Dit nummer bestaal uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. BINNENLAND. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 8»'« JAARGANG WOENSDAG 6 JULI 1927 NUMMER 2171 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 V Vanzelf sprekend. Wij bespraken gisteren de wenschen van het Chr. Nat. Vakverbond om na der contact anet de politieke partijen. Daarbij wezen wij er op dat dit con tact gezocht moest worden in de p e r - s o n e n en dat men niet moest streven op Roomsche wijze naar federatieve samenwerking of naar groepsver- tegen woordiging in de par tijen. Is daarmede nu uitgesloten dat de politieke partij geen rekening zou houden met de maatschappelijke schakeering in de partij. Ongetwijfeld niet. Reeds de organische opbouw van de partij, die het gansche leven be- heerscht, brengt mede dat geen stroo- aning verwaarloosd mag wobden. Maar ook practisch komt men er vanzelf toe om aan een krachtige levensuiting een ruime plaats te bieden. Dat is goed en noodig, dat is vanzelfsprekend. Wanneer dus de vakorganisaties een krachtige uiting van gezond leven ge ven, dan ligt het in de lijn dat de le den ook wat beteekenen op politiek terrein. Het een gaat niet buiten het ander om. Vanzelf zullen dan vooraanstaande mannen in de vakorganisatie ook een beteekenende plaats innemen en al licht in aanmerking komen voor ver tegenwoordiging in de Kamer, Staten en Raden. Wij hebben dit gezien aan de hee- ren Smeenk, Amelink, Van den Heu vel en anderen. Wij zien het ook in de Provinciale Staten en de Gemeente raden. Nu werd echter in genoemde verga dering van het Vakverbond eenigszins spijtig opgemerkt dat het aldus ver kregen contact weer verloren gaat. De verkozenen nemen andere betrek kingen aan en weg is het contact. ,,De Zeeuw" wees er terecht^ op dat men toch waarlijk de A.-R. parTij geen verwijt mag maken dat de heer Smeenk er een Wethoudersbetrekking bij neemt. Dat men het de partij niet kwalijk kan neanen dat een Van deri Heuvel die als landbouw-specialist naar de Kamer ging, daarna Directeur van een drukkerij en uitgeversbedrijf wed. Wanneer men het contact alleen wil in vertegenwoordiging, die zich dan ook uitsluitend als zoodanig zal open baren, dan legt men een verband dat vanzelfsprekend niet hecht is. Men zoü dan óf een terreur over de gekoze nen gaan uitoefenen die niet toelaat baar is óf men loopt steeds de kans de gelegde band te zien verbreken. Dat kan dus de bedoeling niet zijn. Duurzaam en nuttig contact moet dan ook vanzelfsprekend elders ge zocht dan alleen in vertegenwoordi ging in de regeeringscolleges. BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22l/t cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent V Practische bezwaren. Terecht is er reeds op gewezen, dat de vrijgestelden van de vakorganisa ties soms als vertegenwoordiger in moeilijke omstandigheden verkeeren. Onlangs was een der Leidsche raads leden als vrijgestelde van een vakor ganisatie op de vergadering van het Vakverbond. Op datzelfde oogenblik werd in den gemeenteraad een beslis sing genomen die in haar gevolgen noodlottig kan wezen, 't Was moeilijk voor dit raadslid om te kiezen. Maar gesteld nu eens dat hij vertegenwoor diger van de vakorganisatie was ge weest, dan wend zijn positie nog veel moeilijker. Ook is er op gewezen, dat de vrijge stelden der vakorganisaties, die uit den aard