DAG-AGENDA. Maandag 1 Aug. 's av.onds acht uur. „Zomerlust", Stationsweg, Tuincon- cert. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 Aug. tot en met Zondag 7 Aug. a.s. waargenomen door de apotneek van den heer P. du Croix, Rapenburg, Tel 807. No. 1. „Tiroler Holzhacker", marsch, Wagner; 2. Ouverture ..Anacreon", Cherubini; 3. „Estudiantina", wals, Waldteufel; 4. Fantaisie „Die Keusche Suzanne", Gilbert; 5. „Mon"Paris'*,.Fox trot. Boyer; 6. Dollar Wals, Fall; 7. la Kermesse", marsch, Geijp. M. U. L. O.-EAMENS. Geslaagd zijn voor het M.U.L.O.- examen te 's-Gravenhage: C. v. d. Sijs, te Leiderdorp; en M. J. van der Beek, te Abbenes. Beiden leerlingen der Geref. U.L.O.- schooi, Hoogl, Kerkgr„ hoofd de heer W. J. Aldershoff Jr. Onze stadgenoot, de heer A. H. Winkelmolen, slaagde te Den Haag voor het examen Hoofdakte. Te Den Haag slaagden voor het M.u.l.o.-examen P. A. Timmers en H. C. v. d. Blij, alhier. Zaterdag is een heerenrijwiel in beslag genomen, dat niet voorzien is van een belastingmerk. Hedenmorgen is om dezelfde reden in beslag geno men het rijwiel van W. H. V. van Zoe ter wou de. De woonwagenbewoner M. B., stond in het Politieblad gesignaleerd als moetende nog 10 boete betalen of 10 dagen hechtenis ondergaan. Toen hij in handen der politie viel, gat hij de voorkeur aan betalen. Door L. G. is geklaagd, dat hij Za terdagavond door een anderen wielrij der A. V. is aangereden op den hoek van de Pelikaanstraat en de Haarlem merstraat. A. V. rèed links van den weg. Het rijwiel van L. G. is bescha digd. Zeker bij de politie minder goed aangeschreven staand persoon, zich noemende Bakker, heeft van de doch ter van de Wed. L. een rijwiel geleend en is er mee vandoor gegaan. Door v. O. is aangifte gedaan, dat hij Zaterdag op den Lagen Rijndijk door een anderen wielrijder J. V. is aangereden, v. O. brak daardoor drie vingers. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. Otten, jm., 25 j. en M. Th. Funke, jd., 25 j.; G. H. Terlouw, jm., en" J. A. Qvërduin, jd. F. A. Schilthuyzen, jm., 28 j. en C. M. Segijn, jd., 23 j.; L. B. J. v. Berkel, jm., 31 j. en M. C. Bentz, jd., 32 j.; F. Briër, jm., 25 j. en M. C. Verhave, jd,, 21 j.; J. Bleyie, jm., 24 j. en S. de Tom be, jd., 24 j.; M. Zijtregtop, jm., ,24 j. en C. Oostveen, jd., 24 j.; F. H. Moor- hoff, jm., 29 j. en M. C. Onvlee, jd., 18 j.; H. v. d. Tuijn, jm., 25 j. en J. Beurse, jd., 28 j.; J. Boon, jm., 20 j. en J. G. Aalbenberg, jd., 19 j. BINNENLAND. ELM. DE KONINGIN EN PRINSES JULIANA. H.M. de Koningin, en H.K.H. Prinses Juliana vertrekken 3 Augustus van Soestdijk naar Noorwegen, vanwaar zij 30 Augustus terugkeeren om zich voor eenigen tijd naar den Ruigenhoek te begeven. DE EERSTE MEDAILLE VAN PRINSES JULIANA. De eerste eigen medaille van Prin ses Juliana zal door haar zeer waar schijnlijk worden gegeven voor de groote keuring uitgaande van de Ko ninklijke Nederlandsche Maatschap pij voor Tuinbouw- en Plantkunde, welke keuring van 2528 Aug. a.s. in de Buitensocieteit te Zwolle zal plaats vinden. DE STORMRAMP. Het hoofdbestuur van het Nederl/ Roode Kruis deelt mede, dat vorige week ten behoeve van de slachtoffers van de cycloonramp 29,592.90 is ont vangen. Verdere giften worden nog gaarne ingewacht aan het bureau Princesse- gracht 27 te 's-Gravenhage, Postgiro- nummer 22120. DE RIJWIELBELASTING. Het Chr. Nationaal Vakverbond heeft den min. van Financiën verzocht een wetswijziging te willen bevorde ren, waardoor het mogelijk wordt door b.v. voor de rijwielbelasting als belastingdienstjaar 1 Mei tot 30 April vast te leggen dat deze belasting in Mei kan voldaan worden, ook door hen, die geregeld van hun rijwiel ge bruik moeten maken. Belangrijke groe pen arbeiders, als b.v. bouw- en land arbeiders, kunnen in Mei deze belas ting met veel minder bezwaar betalen dan in Januari DE GEMEENTEBEGROOTING VAN ZANDVOORT. