NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 2 JULI 1927 nis uitgespeeld cn op de puinhoopen van dit rijk verrezen ^en tweetal nieu we koninkrijken, een te Isin en een te Larsa. Isjbi-Ira stichtte te Isin een Amorie- tisclie dynastie, welker koningen zich (evenals vroeger de koningen van Ur) „koning van Soemer en Akkacl" (ql.w.z. van Zuid- en Noord-Babylonië)" noemden en zich goddelijke eer lieten bewijzen. Dit Amorietische vorstenhuis heeft gedurende drie eeuwen over de Eufraat-Tigrisvlakte gelieerseht. De voornaamste koning ervan was de be kende Chammoerapi (21232081), dezelfde als de in Gen. 14 1 genoemde Amrafel, de koning van Sinear, en al- zoo een tijdgenoot van Abrahaim. Deze Chamimoerapi dien we den Ba- bylonischen Karei den Groote zouden kunnen noemen, was de grondvester van de -eenheid des rijks, de man on der wiens regeering een geregelde toe stand in het rijk geschapen werd en die de wetten en gebruiken te boek stelde: het in 1901/'2 te Soesa weerge vonden wetboek van Chammoerapi. Dank zij dezen koning &ing Babylo- nië een tijdperk van grooten bloei te gemoet. UIT ONZE INDIEN. DE INDISCHE NACHT. Een Indischen nacht in een pasang- rahan, ergens op de Westkust van Su matra, vond de Locomotief in een Duitsch blad beschreven: het is geen nacht zooals bij ons, stil, den sluimer toegenegen. Als de echo van het zwoele laagland begint het gezoem der insecten^ en kevers, groot als een kindervuist, tik ken tegen de dunne muren van de hutten of verscheuren het gaas voor de kleine vensters en vallen plomp op tafel. Het zijn zwarte en blauwe en groenschemerige kevers met lange scharen, en het knistert luid, wanneer ze haastig over een krant loopen. De Maleier neemt ze zoo maar in de hand en slingert ze in dezen raadselachti- gen, zwarten diepen nacht, in de voch tige, vreemde lucht van het tropisch landschap. Maar in het volgend oogen- blik is een nachtvlinder daar, zoo groot als mijn hand. Hij stort zich op het glas van de lamp en werpt het om. Dan ligt hij met trillende vleugels op tafel. Hij is heelemaal blauw en draagt de groene strepen van een helder maanlicht. Daar gaat de deur open en een naakte man, met een witten sarong doek omgord, staat in de hut en biedt matten aan. Met hem'komt een wolk van inseGten de hut binnen, welke de twee Maleiers duchtig aan het werk zet. „Dat is Midan, de mattenvlechter", zegt de Chineesche kok en hij geeft hem rijst". „Regen", meent de donkerbruine koopman, en hij opent zijn linkerhand, waarin hij een kever verborgen hield. Hij wijst op de vensters en de twee Maleiers hangen de matten voor de luiken. Nauwelijks was de handelaar weg, of daar stroomde de regen in den nacht. Niet druppelsgewijs, maar het ruischte als een waterval, over 't dak van de hut bruiste het water, het zong den geheelen nacht door. Dat is de nacht in de tropen. Wan neer de regen zwakker wordt en zacht over de muren voorbijzingt, dan hoo- ren wij het geluid van de insectenwe reld. Het leven rust hier nimmer. Al tijd is een ander daar, een nieuw. Be neden klinkt de roep van den tijger, en in de nachten hoort men 't trom petten der olifanten, het gekrijsch der grijze apen, een rustelooze koorzang." AARDSCHOKKEN. Aardschokken zijn gevoeld te Pa- dang, Padang-Pandjang en Fort de Koek. CHINEEZEN IN OPSTAND. Op een eiland bij Riouw zijn Chinee- zen, die werkzaam waren bij de proef- tinwinning, in opstand gekomen. Van te voren hadden zij wapenen gesmeed. Zij bedreigden den controleur, die ver gezeld was door vier politiedienaren. Deze scholen eqhter mis, waarop zij zich terugtrokken. Later is epn briga de militairen opgetreden, die negentig personen arresteerde. Na afloop van het onderzoek zijn acht belhamels vastgehouden en naar de hoofdstad gezonden. RESIDENTSBENOEMINGEN. Benoemd is tot resident van Timor, de lieer P. F. J. Karthaus, assistent resident ter beschikking in de afdee- ling Palembang, en tot resident van Benkoelen de heer W. J. R. Zieck. as- sistfnt-resident