Dit nummer bestaat uil TWEE Bladen. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijltsie nieuws in dit Hummer. 8st» JAARGANG ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1927 NUMMER 2198 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 EERSTE BLAD. Een zaak van beginsel. Er is een zekere neiging in onzen kring om de zaak van de bedrijven die de Overheid exploiteert, te zien als een aangelegenheid van meer of minder utiliteit en niet als eene van beginsel. Hiervoor is wel een oorzaak aan te wijzen. De vraag toch van de practijk, het meer of minder winst maken, neemt zooveel van onzen tijd en van onze aandacht in beslag, dat wij vaak geen gelegenheid over houden om het be drijf op zijn noodzakelijkheid te be schouwen. Daar komt nog bij, dat de bedrij ven als 't ware het eene uit het an dere groeien. Verschillende bedrijven zijn overblijfselen van den crisistijd. Maar ook, en dat vooral, van links stelt men het doorgaans zoo voor, dat van een beginselzaak eigenlijk geen sprake is. Wanneer dan ook op een of ander congres deze bedrijven besproken worden, dan is het vraagpunt door gaans niet meer het bestaansrecht van het bedrijf, maar het maken van meer of minder winst, en de bestem ming aan die winst te geven. Nog on langs werden op het congres van de Vereeniging van Nederlandsche ge meenten referaten over dit onder werp gehouden. De heer De Boer, Wethouder van Utrecht, oud-Libe raal, en de heer Wibaut, Wethouder van Amsterdam, Sociaal-Democraat, waren prae-adviseurs. Zij hadden deze vragen te beant woorden: 1. Aan welke eischen heeft het be heer van gemeentebedrijven te vol doen? 2. Is het practisch uitvoerbaar en is het wenschelijk om de leveringen van gemeentebedrijven aan alle cate gorieën van verbruikers uit te voeren tegen kostenden prijs? 3. Indien niet geleverd wordt tegen kostenden prijs, is het dan wensche lijk de door de gemeentebedrijven te maken winsten jaarlijks aan te wen den als gewone inkomsten der ge meenten? Men ziet het bij geen dezer drie vragen komt maar een oogenblik het bestaansrecht van de bedrijven ter sprake. Beide inleiders achtten dan ook a priori een bespreking daarvan overbodig. Zoo gaat het doorgaans. Zelfs wan neer het punt in onzen eigen kring aan de orde komt, hebben de practi- sche vragen omtrent de hoegrootheid en de bestemming van de winst en dergelijke, veel meer de aandacht dan de beginselvraag over de be staanbaarheid van het bedrijf. Hoe gewichtig op het tweede plan deze vragen ook zijn, in de eerste plaats moet steeds weer de aandacht gevestigd worden op de nuttigheid en de noodzakelijkheid van het bedrijf. Men gaat in den weg der gemeente bedrijven allengs aan het vrije maat schappelijk leven al meer onttrek ken. Men wil de socialisatie brengen door middel van de gemeente-poli tiek. Alles, grond en huizen, water en licht en verwarming in handen van het gemeentebestuur Straks ook an dere levensbehoeften: brood en klee ding. Ook de geestelijke behoeften: het onderwijs, de kunst. Voor de kerk lp er geen plaats meer voor het hol van haar voet. In alles afhankelijk van een gemeentebestuur, dat ook in zijn belastingheffing aan geen wet en recht meer is gebonden, als mono polist zijn prijzen stellen kan zooals het dit verkiest, en een dwinglandij kan uitoefenen zooals eertijds de ab solute vorsten daartoe niet in staat waren. De leer van Marx voert (Rus land bewijst het), tot het meest vree- selijke despotisme. Voor die toekomst willen wijn- ons volk gaarne bewaren. En daartoe is ook noodig dat men de beteekenis van de gemeente-politiek ter dege doorziet. Dat men ook blijft zien de beteekenis van de winsten uit de ge meentebedrijven. Het is duidelijk waarom de anti revolutionaire partij, hoewel zij niet tegen enkele gemeente-bedrijven is en ook niet tegen winst uit die be drijven, vooral omdat het karakter van bedrijf en de gelijkstelling met het particulier bedrijf zoo goed moge lijk moet blijven gehandhaafd, deze gemeente-bedrijven wil beperken tot het strikt noodzakelijke. Zoo weinig mogelijk