WAALS Mantels, Complets, Japonnen, Kinderjurken, enz. ZIET ONZE ETALAGES NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 5 JULI 1927 TWEEDE BLAD. WIT DE BLBBEH ZEGGEN. |j|,| i'- Scherpe cxifiek. )f „Het Centrum" 'driestart: Het feit, dat de zitting der Eerste Kamer de vorige week tweemaal we- j'gens onvoltalligheid moest worden ge- j schorst, geeft den Kameroverzicht- schrijver van „Het Volk" aanleiding l tot de volgende beschouwingen, die [pen wei scherpe critiek inhouden: }f. »,Men weet, dat een avondvergade- ringetje een'ontijdig einde heeft ge- j,vonden, omdat bij een stemming het Ivereischte aantal leden niet aanwezig bleek. Er zijn blijkbaar leden, die de 'presentielijst teekenen en dan weg- loopen. De indruk, die dat maakt, is 'des te onverkwikkelijker, omdat zij wel presentiegeld voor zulk een bijeen, i komst kunnen ontvangen. Trouwens, dikwijls wonen wij de avondvergade- I ringetjes bij, waarbij wij ons afvragen, waarvoor zij worden gehouden. Er ■Worden wel eens besluiten genomen, i'die ons ontgaan, daar liet niet móge- lijk is, uit het gestamel van den voor zitter wijs te worden. Maar vergissen wij ons niet dan gebeurt het nog al ,eens, dat een avondbijeenkomst wordt gehouden, alleen opdat de Kamer het [besluit kan nemen, in afdeelingsonder- j zoek te gaan of den volgenden dag een nieuwe vergadering te houden. Bleef I zulk eésn bijeenkomst van enkele mi nuten achterwege, dan spaarde dat den belastingbetalers presentiegeld uit De senaat zou stellig van goeden smaak bïflk geven, als hij eens een maatregel nam, waardoor het niet. nóo- ;'dig werd, zulke onbeduidende verga deringetjes te houden. Er heersrht in 'de Eerste Kamer veelal een deftige I toon en ettelijke redenaars spreken over haar bij voorkeur als over „de hooge vergaderingmaar de korte avondbij eenkomsten wekken gedach ten over motieven, die heelemaal niet deftig zijtu, en het absenteïsme, dat nu in den senaat tot uriing komt, is alles behalve voornaam." Waarom, de Eerste Kamer altijd in een korte avondvergadering bijeen komt, voor zij den volgenden dag haar Werkzaamheden aanvangt, vaak al leen, orn de agenda vast te stellen, is :.voor buitenstaanders niet geheel dui delijk. Dat dit echter alleen zou zijn, om het preisentie-geld te kunnen tou- cheeren, is echter een veronderstel ling, die wij niet gaarne tot de onze zouden maken. De gron/dwet bepaalt in art, 92, dat de leden der Eerste Kamer niet gelijk die der Tweede Kamer, een vaste scha- deïoosstelling ontvangen, doch alleen ,„reis- en verblijfkosten volgens de wet." Die wet is de wet van 26 April 191S, St.bl. aio. 271. Daarin wordt bepaald, ■dat de leden der Eerste Kamer voor verblijfkosten ontvangen 20 per dag !,voor elke bijgewoonde vergadering, ook van commissie-vergaderingen, als er op dien dag geen openbare vergade ring is. Deze verblijfkosten worden echter niet genoten door de leden, die in Den Haag wonen. De praktijk is. dat men geacht wordt de vergadering te hebben bijgewoond, wanneer men 'de presentielijst heeft geteekend. Hieruit bbijkt, dat indien waar was, hetgeen „-Het Volk" hier beweert n.l. dat men de agenda voor het afdee- lingsonderzoek den avond te voren vaststelt, en niet op den eigen morgen om daardoor tweemaal verblijfkosten in rekening te kunnen brengen t— dit dan toch maar alleen geldt voor de le- d^n, die niet in Den Haag woonachtig zijn. Wanneer zij dan echter in Den Haag moeten blijven logeeren, is het voordeel al heel miniem. Toch rijst d.e vraag, of het niet. goed i zou zijn, wanneer met deze oude ge woonte in dezen tijd van bezuiniging gebroken werd. Er zijn wel nijpender bezuinigingen aangebracht! FEUILLETON. Niets mens ciieiliks vreemsi Een episode tót de geschiedenis van de Christenen op het .Sinaïtisch Schiereiland omstreeks het jaar 300. 