WAT DE BLADEN ZEGGEN. "kerk en scho ql. feuilleton. Niets menschelljks vreemd NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 30 JUNI 1927 TWEEDE BLAD. Vrije mededinging. Hoe wonderlijk schoon liet beginsel van vrije mededinging is, schrijft De Maasbode in een beschouwing over dc radio-distributie, wordt in de ouder- wetsche economie met aandoenlijke termen bepleit. Alleen als ieder vrij is mee te doen in het aanbieden van zijn waren op de markt, zal het publiek niet te hoo- gen prijs betalen voor hetgeen het ontvangt, of, voor het geld, dat het uitgeeft, goede waar krijgen. Denk u een fabrikant, die uitslui tend een bepaald artikel fabriceerde; hij zou aan de bekoring niet kunnen weerstaan om boven den kostprijs een onbehoorlijke winstmarge te nemen. Staan er echter anderen op de loer, om als die winst hoog wordt, óók te gaan fabriceeren, dan zullen deze laat- sten door hun mededinging den prijs laag houden en het publiek dienen. Wat zou de man, die het monopolie had, rustig inslapen. Hij zou zich niet afpijnigen om het beste te bieden, om de productie-mid delen steeds te verbeteren. Vooruit gang zou er niet wezen. Alleen cle concurrentie brengt ook voortdurende vooruitgang. Op handelsgebied zijn dit schoone beginselen, mits met een open oog op de werkelijkheid toegepast. In de liberale en in de neutrale pers vindt men altijd nog de vrije concur rentie verafgood. Doch ook op ander gebied kan de vrije concurrentie goede diensten ver richten. Op het terrein van het onderwijs kan een edele wedstrijd groote welda den doen aan de opvoeding en vor ming der jeugd. Evenzeer is op het gebied van de ra dio een edele mededinging bestaan baar. Zou het publiek er bij gebaat zijn, indien één groep, één vereeniging, of zelfs één, door enkele personen slechts geleide, stichting 't monopolie kreeg? Of is de toestand niet veel meer gewenscht. dat in eerlijke concurren tie verschillende vereenigingen trach ten aan het Nederlandsche aether- auditorium het beste voor te zetten? Dan blijft men aan allen kant wak ker; nieuwe technische mogelijkheden worden beproefd, nieuwe behoeften der luisteraars opgespoord en bevre digd, steeds weer perfecties bedacht in het aetherasch zich uitleven van wat de verschillende groepen als meest-eigen bezitten. Dat noemen wij leven; dat noemen wij een frisschen toestand. En een goede regeling, welke die vrije mededinging in de juiste hanen houdt, bezorgt ons door de samenwer king van al die krachten een echten nationalen omroep. Velen willen echter die vrijheid niet, zij wenschen den Katholieken Radio Omroep een smadelijken dood toe. Doen wij alles, wat in ons vermogen ligt, den K. R. O. springlevend en kern gezond te houden? En wij voor onzen dhr. Radio Om roep, voegen wij er aan toe. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Hoorn, If. N. IJs- brandi te Heerenveen. Te Birdaard, A. Steenbeek te Dorkwerd. Te Wil lige Langerak, C. van der Wal, te Rijn- saterwoude. Te Denekamp, J. Hof- ker, te 's-Heerenhoek. Aangenomen: Naar 's-Graven- zande, G. Elringa te Rinsumageest. Bedankt: Voor Hengelo (G.) (als hulpprediker)., R. C. G. Troelstra, cand. te 's-Gravenliage. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: Te 's-Gravenmoer, S. J. P. Goossens, cand. te Amersfoort. Bedankt: Voor Paesens en.Tzum, G. H. de Jonge, te Lutjegast. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Maarssen, J. L. de Vries, te Rijnsburg. GEREF. GEM. Beroepen: Te Aagfekerke), J. Overduin, te Werkendam. Te Grand Rapids (U.S.A.), M. Hofman, te Krab- bendijke. Bedankt: Voor Genemuiden, M. Hofman, te Krabbendijke. BAPTISTEN GEM. Drietal: Te Groningen, A. Baren- dregt, te Harlingen; J. Louw, te 2e Ex- loermond, en J. Weenink, te Stadska naal. BEVESTIGING, INTREDE EN AFSCHEID. Zondagmorgen had in de Ned. Herv. Kerk te Serooskerke de bevestiging plaats van Ds. F. H. Kuipers. Als be vestiger trad op Ds. K. Straatsma, van Zandvoort, die tot tekst had gekozen Matth. 13 3. Aan de handoplegging werd deelge nomen door Ds.' Straatsma en Ds. Nee- lemans van Eikerzee, waarbij de ge meente haar nieuwen predikant toe zong Ps. 134 3. Zondagmiddag deed Ds. Kuipers te Kerkwerve zijn intrede. Ds. K. had tot tekst gekozen Ps. 121 1 en 2. Na af loop van de predikatie werd de nieu we leeraar toegesproken door den pre sident-kerkvoogd, den burgemeester, Ds. van Griethuizen, een zijner kring vrienden, zijn vader en Ds. Neelemans, op wiens verzoek hem, staande werd toegezongen het laatste vers van Ps. 121. DE PROCEDURE Ds. VERMEER. In de procedure der Geref. Kerk van Nijemirdum c.a. tegen Ds. S. P. Ver meer zijn de pleidooien der Arrondis- sements-rechtbank te Leeuwarden be paald op Vrijdag 9 September a.s., des namiddags te half twee uur. PEREMPTOIR EXAMEN. De classis Leeuwarden der Geref. Kerken heeft gisteren na Peremptoir examen toegelaten tot den Dienst des Woords en der Sacramenten den heer S. Wouters, candidaat te Exmorra, be roepen predikant te Dronrijp. De heer Wouters hoopt 17 Juli e.k. des namiddags zijn intrede te Dronrijp te doen. na des morgens tot zijn dienst werk te zijn ingeleid door Ds. J. H. Lammertsma, van Appingedam. TEGEN WERELDGELIJKVORMIG- HEID. De Particuliere Synode der Chr. Geref. Kerk van het midden heeft naar aanleiding van een instructie van de classis Apeldoorn, om de wereldgelijk- vormighéid, zich openbarend in klee ding, haar, enz. in de kerk tegen te gaan, besloten om er hij de in 1928 te houden Generale Synode op aan te dringen, om een getuigenis te doen uit gaan tegen de wereldgelijkvormigheid zooals die zich meer en meer ook in de kerk openbaart. CENTRAAL COMITé DEPOK. Dinsdagmiddag heeft het Centraal Co mité voor liet Seminarie te Depok zijn jaarlijksche vergadering in het Bijbel- huis te Amsterdam gehouden, onder 'pre sidium van den heef A. Bierens de Haan. Door de 'penningmeesters Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman en Mr. C. F. Schoch werd de jaarrekening over 1926 ingediend, die na eenige bespreking werd vastgesteld onder dankzegging voor hst gevoerde beheer. De secretaris, Ds. Joh Rauws, zen- dingsdireetor te Oeastgeest. bracht het jaarverslag uit, dat inzonderheid handel de over de liquidatie van de onderwijs inrichting te Depok. Deze verliep vlotter dan men verwacht had, dank zij mede de hulp van den Zendingsconsul. "De beide docenten, de heeren Heertjes en Van Engelen vonden spoedig een anderen werkkring, de eerst? bij de Salembah- schcol te Weltevreden, de tweede als zendeling-leeraar te Kediri. Het bleef neg onzeker, welke bestemming aan de gebouwen te Depok zal worden gegeven. Het comité zoekt thans naar middelen om weer te beantwoorden aan het oor spronkelijk gestelde doel: de opleiding van inheeiflsch© Predikanten. Een vraag die uit Indië kwam om enkele studie beurzen in te