DAG-AGENDA. Woensdag 3 Aug., smidd. twee uur, „Oud-Poelgeest". Kinderzendingsfeest De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 Aug. tot en met Zondag 7 Aug. a.s. waargenomen door de apotueek van den heer P. du Croix, Rapenburg, Tel. 807. Oegstgee.st. Apotheek" ,.De Vijzel" ICempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. HET GROOT VISSCHERIJ-BEDRIJF. De tijdelijke vervanger van dr. Dels man als hoofd van het visscherijsta- tion te Batavia, de heer Jhr. W. C. van Heurn. heeft aan de „Java-Bode" om trent den stand van het groot-vissche- rij-bedrijf o.m. het volgende medege deeld: „Eenige Maassluische reeders hebben het plan opgevat een groote proefne ming te wagen, mits er van verschil lende zijnen en ook van die van het gouvernement wordt geholpen Zij heb ben zich allereerst gewend tot den ge zagvoerder van de ,,Gier" en tot het Visscherijstation, om nadere gegevens. Verder stelden zij zich in verbinding met het Koloniaal Instituut te Amster dam en een expert op scheepsbouw- gebied „In April van dit jaar werd te Am sterdam een vergadering gehouden en. hoewel men het in yerschillende op zichten niet eens met elkander kon worden, kunnen toch eenige conclu sies van die bijeenkomst worden ge meld. „Het schip, waarmede de proefne ming zal geschieden, moet zijn een mo torschip, opdat zoo weinig mogelijk ruimte door de stook- en opslagplaat sen wordt ingenomen. Verder moet het op de tropen zijn gebouwd, speciaal wat de koelinrichtingen aangaat. Over het mede te nemen vischtuig is men niet tot algeheele overeenstemming ge komen, terwijl ook de commercieele zijde niet kon worden bekeken, daar hiervan niets bekend is. Men zal n.l. moeten weten, hoe de prijzen zich zul len houden bij grooteren aanvoer van visch enz. (Er is gebleken, dat de groo- tere aanvoer der Japansche visschers geen prijsdaling heeft veroorzaakt, 'daar de inlanders thans meer visch consumeeren dan vroeger. Hierdoor zijn alleen de vleeschprijzen op de pa sars iets gedaald). „Maassluis stelt zich nu voor, een drie-jarige proef te nemen, ook op com merci eel gebied. „Men zal de eerste proeven gaan ne men in straat Madoera, die volgens de verkregen gegevens der vroegere proef nemingen, de meeste visch zal opleve ren. „Het departement van landbouw fs in principe besloten de reeders bij hun pogen zooveel mogelijk te steunen. Hoewel het offideele verzoek daartoe nog niet binnengekomen is. heeft men van andere zijde vernomen, dat hulp gevraagd zal worden." NIEUWE VLIEGTUIGEN VOOR DE K. L. JVL Naar het Handelsblad verneemt heeft de K. L. M. bij de N.V. Neder- landsche Vliegtuigenfabriek een be stelling geplaatst op vijf toestellen van het nieuwe type Fokker F VIII, dat uitgerust is met twee „Jupiter"- motoren, serie 6. Deze belangrijke uitbreiding van de K.L.M.-lucBtvloot, betrekkelijk kort na de vervanging van het oude Fokker F III-materiaal door een aan tal vliegtuigen van het zeer moderne type Fokker F Vila, mag als een nieuw bewijs gelden voor de krachti ge ontwikkeling van het internatio naal luchtlijn-bedrijf der Koninklijke Luchtvaart Maatschappij. De vijf nieuwe F. VIII toestellen zu- len, behoudens kleine verbeteringen, geheel gelijk zijn aan het eerste exem plaar van deze nieuwe serie, dat twee maanden geleden door de K.L.M. op haar AmsterdamLonden route in dienst werd gesteld. Het vermogen om met volle belasting van het vlieg tuig op één motor te kunnen door vliegen, werd gedurende dezen proef tijd bij herhaling gedemonstreerd. Verder vernemen we, dat de K.L.M. het groote driemotorige Koolhoven- verkeersvliegtuig van het type F. K. 33, dat zij twee jaar geleden betrok van de Nationale Vliegtuig Indus trie in Den Haag, verkocht heeft aan een Duitsche onderneming, die zich bezighoudt met het uitvoeren van nachtvluchten met gedurende de vlucht veranderbare