Dit nummer betaal uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 8s,e JAARGANG VRIJDAG 1 JULI 1927 NUMMER 2167 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden ei buiten Leiden waar agenta gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week I 0.19 Franco per pos per kwartaal i 2.90 V Een historische dag. Zoor terecht Tordt de aankomst van de F Vila te Btavia als een moment van groote walrde beschouwd. Wij Nederlaiiers blijven in ons eigen land sods zoo uiterlijk onaan doenlijk bij gróte nationale gebeurte nissen! Nietteuin leeft er een jubel toon in het dierst van ons hart, als wij zonen van onzm stam dingen zien volbrengen wgtr de wereld versteld van staat. Men moet inliet buitenland, de Ne- derlandsche kdonie, in een van de ge bieden welke overgevlogen zijn, hoo- ren om die mtionale trots te verne men; of het hstorisch moment heb ben meegemadvt, dat op het vliegveld te Tjililitan bj Batavia de vliegers worden verwekomd. Nog zien wij daar in de verzengende hitte van de tropemmiudag-con mannen en vrou wen met tranei v. aandoening toen in 1924 de eerste F VII in zicht kwam. Nauwelijks ken men Excellentie Foch de officieele Qitvangst-rede laten uit spreken, en stormde toen in massa op de helden Vai der Hoop, Van Weer den Poelmanen Van der Broeke af, om hen te hulkgen. Wie toen aan den avond van den dag de huldiging in de zaal van den üerentuin heeft meege maakt, vergeet dit nooit meer. Nu is het niet anders. Al is het ka rakter van dt:e vlucht anders, de waarde is ever, groot, zoo niet nog grooter dan de vlucht van Van der Hoop in 1924. 'leeft God bijzondere tegenspoeden as in 1924 geweerd, ook de technische ierbetering van het toe stel en de organisatie van de vlucht zijn beter dan in 1924. In 1924 werden besteed 55 dagtn, waarvan 29 dagen te Philippopel, zocdat de eigenlijke vlucht toen 26 dagen vorderde, verdeeld in 20 etappes, echter afgelegd in 19 vlieg dagen. Nu is dezelfile afstand van 15.195 K.M. afgelegd ;n 16 dagen waarvan 13 vliegdagen. De gemiddelde per dag af gelegde afstand was nu 1163 K.M. te- gen 799 K.M. in 1924. Déze afstand- vlucht gaf het tot heden bereikte bes te gemiddelde van alle groote-af- standsvluchten Wij mogen dankbaar zijn dat God aan ons kleine land, aan ons Volk, de eer doet te bejirt vallen, dat wij de beste luchtvaartdienst bezitten, dat onze Fokker-vliegtuigen als de be trouwbaarste bekend staan. Is het niet opmerkelijk dat Woensdag over de geheele wereld Fokkervliegtuigen in de lucht waren voor groote tochten. Een van San Francisco naar Honoloe- loe. Een van Nsw-York naar Europa. De derde de F Vila op zijn voorlaatste dagreis naar Batavia. Voor dat alles past ons ootmoedige dank. God toonl ons als natie Zijn ont ferming daarin. Nog pas mochten wij in de radio-telefonie van den Philips- zender zoo'n enorm succes boeken, thans is het de zoo prachtig geslaagde eerste passagiersvlucht naar Indië. Nederland beleeft weer groote natio nale gebeurtenissen. Le at ons daarvoor dankbaar zijn aan Hem die hut ons gaf, zooals onze vrone Calvinistische vaderen ons leerden. Laat ons de historische tradi tie bewaren als groote historische ge beurtenissen ons deel zijnl V Baarlijke onzin. Een jong Fransch journalist, Geor ges le Févre, bezocht onlangs voor heel kort Java en Sumatra. Op elk dezer eilanden verbleef hij slechts enkele dagen en zag niet meer dan uit een spoortrein of auto is waar te