STADSNIEUWS. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND II. Aan het overzicht van den toestand van handel en industrie over 1926 ont- leenen wij nog het volgende: Bloemkweekerij. De handel in perkplanten was goed, al ondervinden deze steeds meer con currentie van vaste planten, daar deze voor tuinversiering niet jaarlijks op nieuw aangeschaft behoeven te wor den. De handel in kamerplanten was goed, die in 's winters bloeiende ka merplanten zelfs best, een en ander ondanks de aanzienlijke aanvoeren van Gentsche artikelen ten gevolge van de lage Belgische valuta. De handel in jonge bloemisterij-arti kelen als varens, geworteld stek van Chrysaüthen, Dahlia's, enz. was goed. Een en ander was vooral van beteeke: nis voor Alphen a. d. Rijn. De afzet van vaste planten en snij bloemen, behalve voor Alphen ook van beteekenis voor Hazerswoude, was goed. Vooral in het najaar was er veel vraag naar snijbloemen als rozen, chrysantheni, enz. niet alleen door de wassende vraag van Duitschland en Engelend. doch ook door den minder goeden oogst in de Rivièra. Bouwbedrijf. De algemeene toestand in het bedrijf in 1926 was bevredigend. In het laatst van het jaar echter was er beduidend minder werk. Het in die periode aan bestede werk werd voor een zoodanig lagen prijs aanbesteed, dat van ver dienste geen sprake kon zijn. (NAB.), Bouwmaterialen. De toestand in het baksteenbedrijf was in het algemeen niet ongunstig. Vergeleken bij het vorige jaar viel zelfs eenige voortuitgang te bespeu ren. De lage prijzen welke voor kalksteen bedongen werden in deze industrie, konden veelal moeilijk loonende fabri cage mogelijk maken. De toestand in dakpannen enz. was gunstig te noemen. De omzet in beton was onbevredi gend en de prijzen waren slecht. De algemeene toestand in het schelp- brandersbedrijf in 1926 was, niettegen staande de groote import van concur- reerende buitenlandsche kalksoorten tegen lage prijzen, bevredigender dan iü het jaar 1925. De toestand van den houthandel in het algemeen kan voor het afgeloopen jaar weinig bevredigend worden ge noemd. Vooral gedurende het eerste half jaar verkeerde de handel onder ster ke depressie tengevolge van de alge meene verwachtingen eener prijsda ling in de exportlanden. Drukkersbedrijf. De resultaten van drukkers- en uit geversbedrijven waren zeer varieerend Sommigen klagen, anderen hadden re den tot tevredenheid. Lederwarenindustrie. De toestand was in 1926 niet bepaald ongunstig, de omzet verminderde, ter wijl de pidjzen iets lager waren; doch de ruwe huiden waren goedkooper dan in 1925. Door de Belgische en Fransche lage valuta gingen verscheidene orders ver loren. Opk door het feit, dat dikwijls meer op prijs dan op kwaliteit wordt gelet. De verwachting voor 1927 is: iets meerdere vraag en geen verdere prijs daling. MeelhandeL De toestand in de meelfabricage was minder rooskleurig. De algemeene toestand in den meel- en graanhandel was niet ongunstig. De minder goede gang van zaken in het bakkersbedrijf leverde wel eens moeilijkheden bij de credietverleening, echter zonder ernstige gevolgen. De verwachtingen voor 1927 zijn vrij gunstig. Indien het broodverbruik niet ver der terugloopt en de bestaande ver houdingen kunnen gehandhaafd blij ven, kan men van een behoorlijken omzet en matige winst vrijwel verze kerd zijn. Metaalnijverheid. Voor de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij was