Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 8*<« JAARGANG DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1927 NUMMER 2202 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 V De twee aangezichten. De Telegraaf had Dinsdagavond een plaat,waarin Wethouder Wibaut staat afgebeeld in twee houdingen. I-Iet eene beeld stelt voor den Wethouder in vroolijke stemming, met een ooiijk gezicht, in de charleston danshou- ding. Het andere geeft den heer Wi baut in angsthouding, met gesloten, hemelwaarts geheven, oogen, waaruit dikke tranen rollen, terwijl een cham- berlook, met afhangend geknoopt, gordelkoord, zijn leden dekt. Daaronder komt dan voor het vol gende tweedeelig gedichtje: De reek'ning viel weer mee hoor, Voor één, twee, drie millioen. Ik ga van louter vreugde Een sjarrelstontje doen. O hemel, de begrooting 1 Ons wacht weer zorg en leedl Ik wandel al bij voorbaat In 't somber boetekleed. 't Is ons niet te doen om het leuke van het plaatje, evenmin om den per soon van den Amsterdamschen wet houder van Financiën. Van veel meer beteekenis is, dat hiermede gekarakteriseerd wordt de houding van menig gemeentebestuur. Zoodra de rekening verschijnt met mooie overschotten, is men in ju belstemming, Dan wordt voor den Gemeenteraad en de burgerij al het moois uitgestald, Gewezen wordt op de gunstige resultaten, die het voor zichtig beleid heeft opgeleverd. Maar kort daarna komt de begroo ting en de kritiek op het beleid, die zich stevig vastklemt aan de cijfers voor het komende jaar. Nu is het de laatste jaren nog al eens gezien, dat een gladde magi straat zich dan hult in het boetekleed. Hij vangt de klappen op, met een ge zicht alsof hij zeggen wil: ja, ik kan het ook wel niet helpen, maar och, sla er maar op; er moet nu toch ie mand zijn, om de klappen op te van gen Ondertusschen is de begrooting weer zoodanig opgezet, dat de vermoe delijke uitkomst met werkelijkheids- cijfers een overschot zou doen aanwij zen, maar voorzichtige raming van de ontvangsten heeft er een met moeite sluitend budget van gemaakt. Nu kan dan ook beslist niets gemist worden; de eindjes zijn met zorg aan een geknoopt. Zoo wordt de al te spraakzame cri- tiek in den Gemeenteraad de mond gesnoerd en de man in het boetekleed kan verzekerd zijn, dat volgend jaar Juli hem een prettig oogenblik wacht. 't Is gewenscht, om dit kwaad, waar het zich vertoont, op gevoelige wijze neer te drukken. De twee aangezichten in de finan- cieele politiek zijn uit den booze. STADSNIEUWS. HET BEZOEK DER AMERIKAANSCHE JOURNALISTEN Hedenmiddag omstreeks 3 uur ar riveerde het gezelschap Amerikaan- sche journalisten, dat een bezoek aan ons land brengt uit Den Haag hier ter stede. Zij werden te half vier door het Gemeentebestuur ten stadhuize ont vangen, waar de burgemeester, Mr. A. van de Sande Bakhuysen in het Engelsch de volgende toespraak hieldl Dames en He eren, 1 Het is mij een groot genoegen als burgemeester dezer stad, om u te ver welkomen in dit oude stadhuis, en ur te verzekeren, dat wij uw bezoek be schouwen als een groote eer. Het eenige gebrek dat wij vinden is, dat de tijd om volledige gastvrijheid te bieden eigenlijk te kort is, maar wij zullen er van maken, wat er van te •maken is. Ik heb een program samengesteld:, dat ik u wil mededeelen. In dit pro gram heb ik eeiiige dingen gezet, van welke ik hoop, dat ze u zullen interes seeren, zoodat uw bezoek aan deze stad in uw geheugen zal blijven en u in staat zal stellen zich ons te her inneren. Leiden is vol van interessante ge bouwen, zoowel huizen als instellin gen. Onze geschiedenis is vol van gebeurtenissen, die waard zijn in her innering gebracht te worden. Maar onze voornaamste aanspraik •om te zijn van historische beteekenis is de schitterende en moedige vol harding der burgers tijdens ae bele gering der stad door de Spanjaar den in den 80-jarigen oorlog, waarin we vochten tegen Spanje in de lüde BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. en17de eeuw, een strijd om geloofs vrijheid, een strijd om zelfbestuur. Deze belegering, waaraan tenslotte een einde is gemaakt door het water, dat de regeering van Holland over d<* landen deed stroomen, was de on middellijke oorzaak van de stichting