kwart der productie plaats heeft, een half uur na de windhoos weer geheel in bedrijf was, terwijl de z.g. oude af- deeling Maandag a.s. weder volop zal werken. De fabricage van vloeibaar koolzuur kan ongehinderd worden voortgezet. financieele redenen zijn oordeel voor. Met die tweeslachtige houding moet de heer Hofmann ophouden, hij moet niet spreken als medicus, een kwar tier later als raadslid, een kwartier als Statenlid, een kwartier later als oud-wethouder, een kwartier later als mensch. Ook had de heer Hofmann zich moeten onthouden van het be spreken van het vaccinatievraagstuk. De heer LINGBEEK (H.G.S.) betoog de, dat het ouderwetsche, gereformeer de standpunt niet is: de school aan de ouders, doch: de school aan de over heid. Indien dit juist is. is er ook niets tegen, dat zij op de school ook haar medische zorg laat gelden. Spr. stond niet onsympathiek tegen over de mededeeling van Ged. Staten. De heer BERGMEIJER (S.D.) herin nert eraan, dat te Dordrecht 't school toezicht met weerzin ontvangen is door de ouders, doch dat door tactisch optreden dér artsen die weerzin snel verdwenen is. Spr. sloot zich geheel aan bij den heer de Jongh. 'De heer v. BURINK (Comm.) consta teerde, dat alles wat er gesproken is, behalve het slot van de rede van den heer Lingbeek, buiten de orde was. Vooral de rede van den heer Rutgers was spr. tegengevallen. De heer Rut gers is oud-minister en spr. meende, dat men voor ministers menscheu neemt met een gezond en goed stel hersens. De heer BRAAT (P1.B.): Dan moet je maar eens komen kijken. De heer v. BURINK: De heei1 Braat weet dat beter dan ik en als hij zegt, dat men voor ministers menschen zon der hersens kiest, moet ik dat geloo- ven. De VOORZITTER: Nu geloof ik, dat u een klein beetje buiten de orde bent. De heer v. BURINK noemde de rede van den heer Rutgers buitengewoon laag bij den grond en daar de heer Rutgers een opmerking over Sovjet- Rusland had gemaakt, zou spr. hem daarop bij de algemeene beschouwin gen van antwoord dienen. De heer BORGHOLS (Ged.) consta teerde, dat er van de zijde der gemeen tebesturen weinig belangstelling be stond, waaraan misschien ook de cir culaire van minister Kan niet vreemd was. Ged. Staten hebben zich toen ge wend tot de Ver. van Ned. Gemeenten die zeer enthousiast was en naar U- trecht verwees. Nu wisten Ged. Staten, dat daar de zaak mislukt was, omdat men daar een provincialen schoolart- sendienst heeft willen maken. Spr. be riep zich op dr. Heijermans, die een prov. schoolartsendienst een organisa torische fout genoemd heeft. Ged. St. kwamen op de gedachte het Groene Kruis te raadplegen en had met ver tegenwoordigers van het hoofdbestuur daarvan besprekingen. Het hoofdbe stuur heeft met levendige belangstel ling van deze besprekingen kennis ge nomen en aanvaardde gaarne de op dracht van Ged. Staten, als gevolg waarvan 'verschillende organisatori sche maatregelen ter bevordering van de zaak genomen zijn. Ged. Staten hebben aan de werk zaamheid van Het Groene Kruis met zijn 130 afdeelingen prettige herinne ringen. Het is nu zaak rustig af te wachten hoe de resultaten zullen zijn, Wat den principieelen kant van de zaak betreft was spr. het eens met den heer Warnaar dat dit de taak der ouders is. Maar er zijn ouders, die hun plicht niet nakomen, en die kinderen worden daarvan v de dupe. De heer BEEKENKAMP (V.B.) wil de de zekerheid hebben, dat Ged. St. in ieder geval zullen voorstellen 50 pet. van de voorbereidingskosten te be telen. De VOORZITTER merkte