CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN liit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 8*" JAARGANG NUMMER 2181 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke rednctie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent V Zonderling en gevaarlijk. Het is ten onzent herhaaldelijk ge bleken dat de Vrijzinnig-Democraten opmerkelijk ver de Sociaal-Democra ten durven volgen op den weg naar nationale ontwapening. Wanneer de Sociaal-Democraten voorstellen om het leger tot een minimum in te krimpen, dan vinden zij doorgaans de Vrijzin nig-Democraten naast zich. Dat men zich vergaapt aan zonder linge illusies moge blijken uit een en trefilet in het jongste nummer van „De Vrijzinnig-Democraat", betoogend, dat voor de verzekering van een duur- zamen vrede alleen afdoende is: natio nale ontwapening; door zooveel mo gelijk alle naties (Wat dus neerkomt op zoo veel doenlijk volledige inter nationale ontwapening): „Want wat zal de enkele mogend heid moeten doen met leger en vloot die zij onderhoudt, als de anderen geen gevechts-apparaat meer hebben? Elke oorlogvoerende mogendheid poogt met haar leger en vloot, leger en vloot van de tegenpartij zoo spoedig mogelijk te vernielen. Een leger, dat geen leger tegenover zich vindt, heeft geen taak. Tegenover een complex van ontwa pende volken is de sterkste bewape- naar machteloos". Men vraagt zich af, of dergelijke pa cifistische droomfantasieën nu toch werkelijk ernstig moeten worden ge nomen. Stel u voor, dat in onze steden alle huizen niet afgesloten werden en de dieven volle gelegenheid kregen om weg te' nemen wat hun goed dacht. Wij gelooven niet dat de „Vrijzinnig- Democraat" bereid zal zijn daartoe het advies te geven. Maar is in den grond der zaak haar bovenstaande advies niet van dezelfde strekking? 7 Beleefdheidsbezoek. „De Nederlander" schrijft het vol gende, waar wij het geheel eens mede zijn: „Het is een oud internationaal ge bruik, dat beleefdheidsbezoeken over en weer door oorlogsschepen worden afgelegd. Onlangs was dit te Rotter dam geschied door een Franseh oor logsschip en de meerderheid van het College van Burgemeester en Wethou ders had zich op het natuurlijke stand punt geplaatst, dat de ontvangst der Fransche marine een officieel karak ter moest dragen. Dit was niet in den geest der soci aal-democraten en mejuffrouw Groe- neweg maakte zich daarvan tot tolk in de gemeenteraadsvergadering van 14 Juli j.l. Zij interpelleerde B. en VV. en stelde de vraag of B. en W. bereid en in staat waren, maatregelen te treffen om herhaling van bezoeken op deze wijze te voorkomen. Toen de burgemeester daarop een weigerend antwoord gaf, stelde zij een motie voor^ waarin de wenschelijkheid werd uitgesproken dat het vriend schappelijk doel in de wijze van het bezoek tot uiting kome. Gelukkig werd die motie al was het op het kantje met 20 tegen 18 stemmen verjvor- pen. Wij zeiden „gelukkig". Niet omdat een bezoek Jn niet-militairen vorm voor ons minder waarde zou hebben. Integendeel zijn ook wij van oordeel, dat er een andere en betere wijze van kennismaking en wederzijdsche waar deering bestaat dan in het vertoon van militaire macht. Maar wij hebben een andere reden om het besluit van den Rotterdam- schen gemeenteraad toe te juichen. Ware de motie-Groeneweg aangeno men en had het college B. en W. daar aan gevolg gegeven, dan zou het een voudig gevolg geweest zijn, dat voort aan dergelijke officieele bezoeken al leen bij Nederland achterwege bleven en ons land tegenover het geheele bui tenland in een geïsoleerde positie zou komen, die niet anders dan nadeelig voor de waardeering van ons land en volk zou kunnen zijn. Hetzelfde be zwaar dat eenzijdige ontwapening treft, geldt ook hier. Deze dingen moe ten internationaal worden geregeld en veranderd, of zoo dit niet geschiedt, moet men zich, om niet als een een ling in een hoek te worden gescho ven, aan bestaande internationale vor men houden. Ter wille van utopieën verliezen de sociaal-democraten deze werkelijkheid uit het oog, totdat zooals in 