Donderdag 11 Augustus werd te Tubbergen het monument voor wijlen Mgr. Dr. H. J. A. M. Schaepman in aanwezigheid van een groot aantal autoriteiten en belangstellenden plechtig onthuld. Groep officieele personen w.o. Mgr. Nolens, Jhr. Mr. Ruys de Beeren- broeck, Mr. Aalberse, Baron van Voorst tot Voorst, Aug. Falise. Het Dr. Schaepman- monument werd door Mgr. Dr. Nolens onthuld. Gewijde en Ongewijde Historie. HET INGRIJPEN VAN ABRAHAM. Het gerucht van den veldslag, die plaats gehad had in het dal van Sid- dim, kwam ook tot Abraham. Toen kwam er een, die ontkomen was aldus Gen. 14 13 e.v. en boodschap, te het aan Abram, den Hebreër, ter wijl hij in de eikenbosschen (of tere- binthen) van den Amoriet Mamre woonde, die de broeder van Esjkol en Aner was, welke drie mannen bond- genooten van Abram waren. En Abram hoorde, dat zijn neef gevangen geno men was, en hij wapende zijn geoefen- den, die in zijn huis geboren waren (dit in tegenstelling tot de slaven die hij voor geld gekocht had), ten getale van driehonderd en achttien, en hij vervolgde de koningen tot Dan, bij de bronnen van den Jordaan. aan den voet van den berg Hermon. En Abram verdeelde zijn leger om hen des nachts aan te vallen, hij en zijn knechten, en hij sloeg ze en vervolgde ze tot Choba toe, dat links fd.w.z. Noordelijk; men orienteerde zich met het gelaat naar het Oosten gewend) van Damaskus ligt. En hij bracht alle have weder, en ook zijn neef Lot en diens have en ook de vrouwen en het volk bracht hij we der. Toen Abram terugkeerde als over winnaar van Kedor-Laomer en de ko ningen die met. hem waren, ging de koning van Sodom uit. hem tegemoet, in hef dal Sjawe, dat is het Konings dal. Dit dal lag volgens Josephus twee stadiën (d.i. zes minuten) van Jeruza lem verwijderd. Nog een andere ont moeting heeft Abram dan vervolgens in dit koningsdal, en wel met Malki- sèdek den koning van Salem, die hem zegende. 'Wanneer wij, twintigste-eeuwsche menschen dit oude Bijbelsche verhaal lezen, valt ons in 't bijzonder op het kleine legertje van Abraham, waarmee hij zulke machtige koningen als Am- raphel (Chammoerapi), koning van Si- near (Babel) en Kedor-Laomer, koning van Elam op de vlucht doet slaan. Want wij zijn gewend, in den oorlog die achter ons ligt van millioenenle- gers te hooren en daarbij verzinken legertjes als dat van Abraham en zijn bondgenooten in het niet! Nu zijn er in de geschiedenis wel meer gevallen bekend, dat een veel tal rijker vijand door een klein legertje is overwonnen. Met 300 soldaten, in drie koopen gedeeld, heeft Gideon het leger der Midianieten op de vlucht ge dreven, en in de Makkabeesche oor logen was de getalverhouding tus- schen de Syriërs en de Joden ook meer malen op beangstigende wijze onge lijk, en toch hebben dezen door hun leeuwenmoed overwonnen. Denk aan de overwinning van Judas op Seron (1 Makk.3 16) en op Gorgias (1 Makk. 4 6 e.v.). Bovendien moeten we ons van het leger der Oostersche koningen ook geen overdreven voorstellingen ma ken. De oorlogen werden in dien tijd niet door zulke reuzenlegers gevoerd als in onzen tijd. En om een stad aan te vallen of te verdedigen waren slechts een handjevol soldaten noodig. De steden van Kanaan waren over het algemeen kleiner dan onze klein ste dorpen, ja gehuchten. De meeste waren niet zoo heel veel grooter dan een flink plein in onze groote steden. Om enkele voorbeelden te noemen, Taanak was 300 M. lang en 160 M. breed; Beth-Sjemesj besloeg 3H H.A.; Megiddo, dat een ernstige versperring was voor de Egyptische legers, nau welijks 5 H.A.; het oude Jeruzalem ongeveer 4 M H.A. en Jericho nog geen 5 H.A. Met de steden uit de Grieksche oudheid stond het niet anders: Troje was niet grooter dan de genoemde Ka- naanietische steden. De bevolking van deze steden beliep dan ook slechts enkele honderden, en wanneer ons in Gen. 19 4 verhaald wordt, dat de mannen van Sodom van den jongste tot den oudste toe het huis van Lot omsingelden, is dit geen Oostersche overdrijving, doch