overheidsbedrijven. En zoo moet ook de winst uit de gemeente bedrijven aan een regel gebonden zijn. BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Wij moeten het wezen der dingen goed blijven zien. Afgescheiden van deze bezwaren, dat de bedrijven het maatschappelijk leven van alle pit en merg berooven, moet ook het oog gevestigd worden op het moreele gevaar van de aantas ting van de rechtsgronden. Maar al te duidelijk toch is het reeds gebleken dat de bedrijven in overheidshanden wapens zijn die ge vaarlijk zijn voor onze rechtsbedee- ling. De grenzen tusschen publiek recht en privaat recht, dat wat de overheid als overheid doet en dat wat zij doet op het terrein van ieder parti culier, zijn moeilijk te trekken. Wij hebben nog kort geleden in het arbitrage-proces van de Graetheide- zaak gezien, hoe moeilijk het is om op dit terrein de Overheid dezelfde positie toe te kennen als een parti culier. Wij ontkennen, dat het particulier bedrijf louter gegrond is op den wensch tot het maken van winst. Maar nemen wij eens aan dat dit wel het geval is, dan hébben wij uit een oogpunt van handhaving der vrijheid liever te doen met duizend winstma kers, en een overheid, die tegen mis bruik kan waken, dan met ééne groo- te winstmaker, die alle andere heeft uitgestooten; welke ééne groote winstmaker is: de overheid zelf. Maar ook op het gebruik van de belastingen voor de overheidstaak is de groote winstmarge der bedrijven, is in het algemeen de onberekenbaar heid der overheidsbedrijven, een groo te moeilijkheid. Blijkt niet uil de winst- en verlies rekeningen van de Leidsche gemeen tebedrijven over 1926, welke enorme verschillen ontstaan tusschen raming en werkelijke uitkomst. De gasfa briek heeft een winst opgeleverd van 210.097,24 (Raming 64.850,—); de electriciteitsfabriek een winst van 323.399,26. (Raming 150.600,—); de gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest een winst van 90.000. (Raming 21300). Bij die enorme verschillen wordt de deur opengezet voor alle onbere-. kenbare gevolgen. Bij de winsten der gemeentebedrij ven zien de menschen niet, wat er gebeurt. Hun wordt verteld: van in directe belastingen is hier geen spra ke. Neen: leve de belasting naar draagkracht; leve de directe belas ting, de groote overwinning van den nieuwen tijd. Wij zijn aan de dwing landij van de indirecte belastingen, dank zij vrijzinnigheid en sociaal-de mocratie, ontwassen. Wij zijn eerlijk en billijk in ons belasting-systeem. Een ieder betaalt, naardat hij draag kracht heeft. Dat is de theorie. Maar de practijk is, dat de indi recte belastingen, die de voordeur werden uitgeworpen met veel ver- vertoon, stillekens langs de achter deur weer worden binnengehaald en gekoesterd inzonderheid door den so ciaal-democraat als een heerlijke uit komst in den nood. Maar daarmee staat de weg tot brandschatting van de burgerij ten volle open. Een weg, die in de toekomst gevolgd zal wor den als men voortgaat met te eischen dat de „gemeenschap" op de meest royale wijze voor alles heeft te zor gen, wat dpor het vrije maatschappe lijk leven dient te geschieden. Meer en meer wordt erkend, dat de gemeente-politiek, die vooral de So ciaal-democraten voeren willen, kost baar is zoodat de directe belastingen daarvoor ontoereikend zijn. Daarom moet men langs indirecten weg inko men voor de gemeenschap winnen. Zelfs Wibaut schroomt niet om daar toe beslag te leggen op de winsten uit de bedrijven. Maar daarom is daartegen ons prin cipieel bezwaar.