Purol bij doorzitten en stukloopen der Huid Niels monscBieiijks vreemd BINNENLAND. RECLAME TWEEDE BLAD. Nieuwe Leidsche Courant van MAANDAG 11 JULI 1927. WAT DE BLADEN ZEGGEN. 1 r Mooie praktijken. In Limburg werd dezer 'dagen, zoo lezen wij in De Nederlander, propaganda gemaakt voor het aanbie den van een geschenk' aan den Belgi schen kroonprins, als blijk van sym pathie en hulde aan het toekomstige koningspaar. Eene circulaire werd daartoe verspreid, die namens het Co- ■ïnité onderteekend was door notaris Brinkman te Roermond en door den heer Edm. van Syben de Meroye te "Maasniel als secretaris-penningmees ter. Genoemde heer Brinkman had zich hiertoe geleend, omdat hij wilde me dewerken tot het verkrijgen eener he tere verstandhouding tusschen België ien Nederland. Echter was hij zoo ver stoord over den nachtelijken inval der nationalisten te. Roosteren, dat hij uit het Comité trad en ,,geen plan had eenige moeite te doen voor den Belgi schen kroonprins, waar de Belgen zoo geniepig togen ons land gingen optre den". Niettegenstaande deze uitdrukkelij ke verklaring, is men toch voortge gaan d'en naam van den heer Brink man tr> gebruiken, ten gevolge waar van h'ij openlijk heeft medegedeeld een strafvervolging te zullen instellen, in dien men daarmede voortging, met de bijvoeging: „Als Nederlander verfoei ik 'de daden van de door u gesignaleer de Belgen". Mr. A. J. van Vessem. schrijft te recht: „Er blijkt uit, op welk een on betamelijke wijze door derden, in het /belang eener suspecte pro-Belgische propaganda, misbruik wordt gemaakt van den goeden naam van loyale, eene vooraanstaande vertrouwenspositie in nemende Limburgers". Het Belgische ccunité de politique Nationale; Belgi sche agenten in Limburg; Belgische inlichtingsdiensten in die provincie zij zijn steeds nog in de weer om te ;speculeeren op de naïviteit van som mige Limburgers, meenende zóó te eeniger tijd hun slag te slaan. Gelukkig zijn de Limburgers te zeer Nederlandsch, om zich door Belgen te laten inpalmen. En van hoe slechter allooi de middelen worden, die de nationalisten gebruiken ter bereiking van bun doel, des te hechter wordt de band der Limburgers met Nederland. Omdat het ook Duitsch is. 1 De Hoefijzercorrespondent van het Handels b'l a d schrijft: Een lezer vestigde onlangs onze aandacht op het veelvuldig gebruiken van „om" 'in verband met werkwoor den. Zijn .•aanmerking gold in dit geval het „om"' leggen van een buslijn. Dat dit geeji Nederlandsch is. zouden wij niet durven beweren, maar ook wij ge- looven, dat men toch liever moet spre ken van het verleggen van een lijn om de reden die we nu al zoo vaak hebben genoemd: De constructie met „om" is in olk geval óók Duitsch. Dit brengt ons tot een ander mis bruik, dat eveneens stellig' over onze Oostgrens binnen is gekomen: Wij „bouwen" tegenwoordig' zonderling veel. In het Nederlandsch was „bou- ,wen" in onze jeugd een begrip waarbij men aan den metselaar en den tim merman dacht. Maar wat wordt er te genwoordig niet al gebouwd! Zulke volkomen vlakke dingen b.v. als we gen en spoor- of tramlijnen. Dit „bou- vden" bouwe'n wij eenvoudig den Duit- fcchers na. Tin daarom mocht de lezer, |'die de hier-boven vermelde opmerking Smaakte, eigenlijk dankbaar zijn, dat er maar één germanisme stond. Want die lijn l?iad ook nog kunnen zijn „om"- geboüw'd"! 