NIEUWE LEIUSCHE COURANT WAT DE BLADEN ZEGGEN. Niets msnsclielijks vreemd van VRIJnAG 22 JUL' 1927 TWEEDE BLAD. Jhr. Mr. W. A. Beelaerts van Blokland. „ï)e Nederlander1' driestart: Enkele jaren geleden werd de heer Beelaerts van Blokland bij het lot tot commies-griffier van de Eerste Kamer benoemd. Het was dus een benoeming op het kantje. Thans bij de benoeming van een grif fier was er zelfs van een anderen can- didaat dan de heer Beelaerts geen sprake en bracht geen enkel lid der Eerste Kamer op een ander dan hem zijn stem uit. Hieruit kan men zien, hoe algemeen en hoe groot de waar deering is, die hij in betrekkelijk kor ten tijd bij de leden van dat staatsli chaam heeft verworven. En dat onge twijfeld om zijne bekwaamheid en zijne serieuse wijze van werken, maar niet minder van wege zijn persoonlijke kwaliteiten, waarbij zijne betrouwbaar heid en rondborstigheid in de eerste plaats mogen worden genoemd. In elk opzicht vindt dan ook Mr. H. Zillesen, aan wien wij bij zijn afscheid gaarne een saluut der eere brengen, in Mr Beelaerts van Blokland een waardig en voortreffelijk opvolger. Moge het hem gègeven zijn vele jaren dit hooge ambt te vervullen! De nieuwe griffier heeft zich, behal ve op staatkundig gebied, tot heden op velerlei ander gebied bewogen. Zijne wetenschappelijke neigingen traden vooral aan het licht in zijne archaeolo- gische en genealogische studiën, waar toe eerst zijn secretariaat en later zijn lidmaatschap van den Hoogen Raad van Adel de ongezochte gelegenheid bood. Bovendien toonde hij zijne ge hechtheid aan de Ned. Herv. Kerk door zijn lidmaatschap van den door de Synode ingestelden Raad van Be roep, zijn voorzitterschap van de kerk voogdij van Wassenaar en zijn be stuurslidmaatschap van het Opvoe dingsgesticht vanwege de N. H. Kerk „Valkenheide." In al deze betrekkin gen worden zijne adviezen steeds op hoogen prijs gesteld. Wij twijfelen er niet aan of de heer Beelaerts blijft, ook bij het aanvaarden van zijn nieuwe functie, voor de wetenschap en de kerk behouden. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Be roepen: Te Maartensdijk (U.), JjJ V. J. Japeben te Kockengen (U.). Te Elkórzee (toez.), J. A. Tammens, Cand. te Groningen. Aangenomen: Naar Soes torberg, E Warmolts te Heerde. Be.dankt: Voor Alphen a. d. Rijn, R. P. A. Rutgers te Katwijk a. Zee. Voor Scherpenzeel, E. Warmolts te Heerde. Voor Doeveren (N.-Br.), Mr. E. D. G. v. d. Horst te Hook ya.n Holland. Voor Willige-Langerak, C. van der Wal te Rijnzaterwoude. Voor Randwijk, A. M. den Oudsten te Middelhar is. Voor Koog ia. d. Zaan, J. Eikema te Witmar- sum. GEREF. EERKEN. T.weetal: Te Bussum (2de Pred.pl.), Dr. C. Bouma te Zwolle en D. van Dijk te Groningen. Aangenomen: Naar 's-Gravenha- gle-West (vac. D. H. Th. Vollenhoven), P. No-roes te Delfshaven. GEREFORMEERDE KERKEN (Hersteld Verband). Aangenomen: Naar Zandvoort (voor den ambtelijken arbeid in Neder land), Dr. C. Koppenaal to Zandvoort. PRAEPARATOIR EXAMEN. Gistermiddag werd door de classis "Leeuwarden praeparatoir geëxamineerd en met algemeene stemmen beroepbaar verklaard in de Geref. Kerken, Th. Boersma, TheoL Cand. te Huizum (adres Smidsbuurt 62. Schrans bii I eeuwarden) Cand. Boersma verzoekt de Kerken vóór 1 November 1927 geen berbep op hem uit te brengen. EEN HAVENPREDIKANT VOOR ROTTERDAM. Engeland. Noorwegen, Duitschland en Zweden hebben elk een Predikant te- Rotterdam, die speciaal' de zeelieden zijner natie in de haven bearbeidt. Thans zal ook