CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 8«'« JAARGANG VR'JDAG 32 JULI 1927 NUMMER 2185 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week..I 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'/t cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Het 7e leerjaar. Nu de Eerste Kamer gisteren het wetsontwerp tot wijziging van enkele artikelen van de Lasrer Onderwijswet heeft aangenomen, staat ons de ver plichte 7e klasse te wachten. Ook heeft de Minister noe- eens uitdrukke lijk gehandhaafd het voornemen in de Tweede Kamer uitgesproken om 1 Juli 1928 het verplichte 7e leerjaar in te voeren. Over de bezwaren van enkele Kamer leden, dat hier weer een financieele last op de schouders der gemeentert wordt gelegd, waar geen enkele ver goeding tegenover staat, is de Minis ter wel wat licht heengegleden. Het is toch niet van geringe befeekenis dat een vernlirhting twee jaar ver vroegd wordt. Maar bovendien, waar de mogelijkheid zou bestaan, om in die twee iaar althans een gedeeltelijke wijziging van de financieele verhou ding van Rijk en Gemeenten tot stand te brengen, wordt nu de verplichting opgelegd zonder eenige vergoeding. Maar er zijn andere bezwaren, waar op o.a. de heer Coliin heeft gewezen. Dit ontwerp zoo zeide de heer Colijn heeft niet mijn onverdeelde instem ming. Spr. toch is nog niet volkomen overtuigd, dat inderdaad de tijd reeds aangebroken is om met het oog op den financieelen toestand een deel van de onderwijsbezuinigingen weer onge daan te maken. Aangenomen dat het geld ervoor be schikbaar is, dan is het de vraag, of het beschikbare geld niet beter aange wend ware om de bestaande zesiarige school zoo goed mogelijk te maken. Spreker heeft speciaal het oog op de bestaande zesjarige scholen op het platteland, de z.e. éénmans-scholen. Ook is het de vraae, of het niet beter was geweest, wat ruimer te ?iin met het vakonderwijs, met name het lager landbouwonderwijs op het platteland. .Spreker zal echter zijn stem aan dit ontwerp niet onthouden. Naar aanleiding van het aangekon digde voornemen der regeering, met 1 Juli 1928 den zeveniarigen leerplicht in te voeren, merkt hij op, dat de anti revolutionairen daarmede zouden kun nen worden verzoend, wanneer werd bepaald, dat het eerste leerjaar van het lagere landbouwonderwijs zou meetellen voor het zevende leerjaar. De minister heeft daarop geant woord, dat hij alles zal doen om aan de bezwaren van den heer Colijn en diens geestverwanten tegemoet te ko men. Hij heeft reeds toegezegd in de Tweede Kamer, te zullen nagaan, of het eerste leerjaar voor het lagere landbouwonderwijs kan medetellen voor het zevende leerjaar. Dit onder zoek is thans gaande, spreker is daar omtrent in overleg getreden met zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken en landbouw. Hij hoopt in s'aat te kunnen zijn, den heer Colijn te dien aanzien tegemoet te komen. De heer Colijn voerde hier twee be langrijke punten aan, die onvoldoende door den Minister waren onder het oog gezien. Men kent den oorsprong van dit voorstel. De aanneming van de motie- Bulten en daarna he' initiatief-voor stel van de S.D.A.P. Om de leiding te behouden, kwam toen dit voorstel en evenzoo is Aie toezegging van de ver vroegde invoering van het verplichte 7e leerjaar afgedwongen. Daarbij bleven op den achtergrond een breede uiteenzetting van de mo gelijkheid uit het oogpunt van