der Universiteit door den beroemdere Willem de Zwijger, Prins van Oranje,, aan de stad geschonken als een be looning voor de door haar betoonde» volharding. Natuurlijk begon deze Universiteit met slechts één faculteit, de theologi sche. Theologische vraagstukken moch ten zich immers, en ook thans nog, in een overheerschende belangstel ling onder ons verheugen. Ik "maak er b.v. melding van, dat nauwelijks in den 80-jarigen oorlog een wapenstil stand van 12 jaar gesloten was, of de menschen hier vonden, dat ze va.n die rust geen beter gebruik kon den maken, dan door zich in twee heftig tegenover elkaar staande par tijen te verdeelen naar aanleiding van een geschil over een niet aJ te belangrijk godsdienstig punt. en die tijdelijke rust in den strijd tegen Span je te vullen met een burgeroorlogie, waarin onze stad een vrij belangrijke rol speelde. In elk geval, de Universiteit groei de snel tot een van wereldhistorischen roep. Zij vertegenwoordigt nu natuur lijk alle takken van wetenschap. Wij zullen u daarom het oorspron kelijke gebouw toonen, waarin de U- niversiteit, nu 353 jaar geleden, haar werkzaamheden begon. Prof. Blok, onze nationale, en 't verheugt mij, dat ik er ook aan kan toevoegen plaat selijke historicus, heeft er welwillend in toegestemd, u te ontvangen in de Universiteit en u daar toe te spreken. En ten bewijze, dat we goeden voor uitgang hebben gemaakt, zal u worden getoond, een van de daaraan verbon den laboratoria, waarvan u wel eens zult gehoord hebben, omdat het wel bekend is in de wetenschappelijke kringen van uw land. Men heeft mij verteld, dat gij Amerikanen erg veel van den overtreffenden trap houdt. Wii zijn daar ook niet afkeerig van, en als wij er ons op beroemen hier de koudste plek op aarde te bezitten, moogt gij het op prijs stellen daar heen gebracht te zijn. De bekwame leider van het na tuurkundig laboratorium Prof. Ka- merlingh Onnes, slechts korten tijd geleden ontvalien aan de wetenschap pelijke wereld, was de eerste, die de lucht vloeibaar maakte; dit is al eeni- ge jaren geleden. Hij slaagde er niet zoo lang geleden in, helium vloeibaar te maken, en de laagst bereikbare tem p era tuur te bereiken. Zijn opvolger, Prof. Keesom, heelt er welwillend in toegestemd, zijn va cantia af te breken en u hier te ont moeten om u iets te laten zien van de merkwaardige proefnemingen mei de lage temperatuur die hier bereikt is. ik twijfel er met aan, of u zult da vriendeiijK.neid op prijs stellen, waar mee hij zich op mijn verzoek oereid vernlaarde, u iets te vertellen van de meest moderne ontwikkeling der we tenschap. Maar alvorens naar het Universi teitsgebouw te gaan, is het noodig, dat u nog iets anders ziet en hoon, iets zeer uiteiessants. Ik sprak daar straks van de overstrooming van een groot deel van Houand, teneinde de oparijaai'üen te verdrijven, iie* water, dat wij toen gebruikten om ons be staan te verdedigen, is onze voortdu rende vijand geweest, waarmee wij steeds een narüiieKkigen strijd gestre den iieboen. u zuit aiien wei weten, dui het grootste deei van Holland be neden den zeespiegel ligt en ook be neden net pen der groote rivieren, die door dit land stroömen. Ik mag veronderstellen, dat u be lang steit in dezen strijd dien we heb ben te strijden tegen dezen machtigen vijand, hei water, en ook in de organi saties, en het geneele systeem van be scherming te&en het water, waarop het bestaan van Holland is gebaseerd. Leiden is het centrum van de meest betangrijké, zoo niet de oudste dezer organisaties, genoemd het Hoogheem raadschap van Rijnland, en ik zal met u het huis daarvan bezoeken, in dit schoone, typische en oude gebouw zal de secretaris, de heer Siagter, u een uiteenzetting betreffende dit on derwerp geven. in liet voorbijgaan zal een bezoek worden gebracht aan een typisch Leid sclie instelling, een hofje. Leiden was eertijds ten gevolge van zijn welvaren de industrie een rijke stad. Het spijt mij, dat ik er aan moet toevoegen, het is dit nu niet meer. Maar in die rijke tijden waren er goed gesitueerde bur gers, clie uit liefdadigheid of ter her innering aan een verloren echtgenoot, vrouw of kind een hof van kleine huisjes lieten bouwen, goed ommuuru en een fonds in het leven