vanwege de Ned. Herv. Kerk te Rotterdam op initiatief van de commissie voor den arbeid der Evange lisatie onder de havenarbeiders en zee lieden in de haven van Rotterdam', uit gaande van de classis Rotterdam van ge noemde Kerk, een havenpredikant aan gesteld worden. De heer W. van Weelden, die als Evangelist der commissie werkzaam is, verricht thans een reuzenarbeid door zijn bezoek aan Nederlandsche schepen, zijn lectuur verspreiding en zijn huisbe zoek aan de zeelieden. Hem zal thans ook een medewerker worden toegewe zen. DE SCHOOLSTRIJD IN DUITSCHLAND. In de „Vorwares", het hoofdorgaan der S.D.A.P. in £)uitschland, wordt in een artikel' scherp belicht waarom het (eigenlijk gaat in den stryd om de school in Duitschiand. In genoemd artikel wordt beweerd, dat een kerkelijke of een door de Kerk be ïnvloede school noodwendig aan de werkelijkheid vreemd moet zijn, want kerkebjKe dogma's en het kerKöiyke ge zag zijn in tegenspraak met het tegen- wwooroige leven, net godsdienstonderwijs dient uit de scholen verwijderd, en aan ae „godsdienstvereenigingen" toegewe zen te worden. De wereldlijke (open- Dare) school beantwoordt aileên aan de werkelijkheid en kan slechts de aige- meene school van den wereldlijken staat zijn. „dchule und Evangelium" antwoordt hier kort op en verwijst naar Psalm 14 „1/e dwaas -spreekt in zijn hart en Gou spreekt zeil het oordeel uit in Luk. 12 „Gij dwaas' De Christelijke we- xeldbescnoiuwing leert one aileen de wre- xeid zien, 'zooms zij werkeaqit is. naaTom zijn die wereldiijne scholen, scholen der onwei'kelijkneid, van den scnijn, van de jeugen, de scholen met erin Dy bei daarentegen scholen der werkelijkheid. HE8 BOEDDHISME IN JAPAN. De Zendingsmedewerker van het Hbld. schrijft: Meer dan 2500 jaren heeft het Boed dhisme welwillendheid en erbarming gepredikt, en de geschiedenis toont menig geval van Boeddhistische menschlievendheid. Toch heeft dit nimmer geleid tot eenig maatschappelijk hulpbetoon ala vorm van godsdienst, totdat voor en kele tientallen van jaren het BoecL - dhisme met het Christendom in aan raking kwam en toen tot nieuwe en tot nu toe ongekende activiteit ge raakte in navolging van wat het op Christelijk terrein zag gebeuren. Reeds in het laatst der vorige eeuw zond de hoofdpriester vari een tak der Shinsecte, die zich kenmerkt door haar aanpassingsvermogen, een groep jeugd leiders op een studiereis naar Europa. Deze brachten een program vani Westersche beschaving, vooral van den soc alen en p: edagogischen arbeidi van het Christendom, mee. Een krachtige zendingsactie ontwik kelde zich, vooral op onderwijsgebied Reeds eeuwen lang waren Boeddhist tische priesters de onderwijzers clerl Japanscne jeugd; nu werd het onder- wijs-systeem herzien, zoodat vele boed dhistische scholen thans het peil deri gouvernementsscholen bereiken en door den Staat erkend worden. De zendingsarbeid werd begonnen) in .Korea, op Formosa, in China, ini Siberië, op de Hawaii-eilanden en on der Japansche nederzettingen in A- merika en Canada. De sociale actie ontwikkelde zich pas later. t Vele inrichtingen tot maatschappe-i lijk hulpbetoon zijn slechts vijf tot zes* jaar oud. De aanraking met het IWiets- tengaf den stoot tot navolging. Verder werkte mee, dat de Regee ring zich met sociale voorzorg gingt inlaten. De voornaamste aanleiding was ech< FEUILLETON. Een episode uit de geschiedenis van de Christenen op het Sinaïtisch Schiereiland omstreeks het jaar 300. 