CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 8*te JAARGANG VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1927 NUMMER 2203 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Dit nummer hestaai uil IWEE Bladen. EERSTE BLAD. V De doodstraf. Het Volk neemt van den Engel- schen Sociaal-Democraat A. Fenner Brockway uit de Duitsche „Weltbüh- ne" over een verhaal over gewaar wordingen van gevangenen en gevan genbewaarders, voorafgaande en vol gende op executies van doodvonnis sen. Doel van dit verhaal is aan te toonen hoe vreeselijk een dergelijke executie het menschelijk gemoed aan grijpt, en om propaganda tegen de doodstraf te maken. Gelukkig zouden wij zeggen dat inderdaad een doodvonnis een nor maal mensch nog met ontzetting ver vult. Het is alleen maar een raadsel dat diezelfde ontzetting blijkbaar een moordenaar niet aangrijpt vóór en op het oogenblik dat hij zijn gruwzame daad volbrengt. Zoowel het bloedvergieten, als mis daad als het bloedvergieten als straf is een gevolg van de zonde. Daarom reeds moest het elk mensch met ont zetting vervullen. Tegenover den zegsman van Het Volk, wiens getuigenis wij niet in twijfel willen trekken, alleen reeds hierom niet, omdat de gewaarwor dingen en zielsbewegingen bij geen twee menschen gelijk kunnen zijn. willen wij toch stellen een tweetal andere gewaarwordingen, de eene van een gevangenis-directeur en de andere van een Voorzitter van een Landraad, beide in Indië. De gevangenis-directeur was be vriend met schrijver dezes, 't Was een man met een teere ziel, wien het lot van de vele duizenden misdadi gers aan zijn zorgen toevertrouwd, zeer ter harte ging. Een man die op het gebied van evangelisatie onder de gevangenen veel zegen mocht ver spreiden, altijd vuor zoover dit met zijn beroep was overeen te brengen Deze was meermalen getuige van executies. Ook hij sprak van steeds diep aangrijpende zielsgewaarwor- dingen. Maar zoo ooit van een vonnis een machtig getuigenis uitgaat voor de majesteit van net recht Gods, dat door den Allerhoogste in menschen- handen is gelegd zoo was zijn ge tuigenis dan is het een doodvonnis. Nooit had hij het afschuwelijk gevon den. Steeds had hij, naast een gevoel van groote verantwoordelijkheid, ook een gevoel van noodzakelijkheid van deze straf behouden. Geen enkel ge val had hem doen twijfelen. De Voorzitter van den Landraad was een man met eveneens een fijn besnaarde ziel, echter niet iemand die bewust leefde in de volle overtui ging een geloovig Christen te zijn. Een man van hoogstaand rechtsge voel, wien elk vonnis zwaar woog. Oek hij had meer dan eens een dood vonnis mede uitgesproken. Ook deze getuigde nooit eenig berouw daar over gehad te hebben, integendeel het was zijn ge'ukkig voorrecht geweest steeds volle bewijs van de schuld aan wezig te hebben. Was de spanning voor de einduitspraak groot, daaren tegen gaf het vonnis zelf steeds een gevoel van tevredenheid, zooals men in het algemeen kan hebben na het volbrengèn van een moeilijke op dracht. Wij meenden wel te doen oni deze twee getuigenissen te stellen tegen over de opgeschroefde prikkeling van de zinnen door Sociaal-Democraten en anderen nu het vonnis van Sacco en Vanzetti in Amerika zooveel stof doet opwaaien. V Op de onderste trede. De hoefijzer-correspondent van het Handelsblad besprak dezer dagen no. 12 van de vlugschriftjes der Vereeni- ging voor actieve Handelspolitiek, dat handelt over de schoone dagen van Genève. Het opmerkelijke is dat deze Schrijver nog