riepen om aldus ouden van dagen .behoeftige le den van tiuil familie enz. te onderhou den. Er bestaan hier ongeveer een veertigtal van die hofjes. Ik hoop er u ten slotte een te laten zien en daar een oogenblik met u te vertoeven. Daar is er een, dat u eenvoudig moet zien, omdat daarin leefde en stierf een man, die in de geschiedenis van uw groot land beroemd is, John Robinson, de Pilgrimfather. We zullen u, de plaats laten zien vanwaar hij met de andere Pilgrims heenging op die altijd gedenkwaardige reis, die eindigde bij hun landing op Plymouth Rock. Niet lang geleden heeft een van uw lands lieden me eens verteld, dat men er in de Ver, Staten nog kwestie over gehad had, of het niet beter geweest was, dai inplaats van de Pilgrims, landend bij Plymouth Rock, de Plymouth Rock was geland hij de Pilgrimfathers. Maar ik kan dat moeilijk gelooven. De Pil grimfathers zijn o.m. een waardevolle schakel tusschen uw land en onze stad, en ook daarom stellen wij het bezoek van zoovelen uwer landslieden op hoogen prijs. Daar is nog een ander bezoek, dat u noodzakelijk moet brengen. Ik wil u uitnoodigen, hulde te brengen aan de nagedachtenis van een onzer grootste burgers, Jean Luzac. Hij was de pro minente uitgever van de Leidsche Cou rant, een blad. dat hij van beteekenis maakte tot ver buiten de grenzen van onze stad en van ons land. Zijn belang rijke artikelen over burgerlijke vrij heid en vooral over het recht op on afhankelijkheid van de Ver. Staten, hadden zooveel waarde om Washing ton, Adams en Jefferson te helpen, dat hij hun vriend werd en tal van bewij zen van waardeering van hen ontving. Zooals helaas niet ongewoon is, hij leed ook voor zijn vooruitstrevende ideeën en zag de uitgave van zijn blad gesmakt. Hij vond den dood in de na- hijheid van zijn huis bij de groote ramp, die in 1807 onze stad trof doot de ontploffing van een kruitschip. U zult nog de open ruimte kunnen zien waar de verwoesting heeft plaat» gehad en waar nu een park is aan gelegd. Op den honderdsten verjaar dag van zijn dood is door de Pilgrim- Society of Philadelphia een gedenk steen aangebracht in den gevel van het huis, waar hij woonde. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat de bezoekers een aange name herinnering van hun bezoek te Leiden zouden behouden. Nadat een der Amerikaansche journalisten de rede van den burge meester had beantwoord en het stad huis was bezichtigd, toog het gezel schap naa.r het Gemeen landshuis van het hoogheemraadschap Rijnland, waar de secretaris van het hoogheem raadschap, mr. J. Slagter, een kort overzicht heeft gegeven van de ge schiedenis der opkomst van de wa terschappen en de dijkverzorging in Nederland en van de polderbemaling. Na in het kort te hebben aangege ven hoe het tegenwoordige Nederland ontstond uit de afzettingen der groo te rivieren en de werking der naar het noorden terugtrekkende glets- chers en te hebben gewezen op vor ming van de duinen, schetste spreker het ontstaan van de waterkeeringen der groote rivieren, waarvan zeer veel in het duister ligt. Het is moge lijk, dat de Romeinen, wier heerweg arallel met den ±\ijn liep en die langs do oevers van de Po in Italië mach tige dijken hadden opgeworpen, hier het voorbeeld van dijk-aanleg hebben gegeven. Zij groeven in deze streken ook kanalen" voor het transport hun ner vloten en waren dus met water bouwkundige werken vertrouwd. Uit de eerste 10 eeuwen onzer jaartelling is slechts weinig hekend omtrent de bescherming der landen tegen het overstroomingswater. Omstreeks 860 hebben, na een geweldige overstroo ming door rivierwater, de inwoners van een deel van Holland een dam gemaakt in den Rijn bij Wijk bij Duurstede en een kleine zijtak van den Rijn, de Lek, aan weerszijden van een dijk voorzien om het water te dwingen langs dien loop zijn weg naar zee te nemen. Reeds in de 12de en 13de eeuw zijn verschillende dij ken in ons land bekend en uit dezelf de eeuwen bezitten wij de eerste tee kenen van het ontstaan van admini stratieve en technische organisaies van bepaalde landstreken tot licha men met de taak om waterstaatswer ken te bouwen en te onderhouden. Tegelijkertijd moest de vraag worden opgelost, wie de kosten daarvan moeten dragen. Het