nemen. Toch schreef hij de baarlijkste onzin in de Fransche bladen. Ziehier een paar citaten: „Sumatra is een vreemd land een land, „waar de tennis- en de golf banen nog wel eens bezoek krijgen van een verdwaalden tijger, waar de rozengeur zich vermengt met de zwaveldampen van de naburige vul kanen en waar de laatste kanniba len zij aan zij leven met de eerste communisten". De beschaving is nog niet verder doorgedrongen dan de kuststreek en reikt slechts tot aan den zoom „van de reusachtige, maagdelijke wouden, waar het ge blaf der roode apen wordt gehoord en waar zich behalve horden kanni balen ook nog Atjehers, die koppen snellers zijn, schuil houden". „De zending is er zeer actief, maar de resultaten zijn niet altijd bemoe digend, want.Na de kleine Ba takkers voor het Christendom te hebben gewonnen, na aan de jon gens een broek en een paar bretels, aan de meisjes een katoenen rokje te hebben verstrekt, na het zoover gebracht te hebben, dat de jeugd „Guten Tag" briilt en voor een dub- BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 beitje een psalm zingt, hebben de katholieke en protestantsche zen de-" lingen het, ondoorgrondelijke wil len peilen en het oerwoud bekeeren. Maar de zendelingen die het Toba- meer overstaken om hun ongecivili- seerden broeders het Evangelie te brengen, keerden nimmer terug, en de eenige Bataksche priester, die na zijn plechtige wijding evenals de anderen werd uitgezonden, werd evenals de anderen opgepeuzeld. Al dus bleef het oerwoud maagdelijk". „Het zou me .niet verwon leren, in dien er ergens op het eiland Suma- tra een stam menscheneters werd gevonden, die de leer van Moskou aankleven. En de Atjehers die de Hollandsche soldaten met pijlen be stoken, hebben ongetwijfeld van het zelfbestemimingsrectot der volken ge hoord, ofschoon ze op vrij gulzige manier over de anderen beschikken" „Wat de Batakkers aangaat, die emancipeeren en assimileeren zich snel. Te snel zelfs. „Sommige droo- men reeds van een auto. Aldus heb ben ze een vage notie van de verdee ling der goederen en vermoeden ze wat de dictatuur van het proleta riaat kan zijn. Vermoeden? Neen. Ze eischen hun deel van den rijkdom op. Deze ontwikkelde wezens zijn in deze streek misschien de zekerste instrumenten van liet internationaal bolsjewisme. Zij zijn in bet oerwoud geboren 't Is maar goed dat de man geen goed bewapenden Atjeher is tegenge komen. Maar de man heeft de cultures rond het Tobameer en aan Sumatra's Oost kust dan toch wonder slecht waarge nomen, of heeft hij misschien in angst gezeten voor hetzelfde lot als van den priester waarvan hij spreekt? De man heeft-geen enkel ziekenhuis bezocht anders "zou hij kennis gemaakt hebben met die wonder handige, zach te, bataksche verplegers, die iets be ters leerden dan anderen oppeuzelen. En dan de wilden die het Moskou- seke Communisme zijn toegedaan. Wat een kennis I Zulke lummels kunnen ze in Indië missen! Maar de Franschen zijn ook geen Hollanders als „kolonisten". STADSNIEUWS. OPHAALDIENST BELASTINGEN. Men schrijft ons: Het is wellicht niet ondienstig, dat nog eens de' aandacht wordt geves tigd op den ophaaldienst, te meer waar nog voortdurend blijkt, dat velen niet bekend zijn met het bestaan van dien dienst, laat staan van de daar voor geldende bepalingen. De ophaaldienst is wel opgericht door den Leidschen Bestuurdersbond,' den Neutralen Bestuurdersbond te Lei den en den