15. O „Waart gij dan in de hoofdstad?" vroeg Petrus. JnHebt gij de groote bouwwerken gezien, die de kust te gen het geweld der zee moeten be schermen, den groóten. vuurtoren, waarvan het licht op zoo grooten af stand kan worden gezien, de vaste bruggen, de kerken, de paleizen en .tempels met hunne obelisken, zuilen en keurig geplaveide voorhoven? Is u daarbij nooit in de gedachten geko men, welk een heerlijk gevoel het zijn moet zulk een botiw tot stand te bren gen?" Hernias schudde ontkennend het hoofd en antwooroAde: „Ik zou veel lie ver in een luchtig huis met hooge zui- 'len leven, dan in onze sombere holen. Maar bouwen zou mijn zaak niet zijn. Wat duurt het niet lang eer de eene steen op de anderen staat- Ik lieb geen geduld genoeg, en ais ik mijn vader verlaat, dan wil ik iets doen waardoor ik roem kan verwerven. Maar daar zijn wij reeds aan de groeven. Petrus liet zijn geleider niet uit spreken, maar viel hem in. 'de rede, .terwijl hij met jeugdig vuur uitriep: ,,En gij zoudt meenen dat men met de bouwkunst geen roem kan inoogsten? Zie daar die blokken en platen en hier die cylinders van haren steen. Ze zijn allen voor. 'Aila bestemd, want daar Het reactionaire dubbeltje. De Standaard driestart: Herinnert men zich nog de versla genheid, die in sommige „democrati sche' kringen heenschte, toen onder het Kabinet-Ruys do rijksmusea niet meer kosteloos voor de bezoekers ble ven opengestel. 1? Als regel zou een dubbeltje entree worden geheven Dat dubbeltjo riep om wraak van alle sociaal voelende kunstliefhebbers. En de wraak openbaarde zich in heftig verontwaardigde protesten te gen dezen reactionairen aanslag op liet kunstgevoel der arbeiders. De S. D. A. P.-ers raakten er zóó door van streek, dat het Amsterclam- sche raadslid, do heer Boekman, het denkbeeld bepleitte om namens den Raad bij de Regeering te protesteeren tegen dit zwart verraad aan de cultu- reele belangen der arbeiders. Het museumbezoek zou verminde ren; het beschavingspeil moest dalen; het volk verdommen! Wonderwel is alles terecht gekomen. liet bezoek verminderde niet na den nieuwen maatregel, maar een verras sende vooruitgang viel jaar op jaar te constateeren. Nu worden de cijfers gepubliceerd van het bezoek aan het Rijksmuseum te Amsterdam over het eerste half jaar van 1927. Uit de telling blijkt, dat meer dan 100.000 bezoeken gebracht zijn; tegen een cijfer van 81.800 bezoeken over het eerste halfjaar van 1926 staat het for midabele van 100.367 over dit halfjaar. Een paar duizend gulden werd dan ook aan toegangsgelden gewonnen. Het bezoek vermeerderde. Duizenden guldens werden ontvan gen, voor het verwerven van nieuwe kunstschatten, besteed. Het gezonde economisch beginsel werd gehuldigd, dat het goed is voor een hegeerde zaak zich offers te ge troosten. De oude waarheid vond bevestiging, dat gratis aangeboden diensten me nigmaal slechts luttel worden gewaar deerd. Van alle kanen alzoo winst- Vreemd kan een reactionair dubbel tje rollen- KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK, Eeroepen: Te Alphen a. d. Rijn. R. P. A. Rutgers te Katwijk aan Zee. Aangenomen: Naar Nieuwe Pe- kela, k. D. Gijsman te Zunderdorp (\:.-H.). Naar Musselkaijaal, Th. J.Mud- rie, te Made (N. B.). Naar ïtjjssen, A. H. .1. van Vcorthuisen te Nijjcerk. Naar 's-Heerenberg, H. M. fta»sse te .Schoon oord. Bedankt: Voor Eelde, E. A. A. Snij delaar; te Beetgen, Voor Putten (Ve* lu.\ve), K. J. v. d. Berg te Amersfoort. GEREFORMEERDE KERKEN fierce pen: Te 's-Gravenhage-W., (vac. D. H. Th. Vollenhoven). P. Nomes te Delf shaven. Te Barendrecht, W. Fa- ber te Hcogeveen. Te Heinenoord, J. ,W. van Tol te Ucharendijke. A an g e no me n: Naar Wommels. C. J. de Kruijter te Hasselt. Naar Water graafsmeer. J. D. Boerkoel te yeisen. GHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Noordeloos, D. J. v. Brammen te Driebergen. B e d a n k tVoor Leerdam, K. Groen te Baarn. Voor Haarlem, G. Wisse te Utrecht. BEVESTIGING, INTREDE EN AFSCHEID. Na in de morgenuren te zijn beves tigd door Ds. P. Ch. v. »i Vliet, van Utrecht, die sprak over Ezech. 