DAG-AGENDA. De avond-, nacbt- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Aug. a.s. waargenomen door de apotaeek yan den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telef. 552. Oegstgeest Apotheek „De Vijzel Kempenaerstraat 4, dee nachts en des Zondags. dezer bepalingen krachtig de hand zal worden gehouden. Naar aanleiding van dit verzoek stellen Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan de Staten voor in het reglement op de wegen en voetpa den in Zuid-Holland een bepaling op te nemen luidende als volgt: ^Het is verboden, modder, mest, vuilnis, ruigte, puin, steen, pulp of andere stoffen of voorwerpen, welke aanleiding kunnen geven tot bena deeling, tot beschadiging of tot een slechte afwatering van den weg, het voetpad of het kunstwerk, of welke het verkeer daarover kunnen hinde ren, daarop te werpen, te plaatsen of te laten vallen en te laten liggen. De voerlieden zijn verplicht de klei of de modder der akkers, welke zich daar aan mocht bevinden, van de wielen te verwijderen, alvorens met hun voer tuigen op den weg le klasse to ko men". MEER ALCOHOL DAN MELK. De „Kroniek" van den R.-K. Boeren stand schrijft het volgende: Het Zwitsersche Bóeren-secreta riaat heeft berekend, dat de bevol king van Zwitserland jaarlijks voor ongeveer 231 millioen francs brood, voor 600 millioen alcohol en voor 378 millioen melk verbruikt. Dus bijna dubbel zooveel alcohol als melk. Het ware te wenschen, dat de verhouding omgekeerd werd. In ons land zal het trouwens wel niet anders gesteld zijn dan in Zwit serland. Daarom propageere men het woord: „melk is goed voor elk" en „drank maakt krank" (naar ziel en lichaam). DEMONSTRATIE TE AMSTERDAM. In twee zalen van „Bellevue" te Am sterdam is gisteravond door de I. R. H. (Int. Roode Hulp) een protestvergade ring gehouden tegen de voorgenomen terechtstelling van Sacco en Vanzetti. Als woordvoerders traden op mr. S. de jong en G. Mannoury. Omdat het in Bellevue op een gegeven moment te vol liep, werd besloten een gedeelte der vergadering naar het gebouw Har monie op de Rozengracht te dirigee- ren. Na afloop der bijeenkomsten werd onder strenge politiebewaking in op tocht naar het hoofdpostkantoor ge marcheerd. waar een telegram, waar in de vrijlating van Sacco en Vanzetti geëischt werd, naar president Coolidge verzonden. De hoofdcommissaris had bezwaar gehad, dat de stoet door bepaalde stra ten trok; hij gaf last, dat slechts ge trokken mocht worden via de Marnix- straat, Rozengracht en Raadhuisstraat conform welke order dan ook gehan deld werd. De optocht ging voetje voor voetje verder. Op de Rozengracht voeg de een tweehonderdtal demonstranten, die in het gebouw De Harmonie verga derd hadden, zich bij den stoet. Het was elf uur, toen de menschenmenig- te, die naar schatting ongeveer dui zend personen bedroeg, op de kruising Raadhuisstraat-Spuistraat was aange komen. Hier stond een zeer sterk de tachement politie onder bevel van den hoofdinspecteur C. Hoogenboom, en waaronder tien bereden manschappen waren. Eén moment scheen het, alsof de stoet tegen de bevelen van de poli tie in verder wilde trekken, doch een cordon politie belette dit en zoo zwenk te de massa zonder incidenten het stil le gedeelte van de Spuistraat in. Ook aan de andere zijde van de Spuistraat, bij de Mol- en Torensteeg, bevonden zich zeer veel manschappen zoodat de demonstratie genoodzaakt was op die plaats te blijven. Het telegram voor Amerika werd aangeboden en daarna werd de afzet ting opgeheven. Tegelijkertqd ver strooide een gedeelte der ruiters en voetagenten zich, zoodat het overal wemelde van geuniformde manschap- pen. Hier en daar werden