op, dat geen stuiver kan worden uitgegeven, zonder de toestemming van de Staten. De heer v. AALTEN (V.D.) maakte uit het uitblijven van een voorstel der tegenstanders van de werkwijze der Ged. St. op, dat er zulke tegenstan ders niet zijn. De VOORZITTER betwistte de juist heid dezer gevolgtrekking en zeide te moeten overwegen, gezien de debatten of het wel heel nuttig is mededeelin- gen als thans gedaan zijn aan de Prov. Staten, in de toekomst nog eens te doen. De vergadering werd te 12.55 ge schorst tot 2 uur. In de middagzitting was aan de or de het voorstel van Ged. Staten tot het toekennen van pensioen aan het oud lid van Ged. Staten, H. de Wilde. De heer BRAAT (Pl.B.) verzocht aanteekening, dat hij hiertegen was. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen Aan de orde was de interpellatie- Werker in verband met de door de re geering voorgestelde schrapping van art. 161 der Prov. Wet. De heer Werker had in de opening3- zitting reeds een toelichting hierop gegeven. De heer v. BOEYEN (Ged.) zette de kwestie itn haar historisch verband en merkte op dat de voorgestelde wij ziging geheel is in overeenstemming met hetgeen practisch mogelijk is en Ged. Staten hebben, toen in 1925 hun advies gevraagd werd over een voor ontwerp, er op aangedrongen de Prov. Wet te wijzigen en in overeenstem ming te brengen met de Grondwet van 1887. De heer WERKER (V.D.) merkte op, dat het gaat om een oude staatsrech telijke kwestie. Wie een recht heeft, doet niet verstandig het zich te laten afnemen en een feit is het, dat hier een recht aan de Prov. Staten wordt ontnomen. Terecht merkte de heer v. Boeyen op, dat de Grondwet in 1887 het toezicht aan Ged. St. opdroeg, maar wien iets is afgenomen, die be hoeft zich niet nog meer te laten af nemen. Spr. stelde een motie voor, waarin aan de Staten-Generaal wordt meege deeld, dat de Prov. Staten prijs stellen op het behoud van den verantwoor dingsplicht van Ged. Staten aan de Prov Staten. De beer v BURINK (Comm.) drone er op aan, heden niet te berinnen met de begrooting. daar vele leden niet aanwezig kunnen blijven, in verband met de gemeenteraadszitting te Rotter dam. Spr. stelde voor heden geen be slissingen te nemen en niet met de begrooting aan te vangen. Het voorstel werd verworpen met 3523 stemmen. De heer ZADELHOFF (S.D.) stelde voor de stemming over de motie-Wer ker te bepalen op Vrijdag bij den aan vang der vergadering. Het voorstel werd verworpen met 372ó stemmen. De heer v. STAAL (S.D.) steunde het betoog van den heer Werker. Spr. zag in de voorgestelde wets wijziging een aanval op de democra tie. Hij wees er op, dat Ged. St. reeds eenige malen verklaard hebben over bepaalde zaken niet interpellabel te zijn en dat het daarom noodig is den verantwoordingsplicht te handhaven. De heer HOFMANN (R.K.) zegt, dat het gaat om de vraag of de Staten zijn een zelfbesturend lichaam. Bij de ka tholieken heerscht daarover verschil. Nu is het aan den eenen kant juist, dat Ged. Staten uit uitvoerders van de Rijkswet zelfstandig zijn, doch aan den anderen kant, als Gedeputeerden aan de Prov. Staten verantwoording schuldig zijn. Spr. zou daarom de vraag beantwoord willen zien of Prov. Staten dan wel Ged. Staten als een besturend college moeten worden be schouwd. De heer RUTGERS (A.R.) kon zich voor een groot deel, doch niet geheel met het betofcg van den heer Boeyen vereenigen. Het argument dat als ge volg van het afleiden van het toezicht naar Ged. St. ook het interpellatie- recht vervalt, achte