verbe terden financieelen toestand, en een betoog of het 7e leerjaar inderdaad het mpest noodige is. Het was uitnemend dat de heer Co lijn nog net even voor de aanneming van het ontwerp op deze twee punten het. volle licht liet vallen. Wij vertrouwen dat de toezegging van den Minister inzakë het medetel len van het eerste leerjaar der land bouwschool voor het 7e leerjaar inder daad nog een lichtende plek op dit zwarte vlak zal zijn. STADSNIEUWS. HET A.S. KONJNGINNEFEEST. De Commissie door B. en W. dezer gemeente uitgenoodigd tot het organi- seeren van het jaarlijksch kinderfeest ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. Koningin Wilhelmina op 31 Augustus, heeft weder een program ma samengesteld. In afwijking van vorige jaren zal het kinderfeest ditmaal des morgens te 10 uur in de Stadsgehoorzaal en de Foyer plaats vinden. Het programma bes'aat uit gymnastiek, zang, poppen- c;t] rp goochelen. De uitvoering zal opgeluisterd wor den door de muziekgezelschappen Per Aspera ad Astra en Euterpe. Alvorens de uitvoering aanvangt, wordt door allé leerlingen een kleine wandeling door de stad gemaakt, óp- geluisterd door muziek. 3-OCTOBERVEREENIGING. Onder verwijzing naar de in dit no. voorkomende advertentie deelen we onze lezers mede, dat Woensdag 27 Juli a.s. half 9 in de Nutszaal een sa menkomst van de 3-Octobervereeni- ging zal plaats hebben in verband met den op 3 October te organiseeren op tocht, voorstellende den Leidschen Hout. Stedelijke vereenigingen en alle per sonen, die aan dezen optocht willen deelnemen, worden tot deze samen komst uitgenoodigd. OPENING NIEUWE KAASMARKT. De verdeeling der prijzen met volle instemming van de betrokkenen door het comité van uitvoering is nog op de volgende wijze gewijzigd: Winnaar van den zilveren Kaasboor, aangebo den door den Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland alhier voor den handelaar die het grootste aantal Kilogrammen Leidsche kaas ter markt bracht werd de heer J. v. d. Linden te Alphen aan den Rijn met 3560 KG., terwijl de troostprijs, een verg. zilv. medaille met lauwertak van den Z.-Holl. Bond van Veehandelaren werd verleend aan den heer T. v. d. Lee te Koudekerk met 3C36 KG. DE BLAUWE TRAM. pp de 1200 volt lijn der blauwe tram tusschen Leiden en Noordwijk rijden motorwagens welke geheel op deze stroornstérkte ingesteld zijn, z.g. scha- keltreinen. Deze wagens ,zouden bijv. nooit van Noordwijk naar Schevenin- gen kunnen rijden, omdat in Den Haag op verschillende punten, waar het net der blauwe tram dat der H.T.M. kruist de stroomsierkte GOO volt is. Wij vernemen ïiu, dat de motoren der 1200 volt ingestelde trams succes sievelijk veranderd zullen worden, zoo dat de wagens ook kunnen rijden op gedeelten van 600 volt, dus ook door Den Haag. Woensdagmiddag heeft de eerste wagen reeds proefgereden naar Scheveningeri. Er deed zich geen en kele stoornis voor. De wagens worden meteen wat opgeknapt. Ze hebben een slanker model dan de blauwe trams, welke wij kennen. Het ligt niet in de bedoeling de om gebouwde wagens in de dienstregeling Kat w ij kNoord w ij kSc li eveningen op te nemen, maar ze alleen te gebruiken in geval van abnormaal groot reizi- gersvervoer of in noodgevallen. R. K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Voor het staatsexamen Koken en Voedingsleer slaagden de dames: H. C. M. Bots, alhier: M. de Bruin (Zr. Camilla) voor