CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Overeenkomst en verschil. 8s,e JAARGANG NUMMER 2204 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Oil nummer liesiaal uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Alle gezag vloeit af van God en de ordinantiën Gods vormen den grond slag voor een welgeordend staatsie- Ten. Dat is de grondslag onzer Anti revolutionaire staatsleer. De revolutionairen van allerlei kleur zooals deze zich na 1789 in ons land openbaarden, onverschillig of zij wa ren Conservatieven. Liberalen, Socia listen, Communisten, of in den jong- sten tijd Fascisten, zij komen allen hierin overeen, dat zij niet als grond slag van het s'aatsrecht nemen de or dinantiën Gods. maar den volkswil, de souvereiniteit van het volk. Zelfs Cort van der Linden placht zijn Ministerie met eenige voorliefde te noemen: het Ministerie van den volkswil. In het algemeen vinden wij in alle partijen van rechts terug, dat zij met ons staan op den bodem van het recht Gods. Zoowel Roomsch Katholieken, als Christelijk Historischen en Staat kundig Gereformeerden als Hervormd Gereformeerden, beamen met ons, dat alle gezag oorspronkelijk en volmaakt is in God, en van Godswege op de men schen is gelegd. Maar zoodra gaan wij niet nader de- finieeren, of men ontmoet allerlei ver schil en soms belangrijke tegenstellin gen. Zoo is de belijdenis van Rome ten aanzien van staatsrecht tweeërlei, al naar gelang de staatsmacht in handen is van gemengde of protestantsche meerderheid of in handen is van een specifiek roomsche meerderheid. Bij de gemengde of protestantsche staats macht wil Rome onthouding door de Kerk van alle inmenging in Staatsza ken. Daarentegen belijdt Rome, dat bij een positieve Roomsche staatsmacht, de Kerk de suprematie heeft in dienst der waarheid. Toch is dit nog iets anders dan ultra montanisme, waarmede men van ze kere zijde zoo gaarne schermt. Onder Ultramontanisme verstaat men de richting in de Roomsche Kerk, die er naar streeft, het geestelijk ge zag van den Paus zooveel mogelijk hoog te houden. Ultramontaansch be- teekent in eigenlijken zin: aan gene zijde der bergen, inzonderheid aan de overzijde der Alpen. Men zou dus kun nen zeggen, dat Ultramontanen zijn, de menschen, die een regeeringsstelsel aanhangen, als eertijds in Italië ge- heerscht heeft (de kerkelijke staat). Het woordje ultra is in het Latijn: aan gene z ij d e van. En in fi guurlijken zin genomen, beteekent het: verregaand of ook: overdre ven. Men vindt het in de uitdrukking u 11 r a-violette stralen, d. z. stralen, die een nog grooter aantal trillingen hebben, dan de violette stralen van het spectrum. Alzoo is de beteekenis ook doorge drongen in den politieken woorden schat en heet men ultra's degenen, die men in goed Nederlandsch zou noe men; de uitersten. Wij verstaan dus onder LUtramonta- nen de hevig pausgezinden onder de Roomschen, de overdreven of geest drijvende Katholieken, die nog heden ten dage slaan op het standpunt van Paus Hildebrand: dat de Paus is d*e zon en de keizer de maan, die van zichzelven geen licht bezit, maar dit enkel ontleent aan de zon. Het is dit ultramontanisme, dat in Rome de absolute macht ziet, dat op ons allen als ketters de banvloek drukt en ons, krachtens onzen Doop onder het rechtsgebied harer bisschop pen betrekt. Het. is dit ultramontanisme, dat streeft naar de absolute macht van de Kerk over dtn Staat, dat in den grond der zaak alle godsdienstvrijheid als owaling brandmerkt, dat niet rusten kan, noch volgens eigen overtuiging mag, vóórdat het alle aardsche regeer macht heeft teruggeleid tot onder de gehoorzaamheid van den Paus Gelukkig komt dit ultramontanisme hier te lande onder de Roomschen zoo goed als niet voor. Vooreerst zijn onze Roomsche landgenooten Nederlanders; d.w.z. de kalme grondtoon van ons volkskarakter spreekt ook in hen. En in de tweede plaats woonden zij hier sinds eeuwen in wat zij noemen „in psrtibus infidelium", d.i. „in landstre ken bewoond" door ongeloovigen". Deze laatste omstandigheid drukt een ge heel ander stempel op het optreden der Nederlandsche