Wfll DE BLADEN ZEGGEH. aan het zoeklicht. I TWEEDE BLAD. Nieuwe Leidsche Courant van DINSDAG 12 JULI 1927. uj r pransche eerlijkheid. Onder den titel: „Zijn de Franschen eerlijker dan wij?" schrijft de Parij- sche coiTespondent van de .Tel.": Wat mij altijd blijft opvallen op den boulevard is de eerlijkheid van het ge wone Fransche volk. Bij ons, als iets onbeheerd achter blijft, hebben we dollen zin het mee te nemen. Ook bij mezelf ontdek ik nog van die atavistische instincten, waarschijnlijk nog afkomstig" uit den tijd, toen de bewoners der lage landen door strand jutter ij er een slordig duit je bij verdienden. Kijk eens in Bois en Champs Elysées. Nacht en dag blijven honderden, ja duizenden elegante lichte ijzeren stoeltjes en fauteuiltjes onbewaakt buiten en toch denkt niemand er aan met deze charmante en zoo practische dingetjes? <rijn meubilair te verrijken. Zelfs in den donkersten inflatietijd, toen het ameublement schreeuwend duur weard, bleven de parkstoeltjes op •hun plaarts. Ik weet zeker, dat er wel Hagenaars of Amsterdammers zijn, die er hvm huizen mee hadden gemeu beld. Ik zie nog op een gedenkwaar- digen macht in Scheveningen, kleine schoftjes}, met ormienschelijke inspan ning een. bank losschroeven en er met de schamele planken vandoor gaan. Waar men ook in Parijs komt, ver trouwt men zijn menschen. Een par- iumfontein druppelt, doorloopend vóór den botilevardwinkel en men maakt er geein misbruik van. Tusschen twaalf ori twee werkt het krantenstal letje alleen: men neemt z'n Paris-Midi weg, lej^t vijf stuiver neer en als 't ar me vrouwtje terugkomt vindt ze haar tien, twintig frank zorgvuldig klop pend te [rug. In sommige volksrestau rants geeft men zelf aan de kas op, wat m tfn verteerd heeft en waar men elders op dit punt wel eens nonchalant is, legt* men er 'n eer in, dat de gele genheid geen „sou" tekort komt. Wat den Hollander echter het meest verbaa st in Parijs, zijn de- overvloedige uitstal lingen op straat. Het zijn niet alleen boeken, maar levensmiddelen, kleeren, schoenen, kousen, luxe arti kelen.. Alles los of vast is op den bou levard uitgestald. Heele volksmenig ten gi -abbelen in deze tombola van be- geere. nwaardige zaken en men vindt z'n wensch meestal veel sneller dan hij ons, waar het „in verleiding bren gen" van den armen naaste strikt ver- bode» a is. Nu. weet ik wel, dat er ook in Parijs veel 'verduisterd wordt en dat de groo- te ninagazijnen tienduizenden afschrij ven op vermiste artikelen. Dat rneïi het («Systeem niettemin gehandhaafd heefii, doet vermoeden, dat het veel meeii* voordeel dan nadeel oplevert en dat «ie gereden dit keer niet voor de weinig talrijke slechten hoeven te boe ten. •Maar ik begrijp, dat het voor een plote-overgewipt behoeftig buitenlan der* een Tantaluskwelling kan zijn. Menig kousen-begeerig meisje is hier door de controleurs gesnapt. Maar zelfs rijken vallen door de mand. Da- Dies, die 'n artikeltje op het oog heb ben en biet gauw genoeg geholpen worden, komen a.1 gauw in de verlei ding het in te palmen Nen overigens heeft het meenemen zonder dat het gezien wordt ook z'n sportieven acro- batischen kiant. Doch voor den wetgever is het moei lijk al dergelijke psychologische on derscheidingen te maken en zoo ont moet men "hier in de gevangenis, niet alleen arme, maar ook steenrijke bui- tenlandsche dames Holland niet te vergetou! die de droeve prooi wer den van het al te groot vertrouwen der Parijzenaars. Soms vraag ik mij af: „Zou men in Holland de eerlijkheidsopvoeding niet To oh betalen de Franschen slecht hun belasting. Maar de controle is dan ook nihil, vergeleken bij die van ons. 