heeft dit in letterlijken zin plaats gehad. Nemen we den omvang dezer steden in aanmerking, dan hebben we ook een kijk op de aantallen soldaten die noodig waren om een stad aan te val len en te verdedigen. Er zijn ons daar omtrent geen cijfers bewaard gebleven uit den tijd waarin Abraham leefde, doch wel uit de 15de eeuw vóór Chris Leidsche Penkrassen. Amice, Als er in Holland ergens een groep buitenlanders verschijnt, dan wordt doorgaans ook onze Sleutelstad met een bezoek vereerd. Deze week genoten wij het voorrecht om een groep Amerikaansche journa listen in ons midden te hebben. Onze Burgemeester betoonde zicli een charmant gastheer. In gemakke lijk Engelsch, natuurlijk niets moeilijk voor hem, den gewezen diplomaat, kon hij de heeren zeer onderhoudend toespreken. Natuurlijk werd daarbij ook Leidens historie verhaald. Trouwens hoe zou het anders kunnen, hier in de stad predikt elke straat en elk gebouw ons van de grootheid onzer geschiedenis. Nu was er iets in de rede van on zen Burgervader waarnaar velen wel met iets meer dan gewone belangstel ling luisterden. De burgemeester ver telde hoe onze vaderen, in moeilijken kamp van 80 jaren, streden voor gewe tensvrijheid en zelfbestuur. Maar zoo vertelde hij er tusschendoor in de twaalfjarige wapenstilstand die de zen bloedigen krijg onderbrak, wisten onze vaderen niet beter te doen dan elkaar over een niet eens heel belang tus, alzoo 6 eeuwen later, welken tijd wij dank zij de Tell-el-Amarnabrieven veel beter kennen. Er zijn koningen, die vragen om 30, 50 of 100 soldaten, met 30 wagens. Om de steden Sjigata en Ambi te ontzetten worden gevraagd 50 gespannen van paarden en 200 voet gangers. In een brief van een der Ka- naanietische koningen aan den Pha- rao van Egypte heet het: „Dat de ko ning 400 soldaten en 30 gespannen van paarden geve, gelijk er gegeven wer den aan Zoerata, om de stad voor u te behouden." In een anderen brief „Dat de koning mij 20 soldaten uit Ethiopië zende en 20 uit Egypte, om de stad te behouden voor den koning, mijn zon, mijn heer". In dit licht gezien, is het waarschijn lijk dat het leger van Kedor-Laomer waarmee hij tegen de vijf Kanaanieti- sche koningen optrok, ook niet grooter dan enkele duizenden soldaten is ge weest, en dan wordt ons het ingrijpen van Abraham met zijn 318 mannen, ge steund door zijn bondgenooten Mamre, Esjkol en Aner, begrijpelijk. Welke motieven had Abraham voor zijn ingrijpen tegen Kedor-Laomer? Ging het slechts om de bevrijding van zijn neef Lot? Naar het ons voorkomt, moet men deze daad van Abraham op een hoo- ger plan zien. Abraham trad hier op als de man met het koninklijke hart, die optrok ter verdediging der Kanaa- nieten waaronder hij woonde, tegen den vreemden indringer, den koning van Elam. En dit optreden van Abraham was te verdienstelijker omdat hij 'n vreem deling in Kanaan was. Hij was, zooals het juist in deze geschiedenis heet, „Abram de Hebreër", d.w.z.: de van de overzijde van den Eufraat geko mene. In deze benaming ligt alzoo de tegenstelling van nationaliteit tus- schen Abraham en de hem omringen de volkeren opgesloten. BINNENLAND. SCHADELOOSSTELLING WEGENS GRENSWIJZIGING. Donderdagavond heeft de gemeen teraad van Haarlemmerliede na ge heime zitting in openbare vergade ring de bijdragen vastgesteld van de schadeloosstelling wegens de grens wijziging van Haarlem. Ingevolge art. 19 eerste lid sub a der Annexatie wet wordt gevraagd 33.790 en inge volge art. 19 eerste lid sub c 3000. Dit zijn de gewone schadeloosstellin gen, voortvloeiende uit het overgaan van bezittingen en eigendommen van de kleine naar de veruroote gemeen te. Als bijzondere schadeloosstelling ingevolge art. 22 van de Annexatie rijke godsdienstige vraag het leven lastig te maken. Hij zei het een wei nig anders misschien, maar de betee- kenis blijft daardoor vrijwel gelijk. Nu geef ik Zijn Edelachtbare volko men gelijk, dat onze vaderen beter ge daan hadden om in die jaren van het 12-jarig bestand te letten op de