der zaak het eerst in aan merking komen voor een vertegen woordiging in de Regeeringscolleges, door hun werkkring vaak afwezig zijn en bijgevolg in de richtige vervulling van dat ambt bemoeilijkt worden. In de derde plaats is een sterk op den voorgrond tredende groepsverte- genwoordiging buitengewoon moeilijk voor een vertegenwoordiger. Veel ge makkelijker is zijn positie wanneer hij eich los weet van een bepaald groeps belang. Wij behoeven slechts te wijzen Dp verschillende beslissingen, waar- zoor gemeenteraden geplaatst worden. Met al deze practische bezwaren moet wel terdege rekening gehouden worden. Ander contact mogelijk. Is een contact door vertegenwoordi ging als vakgroep dus niet gewenscht, haast een persoonlijk wakker meele ven der leden, staat ook nog een ander contact. In de plaatselijke Kiesvereenigin- gen, in de Staten-centrales en in den 2entr. Convent, kan de Vakorganisatie Daar ihvloed doen gelden. Als orga- kunnen met name onze Chris- r 'p F "sturen bon den zeer nuttig werk doen door in de Kiesvereeningin- gen wenschen ter sprake te brengen. Wij hebben o.a. in de Kiesvereeni- ging te Leiden, vóór de verkiezing voor den Gemeenteraad, daar een goe de proef van gezien. Bet kan geen' kwaad, integendeel niet dan goed, door gedurig verschillende onderwer pen samen te bespreken. Dat prikkelt ook andere organisaties, b.v. de Christelijke Middenstand, om ook met dergelijke wenschen te komen Dat heeft hei dubbele voordeel, dat de Kiesvereeniging op de hoogte blijft en dat de gekozenen nog eens opzette lijk bij een onderdeel van de gemeen telijke huishouding bepaald worden. Dit contact kan ook levendig zijn met de provinciale organisaties en zooals wij boven opmerkten eveneens in den Centralen Convent. Naar het ons voorkomt ligt hier dan ook de oplossing van het vraagstuk. Niet in groeps-vertegenwoordiging, die practisch onmogelijk schijnt, maar in het persoonlijk ontact en daarnaast in schriftelijke gedachten wisseling, moet gestreefd naar nnig contact. Om het gewicht van het vraagstuk op zichzelf, maar ook óm het groote gevaar dat men een onberaden stap zou doen, meenden wij dat het noodig was uitvoerig dit onderwerp te behan delen. STORMRAMP-COMITé. Bij het Stormramp-Comité 1927, ten behoeve van de nooden der slachtof fers van den cycloon in het Oosten van ons land zijn de volgende giften inge komen: De kleèrmakersvereen. „Eendracht door Vriendschap" f25.C. v. V. f40.—; A. S. f 2.50; Mevr. A. v. R.—B. f 5.de familie W. f 50.y—G. S., rente van een spaarclub f3.20; Mej. S. P. C. f2.50; Mr. A. S. d. B. f3.collecte op 3 Juni in de Hoogl. Kerk bij een dienst van Ds. Goedhart van C. J. f 5.—. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den Penningmeester, den Heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49 Lei den, postgiro No. 57471. CONCERT STORMRAMP. Wij verwijzen onze lezers naar een advertentie in dit nummer, inhouden de een aankondiging van een concert ten bate van de Stormramp. Verschil lende Zangvereenigingeii zullen daar aan medewerken en het belooft heel in ooi te worden. Probeer Maandag 11 Juli vrij te houden. EIND-EXAMENS CHR. KWEEK SCHOOL. Laatste groep. Geslaagd zijn de volgende candidaten: G. Vonk, Leimuiden; H. de Vries, War mond; K. C. Schenkel, Leiden; D. Streefkerk, Nieuwveen; G. Verkerk, Voorschoten en A. v. Zuylen, Katwijk aan den Rijn. Afgewezen geen. De