1914 die vreeselijke wer kelijkheid ook vóór hen treedt en zij over stag gaan. In dit opzicht zijn de buitenland- sclie sociaal-democraten wijzer en wij met hen. Wij brengen hulde aan den burge meester van Rotterdam, die in deze een hoog, nationaal standpunt innam en zijne houding, krachtig en met suc ces verdedigd heeft". Zonderling dat de sociaal-democra ten, die er zich op beroepen in hun actie internationaal te zijn, in deze ge vallen zich niet verstaan met partij- genooten in België en Frankrijk of an dere landen. Of verschilt de mentaliteit van de partijgenoot en in de verschillende landen? STADSNIEUWS. Vide INTERNATIONAAL CONGRES VOOR DE GESCHIEDENIS DER GENEESKUNDE. Vanmiddag is in het groot audito rium der Leidsche Universiteit, in te genwoordigheid van Z.K.H. Prins Hen drik, van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Was zink, van den Commissaris der Konin gin in Zuid-Holland, baron Sweerts de Lapdas Wyborgh en van een groot aantal geleerden uit Amerika, Enge land, Egypte, Denemarken, Zweden, Zwitserland, België, Frankrijk, Oos tenrijk, Duitschland, Marokko, Tsjecho Slowakije, Italië, Portugal en Neder land het Vide Internationaal congres voor de geschiedenis der geneeskunde geopend, dat van 18 tot 20 Juli te Lel den en van 21 tot 23 dezer te Amster- dam wordt gehouden. De voorzitter van het congres, dr. J. G. de Lint, opende het congres met een in het Franseh uitgesproken rede, waarin hij allereerst Z.K.H. Prins Hen- drig en den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Was zink, welkom heette en hun dank zeg de voor hunne tegenwoordigheid. Even eens richtte hij een woord-van dank tot de buitenlahdsehe regeeringen, dat zij afgevaardigden naar het congres hadden gezonden. Na nog een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen te hebben ge richt, zeide spr. de verzekering te kun nen geven, dat alles is gedaan om het congres te doen slagen, een congres, dat voor het eerst de medisch-his.ori- sche wereld geheel zal omvatten. Het is nu, aldus spr., 2 jaar geleden dat men besloot, dit congres in Neder land te houden, en wij zijn er trotsch op u te Leiden, met haar oude, be roemde universiteit te kunnen ontvan gen. Wij hebben gemeend goed te doen ook een deel van het congres te Am sterdam te houden, waar wij in de ge legenheid zijn u een verzameling van schilderijen, boeken en andere voor werpen, op de geschiedenis der ge neeskunde betrekking hebbend, te kun nen toonen. Wij zijn hier bijeengekomen om hier gezamenlijk te bestudeeren de ge schiedenis der geneeskunde in haar uitgebreidsten omvang, waarna hij er op wees, dat *de laatste jaren deze we tenschap zeer veel van aanzien is veranderd, vooral door de uitbreiding, welke zij op verschillend gebied heeft ondergaan. De middeleeuwen zijn langen tijd be schouwd geworden als een donker tijd perk voor de geneeskunde. Inderdaad waren de middeleeuwen eeh tijdperk van verval, ook voor de andere weten schappen. Met voorbeelden toonde de spr. hierna aan, dat het menschelijk denken in dien tijd toch niet geheel •verloren was. Spr. zette vervolgens uiteen, dat nog een groot terrein moet worden ver kend. Ofschoon de nationale en uni versiteitsbibliotheken ons een groote hoeveelheid materiaal verschaft heb ben, zijn ei* nog een groot aantal kloos ter- en particuliere bibliotheken, die dikwijls onverwachte vondsten doen zien. Na er op gewezen te hebhen, dat de denkbeelden der oudste primitieve volken niets van hun belang verloren hebben, staat spr. stil bij den papyrus van Ebers. Volgens spr. is deze papy rus echter niet het officieele medische boek, zooals Ebers geloofde. De eeni- ge passages van den papyrus van Smith, gepubliceerd door Breastod, be wijzen ons dat een geneeskundig boek van omstreeks denzelfden tijd als de Ebers eenigermate gelijkt op onze he- dendaagsche boeken, door een opsom ming te geven van de ziekteverschijn selen, het onderzoek van den zieke, de diagnose, de. therapeusis en de prog nose en dat alles in een orde van lo gische opvolging. Eerst de ziekte van den