PUROL er op! NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 9 JULI 1927 Gewijde en Ongewijde Historie. DE GESCHIEDENIS DER AMORIETEN. De 'Amorieten behooren tot de oud ste volkeren der wereld. Reeds in bet derde jaarduizend v. Chr. lezen we in de Babylonische spijkerschriftteksten van een madhtig rijk in liet Westen dat den naaan Amoerroe droeg en dat herhaaldelijk pogingen deed zich van de Eufraat-Tigrisvlakte meester te maken, hetgeen ten slotte gelukte. Isjbi-Ira, de vorst der Amorieteji, stichtte te Isin een nieuw konings huis, dat gedurende drie eeuwen over Mesopotamië geregeerd heeft en waar van de bekendste koning is geweest de wetgever Chammoerapi, wiens naam na het terugvinden van zijn wetboek in 1901/'02 op ieders lippen was, even als de laatste jaren de naam van den Egyptischen koning T o et-ank-amen Daarna, d.w.z. na den tijd van Cham moerapi, die omstreeks 2100 v. Chr. leefde, lezen we gedurende een eeuw of zes zoo goed als niets meer over de Amorieten. Het eerst komen ze weer opduiken in de z.g. Tell-el-Amarna- periode (ongeveer 14501350 v. Chr.). Er is geen enkel tijdperk in de ge schiedenis der Oostersche volken, waarvan wij zooveel weten als over dezen tijd. Toch is dit pas sedert 1887 het geval. In dit jaar werd, als het ware bij toeval, een geheel archief van kleitafeitjes met spijkerschriftbrieven gevonden te Tell-el-Amarna, een plaats in Egypte» waar de bekende koning Amen-hotep IV of Ichnaton, in de ge schiedenis bekend als de „ketterko- ning" geresideerd heeft. Spijkerschrifttafeltjes in Egypte 1 Het leek eerst wel of het hier een my stificatie betrof, immers in Egypte verwacht men hiëroglyphenteksten op perkament of papyrus. Doch het bleek, dat het Babylonisch-Assyrisch destijds in geheel Voor-Azië de taal van het diplomatiek verkeer was, die ook ge bruikt werd voor de mededeelingen die de verschillende Aziatische al dan niet zelfstandige vorsten aan het hof van den Pharao te doen had den. De bestudeering dezer Tell-el-Amar- nabrieven bracht tal van belangwek kende historische gegevens aan het licht over de geschiedenis van Egypte, Babel en Assyrië, van de Hethieten en de Mitanni, van Syrië en Palestina. Bij deze Tell-el-Amarnabrieven voegden zich nog andere spijkerschrift oorkonden doQr de opgravingen te Boghazkeuï, de oude hoofdstad van het rijk der Hethieten, in Klein-Azië. Hier werd in 1907 een deel van het Staatsarchief van het Hethietische rijk gevonden: ongeveer 10.000 oorkonden. Dank zij deze beide ontdekkingen kunnen we ons thans een zeer goed beeld vormen van de politieke verhou dingen in den tijd van omstreeks de 15de tot de 13de eeuw v. Chr. Het rijk van Amoerroe heeft in den Tell-el-Amarnatijd niet meer zulk een grooten omvang als in den oudbaby- lonischen tijd; het is nu meer beperkt tot een klein gebied ten Noorden van den Libanon met als hoofdstad Soe- moer, de stad waarvan in Gen. 10 18 sprake is („en den Tsemariet") In dien tijd regeerde over de Amo rieten een man met name A b d i - A s j r a t o e van wien ons drie brieven aan den koning van Egypte bewaard zijn gebleven, die in zeer onderdani- gen toon geschreven zijn. Syrië eri Palestina waren destijds schatplichtig aan Egypte; de koningen die er regeer den, waren vazallen of stadhouders van den Egyptischen koning. Of nu Abdi-Asjratoe erg veel meen de van wat hij schreef en of hij inder daad zoo'n trouw onderdaan van den Pharao was als hij dezen verzekerde is aan gerechtvaardigden twijfel on derhevig. Althans zijn tijdgenoot en bittere vijand Rib-Addi van Goebla heeft het er telkens over, dat hij met de vijanden van den koning van Egyp te, vooral met de Chabiroe (de zonen van Heber, Gen. 1021) samenspande. Zijn zoon en opvolger Aziroe 6chijnt deze dubbelzinnige politiek van zijn vader voortgezet te hebben, zoo kunnen wij uit verschillende brie ven van hem en van Rib-Addi opma ken. Vanaf den tijd van Aziroe onder hielden de Amorieten ook nauwe