Zomerwarmte TWEEDE BLAD. Nieuwe Leidsche Courant van WOENSDAG 13 JULI 1927 WAT DE BLADES! ZEGGEN. ij Het geheim. In de fA tm s t e r d am m e r schrijft de heer Amelink Het. A.-R. dagbl. „De Zeeuw" maakt in zijn nummers van 1 en 2 Juli en kele opmerkingen over de behancle- i ling, ter algemeene vergadering van het C.N.V., van het door den heer Kruithof, voorzitter van 't C.N.V., in- i geleide onderwerp: Hoe kan meer en j geregeld contact verkregen worden .met de Christelijke politieke partijen. I Van de discussie over de door den heer Kruithof gehouden inleiding met de daarop gegeven repliek, is in de pers geen breed verslag verschenen. !ln de dagbladen die verslag gaven, ook in ons blad, werd slechts medege deeld, dat de heer Kruithof in een ,l)reed betoog, dat diepen indruk maak te, van repliek diende, en dat zoowel discussie als antwoord zulk een intiem karakter droegen, dat publicatie onbe- j scheiden zou zijn. \i "De Zeeuw" zegt hiervan: ij. Dit is ons niet recht duidelijk. Er was hier een vergadering van 'ij' het C.N.V., dat meer dan 50.000 le- i? den telt. Aan de orde was een on- 4 derwerp, dat zoowel de leden van dit Verbond, als de politieke par tijen interesseert. Maar waarom moet dan publica tie van eeii betoog, dat een diepen indruk maakte, als een onbeschei- denheicl. worden aangemerk? De zA*ak is toch niet alleen van belang voor de vrijgestelden der aangesloten vereenigingen, plus en- kele toevallig aanwezige buitén- staanders? Het liomt ons daarom voor, dat ©en verzoek om nadere publicatie niet als een onbescheidenheid kan worden aangemerkt. We mogen hiertegen opmerken, dat I het bestuur van het C.N.V. niet ver antwoordelijk is voor cle verslagen van zijn algemeene vergadering, die in de pers verschenen zijn. Deze ver gadering was voor de pers tceganke- kelijk. Indien „De Zeeuw" de moeite had genomen een verslaggever naar de vergadering van het C.N.V. tc zen den, dan !had deze een verslag kunnen geven, geheel naar eigen inzicht en keuze. De vraag' „waarom geheim" had dan -ook niet behoeven gesteld te Worden. De vergadering' was niet ge- i heim. Zij was voor de pers van elko richting toegankelijk. Dat ook de Christelijke dagbladpers zoo spaar zame! ijk was vertegenwoordigd, voor al op de üaatste zitting, \va>. niet de schulcl van het C.N.V. En vooral een blad dat. er had kunnen zijn, maar er niet was., moet clan niet achteraf vra gen: .Waarom geheim?" Er is geen geheim. In „De Gids", het orgaan van het C. N. V., wordt straks een breed verslag opgenomen. Indien zij, die door eigen verzuim niet op de hoogte zijn, tot zoolang geduld willen hebben, zullen zij zich volledig kun nen oriënteeren. VerbloSfend en weemoedig cijfer. Een verblijffend cijfer, schrijft 'de Stand., werd' dezer 'dagen gepubliceerd Onze tabaksbelasting maakt het (mogelijk vast - te stellen het bedrag; Iclat hier te lande jaarlijks verrookt wordt l En nu bleek, dat het vorig .jaar voor meer dan 150 millioen gulden ta bak in rook -opging. 1 Weemoedige gedachten wekt dit cijfer. Weemoedig stemt niet allereerst 'de .vergelijking "met het verleden, toen het rooken" als een verachtelijke wee- Lelijkheid werd beschouwd, wier uit banning zich de wetgever tot plicht stelde. De Engel'sche. tabakswet dateert v. 1604, in 1624 bedreigt een pauselijke bul met excommunicatie allen, die ta bak in de Kerk meebrachten; een Russische wet van 1634 stelt op. roo ken de doodstraf. t FEUILLETON. Niets msnsËiïelilSts vreemd Een episode uit de. geschiedenis van de Christenen op het Sinaïtisch Schiereiland omstreeks het jaar 300. 