30 O Ik weet zijne uitnemende gaven te waardeeren en ben zijn vriend, maar ook zijn heer, en zal weten te voorko men, dat mijn zoon de losse zeden van de hoofdstaa in zijn eigen vaders huis invoert." De laatste woorden klonken als ha merslagen, en in de oogen van den senator stond te lezen, dat hij op dit punt vast besloten was. Toch naderde zijne vrouw hem zon der vrees. Zij legde hare hand op zijn arm en zeide: „Wat is het toch goed dat de man het recht© in het oog houdt, terwijl wij vrouwen gewoon zijn den eersten indruk van ons hart te volgen. Ook bij het worstelen be dient gijlieden u enkel van geoorloof de handgrepen, terwijl vechtende vrouwen soms nagels en tanden ge bruiken. Beter dan wij weet gij het on recht te voorkomen; dat hebt ge mij weder getoond. Maar in het ten uit voer brengen van hetgeen goed is, zijt gij onze meerdere niet. De Galliërs mogen in vrede bij ons blijven, en gij kunt Poly carpus streng in 't verhoor nemen; doe het echter allereerst zijn vriend. Of ware het niet beter, wan neer gij dit aan mij overliet? Hij heeft zich niet zoozeer verheugd in het vooruitzicht op het voltooien zijner leeuwen 'èn zijne medewerking bij den grooten bouw in de hoofdstad, en daar mede zal het nu uit zijn! Ik wenschte dat ge hem dit reeds aan het verstand had gebracht. Doch liefdesgeschiede nissen 'zijn vrouwenzaken, en gij weet hoe lief de jongen mij heeft. Een moe derlijk woord werkt dikwijls nog veel krachtiger, dan de slag eens vaders. Het is in hpt leven als in den krijg: eerst brengt men de boogschutters in het veld, de zwaar gewapenden blijven achter en dienen tot hun steun. Eerst als de vijand niet wijltetf wil, treden de laatsten vooruit en beslissen den slag. Laat mij vooraf met den jongen spreken. Het kon toch zijn, dat hij en kel uit scherts een roos in het venster der Gallische wierp, die immers met zijn broertjes en zusjes speelt, alsof zij tot onze familie behoorde. Ik zal hem in het verhoor nemen, en is het er zoo mede gesteld, dan zou het noch billijk, noch verstandig zijn hem te berispen. Zelfs met een waarschu wing moet men voorzichtig zijn, want menigeen, die nooit aan stelen heeft gedacht, is door een valsche verden king een dief geworden. Zulk een jeug dig gemoed, dat begint lief te hebben, is een wilde knaap, die bij voorkeur langs paden wandelt, waarvoor men hem gewaarschuwd heeft. Toen ik nog een meisje was, ontwaarde ikzelf eerst hoe lief ik u had, nadat dé vrouw van ter de toenemende Christelijke zenj dinesactie in Japan. De boeddhisten, vreesden aari invloed te verliezen, wanneer zif niet aan het volk hetzelfde konden aanbieden als de Christelijke zending. Vooral de reeds genoemde Shinsec te maakt zich op dit gebied verdien stelijk, en de leiders erkennen zelf in dit opzicht veel aan den invloed van het Christendom té danken te hebben. Ziekenhuiszen, weeshuizen, tucht scholen, toevluchten voor ontslagen ge vapgenen, blindeninrichtingen, arm huizen, enz., zijn in den laatsten tijdi in het leven geroepen. f Een der interessantste inrichtingen in Kioto is een tehuis in het stadsdeel voor de uitgestootenen, dat door boed^ dhistisohe priesters en studenten ge leid wordt. Men tracht er vooral de jeugd te bereiken en zoo tot verheffing van dit deel der bevolking mee te werken. In het huis is een kapel, een leeszaal) en een schoollokaal. I11 de arbeiderswijk van Tokio werd] in 1917 door de Jodo-secte een grooH tehuis geopend. Een priester, die ini Amerika studeerde en daar allerlei in richtingen bezocht, heeft de leiding; hij wordt bijgestaan door 7 b er oeps ar beiders en 38 vrijwillige helpers (13i mannen en 25 vrouwen). 