Roomschen, dan b.v. op dat der Spaansche. Daarenboven zag Rome zich hier tp lande met ons geplaatst tegenover den wassenden stroom van het Ongeloof en het was vooral deze gemeenschap pelijke vijand, die het Driemanschap: Kuyper, Schaepman en Lohman sa menbond. En, omdat de strijd zich in de latere jaren richtte tegen dien ge- zamenlijken vijand, konden wij elkan der zoo goed vinden, zwegen als van- zelve de klanken, die onderlingen af keer wekten, gevoelden wij ons vaak meer Coalitie-genoot dan Partijman. De Roomsch Katholieke Staatspar tij ten onzent is veeleer zoo overtuigd dat de grondtoon van ons volkskarak ter in de 10e en 17e eeuw een geheel anderen vorm heeft gekregen, dat zij met beslistheid strijdt voor de onthou ding van de Kerk in staatszaken. Maar niet minder verschillen wij in fijnere onderscheiding van de Chris telijk Historische Unie. waar zij be lijd! dat de Overheid in Protestantsch Christel ijk en zin moet regeeren onver schillig wie de functies bekleedt Hier mede gaat zij in de lijn van het Duit- sche protestantisme in Bismarck's da gen, dat het protestantsche staatsrech telijk overwicht wilde doen heerscheri over geheel Duitschland. In den grond der zaak is dit een ul tramontanisme van niet minder be- denkelijken aard dan dat van Rome. Een Staatsmacht die zich door dat beginsel laat leiden moet komen tot staatsdwang. Vooral sterk komt dit uit in de dis- sedenté partijen, de Staatkundig Ge reformeerden en de Hervormd Gere formeerden, die zonder eenige rem en zonder met de andere partijen reke ning te houden van de Overhein eischen om in ons land de Gerefor meerde belijdenis te doen erkennen als de staatsgodsdienst. Daartegenover nu staat de Antirevo lutionaire Partij, als zij van den Staai eischt, dat deze zich onbevoegd zal ver klaren, om leiding te geven aan het godsdienstig en zedelijk leven der Na tie en daarom zal hebben te eerbiedi gen: de volledige vrijheid van de kerk- genoodschappen, volstrekte vrijheid van geweten, het gelijk recht van alle Staatsburgers en de volledige neutra liteit van de Staatsschool, voorzoover deze niet kan gemist. Uit dit stelsel vloeit voort, dat de Nederlandsche Staat den band, die hem nog bindt aan de Hervormde Kerk moet losmaken en de schuld, die het revolutionaire Gouvernement te genover die kerken heeft, tengevolge van den revolutionairen staatsroof, ge pleegd op de kerkelijke goederen in 1798, zal hebben te liquideeren. Is er alzoo overeenkomst met allen die belijden dat het gezag uit God is, er is veel verschil in de toepassing van dit beginsel. Wij staan gezamenlijk tegenover het revolutie-beginsel dat de grond van 't gezag in den mensch zoekt. Maar wij belijden niet alleen, maar wij strijden ook voor ons Antirevolutie nair beginsel. Alleen het Antirevolutionair staats recht. dat aan de Overheid die plaats toekent, welke haar krachtens Gods Woord toekomt, waarborgt ten deze voor gewetensdwang. Geen kerk. geen richting en nog veel minder de haat, maar de consciëntie der Overheids personen bindt het Staatsgezag aan de eeuwige beginselen van Gods Woord. De ons bevriende partijen willen de staatsmacht te baat nemen, hetzij di rect met verkrachting van alle partij verhoudingen zooals de Staatkundig Gereformeerden of de Hervormd Gere formeerden, hetzij als eindresultaat, zooals de Christelijk Historischen en de Roomsch Katholieken wenschen. Wij meenen dat het doel waartoe men in dezen de staatsmacht moge willen aanwenden andersoortig moge zijn, de taak welke men dan aan de staatsmacht wil toebedeelen volkomen revolutionair is, zij het in edelen zin. Daarom is er bij groote overeen komst veel verschil. STADSNIEUWS. ONZE STATIONSCHEF EN DE PERS In verband met de veranderde hou ding van den stationschef alhier, den heer van der Born, om voortaan den vertegenwoordigers van de Pers geen toegang tot de spoorbaan te verlee- nen bij eventueele spoorwegongeluk ken, had de verslaggever van het Vad. met genoemden heer een onderhoud. Hieruit is gebleken, dat het lezen van de in enkele bladen opgenomen verslagen van de spoorwegongeluk ken rondom