spr. niet juist. De verantwoordingsplicht kan zeer goed blijven bestaan, zij het op een anderen grondslag. De vraag is echter of het nuttig is, dat hij blijft bestaan. Daar over zijn drie opmerkingen te maken: le. Prov. Staten staan buiten de pro cedure en het interpellatie-recht hangt in de lucht; 2e. de Prov. Staten als in terpelleerend lichaam, hebben niet de bevoegdheid die een interpellant heeft in andere gevallen, in dien zin. dat de Prov. Staten niet de hooge hand heb ben over Ged. St., die in het toezicht op de gemeentebesturen beslissings recht hebben; 3e. is het de vraag of het nuttig is het toezicht te brengen van de Ged. St. naar de Prov. St.. ten aanzien waarvan spr. opmerkte, dat het juist is, dat leden van Ged. St. geen zitting hebben in gemeentebe sturen, doch leden van gemeentebe sturen wel zitting kunnen hebben in de Prov. Staten. Spr. meende dat Prov. Staten wijs zullen doen de motie-Werker niet aan te nemen. De heer DREES (S.D.) vroeg hoe het mogelijk is, dat de wetgever 40 jaren lang geen behoefte heeft gevoeld de Prov. wet te wijzigen na de wijziging van de Grondwet, zelfs niet als op an dere punten de Prov. wet gewijzigd werd. Indien er tegenspraak was tus- schen de Grondwet en de Prov. wet zou dit niet wel mogelijk geweest zijn. Volgens spr. is de redeneering zoo ge weest. dat het toezicht wordt uitge oefend door Ged. Staten doch dat zij verantwoordelijk blijven aan de Prov. Staten. De heer DE KANTER sprak over het ingewikkelde der kwesties waarin Ge- dep. St. betrokken worden, doch in het toezicht is verandering gekomen en de gevallen waarin de Prov. Staten in- terpellatierecht wenschen. zijn die ge vallen, waarin Ged. Staten hun poli tiek inzicht aan de gemeentebesturen opleggen. Het interpellatierecht kan zijn nut hebben om te toetsen of de al gemeene opvattingen van Ged. Staten overeenstemmen met die van Prov. Skaten. Spr. meende, dat de geschillen tusschen Prov. Staten en meer conser vatieve colleges van Ged. Staten niet vreemd zijn aan de onderhavige wets wijziging, en betoogde, dat het van be lang is, dat de Prov. Staten, gekozen door het volk, moeten opkomen voor hun recht om invloed uit te oefenen op de gemeentebesturen. De heer SCHOKKING (C.H.) betoog de. dat de grondwetswijziging van 1887 wel degelijk het toezicht op de gemeen tebesturen aan Prov. Staten heeft ont nomen. Spr. meende, dat ook zonder het interpellatie-recht Ged. Staten wel op vragen zullen kunnen antwoorden en achtte de onderhavige wetswijzi ging slechts het doortrekken van de lijn, in 1887 getrokken. Een recht, dat niet behoorlijk kan worden uitge oefend, brengt verwarring. Een aan slag op de democratie, zag spr. niet in de wetswijziging, want hij achtte het niet in het belang van de democratie, dat de bevoegdheden der verschillende colleges niet scherp zijn afgescheiden en dat over dezelfde zaken in drie col leges gesproken kan worden. Wil men het toezicht op de gemeentebesturen aan de Prov. Staten laten, dan moet men ook consequent zijn en in dit col lege geen leden van gemeentebesturen toelaten. De heer VERBROEK (V.B.) was er niet van overtuigd, dat in 1887 een be langrijke wijziging van de verhouding tusschen provincie en gemeente be doeld is. Men heeft in 40 jaren nooit de behoefte gevoeld de Prov. wet te wijzigen op dit punt en de vraag is of het nu noodig is. Het zou natuurlijk verkeerd zijn van de Staten een hof van appel te maken voor gemeente raadsbesluiten, maar het is onjuist, dat de Grondwet van 1887 de onderha vige