Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 8»«« JAARGANG DONDERDAG 7 JUL! 1927 NUMMER 2172 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 STADSNIEUWS. AJt. KIESVEREENIGING. Wij herinneren onze lezers, leden der A.R. Kiesvereeniging, aan de ver gadering welke morgen (8 Juli) des avonds te 8 uur in het gebouw Pre diker gehouden wordt. Op een volle zaal mag zeker wel ge rekend worden. Door den voorzitter, kapt. G. Kuyper zal een inleiding worden geleverd tot een bespreking betreffende de ver vulling der Wethouderszetels in den nieuwen Gemeenteraad. Een onder werp van groote actualiteit. Nu door de gemeenteraadsverkie zing de verhouding van rechts tot links beduidend veranderd is en de rechtsche meerderheid met 2 zetels is versterkt (1 A.R. en 1 C.H.) moet de vraag gesteld worden, hoe de samen stelling van het dagelijksch bestuur onzei1 stad zal zijn. Daarover zal worden gehandeld in de morgenavond te houden vergade ring der Kiesvereeniging. Eigenlijk is dit in 't. leven der Kies vereeniging iets nieuws. Voorheen werd dit in den boezem der A.R. frac tie alleen behandeld. Dat het bestuur onzer Kiesvereeniging thans dit ount ter bespreking aan de orde heeft ge steld, valt toe te juichen. Overleg tusschen kiezers en gekoze nen is zeer aanbevelenswaardig en is goed Anti-revolutionair. Laat ieder die gelegenheid heeft, morgenavond de vergadering der Kies vereeniging bezoeken. BESPREKING WETHOUDERSBENOEMING. Inzake de conferentie welke op uit- noodiging van de S.D.A.P, hedenavond met de andere Raadsfracties zal plaats hebben, ter bespreking der a.s. Wet houdersbenoemingen, vernemen wij Ndat de A.R. fractie besloten heeft, door afvaardiging van twee harer leden, er aan deel te nemen. Ook de R.K. fractie en de C.H. zul len zich doen vertegenwoordigen. De linksche groepen Vrijh bond en Vrijz.-Dem. zullen eveneens aanwezig zijn. KAMER VAN KOOPHANDEL. Wij ontvingen een exemplaar van bet verslag der Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland alhier over het jaar 1926. In enkele volgende nos. van ons blad hopen wij, zooals gewoonlijk, een uittreksel uit dit verslag te geven. De heer Is. Leman alhier zal zich bij de in September te houden verkie zing van leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land niet herkiesbaar stellen. LEIDSCHE CHR. ORANJEVEREEN. Naar men ons mededeelde, zal door de Chr. Oranjevereen. op den Sisten Augustus a.s., de verjaardag van H. M. de Koningin, een Boottocht worden georganiseerd voor* de leden der Ver- eéniging. De tocht zal zich uitstrekken over de Kager- en Brasemer ineeren en door het Chr. Muziekgezelschap „Polyhymnia" worden opgeluisterd. De mooie Salonboot „Paulina is tot dit doel afgehuurd. Nadere bijzonderheden volgen nog.' GEREF. SCHOOL STADHOUDERS LAAN. Gisteren maakten de leerlingen der hoogste klasse van de Leerschool der Chr. Kweekschool, hoofd de heer Gaasterland, onder leiding van hun onderwijzers hun jaarlijksch school reisje. Al vroeg ging 't naar het „Hagie' waar een wandeling werd gemaakt door een paar voorname winkelstraten Tegen tienen werd de Westlandsche stoomtram opgezocht en een tochtje gemaakt door het Westland. Dat hier een groenten- en fruittuin van belang is zullen zij niet licht ver geten. Dat de druiventeelt van pastoor Vorbrugh een groote verandering had ondergaan bewezen de reusachtige glazen kassen, waar de heerlijke blau we trossen hen tegenlachten. Tegen twaalven werd het vruchien- paradijs verlaten, om