CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 8*te JAARGANG NUMMER 2191 pg, "T1 fp 1IV ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Git ramer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Op den keper beschouwd. De Sociaal-Democraten hebben er een handje van om met sommige re sultaten van hun politiek reclame te maken. Wie geregeld Het Volk leest, slaat soms wel eens de handen van verbazing ineen, over de vrijmoedig heid waarop de heeren zich zelf toe eigenen den lof voor een of ander groot werk. Nu eens is het verbetering op wo- nlnggebied. dan weer op onderwijsge bied, dat eenvoudig op rekening wordt gesteld van de Sociaal-Democraten. Ook dan wanneer organisaties van ge mengde samenstelling zóoiets tot stand brengen heet het onder invloed van „onze partijgenooten". Bij onder- wijsaangelegenheden wordt vaak meer gelet op mooie en doelmatige inrich ting van de lokaliteit, dan de degelijk heid van het onderwijs. Moest men de heeren gelooven dan zou. vooral wanneer de Sociaal-Demo craten vrijwel het heft in handen heb ben, men moeten aannemen dat alles dan toch wel puik in orde is. niet al leen uitwendig maar ook innerlijk. Het geld is er immers voor, om voor al dat belang in de eerste plaats te dienen. Het onderwijs zoo werd indertijd gezegd het openbaar onderwijs, ver dient alle aandacht. Wat daaraan uit gegeven wordt komt met rijke winst in den schoot terug. Dat onderwijs zal beter vruchten dragen dan het secte- onderwijs aan de bijzondere school. Nu is er echter een groep die het den Sociaal-Democraten wel eens heel onaangenaam lastig maakt. Ook wel eens heel onfatsoenlijk de waarheid zegt. Wij bedoelen de communisten, die in hun „Tribune" soms leelijk Het Volk kapittelen. De „Tribune" schreef onlangs: „Laat „Het Volk" eens een enquête organiseeren naar de resultaten van het onderwijs in Amsterdam, da' zoo uitstekend heet te zijn. Dan zal blij ken, dat onder de kinderen van 13 tot 14 jaar, die de Volksschool hebben doorloopen, er geen enkele is, zelfs de schrandersten niet uitgezon derd. die in staat is een eenvoudig briefje in zijn eigen taal zonder de_ abominabelste fouten te schrijven! En de andere vakken zijn nave nant." Het Volk stelde dat onderzoek na tuurlijk niet in. Het zweeg in alle talen. Maar het Katholieke Schoolblad had dit bericht gelezen en stelde de vraag: Hoe weet de Tribune dat allemaal? Heeft ze een onderzoek ingesteld? „Deze vragen zijn ons zeer welkom, antwoordt daarop de „Tribune". De zaak is namelijk, dat wij inder daad spreken op grond van geconsta teerde feiten. Gedurende drie jaren heeft de redactie van het kinderhoekje in onze krant, honderden briefjes ont vangen van kinderen, leerlingen der Amsterdamsche Volksscholen. Ver scheidene van deze kinderen, die le den zijn van onze kindergroepen, zijn bovendien aan onze redactie persoon lijk bekend. Het zijn normale kinderen, van wie ons is gebleken, dat zij in staat zijn vrij gemakkelijk iets in zich op te ne men, terwijl er enkelén onder zijn. die zelfs begaafde kinderen kunnen wor den genoemd. Welnu, de ervaring heeft ons ge leerd, dat men niet in'staat is geble ken om dezen kinderen dat minimum van kennis bij te brengen, waarvan in ons stukie snrake was. Trouwens het ..Katholieke School blad" behoeft zich niet zoo te verba zen. Ons hebben onderwiizers van er kende bekwaamheid verklaard, dat