in de afdeeling Zuid- Bali. DE JAARBEURS TE BANDOENG. De achtste jaarbeurs te Bandoeng met de E(erste) H(ygiënische) (Ten toonstelling) I(n) N(ederlandsch) I(n- dië) is onder de grootste belangstel ling van autoriteiten, particulieren en vreemdelingen geopend. Redevoerin gen werden bij de opening gehouden. Uit het Sociale Leven. DE LOONEN IN DE MIJNINDUSTRIE De vier samenwerkende mijnwer kersbonden hebben een schrijven ge zonden aan de contact-commissie voor de mijn-industrie, waarin zij zeggen, dat thans sedert 18 Maart j.l., den da tum waarop de laatste vergadering der contact-commissie plaats vond, voldoende tijd is verloopen voor de commissie der bedrijfsleiders om de voorstellen voor de ondergrondsche ar beiders en een nieuwe klachten-indee ling te bestudeeren. Zij verzoeken daarom een spoedige bijeenroeping der commissie in welke vergadering dan ook behandeld zal kunnen worden de invoering van den zes uur-dienst op Zatèrdag voor de bo- vengrondsche arbeiders. De Prot. Chr. Mijnwerkersbond be sloot in een buitengewone algemeene ledenvergadering definitief tot 't aan stellen van een tweeden vrijgestelde. Als zoodanig werd benoemd de heer N. Ploeg. DE CRISIS IN DE DIAMANTINDUSTRIE. Een B..A.telegram uit Brussel meldt het volgende: Tengevolge van de crisis, die in de diamantindustrie heerscht, en die alle transacties onmogelijk maakt, hebben de Antwerpsche diamanthandelaars aan die van Amsterdam voorgesteld, de heele productie in beide steden te blokkeeren. De Amsterdamsche diamanthande laars hebben dit voorstel in beginsel aangenomen. UIT DE TEXTIELNIJVERHEID. Na een samenspreking van den tex- tielarbeidersbond De Eendracht met den secretaris van de Twentsch-Gel- dersche fabrikantenvereniging, mr. Ten Bruggencate, heeft voornoemde arbeidersorganisatie haar ultimatum, waarbij tegen 4 Juli een werkstaking was aangekondigd bij de stoomspin nerij Twente te Almelo, ingetrokken. Thans zijn de organisaties van werk lieden uitgenoodigd tbt een conferen tie op 13 Juli te Hengelo, waar de grieven nader zullen worden bespro ken. Ook de confessioneele organisa ties zijn tot een bespreking op dien dag uitgenoodigd. UIT DE OMGEVING. RIJNSBURG Gemeenteraad. Vergadering voor den raad de?er ge meente op Vrijdagavond 7 uur. Voorzitter: de heer J. L. Bosschieter. Aanwezig alle leden, behalve de heer Kort (met kennisgeving). De voorzitter opent de vergadering met ambtsgebed en leest daarna de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Daarna doet de voorzitter mededee.- ling van de ingekomen stukken, w.o. missieven van Ged. Staten, betreffen de goedkeuring van genomen raadsbe sluiten; schrijven van de Gezond- Gewijde en Ongewijde Historie. DE AMORIETEN. Van de volken, die ten tijde van Abrahams komst in Kanaan dit land bewoonden, zijn de voornaamste de Kanaanieten en de Amorieten. Deze laatsten behooren tot de oudste bewo ners; ze zijn omstreeks 2700 v. Chr. in Kanaan binnengedrongen. De komst der Kanaanieten is van jongeren da tum. Van de Amorieten weten wij tame lijk veel, althans heel wat meer dan van de Kanaanieten. Niet slechts in het Oude Testament doch ook in de Egyptische hiëroglyphen en in de Babylonische spijkerschriftteksten is meermalen sprake van dit volk, en ook de opgravingen in Palestina hebben licht over hen verspreid. Toch zijn wij nog niet in staat (evenmin trouwens als van andere oude volken) een gere gelde geschiedenis van hen te schrij ven. In sommige perioden treden zij meer op den voorgrond dan in andere, en ook zijn ons uit het eene tijdperk meer historische documenten bewaard gebleven dan uit het andere. Reeds de Babylonische inscripties van het jaar 3000 v. Chr. weten te ver tellen van een machtig rijk in het (Westen, waartoe de Libanon behoort en dat den naam droeg van Amoer- roe. Deze naam beteekent „West- land", oandat het ten Westen van Me- sopotamië lag; de Amorieten behoor den tot de Noordwestelijke groep der Semieten. Vanwaar