'n beetje verder kunnen doorvoeren, dan nu 't geval is?" Dat wil niet zeggen dat wij zoo maar in eens onze huizen of auto's zonder slot zullen achterla ten, maar het kan geen kwaad op den openbaren weg de baldadige of dief achtige Vaderlanders te wennen in de eerbiediging van 's andermans eigen dom, die den grondslag vormt der ele mentairste civiele beleefdheid. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. ZERK. Drietal: Te Enschedé (vac. O. M. Briët). W. A. B. ten Kate te Vlissingen; A. K. Straatsma te Zandvoort en G. J. Waardenburg te Zierikzee. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Antwerpen, K. Siets- raa te Schoondgke'. Te Warffum. N. G. Kerssies te Wezep. Aangenomen: Naar Den Ham (O.) J. H. Meuleman te Hoogersmilde. Bedankt: Voor Bergum, .J. H. Meu leman te Hoogersmilde. chr. GEREF. KERK. Tweetal: Te Delft» J. D'. Barth te Alphen a. d. Rijn en P. de Smit te Bos koop. Te Dokkum1. C. v. d. Zaal te De venter en H. Hoogendoom 'te Bunscho ten. GEREF. GEM. Bedankt: Ycor Aagtekerke, J. Overduin te Werkendam. BEVESTIGING, INTREDE EN AFSCHEID. Het afscheid van Ds. J. D. Wiêlenga van de Geref. Kerk van Hoofddorp. _is bepaald op Zondag iS Sept. a.s., en zijn intrede te Praneker cp Zondag2; Sep tember d.a.v. Bevestiger is zijn broeder, Ds. D'. K. Wieïenga van Diemen. Ds. S. J. Popma hoopt Zondag 28 Augustus a.s. afscheid te nemen, van .Ie Geref. Kerk te Engwierum. om 18 September d.a.v. bevestigd te worden en intrede te doen te Nieuwendam (Am sterdam Noord). Bevestiger is Prof. Dr. •I. Waterink te Amsterdam. kerkelijke grenzen. Naar de Stand, verneemt, is door een samenspreking van de Kerkeraden van de Geref .Kerk van Heerenveen en,Ou- deschcot. met enkele deputaties, w.o. een deputatie uit de classis Heerenveen overeenstemming bereikt inzake de grensregeling tusschen bovengenoemde Kerken. geref. kerk van BUSSUM Het zal op Maandag 25 .Juli a.s. 4° jaren geleden zijn "sinds d_e< Geref. Kerk van Bussum tot openbaring kwam. Op Zondag 17 Juli zal D.V. dit feit Imet de gemeente in den dienst des jWocrd.3 herdacht worden. inwendige zending, De Part. Svnfcde van het Noorden der Clir. Geref. Kerk. heeft met betrekking tot de inwendige zending de wensch- lijkheid uitgesproken, dat de Deputa- ten zullen uitzien naar een man. die zich geheel aan dien arbeid geven kan. GIFTEN EN LEGATEN. Bij den Raad der Geref. Kerk van Harlingen kwam in als bijdrage in de kosten van bouw. en voor uitbreiding) der registers van het onlangs in. ge bruik genomen nieuwe kerkorgel, een gift van f 100,voor de Kerk. varia. Namens den raad der Geref. Kerk van Delfshaven is het bouwen van een kapel met winkels 'en woningen aan den Mathenesserweg opgedragen aanN. J. Morijn te Dordrecht, voor f102.850. STADSNIEUWS. prof. mr. f. g. scheltema. B. en W. van Amsterdam leggen den raad een voordracht over van cura toren der Universiteit, ter voorziening in de vacature Kranenburg. Voorgesteld wordt als no. 1 Mr. F. G. Scheltema, hoogleeraar in het han delsrecht en de burgerlijke rechtsvor dering aan de Rijksuniversiteit alhier te benoemen tot gewoon hoogleeraar in het Staatsrecht, in het administra tief recht van Nederland en in de bur gerlijke rechtsvordering, op een jaar wedde en met een pensioengrondslag van f 10.000. SPOORWEGONGELUK Gistermorgen, precies 10,25 