CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 8*'» JAARGANG DINSDAG 19 JULI 1927 NUMMER 2182 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. 7 Beginselen en personen. Onder dit hoofd schrijft Prof. Gros heide) in Noord-Hollandsch Kerkblad een stukje aan het adres van zijn Ge reformeerde lezers, dat echter ook bui ten dien beperkten kring volle aan dacht verdient. Wat wordt er veel schrijft hij achter personen aangeloopen! Hoe ziet men naar de mannen, die iet9 voorstaan, veel meer dan naar de zaak die voorgestaan wordt. En dat allerlei vereenigingen telkens vragen om aan beveling van bekende personen en het daarvan verwachten, is op zichzlf al een teekenend feit. Natuurlijk gaat het niet zonder op personen te letten. Er is ook niets op tegen, dat wie een bepaalde zaak be hartigt, haar anderen op het hart bindt. Men is verplicht te waarschu wen tegen het kwade en te wijzen op het goede. Het verkeerde begint dan, als wel op de personen wordt gezien, niet op de beginselen. Als zonder critiek iets wordt overgenomen of aanvaard. Wan neer het: als die en die er voor is, kan men het veilig steunen, hoogste wijs heid wordt. Vooreerst speelt men zoo met de eigen verantwoordelijkheid. We ko men ten slotte in het gericht Gods niet klaar met een: die was er ook vóór. Naar onze eigen daden zullen we ge oordeeld worden. In de twéede plaats lijdt de toei- sing der beginselen schade. Ongemerkt glijdt men in een niet begeerd spoor. Men onderzoekt niet langer, neemt slechts over. Er is niet een bepaalde kracht, die het leven, het handelen be- heerscht, men laat zich voeren door de omstandigheden. Ten derde dreigt hier gevaar voor afgoderij. Niet de wet, het Woord Gods, wordt hoogste maatstaf, maar het oor deel van enkele personen. Die perso nen moeten al hoog staan om het zon der schade voor hun eigen geestelijk leven te verdragen. Kennis der beginselen is voor alle dingen eisch. En zeer zeker onder goede voorlich ting maar toch met eigen oordeel dient te worden nagegaan, wat in de ver schillende omstandigheden eisch is van het beginsel. Zoo doet een krachtig volk, dat weet wat het wil. Zoo is het eisch van Gods getuige nis. De Weensche onlusten. De droeve onlusten, die j.l. Vrijdag in Weenen plaats grepen, en waarbij vele dooden en gewonden vielen, en ook groote materieele schade werd aangericht, o.a. door den brand van het^paleis van Justitie, hebben, zooals vele dingen, slechts kleine oorzaken gehad. Op Zondag 30 Januari hadden in hét kleine stadje Schattendorf, in het Bui- genland, dicht bij de Hongaarsche grens, ernstige ongeregeldheden plaats in verband met een door de socialisten daar te houden vergadering en betoo ging. Troepen van den republikein- schen „Schtutzbund" zouden er voor de orde zorgen en de socialistische be tooging beschermen tegen mogelijk molest van de zijde der rechtsche te genstanders, die zich in Oostenrijk in den bond van de frontstrijders hadden georganiseerd. Het was niet in de laatste plaats om te protesteeren tegen de manoeuvres van deze rechtsche organisatie, die in het Burgenland haar aanhang tracht te te versterken en die men van socia listisch -republikeinsche zijde ver dacht van samenwerking met de Hon gaarsche fascisten, die zich ten doel stelden het door de geallieerden aan Oostenrijk toegewezen Burgenland voor Hongarije te heroveren, dat deze socialistische betooging op touw was gezet. Bij den doortocht van den Schutz- bund en van de socialistische betoo- gers door het plaatsje kwam het tot een botsing tusschen de socialisten en hun rechtsche tegenstanders. En daarbij werden toen zonder eenige provocatie, zeggen de socialisten; ter zelfverdediging, omdat men een aan val vreesde, beweren de frontlciders uit een herberg verschillende scho ten gelost, waardoor een arbeider en een achtjarig jongetje doodelijk wer den getroffen. ^Van socialistische zijde werd met dit geval sterk propaganda gemaakt. Op demonstratieve wijze had de be grafenis der slachtoffers plaats. Tegen de lieden, die van de herberg uit de noodlottige schoien hadden ge BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'/* cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. lost werd een vervolging ingesteld en in het tegen hen voor