minder vrien delijke opmerkingen aan het adres der politie gezegd; anderen floten en plot seling holden tientallen betoogers vlug weg, een doek met het opschrift: Redt Sacco en Vanzetti, meenemend. Eenige ruiters hadden den sabel getrokken, ten einde eenige lastige klanten in hoofdzaak opgeschoten knapen te verstrooien. Telkens weer werd door de politie op die wijze opgetreden; een enkele maal viel een klap. Dit spelletje hield tot bij twaalven aan; toen begon het den demonstranten blijkbaar te verve len en trokken zij af naar rustiger ge deelten van de stad. Verschillende groote gebouwen wa ren onder politiebewaking gesteld. Zoo stonden politieagenten en soldaten der militaire politie voor en achter het Ko ninklijk Paleis; ook voor het Paleis van Justitie en het Huis van Bewa ring waren posten opgesteld. HET KAMERLID L. DE VISSER GEWOND. Gisteravond heeft de afdeeling Rot terdam van de Intern. Roode Hulp Centrale een protestvergadering ge houden in het Algem. Verkooplokaa: te Rotterdam. Het Tweede Kamerlij De bewaking van het Amerikaansch consulaat in verband met de zaak Sacco en Vanzetti. Het tramongeiuk te Laren. De begrafenis van de slachtoffers, van het z.g. Reinigingshuis der NederL Israelietische Gemeente aan de Nieuw' e Kerkstraat te Amsterdam, vond gis teren te half een de uitvaart plaats van het echtpaar Lisser en hun doch tertje. De begrafenis geschiedde op de begraafplaats Diemen. L. de Visser voerde er het woord. Op voorstel van het Gemeenteraadslid v. Burink werd een demonstratie gehou den, waarbij de leiders aan het hopfa liepen. Op de binnenplaats van het verkooplokaal lagen bouwsteenen op gestapeld, waarvan velen een steentje meenamen. Een sterke politiemacht trachtte, toen de demonstranten op de straat kwamen, de troep te versprei den. Toen daar geen gevolg aan wera gegeven, voerde de politie een charge uit met blanke sabel en gummistok ken. De meeste demonstranten vlucht ten, maar eenigen bleven staan, o.a het Kamerlid de Visser, die door een paar sabelhouwen bloedend aan hoofd en -rechterarm werd verwond. De Ge neeskundige Dienst verbond nem. In- tusschen kwam de menigte weer op zetten. waarna weer een charge werd uitgevoerd. Nog eenige malen kwamen de demonstranten terug en telkens veegde de politie den Goudschen Sin gel waar dit zich afspeelde schoon, terwijl de politieauto heen en weer reed om versterking te brengen waar dit noodig was. Later trok de menigte naar het Bosch je, waar nog een paar maal gechargeerd moest wor den. Om 11 uur ongeveer bleek, dat een groot deel van de betoogers naar het Amerikaansche consulaat aan de Wijn haven was getrokken; alles was daat echter terdege afgezet. De menigte trok daarop naar de Groote Markt, al waar een aantal politie-agenten weder een charge uitvoerde. Door een der be toogers werd van een lingeriewinkel op den hoek van 't Hang een ruit in gegooid. Nadien hebben de betoogers zich langzamerhand in de binnenstad verspreid. HET STANDBEELD VAN DR. SCHAEPMAN. Het vijf meter, hooge bronzen stand beeld van dr. Schaepman te. Tubber- gen, dat Dinsdagmiddag op het voet stuk zou geheschen worden, is door het breken van een der hijschpalen van drie meter hoogte naar beneden gestort. Het monument', dat heden onthuld zal worden, bleef gelukkig onbescha digd. Ook werdén geen personen ge troffen. Het werk dat door arbeiders werd gestaakt, is floor gemeentewerklieden en anderen onder leiding van den ge meenteopzichter Wichers voortgezet. - Des nachts om 1 uur was het groo te werk, waarbij ook de Beeldhouwer Falise tegenwoordigwas, gereed en het beeld op het voetstuk geplaatst. Heden wordt dit standbeeld in de geboorteplaats