- Bezwaar vooral uit een oogpunt van de vrijheid van de burgerij, dat groote goed, dat voor ons in de politiek vooraan staat. Daarom bij de bedrijven allereerst telkens op het beginsel gelet. V Ook stoffelijke ellende. Reeds herhaaldelijk wezen ook wij er op, dat het in Rusland zedelijk en maatschappelijk verkeerd gaat onder het bewind der Sovjets. Gestolen goed gedijt niet. De ongerechtigheid straft zich zelf. Het is noodig om daarop te wijzen, omdat nog maar al te velen niet in zien dat dit waar is, en met name niet gelooven willen, dat het Socialisme vanzelf tot Communisme voert. Daarom deed de N. Prov. Gron. Cour. goed om nog eens als volgt daarop de.aandacht te vestigen: „Voor den anti-revolutionair staat het principieel vast, dat het revolu tionaire beginsel, dat geen rekening houdt met God en Zijn ordinantiën, uit den booze is en falikant moet uitko men. Hij behoeft geen profeet te zijn. om dat te voorspellen. Gods Woord zegt uitdrukkelijk, dat wie Hem ver laat smart op smart te vreezen heeft. Smart in geestelijk opzicht. Maar ook smart in stoffelijk op zicht. De practijk wijst dat uit. We zien het thans weer in Rusland, waarop steeds de aandacht moet worden ge vestigd. Allerlei „zegeningen" werden be loofd. De beloften der sociaal-demo cratie (en die zijn vele, als het zand aan den oever der zee!) zijn niets ver geleken bij de verlokkingen van het communisme, de consequentie van het socialisme. Maar als de practijk een woordje gaat meespreken, dan beleeft men in een land als Rusland, we noemen nu maar iets op, dat een behoorlijk cos- tuum er moet worden betaald met een bedrag tusschen de 180 en 300 gul den, gerekend in Nederlandsch geld. Dan zien wij, hoe bij de pas vastge stelde salarisregelingen onderwijzers verdienen 10.80 14.40 per week; leeraren bij het M. O. 15.60 21.60; artsen, veeartsen 21.60 a 27. tandartsen 10.80 h f 15.60. Enzoo- voort. Dit zijn maar enkele cijfers. Zij zeggen veel meer dan een kolom woorden. Negen jaren communistisch be wind! En tot gevolg een geestelijke en zedelijke verwildering, die ontzet tend is; een werkloosheid, die onge kend is; salarissen aan intellectuee- len, die nu niet bepaald vorstelijk kunnen worden genoemd. Nog eens: voor den anti-revolutio nair biedt dit troostelooze beeld niets verwonderlijks. Hij kon het, als vast staand, voorspellen. Maar het is goed, de practijk te doen spreken. Die toont smart aan allen kant. Smart, als vrucht van het revolu- beginsel". STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. In de vergadering van den Gemeen teraad op Maandag 8 Augustus zal alsnog worden behandeld het prea- advies op het verzoek van Mej. C. M. Ribbink om eervol ontslag als leera- res aan het Gymnasium. EEN SPOORWEGTUNNEL. Sinds geruimen tijd ondervindt, ge lijk men weet, het verkeer tusschen Leiden, Katwijk, Noordwijk en Haar lem enormen overlast door het veel vuldig en dikwijls geruimen tijd ach tereen gesloten zijn van de afsluit- boomen van den spoorweg aan den Rijnsburgerweg vlak bij het station. Van verschillende zijden is reeds menigmaal op verbetering van den toestand op dit drukke verkeerspunt aangedrongen. Ook het gemeentebe stuur van Leiden en de K. v. K. voor Rijnland hebben reeds herhaaldelijk pogingen tot verbetering van den toe stand aldaar bij de directie der Ne- derl. Spoorwegen aangewend, tot dus ver echter zonder resultaat. Naar we thans vernemen heeft ook de directie^ van de Spoorwegen inge zien, dat vooral met de op handen zijnde algeheele electrificatie van den Spoorweg RotterdamAmsterdam de toestand daar ter plaatse niet besten digd kan blijven en zou zij bereid zijn er toe mede te werken, dat een af doende oplossing van dit verkeers- vraagstuk wordt verkregen. Het zou dan in de bedoeling liggen daar een tunnel te maken. In verband daarmede hebben er vanwege de Spoor* egen gisteren op metingen plaats gehad. DE KINDER-ORANJEBOND. De Haagsche vereeniging Kinder- Oranjebond heeft gisteren een 200-tal kinderen een prettigen dag bezorgd. Des morgens omstreeks halfnegen kwamen de kinderen samen in het gebouw De Dageraad aan de Assen- delftstraat, waar ook de eere-voorzit- ter der vereeniging, burgemeester Patijn, en mevr. Patijn verschenen. Zij maakten met verschillende der kleinen een praatje. Nadat de voorzitter der vereeniging de heer C. W. Kettenich, den eere voorzitter en de kinderen had toege sproken en een dochtertje van den heer Kettenich aan mevr. Patijn bloe men had aangeboden, vertrokken de kleinen in optocht, voorafgegaan door 't muziekkorps Klein maar Dapper, naar het Holl. Spoor en