examens zijn geëindigd. EXAMENS NIJVERHEIDS ONDERWIJS. Gisteren werden te 's Gravenhage voor Akte N. V. geëxamineerd en af gewezen 2 candidaten. Akte N IV Geslaagd 5 lieeren, waar onder A. Z. M. Rosdorff, te Leiden. DE OPIUMAFFAIRE OP HET STATIONSPLEIN ALHIER. De Haagsche rechtbank beeft de kooplieden J. J. van der S. en G. K. uit Rotterdam, wegens overtreding van de opiumwet, veroordeeld ieder tot twee maanden hechtenis. M;en zal zich herinneren dat bij de aanhouding van deze verdachten op bet Stationsplein alhier de rechercheur Kok uit Am sterdam het leven verloor. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Anna Briegitha Franci- na, dv. T. Kriek en S. Bosman Adrianus Hubs. Wilhs., zv. A. H. v. d. Vooren en C. Menken Willem Fre- derik, zv. W. F. v. Putten en C. Rijs- bergen Elisabeth Pieternella, dv. P. G. Schouten en M. C. Stouthart Th era. Maria Wilhelmina, dv. G. J. H. Elfrink en F. C^Burcksen Izaac, zv. N. Selier en ,M. v. Weerlee Johanna Elisabeth, dv. C. Nolles en M. M. de Tombe Boudewijn, zv. J. Cramer en W. Karstens Bartholomeus Cornelis zv. B. C. Klein en C. M. v. d. Linden Johannes, zv. B. A. v. Ulden en B. J. v. Zante Marie Louise, dv. N- Creijghton en A. J. M. J. v. Woerkom Maria Antonia, dv. C. P. J. v. d. Meer en C. M. Hakkaart Johan, zv. C. Bregman en J. v. d Dool Hendri- kus, zv. S. Peters en J. H. v. d. Aar Lodewijk Hendrs. Arnols., zv. M. C. v. Vuuren en J. v. d. Vos Wilhelmina Elisabeth, dv. J. M. Vilders en E. P. W. Peterzen Jannetje, dv. W. M. v. Kampenhout en J. A. Korswagen Bernardina Carolina, dv. J. Schouten R C. Robert Willem Hendrik. ?v. B. de Kier en L. Wesseluis Emile, zv. A. C. v. Tuyn en B. Rietra Pie- ter Cornelis, zv. J. Bekooy ,en J. M. Ka- paan Theresia Joha'. Apola., dv. A. B. Fles en C. A. M. Godthelp Maar- tje, dv. D. de Vries en J. Klander- mans Wilhelmina Elisth., dv. P. Dexel en C. v. d. Knijff Wilhelmina Marga., dv. J. W. Serlie en M. M. Hol lemans Alida Johanna, dv. J. J. Overvliet en C. W. de Geus Willem Fredk. Jacob, zv. D. Tegelaar en C. J. Wasserman Alida Maria Joha., dv. A. Leuering en A. v. Polanen Her man, zv. D. v. Dijk en A. R. Meinardi Willem Jacob, zv. J. W. Brugmans en B. de Water Jannetje, dv. W. F. de Bruijn en II. v. Strater Jacob, zv. H. Kanbier en F. v. d. Eikhoff Arie, zv. W. K. van Rossum en G. A. Las- schuijt Simon Hendrik, zv. A. G. v. Dijk en J. J. M. BrandEliza .Wil helmina, dv. W. Schild en' J. v. d. Reek Henri Gerardus Jan, zv. J. Dillen en A. H. C. Vermeulen Cor nelis, zv. D. Wansink en W. A. Vink Marie Helena, dv. A. Kuiter en L. de Bruin. Gehuwd: W. Lasschuijt, jm. en M. C. Arbouw, jd. O. J. B. Bayer jm. en J. C. Verschragen, jd. L. R. Schreinemacher, jm. en M. J. A. Bots, jd. J. H. v. Dieren, wedr. en H. E. Sampion, jd. W. J. Rooyakkers, jm. en E. Mo ene, jd. J. v. Duuren, jm. en J. W. Vermeij, jd. H. Taffijn, jm. en E. Boezelijn, jd. N. Massaar, jm. en M. P. Bodijn, jd. D. de Bolster, jm. en S. H. W. Springer, jd. Overleden: K. Nelis, zn. 46 j. J. Sjardijn, m. 64 j. F. Rol, m. 67 j. E. DevileeKarreman, wede., 77 j. J. Laman, dr. 74 j. J. Kool, m. 34 j. P. v. PuttenReitsma, vr. 36 j. G. Westdorp, zn. 7 j. J. C. Cra- mav. d. Wijngaard, wede. 75 j. J. Kaak, m. 59 j. P. Kraak, z. 5 weken C. Stoutenv. Dam, wede. 64 j. P. de RuyterVerhoog, vr. 56 j. S. Laman, -dr. 7 mnd. L. Crama, m. 34 j. W. Posthumus, wedr. 73 