wijziging van de Provinciale wet noodzakelijk maakt. De heer Werker dupliceerde. De heer van Boeijen tripliceerde. Over de motie werd vervolgens ge stemd. Bij de stemming verlieten een aan tal leden de zaal. Uitgebracht werden 31 stemmen, waarvan 25 tegen en 6 voor. Het ver- eischte .aantal leden was dus niet aan wezig. De heer MOOIJMAN (R.K.) deelde mee, dat hij bij vergissing voor had ge stemd. De VOORZITTER zeide het levendig te betreuren, dat, waar de Staten slechts twee maal per jaar vergaderen bij een zoo gewichtige kwestie reeds te kwart na vijf het vereischte aantal leden niet meer aanwezig was. Dit kan niet nalaten een slechten indruk te maken. Spr, verdaagde te 5.15 uur de verga dering tot heden 11 uur. UIT DE OMGEVING. BODEGRAVEN. Voor het examen nuttige handwei* ken te Rotterdam, slaagde Mej. H. L Muller alhier. KATWIJK AAN DEN RIJN. Begunstigd door mooi zomerweer maakten de kinderen van de hoogste klasse van de Otto Baron Van Wasse naar van Catwrjkschool een reisje naar Amsterdam. De reis per tram en trein was voor velen al een attractie, daar er onder waren, die nog nooit in den trein nadden gezeten. In de hoofdstad aangekomen, werd eerst een tocht gemaakt over het IJ, waar de groote zeebooten jyerden be wonderd; vervolgens werd door de stad gewandeld naar het Rijksmuseum. De arukke straten werden genomen, en te vens op de groote gebouwen gewezen, als Beursgebouw, Nieuwe Kerk, Konink lijk Paleis. In de Kalverstraat -werd even een zijstraatje ingeslagen, om het stille plek je met zijn antieke gebouwen te midden van Ce woelige straten te bezichtigen. Ruim een uur werd in het Rijksmu seum vertoefd, waarna de inwendige mensch werd versterkt, en een uurtje rust werd genomen. Per tram ging het nu naar „Artis*', waar men genoot bij L.e apen, verscheurende dieren envoo:* ai in 't aquarium. Voor men het wist, was hec zoo laat geworden, dat de groo te winkels, zooais de Bijenkorf ai ge sloten waren. Het uur van vertrek was spoeaig daar en goed en wel arriveer den ze om ruim acht uur, welvoldaan in Katwijk. KATWIJK AAN ZEE. Te Rotterdam staagde voor het .examen nuttige handwerken, Mej. I T. Rooij alhier. KOUDEKERK. De Chr. Zangvereeniging „Koude- kerk's Gem. Koor', hoopt ió Augustus a.s. deel te nemen aan het Nat. Zang concours te Huizen (N.-H.). Zij zal zin gen in de Afd. Uitmuntendheid. Het verplichte n.er is „Het Konings kind", het vrije nummer „De stille wa terlelie". Op Donderdag 4 Augystus a.s. zal aan de dokterswoning alhier gelegen- l.eid bestaan tot kostelooze inenting en herinenting. Men wordt vooral verzocht om trouwboekje of geboortebewijs me de te brengen. De Knap en ver epn. Rom. i i6a, maakte Woensdag een reisje naar Apel doorn en omstreken. Verschillende be zienswaardigheden werden door de kna pen in oogenschouw genomen, en hoogst voldaan keerden ze 's avonds onder hun leiders, de heeren Mieog, Carts en de Jong huiswaarts. LEIDERDORP. Gemeenteraad. Gisteravond 8 uur vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den Burgemeester, den heer G. v. d. Valk Bouman. Aanwezig waren alle leden. Na de opening der vergadering met ambtsgebed wordt een commissie van drie leden benoemd voor het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw ge kozen raadsleden. Nadat de vergadering tqdelijk ge schorst is geweest, wordt op voorstel van den rapporteur der commissie, den heer Klaver besloten, alle nieuw geko zen leden toe te laten. Daarna geeft de Voorzitter aan deQ isten ammenaar gelegenheid tot het voorlezen