de rechtbank gevoerde proces is Donderdag een uit spraak gedaan. Ondanks den eisch van het O. M. dat de veroordeeling van de beklaag den verlangde, sprak de jury deze vrij. Naar aanleiding van dit vrijspre kend vonnis is het nu te Weenen tot zoo ernstige en bloedige onlusten ge komen. Welk einde dit alles zal hebben is nog niet te zeggen al is ook de op stand bedwongen. Voor de sociaal democratische par tijleiding zijn deze onlusten in de door de socialisten bestuurde hoofdstad 'n zware slag. Zij bewijzen, dat de socia listische leiders hun volgelingen niet meer in de hand hebben en dat de ar beiders zich aan het parool om zich van de „directe actie" te onthouden, niet meer storen. Onder de Weensche socialisten is het radicale element zeer sterk ver tegenwoordigd. De communisten mo gen in Oostenrijk al weinig partijaan hangers tellen, onder de arbeiders heb ben zij niettemin, ook ten gevolge van de ongunstige economische omstandig heden, waaronder een groot deel der arbeidersbevolking gebukt gaat, zich grooten invloed verzekerd. En er is nauwelijks aan te twijfelen, dat het de propaganda van deze radicale drijvers is geweest, die tot - de zoogenaamde „spontane" uitbarsting van de volks woede tegen de- „kWssejustitie" aan leiding heeft gegeven. Wij zien ook hier weer, dat de so cialisten, als het er op aan komt, hun menschen niet kunnen terug houden en dat de theorie wordt toegepast, niet op het moment dat de leiders het willen, maar naar de willekeurige gril van de massa. Wie de revolutie predikt, wordt .door de revolutie verrast! STADSNIEUWS. VI„e INTERNATIONAAL CÜNGx^ES VOOR DE GESCHIEDEN IS DER GENEESKUNDE. (Vervolg). Na de rede van prof. Tricot-Royer heeft gisteren prof. Sudlioff uit Leip zig gesproken als afgevaardigde van de uuitsche regeering; prof. Welch uit Baltimore namens de a.merikaansche regtering; prol. Singer uit Londen na mens de Engelsche iegeering; prof. A1-. ca-d t uit Madrid némens de Spaan- schy, prof. Jeanselme uit Parijs na mens de Fransche; prof. Castiglioni uit Padua namens de italiaansche; dr. Bugiel uit Parijs namens de Pool- sche en prof. Backman uit Upsala na mens de Zweedsche ïegoering. Allen uitten hun beste wenscben voor het welslagen, van liet congres. Hierna werd de openingsbijeen komst gesloten en begaf het congres zich naar de Pieterskerk, ter bezichti ging van het grafmonument van Boerhaave en om dezen grooten doo- de een stille, eerbiedige hulde te bren gen. Vervolgens begaf men zich naar het stadhuis waar het congres door het gemeentebestuur officieel is ontvan gen. Ook Z. K. H. Prins Hendrik en de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, woonden de ont vangst ten stad^iuïze bij. De burgemeester, mr. A. v. d. Sande Balchuyzen sprak hier het congres toe. Na de aanwezigen namens het ge meentebestuur te Hebben verwelkomd, zeide spr., dat dit het als als een groo te eer voor de stad beschouwt dat Lei den als plaats voor het congres is uit gekozen. Na eenige bijzonderheden omtrent de geschiedenis van Leiden te hebben gememoreerd, uitte spr. de hoop, dat het wetenschappelijk werk den con- gitsleden voldoende tijd zal laten om de merkwaardigheden van Leiden te bezoeken. Hij herinnerde (laarbij aan de groote mar en, welke Leiden in den loop der eeuwen op het gebied van kunst en weienschap onder haar bur gers heeft gehad. In dit verband wees spr op de Leidsche universiteit. Indien er nog een andere factor is welke u er toe heeft geleid naar Lei den te komen, dan is het zeker wel deze, dat het leven van Boerhaave zich in deze stad heeft afgespeeld, waarvan gij nog overal sporen zult vinden. Bij uw aankomst in de stad zijt gij nog zijn standbeeld voorbijge komen en het pathológisch-anato- misch laboratorium draagt zijn naam. Ook zult gij wel een oogenblik hebben stilgestaan voor het huis, waar hij heeft gewoond en een blik hebben ge worpen op zijn graftombe. Spr. betreurde dat de kliniek, waar hij zijn patiënten behandelde, niet meer in den toestand verkeert welke overeenkomt met haar historisch en monumentaal belan?, maar dit is juist daarom een reden te meer waarom uw verblijf hier zoo nuttig is, omdat het niet zal nalaten een gunstigen invloed uit te oefenen: een daad van piëteit welke de stad Leiden