3 14, deed Ds. C. von Mevenfeldt, gekomen van Vrouwenpolder, des avonds intrede bij de Geref. Kerk van Feijenoord. De nieuwe leeraar had tot tekst geko zen De ut. 32 11 en 12 a. Aan het einde van de predikatie volg den toespraken tot de gemeente, kerke raad^ commissie van beheer, Chr. ver- ieenigingen, catechisanten, bevestiger en afgevaardigden der kerken in de classis Rotterdam. Namens den kerkeraad en gemeente zal mijn. zoon Antonius, de oudste van 'de twee, die gij zoo straks gezien hebt, oen bedehuis bouwen met vaste mu ren en zuilen, veel schooner en groo- ter dan onze kerk in de oase, die ook reeds zijn werk is. Hij is niet veel ouder dan gij, maar reeds nu roemt men hem heinde en ver. Uit deze roo- de blokken daar beneden zal mijn jongsten zoon Polycarpus fiere leeu wen beitelen, die bestemd zijn oxn in de hoofdstad het edelste bouwwerk te versieren. Wanneer ze mij en u en alle levenden reeds lang hebben vergeten, zal men nog zeggen: dat zijn de ge wrochten van meester Polycarpus, den zoon van Petrus den Pharaniet. Wat hij vermag is eenig in zijn soort. Niemand, die niet tot.de uitverkore nen behoort, kan zeggen: dat wil ik ook leerén. Maar gij hebt. een helder verstand, sterke handen en opene oogen, wie kan weten wat er mis schien nog in u schuilt! Kondet gij spoedig in de leer komen, dan zou het toch niet 'te laat zijn om een deugde lijk meester van u te maken. Maar voorwaar, wie het zoover brengen wil, die moet geen arbeid ontzien. Gij haakt naar roem? Dat is goed en ik kan er mij slechts over verheugen. Doch gij moet het weten: wie deze zeldzame vrucht wil oogsten ,die moet haar, gelijk een edel heiden eens zeide, onet zweet besproeien! Zonder moeite, arbeid en strijd is er geene overwin ningen verwerft men zelden roem". De levendigheid van den ouden man deelde zich aan de ziel van den jonge ling mee en vol geestdrift riep hij uit: „Wie zegt u dat ik strijd en moeite ontzie? Ik ben bereid alles, zelfs mijn vertolkte ouderling "Weeda de blijdschap en verwachting van de Kerk van Fsjjen- cord. De gemeente zong den leeraar toe Ps. 105 :24. Ds. J. v. d. Berg van Rhoón, sprak zijn opvolger in Feijenoord toe, hem toiewenschende rijken zegen op zijn ar beid. De kerk was beide malen overvol. Ds. B. van der Werff. oveigeko- men uit Doorn, is Zondagavond in de Hulpkerk aan den Admiraal de Ruyter- weg van de Geref. Kerk te Amsterdam West. bevestigd door den pastor-loei, Ds. Y. van der Zee. Deze hield een predika tie over: 1 Cor. 4:1 en 2. Na de predikatie had de bevestiging plaats, waarna de Gemeente staande zong Ps. 90 9. Ds. R. van Reenen hoopt 4 Sept. a.8. afscheid te nemen van de Gersf. Kerk te Putten om 11 -Sept. d.a.v. intre de te doen te Sleeuwijk. Ds. W. A. BRONSVELD. Ds. W. A. Bronsveld, Ned. Herv. pre dikant te Brandwijk en Gijbeland, heeft tegen 1 Oct. a.s. eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Bronsveld werd in 1856 geboren en in 1886 candidaat in Utrecht, om 29 Augustus van laatstgenoemd jaar te Oldelemmer het predikambt te aan vaarden. Sinds 17 Aug. 1890 dient hij zijn tegenwoordige gemeenten. DE CHR. GEREF. KERK TE AMSTERDAM-WEST. Gedurende de verbouwing van de Lauriergrachtkerk hield de Chr. Ge ref. Gemeente te Amsterdam-W. haar morgengodsdienstoefeningen in „Bel le vue". Voor de avonddiensten is door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. de Noorderkerk beschikbaar gesteld. Zondagavond zijn de Chr. Gerefor meerden nu voor het eerst in de Noor derkerk samengekomen. Aan het ein de van den dienst is door den heer H. J. de 'Wit, als lid van de Ned. Herv. Gemeente een toepasselijk woord ge sproken. DE GEREF. KERK VAN GRONINGEN. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Groningen heeft in zijn laatstgehouden vergadering de wenschelijkheid tot 't instellen van een zesde predikants plaats uitgesproken. GODSDIENSTONDERWIJS Tot godsdienstonderwijzer bij de Ned. Hen*. Gem. te Opende (Gr.) is be noemd de. heer W. Everaars, thans tc Bergentheim (0.(. Te Brakel (Geld.) besloot de Ker keraad der Ned. Hen*. Kerk tot benoe ming van een godsdienstonderwijzer in de predikantsvacature. Als zooda nig is beroepen de heer L. Verheul, van Giessendam, die de benoeming aannam en 2 Oct. a.s. intrede hoopt te doen. BETHSAIDA. Ds. H. J. Heida, te Vlaardingen, is vorige week namens „Bethsaida", ver- eeniging van Geref. Zeekerken, naar Lerwick vertrokken, voor den arbeid onder de Holl. zeevisschers gedurende vier weken aldaar. Ds. Heida is vergezeld van een van zijn dochters, wijl ongesteldheid van een zijner kinderen zijn echtgenoote op het laatste moment verhinderde mede te gaan. KERKBOUW. Vanwege de Geref. gemeente te Bie- zelinge deelt men mede, dat de eerste steen voor de nieuw te bouwen kerk aldaar zal gelegd worden door Ds. M. Hofman, te Krabbendijke. KERKRESTAURATIE In een speciale middagdienst zal de gerestaureerde Ned. Herv. Kerk te Rijswijk (Z.-H.) Zondag 17 Juli a.s. worden ingebruik genomen. GEESTELIJKE ARBEID ONDER HAVENARBEIDERS EN ZEELIEDEN Het ligt in de bedoeling van de Ned. Herv. Kerk te Rotterdam om aldaar een predikant te benoemen voor den. geestelijken arbeid onder havenarbei ders en zeelieden. Ook wordt de behoefte aan een eigen lokaal gevoeld. leven er aan te wagen om roem te verwerven. Maar steenen af te meten, op weerlooze blokken met hamer en beitel te slaan, of blokken met veel moeite saam te voegen, dat kan mij niet aanlokken. Ik zou in de palaestra kransen willen verwerven en den sterksten ter aarde werpen, of als krijgsman in den slag anderen voor gaan. Mijn vader was ook een soldaat, en al spreekt hij van vrede en altijd van vrede, zooveel hij maar wil, in zijne droomen vertelt hij toch van bloedigen strijd en brandende wonden. Wanneer gij hem doet herstellen, blijf ik niet langer op dezen eenzamen berg, ent ik zal trachten heimelijk te vluch ten. Waartoe anders gaf mij God deze armen, dan om ze te gebruiken!?" Petrus antwoordde niet op deze woorden, die met stormachtige ge jaagdheid over Hermas' lippen waren gekomen. Hij streek zijn grijzen baard en dacht bij zichzelven: „Het jong van een adelaar vangt geene vliegen. Dit soldatenkind zal ik nimmer voor eon vreedzaam handwerk winnen. Maar op den berg, onder die zonderlinge le- digloopers, raag hij niet blijven, want daar kwijnt hij weg. En hij is toch waarlijk niet van slecht allooi Nadat hij den opzieners van zijn werkvolk eenige bevelen had gegeven, volgde hij den jongen man naar zijn lijdenden vader. Reeds eenige ureen geleden hadden Hermas en Paulus den kranken Ana choreet verlaten. Deze laatste lag nog altijd in zijne spelonk. De al hooger en hooger stijgende zon brandde op de rotsen, die op hunne beurt gloeiende RECLAME. Al onze voorradige zijn belangrijk in prijs VERLAAGD. Haarlem mersir. 114 "I III Mil GIï'TEN EN LEGATEN. Ds. H. J. de Zwart, die verleden week afscheid nam van de Ned. Herv. Gem. te Schsveningen, wegens bekomen iemeritaat. ontving voor zijn wijkgebouw „Maranatha" een „laatste gift" van 500 gulden. VARIA. Tot directeur en directrice van het Gerei'. Rusthui3 te Schevenin^en ZQn met ingang van 1 Augustus a.s. benoemd de heer G. Ouwerling en echteenoote te Delft. Uit het Sociale Leven. NED. BOND VAN CHR. PROTEST. P. T. T.-PERSONEEL. Op 4 en 5 Juli vergaderde de Bonds raad van den Ned. Bond. van Christe lijk Protestant P.T.T.