CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS 8«ta JAARGANG MAANDAG 1 AUGUSTUS 1927 NUMMER 2193 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. De Aardenburgsche kwestie. Inzake de herrie die de gemeente raadsverkiezing in Aardenburg heeft verwekt, is nog steeds geen volle klaar heid ontstaan. Onlangs werd reeds me degedeeld, dat het onderzoek had uit gewezen, dat op een aantal stembiljet ten de bijvoegingen, die de ongeldig heid teweegbrachten, door andere pot- looden zouden zijn gemaakt dan door de kiezers gebruikt werden. De Burgemeester van Aardenburg deed in den Gemeenteraad een voor stel dat ook een tipje oplicht van den sluier. Dit voorstel luidde: „Overwegende, dat uit het door de commissie van onderzoek der geloofs brieven uitgebracht advies blijkt, dat de ingezonden .geloofsbrieven en de door de wet vereischte en overgelegde stukken der nieuwbenoemde raadsle den van den gemeenteraad in orde zijn bevonden. overwegende echter, dat het wen- schelijk is, dat alle voorschriften der Kieswet bij eene stemming zoo nauw keurig mogelijk in acht worden geno men, overwegende dat bij de gehouden stemming voor den gemeenteraad op Zaterdag 21 Mei 1927 niet opgevolgd is het voorschrift vervat in artikel 86 eerste lid der Kieswet, hetwelk voor schrift, dat de voorzitter de stembiljet, ten opent en na opening van elk stem biljet den naam mededeelt van den candidaat op wien een stem is uitge bracht, overwegende^ dat bij deze stemming de stembiljetten gemakshalve eerst door en kele leden van het stembu reau zijn geopend, toen lijst- gewijze zijn gerangschikt, terwijl pas daarna de voor zitter denamen derverschil- 1 en-de candidaten lij stgew ij- ze voorlas, besluit, - waar bij de stemming voor leden van den gemeenteraad gehouden op Zaterdag 21 Mei 1927. niet alle voor schriften der Kieswet zijn in acht ge nomen met name art. 86 eerste lid dier wet, le. te bepalen, dat deze stemming niet als geldig kan worden beschouwd en mitsdien de door het hoofdstembu reau tot leden van den gemeenteraad verklaarde personen niet als zoodanig worden toegelaten, 2e. de aandacht der betrokkenen er op te vestigen, dat ingevolge art. 33 der gemeentewet zij gedurende acht dagen te rekenen van den datum van dit besluit schriftelijk bezwaren daar tegen kunnen indienen bij Gedeputeer de Staten dezer provincie." Het komt hier op de laatste overwe ging van het besluit aan. Dit is een practijk die in verschil lende stembureaux gevolgd wordt. Dat zij, afgescheiden van de vraag of het niet in strijd is met de uitdrukkelijke bepaling dat de voorzitter de stembil jetten opent, tot ernstige ongeregeld heden kan leiden, toont het Aarden- burgsche geval. Behalve de leden van het stembureau nemen ook soms an dere personen aan die werkzaamheid deel. Wanneer nu de controle niet bij zonder streng is, bestaat de gelegen heid om op de s+embiljetten bijvoegin gen te plaatsen nog voordat de ople zing heeft plaats gehad. Het gevolg van het Aardenburgsche geval zou kunnen zijn om op het on- gewenschte van dit voor-sortee- r'en de aandacht te 'vestigen. Naar onze meening moet de volgor de van het werk van het stembureau zijn, na het vaststellen van het aantal stemmen, direct tot het aflezen van» de namen der gekozenen over te gaan. Doet men dit niet- dan stelt men de deur open voor vervalschingen, die zich te Aardenburg blijkbaar hebben voorgedaan. Het geld voor de propaganda Het is bekend, dat de propaganda voor de wereld-revolutie, van uit Moskou geleid, tot heden ruim in