Leiden hem tot deze hou ding heeft gebracht. Hoewel er op ge wezen werd, dat het toch niet aan ging, de groote meerderheid der juis te berichtgevers te laten boeten voor hen, die er maar op los schreven, ge lukte het niet, den heer van der Born tot andere gedachten te brengen. Het maximum, waartoe hij zich be reid wilde verklaren, is het volgende: Ingeval van een spoorwegongeluk mag de Pers, „als de dienst dit mo gelijk maakt, mot en onder de hoede van den chef naar de plaats van het ongeval gaan, eventueel met en onder de hoede van een deskundigen plaats- \ervanger, ,„als" deze ter beschikking is. Op de plaats van het ongeval „mag" de Pers trachten inlichtingen van aanwezigen te krijgen op voor waarde dat zij zich slechts, naar het oordeel van den chef, tot daartoe be voegden wendt en „als" het oprui- mingswerk daarvan geen hinder on dervindt. En als u, wat waarschijnlijk is, geen gelegenheid hebt met de Pers mee te gaan zoo vroeg hij of in geval u op de plaats van het ongeluk zijt en de Pers u niet kan bereiken? Dan, zoo antwoordde de heer van der Born, moet de Pers maar wach ten'tot ik wel gelegenheid heb of dat ik op het station terug kom. Inlichtingen, zoo vervolgde de heer van der Born, heb ik steeds willen verstrekken dit in tegenstelling met hetgeen ook al in een courant beweert is en dat zal ik ook blij ven doen, maar om de Pers vrijelijk toegang te verleenen en daardoor er aan mede te werken, dat allerlei non sens wordt gepubliceerd, daarvoor voel ik niets. Den heer van der Bom werd on der het oog gebracht, dat van een re geling, zooals hij zich die dacht, in de toekomst slechts groote onaange naamheden te verwachten zijn, doch ook dit gaf geen aanleiding tot her ziening van het door hem genomen besluit. Desgevraagd deelde de stations chef mede, dat hij geheel zelfstandig in dezen handelt en hij van de direc tie uit Utrecht daaromtrent geener lei instructie ontvangen heef. Ten slotte zeide hij nog, vooral des avonds er zorg voor te zullen dragen, dc persfotografen zoo ver mo gelijk verwijderd te houden, omdat „het magnesiumlicht zoo buitenge woon gevaarlijk is voor de werklie den, die, door het ^schrikken van het plotseling oplaaiend felle licht, zoo gauw een ongeluk kunnen krijgen". Wij spreken de hoop uit, dat deze berichten wat al te sterk gekleurd zullen'blijken, maar mochten ze juist' zijn, dat de directie te Utrecht er andere opvattingen op na zal houden dan de heer van der Born en dat deze zaak door de directie afdoende en toi wecterzijdsclifc tevredenheid ge regeld za! worden DE AMERIKAANSCHE JOURNALISTEN. Bij het afscheidsdiner Donderdag avond aangeboden door de Nederl. Re geering aan de Amerikaansche jour nalisten zat mede aan onze burgemees ter, Mr. A. van de Sande Bakhuijzen. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Men verzocht ons het volgende te plaatsen: Deze week werden ingeleverd de volgende Bureau- en Kiezerslijsten: Bureau 6 H. B. S. Garenmarkt. 33 School Lusthoflaan. 34 School Heerensingel. 36 School Medusastraat. De laatste evenwel zonder Bureau lijst. Aan de Kiezerslijst alleen heb ben we niets. Juist de gekleurde Bu reaulijsten Hebben voor een volgende verkiezing de grootste waarde. De voorzitter(stery van Bureau 36 wordt nogmaals verzocht de Bureau lijst in te leveren. Thans ontbreken nog de volgende: Bureau 1 Raadhuis. 2 Gehoorzaal. 8 Haverstraat. 20 Groenesteeg. 21 Zuidsingel. 25 Schuttersveld. 26 Schuttersveld. 27 Pasteurstraat. 40 H. B. S. Iiooge Rijndijk. 42 Heerenstraat. 