stellen voor de Hoogera onderwijsinrichting aldaar, werd aange houden. Als bestuurslid werd herkozen Mr. C. F. Schcch te Amsterdam. CHR. NATIONAAL ZENDINGSFEEST Op den vooravond van het Zendings- feest, dat Woensdag 6 'Juli op Raaphorst gehouden wordt, wordt op spreekplaats 2 een inleidende samenkomst gehouden, pus op Dinsdag 5 Juli des avonds te half acht. Als sprekers zullen optreden: Ds. tL P. Fortgens te Voorschoten en Ds. A. A. Dönszelmann te Amsterdam. Het fanfarecorps der Ned. Zendings school te .Qegstgeest zal jjiedewerking verleenen. De toegang ié vrij voor alle belangstel lenden. Wa'nneer men de lijst der sprekers op het Zendingsfeest, 6 Juli op Raaphorst, •doorziet, bemerkt men dat dit feest met eer? „het nationale" genoemd wordt. Alle kerken en groepen zijn er verte genwoordigd. In de Zending beseft men levendig wat die alle vereenigt; en te genover de groote taak, die in de Zen ding gegeven wordt, willen zii hetgeen verdeelen kan terzij stellen. De eenheid der Christelijke kerk komt hier tot uiting De naam van den openings-redenaar Prof. Slotemaker de Bruine is algemeen bekend. Evenzco die van den leger- en vlcotpredikant Ds. Janssen. De Predikanten Dijkstra van Amster dam en Punseli© van Leiden zijn gewoon om groote scharen onder hun gehoor te veréenigen. Merkwaardig is dat verschillende spre kers korter of langen tjjd in Indië zijn werkzaam geweest en daar het Zendings werk met eigen oogen gezien hebben. Het zijn de Predikanten Aalders, Ba- vinek, Crcmmelin, Ferguson, Janssen en de Zendelingen Mevr. Hofman, Bielke, Brouwer en de Neef. Het spreekt vanzelf, dat in dezen tijd een jeugddienst mo?3t worden georgani- serd. Die staat onder leiding van de pre dikanten Ferguson en de Yey Mestdagh. Cok de heeren Ds. Bavinck en Zendeling de Neef hebben op dit gebied een gosde reputatie. Het Leger des Heils is vertegen woordigd in kolonel Brouwer, die zelf «enige jaren in China is werkzaam ge weest en van dit wondere land zal ver tellen. Van de conferenties te Boedapest en Warschau 'in verband met de evangelie prediking onder Israël komt Ds. van Nes spreken. Er is dus keus in overvloed. De dui zenden feestgangers zullen het er goed Rebben. INDISCH DETACHEMENT. De Indische militairen, die lidmaat zijn der Chr. Kerk, zullen Woensdag 6 Juli het Chr. Nationaal Zendingsfeest op het landgoed Raaphorst bijwonen. Te hun nen behoeve zal des namiddags 4 uur -op spreekplaats 1 een Maleische dienst werden gehouden, waarin de heeren J. Fortgens en C. Ferguson zullen voor gaan. Na afloop brengen zij een bezoek aan de Ned. Zendingsschool en het Zendings bureau te Oegstgeest. Gil TEN EN LEGATEN. De Diaconie der Geref. Kerk van Delft ontving door bemiddeling van Ds. K. v. Anken f 500,zijnde 5 aandeelen van f 100,dér Geref. Kerk aldaar. Door wijlen J. J. Westendorp, te Makkum, zijn de navolgende legaten besproken: f 300 aan de Geref. Kerken f200 aan de Diaconie dezer kerk. Ds. J. J. Miedema, Geref. predi kant te Groningen, mocht voor de evangelisatie onder de schippers van een onbekende f 12000 ontvangen. OVERGANGEN. De Tsjeckisch-broederlijke Evang. Kerk (zooals de vereenigde Lutli. en Geref. Gemeenten in Bobemen, Mora- vië en Silezië heeten) boekten over 1926 te zamen 5427 overgangen. Daar van kwamen er 3973 onmiddellijk uit de R.K. Kerk, de overigen voor een groot gedeelte via de Tsjecho-Slowa- kijscbe kerk of de confessie-loozen