de centen zat Menigeen heeft zich wel eens afgevraagd waar de bolsjewie ken aan dat geld kwamen. Men moge al aannemen, dat bij de slechte ver zorging van de economische behoef ten van het eigen land, zoodoende een aardig bedrag overblijft voorde propaganda, toch gelooven wij niet dat de leiders zoo dwaas zullen zijn om dat geld met hdnden vol in het buitenland te vergooien en eigen land te kort te doen. Evenmin mogen wij aannemen dat de Russische bevolking daar genoegen mee zal nemen. Jntegardeel het buitenland heeft zelf daaraan meebetaald in de tot nul gereduceerde Russische staatsfond sen die de Sovjets weigeren weer I BUREAUHooigracht 35 Leiden waarde toe te kennen. Dat is diefstal in het groot, maar wat geeft een Bols jewiek daarom. De russische staats- juweelen en de juweelen van de vor ste i geslachten hebben voorts een aardig sommetje opgebracht. Ook dat is diefstal. Maar ook hadden petroleUmmaat- schappijen contracten afgesloten met Rusland. Door zich ook van deze con tracten niets aan te trekken en een voudig de Russische olie, die volgens die contracten niet meer hun eigen dom is, nogmaals te verkoopen, steelt de Sovjet nogmaals. Dat alles, al deze sommen, worden blijkbaar aangewend voor financie ring van de wereldrevolutie-propa- ganda. In alle landen van Europa, ook in Nederland, wordt op deze wijze ook met het geld aan de Ned. Kon. Petro- leummaatschappij ontstolen, propa ganda gemaakt. In Engeland heeft men er een stok je voor gestoken, toen de heeren al te brutaal optraden. Frankrijk, Ita lië dreigden ook reeds. Maar in Wee- nen ging het reeds goed. In China en Voor-Indië wordt met groote brutali teit de propaganda gevoerd. Ook in ons Indië hebben de heeren geld ge noeg en dat doet wonderen bij een voudige zielen. 't Wordt tijd, dat wij de oogen ope nen. Daarom juichen wij ook toe den oproep, dien Sir Deterding, de Direc teur van de Koninklijke, deed uit gaan. Wij moeten wakker worden, natio naal en politiek, maar ook econo misch. Het Russische bolsjewisme heeft ons lang genoeg met wapenen, voor ons eigen geld gekocht, bestookt. Maar dat De Notenkraker op hate lijke wijze den spot drijft met deze pogingen, getuigt dat de Sociaal-De mocraten als het er op aankomt nog zoo afkeerig niet zijn van deze Rus sische revolutie-propaganda. Dat geeft te denken en maant tot voor zichtigheid ook tegenover deze hee- Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 STADSNIEUWS. nationale: wedstrijden „de zijl". Reccrdpcgingen op een korte baan. De Zwemfeesten ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Zwem- vereeniging „De Zijl" zijn Zaterdag middag besloten met de nationale wedstrijden. Het weer hielp schitterend mee tot welslagen van deze wedstrijden, hoe wel in het begin een paar regenbuitjes de aanwezigen kwamen verrassen. De belangstelling voor deze wed strijden was bijzonder groot, aange zien tal van zwemsters en zwemmers van naam hadden ingeschreven. Jam mer genoeg echter bleek de wed- strijdbaan onvoldoende om ëventuee- le records te verbeteren. Bij nauwkeu rige meting bleek zij ongeveer 30 c.M. te kort te zijn. Zulks was te meer jammer, wijl inderdaad de kans had bestaan, dat eenige records waren neergehaald. Dat bleek al dadelijk bij het num mer 400 M. snelzwemmen voor dames. Mejuffr. Braun (O.D.Z.) toch slaagde in den tijd dezen afstand met niet minder dan 29 2/5 sec. te verbeteren, gedeeltelijk natuurlijk tengevolge van de korte baan, doch de tijd is wer kelijk schitterend. Mej. Truus Klap wijk, die het record