van de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Daarna deelt de Voorzitter naar aan leiding van de in de vorige vergadering gedane vraag van den heer Klaver in zake het aanbrengen van wijzers op het uurwerk van den toren der Ned. Herv. Kerk mee, dat deze zaak Vrijdag in de vergadering van Kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. zal' ter isfprake gebracht wordt door den heer Splinter. De Voorai tter doet vervolgens mededeeling van de ingekomen stuk ken. Door de Koningin is ontheffing ver leend van de bepaling in art. 59 der L. O. wet 1920, zulks in verband met het langer dan 6 maanden voortduren der vacature van Hoofd der Openbare School, hetgeen verband hield met de plannen tot opheffing dezer school. De subsidie zal dus' toch gegeven worden De uitkeering van het Rijk aan de ge meente is bepaald op f6902,90, evenals vorige jaren. Het aandeel der gemeente in den Keuringsdienst van waren be- draagt voor dit jaar f 298,09. Ingekomen is vooïts een verslag van den keurings dienst voor vee en vleesch over 1926; is ter visie gelegd. Aan B. en \vwerd voor dit jaar een crediet van f 200,verleend voor het e an een speelterrein vo r jeugd. Besloten werd voorts, het huri van tien Gemeente-opzichter aan te slui ten aan bet telefoonnet, alsmede gedu rende tan tijd dat het Hoofd der Cpcnh School in Mil. dienst moet opkomen (24 rla.?en) Mej. Schade tot tijdelijk Hoofd te benoemen en in haar plaats een ande- re assistente te nemen. Inzake het ophalen van asch, wordt besloten tot 15 Augustus de gelegen heid tot inschrijving té openen; en zoo noodig daarna tot openbare aanbestel ding met gunning over te gaan. Vervolgens worden enkele wijzigingen in de begrooting 1927 goedgekeurd. De gemeenterekening dienst 1926 wordt voorloopig vastgesteld met een batig saldo van^f 16.705,51 in den ge wonen dienst. Feitelük komt dit be* drag neer op een kleinen teruggang van het voordeelig saldo, vergeleken met het vorig jaar. De rekening 1926 van de Gezond heidscommissie wordt goedgekeurd, slui tende in ontvangst op f2425,25, in uit gaaf .op f1584,71, zoodat er een voor- oeelig saldo is van f741,24. Ten slotte heeft de vaststelling plaats van de verordening op het gebruik van de gemeentelijke noodslachtplaats. Over deze verordening moet eerst het oordeel der Gezondheidscommissie gevraagd worden, waarna de definitieve vaststel? der begrooting plaats zal hebben, a de rondvraag, die niets oplevert, sluit de Voorzitter te 5 minuten voor 2 de vergadering.. NIEUWKOOP. Gedurende de maand Juni werden ter secretarie aangegeven: 12 kinderen. Overleden 2 personen, 14 personen vestigden zich binnen de gemeente, ter wijl er 17 naar elders werden-afgeschre ven. 2 Huwelijken werden voltrokken De uitslag van de door Dijkgraaf en Heemraden van den polder Nieuw koop en Noorden gehouden aanhesto ding van de vernieuwing van de ophaal brug in üe Kerkstraat, is als volgt: K. C. de Rater f 1340,J. Woerde f1296,P. Bodegraven f1250,R Stam f1249,N. Vink f1180, Hef werk is gegund aan den laag- sten inschrijver. De Arrondissements-Recbtbank te Utrecht heeft .na gedaan verzet vernie tigd het vonnis, waarbij de heer M. J v. d. Mejjden alhier, in staat van fail lissement was verklaard. Alhier is een kinuerzangvereeni- ging opgericht met 40 leden, onder den naam van „Klein Amicicia'Directeur de heer J. Markx te Alphen a. dl Rijn NOORD WIJK. Door de tram overreden en gedood. Gisterennamiddag is bij den over weg even buiten deze gëtoe-ente de 27- jarige Mej. H. S., door