zii onder de gegeven verhoudingen niet in staat ziin, om de kennis der kin deren te doen beantwoorden aan de overigens veel te geringe eischen, die wü in ons stukie stelden. Waarmee wij dus nogmaals consta- tperen. dat de onderwiis-resulta'en on der Sociaal-Demecratisch bewind te An^terdam bedroevend zijn. Fn beschamend!" Gelukkig maar dat de hoofdstad ook nog een groot aantal bijzondere scholen tel\ waar het onderwijs om het onderwijs gediend wordt, omdat Go l het eisch en niet om dat onder wijs mede in dienst te stellen van de klasse-bewust-wording. 'Op den keper beschouwd is noch de superioriteit noch de neutraliteit der oninbare school vol te houden. onder de meest gunstio-e om standigheden kan hei onderwijs hene den oeil bliiven, ook d.of leert on« het, voorbeeld door de „Tribune" aange haald. don rnnoctprt ook dp Roeiool- BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Posfbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Democraten, en anderen met hen, niet zoo hoog opgeven van het openmaar onderwijs. STADSNIEUWS. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen: Tal van bureauvoorzitters bleven tot dusver ingebreke hun bureaulijs ten van de laatst gehouden Gemeen teraadsverkiezing in te leveren aan het bureau Nieuwe Leidsche Courant. Deze lijsten moeten worden in geleverd. Ze zijn van groot belang bij een volgende verkiezing en mogen dus niet zoek raken. Den voorzitters van bureaux 1, 2, 4, G, 8, 20, 21, 25, 26, 27, 29, 33, 34, 36, 40, 42, 43 en 45 worden dringend ver zocht hun lijsten nog deze week in te leveren. onze Raadsfractie. De nieuwe A.-R. Raadsfractie heeft in haar vergadering van gisteren avond de heeren B. J. Huurman Dzn., als voorzitter en F. Eikerbout als se cretaris beoemd. Mr. VAN DER GOES. Naar de St.crt. vermeldt is Mr. M. P. W. C. van der Goes, advocaat e-ri procureur, secretaris van den Armen raad. alhier, benoemd tot Burgemees- teer van Benschop, Hoenkoop en Pols broek (U.). 45-JARIG JUBILEUM W. v. KOOPEREN. Heden herdacht de heer W. v. Koo peren den dag waarop hij voor 45 jaar in dienst trad hij „De Land bouw" alhier. Zooals we reeds giste ren in ons blad meldden, is hij van dio 45 jaar, 35 jaar als looper en 10 jaar als flesschenspoeler werkzaam geweest. Hedenmorgen werd dé jubilaris in zijn woning Schagensteeg gehuldigd. De directeur en de vertegenwoordi ger van „De Landbouw" kwamen hem namens het bestuur en het per soneel van deze firma complimentee ren. In een toespraak roemde de di recteur den Jubilaris om zijn trouwe plichtsbetrachting en sprak den vvensch uit, dat hij hoewel reeds 72 jaar oud, nog vele jaren in\de zaak werkzaam mocht zijn. Spr. reikte hem daarna een geschenk onder cou vert over. De' jubilaris dankte voor deze har telijke woorden en voor het couvert en haalde verschillende herinnerin gen op, er op wijzende hoe de zaak, terwijl hij er werkzaam was vele ver anderingen heeft ondergaan en schit terend is vooruitgegaan. Wat voor hem een oorzaak van groote vreug de was, omdat hij gehecht was aan „de Landbouw", wat alleszins begrij pelijk is, wanneer men 45 jaar aan een zaak gewerkt heeft. De dag werd verder in gezellig en- tre nous doorgebracht. ZWEMFEESTEN „DE ZIJL". De Zwemfeesten van „De Zijl" wer den gisteravond voortgezet. Thans waren aan de beurt de Onderlinge wedstrijden. De publieke belangstelling was ook