1 De arbeid wordt in drie groepen ver deeld: onderwijs en opvoeding, volks gezondheid en algemeene sociale voor zorg. v Bij de afdeeling onderwijs behooren een avondschool, een fröbelschool, een Zondagsschool en een middagschool voor meisjes, l De afdeeling volksgezondheid heeft een apotheek, waar jaarlijks aan 30 duizend menschen kosteloos hulp ver leend, wordt, een zuigelingenkliniek, enzöovoort. 1 De sociale voorzorg omvat een plaat singsbureau, vereenigingen voor jon ge mannen, vrouwen en kinderen. Veel zorg wordt ook besteed .aan dé gevangenen. Uit de Hongwandschi-se.cte zijn 140 priesters voor dezen tak van arbeidi bestemd. Ze bezoeken de gevangenen dagelijks, en leiden godsdienstoefenin gen voor hen, verleenen steun aan da familiebetrekkingen en helpen hen aan arbeid. Deze toenemende arbeid doet de be hoefte gevoelen aan scholen, voor de opleiding van hen, die op sociaal ge bied arbeiden. De Hongwandschisecte heeft zoo'n school in Kioto; practische sociologie en boeddhistische geloofsleer staan op het programma. Er zijn thans 6Q studenten onder wie eenige meisjes. Misschien denkt deze of gene, dal de Christelijke Zending dezen nieu wen ontwikkelingsgang van het boed dhisme met leede oogen aanziet, maan dan hèeft men het mis. Waarom zon zij zich niet verblijden over eiken vormi van naastenliefde Bevestigen deze feiten niet de waar heid, dat het Christendom overal nieu-< we levenskrachten ontwikkelt, waar het met het" Oosten in nauwere aan- vaking komt Reeds meer dan 2500 jaren is heü boeddhisme in dit opzicht inactief ge bleven, en nu ondergaat het den actie ven invioea van het Christendom. Deze zuurdeesem van het Christen dom kan niet anders dan heilzaam zijn. t BINNENLAND. ONVEHWACHT HOFBEZOEK. Dit is een verhaal van blonde krul letjes en kanten strookjes en veel par mantigheid en drie gouden levensja ren, schrijft het Vaderland en, noemt dit historisch. Het is over een rank en pittig figuurtje van een klein meis- ke, dat op bezoek kwam bijPrins Hen drik Nu ja.. Zijne Hoogheid was daar niet op voorbereid. Hij verwachtte een heer ter conferentie en deze had zijn kleine dochtertje meegenomen. Dat was best. Het dametje van drie een en al gracie en zonnige lente kwam met vader mee, liep (dames gaan vóór!) pardoes op Prins Hendrik af en zei, spontaan baar rozig handje uitste kend: Dag Koninklijke Hoogheid! En Prins Hendrik ging daar aan- den senator Aman, die u voor haar eigen dochter begeerde, mij den raad had gegeven, mij voor u te wachten. Wie zijn tijd temidden van al de ver leidingen van het Grieksche Sodom zoo ernstig heeft besteed als Pol/car- pus, wiev zich dadelijk daar zulk een lof van zijn leeraars en meesters ver worven heeft als hij, hem heeft de loszinnigheid der Alexandrijnen biet geschaad. In de eerste jaren bepaalt de mensch in welke richting hij gedu rende zijn volgend leven zal voortgaan en die richting heeft PolycarpuS aan genomen. alvorens hij ons huis ver liet. Ja, als ik niet wist hoe braaf hij is, dan zou ik, slechts op u hebben te zien, om tot mijzelven te zeggen: uit den zoon, dien deze heeft groot ge bracht, kan nooit een slecht man groei en." Petrus haalde bedenkelijk, als hield hij die vleiende bewoordingen zijner vrouw voor ijdele dwaasheid, en toch lachend de .schouders op, en vroeg: „Bij welken rethor hebt gij toch school gegaan? Het