Ca land's werken te bev onderen. Wat een pracriMg gezicht, die Oceaan-stoomers de steenen hoofden bij den Hoek te zien binnenvaren. Het groote station van Qit kleine dorpje baarde geen verwondering nteer, toer» bier tevens de aanlegplaats van de Harwïch-lijn werd bezocht. Begunstigd door het heerlijke zo merzonnetje was een boottochtje van de Iloek van Holland naar Rotterdam een heerlijkheid. De* boot, die hen in de haven van Rotterdam en langs en door het mastenbosen voerde, bracht hen ook bij het Transche oorlogsschip BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Gewone advertentiën per regel 221/* cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. dat met zijn vliegtuigen aan boord een eigenaardige indruk maakte. Nu werd een bezoek gebracht aan de „Insulinde" waar ze verbaasd ston den over de keurige inrichting van het zeekasteel. In zoo'n omgeving een nvaandje op zee te moeten doorbren gen lokte wel aan, maar de prijs deed hen terugschrikken. Lon wandeling door een stad als Rotterdam met zijn drukte en gewoel valt niet mee, doch de tram gaf uit komst. IV»* e bracht hen tenslotte naar „De poort van Delft", waar eer. warm maal wachtte, dat de vermoeide leden weer geheel opfrischte. Nu nog een korte wandeling naar 't station en het „zwarte paar!" bracht ben weer behouden in de Sleutelstad aan. Zoo'n practische toepassing der les van den vorigen dag kan niet anders dan goede resultaten opleveren. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Zooals wij reeds mededeelden, heeft heden de Leidsche Afdeeling der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant- kundé vijftig jaar bestaan Dit jubileum zal feestelijk worden herdacht, doch met het oog op onze plaatselijke omstandigheden werd het beter geacht de herdenking tot Sep tember uit te stellen. Deze feestelijkheden zullen een twee ledig karakter dragen. In de eerste plaats zal in de zalen van de Stads gehoorzaal een groote bloemendemon- tratie gehouden worden, die een beeld zal geven van de hoogte, waarop de luxe Tuinbouw hier ter stede en in de omgeving staat. Iedere kweeker, groot of klein, die wat moois of interessants heeft, zal in de gelegenheid zijn dit in te zenden. Al het ingezondene zal tot een zoo schoon mogelijk geheel wor den gerangschikt. Het zal dus worden een bloemententoonstelling op zijn best, met dit onderscheid, dat er geen onderlinge concurrentie zal wezen, om dat er geen prijzen worden uitge loofd. Hieruit blijkt duidelijk, dat een groote opoffering van al de leden der afdeeling zal worden gevraagd, doch dat er iets op het gebieJ van bloemen en planten zal worden ge.oond zoo mooi, als hier ter stede nog niet te zien is geweest. De entree voor het publiek zal zoo danig worden gesteld, dat ieder van dit schoons zal kunnen genieten. Het tweede gedeehe van Ue feestvie ring omvat de opvoering van „Bioe mensproke", het fraaie kunstzinnige sprooivje, waarvan de heer Koeberg de mooie muziek heeft gecomponeerd en dat in een geheel nieuw gewaad gesto ken ten tooneele zal worden gebrachl. De feestviering zal nog worden ver hoogd, doordat het Hoofdbestuur der Maatschappij voor Tuinbouw besloo. de z.g.n. Vriendschappelijke Zomerbij eenkomst gelijktijdig hier ter stede te doen plaats hebben. Ten einde dit feest zoo goed moge lijk te doen slagen, heeft zich, op uil- noodiging van het Bestuur der Afdee ling een Eerecomité gevormd, waar van onze Burgemeester Mr. A. van de Sande Bak hu ijzen voorzitter is; leden