22 O De. houding en het gelaat van Her mas bevielen haar. .Zij vond dat hij er voornaam uitzag, ondanks zijne arme lijke kleeding. En toen zij opmerkte dat 2ijne wangen gloeiden, en zijne hand, waarin hij het medicijn!'] eschjo hield beefde, 'wist zij dat hij haar be spied, dat haar aanblik zijn jeugdig bloed in beweging gebracht bad. Eene vrouw, en vooral eene. die gaarne behaagt, vergeeft alles wat om harentwil wordt misdreven, en hare stem klonk zelfs vriendelijk genoeg', toen zij Hennas goeden morgen wenschte en hem vroeg hoe zijn vader het maakte, en of het geneesmiddel van den senator gewerkt had. De antwoorden van den jongeling waren kort en verlegen; doch zijne oogen verrieden, dat hij haar gaarne gansch andere tlingen zou gezegd hebben, dan die zijne ongeoefende tong haar schuchter vermocht te ant woorden. „Vrouw Dot/othea vertelde mij gis terenavond", zeide zij vriendelijk, „dat P-:tri-s hoopt uw vader te kunnen her- *fcSlen, maar'hij is nog zeer zwak. Mis schien zou goede wijn hem helpen; heden nog tniet, maar morgen of over- Een eigenaardige maatregel werd in Turkije getroffen; 'daar bepaalde een wet van 1610. 'dat elk. die ooi rooken betrapt werd. tot straf, de pijp 'door zijn neus gestoken zou krijgen. Naar die tijden wenschen wij niet terug te keeren: reactie wil hier nie mand. Niettemin stemtde 150 millioen weemoedig". Weemoedig,.niet. omdat wij in idoöpersche mijding. alle,gebruik bo ven de noodzakelijke nooddruft ver- ioordeelen, Wij weten, dat weelde èn economisch èh ethisch gerechtvaar digd is. i Maar wel weemoedig, omdat zeer vele millioénen aan rookmateriaal be steed, de gedachte doen rijzen aan) ongeoorloofde weelde. Ongeoorloofde weelde is die, welke de goede harmonie in de behoeften- bevrediging verstoort en minderwaar dige begeerten ten koste van hoogere en meer dringende streelt. Ongeoorloofde weelde is die, weikei uitsluitend het tegenwoordig genot achtend, met spaarzaam overleg spot en aan de voorziening in den nood der toekomstige kwade dagen niet Idenkt. Daarom zijn de 150/millioen een ver bluffend en weemoedig cijfer. Visscherij in Indië. Het is alweer eenigen tijd geleden, dat plotseling 2eer energiekebe richten het hoofd opstaken, schrijft het Hbld., omtrent groote plannen hier te lande tot organisatie van een mo- (derne visscherij in 'de Indische wate ren. Er zou, gelooven we, een half mil lioen ot zoo iets beschikbaar worden; gesteld in den vorm van deelneming in een maatschappij, mits de Indische regeering van zins bleek subsidie te verieenen. We hebben er toen omdat het onderwerp inderdaad interessant is eenige aandacht aan gewijd, stelling] tegen cle voornemens genomen, en er tegelijkertijd op gewezen, dat men zijn verwachtingen zeer laag diende te .spannen en rekenen moest op tal van groote teleurstellingen. De „Laboeani Merak" en andere waren daar als ba kens in de visscherszee. Er is sindsdien niets meer van ge hoord. Er zal geen subsidie worden verleend en van de maatschappij komli waarschijnlijk niets. i Dat is begrijpelijk, want er. zal nog ontzettend veel geëxperimenteerd moe ten xworden, alvorens ook maar een kleine kans van slagen begint te ont staan en bij een dergelijke kansbere kening zal het moeilijk zijn menschen1 te vinden, die in zulk een onderne ming hun geld willen steken. De „Visscherij Courant", die het ■onderwerp dezer