eveneens. Uitgetreden zijn in hetzelfde jaar 1443 personen, van wie er 733 confessie-loos werden, 461 tot de R.K. Kerk overgingen en 99 tot de Tsjecho- Slowakijsche Kerk. BINNENLAND. GEDEPUTEERDE STATEN. Op uitnoodiging van den voorzitter der S. D. Staienclub in Zuid' Holland, zijn. zegt de Ned., de voorzitters det1 'fracties- samengekomen, in welke sa menkomst de S. D. fractie voorstelde 'de zes zetels der Gedeputeerden ge lijkelijk te verdeelen over rechts en links, in dien zin. dat zouden worden eangewezen 2 S. D.. 1 'V. B., 1 R. K., 1 A. R. en 1 O. H. De zetelverdeeling is thans 2 R. K., 2 A. R., (waarvan de zetel van den iheer De "Wilde vacant komt) 1 C. H. en 1 S. D. De rechtsche groep heeft medege deeld. niet onder alle omstandigheden te zullen eischen, dat in de vacature- [de Wilde opnieuw door een A.-R. wordt voorzien en moet bereid zijn> (dien zetel voor den Vrijheidsbond be schikbaar te stellen. LEVERANTIE NAAR ENGELAND. Om te ontkomen aan de prijsopdrij vingsactie der Engelsche fabrikanten, heeft de gemeenteraad van Mansfield besloten 5700 yards hoogspanningska bel, welke zij voor het volgend jaar noodig heeft, in Nederland te bestel len. 1 COCAINE-ZWENDEL. De rechtbank te Breda veroordeelde! de Belgen d. B. en S., beschuldigd van frauduleus vervoeren van cocaine, beiden tot 2 jaar gevangenisstraf, con form den eisch. I DE AANBESTEDINGSKWESTIE. Naar de N. R. C. verneemt, hebben Ged. Staten van Zuid-Holland zich, naar aanleiding van de aanbestedings- kwestie betreffende de Koninginne- brug tot B. en W. van Rotterdam ge wend. Gedeputeerden stellen zich na melijk op het standpunt, dat hun goed keuring wettelijk vereischt is, omdat de aanbesteding door de gunning aan' Werkspoor, geen openbare aanbeste ding meer zou zijn, doch een onder- handsche, terwijl door het aandeel van Werkspoor in net door Minister Kan toegezegde subsidie de gemeente een schenking zou aanvaarden, waarop volgens de gemeentewet eveneens de goedkeuring"ran Ged. gevorderd wordt VERVULLING VAN TWEE RECHTERSPLAATSEN. De alphabetische aanbevelingslijsten voor twee rechters-plaalsen in de rechtbank te 's-Gravenhage luiden als volgt le lijst: Mrs. J. C. van der Burcht! van Lichtenbergh, substituut-griffier bij de rechtbank te 's Gravenhage; E. \V. E. Klomp, raadsheer in het Hoog gerechtshof van Nederlandsch Indie, met verlof; H. van Wageningen, oud- advocaat en procureur te Medan. 2e lijst: Mrs. A. B. Bommezijn, rech- ter-plaatsvervanger in de rechtbank te 's Gravenhage; A. van de Koppeil Jr., substituut-griffier bij de rechtbank! •te 's Gravenhage; J. R. fhorbecke, ad vocaat en procureur en rechter-plaats- vervanger bij de rechtbank te s Gra venhage. I DE ZAAK DER PORTUGEESCHE BANKBILJETTEN. Maring, veroordeeld door het Haag- sche Hof tot twee jaar gevangenisstraf wegens opzettelijke heling in de zaak.' der Portugeescne bankbiljetten, ver toeft op het oogenblik in net buiten land. Het is echter volkomen ongegrondl om het voor te stellen, gelijk in een •deel der pers geschiedt, alsof hij voort vluchtig zou zijn. Hij heeft immers cas satie aangeteekepd. De Hooge raad zal de zaak pas in Sept. behandelen en eerst wanneer die behandeling voorbij is, zal, als de uit slag ongunstig voor Maring is, het vonnis van het hof in kracht van ge wijsde gaan. 1 Tot zoolang heeft Marang volkomen- vrijheid te gaan waarheen hij wil en mag hij niet