bui- tenlandsche belangen, dan zich in bin- nenlandsche onlusten te buiten te gaan. Maar, Amice,, om den strijd, die ook hier aan de Universiteit gestreden werd, en die in de Synode van Dordt van 1618 en 1619 tot een einde kwam, te noemen een niet eens heel belang rijke godsdienstige kwestie, zie, dat ben ik met onzen burgemeester niet eens. Ik zou meenen dat dit juist een heel belangrijke kwestie is ge weest. Eén kwestie niet alleen voor de kerken, in engeren zin, van groote bet eekenis, maar bovendien van zeer groote Nationale beteekenis. Hierdoor toch werd op ons volk hét stempel van het Calvinisme gedrukt. Eerst langzamerhand is dat stempel sedert 1572 tot openbaring gekomen, totdat het eindelijk in 1618 en 1619 in de Sy node volledig tot uitdrukking kwam. Ik geloof, dat onze magistraat bij eenig nadenken met mij tot de over tuiging zal komen dat dit zijn oordeel, eenigszins zwaar gewogen, te licht be vonden zou worden. Maar iklmag mis wet wordt gevraagd een totaalbedrag van 308 539. CONFERENTIE VOOR HET LUCHT VERKEER. Het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie meldt: De wereldpostconferentie voor het luchtverkeer, welke te 's-Gravenhage zal worden gehouden, zal op 1 Sept. a.s. door den Minister van Waterstaat worden geopend. Aangezien gebleken is, dat het Vredespaleis voor de openingszitting niet beschikbaar is, zal deze plaats vinden in de Ridderzaal. KLOMPENBEURS. Op 20 en 21 September zal te Doe- tinchem de tiende Doetinchemsche Klompenbeurs worden gehouden. Dit jaar wordt een tentoonstelling aan de beurs verbonden. MARGARINE. Naar men weet, is er den laatsten tijd veel te doen geweest over den concurrentiestrijd tusschen de groo te margarine-concerns op de markt voor goedkoope margarine. Thans deelt de directie van de N.V. Van den Bergh's Fabrieken te Rotterdam me de, dat met ingang van gisteren we derom prijzen voor de mindere kwa liteiten worden genoteerd, die welis waar nog geen ruime winstmarge la ten, doch die toch ook niet abnor maal laag genoemd kunnen worden, en in elk geval meer in overeenstem ming zijn met den kostprijs van het artikel. In hoeverre er tusschen de bei de concerns een nauwere samenwer king is tot stand gekomen, daarover weruchte men zich niet uit te laten. HEEL DEN DAG IN DE TRAM. De Amsterdamsche gemeentetram heeft de goede gedachte gehad om tij dens de zomermaanden, als gasten uit het buitenland en landgenooten uit de provincie Amsterdam bij honderden de eer aandoen, kaarten beschikbaar te stellen, die tegen den civielen prijs van vijf en zeventig cent houder of houdster het recht geven den geheelen dag gebruik te maken van tram, auto bus en veer. Langs alle lijnen kan de eigenaar van zoo'n dagkaart zich laten vervoe ren, geen van de gemeentelijke auto bussen behoeft hij zonder meer te la ten passeeren. Of ze op prijs wordt gesteld, die vriendelijke attentie van de tramdirec tie? Inderdaad. Men weet haar te waar- deeren, getuige het feit, dat eiken dag gemiddeld 150 a 175 van die kaarten worden verkocht. schien wel aannemen dat de Ameri kaansche collega's niet zoo oplettend zijn geweest als wij. Terwijl het eene deel mijner stad- genooten nog rustig zijn leden uit strekt in het lommer van de dennebos- schen van Utrecht of de Veluwe, of zich koestert in de zonnige ruigte on zer duinen, dan wel met ijver kilo meters eet op het stalen ros langs de wegen en voetpaden van ons vlakke land, grijpt het andere naar de kan sen om de najaarscampagne in te zet ten met een winkelweek. De Leidsche winkelweek is een in stelling geworden die onze Leidsche winkeliers naam heeft doen maken. Reeds jaren mocht die actie zich in onze stad in aller belangstelling ver heugen. Nog lang na zoo'n winkelweeK leefde op aller lippen het mooie van dezen, of het bijzondere van dien „stand". Maar nu is de faam gerezen tot in de dorpen in onze omgeving. Ook daar gaat men onze winkeliers nadoen. Ik geloof. Amice, dat dit een gezon de ijver is. Daar zit fut in. Men be reikt er