vriendschapsbetrekkingen met de He thieten; er is ons te Boghaz-keuï een verdrag bewaard gebleven van een der opvolgers van Aziroe, Bente- s j i n n a, met den Hethietischen ko ning Chattoesjil III. De Hethieten waren destijds een machtig volk, dat zijn invloed voort durend naar het Zuiden trachtte uit te breiden en aldus in botsing kwam met Egypte. Het wordt daardoor begrijpe lijk, hoe de Egyptische koningen Seti I en Ramses II. die in den tijd van dit verdrag regeerden (omstreeks 1300 1230 v. Chr.), behalve met de Hethie ten ook voortdurend met de Amorie ten streden, totdat ten slotte Rasmses III (omstreeks 12001170) van de vol komen vernietiging van het rijk van Amoerroe kan melding maken. Deze berichten verklaren ons de rol die de Amorieten in den vóórisraëlieti- schen tijd in Palestina gespeeld heb ben. Zij waren ten tijde van Abrahams komst in Kanaan het machtigste volk in dit land. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND I. Het verslag over den toestand van handel, scheepvaart en nijverheid in 1926, ons door de Kamer van Koop handel voor Rijnland toegezonden, is een lijvig boekwerk van 261 bladzij den, op keurige wijze gedrukt bij den heer W. Buurman alhier Tegenover de titelpagina prijkt een foto van het nieuwe gebouw der Kamer. Het is verdeeld in een zevental hoofdstukken, waarna nog 7 bijlagen volgen. In het eerste hoofdstuk worden al lerlei huishoudelijke zaken meege deeld (gebied, zetel en samenstelling der Kamer, enz.), in het tweede een overzicht gegeven van de werkzaam heden der Kamer; daarna, in het der de hoofdstuk, een en ander over de werkzaamheden van het Handelsregis ter vermeld. Het vierde hoofdstuk, dat het uitge breidste en het belangrijkste is, bevat het overzicht van handel en nijverheid in het district Rijnland. Als algemeene inleiding voor dit overzicht wordt gegeven het gedeelte van de Nieuwjaarsrede van den voor zitter der Kamer, voorzoover dit van algemeene strekking -was. Met nadruk werd ook dit jaar, even als in de vorige Nieuwjaarsrede, ge pleit om een meer actieve handelspo litiek. Het is niet de zucht oüq protectie voor onze industrie, welke hier tot uiting komt. Zij echter, die- aan den lijve ondervinden, hoe de meeste der ons omringende landen maatregelen nemen ter wering van onze en be scherming vah eigen producten, kun nen niet bevriend blijven met de-onge twijfeld schoone gedachte, dat inter nationale vrijhandel een eerste ver- eischte is om te komen tot wereld welvaart. Ten gevolge van de groote versla genheid, welke heerschte in een zeer groot deel van de Nederlandsche in dustrie en in den land- en tuinbouw, verliest het schoone ideaal vrijhandel zijn bekoring, en wordt de roep om maatregelen tegen die landen, welke hun producten vrij invoeren, maar on ze producten met soms draconische tarieven belasten, steeds krachtiger. Bankwezen. In vergelijking met het boekjaar 1925/'26 zullen de resultaten over het boekjaar 1926/'27 niet tegenvallen. Hiermede is echter niet gezegd, dat de algemeene toestand gunstig is te noemen. Door de ruimte op de geld markt toch werd er van de gelegen heid tot disconteering van handels- en credietpapier zoo goed als geen ge bruik gemaakt. Bovendien is de algemeene indruk, dat de .toestanden op handelsgebied nog verre van normaal zijn, zoodat van eenige buitengewone drukte in dit bedrijf geen sprake is. Bloembollenbedrijf. Een terugblik op het afgeloopen jaar leert ons, dat de export ondanks dè invoerbelemmeringen met een paar millioen K.G. is toegenomen. Werd in 1925 ruim 31.000.000 K.G. geëxporteerd, -over 1-926 bedraagt dit ruim 33.000.000 K.G. Ondanks dezen verhoogden export in aantal K.G. ver minderde ten gevolge van prijsdaling de toUale geëxporteerde waarde van 45 tot 39 millioen. Hoewel hieruit blijkt, dat de topja ren voorbij zijn, stemt de algemeene toestand in dit bedrijf tot tevreden heid. Bij de prijsdaling waren het vooral de late tulpen, welke het