schedel, dan die van het gelaat, vervolgens die van den hals en van de schouders enz. Men kan niets van dit alles vinden in den Eberspapyrus, welke slechts een opsomming van voorschriften bevat. Het is een boek, geschreven in de taal van het volk. En ziet hiervan nog een ander bewijs. De Eberspapyrus krioelt van bezweringen en het zijn juist de passages, door Joa chim weggelaten, die nog tooverfor- mules behelzen, welke ons het karak ter van het boek van volksgeneeskun de bewijzen. Men kent verschillende magische pdpyrus, o.a. die van Leiden, Londen, Turijn eji Berlijn en de bestudeering van deze papyri verklaart ons menige passage van de medische papyri. Daar de geneeskunde van de oudheid zich niet kon losmaken van de magie, be vatten de papyri bovendien tooverfor-, mules en magische handelingen. De ziekte berooft den mensch van zijn werk en van zijn genoegens. De too- verformules behoedden hem tegen ziek ten en eenmaal ziek zijnde nam hij zijn toevlucht tot een magische hande ling, in de overtuiging dat hij gene zing daarbij zou vinden. Spr. staac vervolgens langdurig bij den inhoud van dezen papyrus stil en schetste daarbij, hoe men zich tegen ziekte trachtte te vrijwaren. Men zocht de oorzaak van de ziekten in de aan wezigheid van een slechten demon, die bezit van het zieke lichaam genomen had en de magische formule had ten doel dezen demon te verdrijven. Daar om schreef men dikwijls middelen met een walgelijken geur voor. In een for mule, die den geest moest terugdrin gen welke een kind zou besmetten leest men: ,.Ik heb een magisch voor behoedmiddel van walgelijke planten samengesteld, vermengd met knoflook, welke hem kwaad zal doen". In het de monisch tooverformulierboek te Lei den bevindt zich een formule, om het vergif van het hart van den man te verwijderen, aan wien men een lief desdrank of een afstootenden drank te drinken heeft gegeven en deze for mule moet uitgesproken worden bij een beker wijn, waarop men versch stroo legt. Deze twee planten, knof look en stroo, verheugen zich nog he den ten dage in een druk gebruik in de provincie Brabant, waar men ze hangt in de wieg van een kind, dat stuipen vertooiit. Het oorspronkelijke doel om den demon te verjagen is er niet meer, maar de planten met hun afstootende lucht hebben niets van hun reputatie verloren. Vele volksmid deltjes vinden hun oorsprong in het geloof aan de magische werking. Nog in onz.e dagen gebruikt men het vet van insectenetende vogels om zich te gen muggenbeten te vrijwaren, een voorbeeld dat nog makkelijk met vele andere zou kunnen worden vermeer derd, en welke bewijzen dat men de magie thans nog even goed bezigt als vroeger. De menschelijke gedachte beweegt zich dwars door de menschelijke ge neraties heen. En ziet daar nog een uitgestrekt veld ter ontginning. De ver klaring van de werking der genees middelen, welke in de volksgeneeskun de worden gebruikt en die met geluk bestudeerd zijn door van Andel, Van Heurclc en zooveel anderen. Spr. besloot met er op te wijzen, dat het gemakkelijk zou zijn deze enkele voorbeelden met een hoop andere te vermeerderen om de waarheid te be wijzen, dat de menschelijke gedachte nooit geheel verdwijnt. Spr. heeft slechts eenige der talrijke wegen wil len wijzen, welke de wetenschap der geschiedenis van de geneeskunde te volgen heeft om haar doel te bereiken. De oorsprong en de ontwikkeling dei- denkbeelden en doctrines die elkaar in den loop van den tijd zijn opge volgd. Het congres van thans zal zon der twijfel onze kennis vermeerderen, gezien de voortreffelijke geleerden die zich voor het houden van voordrach ten lieten inschrijven en het is met het oog hierop, dat ik, aldus spr., het congres open met gevoelens van er kentelijkheid en dankbaarheid jegens u allen, die hier tegenwoordig zijt. In dien het congres u doet meenemen een herinnering aan het werk en aan de kameraadschap, zullen wij ons ruim voor onze moeite beloond achten. Hierna gaf spr. het woord aan Z. K.H. Prins Hendrik der Nederlanden, die met een korte redevoering het con gres voor geopend