van Dr. Schaepman ont huid. DE AARDENBURGSCHE VERKIEZINGEN. In een op verzoek van 3 R.K. raads leden gehouden spoedeischende verga dering van den gèmeenteraad werd gisteren met 4 tegen 3 stemmen, kath. tegen vrijz. besloten in beroep te gaan bij de Kroon van het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij goedkeu ring werd onthouden aan het raadsbe sluit tot toelating der nieuwe leden van den raad, zulks in verband met de onregelmatigheden, die zijn voorgeko men bij de verkiezingen. DE WERELDPOSTCONFERENTIE VOOR LUCHTVERKEER. Naar Reuter uit Washington meldt, zal op de 1 September in Den Haag te houden wereldconferentie voor lucht verkeer door de Vereen. Staten, die twee vertegenwoordigers hebben aan gewezen, naar de Amerikaansche di recteur-generaal der Posterijen tüee- deelde, gepleit worden voor uniforme transito-posttarieven met alle landen die een lucht-postdienst hebben. Totdat de luchtvaart in staat is ge regelde vluchten over den Oceaan te maken, zal Amerika aanbevelen bij vertrek de post van de kust naar het schip en bij de aankomst van het schip naar de kust per vliegtuig te vervoeren. ULTRAVIOLETTE STRALEN. Dr. A. Eidinow heeft in het „Brit. Med. Journal" onderzocht, of tuber kelbacillen door ultraviolet licht wor den gedood. Dit bleek inderdaad het geval, te zijn, als de tuberkelbacillen in water waren gesuspendeerd, waren ze echter in bloed of etter voorhan den, dan bleek eigenlijk niets van een doodende werking van de ultra-vio lette stralen. De werking van de hoogtezon op chirurgische tuberculose kan dus niet berusten op direct doodelijke werking van de stralen op de bacillen, de genezing moet langs een omweg verklaard worden, het ultraviolet licht verhoogt de natuurlijke afweer krachten van het lichaam. ntiX fettZUfjK iJïiti. AküRiiUiAMuüiiti JOURNALISTEN Door den heer Dr. Frank Berg en Kelley uit New-York werd een tweetal gedenkplaten aan de Nederl.-Amerikaansche Fundatie overgedragen. Eén, aangeboden door de City-Historie Club der stad New-York zal later bevestigd worden aan 't gebouw van het eerste West-Indische Huis in de Haarlemmerstraat te Amsterdam, terwijl de tweede gedenkplaat aange boden door de Reformed Paster Association of America aan het gebouw in het Begijnhof zal worden bevestigd waar de eerste kolonisten voor hun vertrek uit Nederland naar de Nieuwe Wereld, bijeenkomsten hielden. Een foto van 't gezelschap bij de aangeboden gedenkplaat, le rij v. 1. n. r.: Ex-Min. Westerveld, Mr. M. S. Sherman, Hartford Tohin, Everwijn, E. H. V. Baumhauer en Arthur L. Gierke. Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren te. KöNIGWUSTERH., 1300 M. 5.506.50 Orkest. 7.157,40 Lezing en Zang. 10.5012.50 Muziek. LANGENBERG 468,8 M. 5.506.50 Concert. 9.0010.45 Vroolijke gedichten 11.0012.20 Muziek. HILVERSUM, 1050 M. 5.00ó.co Wie niet verg eten v "den. ö.oo8.00 A. N. R. O.-Concert. 7.45 Politiebericht. 8.10 Hed. Chr. Radio-Vereeniging. Spreker: Prof. Dr. A. A. van Schel ven, Haarlem. Onderwerp: „Ouders en volwassen kinderen". Verder zal spreken: de heer F. de Rcer, Hoofd der Chr. Schoof, Andrjk- O. Verdere medewerking van: Mevr. Willy Cantev. Amerong^n, .Utrecht, Sopraan. De heer T. Bas, '®m- ptierdam. Tenor. De heer Hans van Praag. Amsterdam, O2F0. De heer D. v. Amierongen, Rotterdam, Bas. 10.30 Persberichten. DAVENTRY, 1600 M. 6.40 Muziek. 7.35. De sonates V;aü Beethoven. 7.50 Muziek. 9.55 Muziek. 