de Amorieten oorspronke lijk gekomen zijn weet men niet met zekerheid. De meest waarschijnlijke veronderstelling is dat hun stamland Arabië is dat terecht genoemd is „de volkerenschuur der oude wereld". Het schiereiland Arabië was de bakermat der Semieten, en van daar uit pre cies zooals het in de Middeleeuwen na de stichting van den Islam op groote schaal geschiedde trokken van tijd tot tijd groote zwermen men- schen veroverend naar de streken van Mesopotamië en Voor-Azië, terwijl zij de oorspronkelijke bewoners deels vernietigden, deels semietiseerden, zij het ook dat in de nieuw ontstane taal en cultuur nog sporen van die der vroegere bewoners te vinden waren. Een dezer volken, en zeker niet een der minst belangrijke, waren ook de Amorieten. Men beeft zelfs wel eens de geheele Babylonische cultuur van de Amorieten willen afleiden. De Ame- rikaansche geleerde Albert T. Clay heeft in zijn „Ammurru, the home of the northern Semites" (Philadelphia, 1909) de stelling verdedigd, dat de Se- mietische Babyloniërs uit Syrië en Pa lestina gekomen zijn, en dat him cul tuur een vermengingsproduct van de Amorietische of West-Semietische en van de Soemerische geweest is, wel ke laatste de oorspronkelijke in het Eufraatdal was. Deze opvating wordt evenwel niet voldoende door de feiten gesteund; in 't bijzonder pleit daarte gen het verschil in taal tusschen de bewoners van Kanaan en de Babylo niërs. De Amorieten, die gelijk we straks reeds zeiden omstreeks 2700 v. Chr. Kanaan binnengedrongen zijn, deden sindsdien herhaaldelijk pogingen om zich van de Eufraat-Tigrisvlakte mees ter te maken. Giimil-Sin, de voorlaatste koning van Ur der Chaldeën, Abrahams vader stad, die van 2389 tot 2381 v. Chr. re geerde, liet bij Sippar, ter plaatse waar de Eufraat en de Tigris elkaar het dichtst naderen, een muur bou wen, teneinde zijn gebied te bescher men tegen de invallen dr Amorieten. Het mocht evenwel niet baten; zijn zoon Ib-Sin (2380—2353 v. Chr. werd in het nauw gebracht door Isjbi-Ira, den vorst der Amorieten, die vanuit het Noorden, uit Mari, kwam aanruk ken, terwijl vanuit het Oosten de Ela- mieten onder Koetoer-Nanchoendi trachtten het juk van Ur van zich af te werpen. Ibi-Sin viel in de handen der Amorieten en werd als gevangene weggevoerd naar Mari. Daarmede was de rol van Ur in de wereldgeschiede- Leidsche Penkrassen. Amice, In enkele groote steden 'zijn de voor- besprekingen tusschen de verschillen de raadsfracties over de bezetting van de wethouderszetels reeds in vollen gang. Ook te Leiden worden reeds de voelhorens uitgestoken. De Sociaal-Democraten hebben de andere fracties reeds tot een bijeen komst uitgenoodigd. Men weet waar over het gaan zal, maar toch is niet bekend of de heeren hun vroeger ge nomen besluit, dat onlangs weer is herhaald, alleen ter tafel zullen bren gen. Mogelijk ia ook nog dat zij het, den laatsten tijd weer op den voor grond, tredende, evenredigheidsbegin sel zullen aanvaarden. Het is bekend, dat de heer van Eek, niet alleen in de Leidsche raadsfrac tie, maar ook in het Partijbestuur, steeds gestreden heeft voor het hand haven van het oppositie-standpunt. De S.D.A.P. heeft dan ook nog steeds ge weigerd een minderheidsplaats in te nemen. Maar de heer van Eek heeft ook geofferd aan den aandrang die uit de partij opkwam, om toch de kans op zeggenschap in de leiding niet geheel te laten glippen. Daarop is gekomen het besluit dat de S.D.A.P. twee wet houderszetels zal aanvaarden, mits en kele urgente punten van het S-D.