voortvluchtig worden ge noemd. DE STORMRAMP. Het Nationaal Steuncomité Storm ramp 1927 heeft thans bij benadering de schade kunnen vaststellen, door den Cycloon veroorzaakt, n.l. voor de ver schillende provinciën te zamen 2 milii- oen 800 duizend gulden. Gebleken is, dat de tot nu toe ont- AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 30 Juni 1927. Het is reeds zoo vaak geconstateerd, dat personen uit onzen kring die mee- nen dat de partij niet Democratisch genoeg is, zoo ernstig gevaar loopen, naai* de S.D.A.P. af te zakken. Verschillende soorten Christen-De mocraten of Christen-Socialisten heb ben we al gehad en velen zijn voor goed van ons heengegaan. Een 20 jaar geleden hebben wij ook een Christen-Democraat gekend, den heer Daan van der Zee. Hij was' met Mej. van der Vlies, een leidende figuur in den Bond van Christen-Socialisten. Later ging hij naar Indië en werd na eenige jaren Gemeente-secretaris van Batavia. Een paar jaar geleden sloot hij zich aan bij de Ind. Soc. Dem. Par tij. Thans is hij van die partij hoofd bestuurslid. Op het jongste congres dézer partij, hield de heer Koek, een waardige par tijbroeder van Stenhuis, een inleiding over de vakbeweging. Ik meen dat het betoog zuiver rood op de graad was. Niet alzoo volgens, den heer v. d. Zee. Ik lees in Het Volk; „Van der Zee (Hoofdbestuur) heeft in den heer Koch den strijdbaren soc.- dem. gemist. Wij moeten de Indonesi sche vakbeweging organiseeren als wapen in den klassenstrijd." Zoo gaat bet. Eerst als Christen te gen den klassenstrijd, eerbiedigende maatschappelijke tegenstellingen, en thans paladijn van den klassenstrijd. Het christendom verloren, slochts so cialist gebleven. OBSERVATOR. vangen giften slechts voldoende zijn om een deel der kosten te dekken. Het Comité doet daarom nogmaals1 een beroep op de off en-aardigheid van) het Nederlandsche volk, ten einde in staat te worden gesteld, dien steun te verleenen, welke noodzakelijk geacht wordt. Geldelijke bijdragen kunnen worden gestort bij de Associatie-Cassa te Am sterdam (gironummer 8665) en wel. op naam van den penningmeester, den heer F. J. M. van Ogtrop. Uit het Sociale Leven. ARBEIDSBEMIDDELING. De Vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen houdt op 7 en 8 Juli haar jaarlijksche algemeene vergade ring te Deventer. Op den tweeden dag zal in bespreking komen het praead- vies over de organisatie van de ar beidsbemiddeling voor het platteland, in het bijzonder voor den land- en tuinbouw7. Over dat onderwerp zullen praeadviezen worden uitgebracht door de heeren J. Bakker, te Menaldum; Mr. H. A. M. van Haastert. te 's-Gra venhage; P. Hiemstra, te Bilthoven; A. J. Loerakker, te Haarlem; C. Pot, te Leeuwarden en dr. E. van Weideren baron Rengers te IJsbrechtum. SLAPTE. Aan 'de van Staay's Bacon Factory (exportslachterij) te Assen is het ge- heele personeel v7egens slapte in het bedrijf ontslagen. Het kantoorpersoneel is reeds de vorige maand ingekrompen. UIT DE TEXTIELNIJVERHEID. In een drukbezochte vergadering te Almelo van arbeiders der Twentsche Stoomspinnerij, waarop de Hoofdbe sturen van de „Eendracht", de Fede ratie, den Neutralen Bond en denl Federatieven Bond aanwezig waren, ia na breedvoerige discussie besloten om' zich te wenden toi den secretaris der Twentsch-Geidersche Fabrikanten-ver iceniging en hem een nadere verkla ring te A-ragen van zijn jongste schrij ven, dat in de pers is gepubliceerd en zich bereid te verklaren, om in den loop dezer week of het begin der vol gende week met de fabrikanten Veree niging te confereeren. Wil de fabrikantenvereniging dit niet, dan zullen de arbeiders Vrijdag.» avond opnieuw vergaderen en is dé staking Maandag te verwachten. Een episode uit de geschiedenis van de Christenen op het Sinaïtisch Schiereiland omstreeks het jaar 300. 