dezen keer weer bevredigend en degenen die zich de moeite getroost hadden een kijkje bij de wedstrijden te nemen zagen zich rijkelijk beloond. De eerste vijf nummers snelzwem- men voor dames en heeren gaven reeds dadelijk mooie en spannende momenten. In het nummer snel- zwemmen voor meisjes tot en met 16 jaar behaalde mej. G. v. d. Mark'met een fraaien schoolslag de eerste prijs De nummers zes en zeven: zwem men met luchtballon voor meisjes en jongens gaven zeer veel hilariteit. Het was een koddig gezicht de hope- looze pogingen van sommigen te zien om hun weggevluchten ballon weder in handen te krijgen. In het nummer schoolslag 50 M„ voor dames, was Mej. -G. v. d. Mark weer verreweg de vlugste. Ook in de overigo nummers van het programma waren spannende mo menten. Vooral bet nummer 100 M. snelzwemmen voor heeren gaf een mooien kamp te zien. Op het programma standen ook een tweetal wedstrijden voor Rijks-, Ge meentepolitie- en Havenpersoneel, waaraan verschillende veteranen meededen. De deelnemers aan het Popduiken Kopgreep gaven elkander geen kamp Als laatste nummer stond op het programma: Waterpolo De Zijl I— H.Z. en P.C. II (uit Den Haag). Terwijl de spelers zich voor dezen wedstrijd g^ieed maakten liet de heer F v d. Mark eenige fraaie model-dui ken zien en gaven enkele dames een mooi nummertje figuurzwemmen, evenals den vorigen avond. De deelnemers aan den polo-wed strijd stelden zich op onder leiding van den heer v. d. Mark Sr. Reeds da delijk na den aanvang kwamen de gasten opzetten en wisten met een cnhotfdba£r schot de leiding te ne men. De thuisclub herstelde zich ech ter spoedig, maar hoewel ze herhaal delijk het vijandelijke doel bestook te bleef de gelijkmaker uit en ging met 1—0 de rust in. Ook na de rust ging het spel gelijk op. De Zijl was niet op schot want herhaaldelijk werden mooie kansen te niet ge maakt doordat de bal tegen de lat te recht kwam. Een speler van de Haag- sche club wist zich op een gegeven moment los te maken en na de bal tot vlak voor de goal opgedreven te hebben onhoudbaar te scoren. De Zijl liet het echter hier niet bij zit ten. Even voor het einde wist Kramp een tegenpunt te maken en zoo kwam met 21 het einde. Het Leidsche Politie-muziekcorps zorgde dezen avond voor vroolijke muziek, wat door de aanwezigen zeer gewaardeerd werd. De volledige uitslagen volgen hier onder: Schoolslag 25 M. (meisjes tot en met 13 jaar): le prijs L. Plar.je in 24 4/5 sec.; 2e prijs: G. Voorbij, 27 2/5 sec.; 3e prijs: S. Zwanenburg, 30 sec. 2. Snelzwemmen 50 M. (meisjes tot 16 jaar): le prijs: G. v. d. Mark, 50 4/5 sec.; 2e prijs: M. Paardekooper, 52 X sec.; 3e prijs: J. Mielo, 60 sec. 3. Snelzwemmen 50 M. (jongens tot 16 jaar): le prijs: T. v. d. Horst, 391/5 sec. 4. Snelzwemmen 50 M. (dames): le pi ijs: R. Mooy, 54 4/5 sec.; 2e prijs: R. Broeksema, 57 4/5 sec.; Je prijs L. v. d. Steen, 59 4/5 sec. 5. Snelzwemmen 50 M. (Heeren): le prijs: J. v. d. Horst 311/5 sec.; 2e prijs: C. W. Snoeker, 35 2/5 sec.; 3e prijs: H. M. Kramp, 361/5 sec. 6. Zwemmen met luchtballon 25 M. (meisjes): le prijs: Gr. v. d. Mark; 2e prijs: J. Hakkaart; 3e prijs: S. Zwa nenburg; 4e prijs F. v. d. Velde. 7. Zwemmen met luchtballon 25 M. (jongens): le prijs: F. v. d. Horst; 2e prijs A. van Egmond; 3e prijs: E. Casteleyn. 