Ned. R.K. Volksbond afd. Leiden, doch deze vormt een geheel zelfstandig lichaam, dat ten doel heeft eiken belastingplichtige in de gelegen heid te stellen op gemakkelijke wijze zijne aanslagen in de inkomstenbelas ting en in de personeele belasting, ver schuldigd ten ontvangkantore Leiden le kantoor te voldoen. Iedereen wel of niet tot een orga nisatie behoorende kan zich dus aanmelden. De administratie van den ophaal dienst sluit zich aan hij die van den belastingdienst. In de plaatselijke bladen van 17 Maart 1927 zijn de bepalingen, betref fende den ophaaldienst vermeld en zijn ook enkele voorbeelden in zake de betaling uitgewerkt. Voor diegenen, welke bedoelde bladen niet meer ter beschikking hebben, worden de belang rijkste punten hierna opgenomen. Op de kwitanties, welke wekelijks worden aangeboden, zijn afzonderlijk vermeld de vroegere belastingschuld (alle belasting die 1 Mei betaald had moeten zijn) en de nieuwe belasting schuld, deze laatste gesplitst in in komstenbelasting en in personeele be lasting. In een tabel zijn de termij nen van betaling opgenomen en deze termijnen zijn zoodanig gekozen, dat gelijktijdig zoowel oude als nieuwe belastingschuld wordt betaald. De aangeslotenen kunnen op de ge wone wijze bezwaar- en verzoekschrif ten betreffende hunne aanslagen in dienen. Van het totaal bedrag der hun verleende verminderingen of ontheffin gen behoeven zij geen mededeeling te doen aan den ophaaldienst; daarvoor zorgt de belastingadministratie. De voordéelen van aansluiting bij den ophaaldienst zijn, dat de gewone middelen van vervolging niet worden toegepast en dat de oude belasting schuld in een groot aantal termijnen kan worden aangezuiverd. De aangeslotenen hebben derhalve geen vervolgingskosten te betalen. Ook zullen ten aanzien van door hen ver schuldigde belasting- geen loonvorde- ringen meer worden uitgevaardigd. De incassokosten, bedragende 0.05 per kwitantie worden wekelijks met de belasting ingevorderd. Op 25 April 1927 èijn de eerste kwi tanties aan een klein aantal personen aangeboden, terwijlf het aantal aange slotenen thans 888 bedraagt. Ten ont vangkantore Leiden le kantoor, heeft de ophaaldienst 'ovevgestort in Mei 2898.47 en in Juni 5001.42. Het bestuur is over dit resultaat en den gestadigen voortuitgang zeer te vreden. Maar het is er ook van over- tuigdt dat het aantal belastingplichti gen in Leiden, dat zich nog niet heeft aangesloten en bij aansluiting toch zeer gebaat zou zijn, nog belangrijk meer is. Aan laatst bedoelden zou het bestuur in overweging willen geven: sluit u spoedig aan bij den ophaal dienst en wacht niet totdat gij door de vervolging voor de belastingen in moeilijkheden geraakt. De tijd van aanmelding is juist nu zoo geschikt, omdat over een paar maanden de aan slagbiljetten voor de inkomstenbelas ting over 19271928 zullen worden uit gereikt en deze belasting dan van het begin af volgens de vastgestelde rege ling zou kunnen worden betaald. Inlichtingen zijn in te winnen en aanmelding kan geschieden: Heeren gracht 32, Steenstraat 35 (adres J. G. Valkenburgh) en Steenschuur 15. TENTOONSTELLING VOOR VOEDING EN MELKHYGIëNE. De Opening. Hedenmorgen werd de tentoonstel ling voor- Voeding en Melkhygiëne in de Stadsgehoorzaal geopend. Bij deze opening merkten we op de heeren: prof. dr. A. Reammelts en dr. K. H. v. Gelder, dr. M. Horst, dr. Boon- ackèr, dr. Stuurman, dir. van het Openbaar Slachthuis; de