van daar ging het per trein naar Leiden. In on ze stad zijn zij onthaald en den ge- heelen dag aangenaam bezig gehou den. Omstreeks 5 uur keerde men naar de Residentie terug; in De Da geraad werden de kinderen nogmaals getrecteerd, terwijl zij ten slótte bij het afscheid allemaal deautje meekregen. nog een ca- DE OPVOLGER VAN PROF. SCHELTEMA. Naar wij vernemen, komt mr. R. P. Cleveringa, rechter bij de arrondisse- ments-rechtbank te Alkmaar, ernstig in aanmerking om te worden be noemd tot hoogleeraar in het han delsrecht en de burgerlijke rechts vordering aan de Universiteit alhier als opvolger van prof. mr. F. G. Schel- tema. GOUDEN JUBILEUM I. VAN RIJN. Heden is het vijftig jaar geleden, dat de heer I. v. Rijn als borstelma ker in dienst kwam bij de fa. G. Mizee aan de Haarlemmerstraat.. De heer v. Rijn heeft achtereenvolgens gewerkt onder leiding van den grootvader en den vader van den heer C. Mizee, den tegenwoordigen firmant en heeft al- zoo drie geslachten in de firma mee gemaakt. Steeds heeft hij zich onder scheiden door ijver en trouwe plichts betrachting en de huldiging was he denmorgen dan ook spontaan en har telijk. Om 10 uur werd de jubilaris met zijn echtgenoote per auto van zijn huis gehaald door zijn oudsten col lega, die onlangs 65 jaar bij de fa. Mi zee in dienst is geweest. De jubilaris werd daarna op het kantoor van de firma ontvangen en toegesproken door zijn patroon, den heer C. Mizee, die in zijn speech mededeeling deed van een missive van het departement van Binnenlandsclie Zaken waarbij den jubilaris wordt toegewezen de huisorde van Oranj e - Nas- sa u in brons. Tevens werd de jubi laris mooi in de bloemen gezet. f Nadat de jubilaris in enkele woor den zijn dank gebracht had aan zijn patroon, keerde hij huiswaarts om den dag verder in familiekring door te brengen. Ook het overige personeel had een dag vrijaf gekregen. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone adverientiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dnbbel tariei Bij contract, belangrijke reductie. Kleine adverientiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. Be Koningin en Prinses Juliana zijn te Fefor aangekomen. Ondegeest is afgetreden als secreta ris van het I.V.V. Buitenland De indruk van de mislnkking der vlootconferentie in de verschillende landen. Zweedsche protesten tegen het dood vonnis van Sacco en Vanzetti. Een brief van Briand aan den Vol kenbond in verband met de militaire controle in Dnitschland. J. N. heeft bij de politie aangifte gedaan van het feit, dat zijn rijwiel dat hij op de Zoeterwoudsche Singel tegen een boom had gezet, ondanks zijn voortdurende observecing ont vreemd is. Gistermiddag heeu bij de Blauw- poortsbrug een aanrijding plaats ge had tusschen de transport-wielrijder P. J. F. en de blauwe tram, bestuurd door M. de B., waardoor dat rijwiel zoo goed als geheel werd vernield. Mej. S. W. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zij in de Dillen burgerstraat mishandeld is door mej. Z. Ten nadeele van W. K. is op de Boommarkt een handwagen ont vreemd. De winkel in het postkantoor alhier is sedert eenige dagen opge heven. Het bedrijf bleek niet loo- nend. Onze stadgenoot, de heer J. Overduin, slaagde te Utrecht voor het Staatsexamen, diploma A, tot toela ting aan de Universiteit. Onze stadgenoote, mej. L. Diks- hoorn, slaagde te Utrecht voor het examen Engelsch M. O. akte A. BINNENLAND. KONINGIN EN PRINSES TE FEFOR. De Koningin en Prinses Juliana heb ben met hun gevolg gisterochtend een wandeling van een half uur door Oslo gemaakt. Omv 1 uur 55 zijn ze ver trokken. Het was prachtig weer. Koningin Wilhelmina en Prinses Ju liana zijn, na een voorspoedige reis, te Fefor aangekomen. Koningin en Prin ses zagen er goed uit. De hooge gasten betrokken onmid dellijk de appartementen van haar ho tel, dat vol gasten is. Het weer is schitterend. HET OPGEZEGDE CONTRACT MET VAN GEND EN LOOS. Het geval, dat de directie der Ne derlandsche Spoorwegen aan de firma Van Gend en Loos, voorheen Collignon en