43 Duivenbodestraat. In totaal 11 nalatige voorzitters- (sters). Mogen we de dames en heeren nog eens vriendelijk verzoeken, thans de onder hun berusting zijnde lijsten deze week in te leveren aan het Bu reau Nieuwe Leidsche Courant? OUD-ROMEINSCHE NEDER ZETTINGEN. Dezer dagen heeft Dr. Holwerda, di recteur van het Museum voor Oud heidkunde alh'-r in de Over-Betuwe een onderzoek ingesteld naar zich on der Hemmen, Zetten en Eist vermoe delijk bevindende oud-Roaneinsche ne derzettingen en kampementen. Met name enkele woerden aan den oever van de Linge hadden zijn aan dacht, vooral in de buurtschap Raaijen onder Eist, waar op het bouw land „de Hoogewoerd" scherven van historische potten en gebruiksvoor werpen werden gevonden. Bij uit "raving van een sloot langs „de Hoogewoerd" zijn onlangs een grooten glazen flesch en een koperen kannetje gevonden, beide van Ro- meinschen oorsprong. ZANGERSAVOND. Ring Leiden en Omstreken. Woensdag 17 Augustus zal boven genoemde Ring des avonds met zes van de aangesloten Vereenigingen we der een Zangersavond houden in de Tuin van „Zomerlust". Gezien de nummers op het pro gramma, belooft 'het weder een mooie avond te worden en het Be stuur heeft de toegangsprijzen zoo ge steld, dat het voor velen bereikbaar is Voor verdere mededeeling zie de Advertentie in dit blad. DAMMEN. Zaterdag 6 Augustus heeft de heer J. Kleer lid der Chr. Damvereeniging, de eerste wedstrijd gespeeld om de voorwedstrijden van den meestertitel, tegen den heer Barbier, kampioen van Waddinxveen. De partij eindigde na bijna 4 uur in remise. De heer Kleer had dezen wed strijd kunnen winnen, maar overzag een schijfoffer van den heer Barbier in het eindspel. De revanche-partij vindt plaats op 20 Augustus om half vier te Leiden. Deze wedstrijd belooft uiterst spannend te worden. Daar een van de twee moet winnen om in aanmerking te komen. Bij eventueele remise moet oen beslissingspartij plaats hebben. BEGIN VAN BRAND. Alhier is gisterenavond brand ont staan op een houten verbindingsbrug over de Langegracht, welke de boven verdiepingen van de twee gebouwen der textielfabrieken van de fa. Clos en Leembruggen met elkaar verbindt. Door het spoedig optreden van de brandweer hadden de fabrieken niet van het vuur te lijden. Hedenmorgen is een begin van brand ontstaan in een perceel No. 34 van de Groenhazengracht, dat be woond wordt door de stucadoor H. A. S. en waarvan eigenaar is de caféhou der K. op de Varkensmarkt. Waar schijnlijk ontstond de brand door dat ongebluschte kalk in aanraking met water gekomen was. Het brandje was door den eigenaar spoedig gebluscht. De brandweer, die uitgerukt was. be hoefde geen dienst te doen. Onze stadgenoot, de heer P. Nieu- wenhuizen, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Duitsch L. O. BINNENLAND. HET VLIEGVELD WAALHAVEN. Gistermiddag is de 70.000 betalende bezoeker van dit jaar de controle van Waalhaven gepasseerd. Hij was de hoofdconducteur Slabbekoorn uit Ro- zendaal, aan wien een gratis vlucht boven de stad werd aangeboden. Spoedig wordt, indien de weersge steldheid niet ongunstig wordt, de 400Cste passagier voor de pleiziervluch ten verwacht. Aan deze(n) zal een kos- telooze tocht heen en terug naar Am sterdam worden aangeboden, op een door hem of haar te bepalen dag. De belangstelling voor het Rotter- damsche vliegveld en het bedrijf der K.L.M. blijft levendig. Er melden zich thans op gewone weekdagen 60 a 70 personen aan voor de pleiziervluchten. GED. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Ged. Staten van Zuid-Holland zul len op Dinsdag 16 Augustus des mid dags te 2 uur behandelen het beroep van W. Visser Azn., lid van den Raad van Zui>d-Beijerland, tegen het be sluit van dien raad tot toelating van P. van Drunen als raadslid. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben goedkeuring onthouden aan het raadsbesluit der gemeente Pijnacker tot opheffing der openbare lagere school nr. 2 aldaar, terwijl ze hebben vernietigd het raadsbesluit om mede werking te verleenen tot de stichting eener bijzondere lagere school in de Katwijksche buurt aldaar vanwege de Ned. Herv. Schoolvereeniging te Pijn acker. Ged. Staten hebben met ongegrond- verklaring van een door J. G. Coljée ingesteld beroep, gehandhaafd het be sluit van den Raad der gemeente Via- nen, waarbij J. van den Hoek is toege laten als lid van dien Raad. GEREF. VEREENIGING VOOR DRANKBESTRIJDING. De 27ste jaarlijksche vergadering van de Gereformeerde Vereeniging voor drankbestrijding, te Middelburg, heeft met algemeene stemmen een voorstel aangenomen, waarin uitge sproken wordt, dat eenige actie voor de invoering van alcoholvrijen avond maal wijn buiten de