electrische re clameverlichtingen tegen de onderzij de der vleugels..Zijn geringe landings snelheid en groote bedrijfszekerheid door het vermogen om met de voor deze reclame-vluchten mede te ne men belasting ook op twee motoren te kunnen blijven vliegen, maakten de F. K. 33 voor dit soort werk als aangewezen. BUITENLAND. DE DRIE MOGENDHEDEN. CONFERENTIE. Geen Amerika an sch voorstel verwacht. De Engelsche ambassadeur Howard! is Zondag van de zomerresidentie vam het gezantschap te Washington terug gekeerd voor een onverwacht bezoek. Hij had een particulier onderhoud met Kellogg gedurende meer dan een half uur. De officieele kringen te Washington weigeren mede te deelen, welke be- teekenis het bezoek van den gezant Ned. Organisten. De 38ste jaarlijksche alg. vergadering van den Ned. Organistenvereeniging werd 29 Juli te Groningen gehouden en wij geven hiervan bijgaande foto. kan hebben ten aanzien van den toe stand te Genève. Op het departement van buitenland- sche zaken zeide men echter, dat Ho ward eigener beweging naar Washing* ton gekomen was en niet door Kel logg verzocht was hem op te zoeken. Men liet ook doorschemeren, dat) er geen nieuw Atnerikaansch voor stel verwacht moet worden, met het oog op het doode punt, waarop de conferentie te Genève gekomen is. Donderdag de laatste ziting. De vlootconferentie zal definitief 'n voltallige zitting houden op Donder dag a.s. De meening te Genève is nu bijna! algemeen, dat deze zitting de laatste zal zijn. Het bemiddelend optreden van Ja- gan heeft geen resultaat opgeleverd, e Amerikanen en de Engelschen blij ven op hun standpunt staan. Het is onder deze omstandigheden waarschijnlijk, dat dé conferentie Don derdag uiteen zal gaan, zelfs indien er een compromis gevonden werd. Nog hoop op een vergelijk? Volgens een bericht uit Amerika! achten de vrienden van president Coo- lidge het uitstel van de vergaderingl der conferentie te Genève de eerste straal van hoop, Een ander bericht zegt daarentegen, dat de president bezig is, een verklal ring op te stellen, waarin Amerika's houding wordt verduidelijkt, ingeval de conferentie opbreekt. De New York Herald zegt, dat men in diplomatieke kringen te Washing ton stellig verwacht, dat Groot-Brit- tannië op het laatste oogenblik zal toegeven, als de conferentie dreigt met een totaal fiasco te eindigen. UIT DEN ITALIAAE3CHEN MINISTERRAAD. De onlusten te Weenen. In den Italiaanschen ministerraad! heeft Mussolini naar aanleiding van de onlusten te Weenen nog eens her haald, dat de Italiaansche regeering er niet aan gedacht heeft zich met de bmnenlanasche zaken van Oosten rijk te bemoeien. der, heeft opnieuw het vraagstuk van Oostenrijks Destaan als onafhankelijke staat ter sprake gebracht. Men moet nu eens afzien van te praten over een Donaufederatie of vereeniging met Duitschland, want geen dezer oplossingen valt te rijmen met de vredesverdragen. Italië blijft in dit opzicht bij zijn houding, welke ingegeven is door re denen van algemeenen, zoowel als van particulieren aard. Italië's binnenlandsche toestand. Tijdens de gisteren gehouden zitting! van den Italiaanschen ministerraad, heeft Mussolini met betrekking tot den binnenlandschen toestand ver klaard, dat deze sedert den vorigen ministerraad volkomen kalm is ge weest. De laatste weken werden gebruikt! voor het in overeenstemming brengen van het economisch leven met de sta bilisatie van de lire op een koers van 90 per pd. st. Verschillende maatre gelen werden te dien einde toegepast en in den loop van Augustus zal men over het resultaat daarvan volledig kunnen oordeel en. Deze maand, die niet slechts in Ita lië, doch in de geheele wereld een maand: van economische malaise is, heeft aanleiding gegeven tot allerlei internationale anti-fascistische bespie gelingen, welke door verzinsels en leugens werden gevoed. Het