het afgeloopen jaar weinig gunstig. Geringe vraag ge paard aan een zekere terughoudend heid was oorzaak, dat alleen orders tegen niet loonende prijzen konden} worden verkregen, speciaal was zulks het geval met scheeps- en machine bouw. De Ankerfabriek en Kettingfabriek hadden gedurende 1926 voldoende werk, doch de prijzen waren ten ge volge van de scherpe concurrentie uit het Buitenland minder voordeelig dan in het afgeloopen jaar. De vooruitzich ten voor 1927 zijn niet rooskleurig. De scheepsbouwnijverheid voor de binnenscheepvaart vertoont de laatste jaren eenige stabiliteit. Oliefabrleken. De ongunstige verhouding tusschen de prijzen van lijnzaad en het hoofd product lijnolie bleef aanhouden. Daar bij kwam als ongunstige factor de ver minderde vraag naar lijnkoeken als gevolg van buitenlandsche concurren tie, waardoor een prijsverlaging voor lijnkoeken intrad. Hieruit volgt zonder meer, dat het niet mogelijk was gunstige bedrijfsre sultaten te verkrijgen. De beschermende rechten die in an dere landen bestaan op den invoer van lijnolie belemmeren den export tegen loonende prijzen. Sigarenfabrieken. In vergelijking met 1925 was er een kleine opleving te bespeuren, doch de nog steeds drukkende lasten, voort spruitende uit de tabaksbelasting, de den nog immer hun invloed op ons be drijf uitoefenen. Textielindustrie. In de Leidsche Wollen-dekenindus trie is de toestand, zij het ook moge lijk iets beter dan in vorige jaren, niet bijzonder schitterend. De afzet was te gering en de prijzen waren onvoldoen de. In de Sajet-industrie was de gang van zaken in 1926 iets beter dan in 1925. Tegenover een niet onbelangrij- ken uitvoer stond helaas weder een zeer belangrijke invoer. In de Laken- en fijne Wollen-stoffen- industrie is de toestand gedurende 1926 matig voldoende geweest. De na vraag naar deze producten was onre gelmatig. Vooral in deze industrie klaagt men over een veel van wet telijke bepalingen, welke het bedrijf ten zeerste bemoeilijken. In de Leidsche Katoenindustrie bleef bij een stabiele afzet de toestand vrij wel stationnair. De algemeene toestand van het Don zen dekens-bedrijf was in zooverre gunstig, dat er voldoende orders wa ren, waardoor het mogelijk werd, de fabrieken op volle kracht te laten door werken. Deze orders konden echter al leen verkregen worden door zeer zwa re concurrentie, waardoor de resul taten, wat winst aangaat, niet gunstig te noemen zijn. De machinale breierijen hebben hun afzet vrijwel geheel in het binnenland. Zij fabriceeren hoofdzakelijk de zwaar dere wollen zwarte kousen en sokken, die tengevolge van de mode veel con currentie ondervinden van lichtere zijden of katoenen kousen, vooral in den zomer. UIT ONZE INDIEN. DE WINST-BEDRIJVEN. In ©en intervieuw verklaarde de direc teur van gouvernementsbearijven, de heer De Jongh, dat de concessie-aanvra gen van de Kon. Petroleum Mij. uit Ne derland ontvangen zijn. Een desbetreffend ontwerp zal binnen kort bij den Volksraad worden inge diend. Zeer vermoedelijk nog in dezie zitting. De exploratie naar zilver in Bantam wordt krachtig voortgezet. Er is aange toond, dat er zilver'voorkomt, dóch het. is nog niet mogelijk de hoeveelheid te bepalen. Groote voorzichtigheid dient betracht te worden, gezien de resulta ten te Tambang-Sawah. PROPAGANDISTEN Uit de Hedjaz uitgezette hadji's; die op de Westkust thuisbehooren, zijn te Padang aangekomen. Zij worden ver