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben andermaal de begrooting van Zandvoort teruggezonden met de me- dedeeling, dat zij bezwaar hebben te gen goedkeuring, waar de post inkom st enbelasting zoo hoog geraamd it, dat Zaterdagmiddag werd te Enschedé de vliegenier Schol té door de inwoners van zijn geboorteplaats geestdriftig in het van Heekpark gehuldigd. Een foto van het défilé voor den vlieger. Inzet: De kranige vlieger met zijn huisgezin. dit bedrag niet verkregen zal worden. Derhalve dekten de ontvangsten de uitgaven niet. Zij stellen voor het ver- menigvuldigingscijfer van 1.8 te bren gen op 2. VRIJWILLIGE DIENSTNEMING. De actie, om door vrijwillige dienstneming de nadeelen van de lo ting te elimineerem althans tot een minimum te beperken, vindt alom in den lande groote belangstelling. Naar wij vernemen, circuleert thans een request, waarbij door verschillen de Nederlandsche werkgevers de me dewerking wordt verzocht van regee ring en volksvertegenwoordiging om te komen tot een vrijwillig contin gent, terwijl op verschillende plaat sen voor dit doel jeugdorganisaties in wording zijn. DE KWESTIE OUDEGEEST— SERRARENS. In, „De Volkskrant" komt de heer Serrarens terug op bet aanbod van den beer Oudegeest om een commis sie van onderzoek te benoemen in de bekende kwestie tusschen deze beide afgevaardigden naar de Economische Conferentie. De beschuldiging was, volgens den heer Oudegeest: „dat ik met de be doeling jou bet spreken onmogelijk, te maken, geweigerd heb de mede- Werking te verleenen, die bet regle ment voorschijft althans die, zij het met terzijdestelling van het re glement, naar je mij zoudt hebben meegedeeld, gevorderd werd waar door het jou onmogelijk gemaakt zou zijn een redevoering te houden, in dien niet op andere wijze was voor zien ifi de formaliteit, waaraan ik ge weigerd zou hebben te voldoen". Hierop nu antwoordt dé heer Ser rarens: „Als Oudegeest na deze langadem ige polemiek nog het voorstel doet een commissie, te benoemen, dan aan vaard ik dit voorstel. Maar dan moet dit onderzoek niet beperkt blijven tot bet ééne punt, waaromtrent moeilijk bewijzen te le veren zijn, omdat verzoek en weige ring gedaan zijn onder vier oogen zonder getuigen, maar dan moet dit loopen ook over de andere punten van geschil, waarin onze mededee- lingen vierkant tegenover die van den beer Oudegeest staan. Ik heb er vrede mee, dat uitgeschakeld wordt datgene wat meer rechtstreeks de verhouding raakt tusschen I.V.V. en I.C.V. Maar als een onderzoek wordt ingesteld, dan moet datgene wat rechtstreeks op de conferentie betrek king heeft en tusschen ons en Oude geest in het geding was, in dit on derzoek worden betrokken, „Het onderzoek kan verder niet loo pen over de bedoeling, die Oudegee§t met zijn weigering gehad beeft. Over zijn bedoelingen heb ik niets „Het onderzoek moet loopen over de feiten en die kunnen als volgt worden geformuleerd: 1. dat de beer Oudegeest geweigerd beeft, de medewerking te verleenen, die ik hem gevraagd heb om als ex pert bij de algemeene discussies in de conferentie bet woord te kunnen voeren; 2. dat de heer Oudegeest in tegen stelling met de andere Nederland sche gedelegeerden zich slechts als'lid voor één commisie heeft iaten in schrijven, en dat onjuist is de bewe ring van den heer Oudegeest, voorko mende in „Hot Volk" van 7 Juli 1927, dat hij zich voor meer dan één com missie beeft laten inschrijven, ten einde zijn adviseurs in de gelegen heid te stellen aan de werkzaamhe den deel te nemen; 3. in verband met punt 2 is'dan ook noodig een onderzoek in te stellen naar de waarheid van de bewering v. den heer Oudegeest, ,dat de beer Amelink, dankzij mijn royaliteit in een commissie heeft kunnen werken", daar onzerzijds beweerd is, dat de heer Oudegeest zich slechts voor één commissie heeft laten inschrijven en daardoor de heer Amelink geen lid van welke commissie ook geweest is, en dit met Serrarens eveneens het ge val zou zijn geweest, indien