over dezen afstand op haar naam heeft met 6 min. 39 1/5 sec., deed er nu 2 sec. langer over. Ook de heeren maakten over dezen afstand een zeer goeden tijd, slechts 3 3/5 sec. (de Man) boven het Ned. re cord. In het nummer 100 M. rugzwem- men, waarvan het wereldrecord staat op naam van mej. Willy den Turk (R. D.Z.), maakte zij thans een tijd van 1 min. 25 sec. Fe vel in mej. Baumeis- ter een ernstig concurrent, hebbend, gaf mej. den Turk zich toch niet ge heel, zoodat zij 3 sec. boven haar eigen record bleef. De heer Liezenberg (Waterratten) bleef in dit nummer slechts 11/5 sec. boven het Ned. record. Ook in het nummer 100 M. snel zwemmen werden prachtige tijden ge maakt. De recordhoudster mej. Baron (O.D.Z.) had zware concurrenten in haar clubgenooten, de dames Braun en Baumeister. Deze sloegen haar respectievelijk met 4 en 2/5 sec. Mej. Baron bleef 4 4/5 sec. boven haar eigen record. Van de heeren was Bannenberg (A.Z.) in dit nummer verre de beste. Zijn tijd was 31/5 sec. hoven het Ned. record. Ook in de 4 X 50 M. wisselslag es tafette voor dames zou een record ver betering mogelijk zijn geweest. Do Onderl. Dames Zweinclub toch bleef Gewone advertentiën per regel 22'/i cent Ingezonden Mededeelingen, dnbbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage- lijks geplaatst ad 40 cent. BM—oriiin. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Drie ongelukken Gp é-Sn dag te Oegstgeest. Roofoverval te Ben Haag. Buitenland De plenaire zitting tier vlcotconfe- rentie is oj varzesk van de Amari- kaansche delegaJa uitgesteld. Een verklaring van Frins Corel van Roemenië. Mussolini en EeiLlon zouden een geheim bondgenootschap hebben ge sloten. De Weensche gemeenteraad heeft de instelling van de permanents ge meentepolitie goedgekeurd. ie uen rïaag heelt m perceel Hoelkade 176 een brutale rootovc. ,al plaats gehad, waarbij de oude man mishandeld, gekjieveld, een brandkast gefor ceerd en een bedrag van circa 6000 gulden gestolen werd. (Zie ons Bijblad). Een foto van het huisje, terwijl de recherche er binnen gaat. niet minder dan 21/5 sec. beneden haar eigen record, dat op 2 min. 43 2/5 sec. staat. Het nummer schoonspringen voor dames werd een mislukking, wijl mej. Baron en mej. Braun zich terugtrok ken, omdat mej. Klapwijk in de jury zat. Een vriendschappelijke waterpolo- wedstrijd tusschen L.Z.C. en H.Zf en P.C vormde het slot der goedge slaagde wedstrijden. De L.Z.C. won met 2—1. De uitslagen luiden: 50 M. snelzwemmen dames: 1. méj T. Baumeister (O.D.Z.) in 33 2/5 sec.; 2. mej. M. Baron (O.D.Z.) in 34 sec.; 3. inej. S. Sigmond (R.D.Z.) in 361/5 sec. 50 M. snelzwemmen heeren: 1. S. v. d. Meer (H.V.G.B.) in 29 4/5 sec.; 2. J. v. Meerten (U.Z.C.) in 30 sec.; 3. H. Lamster (H.Z. en P.C.) in 30 2/5 sec.; 4. P. v. Ommeren (H.V.G.B.) in 30 4/5 sec. 400 M. snelzwemmen dames (Ned. record 6 min. 341/5 sec.): 1. mej. M. Braun (O.D.Z.) in 6 min. 9 sec.; 2. mej. Truus Klapwijk (R.D.Z.) in 6 min. 411/5 sec. 400 M. snelzwemmen heeren (Ned. record 5 min. 57 4/5 sec.): i. Th. J. de Man (U.Z.C.) in 6 min. 11/5 sec.; 2. H. v. d. Woud (R.Z.C.) in 6 min. 18 4/5 sec. 100 M. schoolslag dames: 1. mej. M. Baron (O.D.Z.) in 1 min. 32 3/5 sec.; 2. mej. Cor v. Gelder (R.D.Z.) in 1 min. 36 4/5 sec. 100 M. schoolslag heeren: 1. C. H. Vrugt (Waterratten) in 1 min. 241/5 sec.; 2. L. Lieftinck (U.Z.C.) in 1 min. 25 2/5 sec.; 3. L. Korpershoek (R.Z.C.) in 1 min. 26 1/5 sec. 100 M. rugzwemmen dames (Ned.