wat mee ook. Onze winke liers hebben het goed gezien dat zij de ingezetenen moeten overtuigen dat zij in Leiden even goed en even goed koop kunnen koopen als in de mooie HET VUILVERWIJDERINGS- VRAAGSTUK. Het Vad. deelt mede: Gelukkig begint er een beetje schot te komen in het. brandende vraagstuk der vuil verwijdering in Den Haag. Bij een bezoek aan wethouder Quant ver namen wij, dat hij snakt naar een op lossing en dat er schier dagelijks lief hebbers voor het Haagsche vuil ko men. Wij kregen uit het gesprek den indruk, dat 's wethouders hart het meest naar den akker uitgaat en dat vooral het Nieuwkoopsche plan voor hem aanlokkelijk is, terwijl het gevaar van stremming van de vaart hem wat gezocht voorkomt. Intusschen wil hij den raad zoo vol ledig mogelijk van advies dienen en daarom stelde hij aan het College voor alsnog door twee directeuren van ge meentebedrijven een kostenberekening op te laten maken, waarmede het col lege accoord is gegaan. Derhalve zal ir. Lely speciaal de kwestie van hét vuilvervoer bestudeeren en is aan di recteur de Groot opgedragen nog eens een kostenberekening van dé vuilver branding te maken, omdat de oude schatting reeds 2 jaar oud is en wel licht de stand van het werkloon en de kosten van het materiaal op heden wijziging in de cijfers zouden kunnen brengen. Verder bleek ons, dat de wethouder, hoe ook de beslissing uitvalt, er niet over denkt, ergens een gemeentelijk landbouwbedrijf te stichten. DE LOTUS-ZAAK. Omtrent de Lotus-zaak, waarin de mondelinge behandeling voor het Per manente Hof van Internationale Jus titie is geëindigd pnder voorbehoud, 'dat het Hof eventueel aan partijen aan vullende inlichtingen kan vragen, ver neemt het Vaderland, dat de zaak thans bij het Hof in overweging is. Volgens de bij het Hof gebruikelijke methode maakt thans elk der rechters een schriftelijke uiteenzetting van zijn meening gereed. Deze uiteenzettingen vormen vervolgens de grondslag der beraadslagingen in raadkamer om te komen tot de samenstelling van het arrest, dat eventueel vergezeld kan gaan van minderheidsadviezen. Waarschijnlijk zal het arrest in het begin van September gewezen worden. DE GEMEENTERAADSVERKIEZING TE AARDENBURG. Door den heer E. de Wispelaere, een nieuw lid van den gemeenteraad van Aardenburg, is een verzoek gericht tot de kroon, tot vernietiging van het be sluit van Gedeputeerde Staten van Ze- land d.d. 29 Juli, aangezien dit be sluit eerst aan den Raad en de betref fende raadsleden is medegedeeld op 3 Augustus d.a.v. en dus gehandeld is in groote zaken in Den Haag en elders. Leiden als stad komt daarmee voor uit. Daarom is die winkelweek een zaak van groot gewicht voor de gebeele burgerij. Daarom hulde aan onze wak kere neringdoendeni Nog een andere bijzonderheid wacht ons binnenkort. Hebben wij Leidenaars gewoonlijk weinig besef er van dat on ze stad garnizoensplaats is, omdat wij maar zelden de oefeningen van de hier gelegerde troepen zien, binnen kort zal het aantal militairen tijdelijk zeer aanzienlijk worden uitgebreid. Een groot aantal miliciens zal voor herhalingsoefeningen onder de wape nen moeten komen. Dan zal Leiden eenige weken een levendigheid van uniformen hebben, zooals wij slechts zelden beleven. 't Is opmerkelijk, Amice, zooveel be langstelling deze herhalingsoefeningen nu hebben. Ik heb ook den tijd gehad dat ik voor herhalingsoefeningen op geroepen werd, maar ik herinner niij nog heel goed, dat mijn garnizoens plaats dat heel kalmpjes opvatte, heel wat kalmer dan ik zelf. Maar nu worden zelfs journalisten uitgenoodigd om eens bijzondere aan dacht daaraan te wijden, vereenigin- gen beijveren zich om de jongens en strijd met art. 34 der Gemeentew. daar van een zoodanige beslissing ter stond mededeeling moet worden ge daan. PREDIKBEURTEN. AARLANDERVEEN. Predikbeurten. Ned. li rv. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Ds. Klomp. Geref. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Ds. H. Moolhuizen. Chr. Geref. Kerk v.m. 10.30 en des avonds 7.30 uur Preeklezen. NIEUWVEEN. Geref. Kerk v.m. 10 uur en n.m. 7 uur Pre' kiezen. Nel. Herv. Evangelisatie v.m. 10 uur ue heer C. Muller van Bodegraven. NIEUWKOOP. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Ds. W. J. Keiler. Geref. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Pie: kiezen. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk n.m. 2.30 uur Ds. C. v. d. Wal van Rijnzaterwaude. Geref. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Preeklezen. TER AAR. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Ds. G. Enkelaar. Geref. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Ds. G. van Heiningen. ZEVENHOVEN. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10.30 uur Ds. Wolfensberger. Geref. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Dr. Ubbink. BOSKOOP. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 6 uur Ds. Kuijs uit Liiiteioord. Geoouw „^axvu.v^i v.m. 9.30 uur en n.m. uur de heer Brosse uit Den Plaag. Evangel.lokaal Dwars-Nieuws.r. v.m. 9.30 en n.m. uur Ds. Lokhorst uit Delf shaven. HAZ-RSWC E. Ned. Herv. Kerk v.m. 10.30 uur de JLerw. heer Bons, Cand. te 's-Giuvcn- hage en 's avonds 7.30 uur Ds. Meeter van Leiden. Geref. Kerk y.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Ds. Gispen. s Morgens H. A. en 's avonJs H. A. en Dankzegging. KATWIJK AAN DEN RIJN. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Bollee. Gerei. Kerk vm 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Metering. NOGRDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en n.m. 5. uur Ds. Hospers. Gerei. Kern v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. D. Hoek te Enkhuizen. NOORDWIJK BINNEN. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. P. de Haas te Utrecht. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. P. -A. Zedstra te Sliedrecht. WASSENAAR. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur Ds. v. d. Horst van Hoek van Holland. Nam. geen Dienst. Kievitskerk v.m. 10 uur Ds. idenburg van Amsterdam. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. v. d. Heyden. WOUBRUGGE. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en n.m. 7.30 uur de Eerw. heer de Jong van Boskoop. Geref. Kerk v.m. 10 u„r Preeklezen en 's avonds 7.30 uur Ds. Nauta. LEIDERDORP. Ned .Herv. Kerk v.m. 10 uur de heer de Witt uit Noordwgk a. Zee en n.m. 6.30 uur Ds. Mondt. SASSfiNHEIM. Ghr. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. J. L. de Vries teRijnsbuig. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en n.m. 6.30 uur Ds. Israël. Geref. Kerk v.m. 10 en n,m. 7 uur Ds. Verrij van Hartdenberg. RIJNSBURG Chr. Geref. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 5 uur Ds. Joh. Jansen van Leiden. mannen, dragers van den wapenrok, tijdelijk een gepaste ontvangst in den kring te bereiden. Ik acht dat geluk kig, Amice. Niet omdat ik zoo enthou siast militairist ben. Neen, dat niet. Maar ik besef dat het nu eenmaal noodzakelijk is, dat wij, willen wij in tijd van nood ons kunnen verdedigen, ons in vredestijd moeten oefenen, 't 19 een noodzakelijk kwaad, waarbij ik liever den nadruk leg op noodza kelijk dan op kwaad. Maar ook geloof ik. dat, dank zij de verderfelijke actie van communist en socialist (de laatsten alleen in Holland) het betere deel van ons volk, althans het Chris telijk deel. meer en meer de oogen opent voor die noodzaak. Het is geen „flauwe kul", een geliefkoosde solda ten-uitdrukking, neen, helaas 't ia droeve noodzaak, zoolang conferenties te Genève nog geheel mislukken en ook al zijn ze geslaagd, nog weinig ze kerheid bieden. Daarom moeten wij de jonge men schen, die dienstplichten hebben te vervullen geestelijk, zedelijk en stoffe lijk hulp bieden om met eere. en voor zoover mogelijk met genot, die plich ten te volbrengen. Hun ten minste de vrije uren tot een genot te maken. Ik geloof, dat Christelijk Leiden die taak goed verstaat. VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6