CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 8*"> JAARGANG VRIJDAG 8 JULI 1927 NUMMER 2173 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal.1 2.50 Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 Git nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V De Gedeputeerde Staten. Het is eeli opmerkelijk* verschijnsel dat bij de keuze van leden voor de Dagelijksche Besturen telkens weer gewezen wordt op de wenschelijkheid van evenredige vertegenwoordiging. In onderscheiden provincies hebben wij dat ook Woensdag weer opge merkt. In Zuid-Holland waren het de So ciaal-Democraten, die meenden dat hun zetel-aantal meebracht dat zij aanspraak hadden op twee zetels in Gedeputeerden. In Overijssel waren de lieeren So ciaal-Democraten zelfs zoo brutaal ge weest om te eischen dat hun aandeel in Gedeputeerden op een bepaalde hoogte werd vastgesteld waarna dan nog vriendschappelijke besprekingen gehouden zouden kunnen worden. In Noord-Holland was het de Vrij heidsbond die zich miskend achtte en daarom als protest niet aan de verkie zing deelnam. Het is in het algemeen een raadsel hoe deze voorstanders voor het even redigheidsbeginsel zich voorstellen een Regeeringscollege besluiten te doen nemen die steunen op de beginselen van de meerderheid in de Staten, wan neer in Gedeputeerden'niet die meer- aanwezig is. In Zuid-Holland was de rekensom die de Sociaal-Democraten opzetten al wel heel bijzonder. Met 21 van de 82 zetels meende deze fractie recht te hebben op 1/3 van het College van Ge deputeerden. Toen van de zijde van den Vrijheidsbond op deze al te groo- te vrijmoedigheid gewezen werd vond men uitvlucht door te wijzen op den Voorzitter die het zevende lid van het College is. Alsof dat het percentage van 25 op 33 zou brengen. Welke zonderlinge beschouwingen de S.G.P. en H.G.S. er op na houden is ook bij deze stemmingen weer geble ken. Noch rechts noch links was de leuze. Noch Jan, nocli Piet, zou men er bij kunnen voegen, wanneer men op den uitslag der stemming ziet. Een zeldzame verdeeldheid, dat was het resultaat. Dat belooft niet veel goeds voor de komende Staten-werkzaamhe- den. Een zeer sympathieke geste vonden wij de verkiezing van den heer De Wilde tot buitengewoon lid. Afgeschei den van de omstandigheid dat men voor dit buitengewone lidmaatschap geen beter persoon had kunnen vin den mogen wij toch ook in deze keuze een waardeering zien van het vele goe de dat de heer De Wilde voor de Pro vincie heeft gedaan. V De interpellatie-Heijkoop. De interpellatie Heijkoop in de Sta tenvergadering van Woensdag heeft ons veel geleerd. In de eerste plaats dit dat Gedepu teerden zich zoo sterk en zoo princi pieel voelen dat tenzij de Kroon spoedig in voor het College ongunsti- gen zin mocht beslissen elke ver ordening van welke gemeente ook ter vernietiging zal worden voorgedragen. Het indragen in de Rotterdamsche verordening van het beroep op den Raad, waartegen Ged. Staten bezwaar zien, zal moeilijk anders kunnen. Maar ook al zou eenige gemeente dit onder vangen, dan is dit het hoofdbezwaar niet. Evenmin is strijd met art. 153 dei- Gemeentewet, het algemeen belang, een hoofdbezwaar, al gold dit ook als een ernstig bezwaar tegen de Rotter- damsche verordening. Hoofdbezwaar van Ged. Staten is strijd met art. 150 der Gemeentewet, het betreden van het terrein van den Rijkswetgever. Volkomen juist, en ook feitelijk niet bestreden, haalde de heer von Fisenne ter verdediging van de houding van Gedeputeerde Staten aan, dat de Huurwetten zijn verdwenen op de wijze als zij er gekomen zijn. Het buitengwone rechtsmiddel kan in buitengewone gevallen heilzaam zijn, zoodra die buitengewone gevallen ver dwenen. zijn, moet dat rechtsmiddel ook ophouden. Die controle nu moet in handen van den Rijkswetgever blijven. Verlegt men die naar de lagere organen, dan betreedt men een te gevaarlijk pad. Het wil ons voorkomen ook in de Staten-debatten was die toon te be luisteren dat de Koninklijke beslis sing spoedig Ged. Saten in het gelijk zal stellen. Zou dat geen leering inhouden voor andere gemeenten? Wat voor nut kan het hebben, om thans nog met zekeren spoed een ver ordening aan te nemen, die zeker stral s toch door Gedeputeerde Staten ter vernietiging zal worden voorge dragen. Het is slechts moeite voor niets. BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'/i cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Met name voor Leiden is geen en kel motief te vinden dat hout snijdt, zijn het enkel de motieven van de Rotterdamsche verordening waarop deze steunen kan. