DAG-AGENDA. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 30 JUNI 1927 Oegstgeest. Donderdag 30 Juni, 's av. acht uur, Rehoboth-Kapel: Verg. v. d. Kring Leiden van M. V. op G. G. Spr. Ds. K. Schilder over: „Toestand der ziel tusschen dood en eindgericht". Van 1—8 Juli, Stadsgehoorzaal: Ten toonstelling „Onze Voeding en Melk hygiëne". Geopend van 11—5H en 7K —11 uur. Vrijdag 1 Juli, 's avonds 8.uur, Stads gehoorzaal: Vertooning van de Film van den Nederlandschen Bond tot Be scherming yan Zuigelingen. Zondag 3 Juli, Vrije Evang. Gem., Middelstegracht 3: Samenkomst. Spr. Ds. Theeuwissen. Dinsdag 5 Juli, 's avonds acht uur, Stadsgehoorzaal: Lezing van Prof. Dr. E. Gorter, over: „Zuigelingenvoeding". Woensdag 6 Juli, 's avonds acht uur, Stadsgehoorzaal: Lezing van Dr. H. W. Kramer, over: „Melkhygiëne en Melkcontrole" Donderdag 7 Juli, 's avonds acht uur. Lezing van Dr. I. H. Vos over: „De Melkvoorziening van groofce Gemeen ten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Juni tot en met Zondag 3 Juli a.s. waargenomen door de apotueek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tolef. 552. den uitgenoodigd op Woensdag a.s. eens een kijkje te gaan nemen in de school, terwijl dan tevens een open bare les wordt, gegeven. Wij kunnen een ieder die belang stelt in het Vak onderwijs te Leiden, aanraden eens te gaan kijken. VOORDRACHT VOOR DEUR WAARDER. Naar wij vernemen, bestaat de voor dracht voor deurwaarder bij de Ar rondissementsrechtbank te 's-Graven- hage ter standplaats Leiden voor de vac^ P. H. van Thiel uit de heeren: P. Oostêrhout, procureursklerk ten kantore van Mr. Telders te 's-Graven- hage; J. Kramer, procureursklerk ten kantore van Mr. Wolterbeek Muller te 's-Gravenhage, en A. Baan, deurw. bij de Gem. Bel. alhier. DE ZONSVERDUISTERING. Omtrent de zonsverduistering, zoo als deze aan de Leidsche Sterren wacht is waargenomen, deelde men ons het volgende mede: Wanneer, zooals ditmaal in ons land een zonsverduistering slechts partieel is, zijn de eenige waarnemingen van wetenschappelijk belang, die gemaakt kunnen worden, waarnemingen, wel ke dienen om de positie van de maan te bepalen, wijl dit ten tijde van een eclips met veel grootere "nauwkeurig heid kan geschieden dan anders.. Met het oog hierop waren te Leiden in werking gesteld drie visueele kijkers en werd met één kijker gefotografeerd. In tegenstelling met de tot dusver overal gebezigde methoden heeft men zich te Leiden niet toegelegd op het waarnemen van de tijden van het con tact dit zijn de tijden waarop de verduistering begint en ëindigt doch is men daar te werk gegaan vol gens een methode, welke door Prof. De Sitter, directeur van de Leidsche Sterrenwacht, is ontworpen, en welke hierin bestaat, dat men van de heide horens of uiteinden van den nog on- verariderden zonsikkel op gezette tij den ;"de nauwkeurige posities optee- kent. Omtrent de eclips zelve kon worden waargenomen, dat het verloop precies klopte met de berekeningen, zooals zij vooruit waren gemaakt. Doordat, zooals reeds gezegd, te Lei den volgens een nieuwe methode is gewerkt, kunnen op dit oogenblik de tijden nog niet met volkomen nauw keurigheid worden opgegeven. Dit zal eerst over eenige dagen kunnen ge schieden, wanneer men met de reduc ties gereed is. Bij het begin van de eclips was het weer zeer helder, zoo dat het intreden van de maan goed kon worden waargenomen. Tegen het midden van de eclips echter werden de waarnemingen door wolken ver stoord. Evenwel klaarde tegen het einde van de eclips het weer op, waar door nog enkele waarnemingen kon den worden gedaan. Eenige goed geslaagde foto's zijn van de verduistering kunnen worden ge nomen. EXAMENS GYMNASIUM. (Tweede groep). Geslaagd voor B.: J. R. van Blom, G. C. Th. van Dorp, Tony Hirschig en Johanna M. Hoogen- boom. Met