steeds niet gevoelt, dat genoemde vereeniging een buitenge woon nuttig werk doet door ons volk wakker te schudden uit den slaap die ons een noodlottige absolute econo mische afzondering zou bezorgen. Hij preekt nog steeds voor het Vrij handel-stelsel zonder eenige mati ging. Al bouwen ook alle naties hoo- ge tariefmuren, Nederland mag slechts een laag hekje hebben om de grens aan te geven. „Wij gelooven zoo zegt hij dat we voorshands niet verstandig zou den handelen door onze economische houding te veranderen. In het vlug schrift van de Vereeniging der tariefs activisten (zullen we maar zeg gen) lezen we dat onze positie „fa taal" zou moeten heeten „indien mocht blijken dat muur na muur, te gen ons opgetrokken, ons licht en lucht en leven ontneemt". Indien mocht blijken. Zelfs voor deze „acti visten" is het dus nog niet zeker. Maar bovendien: Wie heeft er ooit van gehoord dat men zichzelf „licht, lucht en leven" verschaft door, tegen den hoogen muur van den buurman, zelf er óók nog een te bouwen! Hoe hooger de zetel is, des te moei lijker wordt een eventueele afdaling, des te grooter ook het gevaar bij dui zeling en valen des te meer ver eenzaamd het eigen volk in zijn voor ziening met producten van elders. Want er is ook een isolement van de bovenste trede. Daarom lijkt ons vooralsnog de onderste voor ons land beter". Deze beelden van bovenste en on derste trede zijn ontleend aan een grafische voorstelilng die hij zelf maakt van de verschillende landen met hun tariefspercentages. In deze kunstmatige trap vormt Nederland de onderste trede en Spanje den top Nu moge de bovenste trede van een vrijstaande trap niet de begeerlijkste plaats zijn, steeds de onderste trede te houden, schenkt ons niet het uit- zich dat noodzakelijk is. Vrees voor duizeligheid behoeft niet te bestaan als we het midden houden van de trap, waarop o.a. Duitschland, Frankrijk, Zweden en andere landen zich bevinden, dan hebben wij vol doende houvast. Voor vereenzaming op de bovenste trede is dan niet te vreezen, maar ook ontgaan wij dan de ramp die ons nu op de onderste trede dreigt. STADSNIEUWS. HET BEZOEK DER AMERIKAANSCHE JOURNALISTEN. In aansluiting op ons verslag van het bezoek der Amerikaansche Jour nalisten aan onze stad in ons blad van gisteren kunnen wij nog mede- deelen, dat ten stadhuize Mr. Fre derick Arthur Stowe uit Peo ria (Illinois), uitgever van The Peoria Journal en The Peoria Transcript, eenige woorden sprak als antwoord op de welkomstrede van den burge meester. Spr. deed daarbij o.m. uit komen, dat Holland niet zijn beroemd heid te danken heeft aan de oude ge bouwen, kleederdrachten, enz., maar wel aan zijn sterk ontwikkeld natio naliteitsgevoel. Verder stelde spr. in het licht, welk een roem er van onze universiteiten uitgaat en vergeleek daarbij de uni versiteiten in Amerika, die zooveel jonger zijn dan bijvoorbeeld de Leid- sche universiteit. Spr. wees ten slotte op de groote gastvrijheid, die de journalisten in Holland, waar zij zich zoo geheel thuis gevoelen, ondervonden hebben In het Rijnland's Huis, waar in het bijzonder de zeldzaam fraaie verga derzaal de algemeene bewondering der gasten opwekte dankte Mr. Tom Wallace van de Courier-Journal Louisville Times Mr. Slagter voor zijn met veel aandacht gevolgde uiteen zetting van de Nederlandsche pol ders. Deze spreker wees daarbij in het kort op de desbetreffende toestan den in Amerika. Van het Rijnland's Huis ging men te voet naar de Academie, waar ter ontvangst aanwezig waren