dacht van het maken van communisti sche propaganda onder de Mekkagan- gers. DE „DOODEN-ORGANISATIE". De landraad te Mr. Gornelis heeft von nis gewezen in de zaak der beruchte „dubbel- of docden-organisatie". Twee beklaagden werden veroordeeld tot ii jaar, vijf tot 8 acht jaar en één tot 6 jaar gevangenisstraf. OPLEIDEND COMMUNISME. De politie te Padang ontdekte, dat er lieden geworven werden voor de Per- koempolan Kaoem Communist Indonesia Het bewgs van lidmaatschap bedraagt een cent. Een Sovjet-embleem, versierd met de letters P. K. O. I., moest om den hals worden gedragen. Verscheidene personen zijn gearresteerd. De indruk is» dat tot dusver weinig penningen ver kocht zijn. UIT DE OMGEVING. ALKEMADE. Burgerlijke stand. Geboren: Anna' Maria d.v. Willem van Hameren en Pe- tronella Geertruida van der Klugt. Theo- rlorus Wilhelmus z.v. Franciscns vah der Wereld en Gerarda Maria Plas- meHer. Wonter Jacobus z v. Wouter Koek en Maria Johanna Hoek. Theo- dorus Johannes I^naHus z.v.. Martinais Hogenboom en Cornelia Johanna Maria Bakker. Engelina Johanna Hendxica d.v. Cornells Antonius van der Wereld en Adriana Johanna* Maria Bizot. Johanna Petronella d.v. Jakobus Petrus Strijk en Lena Maria Theodora Bakker. Maria Theresia PetronePa d.v. Johannes Nico laas van der Veer en Maria- van der Hoorn. Engelina Agnes Maria d.v. Gor nelis Wilhelm Otte en Johanna Martha Hoogenboom. Overleden: Gerarda Turk 19 j. EEN AFSCHEID. In den Volksraad heeft de directeur van B. O. W., de heer Blackstone, een woord van afscheid gesproken in ven band met zijn vertrek naar Holland. Uit het Sociale Leven. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Van het bestuur van „Unitas" ont vingen wij de volgende mededeeling: Woensdagmorgen j.l. had; de toege zegde conferentie plaats tusschen het Bestuur der Twentsch-Geldersche Fa- brikantenvereeniging en bestuurders van „St. Lambertus en „Unitas", in zake het geschil bij de stoomspinnerij ,/fwenthe" te Almelo. Hoewel van werkgeverszijde de mee ning werd uitgesproken, dat in het al gemeen genomen de richtloonen ge haald konden worden, werd door dq bestuurders der bovengenoemde or ganisaties dit standpunt aangevochten op grond van looncijfers die zij in hun, ischrijven naar voren hadden gebracht. Na een uitvoerige bespreking werd} Üoor de werkgevers het volgende toe gezegd: 1. De loonen ider dhivelarb eidersj krassenarbeiders, selfactorspmners, aanlappers en verdeelstoelarbeiders, worden met 7 Va pet. verhoogd. 2. De loonen der afzetters, throstlera {drolsters, twijnsters en alle in vasC loon werkende personen, zullen mee 6 pet. worden verhoogld. 1 3. De loonen der haspelsters, spoel- steis en jeugdige arbeiders worden met 2 Va pet. verhopgd. Door de besturen der meergenoem de arbeidersorganisaties wverd toege zegd, deze voorgestelde verbeteringen met hunne op de stoomspinnerij 'iwen- the werkzaam zijnde leden te bespre ken. HILLEGOM. Burgerlijke stand. Geboren: z.v. A. D. van der Zande en Heeres. d.v. G. Starreveld en Puitman. d.v. J. van der Wenden en v. d. Meij. d.v. W. Bentinck [en ae Lange. dv. C. van der Burg en Kruyff. z.v. H. C. Litjens en Jonkheer.