'Bij Uitzondering willen wij voorts, omdaf, de gelegenheid zich ongezocht voortdoet, eem paar vragen van lezers bea&twoorden die huiten het kader van. ons opschrift vallen. Wij moeten on?, overigens beperken tot den strijd .to&en germanismen. Een lezer dan vraagt ons of ook wij niet vinden dat „Wien Neêrlands (in plaats van Neerlandsch) bloed" ver keerd is. Ja, dat zijn wij met hem eens. „Neerlandsch" bloed is het bloed van Nederlanders en dat hebben wij in on ze aderen, maar „Neerlands" bloed ware het bloed vanons land dat dus in den grond zou moeten zittenen dat kan hoogstens het bloed zijn van hen die daarin zijn hegraven. En een andere lezer wees op het toeneWn van den uitgang „er" in ver band met plaatsnam© (do Hilversum mer verordening, de Tieler markt, enz.). Hier komen wij weer meer in ons eigen kader ,want dit misbruik wij achten het met onzen lezer een misbruik on zouden, evenals hij, den uitgang „er" in elk geval willen beper ken tot de beteekenis „afkomstig van" woekert waarschijnlijk onder Duit- schen invloed bij ons voort. Men kan niet steeds zeggen: Het is geen Ne derlandsch, want wij kennen in onze faal al sinds onheuglijke tijden do Naarder Meer, do Bommeler Waard (daarentegen ook weer de Hoeksche Waard) enz., maar het staat er weer mee als met het woord „nederlage": Het is in elk geval óók Duitsch. En daarom moeten wij liever den uitgang „sch" gebruiken. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Eeroepen: Te Dussen (N.-B.). J. •J. Knijper, em. Pred. te Vreeswijk. Te Slnipwpk, C. v. d. Wal te Ejjnzater- woucle. Bedankt: Voor Enter (0.1. H. Jap- chen te Ede. Voor IJlat, G. Venema, ta Appingedam. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Zaandam. H. E. Binee te Murmerwoude. GEREFORMEERDE KERKEN (Hersteld Verband). Be roepen: Te Haarlem. P. A. E. Sillevis Smitt, Cand. te Amsterdam. BEVESTIGING, INTREDE EN AFSCHEID. Ds. S. J. Wesbonk van Jutrijp, hoopt i8 September intrede te doen bij de Geref. Kerk van Hoorn. Ds. J. Hofker. Ned. Herv. Pred. te 's-Heerenhoek-Nieuwdorp (Z.) hoopt 14 Augustus afscheid te nemen van zpn ge meente. Bevestiging en intrede te De nekamp (0.) ai Augustus. Bevestiger is Ds. P. ten Have (Ootmarsum). Ds. J. Bus, van Aalburg en Hees been. die het beroep naar de Ned. Herv. Gem. van Opheusden heeft aangenomen hoopt Zondag 14 Augustus aldaar intre de te doen. Eevestiger is Ds. .J G. E. Langho.ut van Lienden. DS. W. E, VAN DUIN. Naar wij vernemen, is de toestand van Ds. \V. E. van Duin, die op Goeden Vrijdag jl. bij een dienst in de Geref. Kerk (Herst. Verb.) te Amersfoort, tjj- dens den dienst door een flauwte werd bevangen en die sindsdien wegens over spanning rust heeft moeten nemen, nog van dien aard, dat hij in geen gevat vóór September a.s. weer zal kunnen optreden. Ds. van Duin verblijft sinds een paaf maanden te Putten cp de keluwe. Dr. S. O. LOS. Gisteren ging Dr. S. 0. Los, Pred. bij de Geref. Kerk van Den Haag-Oost. die deze week voor 6 maanden naar Zuid- Afrika vertrekt, het laatst in de bedie ning de3 Woords voor. Dr. Los bediende het H. Avondmaal in de Westerkerk en hield gisteravond een dankzeggingspredikatie cverOpenb. 22 5. Na de godsdienstoefening werd hem door de gemeente Ps. 121 :4 toege zongen „De Heer' zal u steeds gade slaan". Dr. Les bedankte voor deze zegenbede en herinnerde er aan. hoe zijn reis drieërlei doel heeft. Het is in de eerste plaats een vacantiereis, voorts is zijn be doeling zijn zoon en nog eenige andere familieleden, alsmede zijn geestelijke kin deren, die hii daar vroeger bearbeid heeft, te bezoeken. Bovendien maakt Zuid-Afrika thans een geestelijke crisis door: er staat daar een schoolstrijd te FEUILLETON. Een episode uit de. geschiedenis van de Chias tenen op het Sinaïtisch Schiereiland omstreeks het jaar 300. 20 0— Deze scheurde het hem echter uit de hand en, riep onwillig: „Ik bid u, laat dat! W7e imaj hier in dit leven met eerbewijzen nadert, die werpt mij steenen in d'en weg op 't pad der zalig heid.. Thans ga ik naar de bron om friscth water voor u te putten". Türèn Paulas met de kruik temgkeer- i de* vond hij Hermas, die zijn vader eert morgengroet bracht, eer hij weer near den senator in de oase-stad ging orn nieuwe geneesmiddelen te halen. j0ï ZESDE HOOFDSTUK De Gallische Sirona zat voor het open venster van haar slaapvertrek, en liet door eene oude zwarte slavin, die haar echtgenoot in Rome gekocht had, hare blonde haren opmaken. Zij zuchtte, terwijl de slavin met welrie kende olie op hare vlakke hand nu hi&r dan daar den glanzenden hoofd tooi van hare meesteres bestreek. 