Bond van Christelijke Zangver- eenigingen in Nederland zal op Zater dag 27 dezer een Zangersfeest gehou den worden op het landgoed Ten Donck te Slikkerveer daartoe welwil lend afgestaan door baron Groeninx van Zoelen. Aan dit Zangfeest zal door ruim 800 zangers en zangeressen wor den deelgenomen. De muzikale lei ding is opgedragen aan den heer G. C. Kouwenhoven te Maassluis. Voorzitter van het eere-comité is de heer J. W. Klein, burgemeester van Ridderkerk. SLECHT INGELICHT. De gemeenteraad van Wisch kwam verleden week in spoedeischende zit ting bijeen, teneinde te besluiten tot een actie tegen de plannen der ge meente Doetinchem, om de 14-daag- sche veemarkten om te zetten in we- kelijksche. De steun van alle ge meenten in den Achterhoek werd voor die actie gevraagd en eveneens wer den protesten ingediend bij Gedepu teerde Staten en de Kamer van Koop handel. Thans is van de diverse colleges bij den raad b.ericht ingekomen, dat er bij hen en het gemeentebestuur van Doetinchem niets van deze plannen bekend was. Inderdaad heeft den raad van Doetinchem nimmer een derge lijk voorstel bereikt. DE OPSTALRECHTEN VAN DEN HAARLEMMERMEERPOLDER. In een vergadering van het bestuur der Vereeniging van Opstalhouders in den Haarlemmermeerpolder werd het besluit genomen, om de leden aan te moedigen nooit tot onderteekening van een verhoogd contract over te gaan. Verder besloot men, zich per adres te wenden tot den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, met het verzoek, om bij eventueele vaststelling van een huurverordening met de lasten der op^talhouders rekening te houden. CHR. OND. OFF. VEREENIGING Het Secretariaat van de Nat. Chr. Onderoff. Vereeniging is overgegaan naar den heer B. de Jager, Reggestr. 37, Utreeht. ROOKEN IN PULLMANTREINEN. Naar aanleiding van aanhoudende klachten bij de directie over last van het rooken in Pullman-treinen, zijn van heden af in eiken trein afdeelin- gen „niet rooken'' gereserveerd. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. In verband met de gunstige financi- eele uitkomsten der laatste jaren van de werkloozenkas, heeft het Hoofdbe stuur van den Nederlandschen Land- arbeidersbond den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid verzocht, over te gaan tot een bijdrageverlaging voor de losse arbeiders van 3 cents per week. De tegenwoordige wekelijksche bij dragen zijn voor de drie klassen resp. 27, 30 en 35 ets., welke veel te hoog worden geacht, gezien den lagen loon- standaard der landarbeiders, terwijl de regeering een hooger subsidieper centage dan 100 heeft afgewezen. HET TRAMVRAAGSTUK IN HET GOOI. Heden avond is een openbare ver gadering bijeengeroepen van belang hebbenden en weggebruikers in het Gooi, ter bespreking van de mogelijk heid, op welke wijze verbetering zou zijn te verkrijgen in verkeerstoestan- den in verband met het tramvraag stuk in het Gooi. Deze vergadering is bijeengeroepen door de heeren: H. Dudok van Heel, G. Korthals Altes, Th. J. A. M. Alber- dingk Thijm, P. C. van Huizen, H. J. F. Mirandölle, A. H. J. M. Terwindt en Mr. J. H. Penning, welke er uit drukkelijk de aandacht op vestigen, d-t de vergadering geenszins be doeld is als eenige actie of eenig pro test tegen de uitoefening van dienst door de huidige exploitante. BRANDSTICHTING DOOR EEN METEOOR In het Algemeen Nederlandsch Po- litieweekblad vertelt de heer S. W. Moolenaar onder den titel „Een hoog geboren brandstichter" van een hoogst merkwaardig geval van schijn bare brandstichting. Een aantal korenmijten waren afge brand. Alles wees er op, dat geen an der dan de eigenaar dezen brand kon gesticht hebben. De eigenaar zelf had door zijn tamelijk passieve houding de verdenking versterkt. Daar stond echter tegenoverdat ook van hem niet was in te zien, RECLAME. GOEDEN NACHT. 't Moge waar zijn, dat veel, dat zoo wat alles verandert in onzen verander lijken tijd, de wensch, «Goeden Nacht" klinkt nog altijd even hartelijk en vindt nog steeds even willig oor als ooit. Wie verlangt er ook niet naar een goeden nacht. Voor jong en oud, hoofd- en handarbeider, voor hoege naamd iedereen is nachtrust onont beerlijk. 