het 2e gedeelte, uit Voorhout; D. L* J. Eldering, alhier; voor het le gedeelte, Fr. Kramer, te Voorburg; .E. M. A. van Odijk, alhier. Voor het staatsexamen Huishoud kunde en Waschbehandeling slaagden de dames: A. van Eisen en Th. M. M. Remmers, beiden alhier. Het diploma „Huishoudkundige" werd behaald door de dames: C. van Balen, Fr. v. Beukering, J. Baijer, Th. Dróge, M. Heijnen, I. Visser, allen al hier. Het getuigschrift „Hulp in de Huis houding" door de dames: N. Bernard, uit Leimuiden; A. Stumpel, alhier. Geslaagd voor liet examen „Lingerie en Costuumnaaien", de dames: E. Bè- kooij, J. Vreeburg, alhier; C. Verloop en A. van Os, te Voorschoten; G. v. d. Valk, te Zoeterwoude. Voorwaardelijk slaagde E. Wakka alhier. Voorwaardelijk geslaagd voor het examen van den 3-jarigen Middagcur sus: Mej. B. Goddijn, alhier. Geslaafd voor het examen „Costu- mière", de dames: C. Crania en M. Vermeulen, alhier; R. van Dijk en J. Zandbergen, te Oegstgeest. Geslaagd voor het examen van den 3-jarigen volledigen avondcursus de dames: A. Chrispijn, te Amsterdam; R. Meijers en L. Witteman, alhier. Bevorderd van" de le naar de 2e klasse opleiding „Huishoudkundige", de dames: M. Bleijs, M. van Deene, J. Elshof, M. Kortman, M. Veeger en J. Simonis, allen alhier; C. Huibers, uit Wassenaar; M. Jongenburger, te Al phen a. d. Rijn; Fr. Lang, te Noord wijk; C. Schellaert, te Den Haag; A. Smit, te Voorschoten; H. Seel, te Hil- legom; M. Timp, te Oegstgeest. Bevorderd van den Dagvoorberei denden* cursus naar de Linnennaai- stersklasse, de dames: N. v. d. Drift, M. Goddijn, L. Hansen, Tr. v. d. Kaaij, B. v. Latum, J. Rap, L. Schouten, M. Verhoogt, allen alhier; J. v. Valk, R. Vollenberg, te Zoeterwoude: J. Diep hout. te Benthuizen* N. van Hoeken. te Voor oten; J. v. Parijs, te Lisse; C. Boodenburg, te Noordwijk. Bevorderd v. de Linnennaaistersklas- se I, naar de Linnennaaistersklasse II de dames: Chr. v. Ingen, C. Lepelaar, L. v. Post. B. v. Demundt, M. v. Schaik, C. Slootjes, C. v. Valderen, al len alhier; H. Lemmerzaal, te Zoeter woude: T. van Rijt, te Hazerswoude; A. de Lange, C. v. d. Vlugt, C. v. d. Zalm, te Noordwijk, J. v. d. Werff, te Oegstgeest. Bevorderd van den Middagcursus I naar den Middagcursus II, de dames: N. Bavelaar, M. Driessen. J. Lange- zaal, M. Lindenhoff, I. Szabo, C. Vree burg, D. Vreeburg, allen alhier; L. Niersman, G. v. d. Nieuwendijk, M. Nouwens, C. Smit, allen te Voorscho ten; Tr. Meijer, te Oegstgeest, M. Pa ridon, te Katwijk; G. Moerkerken, te Zoeterwoude. Bevorderd van den Middagcursus II naar den Middagcursus III, de dames: J. v. Leeuwen, A. Montanus, M. Men- ke, Gr. v. d. Poel, C. Uljee, allen alhier; M. Verhart, uit Katwijk; M. Verkerk, uit Voorschoten. Bevorderd van de le naar de 2e klas se van den volledigen avondcursus de dames: M. v. d. Berg, B. v. d. Berg, S. v. Berkel, W. de Haas, C. de Haas, C. van Leeuwen, E. Sloot, R. Uljee, allen alhier. Bevorderd van de *2e naar de 3e kl. van den volledigen avondcursus de dames: A. Dijt, G. Gottenbos, M. Huyg, M. Meijers, R. Mark, E. v. d. Post, J. v. d. Post, M. de Vri.