dagen opnieuw aan roerde, meent, dat, „gegeven het no bele doel, het ruime perspectief, er, kapitaal te vinden zal zijn voor een' op te richten vennootschap. Waar naast de regeering dan dient te steu nen met een subsidie". Dit nu gelooven we niet. Er zal niet gemakkelijk kapitaal te vinden zijn, en er zullen niet veel lieden zijn, die op eigen risico den gebroken draad) weder zullen willen opvatten. De „Spii. Post" blijkt geheel aan onze zijde te staan. Maar meent het blad- waar wel nog eens de aandacht op mag worden gevestigd, dat is de wensche- Jijkheid, dat de regeering de zaak nieij geheel uit het oog verliest. Wanneet! er niet binnen korten tijd. een maat schappij. die de visscherij in het groot ter hand neemt, kan worden gevormd dan wil dat nog niet zeggen, dat er dan ook heelemaal niets meer moet worden gedaan. Het vraagstuk is voor de Indische bevolking zoowel uit ■een oogpunt van broodwinning als van voeding, van te groote beteekenis. Maar slechts zeer geleidelijk kan er in een bepaalde richting gezocht wor den. En de regeering heeft daartoe de hulpmiddelen. Systematisch kan met cle schepen, die daarvoor in aan merking komen gouvernements- stoomers, die een vast gebied doorkrui sen, het kabelschip, motorbooten, des noods een der zeer oude oorlogsbo dems, enz. doorgezocht worden, waarmede geen groote bedragen ge moeid behoeven te gaan. Nu heeft men dat zoo eens te hooi' morgen. Kom maar bij mij, wanneer gij dien noodig hebt; wij hebben in den kelder ouden Falerner en witten Marectischen, die uitnemend en ver sterkend is". Hermas dankte, en toen zij bem nog maals aanmoedigde, om zich gerust tot haar te wenden, wist hij óver zich le verkrijgen, haar meer stamelend dan sprekend toe te roepen: „Gij zijt niet minder goed dan schoon". Deze woorden waren ter nauwer- nood over zijne lippéh, toen de boven ste van de naast het slavenverblijf kunstig opgestapelde steén'en met luid geraas .naar beneden rólde. Sirona schrikte en ging van het ven ster terug. Het hazenwindje begon hard te blaffen, en Hermas bracht de hand aan het voorhoofd, alsof hij uit oen droom ontwaakte. Éven daarna klopte hij aan de deur van den sena tor. Nauwelijks,had hij het huis betre den, of de tengere gestalte van Mirjam kwam, als eene schaduw, achter de steen en te voorschijn, om snel en zonder eenig geluid te maken in de woning der slaven te verdwijnen. Dit verblijf was thans ledig, daar de bewoners op het veld, of in huis, of in de steengroeven aan den arbeid wa ren. Het bestond uit eenige slecht verlichte vertrekken, met naakte on- offene wanden. D.e herderin ging het kleinste binnen, waar de slaaf, dien zij gewond had, rustte op een bed van palmtakken. Hij bewoog zich even, toen zij in vliegende haast een nieuw slordig gevouwen compres scheef op en te sfr^s- gedaan, 'en wanneer Ide proef dan op een teleurstelling1 uitliep, de zaak weer laten loonen. Dat is geen svstematiach onderzoo- ken. Onze vaderlandsche visscher£ hebben er ook lang over gedaan, voort dat ze'een beetje op cle hoogte begon* nen te komen van de vischgronidenj van bepaalde voorwaarden, waaraan netten en schepen moesten voldoen, van den tijd van het jaar, klimatologi sche omstandigheden, enz. efiz. Hoeveel te meer zal men hier .geduld! moeten koesteren, 'besluit liet Me- Idansehe blad waar honderden ja ren een systeem werd gevolgd, da.tl men juist wil veranderen, zoodat mem vrijwel geheel zonder ervaring staat. Het schijnt niet in de eerste plaats zaak een maatschappij op te richten,, maar liet schijnt voor ae regeeringi zaak op de Volgende begrooting reke ning te houden met eenige fondsen, .die het mogelijk zullen maken een'sy stematisch onderzoek te doen instel len door ter zake kundig,en, dat wil' niét alleen zeggen door wetenschap pelijke mepschên, maar ook, en vooral door mannen vail :de praktijk. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. B er C3 .pen: Te He-del. Mr. J. F. .Dijkstra, emeritus-Preek in Den Haag. 'Ie Doeveren (N.-Br.), Mr. E. D'. G. v. d. Horst te Hoek van Holland. To Hcenderlóo, A. C. van Uchelen te Pae- sens c.a. GEREF. EERKEN. Ee roepen: Te Utrecht (vac. Dr. J. C. de Moor). J. H. T?lkam(p te Mid delburg. Te Waardhuizen. .J Schelhaas, te Nederhorst den Berg. GEREFORMEERDE EERKEN (Hersield Verband). Bedankt: Voor Rotterdam. J. J. Buskes te Amsterdam-Zuid. EVANG. LUTH. GEM. B e r c p e nTe Veendam-Wild.r- vank. W. J. Kooiman, Prop. te Hol- lanclseheveM, VRIJE EVANG. GEMEENTEN. Aangenomen: Naar Echten, J. Brouwer te Draehtstercompagnie. BEVESTIGING, INTREDE EN AFSCHEID. Ds. L. J. van Leeuwen hoopt 4 Sent. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. te. Hilversum: om 11 Sept. d.a.v. intrede te doen te Haarlem. Bevestiger is Ds. G. Bolk-estein te Apeldoorn. DOC. v. d. HEIJDEN. Naar wij I vernemen, is de toestand van Decent A. V. d. Heyden. reciar van de Thecl. School der Chr. Gersf. Kerk te Apeldoorn nog altijd zeer -ernstig en langzaam achteruitgaande. De patiënt is bij tijden buiten kennis. Ds. A. H. J. G. VAN VOORTHUIZEN. Ds. A. H. J. G. van Voorthuizen. Ned. Herv. Pred. te Nijkerk. die het bereep naar Rijssea h^eft aangenomen, is se dert -eenige dagen door een zenuwziek te aangetast. Maandagmiddag is hij naar het zenuwlijders-sanatorium te Ze-ist- ver voerd. Het lag in het voornemen van Ds. Van Vcorthuizen op Zondag 21 Aug. a s. zijn afscheidsrede te houden. DE GEREFORMEERDE EEREEN. Acht en vijftig leden der G&ref. Kerk van Leeuwarden hebben, volgens „De St." aan den Raad dier Kerk den vol genden brief gezonden: Ondergeteekenden enz.; betreurende de breuk welke in den liaatsten tijd in onze Kerken is ont staan; van oordeel zijnd?, dat gescheiden leven van kerkelijke groepen welke bij elkander behcoren, in strijd is met Gods Woord; verzoeken Uwen Raad met den mees ten aandrang aan de komende Gen. Sy- ncde_ onzer Kerken het verzoek te val len richten, dat door de Synode pogin gen worden aangewend om" de eenheid te herstellen. zijne diepe hoofdwonde legde. Zoodra deze plicht vervuld was, verliet zij het vertrek weder, plaatste zich achter de half geopende deur, die toegang ver leende tot den hof, en zag hijgend nu eens naar het huis van den senator, dan weder naar de vensters van Si rona. Eene nieuwe gedachte had haar jeugdig hart in onstuimige beweging gebracht. Weinige oogenblikken gele den zat zij nog naast den gewonden man op den grond neergehurkt, met het hoofd rustende op haar elleboog, denken do aah den berg en hare geiten. Daar vernam Zij aan de zijde van den .hof een zacht géruis'ch, dat een ander zeker ontgaan zou zijn. Zij echter merkte het niet enkel op, maar zij kon ook met volle zekerheid onderschei den, wie er- de oorzaak van was. In het geluid van Hermas' schreden kon zij zich niet vergissen, en het werkte op haar met onweerstaanbare macht. Snel hief 'zij het. hoofd op, nam de elleboog van hare knie, sprong over eind en ging in den hof. De molen- steenen