is echter een onweerlegbaar feit, aldus Musso lini, dat Italië thans het rustigste en best georganiseerde land ter wereld! is. Het is, beter dan welk ander land ook, in staat, de moeilijkheden in ver band met de regeling van het monetai re vraagstuk te overwinnen. DE A.S. INTERNAT. VERKEERS- CONFERENTIE. Deelneming van Rusland. De secretaris-generaal van den Vob kenbond, Sir Eric Drummond, heefc van den Russischen volkscommissaris van Buitenlandsche zaken, Tsjitsj erin, een schrijven ontvangen, waarin Rus land de uitnoodiging tot deelneming fl^.n de op 23 dezer te Genève aanvan gende verkeersconferentie aanvaardt^ zonder dat Ruslands principieele hou ding ten opzichte van den Volkenbond op eenigerlei wijze als veranderd mag worden beschouwd. Tevens geeft Tsjitsjerin uiting aan de hoop, dat de Sovjet-gedelegeerden dezelfde rechten en privileges zullen genieten als alle andere ter conferen tie aanwezige gedelegeerden. Tenslotte wordt in het schrijven de verwachting uitgesproken, dat de Zwitsersche regeering ter bescherming der Russische gedelegeerden zooda nige maatregelen zal nemen, als met de waardigheid en veiligheid der Rus sen in overeenstemming zijn. WEENENS NIEUWE GEMEENTE POLITIE. Stappen bij de intergeallieerde con.róle-commissie. De Weensche avondbladen van gis teren melden, dat de gezantenraad zich op verzoek der intergeallieerda controle-commissie bezig heeft gehou den met de kwestie der oprichting van de nieuwe Weensche gemeente politie en aan de bondsregeëring op dracht heeft gegeven, de nieuwe or ganisatie te ontbinden. Te Weenen gelooft men echter niet dat de Gezantenraad zich reeds met deze aangelegenheid heeft bezig ge houden; wel echter wordt het juist ge acht, dat de gezanten van Frankrijk, Engeland en Italië stappen ter zake hebben- ondernomen bij de intergealli- eerde commissie te Parijs, die onder voorzitterschap van maarschalk Foch staat. Tusschen bondskanselier Seipel en den sociaal democratischen burge meester van Weenen, Seita, zullen nieuwe besprekingen plaats vinden. In dit verband wordt de aandacht) gevestigd op art. 123 van het Vredes verdrag van St. Germain, dat als volgt luidt: „Het aantal gendarmes, douane-be ambten, boschwachters, districts- en gemeentepolitiebeambten of anders zins mag niet, het aantal dergeneti overtreffen, die in 1913 deze functies vervulden en op het oogenblik in het gebied der Oostenrijksche republiek, zooals dit door het onderhavige ver drag is vastgesteld, dienst doen. Het aantal dezer beambten mag voortaan slechts in overeenstemming met den bevolkingsaanwas in het district of de femeente, waar zij dienst doen, wor- en vermeerderd. Deze beambten, evenals de spoorwegbeambten, mogen niet geconcentreerd worden voor het deelnemen aan militaire oefeningen". Voorts doen thans geruchten de ronde, dat in een vertrouwelijke bij eenkomst van Oostenrijksche ïndustri- eelen en hndustrieele organisaties is besloten tot oprichting van een onaf hankelijke burgerwacht ter sterkte van 10000 man, waarvan de in-iustri- eeien en de industrieele organisaties de kosten zullen dragen. Een tegenactie. De plenuméommissie van het „re- toimverband" Van Oostenrijkscne nuts eigenaars heeft een resolutie aan^jno- men waarin wantrouwen je°"^ns Wee nen's burgemeester Seitz, wegens het stichten van een partij-politieke ge- meentewacht wordt uitgesproken en diens aftreden geëischt wordt. Alle burgerlijk gezinden worden op geroepen, zich voor de stichting^ van een burgerwacht beschikbaar te stel len. KORTE BERICHTEN. Volgens een bericht uit Newt York ziir de drie groote Amerikaaa- sefce schepen „Aqtntanianp C". en „Leviathan", met aeo Fransche stoomschip „France" Zondagnacht 'n -sre'heitlsv edstriid over ien Oceaan; begonnen. Het doel is de xersciie k^st Een -ontploffing op pen Japan- schen mijnenlegger zou 20 slachtof