11 O— „En wanneer mijne leeuwen geluk ken", zeide Polycarpus, „en Zenado- tus tevreden is met onzen steen en on zen arbeid dan zou het wel eens kun nen gebeuren, dat wij boven Syene den voorrang verwierven, en wij een deel kregen van de kolossale bestel lingen ten behoeve van de nieuwe re sidentie voor Constantijn, die thans alleen aan de steengroeven bij den waterval worden gedaan." „De verwachting van Polycarpus is niet te hoog gespannen", voegde An- tonius hierbij, „want de keizer zoekt met zekeren koorïsachtigen ijver Byzantium uit te boeiden en te ver fraaien. Aan ieder d'ie een nieuw huis bouwt, wordt jaarlijks graan geleverd, en om lieden van «onze soort, waarvan hij er nooit te veel kan hebben, tot zich te trekken belooft hij aan bouw meesters, beeldhouwers, ja zelfs aan bekwame arbeiders geheelen vrijdom van belastingen. Als wij hier de blok- ken en zuilen nauwkeurig volgens teekeningen afwerken, nemen zij niet te veel plaat? in de schepen in, en niemand zal zoo goedkoop kunnen le veren al9 wij". „En ook niet zoo goed", hernam Po lycarpus, „want gij zijt zelf een kun stenaar, vader, en kent de gesteenten beter dan iemand anders. Nooit zag ik zulk een schoon stuk graniet, zoo gelijkmatig van kleiu*, als het stuk dat gij voor den eersten leeuw hebt uitgezocht. Ik zal hem hier op de plaats zelve geheel gereed maken, en ik geloof dat hij gezien zal mogen worden, 't Is waar, mijn arbeid zal -moeilijk de proef der vergelijking kun nen doorstaan met zoovele andere edele werken uit den bloeitijd der kunst, waarmede het Caesareum is opgevuld; doch ik zal mijn best doen". „Het worden prachtige leeuwen", zeide Antonius, terwijl hij zijn broeder met trots aanzag. „In de laatste jaren heeft niemand iets tot stand gebracht dat er bij halen kan, en ik ken mijne Alexandi'ijners. Zoo het meesterwerk uit het gesteente van den heiligen berg geprezen wordt, dan wil de ge- heele wereld graniet van daar en van daar alleen hebben. Het komt er maar op aan te zorgen, dat het transport van steenen naar zee minder moeilijk en kostbaar wordt gemaakt." „Beproeven wij het dan", zeide Pe trus, die onder dit gesprek zijner zo nen zwijgend vóór hen op en neder had geloopen. „Beproeven wij het dan in vredesnaam mt den bruggebouw. Den weg zullen wij maken, wanneer de burgerij zich bereid verklaart de helft van de kosten te tlragen, anders niet. Gij moogt het wel weten: gij zijt beide flinke mannen geworden!" De jongste zoon greep zijne hand en brc.cht haar met innige hartelijkheid aan zijne lippen. Petrus liet de hand snel over 's jon- gelings bruine lokken glijden, stak daarop zijn oudsten de sterke rechter hand toe en zeide: „Wij zullen het ge tal onzer slaven moeten vermeerderen. Roep uwe moeder, Polycarpus!" Met blijden spoed gaf de aangespro kene gevolg aan deze opdracht. Zoo dra vrouw Dorothea, die met hare dochter Marthana en eenige slavin nen aan het weefgetouw zat, hem met gloeiende wangen het vrouwenverblijf zag binnenstormen, stond