-pro- gram worden gemaakt tot algemeene leiddraad van bestuur. Wanneer die eisch ingewilligd werd was >de overheersching van de soci aal-democratische denkbeelden in som mige gevallen verzekerd. Dan was er dus geen bezwaar meer op het stand punt van den heer van Eek om aan het Bestuur deel te nemen. Intusschen zouden wij dan de scheeve toestand krijgen, dat de minderheid in den Raad den toon aangaf in het Dagel. Bestuur. Omgekeerd zou het Dagel. Bestuur schier geen principieel punt in den Raad meer aangenomen kun nen krijgen. Ieder voelt dat gaat niet: Ik meen dan ook, Amice, dat het College van B. en 'W. een getrouwe af spiegeling moet zijn van de verhoudin gen in den Raad, waarhij eerder moet gestreefd naar een versterking dan naèr een verzwakking van de partij verhoudingen in den Raad. Ik bedoel daar dit mee, dat een Raad die de verhouding rechts tegen links kent, zooals op dat oogenblik Leiden, waar het staat 17 rechts tegen 16 links, eer der een College van B. en W. kan hebben waar de verhouding is 4 van de 5 dan 3 van de 5, ofschoon dat na tuurlijk ook nog bestaanbaar zou zijn. Nu is hierbij altijd nog de lastige vraag wat onze Burgemeester nu eigenlijk is. Tot lieden heeft Mr. van de Sande Bakliuijzen nog steeds of ficieel een streng neutraal standpunt ingenomen. Maar ik kan toch den me dewerker van Het Volk geen ongelijk geven als hij meent dat Z. E.A. o.a. deze week Maandag in den Raad een rede hield, die door elk oud-libéraal ware te onderschrijven. Nu weet ik wel, dat de kwestie, van een gemeen telijke huurverordening geen onder werp is, waar strenge principes aan vast zitten; tenminste niet in positie ven zin, wel in negatieven zin, n.l. ter bestrijding van de sociaal-democrati sche socialisatie-gedachte. Maar toch was het economisch betoog geheel be rekend op de liberale gedachte. Het is duidelijk, Amice, dat de Bur gemeester in het College, hoewel hij als leider boven de verschillen der partijen staat en staan moet, bij het uitbrengen van zijn stem, en ook bij de motiveering van zijn stem, geen neutraal standpunt kan innemen. Dat moet ook niet. Ik geloof dat het noo- dig is, dat ieder lid van het College precies weet wat de beginselen van zijn medeleden zijn, de Burgemeester niet uitgezonderd. Daarom, Amice, is het zoo jammer, dat wij van onzen voorzitter van Raad en Dagelijksch Bestuur nog zoo wei nig weten aan welke zijde hij zich in voorkomende gevallen schaart. Tot he den is nog geen enkele zaak in den Raad aan de orde geweest, waarin bekend werd hoe de Burgemeester er persoonlijk over dacht. Zelfs bij de on langs aan de orde geweest zijnde Be waarschoolkwestie zal ik maar zeg gen, waarbij een minderheid in het College een afwijkende meening had. hebben wij niet vernomen of die min derheid de kleinst mogelijke was. Na' tuur!ijk hebben wij, zoolang niet het tegendeel blijkt, dat aan nemen, heidscoinniissie met raming voor 1928 (het bedrag voor Rijnsburg bedraagt .1 98.29); id. rekening van ontvangst en uitgaaf over 1926 (ontv. 1837.09K», ui tg. 1745.45, saldo 9164 ?4); de laat ste wordt goedgekeurd. Door den lieer Hoge woning, tijde lijk e Katwijk a. d. Rijn, is èen adres tot den raaci gericht waarin gevraagd wordt een stukje grond aan de Kerk straat* te mogen koopen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten dit stuk grond niet te verkoopen, omdat het in de toekomst voor de getmeente van be lang kan zijn. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten voor verbreeding van de Koe straat een stukje grond aan te koopen, groot 4 k 5 M2. tegen den prijs van 4 pér M2. De geloofsbrieven van de nieuwge- kozen leden van den raad worden on derzocht door een commissie, bestaan de uit de heeren Jonker, v. Delft en v. <d. Gugten. De heer Jonker brengt rap port uit en maakt enkele opmerkingen naar aanleiding van het gedane onder zoek. Op advies der Commissie besluit de raad tot toelating van alle nieuwbe noemde leden. De bouw van een arrestantenlokaal wordt op voorstel van B. en W. opge dragen aan den laagsten inschrijver, den heer G. v. d. Vijver, voor 900. De raad maakt in verband met de in het uitbreidingsplan geprojecteerde straten en wegen gebruik van het haar ingevolge art. 30 der Woningwet toe gekende recht tot het leggen van bouw- verbod op een aantal perceelen. Het betreffende ontwerp wordt ter visie gelegd gedurende 4 weken, opdat even- tueele reclames kunnen