moes ten ontgelden. Van deze tulpen wor den èr spoedig teveel opgeplant, zoo dat wel steeds gevaar voor overpro ductie zal blijven. De prijs, welke voor narcissen be dongen kon worden, was loonend. In hoofdzaak is dit toe te schrijven aan het feit, dat Amerika in 1925 als koo- per van veel plantgoed optrad, het welk bij special permit ingevoerd mag worden. Dit verschijnsel is echter tij delijk, zoodat er geen verwachtingen op kunnen worden gebouwd. De prijzen der vroege tulpen waren goed, terwijl de prijzen, welke voor hyacinthen bedongen konden worden, hooger waren dan ooit te voren. Het zoozeer gevreesde geelziek, dat vele hyacinthen aantastte, beïvloedde deze prijsverhooging. De phytopatliologisch© dienst en in het bijzonder Prof. Van Slogteren, be ijvert zich om deze ziekte te overwin nen. Met het onlangs uitgevaardigde verbod tot vervoer van aan geelziek lijdende hyacinthen, hoopt men deze ziekte spoedig te bedwingen. Met vreugde mag geconstateerd worden, dat van de narcissen de ge zondheidstoestand uitstekend is, de z.g. aaltjesziekte komt nog slechts sporadisch voor. Een woord van dank aan de zeer ijverige ambtenaren van den phytopa- thologischen dienst is hier zeker op zijn plaats. Een poging gedaan door vooraan staande tulpenkweekers om de teelt door onderling overleg beduidend in te krimpen mislukte. Blijft de produc tie zich bewegen in de stijgende rich ting van de^ laatste jaren, dan zal het zeer de vraag zijn, of de teelt van tul pen, gebaseerd op de thans geldende hooge grondprijzen en arbeidsloonen, winstgevend blijven kan. Bloemenhandel. De resultaten van het forceeren (hier meestal genoemd „broeien of trekken") van tulpen- en andere bloembollen te Rijnsburg het centrum van dit be drijf voor de provincie Zuid-Holland en omgeving, zijn vanaf het begin tot het einde, in doorsneê niet bevre digend geweest en heeft den broeiers geld gekost. De kwaliteit der getrokken tulpen bloemen viel gemiddeld niet mee, wat vooral het geval was met de bloemen der La Rine soorten. Het aantal ge trokken bloembollen, hoofdzakelijk tulpen, was wederom grooter dan in het voorgaande seizoen; er werden in 1926 minstens 30 millioen bloembollen gebroeid. De slechte uitkomsten in dit seizoen, evenals in sommige der voor gaande jaren ten spijt, breidt zich deze trekkerij jaarlijks nog gestadig uit. De uitkomsten der kweekerij van, en den handel in zomerbloemen, die niet, of hoegenaamd niet geëxporteerd worden, vielen eveneens tegen en wa ren niè-t bevredigend te noemen. Niet tegenstaande dit, werd er aan de vei ling „Flora" alléén toch nog voor 650.000 gulden in het jaar 1926 'geveild aan bloemen. De handel en export was evenmin goed te noemen. Boomkweekerij. De uitvoer naar Engeland was vrij wel gelijk in hoeveelheid en hoewel iets minder ook in waarde aan dien van het vorige jaar, doch leed in het najaar onder de stakingen daar te lande. De handel op Scandinavië in ruime ren zin, bleef vrijwel stationair. Duitschland nam beter dan men ver wachtte en de afwikkeling ging in het najaar vlotter dan in het voorjaar. Toch bleef de afzet naar Duitschland beneden dien van het vorig jaar. De export van rozenonderiagen naar de Vereenigde Staten nam met 25 pet. toe Er openbaart zich een toenemend tekort in het Boskoopsche centrum aan Rhododendrons, Azalea's en altijd groene heesters en groote vraag naar dwergheesters, een zekere ruimte van voorraad in Polyantha-rozen, een over- RECLAME Bij stukloopen van huid en voeten, doorzitten, zonnebrand en smetten; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest. productie .in verschillende tweejarige artikelen. Kweekers, die daarvan hoofdzaak gemaakt hebben, waren over den afzet niet best te spreken; die met meerderjarige culturen zijn te vreden, evenals die veel rozenonder iagen of grootbloemige rozen hadden Ook de positie van den exporteur is bevredigend. UIT DE OMGEVING. AARLANDERVEEN. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10.30 uur geen ongave ontvangen en 's avonds 7.30 uur Ds. Klomp. Geref. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Ds. H. Moolhuizen. Chr. Geref. Kerk v.m. 10.30 en des avonds 7.30 uur Preeklezen. BOSKOOP. Predikbeurten. Confessioneele ver- eeniging v.m. 9.30 en n.m. 6 uur de heer W. G. de Jonge. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 6 uur Ds. W. A. Wiersinga uit Wormer. HAZL'RSWC j-JE. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.39 uur Ds. Luuring. 's Morgens H. Avondm. en 's avonds Dankzegging. Geref. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Ds. Donner, Emer.-Pred. te 'siGravenhage. KATWIJK AAN DEN RIJN. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Bollee. Geref. Kerk vm 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Metering. KOUDEKERK. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur de Eerw. beer Siderius, Godsdienstonderwijzer, te Katwijk en n.m 6.30 uur Ds. Israël. Geref. Kerk v.m. 10 uur en n.m. 7 uur Ds. Haspers. LEIDERDORP. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur de heer de Witt uit Noord- wijk aan Zee en n.m. 6.30 uur Ds. Ja cobs uit H oogmade. NOORDEN. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10.30 uur Ds. J. J. H. Klomp van Aarlanderveen. Geref. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Preeklezen. NIEUWKOOP. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Ds. W. J. Keiler. Geref. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Preeklezen. NIEUWVEEN. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur Ds. W. van Doorn. Geref. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Ds. J. D. Speelman. Ned." Herv. Evangelisatie v.m. 10.30 en 's avonds 7_.3o uur de beer A. P. de Jong. NOORDWIJK AAN ZEE. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 10 en n.m. 5 uur Ds. Hospers. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Scheele van Oudewater. Coll. voor hulpbehoevende Studenten. NOORDWIJK BINNEN. Predikbeurten. Geref. Kerk v.m. 10 en mm. 5 uur Ds. H. Thomas van Leiden. OEGSTGEEST. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk Groene Kerkje: Ds. G. Hennemann, de lieer Bergs tra, de heer Rooseboom en Dr. F. J. Fokkema. Nam. 5 uur in „Irene", ps. T. J. Jan sen Schoonhoven. Geref. Kerk van. 10 en n.m. 6.30 uur Ds. K. Schilder. 's Morgens H. A. en 's avonds H. A. en Nabetrachting. RIJNSBURG. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10.30 uur Ds. J. R. .Wolfensberger (Do opsbediening) Geref. Kerk v.m. to.30 en 's avonds 7.30 uur Dr. J. G. Utjiink. SASSENÏIETM. Predikbeurten Chr. Geref. (Tem. v.m. 10 uur de heer D. L. Aangeenbrug en n.m. 5 uur Preeklezen. TER AAR. Predikbeurten. Ned. rv. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Ds. G. Enkelaar. Geref. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Ds. G. van Heiningen. WASSENAAR. Predikbeurten. Ned. Htv. Kerk v.m. 10 uur Ds. IJsbrands v&nTerhcid?n Nam. geen Dienst. Kievitskerk v.m. 10 uur Dr. TroelsLra van Den Haag. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. v. d. Heyden. WOUBRUGGE. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en 's avonds 7.30 uurd)s. Kijne. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 2.30 uur i'e Eerw. heer Kampen. Theol. Cand. te Alphen. ZEVENHOVEN. Predikbeurten. Ned. Herv .Kerk v.m. 1030 uur Ds.. Wolfensberger H.A. Geref. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Dr. Ubbink. UIT ONZE INDIEN. WANNEER NEDERLAND WEL VER LIGT De afstand tusschen Nederland en Indië wordt steeds k'einer. Waar de oude Oostinje-vaarders nog meer' dan een 'jaar over zeilden, dat doet het moderne mailschip binnen de maand. De telegraaf maakt het mogelijk bin nen een lialf etmaal een belangrijke zaak af tè sluiten, en reeds is het eer ste „kruisgesprek" per draadlooze te lefoon een maand geleden gevoerd. Maar er is nog altijd een momenta waarop de afstand Nederland-Indië even groot is gebleven, dat is het oogenBlik, waarop ons het bericht be reikt, dat iemand, die ons lief was, in het ander land stervende of reedg gestorven is. We hebben het in Indië allemaal wel eei7S|meegemaakt, dat een jonge employé of een oudere compagnon op 'kantoor kwam met zoo'n vreemd1, afwezig gezicht, en dan met moeite zeide: „M'n vader.of: „M'n moe derof alleen maar het fatalei 'telegram liet zien, te ontroerd om iet^ te zeggen. 