zij met jeug dige vlugheid op, ofschoon zij tame lijk zwaar van lichaam was, en riep Polycarpus toe: „Heeft hij uw plannen goedgekeurd?" Den bruggebouw, moeder, en alles, alles," antwoordde de jongeling. „Schooner graniet voor mijne leeuwen, dan dat vader voor mij weet uit te zoe ken, kan ik nergens vinden. Gij weet niet hoeveel genoegen mij dit doet voor Antonius I Maar met den weg zullen wij geduld moeten hebben. Hij wil terstond met u spreken". Vrouw Dorothea bracht haar zoon, die reeds haar arm had gegrepen en trachtte haar met zich mede te trek ken, door eene zachte beweging met de hand tot bedaren. Hoezeer zij ech ter in den blijmoedigen geestdrift van haren lieveling deelde, bewezen de tranen, die in bare goedige oogen opwelden. „Geduld, geduld, lk kom al", zeide zij, terwijl zij haar arm losmaakte, om haar gewaad en hare grijze haren, die in grooten overvloed en goed onder houden haar altijd nog vriendelijk en ongerimpeld gelaat omlijstten, te ordenen. „Ik. heb het u vooruit wel ge zegd. Wanneer gij uw vader verstandi ge dingen hebt voor te stellen, zal hij u hooren en uwe wenschen inwilligen, ook zonder mijne tusschenkomst. De vrouw moet zich niet met het werk der mannen bemoeien. De jeugd han teert sterke bogen en schiet dikwijls het doel voorbij. Dat zou mij fraai staan, als ik uit kinderachtige liefde voor u beproeven wilde de sirene te spelen, ten einde het wijs verstand van den stuurman van dit huis, uw vader, door honingzoete woorden te streelen! Gij lacht om zulk eene grijze sirene? Maar de liefde vergeet wat de jaren deden verloren gaan, en heeft een goed geheugen voor alles wat er eens aan vallig in ons was. De mannen hebben bovendien niet altijd als het noodig zou zijn, was in de ooren. Komt, laat ons nu naai* vader gaan!' Dorothea ging Polycarpus en hare dochter vooruit. De eerste hield zijne zuster bij de hand en vroeg haar: „Was Sirona niet bij u?" De beeldhouwer wilde geheel onver- schilllig schijnen; toch kreeg hij een kleur bij deze vraag. Marthana merkte het wel op en ant woordde met een schalksch lachje: „Zij heeft ons haar mooi gezicht laten zien; maar gewichtige bezigheden rie pen haar weg". „Sirona?" vroeg Polycarpus onge- loovig. „Wel zeker!" antwoorde Marthana met een lach. Zij moet voor de pop van de kinderen eene nieuwe jurk maken". „Waarom spot gij met hare goed heid?" vroeg Polycarpus een weinig verwijtend. ,Wat zijt gij prikkelbaar!" zeide Marthana zacht. „Sirona is zoo vrien delijk en goed als een engel. Maar gij moest haar wat minder aanzien, want zij behoort niet tot de onze. Zoo afkee- rig als ik echter ben van dien nor- schen centuro. Zij voltooide haar volzin niet, want vrouw Dorothea was aan den drem pel van het woonvertrek gekomen, en zag naar hare kinderen om. Petrus ontving zijne gade niet min der ernstig dan gewoonlijk, maar' er lag toch iets ondeugends in zijne half- geslotene oogen, toen hij vroeg: „Gij zult zeker wel weten, waarom het te doen is?" „Gijlieden zijt waaghalzen, hemelbe stormers", gaf zij hem vroolijk ten antwoord. „Als bet werk mislukt", hernam Pe trus, terwijl hij op zijne beide zonen wees, „zoo zullen zij de nadeelige ge volgen daarvan langer moeten gevoe len dan wij". „Doch het zal u gelukkenI" riep Do rothea. „Met een ouden veldheer en jonge soldaten moet men den slag winnen". CWordt var?olffd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5