- z.v. *L. Bijl van Duyvénbode en van der Jagt. z v. A. C. Zwagerman en Scholte. Ondertrouvv-dJ. Klomp en M. v. d. Wilk. A. Z. Renieren O.'J. van Delft. Gebrouwd: C. Warmerdam en A. van der Linden. V. H. A. van der Voort en L. C. van der Schoot. S. J. Kleijn en AL A. Lammens. KATWIJK AAN DEN RIJN. Woensdagmiddag werd door .een drietal heeren bh het „Callao" een auto geplaatst. Toen aes avonds deze wagen nog niet was weggehaald, oordeelde de politie het noodig deze goed in obser vatie te houden. Nadat Woensdag met de Haagsche Recherche was getelefo neerd. werd door de Rijks- en Gemeen- jer litie de zaak nog strenger bewaakt, want toen e-dist was men te weten geko men, welke heeren te Katwijk „op be zoek" waren. Gis Leren heeft de eigenaar de auto weer gehaald, n:dat hij eerst op het pulitiebureau aan een scherp verhoor was onderworpen. Ongetwijfeld is door ue bewaking der politie erger voorko men, vooral als men weet dat een der heeren ecj* bekend inbreker uit Den Haag is. uie, als het er op aan komt, niet met ach Laat spelen. Dat deze heeren voor Katwijk wei een speciaal plan had den staat wel vast, ai geven ze voor dat ze waren gekomen om „te hengelen" NIEUWKOOP. B. en W. maken bekend, dat bij hen is ingekomen een verzoek van F. Stam, aannemer, tot uitbreiding van zijn timmerfabriek. Bezwaren kunnen worden ingezon den op. Zaterdag 16 Juli, v.m. 10 uur ten gemeentehuize. Verschenen is het Kon. Besluit waarbij is vastgesteld het Rijkswegen plan. Uit de toelichtende kaart blijkt, dat ook Nieuwkoop in zeer belangrijke mate in dit plan betrokken is.. Door den Minister van Justitie ia( aan onzen vroegeren plaatsgenoot, de heer W. Kranenburg, thans rijksveld wachter te Warmenhuizen, den rang! van brigadier-titulair verleend. De door de burgemeesters van Nieuwkoop en Zevenhoven benoemde! commissie tot het vaststellen van de schade, toegebracht door een ïjsregen met windhoos, op 17 Juni j.l. aan da tuindersbedrijven te Noorden, heeft in haar rapport de schade geschat op t 16.521. Men heeft zich in verbinding, gesteld ,met het stormrampcomité te Den NIEUWVEEN. Alhier had ten raadhuize een be spreking plaats tusschen B. en .Wu en de Directie der Bodegraafsche wa terleiding-Mij. over de komende wa- terleidingplannen. Eerstdaags zal een vergadering be legd worden voor de belanghebbende gemeentebesturen, om tot verdere be spreking te komen, zoo mogelijk me* verwezenlijking van het plan. Alhier ontlastte zich een onweer a bub waarbij het weerlicht insloeg na bij den Driesprong, zonder ongeluk ken te veroorzaken. Ook werd nog een boom getroffen. Onze plaatsgenoot P. v. Poel geest slaagde voor het examen aani net Conservatorium te Amsterdam. De Wilhelminavereeniging heeft een vergadering belegd, om weer da komende feestelijkheden te regalen. Een datum is nog niet genoemd. De' heer Hiemstra deed eenigie vra gen betreffende de feestviering van het afgeloopen jaar, welke door het bestuur werden beantwoord. NOORDWIJK. Onbestelbare brieven en briefkaar ten, van welke d9 afzenders onbekend zijn. Brieven Binnenland: F. v. Heusdens Haag; Raad v. Arbeid, Ti-el- H. v. d. Velden, Hoorn. Briefkaarten Binnenland M. Hakker, Amsterdam; Jan Died erin, Zeist. S. Hendriks. R'dam; Landman, A'dam; Pieter, Adam; B. v. Rooden, Haarlem1; Vesters, Haag. Brieven Buitenland: Albanes, Brussel E. Lauch, Mülheim, Ruhr. Briefkaarten BuitenlandErna Blohm, Mulhausen; Glaassen, Bielefeld; Rubelnn, Hamburg; W. Sturm, Champex; Meyers, Kopenha gen en Schlermans, Antwerpen. De aan bovenstaande geadresseerde brieven en briefkaarten zijn alle aan het Postkantoor te Noord wijk-Binnen verkrijgbaar. gevestigd: L. Biermann, Düssel- dorf; Duindam, Den Haag; Fam. A. Böcker, Slassfurt; J. C. Spruit, Winne- peg; A. M. H. Fornara, Móok; M. Kon rad, .Veisen; M. (W. den Dubbelden, Voorhout, M. C. v. d. Aleer, Noord- wijkerhout. Ch. M. Kooyman. Alphen a. d. Rijn; Fam. A. M. Vertuin, Lisse M. Hermes. Bottrop (D.). Vertrokken: K. Passchier, JCrimpen a. d. Lek: Fam. A. Reinshagen, Zürich; A. Alarpnis, HiUegom; J. Soeteman, ÏÏil- tegom; Fam. P. F. Aangevaare, Den Haae: D. v. 