CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 8s1e JAARGANG DINSDAG 2 AUGUSTUS 1927 NUMMER 2194 unsan courant ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 üit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. De Koningin-Moeder. Heden viert onze Koningin-Moeder haar 69sten ver.iaardag. Met onverflauwde liefde leeft ons volk mede met de Koningin-weduwe Adelheid, Emma, Wilhelmina. There- sia, die ons den band aan Oranje tot in drie geslachten doet genieten. Een jaa^, niet rijk aan groote ge beurtenissen voor ons Koninklijk ge zin, ligt we^r achter Haar. Toch was ook dit jaar wel een jaar dat door kleine voorvallen tot een rijken zegen werd. Immers Prinses Juliana werd 18 jaar en nam daardoor een meer opmerkelijke plaats in ons staatsle ven in. Eveneens deed Prinses Julia na belijdenis van Haar geloof. Ook zal de Prinses van nu af meer op den voorgrond treden 'als de toekomstige troonopvolgster. Dat alles gaat niet om buiten onze geliefde Koningin-Moeder. Zij is niet olleen de grootmoeder, maar ook de meelevende Hooge Vrouwe, die eer maal als Koningin-Regentes Haar naam onafscheidelijk aan ons volks bestaan heeft verbonden. Die band trekt nog. Dat mogvn wij nog steeds in nieuwe feiten en in teedere belang stelling voor het wel en wee van ons volk zien. Schenke de Heere der jarige een ge- zegenden dag, een gezegend jaar en in het komende jaar, in gelijke ge zondheid als thans, den leeftijd der sterken. Oranje boven! Leve Koningin Emma! V Reeds voor 100 jaren. Men stelt het van zekere zijde wel eens voor alsof de samenwerking der drie groote Christelijke partijen een geforceerde eenheid is van -groepen die krachtens beginsel en geschiedenis niet bijeen behooren. Ja, alsof de Chris telijke coalitie 'n bedenksel is van den vroegeren leider der A.R. partij, met geen ander doel in het leven geroepen dan om gezamenlijk een macht in den staat te vormen. Een dergelijke voorstelling van den gang van zaken berust evenwel meer op phantasie dan dat zij van historisch inzicht getuigt. De feiten spreken anders. Reeds meer dan 100 jaar geleden, toen er van georganiseerde Christelij ke politieke partijen nog geen sprake was, voelden katholieke en protestant- sche Christenen bij alle dogmatisch en kerkelijk verschil hun diepere eenheid. 't Was in de dagen dat Koning Wil lem I zich vergreep aan de vrijheid van onderwijs, speciaal wat de oplei ding der R.K. geestelijkheid betrof. In Juni en Juli 1825 verschenen de ko ninklijke besluiten tot oprichting van het beruchte Collegium philosophicum en verplichtstelling der studie aan dit college voor a.s. geestelijken. Deze besluiten veroorzaakten een storm van verontwaardiging in het land. En dat niet slechts bij de katho lieken, doch ook bij de geloovige Pro testanten. Met name Da Costa en Bil- derdijk keerden zich met hartstochte lijke heftigheid tegen deze besluiten, waarvan 'zij de noodlottige uitwerking maar al te wel voorzagen. En 't was in deze dagen, dat de ge heime regeeringsspion Wiselius van Bilderdijk en diens aanhang schreef: dat zij „wezenlijk (verkapte) Jesuiten zijn, lijdt geen twijfel. In allen gevalle, zoo dat volkje niet tot de Congregatie behoort, werken zij toch de Jesuiten krachtig in de hand." Men ziet het: bijna woordelijk de zelfde verwijten die in onze dagen Ds. Lingbeek het geestelijk nakroost van Bilderdijk doet, wanneer hij de A(ntil- R(evolutionairen) karakteriseert als A(ndere) R(oomschen)! Het bewijst, dat wij op den goeden weg gebleven zijn. Want het groote thema der wereldgeschiedenis is niet het verschil tusschen Roomsch en Pro testant, maar de worsteling tusschen geloof en ongeloof. STADSNIEUWS. DB LEIDSCHE WETHOUDERS. Het Vaderland komt met de volgen de voorspelling inzake de Wethou derszetels alhier: „Wethouder J. F. X. Sanders (R.