'thans greep de zwarte krachtig in de volle afhangende haren, waarover eeh gouden glans lag uitgespreid; zij G&eidde ze met heide handen, om met liet maken van vlechten te beginnen. Doch Sirona weerde haar af en zeide: „Geef mij den spiegel!" Een tijdlang staarde zij weemoedig op het gladgepolijste metaal. Toen zuchtte zij andermaal, tilde het haze windhondje, dat aan haar voeten gele gen had, in haar schoot en zeide, ter wijl zij het diertje den spiegel voor hield: „Daar, arme Jambo, als wij bei den binnen deze vier wanden wat wil len zien, dat ons bevalt, dan moeten wij hier inkijken". Vervolgens ging zij'voort, terwijl zij zich tot de slavin richtte: „Wat beeft dat diertje toch! Ik geloof dat !t naar Arelate terug verlangt, en bevreesd is, dat wij nog lang hier onder de bran dende zon zullen blijven. Geef mij mij ne sandalen." De zwarte overhandigde hare mees teres twee kleine zolen met gouden versierselen op de keurige riemen; Si rona wierp het haar met den rug van liaar hand naar achteren en riep: „De oude, niet deze! Een houten schoen zou thans ook voldoende zijn". Bij deze woorden wees zij naar den li of onder het venster, en deze ver keerde in zulk een toestand, als had den hare met goud geborduurde san dalen dien nog nooit betreden. Hij was van alle zijden door gebouwen omge ven. Aan de eene zijde verhief zich een muur met een ingangspoort. Op elk ner andere zijden stond een gebouw, die te zamen een scherphoekig hoef ijzer vormden. Tegenover den vleugel, waarin Si rona «met haar echtgenoot een onder komen had gevonden» stond het zoo beginnen, evenals wij dien 70 jaar met zooveel zegen hebben gevoerd. Spr. hoopt in dezen"tijd nog iets voor bet land van Krug&r te deen en( geestelij ke leiding, te geven voor dien strijd. KERKELIJKE BELASTING. In de Ned. Herv. Gein. te Schiedam zal van 1 dezer af een kerkelijke belas ting ingevoerd worden. NIEUWE NED. HERV. GEMEENTE. Te Nieuweroord (Classis MeppeK wordt de stichting van een nieuwe Ned. Herv. Gem. voorbereid. GIFTEN EN LEGATEN. H. K. H. Prinses Juliana heeft een bijdrage geschonken aan de afd. 's-Gra venhage van de Generale kas der Ned. Herv. Kerk. Dr. P. v. Gheel-Gildemeester, Ned. Herv. Pred. te 's-Gravenhage, ontving van een „gelukkig zilveren bruids paar" een gift van f 1700. met aangege ven bestemming. Voor den bouw van een jeugdkerk ien wijkgebouw "der Ned. Herv. Gem. te IJmuiden is een gift van f3000 inge komen. VEREN. VAN VRIJZ.-HERVORMDEN TE AMSTERDAM. Te Amsterdam heeft de>'-> Ver&eniging van Vrijz.-Hervormden twee voorgan gers benoemd, nl. Dr. W. A. F. van Dijk Ned. Herv. Pred. te Den Helder, en Dr. D. Bakker, id. te V&endam. De beide Predikanten hebben hun be noeming aanvaard. KERKBOUW. Onder groote belangstelling, ooi: uit omliggende gemeenten, heeft te Bieze- linge Ds. M. Hofman uit Krabbendijke, den eersten steen gelegd voor de kerk der Geref. Gem. HET CALVINISME TE NOYON. Zaterdag is te Noyon de eerste steen gelegd van het in den oorlog yerwoeste geboortehuis van Calvijn, die daar in 1509 op dpnzelfden daturn het levens licht zag. Het herstelde huis zal inge richt werden tot museum voor het Fran- sche Protestantisme. Deze plechtigheid valt samen met het 75-jarig bestaan van het in 1S52 door Francois Guizot gestichte Genootschap voor de geschiedenis van het Fransche Protestantisme te Parijs. Vrijdag is de herdenking begonnen in de bibliotheek van dit Genootschap te Parijs, met de bijeenkomst van een ge zelschap, dat het Protestantisme in Frankrijk en elders vertegenwoordigde. Prof. Vienot. van de universiteit te Parijs. h«ette de aanwezigen welkom. Min. Herriot wenschte het genootschap