uur, werd aan 'het Academisch ziekenhuis van !den stationschef Ide telefonische! mededeeling ontvangen, dat er bijl Leiden een spoorwegongeluk plaats had gehad. Oogenblikkelijk maakte de spoor- v. eghiigacie van het Academisch zie kenhuis zich gereed om uit te rukken en hulp te verleenen. Een ziokenhuisauto begaf zich met vijf zusters en veel verpleg'ingsmateri- aat naar het station, gevolgd door 7 brancards, 2 artsen, 4 assistenten en 5 bedienden. Aan het station stond een Iocomo* tiet met twee goederenwagens gereöd om de spoorwegbrigade met het ma teriaa-i naar de plaats van het spoor- wegon^eval te vervoeren. De directeur van het Academisch ziekenhuis. de heer Maas was ook zeer spoedig na Üe mededeeling van het ongeluk op het spoorwegstation aanwezig, evenals Prof. Zaayer, küe aan het hoofd staat van de spoorw eg- brigade en met een auto van zijn hui3 was gehaald. t Nadat alles in Üe spoorwegwagens' was ingeladen en ook het personeel! van de spoorwegbrigade in de wagons had plaats genomen, bleek, dat eii f een spoorwegongeluk had plaats ge- ad, doch dat dit als een oefening wasi bedoeld. ,Voor dien tijd wist niemand van het personeel daarvan het minste af. Zelfs de directeur van het ziekenhuis, de heer Maas, had men hiervan volko men onkundig gehouden. De eeitige^ die voorat van alles op de hoogte was^j was Prof. Zaayer. Een kwartier, nadat op het Acade misch ziekenhuis de mededeeling van het spoorwegongeluk was ontvangen, was alles in den trein ingeladen en had de spoorwegbrigade in ,ae wa gons plaats genomen. 1 Een prestatie, die er zijn mag, eni welke het bewijs leverde, aat de spoon wegbrigade van het Academisch zie kenhuis in aile opzichten paraat isj Voordat alles werd uitgelaten en de spoorwegbrigade naar het Acade misch ziekenhuis terugkeerde, werd door Prof. Zaayer aan de leden van da brigade nog eenig theoretisch onder richt gegeven hoe zij verder, gesteld er ware werkelijk een spoorwegonge luk gebeurd, hadden te handelen. Talrijke menschen waren getuige van het uitrukken |der spoorwegbri gade en het bericht van een ongeluk verbreidde zich snel als een loopend» vuurtje door de stad, gelukkig echter een onjuist bericht. internationaal congres voor de geschiedenis der geneeskunde, Op het 6de Internationaal Congres' voor de geschiedenis der Geneeskun de, dat van 1820 Juli alhier en van 2123 dezer te Amsterdam zal wor den gehouden, en welks opening Maan dagmiddag 18 dezer zal worden bijge woond door Z. Jv. H. Prins Hendrik en den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. Was zink, zullen de volgende sprekers het woord1 voeren: Prof. A. Fernadez ide Alcali te Ma drid, Dr. M. A. van Andel te Gorin- chem, Prof. P. Capparoni te Rome,, Prof. A. Castiglione te Padtia, Dn H. Cohen te Rotterdam, Prof. J. Ww Courincy, (Amerika», Prof. Ch. Gree ne Cumston te Genève, Prof. Delaunay te Mons, Prof. P. Diepgen te Freiburg im Breisgau, Dr. A. van Doninck te Gheel, Prof. L. Dubreuil-Chambardet te Tours, Dr. P. M. G. de Feyfer tel Geldermarsen, Prof, J. Fritz te Wee- nen, Dr. J. B. E. van Gils te DenJ Haag, Prof. A. Guisan te Lausanne, Prof. Wilh. Haberling te Coblenz, Dr, A. C. A. Hoffman te Gouda, Prof. El: ner, (Amerika;, Prof. A. C. Klebs te Teanselme te Parijs, Prof. Fr. E. Kil- Nyson, Dr J. J. van der Kiev te Dreu- mei. Dr. J. E. Kroon te Leiden. Prof., Edw. B. Krumlhaar te Philadelphia, Prof. M. Eaignel-Lavastine te Parijs, Prof. J. Vinchon te Parijs, Dr. Fr. Lejeune te Keulen, Prof. Lilian