maakten haar onzichtbaar, maar zij kon Hermas toch zien, zooals hij daar stond in bewondering verzon ken. Zij volgde zijne blikken en daar zag zij hetzelfde beeld, dat zijne oogen in verrukking bracht, de schoo- ne, door het zonlicht beschenen ge daante van Sirona, Zij zag er uit als sneeuw met rozen en goud bedekt, als de engel aan het graf op de nieuwe 'schilderij in de kerk. Ja, als de engel! En op eens bedacht zij, hoe bruin en RECLAME veroorzaakt vaak Hevige Hoofdpijn; een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten doen deze spoedig bedaren. In Buisjes 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. TOELATINGSEXAMEN GYMNASIUM ONNOODIG? In het Weekblad voor gymn. en middelb. ond. schrijft dr. T. Kuiper te Amsterdam: „Op het le gymnasium te Amster dam behaalden van de leerlingen, die van 1909—1913 tot. de eerste klasse werden toegelaten plm. 40 pet. het einddiploma, n.l. plm. 27 pet. na 6 jaar, plm. 19 pet. na 7, 8 of 9 jaar. „Voor het Gymnasium in Den Haag is het pet. over diezelfde jaren plm. 02, nl. plm. 38 pet na 6 jaar, plm. 27 pet na 7, 8 of .9 jaar. „Bij deze procenten is rekening ge houden, met degenen, die naar elders verhuisd zijn, en daar wellicht nog eindexamen hebben gedaan. Op drie scholen in Zürieh is de toestand' onge veer dezelfde. „In de cijfers ligt een aanwijzing, dat het adrnissie-examen ten onrech te terug wordt verlangd. Al deze leer lingen (.1354 in getal) slaagden voor dat examen, en toch konden ruim de helft het einddiploma behalen. „De vraag deed zich nu voor: „Kan men voor de leerlingen, die reeds in de le klasse zwak zijn, eenige voorspel ling doen? Na een vooronderzoek bleek, dat met het oog op de kansen voor het eindexamen als „zwak" moes ten worden beschouwd die leerlingen, die op één of meer van de drie rap porten onvoldoende hadden voor La tijn en één of twee andere vakken, terwijl op geen enkel rapport voor alle vakken voldoende was toegekend. „Voor deze leerlingen bleken de kansen zéér gering. Het waren er, in de bovengenoemde cursussen voor de Gymnasia in Den Haag en Amsterdam samen 282, waarvan slechts 42 met goed gevolg eindexamen deden, nl.: 3 11a 3 jaar (dus zonder ooit te doublee- ren), 22 na 7 jaar, 15 na 8 jaar, 2 na 9 jaar. „Nog geringer zijn de kansen voor de zittenblijvers in de eerste klasse, ten aanzien waarvan ons door de ouders zoo vaak cle vraag wordt ge steld: zullen we hem of haar op liet Gymnasium laten?" „Van de 139, die in de jaren 1910— 1919 niet tot de tweede klasse van het Gymnasium werden bevorderd, be haalden slechts 12 't einddiploma, n.l.: 3 na 7 jaar (dus zonder nog eens te blijven zitten), 7 na 8 jaar, 1 na 9 jaar, 1 11a 10 jaar. „In de meeste gevallen zal het dus geraden zijn een leerling de eerste klasse niet nog eens te laten doorloo- pen. „De zittenblijvers in de tweede klas se, die de eerste niet doubleerden, heb ben een veel betere kans: van de 102 behaalden 23 het einddiploma, waar van 18 zonder nog eens te blijven zit ten." DE EXPEDITIE NAAR SINAï. Uit Jeruzalem gaat dezer dagen c-en expeditie onder leiding van Dr. Fritz Bodenheimer naar het schier eiland -Sinaï, om te trachten den oor- spreng en liet wezen van het „manna" vast te stellen dat de kinderen Israëls volgens het Bijbelverhaal aten bij hun tocht door de woestijn na den uittocht uit Egypte. De expeditie wil de tama- riskenstruiken onderzoeken, die om dezen tijd met anjer-achtige bloesems bedekt zijn, hekend onder den naam „tamar-isken-manna". Bodenheimer hoopt bij zijn expeditie, die veertien dagen zal duren, vast te stellen of de een of andere afscheiding van de ta- mariskenstriiik of een ander thans nog cl001* de nomaden gebruikt plantaardig produkt identisch is met het manna, dan wel of het manna-wonder weten schappelijk onverklaard moet blijven. Wij gelooven dat ook al zou men bij onderzoek tot de slotsom komen, dat de tamariskenstruik iets eetbaars voorbrengt het wonder van de spijzi ging van een geheel volk blijven zal. Gil TEN EN LEGATEN. Aan de Geref. Kerk van Kampen is gelegateerdvcor de Kerk f500 vrij zwart zij zelve was. Eene diepe smartelijke gewaarwor ding overmeesterde haar, en zij ge voelde zich als verlamd naar lichaam en ziel. Spoedig echter ontworstelde zij zich aan deze betoovering; haar hart begon onstuimig te kloppen, en zij moest zich met de witte tanden op de lippen hijten, om het niet luide uit te schreeuwen van toorn en pijn. Hoe gaarne was zij tegen dat venster op geklauterd, waaraan Hermas' blikken hingen; was zij Siröna in de goudgele haren: gevlogen; had zij haar op den grond getrokken en als eenvampyr het bloed uit de roode lippen gezogen, tot zij vóór haar uitgestrekt zou lig gen, bleek als het lijk van eene die van dorst was omgekomen. Thans zag zij hoe het dunne gewaad van haar schouders gleed, hoe hij schrikte en de hand aan zijn hart bracht. Wederom welde eene andere gedachte bij haar op, namelijk om Si rona toe te roepen en te waarschuwen. Ook zij die elkander vijandig zijn, reiken elkander in den geest de han den, wanneer het geldt het. bedreigde heiligdom van het zedig vrouwelijk gevoel te beschermen. Zij bloosde om Sirona's wil, en reeds opende zij cle lippen, toen het hondje aansloeg en het gesprek tusschen bei de begon. Aan haar scherp gehoor ont snapte geen woord van hetgeen zij sprak, en toen hij zeide dat zij 7.00 schoon was als goed, gevoelde zij, dat- zij begon te duizelen. De bovenste steen, die weinig 9teun had, en waar van successie en f 1000 onder genot van vruchtgebruik, voor de armen f500 en voor ziekenzorg £300. Uit het Sociale Leven. DE STAKING TE DEVENTER. Men meldt uit Deventer: De staking', die gistermorgen aan de Overijsselsehe Ijzergieterij en Machi nefabriek te Deventer is uitgebroken, omvat 125 werklieden. Daarvan zijn er 104 georganiseerd, n.l. 86 in clen alg, Ned. Metaalbewer- kersbond en 18 'in den R, K. Metaal- bewerkersbond. In de gistermorgen door de hoofd besturen der samenwerkende arbei dersorganisaties met de stakers ge houden vergadering werd mededee- Iing gedaan, van de bespreking op Za terdag j.L in den Haag tusschen den Rijksbemiddelaar, de vertegenwoordi gers der werkliedenorganisaties en de directie- der fabriek, welke bespreking, echter tot géén resultaat heeft geleid. Bij deze me de deeling werd uit de vergadering de opmerking gemaakt, dat. toen Zaterdag in Den Haag de be spreking plaats vond, tegelijkertijd door de directie aan haar personeel schriftelijk is medegedeeld, dat Maan dag 11 Juli. dus eergisteren, de fabriek tot nadere aankondiging gesloten Was ACTIE BIJ DE VER. KON. PAPIER FABRIEKEN DER FIRMA VAN GELDER ZONEN. Door de Ned. Vereen, van Fabrieks arbeiders, Nederl. Bond van Chr. Fa- brieks- en Transportarbeiders -en den Ned. R. K. Fabrieksarbeidersbond is een vergadering gehouden met de ge delegeerden van de georganiseerde ar beiders, werkzaam aan bovengenoem de fabrieken te Apeldoorn, Renkuro, Velsen en Wormër. In'deze