zij zóo, spreek gij met den jongen, als hij uit Raithoe te rugkomt. Wat staat de maan reeds hoog! Kom, laat ons ter ruste gaan. Antonius zal morgen zeer vroeg het altaar opstellen, daar wil ik bij zijn". NEGENDE HOOFDSTUK. Mirjam had goed gehoord. Terwijl zij bij het avondeten werd opgehouden had Hermas de deur van den hof ge opend. Hij was gekomen om den se- stoncls allervriendelijkst op in. Maar toen keerde hij zich tot den vader en weldra raakten de heeren in gesprek. Het dochtertje was braaf, stoorde al lerminst, gedroeg zich waarlijk heele- maal hoffahig, al kwam zij dan ook voor de eerste maal in een vorstelijke omgeving. Wij zien er dan ook géén bezwaar in, dat zij, na amper vijf minuten, vol ijver en toewijding, met haar mooi bat- tisten zakdoekje het bureau-ministre ging boenen, waarachter Prins Hen drik was gezeten DE UITVAARTDIENST VOOR KONING FERDINAND. De Roemeensche Legatie deelt mede, dat ten gevolge van uitstel van de be grafenis van Z.M. Koning Ferdinand tot Zondag 24 dezer, de plechtige uit vaartdienst plaats zal hebben op den zelfden dag in het gezantschapsge bouw' en niet op Zaterdag 23 dezer ge lijk was aangekondigd. De dienst vangt aan ten 12 u. 30 min. De vertegenwoordiger der Koningin. H.M. de Koningin zal zich doen ver tegenwoordigen bij den rouwdienst voor wijlen Z.M. Koning Ferdinand van Roemenië op Zondagmiddag a.s. in de Roemeensche Legatie door den groot-officier, gep. generaal-majoor jhr. C. L, van Suchtelen van de Haere. Wegens het overlijden van den Ko ning van Roemenië zijn aan de gebou wen van de gezantschappen der vreem de mogendheden de vlaggen der ver tegenwoordigende landen halfstok ge- heschen. HET AFSCHEID VAN Mr. ZILLESEN. Gistermiddag, na afloop van de Eer ste Kamerzitting heeft de scheidende griffier der Eerste Kamer, mr. Hl Zil lesen in de journalistenkamer af scheid genomen van de journalisten der perstribune. De heer mr. J. J. van Bolhuis, heeft hem daarbij namens de journalisten toegesproken. Hij heeft daarbij dank gebracht voor de groote welwillend heid, altijd jegens de journalisten be toond Spr. sprak de hoop en het vertrou wen uit, dat de opvolger van den heer Zillesen zijn voetsporen zal volgen. De wijze, waarop de heer Zillesen al tijd aan de verlangens der journalis ten is tegemoet gekomen, in het bij zonder in den laatsten tijd bij de be handeling van het Belgisch verdrag, verdient de grootste erkentelijkheid. De heer Zillesen dankte voor de vriendelijke woorden en de hem ge brachte hulde. PERMANENT HOF VAN INTERNAT. JUSTITIE. Het Permanente Hof van Interna tionale Justitie zal Dinsdagmiddag te half vier een openbare zitting houder' in de groote rechtszaal van het Vre despaleis. Daarin zal voorlezing wor den gedaan van het arrest van het Hof betreffende de prealabele exceptie door de Poolsche regeering opgewor pen in het geschil tusschen Duitsch land en Polen nopens de schadever goeding, welke door de Poolsche re geering zou verschuldigd zijn wegens haar houding tegenover de naamloo- ze vennootschappen, Oberschlesische Stickstoffwerke en Bayerische Stick- stoffwerke bij de inbezitneming van de Stikstoffabriek te Chorrow, een houding, welke bij een vroegere uii> spraak van het Hof als niet overeen komstig de geldende verdragen werd verklaard. CHR. POLITIE AMBTENAREN NAAR LONDEN. Van 9 tot en met 13 September zal de Bond van Chr. Politie-ambtenaren een reis maken naar Londen, en zul len zij tevens Scotland Yard bezoeken. De leiding berust bij den heer J. Kooi- stra, als secrethris fungeert d% heer M. J. Methorst. Den eersten dag wordt met de boot van Vlissingen naar Harwich vertrok ken en vervolgens per trein naar Lon den. Den volgenden dag een autotocht door de wereldstad via voornaam ste verkeerspunten, paleizen en par ken. 