Lind say te Londen. Dr. L H. Lulofs te Go- rinchem, Dr. M. Meyerhof te Cairo. Prof. R. Neveu te Parijs, Prof. A. WL' Nieuwenhuis te Leiden, Dr. B. \Vl Th. Nuyens te Amsterdam, Dr. G. Panayatotatou te Alexandria, Dr. H. Nypels te Den Haag, Dr. Angóliquei P. J. Renaud, (Marokko), Prof. Robinson te New York. Prof. J. D. Rolleston te Londen, Dr. Le "Roy iCrummer, (Amerika), Dr. A. F.. C. van Schevenstein te Antwerpen, Prof. Alfr. Schmidt te Munchen, Dr. O. van Schoon te Antwerpen, Prof, H. E. Sigerist te Leipzig, Prof. A. de Silva Carvalbo le Lissabon, Prof. K. Sudhoff te Leipzig, Prof. W. Szu- imowski te Krakau, Prof. C. J. S. Thomson te Londen, Dr. f. Torkomi- an te Parijs, Dr. J. T. C: Tricot-Royer te Antwerpen, Dr. H. J. H. Weve te Rotterdam. Prof. M. Fa^seyeux te Pat rijs, Prof. P. Legendre te Parijs, Dr. P. Courbon te Parijs, Dr. J. Hirissay te Parijs, Dr. P. Meneirier te Parifs, Dr. M. Neuberger te Weenen, Dr. V. Eugel te Parijs en Dr. F. C. Unger te Amersfoort. t UIT DE OMGEVING! ALKEMADE. In het eerste halfjaar van 1927 zijn 'vanwege den Keuringsdienst van Waren gekeurd 2300 monsters, waar van er 12 zijn afgekeurd. In tocaal'zijn 53 winkels geïnspecteerd. Aan Gebr. Disseldorp te Rijpweta- ring en O. Jansen te Nieuwe-Wetering, is door Burgemeester en Wethouders vergunning verleend tot het inrichten van een slachtplaats met vleeschwinkel. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke stand. Geboren: Hen drik z.v. G. Oudshoorn en J. v. Win terswijk. Hendricus Gerardu3 Maria z.v. Th. Brouwer en A. M. Willemse. Jacob z.v. J. Meijer en M. de Leede. Petronella Helena d.v. G. Schönhage en C. P. de Jong. Johanna Josephina d.v. J. A. MA- thöt en M. C. Bram. Ondertrouwd: Dirk Hol 29 j. en Ja- coba Gerarda van der Meer 30 j. Jacob Vrugt 24 ;j. en Adriana Maria de Vries 21 j. Klaas Willem Lammens 32 j. en Margje Spek 23 j. Getrouwd: Nicolaas Breedijk 25 j. en Jacoba Lamboo 31 j. Cornells van Pelt 29 j. en Heintje Dekkers 22 j. Nico laas Jacobus Zeegers 21 j. en Rozina Charlotte Kost 21 j. Marinus den Har der 24 j. en Anna Elisabeth Bokhorst 22 j. Marinus Smit 28 j. en Catharina Treur 24 j. Ccrnelis van Wijk 26 j. en Hendrika den Ouden 27 j. Overleden: Naatje Rip. geh. met O. Oostwoudeir*. Jainnetje Stieostra I3mnd hazerswoude. De collecte lang3 de huizen in deze gemeente ten behoeve van de getroffe nen door de stormramp, heeft in het ge heel opgebracht de som van f 870,09. Tijdens het on weder van Zaterdag nacht is de bliksem ingeslagen in de woning van den lieer J. Pels op den Voorweg, zonder echter brand te ver oorzaken of schade aan te richten. Ook in het electrisch stoomgemaal van den heer Ph. Rademaker, waarbij gelukkig ook geen brand of ongevallen voorkwa men. Een schuur van den heer J. Buiten huis werd door het hemelvuur getroffen en geraakte in brand. Met eigen midde len was men in staat denbrand te kun nen blusschen. Ook nog in twee woon huizen, onder één dak, bewoond door Mej. de Wed. H. Rademaker en de heer M. Faas sloeg het hemelvuur in en ver oorzaakte eonige schade_ aan het meu bilair. Ook werd een hooischelf, staande op het weiland van den heer Van Leeu wen. geraakt en vloog in brand, en een boom op het erf van den heer P. Sloot weg in het Westeinde werd getroffen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Sinds een viertal jaren schieten de Burgerwachten van Voorschoten-Valken burg en Katwijk om een door hen ge zamenlijk beschikbaar gestelde Wissel beker. In 1923 werd deze gewonnen door de Burgerwacht Valkenburg met 411 p. In 1924 werd hjj gewonnen, door Voorschoten met 437 p. "In 1925 door Leiden. 