8. Schoolslag 50 M. (dames): le pr.: Gr. v. d. Mark, 52 4/5 sec.; 2e prijs: B. Broeksema, 57 3/5 sec.; 3e prijs L. v. d. Steen, 58 sec. 9. Schoolslag 50 M. (Heeren): le pr.: Fr. v. d. Mark, 45 2/5 sec.; 2e prijs: J. Cornelisse, 46 3/5 sec.; 3e prijs: P. Harland, 47 sec. 10. Snelzwemmen 100 M. (Heeren): le prijs: J. v. d. Horst, 83 4/5 sec.; 2e prijs: H. M. Kramp, 891/5 sec.; troost prijs: Wijn. Bekooy. 11. Rugzwemmen 50 M. (heeren): le prijs: F. v. d. Mark, 43,4/5 sec.; 2e pr.: J. v. d. Horst, 44 sec.; 3e prijs: K. Kraaijenbrink, 48 3/5 sec. 12. Snelzwemmen 50 M. (Rijks-, Ge meentepolitie- en Havenpersoneel). Brugwachters: le prijs: M. v. Lies hout, 47 2/5 sec.; 2e prijs: J. Nievaart, 49 4/5 sec.; 3e prijs: J. J. de Jong, 56 4/5 sec.; Politie: le prijs: W. v. Es, 491/5 sec.; 2e prijs M. P. J. Kallen berg, 53 sec. 13. Rugzwemmen 50 M. (Rijks-, Ge meentepolitie- en Havenpersoneel): le prijs Brugwachters: J. Nievaart, 62 sec.; 2e prijs: M. v. Lieshout, 65 2/5 sec.; Politie: le prijs: J. de Boer, 55 4/5 sec.; 2e prijs: W. v. Es, 85 sec. 14. Popduiken Kopgreep (Heeren): le prijs: J. v. d. Horst, 423/5 sec.; 2e prijs: W. Snoeker, 43 2/5 sec.; 3e prijs: F. v. d. Horst, 43 3/5 sec. 15. Waterpolo „De Zijl" IH.Z. en P.C. II: 1—2. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN HEERENAFDEELING „D. O. S." De Uitslag van de Onderlinge Wed strijden van de Heerenafdeeling van de Chr. Gymn.- en Schermvereeniging ,D.O.S.", die gisterenavond werden gehouden is als volgt: Werkende leden vijf-kamp le graad: Kampioen: P. Walle, met 40V% punt; P. Philippo met 39^ punt. Werkende leden, vijf-kamp 2e graad: le prijs: Joh. Boelee, met 3634 punt; 2e pr.: D. v. d. Heiden, met 35 punt; M. Jansen, met 35 Y* punt; Na loting D. v. d. Heiden 2e prijs, M. Jan sen 2e prijs A. Werkende leden, vijf-kamp 3e graad: le prijs: L. v. Bemmel, met 38M punt; 2e prij9: W. Jansen, met 36 punten. Adspiranten Afdeeling A. vijf-kamp: le prijs: J. Kraan met 38punt; 2e prijs: J. Labordus, 36 punten; 3e pr.: J. Aikens, 351 j punt, Adspiranten Afd. B. vijf-kamp: le prijs II. de Geus, met 41 punten; 2e prij9: J. de Krietemeyèr, met 37 pun ten; 3e prijs: W. Kraan, met 36Vi punt; J. v. Berkel, met SG^ punt. Na loting: W. Kraan 3e prijs, J. v. Ber kel 3e prijs A. Extra prijs voor den adspirant voor Afdeeling A of B, welke het hoogste aantal punten heeft weten te beha len, viel ten deel aan H. de Geus. Een Lauwerkrans, beschikbaar ge steld door de Nieuwe Leidsche Cou rant, voor den Kampioen(e) die het hoogst aantal punten heeft weten te bereiken, viel ten deel aan de Kam pioene van de Damesafdeeling, n.l. Mej. S. Wijling. De heer Ant. Metz reikte de prijzen uit. De Jury bestond uit Mej. A. v. d. Vegt ('s-Gravenhage) en de heeren J. Smoorenburg (Voorschoten) en J. Wassenaar (Noordwijk). PROF. DR. F. M. TH. BÖHL. Bij Kon. besluit van 25 Juli is be noemd aan de Rijksuniversiteit al hier, in de faculteit'van letteren en wijsbegeerte, om onderwijs te geven in de talen en geschiedenis van Baby- lonië en Assyrië, tot gewoon hoog leeraar, dr. F. M. Th. Böhl, met gelijk tijdige toekenning van eervol ontslag als hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Groningen. Prof. Böhl komt alzoo in de plaats van Prof. Dr. G. J. Thierry, die zelf de opvolger is van Prof. Dr. A. J. Wen- sinck als hoogleeraar L* de Hebreeuw- sche taal en letterkunde en de Is- raëlietische oudheden, welke laatste na het aftreden van