j. EEN BELANGRIJKE MINISTERRAAD Naar Het Vaderland verneemt, beeft de Ministerraad van gisteren zich be zig gehouden met bet al zeer oude vraagstuk der Vereenvoudigde Spel ling. Zijn wij goed ingelicht, dan zou Minister Waszink eenige tegenkan ting ondervonden hebben uit dien Raad. Tot goed verband van zaken zij nog even het standpunt van de Regeering toegelicht. Geen enkel lid der Regee ring denkt er natuurlijk over, een nieuwe spelling in te voeren, zooals dezer dagen nog de Maasbode schreef. Van bet opleggen van eenigen dwang is derhalve ook geen sprake. Het kan enkel gaan oVer een toelaten. Men moet dus ook geen plotselinge veran dering van leerboekjes, ambtelijke taal enz. verwachten. In de eerste plaats is doel, een spel ling, welke reeds op tal van scholen is ingevoerd, te bekrachtigen en het vrijbuiteren in spelling af te snijden. Geen spelling naar individueelen spel- lust. Op een examen zal b.v. de leer ling kunnen kiezen tusschen De Vries en Te Winkel of de nieuwe spelling, maar hij mag niet beide door elkaar gebruiken noch een spelling op eigen hand fabriceeren. Z.Exc. verwacht,, als eenmaal de nieuwe spelling is vastgelegd, l^aar volkomen zegepraal in den loop van tijd. De minister heeft, naar het schijnt, veel aansporing uit het Zuiden ont vangen. De oude moeilijke spelling en de spellingverwarring wordt daar dub bel gevoeld tegenover de aangrenzen de Vlaamsche provincies. De Minister hoopte den heelen Mi nisterraad voor zijn voorstel te win nen. Het Haagsche Correspondentiebu reau verneemt van bevoegde zijde, dat ten aanzien van het spellingvraag stuk geen enkele beslissing, in welke richting ook, is gevallen. Tot dusver is door de regeering niet meer ge daan dan zich van den stand van het vraagstuk op de hoogte stellen. LAREN STAAKT DE BETALINGEN. De in de raadsvergadering van Don derdag j.l. benoemde commissie tot onderzoek van de door den heer Dia mant voorgestelde bezuimigingen op de begrooting 1927, beeft reeds rapport uitgebracht. Op verschillende andere posten zijn nog nadere bezuinigingen voorgesteld ten einde de 10 pet. kor ting op de salarissen en loonen, bene vens de 8J4 pet. pensioenkorting eerst met 1 Juli te kunnen doen ingaan en toch een totale bezuiniging van ƒ48.000 te behouden. Onder deze omstandighe den zullen B. en W.betalingen stop vetten voor die posten waarop de helft der raming op de niet door Gedepu teerde Staten goedgekeurde begrooting is verbruikt en zouden dientengevolge de gemeentewerklieden reeds Zater dag zonder weekloon naar buis zijn gegaan, indien niet wethouder Calis de benoodigde ƒ350 had voorgeschoten. DE LUCHTVAARTWET. Naar gemeld wordt heeft de afdee- ling Luchtvaart van het Departement van Waterstaat thans de algemeene maatregelen van bestuur, noodig voor de algeheele invoering van de Lucht vaartwet, in ontwerp gereed. Zij zullen ter fine van advies worden doorgezon den aan de Staatscommissie voor de Luchtvaart, terwijl de mogelijkheid niet buitengesloten is, dat ook aan de gemeentebesturen van Amsterdam en Rotterdam, in verband met de aldaar gevestigde luchthavens, zal worden gevraagd hun meening er over te ge ven. De volledige invoering van de Lucht vaartwet zal dus nog wel eenigen tijd op zich laten wachten. STORING OP DE SPOORLIJN HAARLEM—LEIDEN. Gisteravond omstreeks zeven uur vertrok uit Amsterdam naar Rotter dam een z.g. tienwagentrein. Gelijk