's Middags het bezoek aan Scot land Yard. Den derden dag een kerkgang naar nator, uit dank voor de geneesmidde len, waaraan zijn vader zooveel beter schap had te danken, een flinken jon gen steenbok te brengen, dien hij wei nige uren geleden geschoten had. Hij had hiermede wel tot den volgenden morgen kunnen wachten, maar hij vond geen rust boven op den berg, en hij kon, noch wilde het zichzelven ver helen, dat veel minder het verlangen om zijn gevoel van dankbaarheid uit te spreken, hem naar de oase dreef, dan wel de hoop om Sirona te zien en een woord van hare lippen te hooren. Sedert zijn eerste ontmoeting had hij haar meermalen gesproken, en hij was zelfs in haar huis geweest, als zij hem wijn voor haar vader gaf en hij de ledige flesschen terug bracht. Eens, terwijl zij de flesch, die hij vast hield, uit de groote kan vulde, had den haar blanke vingers de zijne aan geraakt, en haar vraag, of hij bang voor haar was, of waarom anders zijn hand die/ toch zoo sterk scheen te zijn, zoo angstig beefde, kon hij maar niet vergeten. Hoe meer hij het huis van Petrus naderde, des te heviger klopte zijn hart. Hij bleef voor de deur van den hof staan om adem te halen en weder op zijn verhaal te komen, want hij ge voelde, dat het hem, in zulk een op gewonden toestand, moeilijk zou val len ir. behoorlijke orde zijn gedachten ui-, te spreken Eindelijk greep zijne hand de knop van de deur en trad hij den hof binnen. één der beroemde kathedralen en een wandeling naar Hydepark. Den vierden dag zullen o.a. diverse warenhuizen bezocht worden en ten slotte zal op den vijfden dag de terug tocht ondernomen worden, via het Ka- naai naar Vlissingen. DIPHTHERIE. Men schrijft uit Beilen: De diphtherie breidt zich in deze ge meente thans weer snel uit. Reeds in het begin van dit jaar zijn kort na el kaar vier kinderen aan deze ziekte be zweken. Omdat de patiënten bijna zon der uitzondering leerlingen waren van de o.l. school alhier, is toen aan die school een bacteriologisch keelonder- zoek ingesteld, en als gevolg daarvan zijn eenige leerlingen, die bacillendra gers bleken te zijn, geruimen tijd van school geweerd. Uit de feiten is geble ken. dat die maatregel goed is ge weest; gestadig namen sinds dién de diphtheriegevallenaf, tot plotseling de laatste week, de ziekte weer een verkeerde wending genomen heeft. In weinige dagen tijds zijn zes nieuwe ge vallen vastgesteld, waaronder reeds een geval met doodelijken afloop. Het gemeentebestuur heeft nu be sloten de bestrijding krachtig ter hand te nemen. Bij een lezing over het nut van de inenting tegen diphtherie, al hier in April van dit- jaar door dr. Be- kenkamp, den inspecteur van de volks gezondheid te Groningen, gehouden, had de burgemeester al toegezegd, de gelegenheid yoor kostelooze inenting van schoolgaande kinderen te zullen openstellen, maar tot nu toe was deze maatregel niet ten uitvoer gebracht. Donderdag a.s. zal hiertoe nu de gele genheid worden geboden. Aan de ver schillende ouders der leerlingen van de o.l. school en de beide bijzondere scholen is vanwege het gemeentebe stuur een circulaire gezonden, waarin de inenting warm wordt aanbevolen. De inenting zal bij