gemeente- se cretaris, mr. dr. C. E. van Strijen; en de heer Maas, directeur van het Ac. Ziekenhuis. Ook eenige afgevaardig den van Vrouwenvereenigingen waren aanwezig. Nadat de penningmeester van het Dagelijksch Bestuur, de heer E. Tosi Facino, een kort welkomstwoord ge sproken had, deelde hij mede ,dat de burgemeester, Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, bericht van verhindering had gezonden. Dr. I. H. J. Vos, wethouder van Open bare Gezondheid te Amsterdam, lid van d-e permanente tentoonstellings commissie van Advies en Controle, sprak daarna het openingswoord en begon met te zeggen dat Nederland bij verschillende landen nog verre achter staat wat betreft de hygiëne van de voedingsmiddelen en dat nog zeer veel gedaan moet worden tot verheldering van het inzicht bij het publiek. En door deze verheldering moet het zoo ver komen, dat een strooming ontstaat die doordringt tot de Overheid. Er zijn twee factoren waardoor invloed kan worden uitgeoefend, n.l. het econo misch belang en de drang die door het publiek wordt uitgeoefend. Langen tijd heeft een chaos bestaan op dit ge bied ook -.n Nederland, die het aan belanghebbenden onmogelijk heeft ge maakt den weg te vinden. De tijd thans is bij uitstek gunstig. Het is bij zonder meegevallen, dat allerwege werkelijke belangstelling bestaat voor deze zaak. Men kan niet meer volhou den dat er op het platteland niet zou bestaan een strooming oun tot verbe tering te komen. Tot verbetering van het inzicht van het publiek is ook deze tentoonstelling georganiseerd. Spr. hoopt dat van deze tentoonstelling zal uitgaan een propaganda dat men lang zamerhand zal komen tot zoodanige strooming dat ook pressie zal worden uitgeoefend op het Centraal Bestuur. Een zaak als hier moet geschraagd worden door de Overheid. Aan het be tere product moet een voorsprong ge geven worden. Spr. eindigt met uit te spreken de wensch dat de tentoonstelling in alle opzichten zal slagen. De heer Tosi Facino verklaarde de tentoonstelling voor geopend. De Tentoonstelling. De Tentoonstelling maakt een goe den indruk. Al kori ze op verschillen de plaatsen eenigszins breeder opge zet, het gehalte van deze tentoonstel ling is toch zeer goed. Een 34-tal stands in het geheel zijn opgesteld op verschillend gebied. Men treft er aan om in de volgorde van de nummers te gaan: 1. Bijenstand „Meliona", J. de Meza te Santpoort. 2. N.V. Pindamaatschappij, te Hilver sum. 3. en 4 Firma F. van der Kloot, Melk inrichting, Diefsteeg, Leiden. 5. Kaasi-ontrolestation. Zuid-Holland en Noord-Brabant voor Volvette kaas, L. van Meerdervoort, Den Haag. 6. Firma P. H. Stark. Planciusstraat, Amsterdam. Demonstratie van het „Fruco"-apparaat voor het verwerken van eieren, slagroom, enz. 7. N.V. P. Molenaars en Co.'s Meelfa brieken, te Westzaan. Kinder meel. 8. E. Ostermann en Co., Keizersgracht 228, Amsterdam. Dr. Oetker's Bakpoeder „Backin". 9. Firma P. Straaten, Voorstraat, Delft. Nougat emz. 10. N.V. Corn Products en Co., Am- sterdam, Duryea Maizena, Kings of Custard. 11. N.V. De Leidsche Broodfabriek, Mare 1, Leiden. 12—15. Algemeen© Vereeniging „Het Groene Kruis", te Utrecht. „Voor heen en Thans". 16 en 17. N.V. Electrolux, Paleisstraat Den Haag, Koelkasten en Stof zuigers. 18—21. Algemeene Vereeniging „Het Groene Kruis". 22. Technisch Bureau „Smedenborch" Ceintuurbaan 35, Amsterdam. Demonstratie der badtoestellen „Neptunis". 