de heer Colijn zich in de industrieeïe com missie niet door Serrarens had doen vervangen. Ziehier sober gesteld de hoofdpun ten van verschil. HULDIGING VAN PILOOT SCHOLTE TE ENSCHEDE. Op initiatief van den burgemeester van Enschede is aldaar Zaterdag de vliegenier de heer E. B. Scholte, als oud-Enschedeër, officieel gehuldigd. Des middags werd er.in het G. J. van Heek-park receptie gehouden, waar bij de koene Indië-vlieger en zijn fa milie aanwezig waren. Ook de direc teur der K.L.M., de beer Plesman, was tegenwoordig. Verschillende sprekers voerden het woord, o.w. ook de burgemeester van Oldenzaal, die een plaquette aanbood, en in zijn toespraak zeide, dat de heer Scholte wel zijn opvoeding in En schede genoten heeft, maar dat Ol denzaal toch 7meer had gegeven. De vlieger heeft daar n.l. het eerste le venslicht aanschouwd. Na een défilé, waaraan meer dén 25 vereenigingen deelnamen, en een zegetocht door de stad, werd de heer Scholte door het .gemeentebestuur of ficieel ontvangen. De heer E. J. Berg- sma, burgemeester— van- Enschede, hield daarbij' één "toespraak, waarin hij deed uitkomen van hoeveel be-, lang een geregelde vliegdiënst tus schen Nederland en ïndië en meer speciaal tusschen Twente en Indië is. Uit Enschede, Hengelo en Almelo worden jaarlijks pl.m, 100.000 post stukken en 800 postpakketten naar Indië verzonden, die, 'geschiedde de zending per vliegtuig, Zooveel vlug ger op de plaats van bestemming zou den zijn. Tenslotte sprak de burge meester de hoop Uit, dat bier nog eens een vliegveld zou worden inge richt in 't belang van bet nijvere Twente. De heer Scholte dankte ten slotte in enkele woorden voor de groote hul de hem gebracht. BUITENLAND. DE DRIE MOGRNDHEDEN- CONFERENTIE, De plenaire zitting nitgesteld. De plenaire zitting van de vlootcon- ferentie, die hedenmiddag zou hebben plaats gevonden, is uitgesteld op ver zoek van de Amerikaansche delegatie. De leider der Amerikaansche dele gatie, Gibson, bracht gisterochtend 'n bezoek aan Bridgeman en Isjii om. hun toestemming te vragen - voor dezen stap, welke onmiddellijk gegeven is. Men neemt aan, dat de Amerikaan sche delegatie meer tijd wil hebben voor een nernieuwd ondérzoek dei? Britsche voorstellen en minstens twee dagen voor dat doel zal noodig heb ben. Men verwacht daarom niet, dat de plenaire zitting vóór Donderdag zal plaats hebben. Baldwin in Canada. Naar uit Quebec gemeld woildt, heeft de Britsche premier -Baldwin,, na zijn aankomst aldaar verklaard dat fuj niet verwacht, president Coo lidge gedurende zijn verblijf te Canadal te ontmoeten. Terwijl de premier toegaf, dat da situatie te Geneve niet zeer hoopvol is, gaf hij .niettemin uiting aan de ver wachting, 'dat er een weg zal woijdeni gevonden uit de moeilijkheden. DE ROEMEEN SCHE TROON. OPVOLGING. Carol pretendent? De Parijsche bladen van gisteren pu bliceerden een verklaring, die Zater dagavond uit naam van Prrins Carol van Roemenië door iemand uit zijn omgeving is uitgegeven. De tekst van deze verklaring is: „Prins Carol van Roemenië mach tigt ons te verklaren, dat de brief, waar in hij van zijn rechten van den troon afstand deed. en die door hem ander half jaar geleden is geteekend, hem is opgedrongen door personen, ten aan zien van wie hij er de voorkeur aa.it geeft geen bijzonderheden te verstrék ken of een oordeel uit te spreken". Prins Carol bevestigt verder, dat hij niet van plan is eenigerlei agitatie in) zijn land uit te lokken, doen dat hijl als vader en Roemeen het recht heefü en den plicht om er voor te wa ken, dat aan de grootheid van de na tie geen afbreuk wordt gedaan. Hij beschouwt zich als bevoegd, om persoonlijk tusschenbeide te komen. Hij heeft steeds geleefd als 'n warm en loyaal patriot en hij zal dit blijven. Hij heeft slechts één wensch, en wei om nuttig te zijn voor zijn land. Indien het Roemeensche volk eérf beroep op hem zou doen, gelooft hij, dat het zijn plicht zal zijn, hieraan ta gehoorzamen. HONGARIJE's GRENZEN. Geheim accoord tusschen Bethlen en Mussolini? Van toonaangevende Joego Slavi sche zijde verneemt de te Zagréb ver schijnende „Novosti", dat de Kleine Entente besloten heeft, onder geen omstandigheden voor een internatio naal forum een discussie over het ver drag van Trianon, zooals door Lord) Rothermere en Hongarije gewenschtl wordt, toe te staan. 