de tram van Lei- uen naar Noordwijk overreden en ge-- docd. Het ongeluk schijnt te wijten aan het feit, dat zij op het laatste oogenbiik nog den weg wilde oversteken. WASSENAAR. Gisterenmorgen had op den hoek Katw ij eschew eg -öostd'orp weer een au to-ongeluk plaats, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Vanuit het dorp kwam ieen met 2 paarden bespannen trouw koets, waarin een jeugdig paar gezeten was, terwijl vanuit de richting Katwijk teen auto kwam, waarvan de bestuur- aer geen erg er in scheen t© hebben dat daar ter plaatse een gevaarlijk kruis punt is. Het gevolg was, dat een botsing on vermijdelijk bleek. De beide paarden verbrijzelden met hun koppen de voor ruit der auto, terwijl de middelboom van de trouwcoupé afbrak. De paarden wer den vrij ernstig aan hun kop verwond maar persoonlijke ongelukken hadden verder gelukkig niet plaats. Het bruids paar moest hevig verschrikt, wandelen de zijn weg vervolgen. WOUBRUGGE. Onze voormalige plaatsgenoot. 4e heer G. van der Veen is benoemd tot Hoofd van de Chr. Landbouwschool te Kampen. Omtrent het dorp Jacobswoudie deed de oud-adjunct archivaris, de heer Bijleveld, weder een paar aardige vond sten uit !het archief van het Klooster van St. Ursula of -der elfduizend Maag den; zü dateeren uit de jaren 1544 en 1547- Daaruit bleek, dat dit verdwenen dorp toen niet de minste was onder de rij der dorpen in deze omgeving. De karp ervisscherij alhier is al we der aangevangen. Gisterenavond haal de een hengelaar van Alphen a. d. Rijn er een op van ruim 10 pond. ZEVENHOVEN. Als verdacht van ontucht met zijn 16-jarige dochter, is de 46-jarige arbei der A. de B. van Vrouwenakker overge bracht naar Amsterdam, en ter beschik king van den Officier van Justitie ge steld. De loting lichting 1928 zal.plaats hebben op 19 Augustus te Woubrugge, iri het Vereenigingsgebouw naast Eet Raadhuis, des v.m. 11.05 uur- Dezer dagen werd in het Gemeen tehuis Goor de huldigingscommissie aai. den oud-Burgemeester -F. M. Band, zijn geschilderd portret aangeboden.. Daarna bood Z.Edelacntb. het de ge meente ten geschenke aan en vond het ©en plaats in het Raadhuis. Door B. en W. van Mijdrecht is aan v. Scheppingen aan den Hoef bouw vergunning verleend tot het zetten van ©en schuur voor rekening van H. van Bem melen. GEMENGD NIEUWS. DE WINDHOOS BOVEN WEESPER- CARSPEL. Omtrent het onweer van Woensdag kunnen wij nog het volgende mel den: De heer Doyer, directeur van de Ammoniakfabriek te Weesp, deelt mede, dat de z.g. nieuwe afdeeling: zwavelzure ammoniak, waar drie HET ONWEER. Woensdagmiddag ontlastte zich boven Venlo een onweer, dat verge zeld ging van hevigen regen en hagel slag. De Vleeschstraat, ter hoogte van het viaduct, werd overstroomd. De regen sloeg door de daken van tal van huizen en veroorzaakte veel on gemak. Bij de heeren Gebr. Verhaegh, kleer makers, Parade, sloeg de bliksem op den top van den achtergevel en rukte een heel stuk muur af. Brand werd niet veroorzaakt en persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Door den hagelslag werd veel schade toegebracht aan de te velde staande gewassen. Woensdagmiddag ontlastte zich boven Maastricht een onweer, ge paard gaande met hevigen regen en hagelslag. De orkaanachtige wind perste het. water tusschen ramen en kozijnen door. Op den Hoogen Kanaal dijk plofte een boom door het dak eener woning heen. Het noodweer duurde ongeveer een uur. Woensdagmiddag sloeg de blik sem in een hooiberg van den veehou der Van Ittersum te IJmuiden. De hooiberg met een grooten voorraad hooi werd een prooi der vlammen. Tijdens een kort doch hevig on- weder sloeg te Winschoten de blik sem een stuk uit den achtermuur in het huis van den bankier Groeneveld, aan de Liefkenstraat. Tot tweemalen toe sloeg de bliksem in de gebouwen der N.V. voorheen E. Post, terwijl te W.