de rector magnificus, Prof. Mr. E. M. Meijers en Prof. P. J. Blok. Nadat allen zich in de collegezaal voor theologie hadden verzameld, sprak Prof. M e ij e r s een woord van hartelijk welkom, dat hij, in ver band met den korten duur van het bezoek, niet te lang wilde maken. Vervolgens gaf Spr. het woord aan Prof. Blok, die een kort overzicht gaf van de geschiedenis der universi teit en de gasten daarna door het universiteitsgebouw rondleidde, waar bij hij op bijzonder geestige wijze een uitlegging van de geschiedenis der zalen, de vele teekeningen aan de wanden enz. gaf. In de senaatska mer was een tokening van Jean Lu- zac, den uitgever van de Gazette de Leyde geplaatst, die door mevr. Luzac welwillend voor dit bezoek was afge staan. Aan elk der bezoekers werd daar een exemplaar aangeboden van de Lectures on Holland, ter gelegenheid van de Amerikaansche week te Lei den, in 1924, uitgegeven. Na de universiteit werd een bezoek gebracht aan het Jean Persijnshofje. op de plaats waar de Pilgrimvaders hebben gewoond en waar John Robin son gewoond heeft en gestorven is. Na een korten tijd vertoefd te heb ben voor het sterfhuis van Jean Lu zac, waar de aan den gevel aange brachte gedenkplaat werd bezichtigd, begaf men zich naar het Natuurkun dig Laboratorium. Aan den ingang werd het gezel schap verwelkomd door Dr. Tuvn, ter wijl in de collegezaal Prof. Kees om ter ontvangst aanwezig was. Nadat allen hadden plaats geno men, nam Prof. Keesom het woord, die de gasten, mede namens zijn mede-directeur van het Labora torium, Prof. W. J. de Haas, die tot zijn spijt verhinderd was, aanwezig te zijn, welkom heette. Spr. deelde vervolgens iets van de geschiedenis van het laboratorium mede en wees er op, dat de inrichting van thans aan Prof. Kamerling Onnes te danken is. Spr. zette vervolgens uitvoerig uit een, welke proeven door Kamerlingh Onnes werden genomen en welke re sultaten hij daarmee heeft behaald, o.a. het vloeibaar maken van lucht, het vloeibaar maken van helium, de lage temperaturen, die hij wist te be reiken, enz. Vervolgens zette Spr. uiteen, welk groot belang aan het bereiken van deze lage temperaturen is verbonden, waarbij hij o.m. wees op de superge leidingen. Als gevolg van een en ander, aldus Spr., gelukte het een jaar geleden om het helium in vasten toestand te krij gen, en Spr. bracht in herinnering de gelukkige coïncidentie, dat juist 14 dagen, nadat het hem gelukt was het helium in vasten toestand te bren gen, hij in de gelegenheid was dit voor een aantal landgenooten van de bezoekers te demonstreeren, die ter gelegenheid van de Amerikaansche week te Leiden waren. Vervolgens besprak Spr. de resulta ten der onderzoekingen van Prof. Zee man en den grooten invloed die deze voor de wetenschappen hebben gehad Hierna wees hij op de verschillen de verbouwingen, die op het oogen blik aan het laboratorium worden verricht. Deze waren o.m. noodig ge worden door verbouwing van de cen- traal-electrisclie machinekamer en doordat een zaal juist was gereedge komen waarin een groote electro- magneet zal geplaatst worden, de grootste waarschijnlijk der wereld, die reeds in het gebouw aanwezig is, doch nog niet in werking en welke behoort tot de afdeeling van Prof. De Haas. Dank zij de fondsen, die de Neder landsche regeering aan de directie van het Natuurkundig Laboratorium ter beschikking stelde, is een groote uitbreiding mogelijk geweest. In dit verband wilde Spr. niet nala ten te wijzen op de zeer belangrijke giften, die de