er van zijn verder: de heeren A. L. Rei meringer, wethouder; Jhr. Mr. Dr. N C. de Gijselaar, President Curator. Prof. Mr. E. M. Meyers, Rector Magn,- ficus; Jhr. C. J. A. de Ranitz, Presi dent van het L. S. C.; Mej. A. Bos nian, Presidente van de Vereen, van Vrouwelijke Studenten; Jhr. G. F. van Tets, voorzitter van de Mij. voor Tuin bouw; F. J. W. Baron van Palland van Rosendael, 1ste Onder-voorzitter dier Mij.; Prof. Dr. J. M. Janse, Eere voorzitter der afdeeling; Mr. P. A. Pijnacker Hordijk, Dijkgraaf van Rijn land; Mevr. C. F. SchotsNueboer, voorz. van de Ver. van Huisvrouwen; Luit. Kolonel A. E. Kist, Garnizoens commandant; D. ten Cate Brouwer, voorz. van de Kamer van Koophandel; N. C. F. van Ginkel, voorz. der Mij. voor Nijverheid en Ir. A. Touw, voorz. van de Leidsche Rotary-club. Het programma voor de feestviering is thans in hoofdlijnen als volgt vast gesteld. Dinsdag 13 September om half drie officieeh opening door den Bur gemeester van Leiden, daarna gelegen beid om de afdeeling te complimen teeren en bezichtiging van de Bloe mendemonstratie; om 6 uur feestmaal tijd voor leden en genoodigden; om 8 uur feestelijke samenkomst voor leden en genoodigden in den Graanbeurs Woensdag 14 September Zomerbij- eenkomst der Mij. voor Tuinbouw, des avonds om 8 uur 1ste opvoering van „Bloemensproke" voor leden en ge noodigden, waarbij een beperkt aan tal plaatsen voor het publiek zal be schikbaar zijn. Een tweede opvoering voor het pu bliek van dit bloemenspel zal plaats hebben op Donderdag 15 September, Het zal in September hier ter stede een bloemenfeest worden zooals hier nog nooit heeft plaats gehad. INT. ASTRONOMISCH CONGRES. Gistermiddag te 4 uur had ten Ge- meentehuize alhier de constitueerende vergadering plaats van het Comité tot ontvangst en regeling van het derde Congres der „International Astronomi cal Union", te houden alhier van 513 Juli 1928. Velen hadden gehoor gegeven aan den oproep van het voorloopige comité van uitvoering. De vergadering werd geopend door den heer Aug. L. Reime- ringer, die den burgemeester van Lei den, Mr, A. van de Sande Bakhuijzen verzocht bet E ere-Voorzitter schap te aanvaarden. Nadat deze zich hiertoe bereid had verklaard, stelde hij voor, het voorloo pige Comité van uitvoering, dat deze vergadering had bijeengeroepen, per manent te verklaren. De heer Aug. L. Beimeringer, de voorzitterszetel inne mende, gaf nu het woord aan Prof. Dr. W de Sitter, directeur der Sterre- wacht alhier, en voorzitter der I.A.U. die de vergadering een exposé gaf van de plaats der I.A.U. in het wetenschap pel ijk -leven. Hij memoreerde, de con gressen te Rome in 1922 en te Cam bridge in 1925, daar het Congres was ontvangen door den Koning van Ita lië en den Paus en het Koninklijk Echtpaar van Engeland. Hij maakte don aanwezigen er op attent, dat vele oogenschijnlijk heel gewone zaken, zooals de internationale tijdsdienst, de radio-telegrafische tijdsignalen enz., ondei rechtstreekse!