-J, allen alhier; afgewezen 2 leerlingen. EXAMEN BOEKEOUDEN. Geslaagd zijn voor het Herexamen boekhouden en aanverwante vakken de heeren: P. C. Knaap, T. Sandberg en W. F. van der Reek, alhier en de heer C. van der Heyden te Sassen- heim, allen leerlingen van den heer H. D. M. Knol, alhier. OPGRAVINGEN TE VALKENBURG. liet onderzoek da^ te Valkenburg de laatste jaren is ingesteld naar de Romeinsche nederzetting, is voortge zet. Op den Woerd bij Torenvliet (on geveer 800 m. ten Z. van het dorp), waar dr. A. E. Remouchamps, onder wiens leiding ook thans het werk staat reeds de aanwezigheid van een Ro meinsche legerplaats daar heeft vast gesteld, is ditmaal niet gegraven. Zoo als bekend is zijn in het dorp zelf, dat op een kunstmatige hoogte gelegen is, ook vroeger tal van Romeinsche cultuurresten gevonden. De vraag ech ter of op deze terp'ook een Romeinsche nederzetting geweest is, kon niet met zekerheid worden beantwoord. Ook zou het belangrijk zijn geweest te we ten, in welke verhouding een- derge lijke nederzetting, zou hebben gestaan tot de legerplaats die bij Torenvliet is gevonden. Met het doel dat tot klaarheid te brengen zijn thans in de terp $nkele sleuven gegraven. Daarbij kwamen tal van Romeinsche scherven en bouwma teriaal voor den dag. Op enkele stuk ken rood-glimmend aardewerk, het z.g. terra Sigillata, waren nog dè stempels ,van de Romeinsche pottenbakkers te lezen; op stukken van dakpannen en tegels werden-militaire stempels ge constateerd o.a. van de Excercitus Ger maniae Inferioris, van het Legio XXX en van de Vexillatio Exc. Germ. Inf. Doch sporen die op een nederzetting zouden wijzen konden niet worden vastgesteld. Opmerkelijk was het, dat zich tus schen het Romeinsche puin ook mid- deleeuwsche stukken bevonden. Een positief resultaat konden de onderzoekingen dus niet brengen. De aanwezigheid van zooveel Romeinsche cultuurresten in de Valkenburgsche terp blijft een raadsel, tenzij men aan nemen mocht dat bedoelde terp is op geworpen uit aarde, die van een nabu rige Romeinsche nederzetting is weg gehaald; in de eerste plaats zou dan aan het castellum bij Torenvliet moe ten worden gedacht.' BELASTING-OPHAALDIENST. Men schrijft ons: De 3e afrekening met den ontvanger heeft plaats gehad; overgestort is 6293.16, welk bedrag in 4 weken is geïnd. Het aantal aangeslotenen heeft de 1100 reeds gepasseerd eh nog da gelijks melden nieuwe leden zich aan. Gezien deze cijfers behoeft het geen betoog, dat deze dienst in een werke lijk gevoelde behoefte voorziet. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie alhier waarschuwt tegen Theodorus Alexan der Keurenthjes, 24 jaar, rijwielher steller, wonende te Nijmegen,4 Steen straat 62. Hij geeft zich onder ver schillende namen uit. Zegt als beambte of monteur in dienst te zijn der Rijks telefoon of andere openbare instellin gen of groote bekende firma's en be weert als zoodanig werkzaamheden ter plaatse te moeten verrichten. Hij be weegt op die wijze verschillende mienschen hem kost en inwoning i te verschaffen om na enkele dagen zon der betaling te verdwijnen. Gastermorgen werd de 48-jarige T. S. vr. L. D. op den Hoogen Rijndijk van achteren aangereden door een onbe kend gebleven vrachtauto, die door reed in de richting Zoeterwoude. De vrouw kwam te vallen en bekwam ee.n kneuswond aan den rechterenkel. Na door dr. Persant Snoep van Leiderdorp verbonden te zijn, is ze ter verdere be handeling naar het Diaconessenhuis gebracht. H. B. heeft bij de politie aangifte gedaan dat in den nacht van 20 op 21 Juli van hem 30 jonge kuikens ont vreemd zijn. J. J. S. te Voorschoten heeft bij de politie aangifte gedaan dat gistermid dag zijn rijwiel dat hij in het