-personeel „Door Plicht tot Recht" in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen te 's-Graven- hage. De voorzitter, de heer A. Feenstra, van 's-Gravenhage, opent met. gebed en het lezen van Filippenzen 2 116, waarna hij in zijn openingswoord de aanwezigen een hartelijk welkom toe roept op aeze 7e Bondsraadsvergade ring. Spr. geeft daarna een overzicht van de wenschen in verband met. de komende reorganisatie en wekt allen op om door krachige samenwerking de verhoudingen voor het personeel, doch in 't bijzonder voor onzen Bond zoo goed mogelijk te maken. Bij de bespreking over het jaarver slag stellen de vrienden S. Heringa van Hilversum en J. C. Dekker, van Den Haag eenige vragen welke door den Voorzitter beantwoord worden. Voor hulpbestellers groep B zal 12 dagen verlof gevraagd worden Er zal actie gevoerd worden om zooveel mogelijk hulpkrachten tot be stellers te doen benoemen. Over de salarisregeling voor bet la gere personeel, welke reeds jaren iu*- gent is, ontspon zich 'n breedvoerige bespreking en besloten werd om met gepaste middelen al het mogelijke te doen om eindelijk in deze recht te ver krijgen. Voor bestellers met rijwieldienst belast zal nogmaals om een gratis rij wielplaatje gevraagd worden. Er zal op worden aangedrongen om ee.i' betere regeling van de vergoeding voor kastekorten te verkrijgen. Voor de groote steden zal er nog maals op aangedrongen worden dat de diensten der bestellers in niet meer dan 2 gedeelten worden verricht. warmte uitstraalden, en de woning van den kluizenaar vervulden met een verstikkende hitte. De pijnen in de wond van den ar men Stephanus namen in hevigheid toe, de koorts klom en hij versmacht te van dorst. Daar stond de kruik, die Paulus hem schonk en sedert lang le dig was. Doch noch Paulus noch Her mas keerden terug. Angstig luisterde hij in de vei?te. Eerst kwaim het hem voor als hoorde hij de schrede.van, den Alexandrijn; daarna meende hij luid spreken en een zacht gesteun huiten zijn hol te liooren. Stephanus beproefde te roe pen, maar hij kon zelf ternauwernood het zachte geluid hooren, dat hij aan zijne gewonde borst en zijne uitge droogde mond ontperstte. Toen wilde hij bidden, maar eene schrikkelijke inwendige angst, belette hem zijne ge dachten te verzamelen. Al de ellende der verlatenheid greep hem aan. De man die na een leven, zoo overrijk aan daden, genietingen, teleursstelling en verzadiging, onver droten en eenzaam, in volhardende zielestrijd naar het hoogste doel streef de, -gevoelde zich nu zoo troosteloos verlaten, als een verdwaald kind, dat zijne moeder verloren heeft. Zacht jammerende lag hij daar op zijn krankbed. Zoodra hij aan de schadu wen van'de rots bemerkte, dat de zon hare middaghoogte reeds overschre den had, begon hij hij zijne smart, zij ne angst en zijn dorst wrevelig en bit ter te worden. De vuisten ballende, prevelde hij woorden, die klonken als soldatenvloeken, waarbij hij nu eens den naam van zijn zoon, dan dien van aan het zoeklicht. Leiden, 5 Juli 1927. •Er is een scherpe strijd ontbrand tusschen#De Telegraaf en Het Volk. Vooral sedert De Telegraaf een poli tieke uiting aangenomen beeft die sterk aan het Italiaansche fasci9#ie doet denken. Vooral ook sedert een bekende figuur als Mr. Zimmerman, de Oud-Burgemeester van Rottterdam en Oud-Volkenbondscommissaris voor de regeling! van de Oostenrijksche fi nanciën, aan De Telegraaf verbonden werd. Als voorbeeld haalde Het Volk meer malen uitingen aan van De Telegraaf en heft daarbij waarschuwend den vinger op. Ook nog dezer dagen waaraan het blad toevoegt: „Is het niet onbegrijpelijk, dat er nog tal van arbeiders zijn, die de fascistische publikaties van Holden in huis dulden?" Zie, dat is een verzuchting die ik begrijpen k$,n. Als men dag aan dag zijn best doet om te waarschuwen