} toezicht der Unie staan, waardoor de Uiiie ook voor ve len niet-astronomen haar beteekenis heeft. De uitnoodiging het congres in Ne derland te houden is uitgegaan van de Nederlandsche Regeering; dat Leiden is gekozen als Congresplaats, is ge schied mede op aandrang van de bui- tenlandsche geleerden; spreker was zich echter bewust van de groote moei lijkheden, die o.al de huisvesting van ongeveer 300 vreemdelingen in Leiden met zich medebracht. Hij deed daar om een beroep op de medewerking der aanwezigen deze en andere moei lijkheden te overwinnen. Nadat verschillende der aanwezigen vragen gesteld hadden omtrent nade re bijzonderheden werd besloten en kele subcommissies voor huisvesting excursies enz in te stellen. Kr zal een finantieel beroep gedaan worden op allen, van wie mag aange nomen worden, dat zij de wetenschap en het verkeer in liet algemeen en Leiden in het bijzonder een goed hart toedragen. Na sluiting der algemeene vergade ring, had er nog een bijeenkomst van het Uitvoerende Comité plaa's ter na dere regeling van enkele dringende bezigheden KAMPEERENDE LEIDSCHE STUDENTEN. Uit een brief van den leider der Leidsche Studenten, die per fiets een reis door Duitschland naar de Scan- dinavischp landen hebben gemaakt en o.a. te Aal in Noorwegen het eigen lijke doel dor reis: de zonsverduiste ring, het volgende: „Ik zal "t maar dadelijk zeggen: de heele zaak is letterlijk in het water ge vallen! Terwijl het (in tegenstelling met den regel) aan de fjorden-pracht weer was, heeft het in Aal vrijwél ge durende onze geheele trip geregend. De boeren beweren, dat het slech.te weer van de verduistering komt en dat het na dezen goed zal worden. Zij beginnen gelijk te krijgen! Gisteren (de brief is uit Aal gedateerd 29 Junil klaarde het iets op, vannacht waren er heldere plekken aan de lucht, maar om 5 uur begon 't te regenen. Onze toestellen die ons, vooral aan Kui per, vrij veel moeite en tijd hadden gekost, brachten we natuurlijk toch in de „vaardige houding", alsof de eclips ..doorging" (je kunt nooit wetenll Maar de zwarte schaduw ging over ons heen zonder dat we de zon zagen. We waren gisterenavond nog laat aan het werk; ik toonde de practisch phy- sische kwaliteiten, die ik geacht wordt te bezitten door 's nachts bij kaarslicht een miniem fittinkje te repareeren. Om 4 uur opgestaan. Kwart over stonden de toestellen klaar om op de kleur van een eventueele zon te kij ken. (De bedoeling was met behulp van speciaal door Philips vervaardigd de lampen, die door een weerstand geregeld worden de kleur der zonsco- rona te bepalen?) 's Morgens ben ik nog wat gaan slapen. Er waren tien tallen belangstellenden naar Aal geko men: Daar het Engelsch-Amerikaan- sche en het kleine Amerikaansche kamp van uit den weg niet te berei ken waren, stonden wij in het middel punt der belangstelling. Niet alleen der dorpsbewoners, die wij nog al op een afstand konden houden, maar ook der amateur- en beroeps-astronomen, die niet bij een expeditie aangesloten waren, b.v. prof. Münch uit Potsdam en een zekere baron von Handel Ma- zetti, die van nerveusiteit stotterde en na afloop de tranen in de oogen had. Het heele dorp is trouwens „down". De eclipsvlag in het Engelsche kamp wappert halfstok. Iedereen heeft vree- selijk veel medelijden, vooral met óns, omdat wij voor die 33 seconden heel uit Holland zijn komen fietsen. U be grijpt, dat wij de zaak niet zóó tra gisch opvatten, we hebben genoeg op onzen tocht genoten, waar we waren toch óók een beetje „down". Voor de Engelschen, die hier drie weken zich half dood gewerkt hebben in hun kamp van 15 man en met hun 35 kis ten instrumenten is 't veel erger!" TENTOONSTELLING „ONZE VOEDING EN MELKHYGIëNE". Gisteravond heeft ter gelegenheid van bovengenoemde tentoonstelling Dr. H. W. Cramer, Dir. van het Melk- controlestation te 's-Gravenhage over Melkhygiëne en Melkcontrole in de receptiekamer van de Gehoorzaal een voordracht gehouden. Spr. begint met te zeggen dat het