'De irredentistische tendenzen van Hongarije bewijzen hét' best, dat Hon garije nog steeds een gevaar voor den vrede in Midden-Europa oplevert era dat normale betrekkingen tusschen Hongarije en de aan dat land grenzen de staten niet mogelijk zijn, zoolangl Hongarije zijn gevaarlijke aspiraties niet opgeeft. Eventueel zal de Kleine Entente op de komende Volkenbondsvergadering de bedreiging van den vrede door Hon ga rij e ter sprake brengen. Het blad verneemt voorts, dat Mus solini en Bethlen een geheim bondge nootschap hebben, gesloten, waarin Mussolini belooft aan Hongarije ver schillende gebieden, welke thans toft Hongarije's nabuurstaten behooren, aan dat land te zullen geven. In gezaghebbende Joego Slavische kringen verklaart men, dat Joego Sla- yië niet zal dulden, dat de irredentis tische actie in Hongarije de overhankJ neemt. Joego Slavië zal elke inmen ging van Hongarije in de kwestie den Hongaarsche minderheden in Joego slavië krachtig terug wijzen. Weer is de noodzakelijkheid geble ken van het bestaan der Kleine En tente, aldus besluit het blad; daar zijl de hechtste muur tegen de irredentis tische Hongaarsche plannen is. DE UITBARSTING VAN DEN VESUVIUS. Geen gevaar. Over de uitbarsting van de Vesuvius wordt nader gemeld: Na een periode van 8 maandsn van nagenoeg yolkomen inactiviteit heeft zich de zuidelijke helling een ke gel gevormd van meer dan ioo M. hoog te, die gisternacht gebarsten is. De la vastroom1, die met een vaart van 3 me ter per seconde naar beneden stroomde, heeft zich een bed gevormd van ruim een K.M. léngte bij .5 tot 15 M. breedte De houten trap, langs welke toeristen in den krater plegen af te dalen, is ge heel verschroeid en verschillende instru menten van het observatorium, dieniet zoo gauw versleept konden worden, zijn •eveneens vernield. Ondanks de heftig heid van de uitbarsting en de breedte van den stroom is er niet het minste gevaar, en de laatste berichten melden, aat het onderaardsch gerommel alweer veel zwakker wordt, een teeken, dat de lavastroom aan de opening begint op te houden. NA DE ONLUSTEN IN WEENEN. Gemeentepolitiek en staatspolitiek. De vergadering van den Weenschm gemeenteraad was Zaterdag weder storm achtig. De socialistische meerderheid heeft de instelling van de permanente gemeente politie goedgekeurd. De burgeriijken hadden vóór de steir- ming omVr heftig pretest de zaal verla ten. Ee burgerlijke pers betoogt, dat dis gemeentepolitie een socialistische instel ling in tegenstelling met de staatspoli i is, en het verkrijgen van vrede en ra.t in Oostenrijk in gevaar brengt. Een groot industrieel', Mein!, h eft een oproep tot President Hainisch gericht lf>m het initiatief te neinen tot hot ver krijgen van een godsvrede tusschen de pariijen en h:t vormen van een .hul fonds voor de slachtoffers de:- tr:c\;c e: Meinl zegt zelf een groot be T:g toe. HET SOVJET GEBOUW TE LENTI- GRAD IN DE LUCHT GEVLOGEN? De Parijsche correspondent vin H t Volk reinde Zaterdagochtend Er loopen hier geruchten, ('at ta'rij' .Sovietambtensren te .Leningrad e: slachtoffer zijn geworden van con g iv. lijken aanslag. Volgens deze b ri h e zou het Sovjetgebouw te L ni grai t- r'ens een zi ting van de Sovjet do r 9 1 'a-ijnontploffing in de lu^ht rijn g. i- gen.- Het aantal do:den zou me.r dan ïoo bedragen. Een bericht uit Berlijn Zaterdagm r gen door de Volkredact'e ontvang-.