antwoord lag voor de hand: de eigenaren der door die werken beschermde landen. Er werd dus een belasting gelegd op de landen, welke een direct en gemeen schappelijk belang bij een bepaald waterstaatswerk hadden. Reeds spoe dig kregen die lichamen een open haar karakter en wel door het feit, dat zij wettelijke sanctie ontvingen door een charter van een wereldlijk en somtijds van een geestelijk heer. In zulk een charter word het bestaan van het lichaam erkend, uitdrukke lijk of stilzwijgend en werden vaak bepaalde rechten verleend, b.v. tot het maken of behouden van een dijk, een sluis of een uitwatering, tot het heffen van een belasting of tot het houden v. toezicht (schouw) over be paalde werken. De oudste bekende charters in dien zin dateeren van de 13de eeuw; die van Rijnland is van 1255 en is gegeven door Graaf Willem II, Roomsch Koning, en daarin con stateert deze Graaf het bestaan van een bestuur, bestaande uit „Heem raden". Een voorbeeld van een char ter van een geestelijk heer is dat van den Bisschop van Utrecht, Jan van Diest, in 1323, gegeven aan degenen, die hadden te waken voor den dijk langs d-e Lek (de Lekdijk Bovendams) Bij de toeneming der bevolking komt het vraagstuk aan de orde om de landen te ontlasten van den neer slag (regen, sneeuw, enz.) en wel in het bijzonder in het westelijk allu viaal deel van Nederland, dat voor een groot gedeelte beneden den zee stand is gelegen. Waarschijnlijk in de 14e eeuw begon men kleine stuk ken land te o-mkaden en het overtol lig binnenwater uit te slaan ioor mo lens, welke door de hand of door een paard werden bewogen. Zulk een stuk land noemde men een polder. In ae 15e eeuw ontstonden de windmo lens en de uitvinding daarvan was de aanleiding tot het op groote schaal droogmaken of inpolderen van lan den of moerassen en plassen. Ook de meeste polders kregen al spoedig een openbaar karakter. In 1844 werd, niet ver van Rotterdam (Nootdorpsche Droogmakerij) voor het eerst een stoomwerktuig voor bemaling ge bruikt en sindsdien is de eene na de andere molen gevallen om plaats te maken voor een stoommachine, een electrische installatie of een motor- bemaling. Door de vaak afzichtelijke gebou wen, welke in plaats der molens kwa men, is de schoonheid van het land geschaad; spreker wees hierbij op het streven der Vereen'ging de Holland sche Molen, welke naar verbetering van den windmolen en aldus tot be" houd daarvan streeft, waar dit eco nomisch mogelijk is. Daarna maakte spreker aan de Amerikaansche gasten duidelijk, hoe het water uit de diepe polders wordt verwijderd en verder wordt getrans porteerd, al of niet door middel van een gemeenen boezem, naar de zee. In de laatste jaren is een nieuw vraagstuk opgekomen, dat van de kwaliteit van het water, b.v. in die streken, waaronder ook een deel van Rijnland, waar het water min of meer verzout is, hetgeen vooral scha- lelijk kan zijn voor de cultures van bloeiende heesters (Aalsmeer). In het kort gaf spreker daarna aan, welke de juridische positie der water schappen in ons staatsverband is en welke buitengewone bevoegdheden de waterschapsbesturen, vooral in tij den van nood, bezitten. Spreker besloot met te wijzen op de grootste- en moeilijkste droogmaking, welke ooit ter wereld is ondernomen, die van de Zuiderzee, tot welke vreed zame annexatie Nederland wel moet overgaan tengevolge van zijn overbe volking en gebrek aan cultuurland. Hier zullen onder moeilijke techni sche omstandigheden en met alle mo derne hulpmiddelen 4 polders met een gezamenlijke oppervlakte van 232(100 H.A. worden geschapen. Ook in dit op zicht zijn wij niet meer het volk in fancy-costumes en op klompen, dat alleen in de verbeelding van somma- ge buitenlanders bestaat. Daarna werd een bezoek gebracht aan de Universiteit, waar het gezel- Blok, die een korte toespraak hield, schap werd ontvangen dooi' Prof. PROF. VAN VOLLENHOVEN. Prof. Mr. C. van Vollenhoven, die, zooals gemeld, zijn taak als arbiter voor Amerikaansche-Mexicaansche ge schillen heeft beëindigd, is heden uix Amerika hier te lande teruggekeerd. PROF. EINTHOVEN. De toestand van prof. Einthoven blijft bij voortduring vooruitgaande. De aard van de ondergane operatie zal echter, naar wij vernemen, een