12 Juli 1927. Het is bekend, dat er geen stad ter wereld is waar zoo'n herrie heerscht als te Brussel. Nacht noch dag staat het verkeer er stil. Den Haag daarentegen heeft de re putatie van een van de rustigste groo- te steden te zijn. Wie in Brussel aan de Gare du Nord den trein neemt naar Den Haag, denkt als hij daar uit stapt in een dorp verzeild te zijn. Er zijn geheele wijken in de Residentie, waar alleen oude menschen wonen, die van een rustigen ouden, dag willen genieten. En de Haagsclie raad doet al zijn best deze menschen ter wille te zijn. Bekend is het verbod aan de hanen om 's nachts te kraaien en aldus de nachtrust te verstoren. Doch daarbij blijft het niet. Gistermiddag behandel de de raad een voorstel om het doen uitvoeren van radiomuziek in het openbaar of in de buitenlucht te ver bieden. Het was bijna ontroerend om de ver schillende raadsleden te hooren kla gen over de funeste gevolgen dezer muziek voor hun zenuwen. Mr. Mar- chant zit met gesloten ramen thuis omdat zijn huurman een radio heeft. De S.D.A.P.-sche Mevr. Bleumink haar kinderen kunnen niet meer slapen. De V.B.-sche heer van Sandick beeft geen leven meer. En ook de bui^gemeester vond dat er ingegrepen moest worden. Het verbod ging er dan ook ntet 36 te- gen 4 stemmen door. Menschen met zwakke zenuwen en die op uw ru3t gesteld zijt, uw dorado is Den Haag! OBSERVATOR. •Katwijk met 444 p. en in 1926 door Voorschoten rost 437 p. Thans zal de wedstrijd om dezen wisselbeker weer plaats nebben cp de banen te dezer plaatse cp Donderdag 26 Augustus. Te vens zal er een vrije-baan wedstrijd ge houden worden. IJe Voorstraat alhier zou men zoo zoetjesaan de Katwijksche Spuistraat' kunnen gaan noemen. Niet alleen dat buis aan huis bijna winkel is, doch den' laatsten tijd werden verschillende za ken geheel gerestaureerd en naar da leischen des tijds ingericht. Zoo zijn de zer d.agen van aanzien veranderd de winkels van de heereu Vreeburg. Riet veld, geheel verbouwd wordt het pand van den heer Lugtharc, idem van dpn heer Nic. J. Winters, terwijl zeer spoe dig het pand van den heer W. Gas pers een volgens de eischen des tijds ingerichte yleeschhouwarij met slacht plaats zal worden. De Voorstraat zal c-r een mooier aanzien door krijgen en ds .omzet zal er door vergroot en. Het oog wil immers cok wat hebben. Het kan verkeeren, bi alles, dus ook in den tuinbouw. Was de uitkomst der vroege aardappelenteelt de laatste jaren van dien aard dat de teelt hier van steeds inkromp, thans is zulks ge heel anders. De teelt blijkt overal in te krimpen, want het tekort doet zich ever de geheele linie gevoelen. De prij zen zijn overal goed. "Van Katwijk kun nen we zelfs constateer en dat de prij zen de laatste dagen aanmerkelijk hoo- gèr zijn dan waar ook. Dit dankt da veiling wel aan den goeden naam dien de Katwijksche zandaardappelen hebben wat kwaliteit en sorteering betreft. Met bospeen loopt het geheel anders dan men. gehoopt en verwacht had. De prijzen zijn de laatste dagen zeer laag. Wat tot heden werd aangevoerd, was niet pri ma. Dat komt de volgende week pa3. Gehoopt wordt dan op beteTe prijzen. RIJNSBURG Al y,ras het in het laatst der weekl iets vlugger in den bloemenhandel, do prijzen kunnen nog allerminst bekoren.. Voor wat extra is, worden nog redelnke prijzen betaald. Voor het overige is het op heden niet loonend voor het bedrijf. Dahlia's 44.30, Juliaa&tjes 0,060,17. Galardia 0,350,45, Korenbloemen 0,18 0,26, Margrieten 0,11 o, 19, Anjers 0,240,35, Cenoria's 0,500,78. Ke- nonkels 0,130,20, Godesia 1,501,60 Primulinus 3—3.20, Gips 11,90, Sca- biosa 0,700,80, Asitremeria 0,7c0,80 Convili's 1,301,401 FEUILLETON. Niets mensriielijks vreemd Een. episode -ait de geschiedenis van de Christenen op het Sinaïtisch Schiereiland omstreeks het jaar 300. 