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad op Maandag 11 Juli 1927. Te behandelen onderwerpen: 1. Onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden van den Gemeenteraad. 2. Benoeming van een leeraar in de Natuur- en Scheikunde aan het Gym nasium. 3. Benoeming van een Opzichter, in den rang van technisch-ambtenaar 2e klasse, hij den dienst van het Bouw en Woningtoezicht. 4. Praeadvies op het verzoek van Dr. W. Th. M. VVeebers, om ontslag als curator van het Gymnasium. 5. Rekening, dienst 1926, van het Burgerlijk Armbestuur. C. Voorstel inzake ingebruikneming van het speelterrein achter de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus aan de Burggravenlaan; a. aan den Turnkring voor Leiden en omstreken; b. aan de Joodsche Jeugdvereeni- ging „Mischmar Hajardein". 7. Voorstel tot aankoop van he( per ceel Hartesteeg Nis. 3 en 5 en tot be schikbaarstelling van de voor dien aankoop benoodigde gelden. 8. Voorstel: a. tot vaststelling van een verorde ning, ter voorkoming van onredelijke opdrijving van huurprijzen van wo ningen; b. tot afkondiging van de sub a be doelde verordening onmiddellijk na haar vaststelling. 9. Verordening, regelende de heffing van opcenten op de hoofdsom der Per- soneele Belasting te Leiden. 10. Beantwoording van de interpel latie van den heer van S.ralen, inzake de uitvoering en toepassing van het Tarief van bijdragen, te voldoen we gens Ziekenhuisverpleging vanwege de gemeente Leiden. GEMEENTEZAKEN. Verhuur speelterrein. Het speelterrein achter de H.B S. aan de Burggravenlaan wordt dooi den Turnkring voor Leiden en Om streken en de Joodsche Jeugdvereeni- ging Mischmar Hajardein in huur ge vraagd. B. en W. geven in overweging aan deze twee organisaties dat terrein in huur af te staan voor resp. ƒ40 en 25 per jaar. Aankoop panden. en W. hebben bij j.l. Vrijdag ge houden veiling aangekocht de per- ceeïen Hartesteeg nos. 3 en 5 voor de som van ƒ9300. Bij geven den Raad in overweging tot dezen aankoop als nog te besluiten. Techn. ambt. Bouw- en Woning toezicht. Ter vervulling van de vacature-Koel- ma stellen B. en W. voor te benoemen een technisch ambtenaar van 't Bouw en Woningtoezicht en voor die benoe ming een keuze te doen uit het twee tal' J. Voorbacb te Leiden en J. Hoek stra te Den Haag. DE WETHOUDERSZETELS. ZooaJs bekend had gisteravond op uitnoodiging van de fractie der S. D. A. P. een bijeenkomst plaats van af gevaardigden der politieke partijen, die in September in den nieuwen ge meenteraad vertegenwoordigd zullen zijn. De leider der soc.dem. fractie, mr. D. A. van Eek, betoogde uitvoerig, dat zijn fractie, gelet op de uitkomst der verkiezingen (de S.D.A.P. telt 10 van de 33 zetels), recht kan laten gelden op twee vertegenwoordigers in het da- gelijksch bestuur. De S.-D. fractie heeft besloten, slechts dan deel te wil len uitmaken van" het college van B. en W., indien haar daarin twee zetels worden toegewezen en overeenstem ming zou zijn te bereiken over enkele nader te bespreken punten van haar program. Van alle uitgenoodigde fracties wa ren vertegenwoordigers verschenen. Hoewel deze vertegenwoordigers uiteraard voor zichzelf spraken (een mededeeling van het juiste onderwerp van bespreking was tevoren niet ont vangen) kon geen hunner dien eisch billijken. Naar wij vernemen waren de verte genwoordigers der andere partijen wel 'v;4\ <-•• ioe mede te werken, dat