artikel melk tegenwoordig in 't mid delpunt van de belangstelling staat vah vele menschen En dat is geen wonder, gejzien het groote gebruik dat er van gemaakt wordt. Deze melk nu bestaat uit water, ei wit, vet, zouten en vitaminen. Bij proe ven. genomen met ondervoede kinde ren is gebleken, dat melk een zeer groote voedingswaarde heeft. Echter kan de melk ook zeer veel nadeelige stoffen bevatten en dit vindt zijn oor zaak hoofdzakelijk in de volgende vier omstandigheden: 1. Afwijkingen en ziekte van de uier of ziekte van de koe zelf; 2. Ziekte van den melker of van de personen die met de koe om gaan; 3. Verontreiniging tijdens het melken; 4. Verontreiniging nadat het melken is geschied. Daartegen nu moeten maatregelen worden genomen. Daarvoor is vanwe ge de Vereeniging voor Zuivelindus trie het Melkcontrolestaton opgericht. Spr. licht toe hoe dat station werkt en zegt dat sinds de paar jaar dat het controlestation bestaat al veel verbe tering is tot stand gekomen. Naast het gewone werk van liet station, n.l. het constateeren van de fouten, ver richt l.*t controlestation ook opbou wend w erk. Het ziet zoo veel mogelijk d'e afwijkingen te voorkomen.b.v. door het opsporen van ziektekiemen in de melk. zoodat de hoer reeds lang voor dat hij het zelf zou kunnen constatee ren. weet dat/ er ziekte onder zijn koeien heerscht. Dit zal een belangrij ke verbetering zijn van de gezondheid van den veestapel. Wat de melkdistributie aangaat dient ook nog veel verbeterd te wor tien. Ook daar wordt op gelet door het control estation. Spr. raadt de aanwezigen tenslotte aan hun melk te koopen bij verkoo- pers, die aangesloten zijn bij de V.V.Z. en die dus gecontroleeerde melk ver- koopen. Zooals we reeds eerder meldden, hebben ook de Sted. Lichtfabrieken een grooten stand op de tentoonstel ling. Een van de aantrekkelijkheden daarvan is een onlangs in den handel gebrachte z.g. Nachtstrcomkachel. De oorzaak dat men overging tot het fa- briceeren van deze kachel is dat de Electriciteit 's nachts goedkooper ge produceerd kan worden. De prijs van een K.W.U. overdag is 5 cents, 's nachts echter maar 2 Yi cent. De kachel bevat een hoeveelheid vuurvasten steen, die de warmte 's nachts in zich verzamelt. Overdag kan men de^e warmte uit laten stralen door de kou de lucht van onderen in de kachel te laten stroomen, waar ?e verwarmt wordt en er hoyen weer uitkomt. De kachel die op de tentoonstelling aan wezig is, kan gemiddeld 45 M3. ver warmen. De vorm van de kachel is zeer mooi, massief en rechtlijnig, ge heel op zijn plaats in de moderne ka mer. Wie zich voor de kachel interes seert doet goed eens een kijkje te gaan nemen in de stand van de Lichtfabrie ken en zich deskundige voorlichting te laten geven. AMBACHTSSCHOOL. Gisteren mocht de Ambachtsschool alhier zich in een dryk bezoek ver heugen van belangstellenden, die wa ren uitgenoodigd om de werkstukken te bezichtigen, welke morgen zullen verloot worden. Tevens was er des middags 'n open bare les, welke ook zeer druk werd bezocht. Wij meenen, dat deze dag voor de school een bijzonder succes mag wor den genoemd en er toe bijdraagt dal «leze zoo nuttige instelling meer be kend wordt. Binnenland. De Leidsche Huurverordening den Raad aangeboden. Wijziging Opcenten Personeele be lasting te Leiden. Gedeputeerde Statenverkiezingen in de verschillende provinciën. Buitenland. MacDonald en Baldwin over de voorgestelde hervorming van het Hoogerhnis. De kruiserkwestie ter