aan de nage dachtenis van dezen man verschul digd is. Spr. besloot met den congresleden een aangenaam verblijf toe te wen- schen en met de hoop uit te spreken, dat het contrres met sutjees zou wor den bekroond. Na deze met applaus beantwoorde toespraak dankte de voorzitter van het con°Tes. dr. J. G. de Lint. liet ge meentebestuur voor-de hartelijke ont- ■van?st en den burgemeester voor de woorden van welkom. Spr. dankte ver der het gemeentebestuur voor zijn me dewerking en besloot met een: Leve Leiden en zijn burgemeester, welke uitroep de ronore<=Ieden herhaalden Hierna werden ververschingen rondgediend. GisterevonH is het cone-res voortge zet in de Stadsgehoorzaal, waar Dr. C. TL Ariëns Kappers, directeur van het Centraal Instituut voor hersenonder zoek te Amsterdam en voorzitter van de Ned. Vereeniging voor het weten schappelijk onderzoek der therapie van zenuw- en zielsziekten, een voor dracht heeft gehoudën over: De geschiedenis der therapie van zenuw- en zielsziekten in haar te- genwoerdigan s'and. Spr. vermeldde dat in de oudste ge schriften mededeelingen voorkomen omtrent geesteszieken (Saul, Nebukad nezar) en pogingen deze te genezen, die aanvankelijk meestal aan cle (im mers goddelijk geïnspireerde) priesters waien toevertrouwd, zooals in sommi ge oostersche landen thans nog het ge val is. Reeds Hippocrates echter in de 5de eeuw v. Chr. wees "er op dat men ze, evenals andere zieken, volgens natuur wetenschappelijke methoden moest behandelen een standpunt ook inge nomen in de eerste eeuw n. Chr. door Aretaeus van Kappadocië (van wiens werk Wiggan te Oxford, 1723, en Boer haave te Leiden, 1731, nog een uitga ve bezorgde), en ook door Galenus en Coelius Aarolianus verdedigd. Dit standpunt ondervond in de mid deneeuwen een terugslag toen vele de zer patiënten als bezetenen werden beschouwd, die men soms door folter- werktuig o.f brandstapel van hun de mon trachtte te ontdoen, of als hun gedrag geen aanstoot gaf aan de kerk liet rondloopen, bloot gesteld aan het weinig medelijdende publiek of in al- gemeene gasthuizen opnam. Speciale gestichten voor krankzin nigen ontstonden eer. t in het eind der middeneeuwen en in het begin van i en nieuweren tijd, zoo in Holland in 1442 het gesticht „Reynier van Arckel" te 's Hertogenbosch en de „Willem Arntszhoeve" te Utrecht in 1461, voorts een groot gesticht in Florence in 1(345, in Avignon in 1681 enz. De opname en behandeling der patiënten beoogde aanvankelijk meer de samenleving tegen hunne excessen te beschermen dan hen te genezen en hen te beschermen tegen de toenmaals zeer ruwe maatschappij. Alhoewel wij in het archief van het gesticht Reynier van Arckel reeds voorschriften vinden van het jaar 1748, waarbij den oppas sers op het hart gedrukt wordt de grootste zachtmoedigheid te gebruiken jegens deze patiënten en zulke voor schriften zeker elders ook wel voor kwamen, iè het toch verrassend hoe lang er ketenen gebruikt zijn om de on- runstigen onder hen aan banden te leg gen. Zoo vermeldt Conoly dat in 1820 in een Engelsch gesticht nog 17 pet. der patiënten geketend waren en als uitzondering kwam het bij ons nog in 1842 voor, zooals bleek uit een onder zoek door de toenmaals in ons land voor het eerst benoemde staatsinspec- teurs. Ook bestond destijds in de mees te landen het euvel de patiënten voor een kleine bijdrage aan de gestichts- kas het publiek te laten zien. De be kende plaat vail Hogarth heeft dit vereeuwigd. Toch gingen er in het eind der 18de eeuw en in de eerste helft der 19de eeuw reeds in vele landen stemmen op om deze toestanden te verbeteren. Op den 24en Mei 1798 verloste de ge neesheer Pinel persoonlijk 49 krank zinnigen van hunne ketenen in de Bi- rètre te Parijs. In hetzelfde land werd ook door Esquirol, in Italië door Chia- rugi, in Duitschland door Hayner, in Engeland door Conolly, in Nederland door Schroeder van der Kolk) ten gunste eener grondige reorganisatie gepleit. Dit had verbeteringen en bo vendien in vele landen een staatstoe zicht op de gestichten tengevolge. Toch meende men het zonder dwang middelen niet te kunnen stellen en zoo ontstond de dwangbuis met gesloten mouwen, de dwangstoel. waaraan de patiënt in rustende houding gebonden ko: worden en dergelijke