laatste drie jaar zijn ontvangen van de International Edu cation Board, gesticht door John D. Rockefeller Jr., tot aankoop van na tuurkundige instrumenten. Indien u meer tijd ter beschikking stond, aldus Spr., dan zou ik u in on ze werkplaatsen rondleiden en dan zoudt u vele instrumenten zien ge merkt I. E. B., alle instrumenten, aan gekocht van de fondsen, die door de I' ternational Education Board ter beschikking zijn gesteld. Vervolgens noodigde Spr. de gasten uit zich in twee groepen te verdeelen. Een groep begeleidde Prof. Keesom vervolgens zelf naar het cryogeen la boratorium, terwijl de andere groep door Dr. Tuyn en Mr. Van Gulik wer den begeleid naar de tentoonstelling van oude natuurkundige instrumen ten. Van de gelegenheid, vragen te stel len over de inrichting en het werken van het cryogeen laboratorium werd druk gebruik gemaakt. Nadat een der aanwezigen Prof. Keesom namens allen hartelijk had bedankt, werd op zeer hartelijke wij ze afscheid genomen, ook van den burgemeester, Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, die den geheelen tocht had meegemaakt. Per autocar vertrok het gezelschap weer naar Den Haag. Geen incidenten. In verband met hetgeen was ge schied tijdens het bezoek der Ameri kaansche journalisten aan de hoofd stad naar aanleiding van de agitatie voor Sacco en Vanzetti had de Leid- sche politie uitgebreide maatregelen ter beveiliging van de bezoekers ge nomen. Met de leiding van de beveiliging was heiast de inspecteur, chef der re cherche, de heer \V. G. Weyers. De regeling was zoodanig, dat het gezel schap voortdurend door een cordon politie-agenten in burger was om ringd, terwijl ook tusschen de gasten rechercheurs meeliepen. Een en ander was dusdanig gere geld, dat de bezoekers zelf van deze voortreffelijke bewaking niets ge merkt hebben. Er heeft zich dan ook geen enkel incident voorgedaan. Nog kunnen wij vermelden, dat de ontvangst op den Burcht door den korten tijd, die voor het bezoek ter beschikking stond, achterwege is ge bleven. EXPORT LEIDSCHE KAAS. Zooals bekend zal zijn, worden er pogingen in het werk gesteld om een practischen weg te vinden om den ex port van Leidsche kaas mogelijk te maken. Zoowel door het Gemeentebestuur van Leiden als door een belanghebben de zelf is aan de Kamer van Koop handel verzocht deze zaak ter hand te nemen. Als resultaat van eenige door haar gevoerde besprekingen zijn hedenmor gen bij verschillende boeren monsters Leidsche Kaas genomen, ten einde vast te stellen hoe hoog het gemiddel de vetgehalte is en welke verschillen daarin bestaan. Daartoe waren op het terrein van de Leidsche Kaasmarkt aanwezig de Rijks-Zuivelvisiteur, de heer Sybrandi de secretaris van de Kamer van Koop handel, de heer Mr. P. G. Knibbe en het lid der Kamer, de heer Is. Leman, De monsters worden thans aan het Rijkszuivelstation alhier onderzocht. Zoowel van boeren als van handela ren werd een vlotte medewerking ver kregen. DE GODSZALM OF KONINGSVISCH Dank zij de bemoeiingen van den heer A. J. de Lorm, assistent aan het Museum voor Onderwijs te Den Haag, is het gelukt den Woensdagmorgen aan het strand te Scheveningen aan- gespoelden visch, die gebleken is een Godszalm of Ivoningsvisch te zijn (Lampris Luna Gin) voor het Museum voor Natuurlijke Historie alhier aan te koopen. Plet is voor dit museum een aanwinst van beteekenis. Wel be vindt er zich al een opgezet exem plaar van dezen visch, doch dit was, naar wij meenen te weten, het eenige in ons land; een ander is