23. Columbus Stoomkap Mij., Heeren gracht 56, Amsterdam. Demon stratie met de Stooaiikap „Co lumbus". 24. N.V. C. Polak Gzn., te Amsterdam en Groningen. Ranja, enz. 25. E. Ostermann en Co., Keizers gracht 228, Amsterdam. 26. Donszelmann en Co.'s Graan en Graanproducten Mij., Rotterdam 27. Leidsche Coöperatieve Melkin richting „De Landbouw", Rijns- burgersingel, Leidjn. Melkpro ducten. 28. L. A. Verhoeff Jr., Zuidwal, Den Haag. Gedroogde Limonades in pakjes, enz. 29. S. J. JuiTiaanse, Wijnstraat, Rot terdam. Comestibles (Meelprae- paraten), enz. 30. Metaalwarenfabriek L. Dikema en Co., N. Z. Voorburgwal, A'dam. Machines voor de Zuivelindus trie, ênz. 31. Firma C. Gokkes Jr., L. v. Meerder voort, Den Haag. Youma-brood. 32. Import Cie. der „Maaus" melk machines, Houtmankade 72, Amsterdam. 33. J. J. Perquin en Francken, Metaal warenfabriek, Den Haag. 34. Stedelijke Fabrieken v. Gas en Electriciteit van Leiden. Hygië nische Gas- en electriciteitstoe- stellen. We vestigen speciaal de aandacht op de stand van „De Landbouw". In deze stand is het hoofdmotief het pu bliek op te wekken tot het gebruiken van meer melk. Aangegeven wordt 't melkverbruik in Nederland vergele ken bij dat van andere landen en te vens de voedingswaarde van melk te genover verschillende andere voe dingsmiddelen. Het hoofdmotief van de stand van de Leidsche Broodfabriek is: Eet meer brood. Het is een mooie stand die on middellijk tot koopen uitlokt door de vele lekkernijen, die tentoongesteld zijn. Verder is er de stand van de Fa. F. v. d. Kloot, alhier. De groote attractie daarbij is een demonstratie van de vervaardiging van choco-ijs, een bij zonder fijn product. De Fa. van der Kloot heeft een schitterende organisa tie om de melk die zij verhandelt te controleeren en men kan er van verze kerd zijn nooit iets minderwaardigs bij haar te koopen. Het is thans aan het publiek om de tentoonstelling in de Stadsgehoorzaal te bezichtigen!. Het kan er bijzonder veel leeren en we dringen er dan ook met ernst op aan, dat ieder, die in de gelegenheid is, deze expositie bezoekt opdat men een heter inzicht krijge in Verschillende dingen op hygiënisch ge bied. Morgen komen we nader op deze tentoonstelling terug. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. Hedenmiddag drie uur is geopend het geheel nieuw gebouwde filiaal van den heer W. J. H. Warnecke aan den Stationsweg, tegenover de bestaande winkel. Deze bestaande winkel was hoofdzakelijk voor dames mode-arti kelen en daarom heeft de heer War necke de gelegenheid die zich bood aangegrepen om ook op het gebied van heeren mode-artikelen een zaak te openen. De -winkel is zeer modern ingericht. De beide etalages aan weerskanten van de deur zijn smaakvol ingericht en lokken tot koopen van de moderne sokken, dassen, overhemden en ande re mode-artikelen. Ook van binnen ziet het er chique uit. De winkelbe timmering is van mahoniehout, uitge voerd door de fa. Hoogeveen en ArnoJ- dus. De stoffeering is van den heer v. d. Klugt en het schilderwerk van den heer Engels, evenals de mooie lichtreclame in den gevel. De firma ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertenties per regel 221/* cent Ingezonden Me de deelingen, dubbel tariei Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. Nadere bijzonderheden over de Am sterdam—Batavia-vlucht. Ernstig motorongeluk te Vlagtwedde, Buitenland. Noodlanding van Byrd op de zee bij de