21 -o- Zij wist dat zij schoon was, want zij behoefde maar even buiten 's huis te komen onu. het te hooren. Maar wan neer zij Heimwee gevoelde naar de hoofdsta/d, dan was het niet om be wonderd te worden, maar omdat daar zooveel heerlijks te zien en te bewon deren 'was. Toen nu de centurio Phoe- biciws^ de hevelhebber over de bezet ting in hare vaderstad, naar Rome werd verplaatst, en verlangde haar. de zeventienjarige, die meer dan veertig jaren jonger was dan hij, als zijne vrouw mede te nemen naar de keizer stad, volgde zij hem in overmoed en Vervuld van blijde hoop. Ze/er spoedig na de bruiloft stak zij te Massillia in zee, vergezeld van eene bloedverwante. Hij trok over land aan het hoofd zijner cohorte naar Rome. Zij bereikte het doel der reis veel vroe ger dan haar echtgenoot, en gaf zich, hoewel vergezeld van haar bloedver want, van ganseher harte en geheel onbevangen over aan de vreugde van zooveel schoons te zien en te bewone- ren. Daarbij ontging liet haar niet, dat zij Overal de aandacht trok, en hoe 's^ üaar tiit in den aanvang streelde en behaagde, zoo bedierf het haar toch menig genot, toen jonge en oude Ro meinen begonnen haar na te loopen en het hof te maken. Eindelijk kwam ook Phobicius aan. Zoodra hij bemerkte dat allerlei be wonderaars van zijne vrouw zijn huis wat te dikwerf bezochten, nam hij te genover Sirona eene houding aan, als of zij sedert lang- hare trouwbelofte had geschonden. Dit nam niet weg dat hij haar van de eene vermakelijkheid naar de andere, nu eens naar deze clan naar gene vertooning medesleep- te. Want hij vond er behagen in, met zijne mooie jonge vrouw te pronken. Wat haar betreft, zij was niet geheel vrij "van behaagzucht. Maar zij had van haren strengen vader, als op voedster van hare broertjes en zusjes, reeds jong geleerd, recht en onrecht, goecl en kwaad juist van elkaar te on derscheiden, en zij merkte spoedig op, dat de vermaken der hoofdstad, die haar in den beginnen toelachteen, als bonte bloemen met schitterende kleu- ren en bedwelmenden reuk, bloeiden boven afzichtelijke moerassen. Zij had aanvankelijk met welgeval len gezien naar alles wat schoon, wat lieflijk, wat vreemd was. Doch haar echtgenoot vond slechts behagen in het gemeene en verfoeilijke, waarvan •/ij walgde. Hij bespiedde elk barer blikken, en toch wees hij haar bij voorkeur op hetgeen het oog eener reine vrouw kwetsen moet. Het genoe gen werd haar tot eene kwelling, want ook van den zoetsten wijn gevoelen wij een afkeer, wanneer hij wordt aan geroerd door onreine lippen. Na den afloop van elk feest en ieder schouw spel, overlaadde hij haar met smade lijke verwijten. Toen zij, zulk eene be handeling moede, eindelijk weigerde een voet huiten de deur te zetten, dwong hij haar toch hem te begelei den, zoo dikwijls de legaat Quintillus, die over hem gesteld was en haar da gelijks met bloemen en geschenken overlaadde, zulks wenschtte. Tot hiertoe had .zij al haar best ge daan hem te verdragen, hem te ver ontschuldigen, en zichzelve aanspra kelijk te