- en wereldrecord op naam van mej. W. den Turk in. 1 min. 22 sec.): 1. mej. W. den Turk (R.D.Z.) in 1 min. 25 sec.; 2. mej. F. Baumeister (O.D.Z.) in 1 min. 29 1/5 sec. 100 M. rugzwemmen heeren (Ned. record op naam van H. Wilgenburg in 1 min. 211/5 sec.): 1. A. Liezenberg (Waterratten) in 1 min. 22 2/5 sec.; 2. J. H. de Haas (Z.I.A.N.) in 1 min. 23 sec. 100 M. snelzwemmen heeren (Ned. record op naain van mej. Baron in 1 min. 161/5 sec.): 1. mej. M. Braun (O.D.Z.) in 1 min. 17 sec.; 2. mej. T. Baumeister (O.D.Z.) in 1 min. 20 3/5 sec.; 3. mej. M. Baron (O.D.Z.) in 1 min. 21 sec. 100 M. snelzwemm enheeren (Ned. record op naam van Korsten in 1 min. 51/5 sec.): 1. P. L. Bannenberg (A.Z.) in 1 min. 8 2/5 sec.; 2. S. v. d. Meer (H. V.G.B.) in 1 min. 11 1/5 sec.; 3. P. v. Ommeren (H.V.G.B.) in 1 min. 12 2/5 sec. Van Spall-bokaal alleen voor inge zetenen van Leiden, gewonnen door J. Buys (L.Z.C.) in 1 min. 13 4/5 sec. Wisselslag estafette 4 X 50 M., (schoolslag, rugslag, vrije slag) da mes (Nèd. Record op naam O.D.Z. in 2 min. 43 2/5 sec.): 1. Onderl. Dames Zweinclub in 2 min. 411/5 sec.; 2. Rot- terd. Dames Zwemclub in 2 min. 49 3/5 sec. Idein heeren: 1. Utrgchtsche Zwem club in 2 min. 261/5 sec.; 2. De Water- letten in 2 min. 26 3/5 sec.; 3. Rot- terd. Zwemclub in 2 min. 34 sec. (Z.l. A.N. met 2 min. 33 1/5 sec. Gediskwa lificeerd wegens coachen). Schoonspringen voor dames: 1. mej. A. de Groot (.U.Z.C.) 92 4/10 punt. Schoonspringen voor heeren, junio res en nieuwelingen: 1. G. Boot (De Delit) 102 9/10 punt. Schoonspringen voor heeren senio res: 1. J. L. Stotijn (H.Z, en P.C.) 180 2/10 punt; 2. F. Bodijn (IJ) 135 6/10 p.; 3. J. H. de Haas (Z.I.A.N.) 129 4/10 punt. Waterpolo: (vriendschappelijk) L. Z.C.—H.Z. en P.C. 2—1. 3s-jarig jubileum. Heden herdenkt de heer J. Boehmer den dag, waarop hij voor 30 jaren als boekhouder in dienst trad van de Diaconie der Ned. Herv. Gemeen ie, alhier. In deze dertig jaren heeft deze be scheiden, rustige en vooral bereid willige boekhouder zeer veel voor de Diaconie gedaan. Het college van Diakenen heeft zich dan ook opge maakt om den jubilaris warm te hul digen. Hedenavond zal deze huldi ging plaats hebben. We komen mor gen hierop nog nader terug. gouden jubileum. Zaterdag herdacht de heer P. Gor dijn den dag, waarop hij voor 50 jaar als 13-jarige jongen in betrekking kwam bij de firma W. F. Maas en Zo nen, scheepsbouwers, alhier. De heer Gordijn werd des morgens te half elf in een der loodsen der werf aan het Utrechtsche Jaagpad, met zijn echtgenoote ontvangen en aller eerst gecomplimenteerd door den oudsten patroon, den heer W. F. Maas, die het een groot voorrecht achtte den jubilaris te mogen toe spreken. Spr. memoreerde, dat er hem in al die jaren veel over het hoofd is ge gaan. De jubilaris heeft n.l. zoowel den vader als den grootvader van den tegenwoordigen patroon gediend. Verder schetste spr. in enkele woor den de trouwe plichtsbetrachting van Gordijn, die een voorbeeld voor allen was. De jongste patroon, de heer P. C. Maas, sprak hierna den jubilaris met enkele woorden toe en wees er o.m. nog op, dat het voor hem een heel aardig gezicht zou wezen, als hij eens kon zien de lange rij van schepen en scheepjes, die in die jaren de werf hebben verlaten. Hierna voerde de heer J. P. Ver- vark het woord, die namens het per soneel Gordijn gelukwenschte met. zijn jubileum. Spr. schetste hoe het slechts een enkeling gegeven is 50 jaar achtereen in een zwaar bedrijf als het scheeps- bouwvak werkzaam te zijn, maar zeldzamer nog is het, dat men al die jaren bij eenzelfde firma werkzaam