voor een zeker gevaar en men ziet dan dat de gewaarschuwdeji toch nog gre tig naar dat gevaar grijpen, dat is te leurstellend. Troost U Collega, ook ik ken dat! Buurmans leed troost! Maar 't is een schrale troost. OBSERVATOR. Getracht zal worden om de rijwiel- dienst iets hooger vergoed te krijgen als loopdienst in de verhouding 1 uur rijwieldienst: 11/4 uur loopdienst, ter wijl het maximum gehandhaafd moet blijven. Daarna kwamen in behandeling de hoofdlijnen, aan de hand waarvan het Bondsbestuur zijn houding zal bepa len ten opzichte van eventueel© reor ganisatie-voorstellen. Vastgesteld werden de volgende algemeene bepalingen: 1. Reorganisatie mag in geen geval leiden tot nieuwe salarisvermindering; 2. Bij invoering van reorganisatie behooren de salarissen over de gehee- le linie te worden herzien, waarbij re kening wordt gehouden met bestaan de wanverhoudingen; 3. Tegen het wegnemen van voor uitzichten of rechten, die met opoffe ring van tijd en geld werden verkre gen, worde krachtig stelling genomen. Wat het Personeel aangaat werd voorgesteld dat de leeftijdsgrens voor benoeming tot assistent/conducteur worde bepaald op 35 jaar. Bij invoering der reorganisatie blij- ve die grens bepaald op 48 jaar voor hen, die dan geheel of gedeeltelijk aan de eischen tot benoeming hebben vol daan. Tevens werd vastgesteld dat de rang van Kantoorknechts zal blijven gehandhaafd en dat schrijvers steeds benoembaar zullen blijven uit het in dienst zijnde personeel. Wat aangaat Assistenten-conduc teurs le klasse werd de wenschelijk heid uitgesproken dat de le klasse rang bleef behouden. Indien het post- radicaal examen wordt afgeschaft, wordt den assistenten-conduct. gele genheid gegeven door middel van punt 5 eerste klas te worden. Assis tenten en conducteurs welke niet in het bezit zijn van genoemde examens worden na 1*2 dienstjaren bevordert tot le klas. UIT ONZE INDIEN. NOG EEN EPISODE UIT DE NOVEMBER-RELLETJES. De Landraad te Meester Cornelis onder voorzitterschap van Mr. Abell heeft in behandeling genomen de zaak tegen beklaagde hadji Sipin, den coixi- munistischen leider die in den nacht van 12 op 13 November 1.1. met een stel handlangers den Britschen con sul-generaal onder bewaking zou houden ten einde hem z.g. te dwingen in de communistische zaak neutraal te blijven. Deze zaak is in zooverre interessant, Paulus noem-de. Eindelijk kreeg de angst weder de overhand over zijn toorn, en kwam het hem voor. als moest hij de pijnlijkste, ver achter hem liggende uren van zijn bestaan nog eens doorleven. Hij zag boe bij wederkeerde van 'n luidruchtig feest in het keizerlijk pa leis. Zijn slaven hadden zijn borst en zijn voorhoofd ontdaan van de kran sen, uit popelgi'oen en rozen gevloch ten, en hem zijn nachtgewaad aange trokken. Daar naderde hij zijn slaap vertrek met een zilveren lamp in de hand. Hij glimlachte, want daar wacht te hem zijn jonge vrouw, de moeder van. zijn Hermas,. Zij was schoon en hij had haar zoo lief. Hij bracht van den keizerlijken disch allerlei geestig heden mee naar huis. Zoo .iemand, dan mocht hij vroolijk zijn. Thans trad hij het voorvertrek binnen, waarin ge woonlijk twee slavinnen waakten. Hij vond er maar een, en deze vond hij in diepen slaap. Lachend lichtte hij haar in het gezicht. Wat zag zij er dom uit met dien open mond. Het slaapver trek werd zacht verlicht door een al basten lamp. Zachtkens en steeds la chende naderde hij de elpenbeenen le gerstede van Glycera. Hij hief zijn lan taarn omhoog, daar staarde hij op liet ledige bed zijner vrouw-, dat nog niet was aangeroerd. Hij lachte niet meer en sedert dien avond had hij ja ren lang niet meer gelachen, want Glycera had hem verraden en. verla ten, hem en haar kind, u^j CWjordt .varyolstt.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5