-Zijl een gat in den grond duide lijk de sporen van den vuurslag aan wijst. In de Langestraat viel een knaap flauw. Men meldt uit Lemmer: Gedurende het hevige onweer, dat boven deze streek woedde, werden de boerderijen van K. Minnema te Te- reele en van Koopmans te Joure door den bliksem getroffen en brandden to taal af. Niets kon worden gered. Tijdens een zich snel verplaat send onweer, hetwelk boven Bussum woedde, sloeg de bliksem op het ge bouw Irene aan de Kerkstraat. Een aantal pannen werd van het dak ge slagen, een stuk muur werd vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Door het inslaan van den blik sem is te Stadskanaal de bakkerij van den heer Schuling afgebrand. Tijdens het zware onweer, dat bo ven Twente woedde, is te Lutte de bliksem ingeslagen in een kapitale boerderij van den landbpuwen Schop- man. De boerderij is tot aan den grond toe afgebrand. Niets kon wor den gered. Het vee was in de weide. Op tal van plaatsen is de bliksem in de electrische geleiding geslagen, waardoor hier en daar de lichtvoor ziening gestoord werd. Door den zwa- ren hagel werd groote schade aan bet gewas aangericht. Langs de grens heeft een windhoos gewoed. In de fabrieksstad Gronau op 10 K.M. afstand van Enschedé heeft de windhoos in het hart der stad groote schade aangericht'. Bij een kort doch hevig onweder, dat Woensdagmiddag boven Budel woedde, sloeg de bliksem in een ko- renmijt en doodde den daarachter schuilenden ongehuwden 30-jarigen landbouwer A. S. Leelijk geslipt. Gistermorgen omstreeks 7 uur is de 19-jarige schil der J. W. uit het Westeinde, in de Hoogstraat te Den Haag met zijn rij wiel geslipt, waarbij hij een been ge broken heeft. Hij is door den G.G.D. naar het gemeenteziekenhuis ge bracht. Aangereden. Gisteravond liep op de Koninginnegracht te. Den Haag, een jongetje met een ballon te spelen, toen hij plotseling het voetpad verliet en op den rijweg werd aangereden door een auto, bestuurd door K. v .d. Z. uit de Gevers Deynootstraat. Het ven tje brak een been en is naar het zie kenhuis gebracht. De verdachte varensgezel blijft ont- kennen. De 40-jarige varensgezel S.., die te Rotterdam is aangehouden, verdacht van den moord op den heer v. d. Stijl te Den Haag, in Juli 1924 gepleegd, blijft ook thans, evenals vroeger, toen hij werd verhoord, ont kennen, iets met den moord te maken hebben. Het is echter te verwachten dat hij nog deze week in het Huis van Be waring zal worden opgesloten. Auto in een sloot gereden. Om streeks 7 uur gisteravond is op den Rotterdamschen Weg nabij Delft een auto van den heer v. Tol uit Den Haag, op het oogenblik dat hij een autobus .wilde passeeren, aangereden door een Fordwagen die van Delft kwam. De auto van den heer v. Tol, met vier inzittenden, kwam met groote vaart in een sloot terecht. Geen der personen bekwam letsel. De auto werd zwaar beschadigd en is met een kraanwagen gelicht en naar Delft gesleept. Autobus te water. Onder Anna Paulowna is een autobus bij het»uit wijken voor een anderen auto te wa ter geraakt. Van de ajht passagiers werden eenigen door glasscherven ge wond. Overigens kwamen ze met eet nat pak vrij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6