rek van de fa. M. aan de Breestraat had gezet, ontvreemd is. Door de politie alhier is aange houden G. B., muzikant die in het Al gemeen Politieblad gesignaleerd stond voor tezamen 7 dagen hechtenis, waar toe hij veroordeeld was door verschil lende kantongerechten. BINNENLAND. HET TWEEDE KAMERLID VAN SASSE VAN IJSSELT. Wij vernemen nader, dat de toe stand van het Tweede Kamerlid, jhr. mr. Van Sasse van IJsselt gunstig is. De patient is vrij van koorts, Vermoe delijk zal hij spoedig hersteld het zie kenhuis verlaten. REGEERINGSHULP AAN MAASTRICHT. De commissaris der Koningin in Limburg heeft gisteren in de verga dering der Provinciale Staten van die provincie mededeeling gedaan van een missive van den minister van arbeid, waarbij een millioen gulden wordt be schikbaar gesteld voor woningbouw te Maastricht. Voorts zullen maatrege len genomen worden om de Maastricht sche nijverheid te helpen. TREIN VERTRAGIN G. Van den trein uit Utrecht, die gis teravond om half zeven aan het sta tion S. S. Den Haag moest aankomen, is nabij Voorburg een koppelstang ge broken, waardoor de trein een uur vertraging kreeg en ook het verdere verkeer op deze lijn in de war werd gestuurd. DE ELECTRISCHE DER Z.H.E.S.M. Wegens den toestand, waarin het baanvak BerkelRotterdam van de Z. H.E.S.M. in de richting Rotterdam,' waar nog het oude lichte spoor ligt, verkeert, mag op dit traject voorloopig met niet grooter snelheid dan 60 KM. gereden worden. ^UURVERORDENING TE DELFT. In de gistermiddag gehouden ge meenteraadsvergadering heeft de Leer Schalker (comm.) nader gepleit voor het in het leven roepen van een huur- verordening. Ook de heer Lansberg (s.d.) drong daarop aan. Hij stelde bij motie voor, B. en W. te verzoeken, zoo spoedig mogelijk een ontwerp-huur- verordening in te dienen. Wethouder Van de Seyp (r.-k.) zeide, dat de huurcommissie reeds in Octo ber 1926 in Delft ontbonden is, en er van huuropdrijving niet is gebleken. Er is dus geen urgentie om een huur- verordening in het leven te roepen. Daarom kan rustig de beslissing van de Kroon over een reeds in het leven geroepen huurverordening van een an dere gemeente afgewacht worden. De heer Schuiten (r.-k.) zeide, dat eerst maar eens bewezen moest wor den, dat de huren overmatig zijn. De heer Lansberg betoogde, dat er krotten zijn, waarvoor veel te hooge huur wordt geheven. De motie-Lansberg werd verworpen. STROOPERIJ VAN ZAND IN DE RIVIEREN. Blijkens mededeeling in het Alge meen Politieblad vestigt de Minister van Justitie de aandacht van de Rijks- en Gemeentepolitie op de omstandig heid, dat het publiek er zich nog niet voldoende rekenschap van geeft, dat het zand en andere bodemspecie in de rivieren aan het Rijk toebehoort. In verband daarmee is bet noodzakelijk, clat meer nauwlettend op strooper ij van zand en andere bodemspecie uit de rivieren wordt toegezien en dat bij constateeren van een dergelijk straf baar feit proces-verbaal wordt opge maakt. DE MEERKERK. Uit Londen wordt gemeld: Het stoomschip Meerkerk is te Lis sabon aan «le Zuidzijde van de rivier Belanorijkste nieuws in dit Nummer, Binnenland. De Eerste Kamer heeft het wets ontwerp betreffende het Wegenfonds aangenomen. De Eejrste Kamer heeft het wetsont werp tot wijziging van de artikelen 56, 97 en 203 der L. O.