Prof. C. Snouck Hurgronje tot diens opvolger als hoogleeraar in het Arabisch is be noemd. Prof. Böhl is de zoon van den theo- logischen hoogleeraar van dien naam te Weenen. Zijn moeder was een Ne- derlandsche. In 1908 promoveerde de heer Böhl tot doctor in de letteren en wijsbe geerte, op een proefschrift over. de Amarna-brieven me betrekking tot Kana&n. og verscheoidene bijdragen over dergelijke onderwerpen verschenen van zijn hand, ook in „Stemmen des Tijds". Prof. Böhl was al verscheidene ja ren te Leiden gevestigd, toen hij naar de Groningsche universiteit over kwam, waarvan hij in het jaar 1924/ '25 rector-magnificus was. In dien tijd richtte hij voor die universiteit een afdeeling Hebreeuwsche en Egyp tische kunst op. In 1925 vertegenwoordigde Prof. Böhl de universiteit te Palestina tij dens de oprichting van de Joodsche hoogeschool aldaar. Bekend zijn voorts do opgravingen te Sichem, door Prof. Böhl in samen werking met Prof. Sellin onderno men. Prof. Böhl behoort tot de ethische richting en staat critisch tegenover het Oude Testament. CHR. PADVINDERS. Morgenochtend 8 uur vertrekt weer, evenals verleden jaar, de Chr. Padv. Org. „Leeuwkentroep" naar Bussum, om daar gedurende 10 da gen weer een kamp te betrekken. Ditmaal gaat de reis niet per fiets, maar per vrachtauto vanaf het ge bouw Patrimonium. DE KOUDEKERKSCHE BRUG. De Kamer van Koophandel heeft de volgende brief geschreven aan de Ged. Staten van Zuid-Holland: Met voldoening heeft het Bureau der Kamer van Koophandel vernomen, dat de provincie Zuid-Holland steeds haar aandacht blijft schenken aan de verkeersproblemen, geschapen door de huidige brug over den Ouden Rijn bij Koudekerk. Volgens de laatste berichten echter zou de Provincie er op hebben aange drongen herstellingen aan deze brug te laten verrichten, waarmede een be drag van ƒ7000 zou zijn gemoeid. De Kamer veroorlooft zich er de aandacht op te vestigen, dat h.i. een dergelijke herstelling geen afdoend effect zal sor- teeren, daar mogelijk spoedig meerde re herstellingen zouden moeten volgen Verreweg het bedenkelijkste zou ech ter zijn, dat algeheele verbetering al licht weer voor onbepaalden tijd zou worden uitgesteld, wat de Kamer ten zeerste zou betreuren. De Koudekerksche brug toch is de nauwste brug in de groote vaarwegen, welke van Rotterdam en Amsterdam naar Leiden gaan, terwijl de klappen een extra obstakel vormen. Zoo moest nog onlangs een tweetal loggers te- rugkeeren, omdat de overhangende klappen het doorvaren verhinderden, ofschoon de doorvaartwijdte op den waterspiegel voldoende was. Ook door den tol, welke nog steeds geheven wordt, is deze brug bijna eerder een verkeersbelemmering dan een ver- keersverbetering. waarbij dient te wor den opgemerkt, dat dit niet alleen Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Prof. Böhl benoemd aan de Leid sche Universiteit. Mr. van der Goes benoemd tot bur gemeester. Verschillende auto-ongevallen bij Delft. Bollenland De nieuwe Engelsche voorstellen ter maritieme conferentie zijn voor Amerika onaannemelijk. Maandag zal een openbare zitting der conferentie plaats hebben. De Russische Communistische Par tij „gezuiverd" door de werkloozen buiten te sluiten. Spoorwegongeluk in Frankrijk. geldt voor het locale, maar ook voor het niet onbelangrijke interlocale ver keer, hetwelk deze brug overigens zoo veel mogelijk