10.5012.20 Muziek. De omroep in Denemarken. Se Ier t de omroep in Denemarken staatszaak is, meldt de Funk, wordt hij beheerd door „Radioraadet", een raad, bestaande uit 8 leden, dieverantwoor delijk ztjn voor de programma's en de commercieels aangelegenheden. De le den van dezen raad zijn gekozen uit vertegenwoordigers van de overheid, do l ers, radio-handelaren en de gmrosv" vereenigingen. De president vertegen; woordigt tevens Deuemarken in de in ternationale radio-unie. Het technisch beheer berust evenals in Duitschland, bij bet rijk. Van Ih e'; aantal betalende luisteraars, dat ongeveer 150.000 beloopt, bevindt zich hei grootste deel in Kopenhagen en onmiddellijke omgeving. Waren er een jaar geleden nog vier omroepzen- ders geregeld in beditjjf, thans is dit getal teruggebracht op twee en wel ii Kopenhagen en Sorö. De zender in Oden siee werkt slechts enkele dagen per week. Sorö heeft een energie van 1.5 K.W., Kopenhagen slechts 700 Watt. Beide zenders worden van Kopenhagen uit besproken. Er is een krachtzender- in aanbouw te Kalundborg. welkeeen. vermogen krijgt van 7.5 K.W. bij een golflengte van 1153.8 M. (260 kiloperió- d:en). Met den bouw is men reeds zoo ver gevorderd, dat de zender binnen enkele maanden in bedrijf genomen kan worden. Sorö komt dan te vervallen. Het ligt verder in de bedoeling den zen der in de hoofdstad te versterken. De nieuwe zenders in het Gooi. De tweede radiomast van het in Hub zen in aanbouw zjjnde zendstation is ter fcV>oete van 65, M. gemonteerd, de eerste is ge?reed. Voor den korte golfzender voor Indië is als plaats gekozen de tïïrfgooiei^. meent, nabij de bekeaide kalkzandsteen-, fabriek op het heuvelachtig terrein, waar vroeger het Zuiderzeeontvangsta- tion stond. De masten krijgen daar een hoogte van 110 M. Kippen en Radio. Een lezer van Die Werag schaft aan dit blad: Mjjn antenne is tusschen twee huizen gespannen en loopt op 8 M. hoogte boven het kippenhok van mijn buur man. Deze verlangt nu, dat ik mijn" luchtnet verwijder, omdat zijn kippen isiedert het spannen van die iverdeif brengenden draad er zoo berukt uitzien, bleeke kammen gekregen hebben en geen eieren meer leggen. Een vakman (sic.) heeft verklaard, dat die verschijn selen allen door den draad veroorzaakt kunnen zijn. Meervoudige omroep. Tegen het eind van den komenden herfst krijgt Augsburg een kleinen zen der. Aangezien er geen vrije golf be* schikbaar is, ligt het in de bedoeling dit station de golflengte te geven van München. In herlijn nebben de proe ven'met meervoudigen omroep bij ge- brui v-van één golflengte wel gean .alles zins l^vredigende resultaten opgeX. verd, maar men verwacht, dat hetnier wel zal,'(£f^an, omdat de afstand (30 K.M.) veel grooter is. Een tweede nieuwtje voor Augsburg zegt- de Funk, is een soort „Rundfun- kersatz durch den Fernsprecber',_Dat is, wat wij bier te lande radio-distitibu- tie plegen te noemen, met dien verstan de, dat de muziek rechtstreeks van de versterkers in dep zender over het te lefoonnet geleid wordt. De aanleg is be doeld als proef en de telefoonabonné's künren dan op die. manier, zich zonder begeleiding van kraken, ruischen enz. te hooren'krijgen wat, o.i. in tijden van zware hichtstoringen een groot voordeel is. De inrichting bij de abonné's zal be staan uit een schakelkastje, zoodanig ingericht, dat het telefoonverkeer er geen hinder van ondervindt. De abonné moet zelf. voor hoofdtelefoon, eventu eel luidspreker met versterker zorgen. Voor kuur wordt geheven: 2 Mark entrée, 40 pfennig per maand voor één aansluitkastje, 50 p£ voor twee en voor elk kastje 5 pi meer; t waarin begit» pen is een aansluitgeleiding met_ een maximale lengte van 100 M. "Hierbij komt dan een retributie van 2 mark per maand aan de omroep vereen. (Deutsche Stunde in Bayern) en 1.60 mark voor het gebruik maken van het radio dis tributienet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2