één candidaat wordt het exa men voortgezet. Afgewezen één vrou welijke candidaat. Na verlengd examen is van de vo rige groep nog geslaagd voor A: W. F.. Sikman. PROF. FLU NAAR WEST-INDIë. Prof. Dr. P. C. Flu. hoogleeraar in de tropische hygiëne en de parasitologie aan de Lhriversiteit alhier, zou zich in September in opdracht van de ver. „Instituut voor Tropische Genèeskun. de -RotterdamLeiden" voor den tijd van 3 maanden naar West-Indië bege ven voor wetenschappelijke onderzoe kingen en het verzamelen van mate riaal ten behoeve van het Instituut voor Tropische Geneeskunde alhier. TENTOONSTELLING VAN TIN. Gistermiddag is in het Stedelijk Mu seum „De Lakenhal" een tentoonstel ling van tin geopend. Vele officieele Radio-Programma. Wat er vanavond te booren Is. KöNIGWUSTERH., 1300 M. 5.35—6.30 Orkest. 8.20 Concert. 10.50—12.50 Muziek. LANGENBERG 468.S .\l 5.506.50 Muziek. 8.50 Concert. HILVERSUM, 1050 M. 5.306.30 Concert. 6.307.00 Landbouwlezing. 7.008.00 Voortzetting Concert. 7.45 Politieberichten. 8.10 Ned. Chr. Radio-Vereeniging. Spreker: Ds. J. C. H: ken lijk, irtJ. Ie Rotterdam. Onderwerp: „Geen be schaving, maar bekeering". Verdere medewerking van: Mevr. Greta de KnegtTer Haar, Delft, sopraan. De heer Louis de Ruij- ter, Delft, viool. De heer Jan H. de Graaf, Delft, Piano. 10.30 Persberichten. DAVENTRY, 1600 M. 6.20 Muziek. 6.40 Muziek. 7.05 Muziek. 7.35 Zang. 8.05 Zang. 8.20 Muziek. 9.55 Concert. 10.5012.20 Muziek. PARIJS (Radio-Paris), 1750 M. 5.05—5.55 Concert. 9.05 Concert. Zondagmiddag wordt gebruik ge maakt niet kunnen beantwoord wor den, voor zoover deze justitieel beleid betreft. Intusschen merken B. en W. op, dat, naar hun meening, geen con flict met de Zondagswet aanwezig is, wanneer op den Zondag des middags gedanst wordt, mits na het volkomen eindigen der middagdiensten. ONDERSCHEIDING JHR. VAN KARNEBEEK. Aan den oud-minister van Buiten- landsche Zaken, jhr. mr. dr. H. A. van Kamebeek is het Hongaarsche kruis van Verdienste der le klasse verleend; Gisteren is het eere-teeken door deii Hongaarschen zaakgelastigde von Rudnay aan den heer van Ivarnebeek in diens woning overhandigd. BUITENLAND. CANADA'S 6CSTE VERJAARDAG. Van oerwoud tot geordend land. Dezer dagen begonnen in geheel Canada de plechtigheden ter herden king van den 60-sten verjaardag van 't pact, dat in het jaar 1867 een veree- nigde politieke structuur gaf aan da verspreide Britsche koloniën in Noord Amerika. Want Canada bestond 60 jaar ge leden slechts uit een klein aantal sta ten in het Oosten. Waar thans Calgary, Edmonton en talrijke andere welvarende steden ligt gen, was toen een eindelooze uitge strektheid woeste boschgrond, bevolkt (door wilde dieren. Winnepeg, thans het centrum van •den graanhandel, bestond' toentertijd} nog slechts uit een paar ruw getim merde hutten. Vancouver bestond nogt iheelemaal niet. Het geweldige gebied tusschen de Groote Meren en den Pacific was vol komen onontgonnen. Er waren daar geen spoorwegen, geen steden, geen fabrieken, geen landbouw. De eenige vertegenwoordigers - van; het blanke ras bestonden uit eenzame woudloopers, pelsjagers, en andere ge lukzoekers, die daar met-de Indianen een armzalige ruilhandel dreven. Het pact, dat de eenheid bracht,, heeft de groote steden in het Oosten geboren doen worden en Canada om hoog gebracht tot een natie, die recht van spreken heeft in de wereld. I DE VLIEGTOCHT SAN FRANCISCO HONOLOELOE. De tocht gelukkig volbracht. Naar d.d. gisteren uit Washington gemeld werd, heeft men daar bij het bestuur van de militaire luchtvaart,, een, nog niet bevestigd', bericht ont vangen, dat het Fokkervliegtuig van luit. Maitland en luit. Hegenberger uit San Francisco te Honoloeloe is aan gekomen. Een nader bericht heeft de beves tiging gebracht. Dit bericht komt van het Wheeler- veld