schuwt. Ofschoon reeds thans door een nieu we brug van behoorlijke doorvaart wijdte en dan zonder tol. het verkeer zeer gediend zal zijn, deze verbetering zal vooral dan tot haar volle recht komen, indien~de vaarweg Rotterdam-/ Amsterdam door Uw Provincie zal zijn verbeterd. De brug te Koudekerk zal alsdan de eenige ernstige belem mering zijn voor Leiden ep Omstreken om zich aan deze vaart aan te sluiten. Naar vanwege den Provincialen Wa terstaat werd medegedeeld, zal binnen kort met de uitvoering der werken een aanvang worden gemaakt. Vooral ook met 't oog op de toekomst zullen der halve „afdoende" maatregelen getrof fen moeten worden. In het bijzonder voor de ontwikke ling van de industrie in de Rijnstreek ten Westen van de Koudekerksche brug is afdoende verbetering van deze brug zeer noodzakelijk. Er liggen al daar vele gronden, welke uitnemend voor industrieterreinen gebruikt kun nen worden, maar minder in trek zijn, omdat groote Rijnaken de brug niet kunnen passeeren. Vooral voor de in dustrie in de Rijnstreek met haar vo lumineus en zwaar product is verla ding in groote schepen beslist een eisch van efficiency. De vracht uit Duitschland zou in verschillende ge vallen, naar onze Kamer werd mede gedeeld, pl.m. ƒ0.30 per ton lager wor den. indien schepen van 1000 tot 2000 ton voor den aanvoer der grondstoffen konden worden gebruikt. Dit zal mo gelijk zijn, als de plannen der Pro vincie inzake den vaarweg Amster damRotterdam zulen zijn uitge voerd. Het basaltsplit, een der voornaam ste grondstoffen voor de basaltine-te- gelindustrie, hetwelk in het district Rijnland in duizenden tonnen wordt ingevoerd, zou door deze vrachtbe sparing circa 8 9 pet. lager in prijs worden. Dit goedkoopere transport zal, als de Koudekerksche brug blijft op de doorvaartwijdte, waarop deze thans is, alleen mogelijk worden voor de in dustrie beoosten deze brug. De zeer geschikte industrieterreinen ten Wes ten van deze brug zullen alsdan niet voor uitbreiding der Rijnlandsche in dustrie in aanmerking kunnen komen. Immers zal bij de huidige scherpe concurrentie niet verwacht kunnen worden, dat ook maar ééne industrie, welke voor aan- of afvoer voordeel van groot vaarwater heeft, zich al daar zal vestigen, wat in het bijzon der ook voor een stad als Leiden als een ernstige handicap beschouwd moet worden. Men ziet ook nu reeds, dat de Rijn landsche industrie zich vestigt langs de Heymanswetering, waar de grond slag voor het bouwen zeer slecht is en waar bovendien moeilijk arbeiders te krijgen zijn. Willen de v. nature voor de vestiging van de industrie geschik te terreinen ten Westen van de Kou dekerksche brug Aoor exploitatie iD aanmerking komen, dan zal de Kou dekerksche brug zoo spoedig moge lijk op de goede breedte gebracht die nen te worden. Ook voor de scheepswerven vormt deze brug een groote belemmering. Flinke bestellingen moesten herhaal delijk worden geweigerd, omdat do brugwijdte niet groot genoeg was. Een breedte van 10 M. zou naar de mee ning der Kamer noodzakelijk en een van 12 M. wenschelijk zijn. Ook zij het de Kamer vergund nog op te merken, dat de Provincie zich, nog afgezien van de millioenen, noo- dig ter verbetering van den vaarweg AmsterdamGoudaRotterdam, be langrijke uitgaven getroost om den Ouden Rijn op een diepte van 3.40 M. N.A.P. te houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1