-K.), die zich voor een herbenoe ming als Gemeenteraadslid niet meer herkiesbaar had gesteld, zal worden vervangen door den heer Th. Wilmer, die zich met het on derwijs zal belasten. Wethouder A. Mulder (A.-R.), die zich evenmin herkiesbaar had gesteld, zal wor- BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 den opgevolgd door den heer T. Goslinga, die Financiën voor zijn rekening zal nemen. De heer Jo Splinter (C.-H.), die wegens ziekte van den heer Mulder tot tijdelijk wethouder van Fabricage is be noemd, zal in September tot wet houder van Fabricage gekozen wor den, terwijl de wethouder van den Burgerlijken Stand, de heer Aug. L. Reimeringer, als zoodanig zal worden herkozen". Wij zullen voorloopig het zwijgen er maar toe doen. Naast voorspellingen, die eenigen schijn van kans op vervulling heb ben bevat het bericht o.i. ook eenige minder waarschijnlijke gevolgtrek kingen. CONFéDéRATION INTERNATIONALE DES ETUDIANTS. De Nederlandsche delegatie naar het congres van de Confédération des Etudiants, dat van 25 Augustus tot 5 September te Rome zal worden ge houden, zal bestaan uit Mej. A. N. Josephus Jitta en de heeren Mr. A. C. W. Beerman en Mr. J. Zaayer, allen alhier. TOEZICHT OP VREEMDELINGEN. De Commissaris van Politie alhier brengt in .herinnering de Verorde ning, regelende het toezicht op in Leiden vertoevende Vreemdelingen waabij is bepaald, dat een ieder, die een Vreemdeling in zijn inrichting, huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingen dienst, Zonneveldstraat alhier, ge opend van 912 uur, van 24 uur en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van *de Bevolking en den Raad van Ar beid, vervalt 'bovengenoemde ver plichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor lógé's enz. VERJAARDAG KONINGIN-MOEDER Het bestuur der Chr. Oranjever- eeniging verzond het volgende tele gram aan H. M. de Koningin-Moeder: Aan Hare Majesteit, de Koningin-Moeder, Soestdijk. De Leidsche Christelijke Oranje- vereenniging wenscht dankbaar Hare Majesteit geluk met dezen dag, die een dag is van heil voor Uwe Majesteit, voor ons Vorsten huis en Vaderland, en hoopt vurig, dat de Heere God de onvergetelijke Moeder onzer Vorstin, en Groot moeder onzer Prinses, nog vele ja ren van rijke zegen naar ziel en lichaam en in alle opzichten des le vens moge schenken. De Voorzitter: H. THOMAS. De Secretaris: L. BOEKKOOI. CER. PADVINDERS. De Patrimonium-Padvinders, die Zaterdag j.l. naar Bussum vertrok ken zijn, om daar een kamp te be trekken, hopen Donderdag 9 Aug. weer te Leiden aan te komen. Het weer is goéd en allen zijn in goeden welstand. KINDERZENDINGSFEEST. Morgen, Woensdag 3 Augustus a.s., hoopt het desbetreffende Comité het 9e Kinderzendingsfeest te houden op het landgoed „Oud-Poelgeest". Dat het dit voor de 9e maal mag organi- seeren is wel een bewijs dat het in goede aarde valt en dat het zaad wat daar wordt uitgestrooid óók in goede aarde zal vallen,'al zal het niet dade lijk de ^ewenschte vruchten voort brengen. Het doel is toch: door dit feest bij de jeugd belangstelling voor de zending op te wekken, welke be langstelling naarmate men meer met het wuk bekend wordt zal verande ren in zendingsliefde. Want daar moet de zending het van hebben niet van een liefhebberijtje maar van de wetenschap dat het Gods werk is en een taak door den Heer der Zending aan de gemeente opgelegd. Dan zal de jeugd van nu, die straks de ge meente des Heeren zal zijn ook weten te offeren, maar ook kunnen genieten van den zegen welke het „zending- drijven" in zich draagt. Maar nu is het feest voor de kinde ren. Het vorige jaar waren er met de volwassenen mee meer dan 2000 personen. We vertrouwen dat de be langstelling nu niet minder is. Ouders, wier kinderen niet met een Zondagsschool mee gaan, zijn na tuurlijk, als van ouds welkom. Voor bijzonderheden zie men de advertentie. KIND OVERREDEN. Gisteravond te ongeveer kwart over zeven is de 5-jarige D. C., wonende aan de Heerengracht alhier, door een vrachtauto