lang durige na-behandeling nood zo! "dijk maken. Binnenland. Het bezoek van de Amerikaansche journalisten aan Leiden. Relletjes te Amsterdam en Rotter dam. Het Tweede Kamerlid L. de Vis ser door een sabelhouw cswond. Ongeluk bij den onbewaakten ov:r- weg te Kloetingo. Buitenland De executie van Sacco en VanzeUi is twaalf dagen uitgesteld. Rumoerige betcoging te Chicago. Trotzki c.s. geven liun oppositie in Rusland op. De Fransche Ministerraad, he-ft tot een vermindering der bezetting van Rijnland besloten. Léon Dandet maakt zijn adres be kend. Tevens wordt bekend gemaakt, dat door het Comité 1928 officieel een af- deeling, voor wat de huisvesting tij dens de Olympiade betreft, is inge steld, welke Is gevestigd VVeesperzijde no. 32 te Amsterdam. In de Koppenhinksteeg is door een onbekend gebleven auto een muur lantaarn afgereden. P. heeft bij de politie aangifte gedaan dat door zekere B., die hij met een ijscowagen op straat had gezon den, de kar leeg is teruggebracht, maar het geld niét afgedragen. De po litie heeft de zaak in onderzoek. Bij de politie zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent een groote koffer die zij in bewaring heeft. In de Groenesteeg op de hoek van de Waardgracht heeft gistermorgen 'n aanrijding plaats gehad tusschen een auto, bestuurd door J. v. d. I-I. en een wagentje bestuurd door B. Een 3-jarig kind, dat in het wagentje zat, liep een blauw oog en eenige lichte verwondin gen op. Het wagentje werd vernield Zekere B. heeft zich bij de politie beklaagd, dat zijn kostganger D. in ge breke bleef zijn kostgeld te betalen en eenig ondergoed dat hij geleend had van B., weigerde terug te geven. K., die zijn vrouw verlaten had, keerde gisteravond terug naar zijn huis aan de Oranjegracht, wellicht om zich berouwvol met haar te verzoenen. Daar aangekomen bemerkte hij echter, dat al zijn meubels door vrouwlief waren weggehaald en verkocht. Aan gezien er echter goederen van een an der bij zijn, zal de vrouw wel moeten zeggen, waar een en ander gebleven is Bij dén Commissaris van Politie alhier zijn inlichtingen te bekomen be treffende een klein wit hondje, soort „leeuwtje", hetwelk is komen aan- loopen. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd: R. Hilbrands, jm. en J. M. Verhoog, jd. C. D. Ligtvoet, jm. en J. Horree, jd. D. Mieremet, wedr. en J. G. M. Remond, gesch. J. G. H. Nyenhuis, jm. en M. J. F. Taverne, jd. J. Boon, jm. en J. G. Aalbersberg, jd. F. H. Moorhoff, jm. en M. C. Onvlee, jd. H. v. d. Tuyn, jm. en J. Beurze, jd. M. Zijtregtop, jm. en C. Oostveen, jd. F. Briër, jm. en M. C. Vêrhave, jd. F. A. Schilthuizen, jm. en C. M. Segijn, jd. BINNENLAND. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Hil versum waarschuwt tegen de hande lingen van het zich noemende Admi nistratiebureau tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer voor de stad Amsterdam en gevestigd Keizers gracht no. 578. Gecolporteerd wordt om zich te laten inschrijven tot hei opnemen van pensiongasten bij gele genheid van de Olympiade 1923 en waarvoor aan administratiekosten 1 "•oef worden botaald. DE KONINGIN EN DE PRINSES IN NOORWEGEN. Uit Fefor wordt door het Noorsch Tel. Bui', gemeld, dat Koningin Wil- helmina en Prinses Juliana wandelin gen en autotochten maken in het dis trict. De koningin gaf uiting aan haar groote voldoening over het bezoek. Het weer is al den tijd van het ver blijf schitterend geweest, behalve gis teren. Verwacht wordt, dat de koningin en de Prinses Fefor tegen het einde der week zullen verlaten, om zich te be geven naar het groote berg-district, ge naamd Jotunheimen. VERONTREINIGING DER WEGEN. De dagelijksche besturen van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben eeni gen tijd geleden in. een gezamenlijk adres aan de Staten der verschillende provinciën verzocht om in verban'! met de veiligheid van het verkeer en de instandhouding va het wegdek te, willen bevorderen: Ie, dat, teneinde de verontreiniging der wegen tot een minimum te kun nen beperken, de provinciale veror deningen, voor zoover deze daarin niet voorzien, met de noodige bepa lingen worden aangevuld en 2e. dat aan dé behoorlijke naleving

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1