namens de regeering geluk, en herdacht met groote waardeering enkele figuren uit de gescheidenis van het Fransche Protestantisme. Onze gezant, Jhr. Loudon zond een telegram van gelukwensch. De voorzit ter, die des morgens de Hollandsche de legatie, tien man sterk, langs enkele his torische plaatsen had geleid: zoo (onderandere de plaats, waar de teerste martelaars der hervorming ter dood werden gebracht, een huls, waarin Calvijn eenigen tijd heeft vertoefd, enz. wijdde in zrjn toespraak tot de buiten- landsche afgevaardigden een bijzonder woord aan Nederland, het land van Ko ningin Wilhelmina, als afstammelinge van Louise de CoHgny. ZENDINGSDAG TE VOORBURG. Be jaarlqksche zendingsdag van de Classis DenHaag der Geref. Kerken zal D.V. gehouden worden op Woensdag 20 Jilli a.s. in den Hertenkamp van het landgoed „Vreugd en Rust" te Voorburg Ds T.. J. Hagen van Delft, zal het ope ningswoord spreken. Ds. D. K. Wielenga van Diemen. zal spreken over: „Een iegenlijk in zijn eigen taal"; Ds. P. No- mes van Delfshaven, ever: Natuurlijke (Ontwikkeling". Deze spreken in de mergensamenkomst, die om 10 uur aan vangt. 's Middags om 2 uur voortzetting veel hoogere huis van Petrus, en beide waren op den achtergrond van den hof aan elkander verbonden door een af- d;-k van roodbruinen steen roU palm takken gedekt. Daar woonden de sla ven van den senator en werd 't akker gereedschap bewaard. Daarvóór lag een hoop zwarte kolen, zooals men ze hier brandde uit het hout van den doornigen Sayal-acacia, en eene niet onaanzienlijke rij goed geslepen mo- lensteenen, die Petrus in zijne steen groeven liet vervaardigen en in Egyp te verkocht. In dit vroege morgenuur lag deze geheele ruimte, die er niet fraai uit zag, en door een menigte hoenders en duiven bevolkt was, in diepe scha duw. Sirona's venster alleen werd door de morgenzon beschenen. Als zij geweten had welk een tooverglans het gouden licht over hare gestalte, haar blank en rood gelaat en haar glimmend haar uitgoot, zou zij de zon vriendelijk hebben dank gezegd, ter wijl zij nu boos op haar was, omdat zij haar zoo vroeg uit den slaap, haar beste troost in de eenzaamheid, wekte. Behalve over eenige zijvertrekken, had zij nog te beschikken over 'n groo- ter vertrek, de voorkamer, die op de straat uitzag. Op dit oogenblik hield zij hare hand voor de oogen en zeide: „Die lastige zon! Zij kijkt bij ons het eerst door de vensters. Als of ons de dagen niet lang genoeg vielen! De bedden moeten in het voorvertrek opgemaakt worden; daar sta ik op!" terwijl dan sprekers zullen zjjn: Ds. tW. J. J. Velders van Rotterdam, over: „(Kennen wij de Joden?"; Dr. H. J.Ba- vinclc van Heemstede over: „Zendings- vragen en Zendingsverwachtingen", waar na Ds. T. Kramer van Monster, „Mede- deelingen van het Zendingsterrein"' zal doen en Dr. D. J. van Katwijk van Schipluiden, het slotwoord zal spreken. Welwillende medewerking zal verke nen de Chr. Harmonie-Vereen. „Cres cendo" van d& stichting „BloemendaaP' He Loosduinen. Bij ongunstig weder zul len de samenkomsten in 'de Geref Kerk van Voorburg worden gehouden. SALARISSEN AAN DE RIJKS KWEEKSCHOLEN. Op vragen van het lid der Tweede Ka mer, den heer Ketelaar, betreffende het advies van het centraal bureau van voorbereiding van ambtenaarszaken in zake de salarissen bij het middelbaar on derwas. en van vragen van het lid der Tweede Kamer, oen heer Suring, betreffende het nemen van maatregelen in verband met een spoedige uitkeering aan een aantal H. B. S. en kweekschool voor onderwijzers van het hun gegaran deerde salaris en van de over 1926 en 1927 door hen te weinig ontvangen be dragen, heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geantwoord Het bedoelde advies van het centraal bureau van voorbereiding ,voor ambte narenzaken kwam in het bezit van den endergeteekende. Overeenkomstig dat advies zullen zoo