't Meest bevorderlijk tot het genieten eener verkwikkende nacht rust is het gebruik van prima bedden goed. Een solied ledikant, van flinke afmetingen, maar vooral eerste klas beddengoed zijn hoofdvereischten voor een goeden nacht. Het is weer bij „Waals" dat men dit bijzonder goed begrepen heeft; ter gelegenheid van een bezoek bij Waals vertelde ons de leider van 't rayon .rBedden en Ma trassen" dat deze afdeeling de bijzon dere zorg der firma geniet en wel voor namelijk omdat 't bedden en matrassen koopen voor het publiek een quaestie van vertrouwen is. De vraag „wat krijg ik voor mijn geld" vindt hare beantwoording eerst als de goederen reeds lang bij de koo- pers in gebruik zijn. Bij ons staat men echter lang niet onverschillig tegen over de vraag „wat geven wij de koo- pers voor hun geld" en om er van ver zekerd te wezen dat onze clientele, de meste waarde ontvangt voor 't min ste geld, heeft de firma de fabrika- tie van beddengoederen en matrassen onder eigen contróle gebracht. Met behulp van moderne electrische ma chines en apparaten worden nu alle beddengoederen en matrassen door er varen vaklieden, die bovendien onder uiterst preciese controle arbeiden, in( eigen speciaal daartoe ingerichte fa briek vervaardigd. De soliditeit der tijken en overtrekken wordt nauw keurig beproefd, 't vulmateriaal ma chinaal afgewogen en verder door trechters in de te vullen matrassen ge stort en zeer goed verdeeld, op een wijze, dat toetreding van stof is uitge sloten en waarbij dus de hygiëne zeer gebaat is. De voorraad die geregeld in gemaakt beddengoed in alle goede kwaliteiten wordt onderhouden, is enorm en biedt een rijke keuze tot m de fraaiste en nieuwste damast-patro nen toe. Zoo iemand onder U voor ]t weer naderend koud seizoen zich wil voorzien van nieuw beddengoed en toebehooren, zoo raden wij U ten sterkste aan: KOOPT BIJ WAALS. waarom hij deze daad, die ondanks de verzekering toch schadelijk voor hem geweest was, kon hebben ver richt. De heer Moolenaar, die het onder zoek naar dezen brand had ingesteld, had vóór den brand in de nabijheid een meteoor zien vallen. Hij plaatste toen een oproep in de dagbladen om opgnve door wie dit verschijnsel nog meer was gezien en van de richting, waarin zij de „ster" hadden zien val len Toen hij een aantal mededeelingen had ontvangen, trok hij lijnen van de plaatsen waar men het verschijnsel had waargenomen in de richtingen, waarin men het had meenen te zien. Het bleek toen, dat de meeste van die lijnen een kring getrokken om de plaats waar de korenmijten hadden gestaan, sneden De zaak scheen menschelijkerwijze duidelijk en de eigenaar was door het gelukkige denkbeeld van den heer Moolenaar van een zeer ernstige ver denking bevrijd. BUITENLAND. DE BIJEENKOMST VAN HET IEBSCHE PARLEMENT. De motie van wantrouwen verworpen. Er bestond groote belangstelling voor de bijeenkomst van den Dail van gisteren, met het oog op den politie- ken toestand. De publieke tribune was stampvol, lang voordat de vergade ring geopend werd. Thomas Johnson, de labour-leider, zei bij het indienen van de motie van wantrouwen, dat het doel daarvan was, dé meening van de Dail te toet sen over de vraag, of de huidige re geering aan bet bewind behoort te blij ven. Er is vroeger gezegd, dat er geen alternatieve regeering is, maar nu er 43 afgevaardigden in de Dail zitting hebben genomen die zich tot dusver afzijdig hebben gehouden, kan men dit niet meer zeggen. 