-wet 1920 (ze vende leerjaar) aangenomen en is on reces gegaan. Buitenland De berichten omtrent een vergelijk tusschen Noord- en Zuid-China wor den officieel tegengesproken. De begrafenis van koning Ferdinand van Roemenië is tot Zondag uitgesteld. De Tiroolsche boeren eischen dat de zetel der bondsregeering uit Weenen naar een andere stad zal worden over gebracht. aan den grond gezet. Het heeft twaalf voet water in ruim no. 5; ruim no. 4 is lek. Naar de Scheepv. verneemt, heeft een duikeronderzoek reeds plaats ge had. De voorloopige herstellingen zul len een vier weken in beslag nemen, waarna de Meerkerk op eigen stoom naar Nederland zal komen, voor de definitieve herstelling. N.V.V. EN S.D.A.P. Wij lezen in Het Volk: De commissie van zes, ingesteld door de besturen van partij en vakver bond ter bespreking van de onderlin ge samenwerking, heeft eenige kee- ren vergaderd en breedvoerige bespre kingen gehouden. "ïn haar laatste ver gadering is aan Albarda en Stenhuis opgedragen, voorstellen te ontwerpen, waarin de samenwerking wordt gere geld. Naar gemeld wordt is tusschen deze beiden nu overeenstemming be reikt en zullen hun voorstellen in de volgende vergadering van de commis sie van zes worden behandeld. Deze vergadering zal begin September ge houden worden. LUCHTVAARTCONVENTIE. Het ligt thans in het voornemen, bin nenkort de indiening te bevorderen van een wetsontwerp tot goedkeuring van de toetreding van ons land tot de Luchtvaartconventie van Parijs van 13 October 1919. BAGGERTURF IN DRENTE EN GRONINGEN. Wat sinds 1920 in de Drentsche en Groninger Veenkoloniën niet is voor gekomen, gebeurt ten gevolge van het natte weer van de laatste maanden nu weer: er liggen verschillende schepei te wachten op een lading baggerturf welke men nog maar zeer sporadisch kan bemachtigen, omdat de turf van het product 1926 nog niet verscheept kan worden. De prijzen welke thans besteed worden, zijn in vergelijking met de laatste jaren zeer bevredigend en de verwachting is, dat speciaal de baggerturf in de komende maanden een goeden prijs zal opbrengen. MEDE SCHULDIG. ,,De Waarheidsvriend" beslat een artikel over het Partijbureau van de S.G.P. aldus: Tenslotte nog een enkele vraag. In het prospectus in ,,De Banier" voor den aankoop van een partij-bu reau. deelt het partijbestuur van de Staatkundig Gereformeerden mede, dat het bureau noodig is pn wij ge- looven dit gaarne om alle vragen .die van de Kiesvereeniginven binnen komen, te kunnen beantwoorden. Zul- ke voorlichting van partijgenooten schrijft het bestuur is van groot nut. Zou nu de heer Van Zijverden (een inzender in De Banier uit Aalsmeer) die ongetwijfeld een vooraanstaand man in de TCiesvereeniging „Aalsmeer" van de Staatkundig Gereformeerde Partij is. niet eens van zijn récht om aan het partij-bureau vragen te s'el- len, kunnen en willen gebruik maken, om te weten te komen waarom óf ds. Kersten óf ds. Zandt, de laatste eme ritus-predikant. en die dus over veel vrijen tijd beschikt, nog niet een voor stel bij de Tweede Kamer hebben inge diend om tot afschaffing van den stem plicht te geraken? Gaat hij op dit verzoek in. dan Is hij misschien wel bereid om te zijner tijd het antwoord der beide Kamer leden te publiceeren. Want op dit oogenblik staan èn ds. Kersten èn ds. Zandt mede verantwoor delijk. „dat vrouwen bij duizenden voor den rechter worden gesleept". Met het tot klaarheid brengen van deze zaak, zal veel misverstand wor-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1