't Zelfde ,Den Haag; Fam. S. Vlasveld. Noordwii kerb out; O. M. v. d. Krocht, Oegstgeest: J. W. Faassen, Haarlem: P. v. Egmond. Haarlem. -Verscheidene kinderen bij wié zich sporen van roodvonk vertoonden, zijn na.ar het Acad. Ziekenhuis te Leiden ver voerd. OEGSTGEEST. Woensdagavond verged «rde^ onder voorzitterschap van Dr. D.p Timmer mans de Oranievereeniging in Hotel ..Het Witte Huis". Ondanks het feit dat persoonlijke kennisgevingen waren gezonden, was de opkomst zeer matig. Na opening las de secretaris het jaar verslag, wat was gesteld in opgewékten toon. Het ledental bedroeg 387 tegeri 350 het vorige jaar. Het aantal heeft bedragen 430, zoodat, gezien' de voor uitgang der gemeente, het ledental ster ker moet groeien. Hierna net financieel verslag van den penningmeester, den heer Pos,: Waar uit bleek dat was ontvangen f 12-59,83 V2 en uitgegeven f964,75, alzoo batig slot f205,881/2. Hierna las de secertaris nog de notu len (wat reglementair niet noëdig is) om het geheugen wat op te frisschen over de vroegere besprekingen, waarna het- programma aan ae orde werd gesteld, irbij de tongen nog al los kwamen het wel het kinderuurtje geleek, daar ieder zijn wenschen had. De heer Duiverman was de groote hei'vormer, wilde de tractatie der kin deren verminderen en hiervoor in de plaats stellen een peadagogisch poppen spel van Nolles, het middagprogram ma ongewijzigd laten, behoudens dat het ringrrjden werd vervangen dooreen zanguitvoering, dit om de belangstelling van buiten wat te reduceeren (Duiver- man scheen weinig belang te voelen voor Auslanuer op het feest) en 's avonds vond hij hec „gehos" verschrikkelijk en wilde daarom een cabaretavond of iets dergelijks. De heer van Noort (bestuurslid) vond het paedagogisch poppenspel op zich zelf heel mooi, maar niet geschikt voor een bepaalde categorie van kind-ren daar jonge kinderen er niet. veel aan hebben en de tractatie moet hoofddoel bleven. 1 De. Voorzitter zou ook graag iets an ders willen brengen in den zin v^n iets „beters", maar dit is zeer moeilijk en ieder jaar is het oranjefeest toch weer een succes. De heer Bakker zegt, dat de subsidie ad f 400,door de gemeente verstrekt, is bedoeld als tractatie voor de kinde ren. en we daarmede rekening moeten houden, het ringrijden alhoewel afge zaagd, is altijd nog een succes en sepa rering van het feest in de avonduren acht hij ongewenscht, want de feestvie ring meet algemeen blijven. De heer Donk zag gaarne opnieuw op het program „tonknuppelen" en „naar uen trein", wat een succes is gebleken. Daarnaast wilde hij „hardloopen" eraan toevoegen. De voorzitter beantwoordt de ver schillende sprekers en de heer- Aver- dieck drukt nog zijn verwondering uit over het voorstel Duiverman, die' het vreemdelingenbezoek, wat een Oegst- geest-er belang is, schijnt te willen tegen gaan. Hij wjjst verder op de te houden winkelweek en vraagt steun van het bestuur der Oranjevereeniging, speciaal voor wat betreft de zoo mogelijk te houden