vergadering, die onder lei ding stond van den beer K. de Jonge, werd een inleiding gehouden door den heer W. Strijbis, die de mogelijkheid besprak van het afsluiten van een C. A. O., waarvan hij het nut en de be teekenis uiteenzette. Breedvoerig werd van gedachten ge wisseld over de bestaande loonverhou dingen enz., welke groote verschillen aanwijzen. Aan de besturen werd ien slotte op gedragen na overleg met de arbeiders zich te beraden over de maatregelen, die getroffen moeten worden om het Ijeoogde doel te bereiken. ACTIE IN DE METAALNIJVERHEID Zaterdag heeft de afdeeling Rotter dam yan den Alg. Ned. Metaalbewer- kersbond een buitengewone ledenver gadering gehouden. De Voorzitter der afdeeling, de heer:C. Oosterhoorn, en cle bondssecretaris, de heer G. van Houwen, gaven een uiteen zetting van de actie voor loonsverhoo- ging, zooals die thans gevoerd wordt aan de Mij. Feyenoord, en van de con ferenties, die over dit onderwerp met de vertegenwoordigers van de maat schappij en den metaalbond hebben plaats gehad. Zij betoogden daarbij, dat de loons verlagingen die sedert 1921 in de me taalindustrie hebben plaats gehad, in het algemeen niet steunen op de uit gekeerde winsten in deze industrie ën zeker niet op de winsten, gemaakt door Feyenoord, de R. D. M. en ande ren. Thans, aldus werd gezegd, nu de metaalindustrie van veel werk is voor zien, en de vraag naar de geschoolde werkkrachten zeer groot is, is het de taak der arbeiders en die van de vak organisaties deze gelegenheid te ge bruiken om de sterk verlaagde loonen weer op een eenigszins behoorlijker peil te brengen. De vraag werd gesteld, waarom de loonen van de Amsterdamsche metaal bewerkers b.v. 8 cent per uur boven die der Rotterdamsche staan, terwijl de Amsterdamsche bedrijven toch zeer veel werk van de internationale markt weghalen. De vergadering gaf het bestuur de opdracht, de onderhandelingen to voeren en eventueel alle middelen te bezigen, die kunnen leiden tot een algemeene loonsverhooging in dé me taalindustrie. aan zij zich wilde vasthouden, verloor zijn evenwicht. Zijn val stoorde het gesprek van de twee en deed Mirjam naar den kranke terugijlen. Thans stond zij aan de deur op Her mas te wachten. Dat wachten viel haar lang, zeer lang. Eindelijk kwam hij met vrouw Dorothea te voors'chijn en zij bemerkte alleen nog, dat hij we der naar Sirona opzag. Een ondeugend lachje speelde om hare lippen, want het venster was ledig, en het schoon© beeld, dat hij gehoopt had weder te zien, was verdwenen. Sirona zat thans aan haar weefstoel in het Voorvertrek; het geluid van een naderenden hoefslag had haar daar heen gelokt. De tweede zoon van den senator, Polvcarpus, was op den fie- ren hengst zijns vaders voorbij gereden, had haar gegroet en tevens eene roos op den weg geworpen. Een half uur later kwam de oude slavin bij Sirona, die met vlugge hand den weversspoel door de schering schoot. „Meesteres!" riep de zwarte met een hatelijk lachje. Zoodra de ver latene vrouw haren arbeid staakte en haai* vragend aanzag, overhandigde de oude haar de roos. Sirona nam de bloem aan, blies het stof dat haar blaadjes bedekte weg, schikte met de vingertoppen de sier lijke blaadjes, en zeide, terwijl zij aan deze bezigheid hoofdzakelijk hare op merkzaamheid scheen te wijden: „Laat voortaan die rozen liggen. Gij kent Phoebicius, en wanneer iemand het ziet, dan komen er maar praatjes van"

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5