spoedig mogelijk de bepalingen betref fende de salarissen aan d& Rijkskweek scholen. voor zooveel de toepassing van de kcrtingsbepalingen enz. betreft, in overeenstemming worden gebracht met die voor de Rijks-Hoogereburgerscholen. Hetgeen de belanghebbenden tengevol ge van die bepalingen te weinig hebben ontvangen, zal hun ten spoedigste wor den uitgekeerd. SCHOOLKWESTIE TE ENGWIRDEN. In de laatstgehouden raadsvergade ring. die bij afwezigheid van den Burge meester gepresideerd werd door den Wethouder De Jong (antirevolutionair.!, werd behandeld het verzoek der Luinjé- berder Schoolvereeniging om gelden be schikbaar te stellen voor de stichting van een bijzondere lagere school voor neutraal onderwijs te Luinjeberd. B. en W. stelden voor, daarop afwij zend te beschikken. Er werd lang en soms scherp gedebat teerd. Namens da vrijzinnige-democratische fractie betoogde de heer Wind. na de geheele wordingsgeschiedenis met al haar gebreken gememoreerd te hebben, dat door de S.D.A.P. thans alles gedaan wordt het aantal leerlingen aan de nieu we schóól te Spitssndijk omhoog te voe ren en dat van de te stichten school te drukken. Het is zelfs zoover, dat er gepost wordt, tegenstanders achtervolgd e.d. De V.D. fractie zal zich in de2en ver zetten tegen de brute overmacht van de zijde der S.D.AP.., die niet de belangen van het onderwijs dient. Het getal leer lingen voor de nieuwe school, door B. en W. op 39 vastgesteld, acht hjj aan vechtbaar. omdat op dit oogenblik nog 43 van de gelegenheid tot het ontvangen van huisonderwijs te Luinjeberd ge bruik maken. De heer J. de Wilde (S.D.A.P.), pro testeerde tegen de woorden van den heer Wind, Wethouder de Wilde ziet in de geheele zaak niets anders dan een actie van het hoofd der nu opgeheven school in Luinjeberd. De voorzitter handhaaft het aantal 39. leerlingen voor de aangevraagde school. De heer Siebenga (V.D.) was van oor deel, dat de kwestie alleen gaat om het aantal kinderen en vroeg bewijs of het getal 39 juist is. De voorzitter antwoordde, dat als de ze spreker de cijfers in het advies niet vertrouwde, hij maar een onderzoek had moeten instellen. Ten slotte werd het voorstel van B. en W. met 7, tegen 5 stemmen aangeno men. D© slavin cchudde het hoofd en ant woordde stamelend: „Dat wil Phoebi- cius niet". I11 Sirona's oogopslag lag wrevel, en hare bijzondere welluidende stem tril de een weinig, toen zij vroeg: „Wat heeft hij dan weer?" „Hij zegt", antwoordde de zwarte, „dat de zoon van den senator, Poly- carpus, uw venster meer voorbij gaat dan hem lief is, en het komt hem voor, als bemoeit gij u meer dan noo- dig is met zijne kleine zusjes en die andere kinderen daarboven". „Is hij daar nog?" vroeg Sirona, terwijl hare wangen vuurrood werden en zij dreigend met den vinger naar het woonvertrek wees. „De heer is weg", stamelde de oude. „Hij ging reeds vóór zonsopgang uit. Gij moest hem niet met het eten wachten; hij komt eerst laat terug". De Gallische antwoordde niet, maar zij boog het hoofd en hare bloeiende gelaatstrekken teekenden diepe troos teloosheid. Het liazewindje scheen het leed zij ner meesteres ook te gevoelen, want het richtte zich tot haar op, als wilde het haar kussen. De verlatene vrouw drukte het diertje, dat zij uit haar va derland had medegebracht, harts tochtelijk aan haar horst, want haar hart werd beklemd door een buitenge wonen angst. Zij gevoelde zich zoo een zaam, zoo zonder vrienden, zoo geheel aan zichzelve overgelaten, als dreef zij alleen in een bootje zonder roer, alleen op de onmetelijke zee. Met hetzelfde stemmenctfter werd gewezen het verzoek derraïMa Behoor vereeniging om twee lhkaJen b* brufltf* leen af te staan van de voormalige 05^* bare lagere school te Luinjeberd. PRlftSES JULIANA. Men meldt uit Apeldoorn: Prinses Juliana haalde Zaterdagmid dag 4 uur Haar studiegenooten van den trein, die