aan de S. D. A. P. één wethouderszetel wordt toegewezen. Dit aanbod werd niet aanvaard, zoodat het praktisch zeker is dat na September geen sociaal democraat deel zal uitmaken van het dagelijkach bestuur onzer stad. VEREENIGING „HET LEIDSCHE DIERENASYL". Gisteravond werd in één der zalen van het Nutsgebouw de Alg. ledenver gadering gehouden van „Het Leidsche Dierenasyl". De voorzitter Mr. Klein, opent de vergadering, waarna Dr. Holshèimer, die de vergadering niet bij kon wonen eerst de gelegenheid werd gegeven een verslag nit te brengen van de polikli niek voor Kleine Huisdieren over het jaar 1926. Hieruit bleek, dat deze Polikliniek zoo langzamerhand een geregeld be drijf is geworden en dat heel veel menschen hun honden, katten, kip pen en andere huisdieren telkens doen verplegen. De Secretaresse las daarna de notu len van de vorige vergadering die on veranderd werden goedgekeurd. Vervolgens werd aan de Secretares se gelegenheid gegeven haar jaarver slag uit te brengen, waaruit we bet volgende overnemen. In het bestuur kwam in den loop van het jaar verandering door het bedanken van den heer Nord Thom son direct na de ledenvergadering en door het aanstaande vertrek uit Lei den van den heer en mevrouw De Gijselaar, gevolg van het aftreden van den heer De Gijselaar als burgemees ter; om welke réden mevrouw De Gij selaar het gewenscht oordeelde al haar functies in de Leidsche vereenigingen .neer te leggen, dus ook zich als be schermvrouwe van ons asyl terug te trekken. Bij de afscheidsreceptie van Mevr. De Gijselaar mochten we ook namens het dierenasyl een woord van dank. tot haar richten voor den van haar onder vonden steun, maar in ons jaarverslag mag dit zeker herhaald worden, waar mevrouw De Gijselaar van de oprich ting af met haar grooten invloed ons terzijde heeft gestaan. Het verheugt ons hierop de mede deeling te kunnen laten volgen, dat we Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, Lei den's nieuwe burgemeester, bereid hebben gevonden het beschermheer schap over het asyl te aanvaarden. Van 1 Februari 1926 tot 11 Januari 1927 werden in ons asyl verpleegd 476 dieren met 24.433 verpleegdagen, te we ten: 117 pensionhonden met 1076 ver pleegdagen; 131 zwerfhonden met 11110 verpleegdagen; 102 pensionkatten met 1646 verpleegdagen: 126 zwerfkatten met 10601 verpleegdagen. Het aantal contribuanten kwam van 243 op 254, waaronder ook zijn uit Delft, 's-Gravenhage, Groningen, Haar lem, Hilversum, Horst, Katwijk, Noordwijk, Rotterdam, Roosendaal Sassenheim, Voorburg en Voorschoten; wat wel een bewijs is dat ons asyl ook buiten Leiden bekend is en vrienden heeft. Wat de medewerking van 't publiek betreft, verwijs ik naar hetgeen daar over gezegd is in het vorig jaarverslag. Dit is ook heden nog volkomen geldig en waar ditmaal het asyl-verslag te gelijk met dat van de afdeeling ge drukt zal worden is het slot van het jaarverslag daarbij dan geheel op zijn plaats. Dit jaarverslag werd onder dank aan de secretaresse goedgekeurd. De Penningmeester werd vervolgens gedechargeerd van zijn gehouden be heer en een nieuwe commissie tot nazien der rekening werd benoemd. Bij de bestuursverkiezing werden de bestuursleden Mevr. Vosmaer en Dr. Roos bij acclamatie herkozen. Gesproken wérd vervolgens nog over de najaarsactie. Daarna volgde sluiting. INDONESISCHE TALEN. Namens de vereenigde faculteiten van rechten en letteren aan de Univer siteit alhier, maakt prof. dr. N. J. Krom bekend, dat met den volgenden cursus de schriftelijke taaiexamens af geschaft worden en de Indonesische talen dus uitsluitend mondeling wor den geëxamineerd. RAAD VAN ARBEID. Aan het jaarverslag van den Raad van Arbeid over het dienstjaar 1926 wordt het volgende ontleend: Het aantal aanmeldingen tot de in validiteitsverzekering bedroeg dit jaar 4300, waardoor het aantal loopencle verzekeringen op 31 December 1926 tot 66016 klom. Toegekend werden in 1926:' 284 invaliditeitsrenten; 327 ouderdomsrenten; 80 weduwenrenten; 66 weezenrenten. waardoor het totaal bedrag, dat jaar lijks aan renten wordt uitgekeerd in het district van den Raad van Arbeid Leiden steeg tot 443.14-0.