tentoonstelling waarin „Oud- Cegstgeest" in beeld gebracht zal wor den. Het bestuur ziet omlijnde plannen tegemoet om nader te beslissen. De heer Kuipers wil meer muziek op dezen avond, en had daarom gehoopt op de cabaretavond van Duiverman, waar'dan vanzelf het geven van muziek in café's zou worden toegestaan. Besloten wordt het programma ter vaststelling over te laten aan het be stuur. Nadat bet bestayur is dank ge bracht voor al zijn bemoeiingen, waar door het telken jare weer mogelijk is „een gezellig feest te vieren'waar bij de jeugd de hoofdrol speelt, en „wie de jeugd heeft, heeft "de toekomst" aaar was deze dank zeker op zijn plaats Daarna sluiting. Gisteravond sjoelde Fiks 2 alhier een vriendschappelijke wedstrijd tegen Katwijk, op het terrein aan den Wijtten- bachweg alhier. Reeds direct na het begin toont Fiks zich de meerdere. Doch Katwijk weet door éen niet al te „schoon" schot, de leading te nemen. Niet lang daarna ech ten- maakt F,iks gelijk. Na het vakwis selen kan Fiks hoewel nog steeds in de meerderheid, niet tot doelpunten komen. De rust gaat in met 11. Na de rust wordt de stand spoedig 21 voor Katwijk, wat niet lang daarna veranderd wordt in 31. Nadat voor de 2e maal gewisseld is, weet Katwijk nog eens te scoren, 4—1. Alaar zoo laat Fiks het niet, want kort daarna maakt ze haar 2e tegenpunt,4-2. De beginopstelling Heeft nu meer suc ces, want even na het uitnemen, wordt het 43. Nu zjifi de "Katwijkers niet meer te houden. Fiks lost nog wel een paar mooie schoten, maar den tijd tot gelijk maken ontbreekt, en zoo komt het einde met 43. Morgenavond om 7 uur zal Fiks 1 spelen tegen S. D- O. uit Leiden, op het terrein aan den Wijttenbachweg te Steijn. Petrus Johannes Maria z v. U. G. M. v. Waes en A. M. A. Yr™bnrg. Helena Petronella d.v. A. Zwane^bgpg enN. Verbeek. Ouirina Maria d.v. F. W. de Groot en G. AL Lutobe. D^mme Kom mer z.v. J. v. d. Me;i 'en T- Breen. Gehuwd: J. Th. C-rnelisse 29 j. te .Leiden en C. A. v. d. Hieven 2; G. J. v. Égmon 1 20 j. en C. M. v. Dnk, 21 j. J. C. v. Grie'-m 26 j. en C. r. Pijl 27 j. N. G. de Veer 28 j. en S. Hol 24 j. Ti. Krans 40 j. en F. C. Pynacker Hordijk 26 j. Overleden: CT. H Schenner 78 j.(En- degeest). M. J. Beij wede. J. H. v. cl. Hoek 81 j. (Fndegeest). L. Rond 5 j.' (Endege^st). J. Regeer 93 j. wede. I. Delfos (Endegeest). V/ASSENAAR. Fe vereniging „Bijbri en Orarri hoopt de a.s. verjaardag vin onze Ko ningin te herdenken d^or des morgens een= kinderfeest te oveaniseernn met d^ kinderen d:r Chr. Scholen, terwril des avonds voor ha^r als feestredenaar hoopt op ie treden Ds. v. d. Bosch van 's-Gravenhage. Burgerlijke stand. G'"-b"ren: Maria Wilhelmina d.v. W. C. v. d. Hulst en A. J. v. d. Holst. IJtje d v. L. Loonenga en F. J. v. d. Waal. Wiardus- Willem- z.v. B. H. Buoma en M. AI. -Kolxf. Joa°him Jacobus Johannes Z.v. J. v. d. Kroft en Cl. AI. A. Wensveen. Gerrit Jan z.v.- J. W. Bouman en W. Komen. Ondertrouwd; E. L. Baron van Har- denbroek van Lookhorst en B. J. van Weideren Baronesse Rengers. J. Dom peling en A. den Braver. W. J. C. Vis en Chr. Borst. B. J. Pranger en A. M. Lindhout. Gehuwd: C. Aleijer en Tr. Kraan. H. AI. Dekking en A. A. van Haeften. Overleden: A. AI. E. van Buren 72 j. wede. van Fr. W. Rosenstein. Burgerlijke stand. Geboren: Ursula JSlixabeth d.v. P. H. AI. v. d. Voort en M. A. Niekel'. Frederikus z.v. H. Kra nenburg en J. de Rooij. Dirk Jacobus Cornells