-., maakte eveneens melding van, d t g- -- ruclit. Naar he': Telegr.agent:chap \an Sovjetunie <te Moskou modedoet, zijn 9e j berichten over een aanslag op dn Sovjet. van Leningrad en de vernietigingvaT 1 het Sovjetgebouw door een minnen plif-. i ling, die ico menschen het leven g - j kost zou hebben, van! a Stoit z verzonnok. KORTE BERICHTEN. Een bericht uit Krefeld meldt, dat wegens loongeschillen meer dan 13 o arbeiders en arbeidsters in de zijde in dustrie werden ontslagen. De Brazriiaansche Kamer van Af gevaardigden heeft met 18 tegen 19 stemmen een wetsontwero aangenomen tot onderdrukking vam het commumi (me jn Brazilië. De gewezen kroonprins van Duiscb land zou volgens enkele Berlijnscbe bi» den het voornemen hebben van 0"h naar Potsdam te verhuizen om daar zijn intrek te nemen in het kaste-1 Cecilia- hof. Portugal zou aan Spanje een anti- bolsjewistisch verbond hebben voorg> steld. De prins van Wales, prins George en Baldwin zijn te Québec aan land ge gaan; zij werden door een geestdriftige menigte verwelkomd. Zaterdagmiddag werd, in vijf zalen van het Museum Plantin-Moretus, de tentoonstelling geopend, die een beeld wil gevén yan het geestesleven te Ant werpen in Rubens' tijd. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. In de Zaterdag gehouden vergade ring zijn de algemeene beschouwingen over de próvinciale begrooting voort gezet. De heer VAN HOUDT (S.G.P.) eenigè opmerkingen van politieken aard mar kende, zeide, dat ten onrechte de voor stelling i9 gewekt alsof het bij de ver kiezingen zou gaan om de coalitie. Dë gecoaliseerde partijen zijn bij de ver kiezingen in de minderheid gebleven, hetgeen bewees, volgens spr. dat dé kiezers meer en meer een afkeer krij gen van samengaan met Rome. Deze samenwerking achtte sur. tegen de confessie en in- strijd met de volkshis torie. Het sloopen van deze samenwer king is spr.'s doël. Wat de verhouding tot links be treft, de S.G.P. staat diametraal tegen over links, is in den volsten zin rechtsch in zooverre zij geheel en al zich wil houden aan de ordonnantiën Gods. Verder zou spreker wenschen, dat vrouwen niet in ambten en openbare lichamen werden toegelaten. De heer TROUW (V.D.) sloot zich aan bij den heer Wsrnaer en drong aan "op aansluiting van het lectrisch net op VoornePutten aan Goeree- Overflakkee. Hij betoogde voorts, dat verbetering van het landbouwonder wijs dringend noodig is op Voorne Putten en vroeg of de provincie geen subsidie kan geven ter bevordering van de stichting van scholen door het rijk. De heer VAN DER WEYDEN (E.K.) besprak de Bodegravensche waterlei ding en. de brug te Koudekerk, ten aanzien waaryan hij hoopte, dat geen halve maatregelen zullen worden ge nomen. Mevr. COHEN TERVAERT (V.B.) wenschte in het verslag een apart hoofdstuk „Kinderbescherming" te zien opgenomen. Spr. bestreed vervol gens de opvattingen van den heer van Houdt over het optreden van de vrouw in openbare lichamen. De heer HOFMANN (R.K.) bracht hulde aan Ged. Staten voor het finan- cieele beleid, doch vreesde, dat de toe stand ongezond zal worden als de pro vincie voortgaat groote subsidies te verleenen. Spr. bracht ook voor het werk op het gebied der volksgezondheid hul de aan Ged. Staten. De heer VERAART (R.K.) besprak de samenstelling van het college van Ge- dep. Staten. De heer ter Laan ging uit van een geheel verkeerden grondslag, waar hij scheen te meenen, dat do evenredige vertegenwoordiging overal moet worden doorgevoerd Wat overigens de coalitie betreft, merkte spr. op, dat de vormipg va" partijen als die van den heer van Houdt beschouwd moet worden als een staatkundig ziekteverschijnsel, uit vloeisel van de door spreker niettemin zeer gewaardeerde evenredige verte genwoordiging. Een gevolg hiervan is, dat er partijtjes komen, die een droom politiek voeren. En het moet in dit college dan ook maar eens gezegd wor den: Zonder coalitie, welke dan ook is geen politiek mogelijk. De heer DE WILDE (A.R.) kwam te rug op het gesprokene door den heer

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2