is. De jubilaris kon er trotsch op zijn onder vier geslachten gewerkt te heb ben. Voor allen, die hier werken of ge werkt hebben, was Gordijn steeds welwillend en hij was hun allen een voorbeeld. Hij weet ohder hen een geest te scheppen, die voor heft on misbaar is. Als stoffelijk aandenken aan dit mooie jubileum biedt spreker den ju bilaris hierna een fraaie rookstoel en rooktafel, geheel voorzien, terwijl daaraan van do familie van de pa troons nog toegevoegd werden, een plant op tafel en fraaie bloemen voor de echtgenoote van den jubilaris. Deze dankte hierna voor de wen- schen en geschenken en nadat een glas wijn was geschonken was de huldiging afgeloopen. afscheid van den commissaris van politie p. stapel. Zaterdagmiddag heeft de heer P. Stapel, commissaris van politie, die gelijk gemeld den dienst met pensioen gaat verlaten, afscheid van het corps genomen. Dit afscheid had plaats in de theorie zaal. Behalve vertegenwoordigers van de politie, administratie en recherche, warén' bij dit afscheid tegenwoordig de hoofdinspecteurs Balfoort en de in specteur Weijers, v. d. Wal, de Bock en van Wijk. De heer Stapel hield een korte rede, omdat de dienst geen lang oponthoud toeliet. Spr. wees er op. dat hij in de tien jaar dat hij commisaris is ge weest, het niet allen naar den zin heeft kunnen maken. Hij heeft gehan deld naar beste weten en zooals hij het dienstbelang zag. Spr. dankt voor de ondervonden medewerking. Hij verlaat het corps meer dan tevreden en spoort de leden aan om de eer van het. corps hoog te houden. Kort geleden is spr. gehuldigd ter gelegenheid van zijn zil veren jubileum als commissaris. Dit was de oorzaak om thans te bedanken voor een souvenir van het politieper soneel. Spr. hoopt dat hij door zijn wei gering, zijn ondergeschikten, van wier aanhankelijkheid hij overtuigd is, niet al te zeer heeft teleurgesteld. Ten slot te brengt de heer Stapel speciaal den hoofd-inspecteur den heer Balfoort, dank voor zijn medewerking, en hij zegt het commando van het corps in vol vertrouwen tijdelijk aan hem over te dragen. Even voor het afscheid van 't corps ontving de heer Stapel het bericht, dat hij benoemd is tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De mededeeling daarvan werd met applaus door het politiepersoneel begroet. Op uitdrukkelijk verzoek van den heer Stapel werd in het belang van den dienst zijn afscheidswoord niet be antwoord. Het politiepersoneel, hoog en laag, drukte den scheidenden com missaris de hand. autobotsing. Zaterdagmiddag te halfvier had op de Breestraat, hoek Korenbeurssteeg, een botsing plaats tusschen een vracht auto van de firma De J., Nieuwe Rijn alhier en een auto, bestuurd door den fabrikant H. J. Z. uit Hengelo. De vrachtauto kwam uit de Korenbeurs- steeg. toen de personenauto uit de richting Hoogewoerd. door de Bree straat reed en volgens verklaring van den bestuurder van den vrachtauto geen signalen gaf. De personenauto reed den vrachtwa gen in de flank aan, waardoor deze grootendeels werd vernield De be stuurder van den vraentauio bekwam eenige lichte verwondingen. leidsche spaarbank. Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand Juli ingelegd 3.66.136.86 en terugbetaald 448.384.89, terwijl 107 nieuwe inleggers zijif ingeschreven en 81 boekjes geheel werden uitbe taald. Het tegoed der 16069 Inleggers be droeg einde Juli 6.3 parkconcert. Het programma voor het concert in het Kooipark, op Dinsdag 2 Aug., te 8 uur, luidt;

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1