aangereden. De Eerste Hulpdienst constateerde een ernstige schedelbreuk en achtte opneming in het Academisch zieken huis noodzakelijk. Heden was omtrent den toestand van het knaapje nog niets definitiefs mee te deelen. MENSCHENF.TERS? Door zekeren B. is bij de politie aan gifte gedaan, dat hij Zaterdag op een verlovingspartij in de Wielmakers- steeg door een anderen B., met wien hij ongenoegen had gekregen, in zijn neus gebeten was. Het corpus delicti liet. toen het aan de politie vertoond werd, nog de dui delijke sporen der misdaad zien. WATERPOLO. Donderdagavond 8 uur precies zal in de Zweminrichting „De Zijl" een wedstrijd worden gehouden van de volgende zeventallen: „De Zijl" I en II—„Alphen" I; „De Zijl" II en III— „Alphen" II. RECTIFICATIE. Het tegoed der 16.09 inleggers bij de Lc'dsche Spaarbank bedroeg einde Juli niet 6.352.89, doch: 6.352.481.89 Voor het examen Nuttige Hand werken L. O. slaagde te Rotterdam ~j. Ai. Zwikker, alhier. Tot directeur der Rijkskweek school voor onderwijzers ie Utrecht is benoemd de heer A. Wisse, leeraar aan de gemeentelijke Kweekschool alhier. Een woonwagenbewoner, die nog 28 boete moest betalen wegens diver se overtredingen, heeft dit bedrag aan de politie ter hand gesteld, liever dan op staatskosten 28 dagen in een Rijks- of gemeentelijk logement te vertoeven. De 27-jarige R- raakte op het Ra penburg ter hoogte van de Kloksteeg door onbekende oorzaak zijn stuur kwijt en reed tegen twee hardsteenen palen op. De auto was zoodanig be schadigd, dat zij niet op eigen kracht verder kon rijden. Gistermiddag had de 19-jarige T. in de Nieuwstraat het ongeluk, dat een plotseling schrikkend paard tegen zijn rijwiel sprong, waardoor dit ern stig werd beschadigd. BINNENLAND. DE KONINGIN NAAR NOORWEGEN. De Koningin zal bij haar verblijf in Noorwegen gebruik maken van haar eigen auto's, waarvan er twee dezer dagen per schip naar Noorwegen zijn vervoerd. HET SLACHTHUIS TE HAARLEM. B.' en W. van Haarlem stellen den raad voor, vooc uitbreiding v. h. open baar slachthuis en voor de installatie d£r machinekamer dier inrichting te hunner beschikking te stellen een be drag van 350.000, waarvan 100.000 kan worden bestreden uit het bouw fonds van het openbaar slachthuis. LUIT. KOPPEN NEEMT POST MEE NAAR INDIë. Korten tijd nadat v. d. Hoop en de zijnen de eerste luchtvel-binding met Indië tot stand hadden gebracht, vat te luitenant Koppen het plan op naar Indië te vliegen. Aanvankelijk zou hij in het voorjaar van 1927 starten, maar hij stelde de afvaart uit tot het na jaar. Intusschen bezetten Geysendorf- fer en Scholte de tweede plaats. Toch schijnt luitenant Koppen aan zijn plan vast te houden. Naar het Hoofdbe stuur der posterijen meldt, zal luite nant Koppen wederom post meene men. Koppen was er nog niet in ge slaagd voldoende kapitaal bijeen te brengen, toen hij zich tot het Hoofdbe stuur der Posterijen wendde. In over leg met den minister van Waterstaat heeft het Hoofdbestuur hem toen de toezegging gedaan, dat zijn vliegtuig post aan boord zou krijgen, waarvoor ƒ12.500 werd toegezegd, benevens de helft van de opbrengst. Het luchtrecht zal bedragen ƒ2.50 per briefkaart en 10 per 20 gram voor brieven. GRIEVEN TEGEN JUTPHAAS. Het A.R. lid van Prov. Staten van Utrecht, de heer M. J. P. Vermooten heeft naar wij in de Standaard lezen, de volgende vragen gericht tot Gede puteerde Staten dier provincie. Hebben Ged. Staten kennis genomen van het feit, dat het gemeentebestuur van Jutphaas het houden van een kermis op den rand van de gemeente Utrecht bevordert, hoewel de gemeen teraad van Utrecht in den loop van dit jaar in overeenstemming met het r>rae-advies van bot rn'lppp vou R en W. met algemeene stemmen besloot, niet in te gaan op een verzoek om we derinvoering der kermis? 