afwezigheid van dr. Bekenkamp geschieden door diens col lega dr. Doyer te Hilversum, mef as sistentie van de plaatselijke genees- heeren. Woensdag zal aan de o.l. school op nieuw een keelonderzoek worden inge steld. EMIGRATIE NAAR ZUID-AFRIKA. De commissie, die in opdracht der Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging en de Vereeniging Zuid-Afrikaansche Voorschotkas gedurende de eerste drie maanden van dit jaar in Zuid-Afrika vertoefde, ter bestudeering van de mo gelijkheid tot emigratie van Hoïland- sche boeren, heeft thans haar verslag uitgebracht. De commissie, die een voor den korten haar vergunden tijd een zoo nauwgezet mogelijk onder zoek heeft ingesteld, is tot de conclu sie gekomen, dat voorloopig van 'groepsemigratie naar Zuid-Afrika geen sprake mag zijn. Daarentegen acht. zij,'niet.tegens.taan de de vele moeilijkheden, die den „settler" daar nog bedreigen, indivi- dueele emigratie volkomen loonend. Evenwel onder de volgende voorwaar den: de emigrant moet ongehuwd, zijn en moet een theoretische en practi sche kennis van den landbouw bezit ten. Hij moet behept zijn niet de voor den emigrant noodige karaktereigen schappen, d.w.z. plooibaarheid, opti misme en aanpassingsvermogen. Hij moet een kapitaal bezitten van min stens 10.000. En ten slotte moet hij, alvorens zelfstandig te beginnen, het zij op één der landbouwscholen, hetzij als voorman bij een kundigen boer in Zuid-Afrika zelf de noodige kennis van Zuid-Afrikaansche landbouwtoe- standen opdoen. Als resultaat van haar onderzoek acht de commissie het voorts raad zaam, een Nederlander in Zuid- Afrika aan te stellen, met. de opdracht de emigranten met raad en daad ter zijde te staan. Deze Nederlander, die volkomen op de hoogte dient te zijn van den landbouw in het algemeen, wordt vanuit Nederland bezoldigd en moet in voortdurend contact blijven met alle personen in de Unie van Zuid Afrika, die bereid zijn de immigratie van Nederlandsche landbouwers te be vorderen, Hij zal gecontroleerd wor den door een raad van toezicht, waar in de Nederlandsche consulaire dienst vertegenwoordigd is. De honden kenden hem al en sloe gen maar eens aan, toen hij den drem pel overschreed. Hij had iets te bren gen en wilde niets wegnemen, en toch scheen het hem toe alsof hij een diëf was, toen hij eerst opzag, naar het groote huis, dat door het maanlicht helder werd beschenen, en dan naar het huis van den Galliër, dat daar, in duisternis .gehuld, in onbestemde om trekken stond, en een breede donkere schaduw wierp op het glad geloopeh en glinsterend graniet van het plavei sel. Er was geen mensch te bespeuren, en de reuk van bet feestgebraad zei- dö hem, dat Petrus en de zijnen aan den maaltijd zaten. „Ik zal hun, die daar zitten te smul len, ongelegen komen", sprak hij in zichzelven, terwijl hij den bok van den linker- op den rechterschouder wierp, en daarbij naar bet hem maar al te goed bekende venster van Sirona keek. Het was niet verlicht, maar hij zag toch iets wits in het steenen kozijn, en dit trok zijne blikken met onweer staanbare toovermacht aan. Nu be woog het zich; daar verhief Sirona's hazewind-hondje vlak bij hem zijn schelle stem. Zij was het, zij moest het zijnl Haar beeld trad hem in al zijn glans voor de oogen, en opeens kwam hem in de gedachte, dat zij alleen was, want hij was Phoebicius en de oude slavin te midden van de Mithras' aanbidders op den weg in de oase tegengekomen. (Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5