n.l. indertijd bij den brand in het museum te Gro ningen verloren gegaan. Het Leidsche exemplaar was uit het jaar 1840, Ver der' zijn slechts een paar oude vond sten hekend. Door de vriendelijkheid van den di recteur van het Haagsche abattoir is het thans gevonden exemplaar prach tig bewaard gebleven. LEIDSCHE WINKELWEEK 1927. Gisteravond werd in de Graanbeurs een vergadering gehouden ter bespre king van de plannen voor de in Sep tember a.s. te houden Winkelweek, waartoe alle Leidsche winkeliers wa ren uitgenoodigd. De opkomst was niet groot, maar toch wel groot genoeg om een vruchtbare besprekii# te kun nen voeren. De vergadering stond onder leiding van den heer H. Simonis, die allen een hartelijk welkom toeriep en de geringe opkomst betreurde. Spr. zette het doel van deze bijeen komst uiteen en sprak den wensch uit, dat de vergadering mocht slagen. Een speciaal woord van welkom richtte spr. tot de vertegenwoordigers van de Chr. en Neutrale Middenstandsvereen. en tot de pers. Spr. gaf daarna het woord aan den heer Joh. Geijtenbeek, ter voorlezing van het voorloopige plan, dat samengesteld is door de com missie béstaande uit de drie Leidsche Middenstandsvereenigingen en de ver eeniging de „L.A.W.E.T." Het plan voor de te houden winkel week is niet grootsch opgezet. De wensch van de meeste winkeliers is dat het met zoo weinig mogelijk kos ten gepaard zal gaan. Daarom heeft de commissie gemeend de winkelweek zoo eenvoudig mogelijk te moeten in richten. Na alles overwogen te heb ben leek het de commissie het beste, de datum vast te stellen op 22 Sept. 1 Oct. Op Donderdag 22 Sept. zal de opening plaats hebben in de Foyer der Stadsgehoorzaal. De burgemeester zal aangezocht worden de winkelweek of ficieel te openen. Als prikkel acht de commissie een jury beslist noodzakelijk en ze zou daartoe willen aanzoeken de Midden standscentrale Haarlem en Omstre ken. De prijzen zullen bestaan uit me dailles, beschikbaar gesteld door ver schillende corporaties en personen. De uitreiking daarvan zal op denzelfden dag plaats hebben, opdat de winnaars gedurende de geheele week de prijzen aan het publiek kunnen toonen. De hoofdzaak echter is. dat er veel pu bliek op de been gebracht wordt en dat dit publiek interesse krijgt voor de zaak. Ook is een prikkel noodig en de commissie acht hiervoor een goede methode het z.g. foutenstelsel. In iede^ re etalage moet opzetelijk een fout pe- maakt worden en wie het grootste aan tal fouten zullen hebben opgespoord, zullen een prijs krijgen, bestaande uit een kunstvoorwerp, beschikbaar te stellen door de winkeliers. De commis sie meent hiermede te bereiken dat 't publiek alle etalages van de grootste tot de kleinste zal bezichtigen. De sluiting van de winkelweek zal dan plaats hebben op Vrijdag 30 Sept., waar dan tevens de prijzen aan het pu bliek zullen worden uitgereikt. Beiüiigrijksle nieuws in dit Hummer Binnenland. L«5*«nant Koppen begint 1 October zijn vliegtocht naar Nzd.-Indië. BnltonUrd Een aanslap cti ex-koning George van Griekenland. De zaa>-Sacco em ra* a.s. TMnsdan v™r b<*ï. Hof van den staat Massachusetts komen. Regeeringscrisis in Ierland af staande. De Britsche Minister van Oorleg over de vlootconferentie van Genève. De kosten van deelname zullen be dragen voor één etalageraam ƒ2.50 en voor elk volgend ƒ1.50. De drie Lei sche Dagbladen zullen aan deelnemers van de winkelweek 10 pet. reductie op advertenties geven. De commissie re kent op een deelname van 300 firma's of personen, tegen