2. Hebben Ged. Staten kenni9 gekre gen van de stellige berichten, als zou het gemeentëbestuur van Jutphaas me dewerking verleenen aan de stichting van een concurreerende groenten- en vruchtenveiling, dicht in de nabijheid van de nieuwe veilingsterreinen, die het gemeentebestuur van Utrecht be zig is voor de sinds jaren in die ge meente bestaande groenten, en vruch tenveiling aan te leggen? 3. Indien Ged. Staten van dit feit, resp. van deze berichten, kennis na men, kunnen zij dan mededeelen of zij een dergelijk optreden van een ge meentebestuur in overeenstemming achten met de eischen van goede na buurschap en bevorderlijk aan de rust en den richtigen gang van zaken in de provincie? 4. Als Ged. Staten het laatste ge deelte der voorgaande vraag niet in bevestigenden, doch in ontkennenden zin beantwoorden, meenen zij dan, dat de mogelijkheid bestaat, dat maatre gelen genomen worden om het voort gaan van het gemeentebestuur van Jutphaas in deze richting te voorko men? EEN GYMNASIUM TE ALMELO. B. en W. der gemeente Almelo heb ben den raad het rapport overgelegd der,op 28 Juni 1926 ingestelde commis sie van onderzoek omtrent de wen- schelijkbeid en de bestaansmogelijk heid van een gemeentelijk gymna sium. Uit dat rapport blijkt, dat slechts 'weinig aldaar wonende ouders voor hun kinderen gymnasiaal onderwijs verlangen, zoodat de commissie tot de conclusie is gekomen, dat de wensche- lijkheid om in die gemeente een gym nasium op te richten, vooralsnog niet kan worden uitgesproken. Indien de raad zich met deze con clusie vereenigt, geven B. en W. den raad in overweging'om de Kroon op nieuw ontheffing te vragen van de ver plichting tot oprichting van een gym nasium. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Het Eerste Kamerlid Polak heeft den minister van arbeid, handel en nij verheid de volgende vragen gesteld: I. Is het Zijne Excellentie bekend, dat in De Telegraaf van 21 Juni 1927 een bericht voorkwam, aangaande vra gen, gesteld aan den burgemeester van Axel, door het raadslid A. T. 't Gilde, waarin deze zinsnede: „Ook wordt de aandacht gevestigd op een buizenlevering, waarvan ver scheidene leden van den raad van toe zicht niet op de hoogte waren gesteld; daarbij zou zelfs uitdrukkelijk aan Ne derlandsche firma's, die voordeelige ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cenl Ingezonden Mededeelingen, dubbel tariei Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De besprekingen tusschen Neder land en België zullen in October a.s. hervat worden. De Minister van Arbeid beant woordt de vragen inzake de ziektege vallen na Inenting. Buitenland Waarschijnlijk zal Donderdag do laatste ziting der v'cotconferentie te Genève plaats hebben. Mussolini verklaart zich "egen tenrijks aansluiting bij Duitschland of bij een Donaufederatie, Sovjet-Rusland zal aan de Int. Ver- keersconferentie te Genève deelne men. Stappen van de Fransche, Engel- sche gezanten te Weenen in verband met de oprichting van een nieuwe Weensche gemeentepolitie. VERPACHTING VAN STAATS- GRONDEN. Op de vragen van het Tweede Ka merlid, den heer Van den Heuvel, be treffende de voorwaarden in zake de verpachting van Staatsgronden, in ver band met de Jachtwet heeft de Minis ter van Financiën geantwoord, dat de voorwaarden van de verpachting in den Nieuwen polder in 't Hellegat en van die van perceelen dijk van de Van Lynden- en Willem III-polders niet met de Jachtwet in strijd zijn. Overigens zal behoudens uitzon deringsgevallen steeds slechts in overleg met den grondgebruiker de vergunning enz. tot jagen worden ver leend. DE ZUIDERZEEWERKEN. De Standaard bereikt een klacht, dat bij de uitvoering der Zuiderzee werken het vloeken zoo algemeen -is, dat de Christelijke arbeiders er terecht aanstoot aan nemen. Niet alleen dat men vloekt, maar men maakt hen zelfs het bidden moeilijk. Het opzicht houdend personeel is in dezen op een enkele uitzondering na niet veël beter. Is zoo vraagt men hier niets aan te doen? Wij brengen deze vraag gaarne ver der