verklaarde. De congres-secretaris, dr. J. E. Kroon deed hierna eenige mededeelingen: Hieruit bleek, dat behalve de in dën aanhef genoemde landen nog verte genwoordigd waren Noorwegen, Rus land, Finland, en Spanje, zoodat er 18 landen op het congres vertegenwoor digd zijn. De officieele afgevaardigden zijn: Voor Duitschland prof. Sudhoff uit Leipzig; voor Amerika prof Welch uit Baltimore; voor Engeland prof. Sin ger uit Londen; voor Oostenrijk prof. Neuburger uit Weenen; voor België prof. Tricot-Royer uit Antwerpen; voor Denemarken Dr. Johnssen uit Kopen hagen; voor Spanje dr. De Alcalde uit Madrid; voor Frankrijk prof. Jeansel- me uit Parijs; tevens namens de uni versiteit aldaar; voor Italië prof. Cas- tiglioni uit Padua, tevens als verte genwoordiger van de Hoogeschool te Padua; voor Noorwegen dr. Hansson uit Oslo; voor Polen dr. Bugiel uit Pa rijs; voor Zweden prof. Backman uit Upsala; voor .Griekenland de Griek- sche zaakgelastigde in Den Haag. En voorts is prof. A Mieli uit Rome aan wezig als vertegenwoordiger van het tijdschrift: „Archivi di Storia de la Scienza". Dr. Kroon deelde verder mede, dat zich 171 deelnemers aan het congres hebben opgegeven, van wie 95 buiten landers, alsmede, dat er 81 voordrach ten zullen worden gehouden. Vervolgens hield prof. dr. J. J. G. TricQt-Royer uit Antwerpen, hooglee raar aan de universiteit te Leuven, voorzitter van de Société Internatio nale de T Histoire de la Médecine en eerevoorzitter van de Fédération Médi- cale Beige, een rede. Spr. begon met zijn dank uit te spre ken aan Prins Hendrik, dat hij het be schermheerschap van het congres aan vaard heeft. Het congres heeft thans een tijdperk van 7 jaren achter den rug, waarop met trots kan worden te ruggezien en de verwachting is gewet tigd, dat er een goede toekomst aan breekt. Wij bevinden ons thans temid den van een natie, welke bekend staat om haar edelmoedige gastvrijheid, een natie, waar een der beminnelijkste vorstinnen regeert, H.M. Koningin Wil helmina, aan Wiè het congres van deze plaats zijn eerbiedige hulde wil brengen. Wijzende op het in 1925 te Genève gehouden congres, bracht spr. in her innering de woorden, door den presi dent van de Société Médicale aldaar bij de opening gesproken. Wij verheu gen er ons over de door hem gespro ken woorden te kunnen onderstreepen namelijk dat de menschen van studie zich te lang weinig gelegen hebben la ten liggen aan de geschiedenis van de geneeskunde, waarvan het belang, ge zien van uit een maatschappelijk en wetenschappelijk standpunt, maar al te zeer in het oog springt om niet het recht te hebben op al onze aandacht. Spr. ging vervolgens de beteekenis der reeds gehouden internationale con gressen van de geschiedenis der ge neeskunde na, waarbij hij het groote belang uiteenzette, dat de kennis van de geschiedenis der geneeskunde voor de beoefening hiervan heeft. Na er op gewezen te hebben, dat in 1923 de Société Internationale d' His toire de la Médecine werd opgenomen in den kring van de Internationale Congressen voor historische weten schappen, van wier belangstelling wij nog dagelijks de bewijzen mogen ont vangen. Reeds dadelijk bleek, dat onze groep de belangrijkste was, zoowel uit een oogpunt van het aantal der verschafte mededeelingen als wegens de verschei denheid van de door haar vertegen woordigde naties. Na nog eenige woorden gewijd te hebben aan het eerstvolgend congres, dat in 1928 te Oslo zal worden gehou den, bracht spr. den dank der verga dering over aan den voorzitter van het congres, dr. J. G. de Lint, die van het eerste congres af tot aan dit congres een zeer belangrijk aandeel in de werk zaamheden heeft gehad. Dank zij hem mogen wij thans ook tot onze mede werkers rekenen de heeren dr. Van Gils, dr. Kroon en dr. van Andel, me dewerkers, die door ons op hoogen prijs worden gesteld. Spr. zeide hierna dat de Belgische regeering hem heeft afgevaardigd om verslag uit te brengen van haar werk zaamheden en haar beste wenschen over te brengen voor het welslagen van het congres. Van nu af onder scheidt