—. Aan 89 verzekerden werd gedurende dit jaar genees- of heelkundige hulp verleend, waarvan 87 in een ziekenin- richting of sanatorium werden opge nomen en waarvoor een bedrag van plm. ƒ44.000.— i# uitgegeven Aan rentezegels werd ten kantore verkocht tot 'n bedrag v. 730.717,77 J4. Bij den Raad van beroep werden 21 beroepen ingesteld tegen beslissingen van den Raad krachtens de Invalidi teitswet en de Ouderdomswet, terwijl daarvan in 10 gevallen hooger beroep is ingesteld bij den Centralen Raad. Opgemaakt zijn terzake van overtre dingen van de Invaliditeitswet en On gevallenwet 146 processen-verbaal, ten gevolge waarvan 111 vervolgingen plaats vonden. Voor de Ouderdomswet werden 1023 nieuwe verzekerden ingeschreven, waardoor het aantal loopende verze kerden klom tot een totaal van 11819. Toegekend werden krachtens deze wet 419 jaarrenten tot een bedrag van 62300.—. Het aantal ingeleverde loonlijsten of op andere wijze verkregen loongege vens, waardoor eenigermate de om vang van de bemoeienissen van den Raad van Arbeid inzake de Ongeval lenwetten uitkomt, bedragen 8708 319 en het aantal premievaststellingen 6900 270, terwijl alleen in 1926 3233 ongevalsaangiften zijn behandeld. DE OPENING DER NIEUWE KAASMARKT. Zooals gemeld, zal de volgende week Vrijdag 15 Juli a.s., het nieuwe kaas marktterrein in gebruik genomen wor den. De eigenlijke opening zal op het ter rein (van het afgebroken voormalig Invalidenhuis) om 8 uur v.m. plaats hebben en zal bestaan uit een eenvou dige handeling van den Burgemeester of den Wethouder voor het Marktwe zen. De openingsrede en verdere toespra ken zullen echter worden gehouden in „Den Burcht" en aanvangen te 10 H uur v.m. precies. Aldaar zullen ver- verschingen worden aangeboden en prijzen worden uitgereikt aan hen, die daarvoor in aanmerking komen. Prijzen zullen aan na te noemen kaasboeren worden uitgereikt: a. aan hem, die dien dag de zwaar ste partij (in KG.) Goudsche kaas ter markt heeft aangevoerd; b. aan hem, die dien dag de zwaar ste partij (in KG.) Leidsche Kaas ter markt heeft aangevoerd; c. aan hem, die dien dag met zijn wagen kaas van de verst gelegen boer derij naar de markt gekomen is; d. aan hem, die dien dag ter markt den hoogsten prijs voor Leidsche kaas gemaakt heeft* e. aan hem, die dien dag ter markt den hoogsten prijs voor Goudsche kaas gemaakt heeft; f. aan hem, die dien dag als de 250- ste ter markt gekomen is. Ook voor de handelaars in kaas wor den prijzen ter beschikking gesteld en wel voor hem, die het grootste aantal KG. Leidsche en voor hem, die het grootste aantal KG. Goudsche kaas op dien dag ter markt heeft gebracht. Den boeren en producenten zal toe gang tot „Den Burcht" verleend wor den op vertoon van hun dien dag ont vangen marktbrief je. De boeren moeten op 15 dezer recht streeks naar de nieuwe kaasmarkt ril den. Hun plaats zal aldaar worden aangewezen (onder toezicht van den heer L. A. Mennes, directeur van de Markt- en Havendienst) door den amb tenaar met de plaatsregeling belast (sedert eenigen tijd al werkzaam op de tegenwoordige markt). Voor dien dag zal slechts één toegang worden benut en wel de Koppenhinksteeg, loo pende van de Hooigracht naar het nieuwe terrein. Als uitgang wordt ge bruikt de Koppenhinksteeg, voerende naar de Hooglandsche Kerkgracht. Een en ander zal met borden duidelijk worden aangegeven. Het ligt voor de hand, dat deze re geling als een voorloopige moet wor den beschouwd. Een definitieve rege ling, ook die van de opstelling der wa gens, zal eerst kunnen worden getrof fen als het terrein geheel klaar is. Op de nieuwe markt zullen worden aan gebracht urinoirs, privaten en drink- gelegenheid voor mensch en dier. De boeren worden er aan herinnerd, dat de marktbriefjes op 15 Juli ont vangen, dien dag in de Waag niet zul len worden ingenomen, aangezien ze als bewijs van toegang tot „De Burcht' moeten dienen. Zonder uitnoodiging of marktbriefje zal niemand aldaar wor den toegelaten. De aanvang der markt zal worden aangegeven door het luiden van een bel.» Om de verkochte kaas aan de stads waag te laten wegen, zij er op gewezen dat de wagens moeten volgen den weg vanaf de Hooglandsche Kerkgracht, via de Koornbrug naar de Vischmarkt. om ter plaatse, zoo noodig, te worden opgesteld. iansrerion met de Ingebruikneming Binnenland. De soc.