een gemiddeld be drag van 4 per persoon, waardoor de onkosten ruimschoots kunnen ge dekt worden. Kostbare plannen heeft de commissie gemeend achterwege te moeten laten. De heer Geijtenbeek besloot met te zeggen, dat het een mode geworden is winkelweken te houden. De dorpen om Leiden beginnen er ook reeds aan met het doel bij hun inwoners de over tuiging te wekken, dat men in eigen dorp even goed en goedkoop kan koo pen als in Leiden. Leiden op zijn beurt moet aan zijn inwoners toonen, dat men in eigen stad minstens even zoo goed en goedkoop koopen kan als in Den Haag. Over dit plan wordt een breedvoe rige discussie gehouden. Hierbij komt allereerst ter sprake of het niet beter was de 3-Octoberdag in de Winkel week te doen vallen omdat dan vele vreemdelingen in Leiden vertoeven. De heer Geijtenbeek meent evenwel, dat het bezoek van vreemdelingen op dien dag niet zoo groot is. Bovendien is het de gewoonte van vele winkels op dien dag te sluiten, terwijl ook de drukte van het feest een rustige eta lagebezichtiging niet mogelijk maakt. Tevens wordt het plan geopperd om de jury geheel uit etaleurs te doen be staan, wat echter even spoedig weer wordt verworpen, omdat de kosten e.d. te hoog zijn. Wel zullen eenige eta leurs aan de jury worden toegevoegd. De heer J. J. M. Meyers (Haarlem merstraat) was er voor om het publiek te laten oordeelen Dat is het toch, waarmede de winkelier rekening moet houden. De aandacht van de menschen moet extra op de winkels worden ge vestigd en het publiek moet beoordee- len wat de mooiste etalageis. Men weet dan waarmede men de menschen trekt en dat is toch de bedoeling. Spr. wilde de prijzen aan het publiek geven inplaats van aan den winkelier, omdat anders wellicht vele menschen onbe vredigd zullen zijn en het voor het pu bliek een prikkel te meer is om de eta lages nauwkeurig te bezichtigen. De heer Brouwer zou gaarne zien. dat de indeeling thans niet meer zou plaats hebben in vakgroepen, maar in wijkgroepen. Spr. hechtte ook zeer veel waarde aan het oordeel van het publiek en vroeg of het geen aanbe voling verdiende het publiek te prik kelen door in de etalage b.v. een kunst voorwerp te plaatsen waarvan de prijs moest worden geraden. Spr. meende, dat dat ook opvoedend zou werken. De heer Meyers (Nieuwe Rijn) gaf in overweging om naast een gewone jurv ook het publiek de etalages te doen beoordeelen en prijzen toe te kennen aan degenen wier oordeel het mees met dat der jury overeenkomt. De heer Korenhoff zou het fouten stelsel willen laten varen en was hei overigens met den heer Meyers eens om de beoordeeling over te laten aan het nu' bek en daarvoor de prijzen be schikbaar te stellen. Van de zijde der commissie wer i daartegenover het oorspronkelijk plan verdedigd en daarbij vooral bewezen dat de winkeliers ook door hun eta lages de taak hebben het publiek op tc voeden. Aan het einde der vergadering zei de voorzitter de opmerkingen van de heeren met belangstelling gehoord t> hebben. Natuurlijk kunnen nooit all' deelnemers geheel tevreden gestel-' worden. Spr, wees er op, dat het niet de bedoeling van de deelnemers map zijn om zooveel mogelijk prijzen t- krijgen. Het gaat er om dat ieder zoo veel mogelijk propaganda maakt voor de Leidsche Winkelstand en om zoo veel mogelijk menschen op straat te krijgen. Spr zeide gaarne rekening te zullen houden met alle wenken. Be paalde beloften kunnen natuurlijk nu nog niet gedaan worden. Spr. wekt al-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1