fers hebben geëischt. De bond van Amerikaanscne ju risten heeft een adres tot de coinmis- sie van immigratie gericht, waan a iTo' eisch wordt gesteld, dat voorrtaan dio buitenlanders slechts toegplatpn wor den. die werkelijk kunstenaars zijn. In de commentaren- in- de tan. sche pers over dén /eflaar-la?., van den oorlog treft de mud ér :oóa dai vorige jaren. KERK EN SCHOOL. HET CHR XYCEUM TE BANDOENG. Den laatsten Juni is te Bandoeng het Chr. Lyseum officieel geopend. Aan het verslag van deze plechtigheid in het Algemeen Indisch Dagblad ont- leenen wij het volgende: De grootste kamer van het mooie huis aan den Dagoweg dat voorloopig deze inrichting zal herbergen, was meer dan vol, toen de voorzitter van het bestuur, de heer C, A. Crayé de sa menkomst opende met het laten zin gen van Psalm 89 :7 en 8. het voorle zen van Psalm 100 en gebed. De heer Crayé hield daarna een ope ningsrede. Hij begon met er aan te herinneren, dat in 1888 de eerste Chris telijke Europeesche school in Indië ge opend werd en (Jat nu de 24ste derge lijke school haar arbeid zal aanvan gen; dat in 1893 de eerste Chr. Mulo- school in Indië werd opgericht en dat er thans zeven zijp. Vandaag beginnen wé met het Chr. middelbaar en voor bereidend hooger onderwijs, zoowel te Batavia al9 hier in Bandoeng. Heeft Batavia's inrichtifig meer het oog op de bevolking van dit land, het Lyceum wil een middelbare school zijn voor de kinderen der trekkers in de eerste plaats. Hierna wérden allen welkom gehee- ten. Spr. somde verder de ondervonden moeilijkheden, maar ook de genade blijken van Gods gunst op. Eerst de weinige moed in eigen kring. Toen de tegenwerking van de Regeering. Ein delijk de verzorging van de personeels behoefte. De commissie in Holland, die het personeel moest zoeken, heeft een zeer belangrijke taak gehad, waarin ze ge lukkig geslaagd is. Behalve den rector zijn twee leera- ressen en vijf leeraren reeds hier, ter wijl één dame nog verwacht wordt. Al len, zijn volledig bevoegde leerkrach ten. De voorzitter heetté ze allen welkom en wees hen op het mooie werk, dat hier voor hen te verrichten valt. Het Lyceum begint met vier eerste, één tweede en twee derde klassen. Spr. hoopt, dat de leeraren nooit zul len schipperen met het intellectueele deel van hun taak. Het brevet van het Lyceum moet nooit iets van zijn waar de verliezen. Maar verder hoopt spr., dat niemand der leerkrachten alleen rekene op zijn 28 uren, maar dat ze zich allen, naar de beste tradities van het Nederlandsche onderwijs geheel zullen geven aan hun werk. Zij mogen zich voor alle 'dingen beijveren om ka rakter te leggen in de school, dat ze de jeugd zullen leer en God te vreezen, want dat is het, wat naar ons inzicht levenskracht en stervensmoed geeft. Na deze rede te hebben uitgesproken een rede, die met warm annlaus wer.ï toegejuicht, gaf de voorzitter gelegen heid aan een ieder, die het woord ver langde. Het eerst werd daarvan gebruik ge maakt door den inspecteur van het Europeesch lager onderwijs, den heer van Kleef, die namens den directeur van Onderwijs zijn beste wenschen uit te, dat de school zich in een gezonden bloei zal verheugen. Vervolgens werd nog gesproken door den bupg.emeestejY doop Ds. Klaassen, ondervoorzitter der vereeniging, door den heer Jebbink, voorzitter van de afd. van de Chr. Ond. Vereen., door den heer Timmer, directeur van de H. B. S. ter plaatse, door dr. Bessem, en door den heer Borst, die al 19 jaar het Chr. Onderwijs in Bandoeng dient. Hierna was het woord aan den rec tor, Dr. S. C. Meyering, tot voor kort Directeur der Chr. H. B. S. alhier. Spr. weet van nabij, wat er vastzit aan de voorbereiding van de stichting van 'n middelbare school en heeft daarom waardeering voor het bestuur, dat dit hier heeft aangedurfd. Dat het particulier initiatief het hier heeft gewonnen van