apparatuur waarvan voorbeelden voorkomen in Let medisch historisch' museum te Amsterdam. Daarnevens was men er echter meer en meer op uit door me dicamenteuze, chemische en physische middelen den toestand dezer zieken te verbeteren en werd bovendien de arbeid in en ofn de gestichten (reeds vroegtijdig n Saragossa in Spanje in gevoerd) ook in Noordelijke landen meer algemeen toegepast. Onder de chemische middelen van dien tijd speelden de purgantia en vo- mitantia een groote rol, naast de vrij gebrekkige narcotica van dien tijd, onder de pshysische de aderlating, de koude douche en het „bain de surpri se", waarbij de patiënten onverwachts in het water vielen. Men hoopte hier door hun ziekelijke gedachtengang te onderbreken, wat inderdaad in uit zonderingsgevallen wel eens gelukte evenals men nog wel eens leest dat een lamme door plotselingen schrik zijn gang, een stomme zijn spraak te rugkrijgt. Beschrijvingen hiervan vindtmen in de werken van J. van Deventer en van Kraepelin. Naast de koude baden deden warme hun intrede, soms reeds als permanen te baden van 68 uur (Cox, Mitivié). In de latere jaren der vorige eeuw is er een aanzienlijke verbetering ge komen in den bouw der gestichten, die van de groote steden naar mooie en gezonde landstreken werden verlegd en ook door verdeeling der patiënten over meerere gehouwen hun rust be vorderden. Bovendien is naast en in- plaats van de bedrust (als behande ling) de arbeidstherapie weer opnieuw op den voorgrond gekomen. Deze had in ons land met name in het gesticht „de Brinkgreve' (Dr. Ie Rütte) te De venter en Het gesticht te Santpoort reeds een groote hoogte bereikt, doch ondervond het laatste jaar een schit terende verbetering door het in toe passing brengen van eep aantal paeda- gogische regelen welke Dr. Simon uit Gütersloh het eerst in zijn gesticht stelselmatig wist door te voeren; en die tot resultaat hebben dat de „onrust" uit het krankzinnigengesticht ver dwijnt. In ons land werd Dr. Simon het eeist nagevolgd door Dr. W. M. van der Scheer, die in het Provinciaal Zie kenhuis te Santpoort met succes de nieuwe verpleegwijze invoerde. Ook Dr. Schuurmans Stekhoven, inspecteur van het staatstoezicht, heeft zich met sympathie uitgelaten ever deze methode, die een sterk pae- riagogisch karakter draagt waarvan één der beginselen is dat de patiënt zoo min mogelijk ledig zit, waardoor zijn geest in den vicieusen gedachten- cirkel zou kunnen terugvallen, en leeit zichzelf met behulp van den ar beid en andere afleiding tegen de ver schijnselen van zijn ziekte te bescher men. Naast deze indirecte psychische beïnvloeding, draagt ook de directe psychotherapie (Charcot, Janet, Lie- bault, Fréud en Jung) in handen van consciëntieuze phyehiaters het hare daartoe bij het inzicht en de genezing van zielsafwijkingen gunstig te beïn vloeden. Spreker vermeldt dan in het kort de gezinsverpleging in landkolonies, sinds eeuwen in België (Gheel) inge voerd en ook in Frankrijk, Duitsch land en Nederland (Beilen) en elders in toepassing gebracht. Terwijl de toegang tot en het verla ten der gestichten en landkolonies ge regeld is onder judiciair toezicht heb ben wij tegenwoordig bovendien in de open sanatoria (services ouverts) in Frankrijk o.a. ingevoerd door Dr. Tou- louse? in ons land door Dr. Schuur mans Stekhoven, een nuttig hulpmid del voor de behandeling van minder ernstige of beginnende gevallen zon der dat hiervoor officieele stukken ter opname noodig zijn. Uitvoeriger staat spreker stil bij de moderne medicamenteuze behande ling der patiënten, de verbetering der sedeerende middelen en narcotica (vooral barbituurzure verbindingen) waaronder men in het somnifeen een middel heeft gevonden om door een onder dagelijksch me lisch toezicht blijvegide permanente slaap (Klasi) van vele dagen zéér onrustige patiën ten tot genezing te brengen. De gunstige resultaten dezer behandeling hij acute en subacute maniën en me lancholia agita in Santpoort verkre gen (Stuurman, Dozy en Gans) zijn op vallend. Voorts is er de groote verbe tering naast het broom door het lu minal of gardenal (Hörlein) gebracht in de behandeling der epilepsie (Hauptmann) en hare equivalenten, waarover in ons land Schim van der Loeff en Barnhoorn uitvoerig bericht ten en het resultaat der tryparsamide (Brown en Pearce), vooral echter der malaria behandeling bij progressive paralyse door Wagner von Jauregg, waardoor een groot aantal van de7e patiënten, vroeger als hopeloos be schouwd, weder hun arbeid kunnen opnemen, en een evengroot aantal al thans aanzienlijk verbeterd worden. Bstangrijksle nieuws In dit Hummer. Binnenland. H"t zesde congres van de geschiede nis der peneealfiiod'ï. Dr. A. Wen«"fack tot reetrr-*o-"»n!