het zich van de andere, aldu9 besloot spr., doordat Gij, Koninklijke Hoogheid, door Uw verhéven tegen woordigheid de tak van den laurier aan de kap van den ouden tempel van Hippocrates hebt bevestigd. PRINS HENDRIK. Vanavond zal Prins Hendrik aanzit ten aan een maaltijd, welke de presi dent-curator der Leidsche Universiteit jhr. De Gijselaar, aan eenige vooraan staande leden van het congres te zij nen huize aanbiedt. PROF. VAN EYSINGA. Prof. jhr. Mr. Dr W. J. M. v. Evsin- ga. hoogleeraar in het volkenrecht, heeft in het Diamnessenhuis een ope ratie ondergaan. Na een verblijf van tien dagen aldaar heeft hij heden deze Binnenland. Het Internationaal Congres van do geschiedenis der Geneeskunde te Lei den geopend. Afscheid van Ds. I. Voorsteegh van de Ned. Herv. Gem. te Katwijk aan Zee Staatscommissie voor onderzoek naar de wenschelijkheid van een op leidingsboerderij voor emigranten. Bij den Indischen Volksraad is in gediend een voorstel betreffende sa menstelling van den Raad van Indië en den Volksraad. Nieuwe communistische onlusten in Indië. Buitenland Het oproer te Weenen is geëindigd. De dag van gisteren is rustig verloo- pen. Het aantal dooden bij de straatge vechten bedraagt tot dusver 70. De Weensche sociaal-democraten werpen de schuld van het oproer op de communisten. Tsjang Kai-Sjek zon zich in een wanhopige positie bevinden. Optimistische geruchten ter vloot- conferentie te Genève. inrichting geheel hersteld, kunnen ver laten. KORFBAL. Zaterdag jl'. heeft „Fiks" w «en overwinning weten te behalen op het Leidsche ,;S. D. O." dat met eenige dames van „Fiks" werd aangevuld. Voor de rust, die met gelijken stand 22 inging, neemt „S. D'. O." tot twee maal tce de leiding, maar moet deze na de rust aan „fiks" afstaan.' Door slecht plaatsen v. d. „Fiks" aanval, weet men daar van de geboden kansen geen öebruik te maken, en ziet „S. D. O.' haar werken dan ook met een keurig schot beloond, zelfs weet ze even later den stand tot 3—4 op te voeren. Dan komt er echter leven in de aanvallen van „Fiks" en met 3 keurige schoten is de siïtnd na 3 minuten 64 in het voordeel van „Fiks". „S. D. O. weet nog ieven voor het einde den achterstand tot 65 te verkleinen, waarmede het einde komt. A.s. Zaterdag 4 uur wordt gespeeld tusschen „Fiks" 1, en ,Pernix 2* op* het „Fiks' terrein aan den van .Wjjtten- bachweg. WATERPOLO. L.Z.C. I Dolfijn I 2—3. Zaterdagavond had bovengenoemde ontmoeting plaats in de Zweminrich ting aan den Hoogen Rijndijk. De Leidenaars hebben dezen wed strijd geenszins cadeau gegeven en in dien Elzinga op volle capaciteit ha t gespeeld, zou Dolfijn zich met een ge lijk spel meer dan tevreden hebben moeten stellen. Te circa half negen stellen de ploe gen zich op onder leiding van scheids rechter Van Olst. Het begin is een weinig sensatio neel. Toen Elzinga biet voldoende ai tiviteit aan den dag legde om z'n te genstander te houden, wist deze on houdbaar te doelpunten. Het spel gaat nu vrijwel gelijk op. Alleen liet Dolfijn een mooier en tac- tischer spel zien dan L.Z.C. Plotseling een fout van L.Z.C. in hot beruchte 2 M.-gebied. Een strafscho' wordt toegewezen en Dolfijn leidt met £—0. Even daarna wordt van ver het derde doelpunt gemaakt met welke stand de rust in ging. Na de rust een opleving in de L.Z.C gelederen. De bal wordt door Groen keurig voorgegeven en Buys scoort on houdbaar het eerste Leidsche doelpunt Daardoor aangevuurd, volgen de aan vallen elkaar snel op. Thans is he: Dolfijn, die binnen de 2 M.-lijn een fout maakt. Een der spelers moet het wa ter verlaten. Voor L.Z.C. was het nu geen moei'e om het tweede doelpunt door de lc Court te scoren. Na nog eenige malen beproefd te hebben het Dolfijn-doel onder vuur te nemen, komt het einde van dezen, vooral na de rust, spannenden wed strijd. VAKSCHOOL VOOR MEISJES, RAPENBURG 23. De akte N.a. (voor Leerares in het lingerie- en eenvoudig costuumnaaien) werd verkregen door Mejuffrouw E. v. d. Baan, te Leiden, en Mejuffrouw R Bouwknegt, te Noordwijk aan Zee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1