eenige dagen ten paleize Het Loo zullen logeeren. De Prinses begaf zich te voet door de gewone con trole naar het Stationsplein. JHR. DE MAREES VAN SWINDEREN Uit een particulier schrijven wordt vernomen, dat onze gezant te Londen, jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, thans langzaam herstellende is van het ongeluk, dat hem eenige dagen ge leden is overkomen. ONZE GEZANT TE PARIJS. De Nederlandsche gezant te Parij3, jhr. mr. dr. Loudon, vertoeft met ver lof hier te lande. DR. H. ONNEN f Te 's-Gravenhage overleed, S5 jaren oud, dr. H. Onnen, oud-directeur van het Gymnasium Willem III te Batavia. MR. P. J. TROELSTRA. Naar uit de naaste omgeving van mr. Troelstra wordt medegedeeld, is op medisch advies, na uitvoerig onder zoek naar aanleiding van de vele ge vallen van slapeloosheid, waaraan mr. Troelstra lijdt, besloten, hem geduren de een bepaalden tijd geen medicamen ten toe te dienen en zijn kuur te be perken tot het versterken van zijn al- gemeenen toestand. De aaiudacht wordt vooral gevestigd op vermeerdering van voeding, rust en slaap. HUURVERORD. HAARLEM. Men meldt uit Haarlem: B. en W. stellen voor een verorde ning vast te stellen ter voorkoming van onredelijke opdrijving van huur prijzen van woningen met lage huur waarde. Een minderheid van het col lege kan zich met het voorstel niet vereenigen. EEN ONDERSCHEIDING VOOR EEN LANDGENOOT. De heer W. van Hattum te s-Gra venhage behaalde op het concours van de Ecole d' horlogerie te Genève behalve de medaille van A. Weiss den beker van het Institut National Genè- vois d' industrie et d' agriculture en wederom den wisselbeker vodr gemid deld het hoogste aantal punten gelu- rende 19261927. DE TWEEDE SLUISDEUR VOOR IJMUIDEN. De tweede van de drie groote rol deuren voor IJmuiden, bij Burgerhout te Rotterdam vervaardigd, zal, naar gemeld wordt, indien het weer zulks toelaat. Donderdag a.s. door zeesleep booten van het bureau Wijsmuller, over nee naar IJmuiden worden ge sleept. HOOGE WATERSTANDEN. Door den heer van der Sluis zijn aan den minister van binnenlandsche za ken en landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is de Minister, na zijn bezoek aan de gronden gelegen tusschen de Bolks beek en de Schipbeek (gemeente Mar- kelo) overtuigd, dat de landbouw groo te nadeelen ondervindt van de hooge waterstanden? 2. Is de Minister bereid om te bevor deren dat er, in afwachting van een rationeele waterverdeeling tusschen de Berkel en de Bolksbeek, maatrege- Huiverend kromp zij ineen. Zij had aan haar echtgenoot gedacht, aan den man die alles voor haar moest zijn, en wiens tegenwoordigheid haar toch met weerzin vervulde, wiens onver schilligheid haar niet meer beleedigde en wiens- teederheid zij oneindig meer vreesde dan zijne wilde prikkelbaar heid. Zij had hem nooit liefgehad. Zonder zorgen was zij opgegroeid onder vele broe.ders en zusters. Haar vader was penningmeester van het col lege van decurionen; toch had hij, ge streng in zijne beginselen, zijne doch ters nooit veroorloofd de schouwspe len bij te wonen. Maar hij kon haar niet verbieden de menigte het amphi theater te zien binnenstroomen en we der verlaten, zonder het gejubel en de hartstochtelijke kreten van woede en bijval te hooren. Sirona werd groot, vervuld met het steeds levendiger maar nooit bevre digd verlangen naar het genot, dat zij dagelijks voor oogen zag. Zij had ech ter geen tijd om zich met onnutte din gen bezig te houden, want hare moe der stierf eer zij tot vollen wasdom was gekomen, en op haar rustte de taak, om voor hare acht jongere broertjes en zusjes te zorgen. Dat deed zij dan ook zeer trouw, doch in hare vrije uren luisterde zij gaarne naar de verhalen van de vrouwen der beamb ten, die de heerlijkheden van het gul den Rome hadden gezien en altijd rcemden. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5