men weet, wordt hiermede bedoeld een electrische trein, bestaande uit 10 wagons, die sinds 1 Juli j.l. een snel- verbinding tusschen onze twee haven steden vormt. Toen de trein ter hoogte van Heem stede gekomen was, trok de voorste schaarbeugel van den eersten motor wagen den voedingsdraad naar bene den, zoodat deze brakken op den trein terecht kwam. Automatisch werd ech ter de stroom uitgeschakeld, zoodat het gebeurde geen ernstige gevolgen bad. Het bleek later, dat een draad, die niet goed bevestigd was, door den beu gel was gegrepen. De trein kon zijn weg niet vervol gen en nadat men den draad zoo goed mogelijk in orde gebracht had, was inmiddels een locomotief aangekomen welke de electrische treinwagens naar Den Haag trok, waar de passagiers, die verder moesten, overstapten in een anderen trein. Natuurlijk ontstond door het gebeur de een stagnatie in het treinverkeer uit de richting Amsterdam. De Parijs- sche trein b.v., die om 8.37 in Den Haag had moeten aankomen, vertrok om kwart over negen. Ook andere stoomtreinen kregen eenige vertraging Om half elf reed alles weer normaal en was de bovenleiding weer in orde gemaakt. De motorwagen, waarvan de schaar beugel defect was, wordt op het H'oll. Spoorstation te 's-Gravenhage gerepa reerd. DE FINANCIEELE VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN. Het lid der Tweede Kamer, de heer Lovink. he'eft aan den minister van financiën dragen gesteld met betrek king tot de nooduitkeering aan de ge meenten, die in 1923 heeft opgehou den, en gevraagd of de minister niet van oordeel is, dat inderdaad een re-, geling betreffende de financieele ver houding tusschen Rijk en gemeenten niet lang meer op zich zal mogen la ten wachten. De minister van financiën heeft hier op geantwoord: Het antwoord op het drietal vragen wordt gevonden in wat de ondergetee- kende reeds meermalen in het open baar gezegd heeft, onder meer in de zitting der Tweede Kamer van 18 No vember 1926, gedurende de algemee ne beschouwingen over de Staatsbe- grooting. Heti toenmaals gesprokene luidt aldus: „Ik kom nu met een enkel woord op de kwestie, door den laatsten ge- achten spreker besproken, n.l. de fi nancieele verhouding tusschen Rijk en de gemeenten. Die geachte spreker zou niet willen wachten op het rap port van de Staatscommissie-van Lijn den van Sandenburg. Hij acht de zaak zoo urgent, dat de regeering thans reeds een voorstel zou moeten indie nen. Deze Staatscommissie, die gerui- men tijd aan het werk is en zeer be langrijken voorbereidenden arbeid ge daan heeft, moet, dunkt mij, eerst haar rapport indienen en de regeering zou niet voldoende deferentie tegen over die commissie betoonen door nu haar eigen weg te gaan. Intusschen heb ik alle reden te hopen, ook na het onderhoud, dat ik dezer dagen met den voorzitter en den secretaris van de commissie had, dat het rapport, be houdens buitengewonen tegenslag, mij althans vóór het einde van het a.s. ka lenderjaar zal hebben bereikt. En dan bestaat er, als althans de politieke ver wachtingen van de meeste sprekers worden vervuld, nog voldoenden tijd Binnenland. Storing op de electr. spoorlijn Lel denHaarlem door het breken van een draad B. en W. van Laren staken de beta lingen voor posten waarop de helft van de raming is verbruikt. Zomervergaderng van de Prov. Sta ten van Znid-Holland. De terugreis van de Fokker F Vila