1 Het beste, wat de arme kerel in -zoo'n geval kon doen, is doorwer ken. Het oude land is dan zoo ver, zoo hopeloos ver weg, en het is alsof stil zitten en piekeren bij het onherstel baar verlies het wreede van den on-1 overbrugbaren toestand nog ver scherpt. Op den 19den Mei, den dag, dat de gouverneungeneraal voor zijn eerstel bezoek aan die stad"te Soerabaia ar riveerde ontving hij telegrafisch be richt, dat te 's Gravenhage zijn moe der was overleden. Op den 23sten' Mei, den dag van ver trek uit Soerabaia naar Semarang, was de begrafenis Van allen, die den G. G. ontvingen en huldigden, heeft niemand geweten welk verlies den landvoogd zoo pas getroffen had. Thr. de Graeff had. klaarblijkelijk ook aan het persbureau Aneta ver zocht, het bericht voor de bladen aan te houden tot zijn terugkeer te Batavia. De reis had natuurlijk op het laatste moment kunnen worden uitgesteld. Maar waartoe? 1 Was het leed er minder om gewor den Terwijl veel menschen gedupeerd zouden zijn. De plicht ging vóór het leed, ook voor oen Onderkonipg. De jonge employé buigt zich metl een floers voor de oogen dapper over de boeken. En de G. G. begroette, maakte rond ritten, bezocht instellingen, en reci pieerde, terwijl de gedachten wijlden in het andere land, aat op een afstand ligt, welke op zoo'n moment toch niet te overbruggen is. Leidsche ff enkrassen. Amice, Het heeft ongetwijfeld ook Uw aan dacht getrokken, dat de verlegenheid),1 waarin de gemeente Den Haag komt te verkeeren met haar vuilverwij'de- ring, ook in andere gemeenten de ge moederen voor dit punt heeft wakker gemaakt. De gemeenten van niet te grootenj omvang, die in 1de nabijheid poelen enl moerassen, of laagveen terrein hebben) vonden reeds lang een dankbare werk zaamheid in het dempen dezer poe len met afval, en in het ophoogen van) moerassen en laagveenterreinen, waart door deze tot vruchtbaren grond wer den gemaakt. De groote steden, die intusschen geen .dergelijke terreinen in de onmid dellijke nabijheid hebben, zitten er mee. Maar zie, nu komen andere ge meenten en polderbesturen te hulp, en bieden terreinen aan, ia, gaan zelfs verder,.en willen een gedeelte van de transportkosten voor hun rekening na men. Drentsche gemeenten gingen daarin voor, de besturen van de polders Nieuwkoop en Noorden volgen. In en bi» Nieuwkoop liggen nog, ongeveer 180Q H.A. laaggelegen riet- en graslan den, Idiie, xooals ze daar nu liggen, niet veel opbrengen. Maar in Aals meer, Boskoop en Roelof aren ds veen werden pka. XeOQ JELA. op gelijke wuc ze behandeld, en daar hebben nu 1601) tuinders een bestaan gevonden. Dat stemt tot ernstig nadenken, A- mice, vooral omdat er zoo langzamer hand ernstig gebrek aan girona be gint te komen. In de steden, waar tot heden het vuil' nog steeds verbrand' wordt, moet daarom ook aan deze zijde van het vraagstuk ernstig !die aandacht warden geschonken. Ook hier in Leiden wordt, meen ik, nog uitsluitend van verbranden ge bruik gemaakt. Als straks de begroo ting weer aan Üe orde is, zou het wat waard1 zijn, om dan eens met vrucht! het voor en tegen van de verschillen de methodes te overwegen. Het zou daarom, dunkt mij, nuttig) zijn, om door het stellen van vrager* 01 dioor het aannemen van .een motie B. en W. uit te nooidigen eens met de Nieuwkoopsche polderbesturen in overleg te treden. Wellicht dat het vervoer nog goedkooper uitkomt, dan verbranden, terwijl er dan nuttiger ge bruik van wordt gemaakt. Geheel in het belang van de behan deling van punt 8, de