-dem. fractie in den Leid> schen raad houdt vast aan haar eisch van twee wethonderszetels. Auto-ongeluk te Delft. Buitenland. Op de conferentie te Genève is een compromis-voorstel van Japan aange nomen. De vertegenwoordiger van de regee ring te Peking in den Volkenbonds raad neemt ontslag. Tsjingtan is door Chineesche op standelingen bezet. Prinses Marie José van België zal zich verloven met prins Umberto van Aosta. Ontploffing in een dynamietfabrlek bij het Belgische grensplaatsje Aren- donk; zes personen gedood. van het nieuwe kaasmarktterrein, ge streefd is naar verbetering van markt- gelegenheid, zal medewerking van de zijde der kaasproducenten en -hande laren, tot verkrijging van succes", op hoogen prijs worden gesteld. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. Een van de meest rendabele bedrij ven is tegenwoordig zeker wel de handel in Radio- en Electriciteitsarti- kelen. Geen wonder dan ook dat het aan tal menschen dat daarin hun brood vindt den laatsten tijd sterk is toege nomen. Zoo heeft thans de heer W. Schreu- der, die reeds enkele jaren in boven genoemde bedrijven is werkzaam ge weest in een gesloten huis in de V'rou- wensteeg, thans in de Haarlemmer straat 73b een winkel geopend, die er zoowel van binnen als van buiten keu rig uitziet. Het perceel waarin deze winkel is ingericht was vroeger een kruide nierszaak, maar is thans geheel geres taureerd en beantwoordt nu schitte rend aan zijn doel. Het timmerwerk is verricht door den heer J. de Lange, Sieboltstraat alhier en het schilder werk door de firma Haak en de Bruin, Voorstraat, eveneens alhier, geheel tot tevredenheid van den heer Schreuder. Het is nauwelijks noodig te zeggen dat men in de nieuw geopende zaak alles kan vinden op Radio- en Electri- teitsgebied. De meest moderne Radio-toestellen zijn bij den heer Schreuder verkrijg baar, bijna alleen eigen fabrikaat en alle onderdeelen, zoowel voor de Ra dio als voor de Electriciteit, zijn voor radig. Prachtige Electrische kronen, sche merlampen en verwarmingsartikelen zijn uit vooiaad leverbaar. We wenschen den beer Schreuder veel succes met deze nieuwe zaak. OVERLEDEN. De Leidsche student L. M. Trip, die eenige dagen geleden op den Haagwcg onder Voorschoten des nachts bewus teloos naast zijn rijwiel werd gevon den en met een herschenschudding en een beenbreuk in het Diaconessenhuis alhier is opgenomen, is vanmorgen zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleden. J. B. vr. J. N. had het ongeluk bij het breken van een bord zich dusdanig aan de scherven te verwonden, dat de hulp van den E. H. D. noodzakelijk was. Ze had een diepe vleeschwonde aan de linkerpols bekomen. BINNENLAND. OPENBARE RUST IN INDIë. In „De Tribune" lezen wij, dat de heer L. de Visser het wenschelijk acht om, teneinde zich volkomen op de hoogte te stellen, in Ned. Indië een per soonlijk onderzoek in te stellen. De heer De Visser heeft zich tot den minister van Koloniën gewend. Deze wendde zich tot den Gouverneur. Generaal van N.-I. Thans heeft de heer De Visser het volgende antwoord ontvangen: 's-Gravenhage, 2 Juli 1927. Geachte Heer De Visser, In antwoord op mijn telegram naar Indië over uw voornemen, een reis daarheen te ondernemen, ontving ik van den Gouverneur-Gen. bericht, dat deze, met het oog op de openbare rust en orde, geen vrijheid meende te mo gen vinden tot uwe toelating. Met mijn beleefde groeten verblijf ik, Uw xeer dw. (w.g.) KONINGSBERGER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1