van Batavia naar Amsterdam aan vaard. Buitenland. Kapitein Glasins door het Hoog MIL Gerechtshof veroordeeld. De Zweedsche Minister van Land bouw is overleden. Een crisis in de maritieme conferen tie te Genève. Ontvangst van den Koning van Egypte in Engelad. voor mij om met medewerking van de Kamer tot een oplossing te komen." Die „politieke verwachtingen van de meeste sprekers" waren, blijkens het voorafgaand debat, dat bet Kabinet gedurende deze parlementaire zittings periode zou aanblijven. Voor dat geval werd dus de meening uitgesproken, dat er nóg voldoende tijd zou zijn, tot een oplossing te ko men. „Voorloopige" regelingen zijn èn toenmaals èn bij andere gelegenheden, o.a. bij het debat over de personeele belasting in de Eerste Kamer, onraad zaam verklaard en afgewezen. NA DE RELLETJES TE ASSEN. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft kapitein J. M. Glasius van het le Reg. Infanterie te Assen, schuldig ver klaard aan het bij bet Militair oproer van 20 September j.l. te Assen nalaten van het nemen van de door den toe stand gevorderde maatregelen van ge- weid»- Het Hof beeft hem deswege ver oordeeld tot drie dagen gevangenis straf. De Krijgsraad te 's-Hertogenhosch had den kapitein vrijgesproken. GEM.-SECRETARIS OVERLEDEN. Gistermiddag is in het ziekenhuis St. Joannes de Deo overleden, 40 jaar oud, de heer J. Kostelijk, secretarie der gemeente Velsen. De raadsvergadering van gisteren avond werd als teeken van rouw een week verdaagd. VER. „JAN PIETERSZOON COEN". Het bestuur van de vereeniging „Jan Pietersz. Coen" verzoekt onder de aan dacht van belangstellenden te bren gen, dat de vereeniging, evenals de vorige jaren, ook in 1927 een zestal jongelui in de gelegenheid zal stellen onder geleide een reis naar en door Nederlandsch-Indië te maken. Bedoelde jongelui moeten het eind examen van Gymnasium, H.B.S. of de Handelsschool reeds eenige jaren ach ter den rug hebben. Degenen, die mee- nen in aanmerking te kunnen komen, moeten zich schriftelijk aanmelden, met opgave van gegevens omtrent leef tijd, studie, voorgenomen plannen, en event, rêferenties enz. voor 25 Juli'a.s. bij het secretariaat, Vijgendam 6, te Amsterdam. HET BEZOEK VAN H. M. DE KONINGIN AAN ZUID-LIMBURG. Voor zoover het Maastricht betreft, kunnen we het programma van het kor te bezoek van H.- M. de Koningin op 15 Juli a.s. mededeelen. Aankomst ongeveer 2 uur aan het sta tion. Ontvangst door de autoriteiten, waarna bezichtiging van de stuw te Borgharen en de sluis te St. Pieter. Hierna ontvangst van H. M. door het Gemeentebestuur on het stadhuis, huldi ging door de schoolkinderen en de ver- eemgingen der stad met haar vaandels. De Kon. Zang ver. Mastreechter Staar zal of in het station of op het stadhuis hare Beschermvrouwe toezingen. Na een rit door de stad wordt de thee gebruikt bq den Commissaris der Koningin, waar na H. M. de stad weder verlaaC EXCURSIES VAN KAMERLEDEN. Maandag werd door een 30-tal leden van de Tweede Kamer, onder welke ook de vooratter ,Jhr. Mr. Oh. Tr M. Ruys de Beerenbrouck. een bezoek ge bracht aan de Sluiswerken te IJmuiden. A.s. Donderdag zullen verschillende leden dier kamer, alsmede de President de Zuiderzeewerken gaan bezichtigen. PERSCONFERENTIE TE GENèVE. Naar wft. vernemen, heeft d« Nederl. Regecring, ingevolge de uitnoodijgiog

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1