'Waar de labQur-leden deze nota steunden, zei Cosgrave, de eerste mi nister, dat het heil van het land al leen zijn houding zou bepalen, en om dit te bereiken zou hij zijn steun niet aan een coalitie-regeering onthouden. Kapitein Redmond, de leider van de Nationale Liga. wenschte de leden van Fianna Fail geluk als nieuwe recruten voor het constitutionalisme. Hij zeide dat zijn partij voor de motie zou stem men, wetende dat als zij werd aange nomen, er misschien een alternatieve regeering zou kunnen worden ge vormd, die een vast en onpartijdig be wind zou waarborgen. Vervolgens is de labour-motie van wantrouwen in het kabinet-Cosgrave met 72 tegen 71 stemmen verworpen. De Speaker (voorzitter) gaf de beslis sende stem vóór de regeering. De zitting is verdaagd tot 11 Octo ber. SACCO EN VANZETTI. De kwestie der herziening van het vonnis. De argumenten voor en tegen de be zwaren, door de verdediging geopperd tegen de beslissingen van de rechters Sanderson en Thayer in het proces Sacco en* Vanzetti werden gisteren ge hoord door het Opperste Gerechtshof van den staat Massachusetts in vol tallige vergadering. De verdediging steunde haar beroep op grond van de vooringenomenheid aan den dag gelegd door Thayer. De procureur-generaal antwoordde, dat er geen voldoende bewijs van voor ingenomenheid is geleverd, om rech ter Sanderson te rechtvaardigen tot het besluit dat er een gerechtelijke misslag is begaan. De woning van een der gezworenen opgeblazen. Volgens een bericht bij de politie te Boston ontvangen uit Kastmilton is de woning van Lewis Mc. Hardy, die een der juryleden was in het proces Sacco en Vanzetti, 7 jaar geleden, door een ontploffing vernield om halfvier gis terochtend. Er is niemand ernstig ge wond. Plannen voor een algemeene staking. Het communistische Sacco en Van- zetti-comité te New York heeft beslo ten op Maandag a.s. een algemeene staking te proclameeren. Tevens zijn plannen gemaakt voor nieuwe massa- betoogingen, waarvoor de politie echr ter de noodzakelijke toestemming blijft weigeren. DE AARDBEVING IN TURKESTAN. Tot heden 34 dooden en 72 gewonden. De aardbevingen in het Fargane-ge- bied in Turkestan duren voort. Tot dusver werden meer dan negentig aardschokken geteld. Te Namangan zijn alle gebouwen beschadigd, in het oude gedeelte der stad werden ongeveer vijfhonderd huizen vernield. Ook de spoorweg bouwwerken, de bruggen en andere zware metselwerken werden bescha digd. Vierendertig personen werden gedood en 72 gewond. Uit Samarkand is een regeerings- commissie tot voorbereiding van het reddingswerk naar Namangan gezon den. WIJLEN DE KANAALTUNNEL. Pompstation en tnnnelpnt worden gesloopt. De Kanaal-tunnelplannen, waaraan eens zelfs reeds een begin van uitvoe ring was geworden, zijn thans zóó ter dege losgelaten, dat men aan Fran- sche zijde, aan de kust tegenover Do ver, overgegaan is tot het opruimen van de laatste sporen van het voorbe reidend werk. Sloopers zullen het roodsteenen pompstation, welbekend aan iederen bezoeker van kaap Grisnez, tusschen Calais en Boulogne, neerhalen. Zij zul len den put, die leidt naar den 3 K.- M. langen tunnel, welke een kwart eeuw geleden onder het Kanaal was geboord, volstorten. En het land, waarop het pompsta tion van Saugatte was gebouwd, zal worden verkocht. HENRY FORD'S EERSTE VLUCHT. Le automobiel-koning Henry Ford, die zich reeds sedert vele janen ook mei den vliegtuigbouw bezig houdt, is Dondierdag jl. voor de eerste maal de lucht in geweest Als passagier van den Oceaan-vlieger cblonel Lindbergh vloog hij in de „Spirit of St. Louis' gedurende twaalf minuten boven De troit en sag voor de eerste maalzqm geweldige fabrieken en zijn landgoed Dearborn van de lucht uit. „Ik vind het geweldig verklaarde Ford na de landing. „De vlucht is mij buitengewoon bevallen". Colonel Lindbergh, die op hetoogen- blik een luchtreis door geheel Ame rika maakt, had Ford gevraagd of hij een korte vlucht met hem wilde ma ken. Voor de eerste maal in zijn le ven stemde Ford toe. Aangezien de „Spirit of St., Louis" slechts zitplaats biedt voor den bestuurder, moest in de zeer nauwe cockpit een extra zit plaats worden aangebracht. KORTE BERICHTEN. Het Britsche departement van Arbeid deelt mee, dat het aantal werk- loozen verleden week in Engeland be droeg 1.024.000, d.L 95.000 minder dan de voorgaande week. Voor het oogenblik wordt de kans op een tweeden