gemeentelijke! huurverordening, krijgen wij a.s. Maan dag weer een raadsvergadering. Ik vermoed, Amice, dat de Ge meenteraad meer zou verdienen, als hij .gedurende dien tijd een wandelingi maakte langs liet vieze Levendaal, dan deze verordening te behandelen. On getwijfeld zal de .Leidsche verorde ning het lót van Jde Rotteiidiamjsche Idleelen, en ter vernietiging door de Kroon wordien voorgedragen. Intusschen heeft de wetgevende Commissie ons een viertal aardige .verschilpunten doen zien. In de eerste plaats over het begrip „woning". Will de meerderheid oat Idoen beoordeelen door de inrich ting tot woning, een minderheid in de Commissie wilde bovendien dat Idoen beoordeelen naar de aanwezig heid) van woonvertrekken. In de praktijk zal' het wel niet veel verschil uitmaken; een stal ol een winkel kan tot woning zijn ingericht, zonder bepaald een woonvertrek van •een huis te zijn. Omgekeerd kan er aan de inrichting zooveel' ontbreken, dat men niet van een woning kan spreken. Doch beide uitersten zullen wel hoogst zelden voorkomen. 1 Het tweede verschilpunt in de com missie was het strafbaar stellen van den huurder, die te veel huur betaalt. Een minderheid wilde dit, maar da meerderheid heeft zich toch gehou den aan de bestaande wet. die pok alleen den verhuurder strafbaar stelt. Een aardig verschilpunt was ook of de onredelijkheid of de rede lijkheid! van een huurv er hooging moet beoordeeld worden. De minder- -heid wilde alleen geven, wat redelijk voorkomt. Door de meerderheid is echter vast gehouden aan de gewone terminolo gie van een strafverordening met dis pensatie.. In zekeren zin is dit ook eigenlijk alleen de z&ak, Amice; huurverhoo- ging boven de gestelde limiet is ver boden. Maar van dat vefbod is dis pensatie mogelijk, als het niet onrede lijk is. t Die dispensatie moet dus uitzonde ring zijn en moet dus ook niet zoo danig geredigeerd woiden, dat het regel zóu kunnen zijn. Een fijn juridï scne onderscheiding, meer niet. Het laatste verschilpunt betrof den datum, wanneer de verordening zal ophouden te bestaan. Wilde de meer derheid 1 Jan 1929, de minderheid wil de 1 Jan. 1930. Mogelijk wacht ons Maandag oven dit laatste punt nog wel een lang de bat. Een tegenvaller voor de belasting betalers is, dat de opcenten op de Personeele belasting moeten worden verhoogd, als een gevolg van de wij ziging- der wet. Toch behoeft ons jdic niet al te zeer te verontrusten, omdat, zooals B. en W. ons netjes voorreke nen, het slechts lutter verschil maakt. De belastingdienst zal wel lachen, want inplaats van een progressieve heffing van opcenten, krijgen wij, bij aanneming van het voorstel, een uni forme heffing van ,100 pet. Volgende week Vrijdag .wordt mei eenig feestelijk vertoon de nieuwe Kaasmarkt in gebruik genomen. Zooals te doen gebruikelijk is, looft het Gemeentebestuur enkele prijzen uit, Amice. Er is een aardige verschei denheid gemaakt. Men heeft naast da grootste partij ook bedacht de verst- afwonende (dat kon wel eens iemand uit Alphen zijn) voorts de beste soort en de 250ste bezoeker. Naar mij vandaag ter oore kwam, hebben de Sociaal Democraten heel leep toch maar zich gehouden aan het aloude standpunt: „Blijf in de oppo sitie, als je geen kans hebt orn de la kens uit te aeelen". Ik bedoel ten aanzien van de v, et- houderszetels in den toekomstigen Raad. Maar juist is het niet. Evengoed als een vrijheidsbonder een jflaats met eere in het College in neemt, en daarmede toont te beseften wat de taak der minderheid is, kan ook een sociaal-democraat daar een plaats van beteekenis innemen. Maar het is veel veiliger, om buiten schot te blijven, en straks, bevrijdt aan de eene zijde van den lastigmi communist, en aan de andere znde van de snoeplust van de in gellalsteikit gedunde vrijzinnig democratie, met 'u versterkte fractie alle peilen op de rechterzijde af te schieten. Het zij zoo, ook ,diat is te dragen. VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6