de gemeenschap, verheugt spreker. Hij gelooft niet aan de alleenzaligmakende gemeenschap. Ook gelooft spr. niet in het juiste en goede van een zich uitleven en vormen naar eigen individualiteit, zooals door sommigen aangeprezen wordt. RECLAME. VAC ANTIE - AANBIEDIN G. Linnen Kinderjurk, voor leeftijd 7 jaar 110 99 69 Engelsche geruiten Kinderjurk, met lange mouwen en stolpplooien in rokje, voor leeftijd 7 jaar 160 Restanten Meisjesjurken, alle mo dellen, tot leeftijd 14 jaar 95 In de lichthal worden laatste Zomer hoeden tegen spotprijzen verkocht. VRIJ ÉNTREE. VRIJ ÉNTREE. HAARLEMMERSTRAAT f Teugels moeten er zijn, niet voortko mende uit egoisme of zelfhandhaving, maar teugels naar een hooger begin sel: gulden teugels, voor de jeugd vast gelegd door ouders en leeraren, voor de ouderen gelegen in zich zelf; be dwang en gehoorzaamheid aan Gods wil. Menige les zal dienaangaande in dit schoolgebouw moeten geleerd wor- den door leeraren en leerlingen. In goede harmonie zal getracht worden, elkaar te verstaan, opdat het ideaal moge bereikt worden. Ook de ouders zullen hierbij een taak te vervullen hebben. Daarom zal samenwerking tusschen school en huis niet gemist kunnen worden. De voorzitter sprak dan nog een slotwoord. Spreker stelde voor aan Dr. Bavinck een telegram van dank te zenden. ,Na 't aanbieden van ververschinge-n werd een rondgang door de gebou wen gemaakt. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Zondagavond had nabij de Gouw- sluische brug een vrij ernstige aanrij ding plaats. Vanuit de richting Zwam- imerdam kwam met flinke vaart een mo- torrijder gereden, aan de tegenoverge stelde zijde naderde een auto, zoodat beide voertuigen elkaar op de braj moesten passeeren. De aanwezige ruim- "te bleek daar evenwel te gering voor, piet het gevolg., dat de motorrijder, na dat hij gepasseerd was, op een tweetal fietsers botste. Motor en berijder wer den over de straat geslingerd en eon der fietsers werd aan het been verwond Beide personen, waarvan de één be wusteloos werd opgenomen, werden bij den heer N. binnengebracht. Èen dochtertje van T. O. aan Gouwsluis, was op een hek aan het spé len. Het kind had het ongeluk er af te vallen eh brak een pols. De winkelier W„ heef t bij de politie aangifte gedaan dat uitv zijn winkel in de Julianas traat een dames japon is ont vreemd. Van een damesrijwiel dat even voor de winkel van den heer v. d. R was neergezet, werd Zaterdag ©en rij» wielplaatje ontvreemd. Voor het examen Nuttige Handwer ken L. O. slaagdén te Rotterdam de V* mes A. Altona en N. S. Meijer alhier. Geslaagd voor het examen Boek houden M. O. te.'s-Gravenhage de hoer T. Heida alhier. KATWIJK AAN ZEE. Zondagmorgen had in de stampvol le Ned. Herv. Kerk alhier de bevestiging plaats van den nieuwen Predikant de zer gemeente, Ds. W. M. A. Kalkman, overgekomen van Werkendam. Bevestiger was Ds. v. Heijningen, em. Pred. te Rijswijk, die tot tekst had: Luk. io vers 16, „Wie u hoort, die hoort Mg en wie u verwerpt, die verwerpt Mij, en wie Mg verwerpt, die verwerpt Deo gene, die Mij gezonden heeft' Des avonds deed de nieuwe Predi kant zijn intrede, met een predicatïe over Rom. 12 vers 8, deze woorden: „Die .uitdeelt in eenvoudigheid". Ds. Rutgers sprak na afloop der prer dikatie den nieuwen leeraar toe en liet jhem toezingen Ps.^ 121:4.: „De Heer zal n stee" KATWIJK. Gemeenteraad. Hedenmorgen vergaderde de Raad dezer gemeente.- Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de heeren v. d. Zwan en y. d» Perk. Een niet alledaagsche plechtigheid. Zondagmorgen werd te Roermond in de St. Christoffelkerk ter plechtige H. Mis gehouden, gevolgd door zegening van auto's Marktplein. Mgr. Le Brand de Vexele zegent de auto's eere van St. Christoffel een en motorfietsen op het en motorfietsen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2