stellen v#or veel dat te lijden had. Daar werd haar echter het was tien maanden na hare aankomst te Rome door Phoebicius iets voor gesteld, iets, dat zich als een koperen muur verhief tusschen hem en haar. En daar dit iets ten gevolge had, dat hij, in plaats van bevorderd te Worden, gelijk hij had gehoopt, verbannen werd naar de afgelegene oase, en ge degradeerd tot aanvoerder van een armzalige handvol soldaten, begon hij haar met opzet te kwellen. Zij tracht te zich te verweren door eene ijskoude onverschilligheid, en bracht het einde lijk zoo ver, dat de man, voor wien zij niets dan verachting voelde, haar le vensgenot niet meer en niet minder bedierf dan eenig lichamelijk lijden, dat de kranke veroordeeld is levens lang te dragen. In zijne tegenwoordig heid zweeg zij, toonde zij zich trotseh en terughoudend, doch zoodra had hij haar niet verlaten, of de haar van nature eigene goedheid en kinderlijke vroolijkheid ontwaakte tot een nieuw leven. Haar warm hart uitte zich in ongekunstelde blijdschap en deden hare lieflijkste bloemen ontluiken in het huis van den senator en onder de kleine schare, die hare liefde met we derliefde vergold. Phoebicius behoorde tot de aanbid ders van Mithras. De dienst dezer god heid deed hem nu eens vasten, zóó streng dat hij bijna werd uitgeput, dan weder zich bedwelmen met de feestgenoten, tot hij zijn bewustzijn verloor. Ook hier had hij in het Sinaï tisch gebergte een grot voor het vieren der AJithras-l'eesten ingericht, en eeni- ge weinige geestverwanten rondom zich verzameld. Wanneer hij dagen en nachten achtereen uitbleef, om blee- ker dan gewoonlijk terug te keeren, dan wist zij waar hij geweest was. Op dit oogenblik stond het beeld van dezen man met zijne nu eens slaperi ge, dan weder van brandende toorn gloeiende oogen, in scherpe omtrek ken voor hare verheeldinig, en zij vroeg zicli af hoe het mogelijk was ge weest, dat zij er in had toegestemd zijne vrouw te worden. Eene versnelde ademhaling deed haar horst zwoegen, want zij dacht weder aan den hoon, die hij te Rome haar had aangedaan, en hare kleine handen-balden zich tpt vuisten. Plotseling verhief zich het hondje in haar schoot en sprong blaffend op de vensterbank. Zij verschrikte een weinig, maakte haar morgenkleed, dat van den blanken schouder was ge gleden, weder dicht, snoerde de laatste riemen van hare sandalen vast, en keek in den hof. Terstond speelde er een glimlach om haren mond, want, zij joespeurde den jongen Hermas, die reeds lang roer loos tegen den wand van het huis van Petrus had gestaan, en het beeld der schoone vrouw met zijne blikken als verslonden had. Haar bewegelijk ge moed was als het oog, waarin de ver lammende duisternis geen spoor xneer achterlaat, zoodra^ het »een straal van het licht heeft opgevangen. Geen leed was in staat haar zóó dïep te treffen, dat niet de ademtocht van éenig nieuw genot het naar alle windstreken kon uiteendrijven. Evenals vele rivieren bij hare bronnen eene andere kleur heb ben dan bij hare monding, zoo ging het niet zelden met hare tnanen; zij begon van smart te weenen, en door overmaat van vreugde viel biet haar moeilijk hare oogen te drogen. Hoe gemakkelijk zou het Phoebicius zijn gevallen, haar het leven te ver-i aangenamen, want zij was hoo\gs\\ ge voelig van hart en dankbaar, ook zelfs voor het kleinste bewijs van 'liefde. Maar xusschen hem en haar way. elke band verscheurd. 1 ÖKptd4 Vflcyol£»i.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5