z.v. M. Verhaar en T. Barn- hoorn. Roelofje Jantiena AlberJina d.v. M. Zandbergen en A. Wesselink. Antje d.v. H. de Geus en G. Hofi. Gerardus Casparus z.v. G. F. v. Legden en A. v RECHTZAKEN. KANTONGERECHT LEIDEN Wederom werd behandeld de zaait tegen den nu niet verschenen verdach te C. A. J., v. L. te Leiden, die in zijn werkplaats een half vergane gasklok in gebruik had. Als getuige werd nu gehoord de deskundige, Lange, tegen wien de kan tonrechter opmerkte, dat er in het ver baal stond, dat in die klok carbidgas en acetyleengas werd gemaakt, welke twee benamingen echter slechts één stof aanduidden, zoodat het verbaal niet geheel juist was. Verder volgde er een dispuut over het ontsnappen van gas en een veilig heidsbuis. waarna de ambtenaar me dedeelde te resisteeren bij zijn requi sitoir waarin hij f 40 boete of 10 da gen had geëischt. De drie gebroeders G. hadden te Kht- wijlc aan Zee de orde verstoord, door op de openbare straat luidkeels te gal men, en minder nette taal uit te slaan. De verbalisant verklaarde dat ze wat dronken waren, en dat zijn collega's wél eens meer last van hen hadden. Ieder f 6 of 6 dagen. J. F. J. B. te Leiden, had op de Heerengracht"harder gereden dan 15 K.M., en dientengevolge een wielrijder die uit de Groenesteeg kwam rijden, aangereden zoodat diens fiets ernstig werd beschadigd. De fietser verklaarde, dat hij f 80 schade aan zijn fiets had gehad. Tegen B. werd f.10 of 5 dagen -ge~ 1 eischt. W. E., techniker te Schiedam, was op den eersten Paaschdag met kennis sen in een auto gaan toeren, toen hij op den Rijksstraatweg bij Oegstgee3t het ongeluk had de fiets van een jong. mensch te beschadigen. Volgens verd. en zijn tochtgenooten was het de schuld van het jongmensch zelf, daar hij met zijn rug naar den weg stond gekeerd en het achterwiel van de fiets buiten het rijwielpad op den straatweg stond. Enkele andere getuigen gaven verd. de schuld, daar deze links van den weg zou hebben gereden met een vaart van 30 a 40 K.M., terwijl verd.^ ver klaarde 5 a 10 K.M. te hebben gereden als een kinderwagen, zei de Kanton rechter. Na lange en uitgebreide debatten eischte de ambtenaar f 10 of 5 dagen. H. B. te Leiden stalt een motorrij tuig in een perceel op het Galgewater. Het perceel was echter niet volgens de voorschriften ingericht, daar de vloer noch plafond aan de gestelde eischen voldeden, er geen ventilatie en rook verbod, noch een kist met zand en bij- behoorende schop aanwezig zouden zijn geweest. Verd. bestreedt dit, het rookverbod hing aangekondigd en ook het zand was present. Bovendien was het pann niet van beklaagde. De ambtenaar eischte f 10 of 5 dagen. Tot slot kwapi er een vijftal stem- plichtigen, die niet aan hun stemplicht hadden voldaan. Mevr. G. B. geb. H. te Leiden han dien dag een strop gehad van f200 en was daardoor zoo in de war geraakt, dat de heele stemming erbij ingescho ten was. Mej. J. K. geb. T. te Leiden was haar enveloppe kwijt geraakt terwijl mej. J. B. geb. B. eveneens te Leiden, ver klaarde gemoedsbezwaren tegen het stemmen te hebben. S. J. H. R. te Leiden was dien dag in Groningen en had den burgemees ter daarvan bericht gezonden. Deze vier konden zonder straf heengaan. J. W., een fotograaf te Leiden, had een malheur aan zijn fiets gehad en was daardoor eerst na 5 uur weer in Leiden terug. Tegen hem eischte de ambt. f 1 or 1 dag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6