Oceaan-vlucht der Duitsche vliegtuigen zeer gering geacht. In het Moezeldal werd een deel van den wijnoogst door den hagel vernield. Primo de Rivera heeft verklaard, dat de Nationale V ergadering uit 400 [•eden zal bestaan, w.o. de 49 pro vinciale voorzitters van de Patriotti sche Unie, en vertegenwoordigers van de provinciale en gemeenteraden. Terwijl de prins van Wales en prins George Westwaarts gaan omeea bezoek te brengen aan de Canadee- sche Pacific-kust, gaat Baldwin met de zijnen naar de Oostelijke provin cie, om vervolgens de thuisreis te aanvaarden. Bij e?n gevecht te Glasgow .tus schen Afrikaansche en Arabische zee lieden, werden verscheidene hunner zwaar gewond. UIT DE OMGEVING. GYMNASTIEK IN DE RIJNSTREEK. Het laatste jaar is voor het vereeni- gingsleven in de Rijnstreek wel bijzon- uer productief geweest, schrijft „De Rott.". Aanvankelijk bestonden alléén te Lei den twee oude getrouwe Chr. gymnas tiek ver eenig inge nDeze hebben thans een zusje gekregen in de dames-tum- \ereeniging „Hestia", welke van „Pa trimonium' uitgaat. Vóór dien was 'echter te Rnnsbuig reeds een zelfstandige vereeniging pp- Fabrieksbrand te Leidschendam. (Zie onder „Gem. Nieuws" in het bijblad). gericht en deze werd gevolgd door de stichting van een vereeniging te Bode graven. Deze alle werden lid van het ge west „Holland" van het N.C.G.V. In tusschen is men ook te Alp hen a. d Rijn etn te Boskoop tot stichting van een Chr. gymmastiekvereen. gekomen, terwijl nu verleden week weer dg op richting van een vereeniging te Woer den werd gemeld, welke uitgaat' van de leden van onderscheidene Jongelings ver eenigingen. Deze opbloei is te merkwaardiger^ daar de meeste dezer vereenigingen in betrekkelijk kleine plaatsen zijn. geves tigd. Tot voor kort telde het N.C.G.V. zijn leden vrijwel uitsluitend in de ste den en was de gangbare meening, dat een Chr. gymnastiekvereen. in platte landsgemeenten niet 'wel houdbaar was D&ar had men dan de z.g. „neutrale" vereenigingen, die voor een groot deel ook door onze menschen werden be volkt. Helaas komt dat (b.v. in het West- land) ook nu nog wel voor. Gelukkig -breekt zich meer en meer het besef baan. dat het daar voor onze jongens en meisjes de plaats niet is. Het „Neutrale" K.N.G.V. moge dan al_ met het oog op de plattelandsveree- nfgmgen (met haar vele christelijke le den; voorzichtigheid prediken ten aan zien van de turnkleeding het kwaad dat eenmaal in een organisatie zit, krijgt men er niet zoo gemakkelijk uit. Verschil in levensbeginsel uit zich ook in de organisatie voor jjch. oefening. Wanneer de 'gymnastiek in zekere „neutrale" kringen wordt beschouwd als een voorbereiding voor den dans. dan is dat voor die organisaties op zichzelf niet erg. maar voor onze ehristen-ion- geren in de ..neutrale" plattelandsge meenten zijn dergelijke leeringen ver derfelijk. Ook het „hoe", „waar" en „waar neer" in het optreden bij wedstrijden, doet verschil in levensbeginsel zien. Wanneer door het K.N.G.V. „ballet wedstrijden" wordetn gehouden, dan kweekt dat een sfeer, waar wij onze jeugd liefst buiten 'Jaouden. En toch komen ze er via de „neutra le" organisatie en haar orgaan midden in. Nu denken we nog niet eens aan het veelvuldig optreden op Zondag, waar toe men door het lidmaatschap '.van het „neutrale" verbond medewerkt en Gteun verleent. In de overwegend christelijke plat telandsgemeenten zal men dat natuur lek wel laten, unaar langs slinksche wegen weet men onze jeugd er wel in te betrekken. Zoo heeft „Lichaamsoef ening", het or gaan der Chr. organisaties er onlangs nog op gewezen, hoe een Westlandscne vereeniging, die voor een deel door de christelijke gezinnen wordt bevolkt, aan een wedstrijd te Brussel deelnam. Op Zondag. Maar om „onze menschen" in slaap te sussen werd bij de prijsuitreiking de schijn gewekt, of de lauweren op Zaterdag waren behaald. De camouflage was zelfs zoo goed pelukt, dat een plaatselijk blad on der redactie van een Predikant het beding eerst niet goed kon gelooven. In het Rijnland heeft men thans be wezen. dat kerngezonde christelij ke vereenigingen ook op het platte land kunnen bestaan. Men mag dan ook verwachten, dat dit ook buiten het Rijnland zal wor den verstaan. Bouwen èm bewaren: op alle terrtein HILLEGOM. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het examen hoofdacte L. O. de heer P. J. J. Bakker alhier. KOUDEKERK. De Christelijke Zangvereeniging „Koudekerk's Gem. Koor', Directeur de heer C. van der Keur Jr. te Lei den. behaalde op het Nat. Concours te Huizen in de Afd. Uitmuntendheid een tweeden prijs met 292 punten. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School' alhier, is met io gang van 1 Sent ember a.s. benoemd Mej. J. E. P^ Vellekoop te Leiden. LISSE. Geslaagd te Utrecht voor het examen Fransch L. O., de heer J Lucas alhier. NOORD WIJK. Dinsdagmiddag had de loting voor de lichting 1928 plaats in de 0. L. School te Noordvvrjk-Binnen. Er waren 75 Iotelingen. Radio-Programma. Wat er eaaavood te booten la. KöNIGWUSTERH., 1300 M. 5-5°6-2° IV. Secken, soliste. 8.40 Blaasorkest. LANGENBERG 468,8 M. 5.506.50 Concert. 8.50 Concert. 10.5012.20. Muziek. HILVERSUM, 1050 M. 5.006.00 A. N. R. O.-Concert. 6.006.30 Lezing. 6.307.00 Vooruetting Concert. 7.007.45 Anton Dirks, Bariton. 7.45 Politiebericht. 8.10 Eurbaus-Concert. 10.15 Persberichten. 10.3012.00 Muziek. DAVENTRÏ, 1600 M. 6.20 Muziek. 7,05 Muziek. 7.35 De sonates van Beethoven. 7.50 Muziek. 8.50 Radio-Orkest. 9.55 Muziek. OEGSTCEEST. Voor de a.s. winkelweek zijn door het bestuur van de Oranjever- eeniginig door Dr. Timmermans, door de R. K. Spaar- en Leenbank en door- ide Hanze, medailles beschikbaar ge-., steld. UIT ONZE INDIEN. DE GENEESKUNDIGE HOOGE- SCHOOL. De openings-plechtigheid. De Geneeskundige HoogSchool te Batavia is gisteren geopend onder zeer groote belangstelling van de me dische wereld. Alle autoriteiten en de consuls waren aanwezig. De directeur van Onderwijs, de heer Hardeman, hield een korte Inlei ding. waarna prof. Boeke een redevoe ring uitsprak. De gouverneur-generaal verrichtte de openings-plechtigheid. die bestond uit de onthulling van een eedenksteep Z.Exc. wees er op. dat hij vroeger, sceptisch tegenover de mogelijkheid van de opening eener medische ho geschool had gestaan Z.Exc. huldigde, dr. Roll, dén oud-directeur van de S. T.O.V.I.A.. en deelde mede, dat pröjf. Kuenen, voorzitter van de commissie van voorbereiding van de hooseschool. benoemd zou worden tot ridder yan den Ned. Leeuw. De G.-G. sprak ver volgens een waarschuwend woord tot de studenten en wees op de verplich ting van de intellectueelen om mede te werken aan een rustige ontwikke ling van het land. De naam „intellec tueel" is een eere-naam, die alleen verplichtingen oplegt. Indië heeft ook buiten de ambtelij ke wereld dringend behoefte aan voor gangers. die beseffen, dat de weg om hoog alieen afgelegd kan worden met geduld en voorzichtig overleg, en met het aanvaarden van samenwerking met de Ned. leiding. Prof. de Vos. van de Technische Hoogeschool en prof. van Kan, van de Rechtshoogeschool. boden hierna huh gelukwenschen aan. WETHOUDERSVERKIEZING TE BATAVIA. Het lid van de I.K.P. ir. Leeuwen berg is gekozen tot wethouder van Ba tavia, in de vacature Van Nieuwen- hoven Helbach. TEUNKOE DASJAH. Uit Kota Radja wordt d.d. gistereh gemeld: Een patrouille onder leiding van ka pitein Hofstede omsingelde in het Blang Pidische een huis, waarna zit' de daarin verborgen Teunkoe Dasjali en twee volgelingen gevangen nam Tevens werden blanke wapens buit gemaakt. MISHANDELING. De officier van justitie en de rechter commissaris zijn naar Menado vertrok ken in verband met de zaak van Van Emmeloort Stein, die beschuldigd i; van mishandeling van een inlande» waarna deze gestorven zou zijn. SCHIP GEZONKEN. De zeelichter Tjilatjap van de N S.H.M.. die met melasse geladen va- Probolingo naar Soerabaja geslee- werd, is Zondagavond bij ruw we

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2