ingediend worden. Alvorens de raad in besloten zitting gaat voor de mededeelingen inzake electrificatie, doet de voorzitter mede- rteeling, dat van het Hoofdbestuur van de Posterijen en Telegrafie nog geen antwoord is ontvangen op de vraag van het gemeentebestuur inzake de mogelijkheid van het vervallen der openstelling van het post- en telegraaf kantoor op Zondag, zulks naar aanlei ding van de vraag van den heer Jon ker in de vorige vergadering. Van de rondvraag wordt gebruik gemaakt door de heeren v. d. Gugten, die op de noodzakelijkheid van repa ratie van sommige weggedeelten de aandacht vestigt; Knijff, die een waar schuwingsbord wil geplaatst hebben aan de Lange Vaart>v. d. Vijver, die de vergunning tot wederopbouw van houten schuren in verband met het brandgevaar ter sprake brengt en overweging van een aanvullende bouwverordening daaromtrent vraagt; Kralt, die op een ondiepte in de Vliet wijst, die voor de scheepvaart belem merend werkt. Te ruim half 10 gaat de raad in be sloten zitting. BOSKOOP. Predikbeurten. Confessioneels ver- (eeniging y.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. G. Jï G. de Bel uit Sliedrecht. Woensdagmorgen geraakte al fiet sende de 9-jarige V. in de rivier de Gouwe. Door werklieden die ter plaatse aan het werk waren, kon de jongen ge red worden. 3AZERSWC o £E. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.39 uur Ds. Luuring. Gerei. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Preeklezen. Op initiatief van het gemeentebe stuur dezer gemeente zullen in de week van s Juli a.s gelden worden ingezameld ten behoeve van de getroffenen bij de stormramp op 1 Juni j.l. Daartoe zullen twee aangewezen personen met initee- kenlijst en bus een collecte houden langs de huizen. Bij de op Donderdag door B. en W gehouden aanbesteding yan een nood- slachtingsgebouw waren ingekomen 10 inschrgvingsbiljetten, waarvan een yan onwaarde. Ingeschreven werd door: G. Sepers, Hazerswoude f8640; O. Bonten- 'bal, Reeuwijk f6900; C. J. Vreeburg, Hazerswoude f6819; B. J- Timmermans Hazerswoude f6787: J. Buitenhuis, Ha* zerswoude f6634; A. van der Wiel, Hazerswoude f 65Z9J Wed. H. vanDriel Koudekerk f6385; W. Pausing, Den omdat de voorzitter, de Christelijk Historische beginselen toegedaan zijn de, toch wel niet tegen het leggen van het bewaarschoolonderwijs in particu liere handen zal zijn, en evenmin te gen het verleenen van een billijke sub sidie daarvoor. Intusschen, wfl wetei^ nog niets po sitiefs, wij moeten nog steeds op ge ruchten afgaan. Waarschijnlijk ook de Raad niet. Dat nu maakt het zoo moeilijk om, als het noodig is, een concessie te doen. Jhr. de Gijselaar stond zeer po sitief rechts en naast hem drie recht- sche Wethouders. Op zichzelf zou het mogelijk geweest zijn aan de 16 leden sterke minderheid in den Raad het twee-vijfde, inplaats van een-vijfde van het College te geven. Maar nu wordt dit moeilijk. Zelfs al zou de voorzitter zich voornemen steeds een neutraal standpunt in te nemen, men gevoelt dat zou remmend werken. Had de stad meer dan 100.000 zielen, dan zou het misschien aanbeveling verdienen om in dit geval een vijfde wethouder te benoemen. Nu kan dit niet omdat een gemeente met een zie lental tusschen 20.000 en 100.0000 slechts drie of vier wethouders kan hebben. Dat is een van de moeilijkheden, Amice, die straks zich zullen voor doen. Gelukkig intusschen dat de nieuwe raad een versterkte rechterzij de krijgt. Het evenredigheidsbeginsel dat door sommigen bepleit wordt, en dat al9 Haag f 6279; J. de Gelder, Oegstgeest f 57.5?. Bjj den heer T. Weaelenburg alhier, hebben dieven zich toegang verschaft in het kantoor, en daaruit drie schrijfma chines ontvreemd. Aangifte is gedaan bjj de politie. KATWIJK AAN DEN RIJN. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Bollee. Geref. Kerk vm 9.30 en n.m. 6 uur ■Os. Meijering. LEIDERDORP. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur Ds. H. Mondt en n.m. 6.30 uur de heer Smit uit Heemstede. OEGSTGEEST. Predikbeurten. Geref. Kerk v.m. 10 uur Ds. K. Schilder. Voorber. H. Avondmaal en Openb. Belijdenis. Nam. 5.30 uur Ds. K. Schilder. AARLANDERVEEN. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Ds. J. J. M. Klomp. Geref. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7-3° uur Ds. H. Moolhuizen. Chr. Geref. Kerk v.m. 10.30 en des avonds 7,30 uur Preeklezen. NOORDEN. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk n.m. 2.30 uur Ds. G. A. Pott van Bode graven. Geref. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Preeklezen. NIEUWVEEN. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur Ds. W. van Doorn. Geref. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Ds. J. D. Speelman. Ned. Herv. Evangelisatie v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur de heer A. P. He Jong, NIEUWKOOP. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur De. W. J. Keiler. Geref. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Preeklezen. TER AAR. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Ds. G. Enkelaar. Geref. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Ds. G. van Heiningen. ZEVENHOVEN. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10.30 uur Ds. J. R. Wolfensberger (Doopsbediening). Geref. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Dr. J. G. Ubbmk. Door den Burgemeester, den heer W. J. Bocxe is het Ëere-Voorzitterschap van He Wilhelmina-Vereen. aanvaard. Van zeer bevoegde zijde wordt ons Medegedeeld, dat den heer M. v. d. Berg, Hoofd dar Chr. School alhier, nog een jaar schoolhoofd bluft. Door den heer de B. werd z'n rij wiel tegen een landhek gezet Een der koeien nam het stalen ros op de horens en kwakte het op den grond. De bagage drager en een spatbord werden vermeEL Het had erger kunnen zijn Door den Gemeenteraad van Mij drecht is gunstig beschikt op de aan vrage van het bestuur der R. K. School a. d! Hoef, om nieuwe schoolbanken, die noodig. waren door uitbreiding .van het aantal leerlingen. Burgerlijkejitani Ondertrouwd: J. Hassing jtn. en f}. O. v. "Schepping jd. van Mudrecht. SASSENHEIM. Predikbeurten Chr. Geref. Gem. v.m. 10 uur de heer D. L. Aangeenbrug en n.m. 5. uur Preeklezen. WASSENAAR. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur Ds. Röth van Scheveningen. Nam. geen Dienst Kievitskerk v.m. 10 uur A. Donszel- mann Jr., Oand. te Amsterdam. Gerei Kerk v.m. 10 en n.m. 5, uur Da. v. d. Heydan. WOUBRUGGE. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur H. Avondmaal en 's avonds 7.30 uur Dankzegging. Ds. Kijne. Gerei Kerk v.m. 10 en 's avonds z.30 uur Ds. Nauta. vanzelf in den Raad tot uiting komt, is voor een vruchtbaren arbeid in het Dagel. Bestuur niet te aanvaarden. De tijd zou dan verdaan worden aan dis cussies zonder dat men tot zakendoen kwam. Zelfs in het uitbrengen van prae-advies aan den Raad zou dan de groote moeilijkheid ontstaan, dat geen belijnd voorstel ter tafel kon ko men. Dan toch zou noodig zijn dat elk der meeningen tot uiting kwam, om dat dit in het stelsel past. Kent men daarentegen aan de meerderheid een sterk overwicht toe, zoodat wel de minderheid recht van uiting heeft, maar niet de daarsteiling van het ad vies beinvloeden kan, dan staat het advies veel hechter. Natuurlijk mag dat nooit uitloopen op het miskennen van de minderheid. Reeds de aanwezigheid van de min derheid zal dit in zekeren zin belet- ten, maar noodig is ook, dat opzette lijk met die minderheid gerekend zal worden. Ik heb met genoegen vernomen. Amice, dat ook de Kiesvereeniging de ze zaak eens zal bespreken en dat daarbij onze tegenwoordige en toe komstige raadsfractie zal tegenwoor dig zijn.. Dat lijkt mij een goede ge dachte mits men het houdt in deze lijn dat er alleen besproken wordt, beslo ten kan daar niets, dat staat geheel ter beoordeeling van onze raadsleden Band aan de kiezers was ook Groen wensch. VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6