vereeniging staa: en haar instemming niet heeft. Inzake de ioued wer 1 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22J/i cenl Ingezonden Mededeelingen, dnbbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Belangrijksle nieuws in dit Hummer. Binnenland. De verhoogde Duitsche Invoerrech ten op aardappelen, suiker en var- kensvleesch. De wereldpostcorferentie voor hst luchtverkeer zal op 1 September wor den geopend. Brutale hoteldiefstallen te Scheve- ningen. Buitenland De minister van bnitenlandsche za ken van Hankau, Tsjen, is afgetreden. Engeland heeft geen pressie op Frankrijk uitgeoefend ten aanzien van de vermindering der Rijnlandbezetting Dinsdag wordt de val van het kabi- nei-Cosgrave in Ierland verwacht. Het Fransch-Duitsche handelsver drag. o.a. naar voren gebracht, dat men met dien arbeid voorzichtig moet zijn en niet zonder meer met den J. C. G. O. B. in zee kan gaan. De jeugd moet niet dood-georganiseerd worden. Daar reeds meermalen en ook nu van vele zijden klachten werden ver nomen over de samenwerking met an dere bonden in de Blauwe Week-actie, werd na zeer uitgebreide discussie met 82 tegen 16 stemmen besloten het hoofdbestuur machtiging te verleenen om na een laatste poging tot verbete ring van een en ander de samenwer king te verbreken. Aangenomen werd een voorstel van de afd. Middelburg om bij de Natio nale commissie tegen het alcoholisme de aandacht te vestigen op het groote gevaar dat in den verkoop van allerlei schadelijke alcoholhoudende dranken en bonbons aan kinderen is gelegen en daartegen maatregelen te vragen. HET ROEKELOOS RIJDEN OP DEN OPENBAREN WEG. De drie centrale landbouworganisa ties (het Kon. Nederl. Landbouw-comi- té, de R.K. Nederl. Boeren- en Tuin- dersbond en de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond in Nederland) hebben bij den minister van justitie erop aangedron gen te overwegen, op welke wijze het roekeloos rijden op den openbaren weg ware te voorkomen, althans zooveel mogelijk binnen de perken te houden en alle middelen, die daartoe dienstig kunnen zijn, aan te wenden. Onder de moeilijkheid op den openbaren weg tengevolge van het toenemende ge bruik van motorrijwielen en automo bielen lijdt vooral de bevolking van het platteland en die der kleine ste den. omdat daar veel minder dan dit in de grootere bevolkingscentra mo gelijk is, verkeersregelingen getroffen en vooral gehandhaafd kunnen wor den. Streng dient, aldus adressanten, te worden opgetreden tegen de kleine minderheid van roekelooze rijders, die den openbaren weg berijden zonder zich aan de gestelde regels te storen. Adressanten maken den minister op merkzaam op de mogelijkheid van een brief zijnerzijds aan de verschillende parketten om strafbare feiten van dien aard gestreng te vervolgen. GESCHORST. Gisteren is, naar men meldt, de di recteur van de gasfabriek te Weesp. tevens administrateur van het ge meentelijk electriciteitsbedrijf. naar aanleiding van de in de besloten jraads vergadering gehouden besprekingen, voor den tijd van een maand ge schorst, DE VERHOOGÏNG. DER DUITSCHE INVOERRECHTEN. In antwoord op de vragen van den heer van der Sluis in verband met de voorgenomen verhooging van de Duit sche invoerrechten op aardappelen, suiker en varkensvleesch, verklaart minister Kan. dat het hem bekend is, dat de Duitsche invoerrechten op aard appelen, varkensvleesch en suiker ver hnoe-d worden De verhoogingen bedragen: a. voor aardappelen, ingevoerd in den tijd van 1 Augustus tot 14 Februari, van M. 0.50 tot M. 1 per 100 KG. Voor aardappelen, ingevoerd gedurende den overigen tijd des iaars, was het recht reeds M. 1 of booger; b. voor versrli varkensvleesch van M. 21 tot M. 32 per 100 KG c. voor consumptiesuiker van M. 8 tot M 13 per 100 KG. De verhooging van het recht op var kensvleesch en suiker is op 1 Augus tus j.l. van kracht geworden; die van het recht op aardappelen treedt op 1 December 1927 in werking. Ondangs het korte tijdsverloop, waarin de gemelde verhoogingen zijn ♦n' o+onrj o-oirorppn. heeft onze gezant

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1