drie-mogend- hedenconferentie te Genève. De actieve diensttijd in Frankrijk op 1 jaar bepaald. Door de firma Korenhoff, Breestraat 75 alhier waren zeer welwillend meer dere luxe artikelen in bruikleen afge staan, waardoor mede'door de fleuri ge takken en bloemen het geheel een aardig aanzien had. PERHIMPOENAN INDONESIA EN MOSKOU. Aan de „N. R. Crt." werd het hier volgend verweerstuk toegezonden, in den vorm van een brief van den lieer Mohammed Hatta, voorzitter van bo vengenoemde vereeniging, aan een zij ner Nederlandsche vrienden: „Uit de in beslag genomen kasboe ken en financieele verantwoordingen van de Perhimpoenan Indonesia en het Indonesisch Nationale Fonds, on der auspiciën van P. I., kan men al leen en duidelijk constateeren, dat on ze inkomsten uitsluitend bestaan uit bijdragen van Indonesiërs en uit de abonnementsgelden. Maar, zooals u weet, zijn er ook particuliere corres pondenties van eenigen onzer leden in beslag genomen. En een van ons ten hoogste twee heeft of hebben met Samaoen (een te Moskou'wonend Indonesiër) gecorrespondeerd en kreeg ook van hem af en toe wat geld, voor zoover deze dat van zijn tractement missen kan. Omdat Samaoen te Mos kou woont, heeft de commissie van onderzoek daarin aanleiding gevonden af te leiden, dat er een intense relatie bestond tusschen ons en.... Moskou. Immers men zoekt een motief om ons te treffen. Waarom voert men niet eveneens aan, dat er een innige relatie bestaat tusschen ons en de Theosofie? Ook van Indonesische en andere Theo sofen ontvingen we gelden. De P. I. als zoodanig is te trotsch op haar nationa lisme, dan dat zij dergelijke hulp van de Sovjet-regeering zou aanvaarden. Wij zijn bovendien ook te gevoelig voor onze zelfstandigheid, dan dat wij in een relatie zouden willen treden, die ons zelfstandig bestaan zou kun nen bedreigen. Onze actie, met inbe grip van de uitgifte van het maand blad Indonesia Merdeka, wordt uit sluitend gefinancierd door de abonne mentsgelden en door bijdragen van oud-leden. De leden, hoe arm ook, be talen 18 contributie. Dit alles is'ver antwoord en kan men vinden in de in beslag genomen kasboeken. Het Indonesische Nationale Fonds, hoofdzakelijk om noodlijdenden onder ons te steunen, ontvangt bijdragen uit sluitend van Indonesiërs. Al deze zuur verdiende gelden worden gekwalifi ceerd als afkomstig van Moskou. Laat ik er volledigheidshalve bijvoegen, dat Samaoen ten hoogste 75 a ƒ100 ge zonden heeft in het geheel. Dat weet ik, omdat ik met den betrokken per soon voeling heb." CURATOR GYMNASIUM. Dr. W. T. M. Weebers, heeft ontslag gevraagd als curator van het Gymna sium alhier. B. en W. geven in overweging dit ontslag onder dankbetuiging te ver- leenen. LEERAAR AAN HET GYMNASIUM. Curatoren van het Gymnasium al hier hebben bij den Raad de volgende voordracht ingediend voor de benoe ming van een leeraar in de natuur- en scheikunde aan dat gymnasium: no. 1 •docts. H. G. S. Snijder, leeraar in de natuur- en scheikunde en assistent bij de physische scheikunde te Utrecht; no. 2 docts. L. H. Wilde, leeraar in de wiskunde te Amsterdam. GEMEENTEL. HUURVERORDENING. Naar aanleiding .van de motie- Heemskerk, aangenomen in de zitting van den gemeenteraad van 27 Juni. waarin B. en W. werden uitgenoodigd een verordening te doen ontwerpen, welke onredelijk opdrijven van wo ninghuren tegengaat, heeft de oom missie voor de strafverordeningen o verzoek van B. en W. een concept-vr

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1