Fransche kust. De drie mogendheden-conferentie heeft een kleine vordering gemaakt. Successen der Zuidelijken in China. De Pruisische Landdag neemt een motie aan tegen de reclame, die de Duitsche spoorwegen voor fruit- en groenten uit Nederland maken. Warnecke is steeds specialiteite ge weest in den verkoop van kousen en sokken e.d. en zoo heeft ze thans ook weer een ruime keuze in Engelsche sportkousen en pullovers. We wenschen den heer Warnecke veel succes met deze nieuwe zaak. WEDSTRIJD AFGELAST. De competitiewedstrijd van De Zijl tegen Juliana, die morgen zou gehou den worden, gaat niet door wegens ongeoefendheid van Juliana. TREINVERTRAGIN G. De trein die vanmorgen 8 uur uit Den Haag naar Amsterdam vertrok, moest even voorbij Voorschoten stop pen wegens een defect aan de machi ne. Hierdoor had zoowel deze trein als de daarop volgende electrische, die 8.10 uit Den Haag vertrekt, ongeveer 20 minuten vertraging. LEIDSCHE BOUWMAATSCHAPPIJ. In de gisteren alhier gehouden jaar- lijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Leidsche Bouw maatschappij zijn de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd en is het dividend over het afgeloopen boekjaar bepaald op 9K (v. j. 10) pet. De heer A. Couvée P.Jzn. werd als commissaris herkozen. R.K. BEWAARSCHOOL. De besturen der R.K. parochiale jon gens- en meisjesscholen hier ter stede hebben aan den Haagweg, in de nabij heid van het klooster en de kerk der Eerw. Paters Franciscanen, aange kocht een perceel grond en een huis met tuin, terwijl onderhandeld wordt over aankoop van een stuk grond van de gemeente. Het ligt in de bedoeling een gedeelte hiervan in den loop van het volgend jaar te bestemmen voor bewaarschool. Verder heeft deze aan koop ten doel om later, als de nood zakelijkheid daar is, grond te hebben voor den bouw van een jongens- en een meisjesschool. VERDUISTERING. Proces-verbaal is opgemaakt tegen C. J. F., bestuurslid eener syndicalis tische vaktorganisatie, die verdacht wordt een bedrag van ƒ184,80 te heb ben verduisterd. Hij gaf n.l. ten on rechte leden als werkloos op en heeft aldus de werkloozenkas van zijn bond opgelicht. OPLICHTING. Bij den rijwielhandelaar M. H. in de 3 Octoberstraat vervoegde zich Woens dag een onbekend persoon, die voor gaf werkzaam te zijn bij de Rijkstele foon en vroeg of hij niet voor 6 weken in den kost kon komen, omdat hij ge durende dien tijd hier ter stede werk zaamheden moest verrichten. Men kwam overeen, dat hij een kostgeld' van ƒ2.50 per dag zou betalen, waar voor hij eiken dag een bon zou afge ven, betaalbaar door den Directeur der Rijkstelefoon. Hij zou meteen maar blijven, doch nadat hij gemid dagmaald had, verliet hij om 3 uur 's middags het huis en kwam niet meer terug. Wel kwam een knechtje van den kapper in de buurt om ƒ0.50 in ontvangst te nemen, omdat „mijnheer" zich had laten knippen en scheren, maar „toevallig" zijn portemonnaie niet bij zich had. De politie stelt een onderzoek naar dit heerschap in. ZILVEREN JUBILEUM. Morgen 2 Juli zal de heer A. J. Hoorn, monteur bij de firma E. Voc- king, den dag herdenken, dat hij voor 25 jaar bij genoemde firma in dienst trad. JUBILEUM. De heer H. Vink, commies ter secre tarie van het Hoogheemraadschap Rijnland alhier herdacht heden den dag, waarop hij voor 25 jaar als amb tenaar in fuctie trad. De jubilaris werd nam ene de amb-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1