Co., heeft kenbaar gemaakt, dat zij het bestaande contract met deze firma tegen 1 Juli van het volgend jaar niet meer wenscht te verlengen, wekt in breede kringen groote belangstelling De „spoorwegmedewerker" van de „Avondpost" vestigde dezer dagen er de aandacht op, dat dit beteekent. dat de firma Van Gend en Loos. die voor de Spoorwegen een zoo belangrijke taak vervult, op een zoo uitmuntende wijze en die in den loop der jaren zoo prima bij het publiek is ingevoerd, over eenige maanden wordt uitge schakeld uit het goederenvervoer der Spoorwegen. De Spoorwegen zullen daartegen over moeten stellen een organisatie voor dezen tak van vervoer, die niet minder accuraat werkt en die het pu bliek even coulant behandelt als Van Gend en Loos. Zal dat mogelijk zijn? vraagt de „Spoorwegmedewerker". Hij meent van niet, want van een organisatie van dit vervoer is voorloo- pig nog niets te bekennen; materieel is er evenmin. Als men bedenkt, dat de spoorweg- autobusonderneming de A.T.O. dertien maanden noodig heeft gehad voor stu die, organisatie, enz. voor een paar buslijntjes, waarvan de eerste nu pas geopend is, dan houdt men zijn hart vast, als men bedenkt, dat diezelfde A.T.O. het als een klok werkend be drijf van Van Gend en Loos zal moe ten overnemen. Tot de mogelijkheden behoort dat de A.T.O. het heele bedrijf van Van Gend en Loos met personeel, materieel, ge bouwen enz. overneemt, en dezen goe derendienst al dan niet gewijzigd voortzet. Een tweede mogelijkheid is, d£t slechts een gedeelte van het bedrijf van Van Gend en Loos wordt overge nomen, en dat men tot overeenstem ming met die firma komt, dat zij het andere gedeelte blijft uitvoeren Nog een derde mogelijkheid is, wel ke voor het publiek een minder geluk kige zal zijn. maar toch niet geheel on waarschijnlijk, dat Van Gend en Loos met de opzegging geen genoegen neemt en zelf een goederendienst in ons land gaat exploiteeren in concurrentie met de Spoorwegen. Van Gend en Loos heeft bij het Hol- landsche publiek altijd een groote po pulariteit genoten. Zooals wij bij Hildebrand al hebben kunnen lezen, reed de wagen van van Gend en Loos al, alvorens de eerste spoorlijn binnen ons land was aange legd. 't Is een wondere „Kreislauf des Le- bens" de dilligence werd verdrongen door den spoorwagen, de spoorwagen krijgt weer een heftige concurrentie van de autobus, en thans zou moge lijk het goederenvervoer per spoor weer een zwaren mededinger krijgen in den vrachtauto, ook weer van Van Gend en Loos. HERHALINGSOEFENINGEN. Het Volk weet mede te deelen. dat Donderdag in de Rolzaal te 's-Graven- hage een persconferentie is gehouden met ongeveer 20 journalisten uit de verschillende deelen des lands. Gespro ken zou zijn over de herhalingsoefe ningen. Gesproken is door den gene raal Muller Massis en door den of ficier van den Generalen S af S<*huur man. Aan de journalisten is verzocht zoo deelt Het Volk mede, de conferen tie als vertrouwelijk te beschouwen, en gezegd, dat er alleen voor waren uit- genoodigd de bladen, van welke kan worden aangenomen, dat zij niet bij voorbaat tegen herhalingsoefeningen zijn gekant. De conferentie heeft eerst geduurd van 12 tot 1 uur; daarna heeft men den journalisten een lunch in „Riche" aangeboden en daarna is op de conferentie gelegenheid aan de jour nalisten gegeven, vragen te stellen. Gisteravond bevatten enkele groote dagbladen artikelen over de herha lingsoefeningen die inderdaad in die richting wijzen. SUITSCHE SPOORWEGEN. Evenals voor het winterseizoen 1926/'27, is ook voor de Zomer het boekje „Schnellste Beförderung von Frachtgutladungen auf der Deutschen Reichsbahn von Ausland zu Ausland" (vlugste vervoergelegenheden bij de Duitsche Rijksspoorweg-Maatschap pij van buitenland naar buitenland) verschenen. Nevens een kaart der Duitsche Rijksspoorweg Mij. van de gunstigste vervoergelegenheden voor transporten van elk soort, welke als aanvulling bij bovenbedoeld boekje is bedoeld, wordt deze uitgave gaarne kosteloos verstrekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1