zegt de Stand, en wij met haar. NIEUWE ONDERHANDELINGEN IN OCTOBER A.S. Naar verluidt zullen in October a.s. de onderhandelingen hervat worden tusschen Nederland en België, met be trekking tot de kwesties, welke nog hangende zijn tusschen beide landen, ten gevolge van de verwerping van het Nederlandsch-Belgisch verdrag door de Eerste Kamer. Voordat de besprekingen heropend zullen worden, zal minister Beelaerts van Blokland in het begin van Septem ber te Genève een onderhoud hebben met minister Vandervelde. De minis ters zullen elkaar ontmoeten ter gele genheid van de Volkenbondsvergade ring. Zij zullen de voorwaarden onder de oogen zien, waarop de onderhande lingen tusschen Nederland en België hervat kunnen worden. aanbieding deden, geweigerd zijn oU ferte te maken."? II. Zoo ja, kan Zijne Excellentie dan mededeelen, of inderdaad eene Neder landsche firma, of eene buitenland- sche, die in Nederland een fabriek wilde vestigen, geweigerd is, offerte te maken, of dat zulk eene in het maken van offerte bemoeilijkt is geworden? III. Indien zulks het geval mocht wezen, is Zijne Excellentie dan alsnog bereid, te bevorderen, dat de levering van de buizen, noodig voor de aan te leggen waterleiding in Zeeuwsch- Vlaanderen, worde opgedragen aan een Nederlandsche firma, althans aan eene. die deze buizen in Nederland en door Nederlandsche arbeiders wil la ten vervaardigen? IV. Indien vraag III ontkennend be antwoord wordt, wil Zijne Excellentie dan mededeelen, welke redenen er be staan, om de levering van de buizen te gunnen aan eene buitenlandsche en in het buitenland fabriceerende firma? DE PROEFPOLDER BIJ ANDIJK. Naar wordt vernomen, zal reeds zeer binnenkort, n.l. onmiddellijk na dat het zeewater zal zijn afgemalen, in den Andijkschen proefpolder der Zuiderzeewerken een begin worden ge maakt met het nemen van talrijke grondmonsters, zulks »onder feiding van dr. HissJnk, directeur van het Bo- demkundig Instituut te Groningen. Deze monsters zullen onderzocht worden op mechanische samenstelling en tevens op plantenvoedende stoffen, zooals prof. van Bemmelen indertijd heeft gedaan voor de gronden der IJ- polders. Bovendien zal 'n baeteriologsich on derzoek worden verricht, echter niet slechts van de monsters uit den proef polder, doch in vergelijking rhet (be groeide) kwelders en schorren, (niet- begroeide) ingedijkte slikken en ten slotte zal een vergelijking worden ge maakt met verschillende in cultuur zijnde gronden. Op grond van de resultaten dezer onderzoekingen zal dan een geologi sche kaart worden opgemaakt, waarna indeeling van het 40 bunder gropte terrein in strooken zal volgen. Voorts wordt gemeld, dat men hoopt nog dezen herfst met de verkaveling van den polder gereed te komen. In landbouwkundige kringen is men de verwachting toegedaan, dat de er varing in den proefpolder zal leiden tot de conclusie, dat diepe, open be- greppeling op de Zuiderzeegronden als een noodzakelijk kwaad moet worden beschouwd". Natuurlijk zal men om ve lerlei redenen, o.a. machinale bewer king, trachten het zonder deze te stel len, doch de verwachtingen omtrent die mogelijkheid zijn niet hoog ge spannen. Verder heerscht in sommige kringen de verwachting, dat groenmaken met gras en klaver een waardevol middel zal zijn tot in cultuurbrenging; de grond krijgt dan rust. terwijl de on kruidvorming en structuurbederf wor den voorkomen. Vóór alles zal rekening gehouden moeten worden met de conclusie, wel ke uit vroegere gronden kan worden getrokken, n.l. onvoldoende ontwate ring en te vroeg begonnen. Als leider der landbouwkundige on derzoekingen in den proefpolder zal fungeeren ir. W. A. Bosma. Ten slotte vernemen wij, dat waar schijnlijk ook in den proefpolder zei' een laboratorium voor grondonderzoek zal worden gevestigd, zoodat niet alle monsters naar Groningen gezonden behoeven te worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1