- ficus der Leidsche Universiteit be noemd. Do commnnlstlfrlio in *ndi?; de leider Samcedro gearresteerd. Buitenland De resultaten der bespr-Wgen te Genève zijn volgens een oMLcieel com muniqué „bemoedigend'. Onderhandelingen f&ssshen de Ocs- tenrijksche regeering en do oppositie. De verkeersstaking in Oostenrijk is geëindigd. In Italië worden geen Oostenrijkers toegelaten. Het „bakvisschenkiesrecht" in En geland schijnt van de baan te zijn. Ook deze therapie wordt thans in bij na alle landen in het bijzonder ook in Nederland toegepast. Ook de behandeling der organische zenuwziekten, waar de geestelijke symptomen minder op den voorgrond treden dan de lichamelijke, is in de laatste decennia zeer veel hoopvoller geworden, zooals bijv. de toepassing der serumbehandeling van Vaillard en Roux bij tetanus, de behandeling der Afrikaansche slaapziekte e.a. Na nog gewezen te hebben op het meerdere inzicht dat men tegenwoor dig heeft in den invloed der endocrine- klieren op de reguleering der normale functie van het zenuwstelsel en de groote vooruitgang der neurologische chirurgie, vooral in Amerika (Cushing, Dandy) en Frankrijk (Le Riche), welke grootendeels te danken is aan de meerdere kennis der hersen-anatomie en physiologie en de verbetering in de topographisch diagnostische hulpmid delen, wijdde spreker nog uitvoerig uit over de beteekenis van het dieët voor het zenuwstelsel, zooals voorna melijk gebleken is uit de onderzoe kingen v. Eykman, Vorderman, Grijns e.a. over het ontstaan van perifere ver lammingen (bij beri-beri) tengevolge van een vitaminarm of vitaminloos voedsel. In verband met "t dagelijksch dieet noemde hij ook de bestrijding van het alcoholisme en nicotinisme. Terwijl dus de verpleging der pa tiënten er tegenwoordig in slaagt hun dagelijksch bestaan zoo aanzienlijk te verbeteren en ook de kansen eener volledige genezing bij een zeer groot aantal vormen van zenuw- en ziels ziekten zeer veel beter zijn geworden, toch is het te wenschen dat de belang stelling van particulieren en bovenal ook van den Staat dit streven steeds meer steune. Spreker acht het dan ook een geluk kig verschijnsel dat in zoovele landen tegenwoordig vereenigingen zijn op gericht die een geestelijke hygiëne be vorderen of die, zooals de Nederland- sche vereeniging voor het wetenschap pelijk onderzoek der therapie van ze nuw- en zielsziekten waarvan ieder lid kan worden (penningmeester prof. L. Bouman, Utrecht) het onderzoek naar en de toepassing van de beste geneesmethode in de hand werken,. Ieder die dit streven steunt doet een werk dat de ongelukkigsten in de sa menleving tot hulp strekt. De receptie. Na de lezing van Dr. Ariëns Kappers had een receptie plaats. De groote zaal van cle Stadsgehoorzaal was geheel met bloemen en planten versierd. Voorts waren de vlaggen der deelne mende landen er in aangebracht. Te 10 uur verschenen Prins Hendrik en zijn adjudant, luit. ter zee le kl. Ter- mijtelen, in gezelschap van den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. M. A. Waszink, den pre sident-curator van de Leidsche Hooge- school jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, den burgemeester van Leiden, mr. A. van de Sande Bakhuyzen; en prof. Barge, namens de medische faculteit der Leidsche Universiteit. Verscheidene leden van het congres werden aan den Prins voorgesteld. Ruim halfelf ging Prins Hendrik per auto terug naar Den Haag. De congresleden bleven nog langen tijd gezellig bijeen. Be dag van heden. Nadat gisteravond in de stadsgehoor zaal het congresbestuur receptie had gehouden en de leden een tentoonstel ling van affiches, betrekking hebben de op de geneeskunde, waaronder en kele zeer zeldzame en merkwaardige,

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1