bij Honoloeloe op het eiland Oahoe, en luidt als volgt: „Maitland is in Honoloeloe aange komen. Hij heeft daardoor de voldoe ning de eerste te zijn, die er in is^ ge slaagd, de 2400 mijl tusschen San iFrancisco en Honoloeloe af te leggen ;inet een vliegtuig. Hij heeft er 25 uur en 43 minuten over gedaan". DE VLIEGTOCHT VAN BYRD. Het vertrek. Gelijk reeds gemeld, is gistermorgen' 5.19 uur (Amer. tijd) Byrd met z'- Fokker-vliegtuig te New Vork 01 stegen voor zijn onafgebroken naar Parijs. Volgens de verwachtingen van tb meteorologischen dienst te New ït>> zal Byrd onderweg waarschijnlijk-n.; wel mist en regen ondervinden, ma.; het is onwaarschijnlijk, dat hij zal 'go raken in g'ebieden met zeèr s.e h: weer. 1 Er scheen weinig kans t£ bestaan, dat het weer beter zou worden daii het nu was en daar Byrd geen zin had om nog onbepaalden tijd te wachten, be sloot hii. maar te vertrekken. Het Fokkertoestel de „Amerika" dat hu gebruikt yootzien van one RECLAME personen en leden van de vereeniging van belangstellenden in de Lakenhal woonden de opening bij. Nadat de-voorzitter van de commis1 sie voor de Lakenhal de heer A. L. Reimeringer, de aanwezigen verwel komd had, nam de directeur van het museum, Mr. dr. Overvoorde, het woord. Deze tentoonstelling, aldus spr., be oogt allerminst een v >lle i'p overzicht te geven van alles wat op het gebied van oud tin bijeen té brengen ware. De voorbereidingen daartoe zouden ..eer tijd ter beschikking geëischt hebben. Spreker w.enschte' slechs in ruimeren kring de aandacht te vesti gen "op de werken in dit bescheiden metaal, die een vast bestanddeel vormden in het huisgezin onzer 17e^ eeuwsche voorouders: doch die ver dreven werden door het porcelein en aardewerk in de 17e en in het bijzon der door het glaswerk in de 18e eeuw. De gemakkelijke bewerking, de goedkoopte en het glanzend aanzien van het nieuwe tin en de eenvoudige aan te brengen versiering verschaften het tin spoedig burgerrecht in alle landen. De tintechniek leidde in ver schillende streken tot gelijke bewer king, waarnaast ook oude vormen dik wijls bij de opeenvolgende geslachten van tinnegieters in gebruik bleven Ook het siertin, dat niet tot dagelijks gebruik was bestemd, was hier niet onbekend, al vond het vervaardigen van het zoogenaamd edeltin hier geen of weinig toepassing. Het procédé was eenvoudig, hetgeen spr. nader uit voerig uiteenzette. Spr. bracht in het bijzonder dank aan de bereidwilligheid, waarmede de heeren Mr. H. C. Gallois en A. J. G. Verster te 's-Gravenhage en ir. R. M Vetter te Amsterdam het tin ter be schikking hebben gesteld. Het Frans Hals-museum stelde de eenige be staande plaat met tinmerken ter be schikking, de heer Meeuws enkele oude tinvormen, het gemeentearchief enkele verordeningen op de Leidsche tinnegieters, lepelmakers en kruiden- dekkers. De tentoonstellng hoopt belangstel ling voor het tinwerk te wekken, zoo mogelijk liefde en tevens te kunnen toonen, hoe ook voor de eenvoudigste zaken mooie vormen te vinden zijn. (Applaus). BINNENLAND. DE VLUCHT NAAR INDIë. Reuter seint uit Singapore: Het vliegtuig met den heer Van Lear Black is vandaag te Singapore aangekomen. Aneta seint uit Batavia: Het Fokker vliegtuig met den heer Van Lear Black wordt Donderdagmiddag tusschen 12 en '2 uur op het vliegveld. Tjililitan, buiten Meester Cornells,, verwacht. .Omtrent de aankomst van de Fok ker VII te Singapore kunnen wij nog melden, dat tot dusver de tocht uitste kend verloopen is. De afstand vari Sengora naar hier wefd volbracht in vijf-en-half uur. Dé heer Van Leafr Black klaagde nog al over de landings mogelijkheden voor vliegtuigen alhier. Hiermede, aldus zeide hij in een kort onderhoud, is het vrij treurig gesteld. Alvorens Bangkok te bereiken heeft de Fokker VII alle moeilijkheden over wonnen, welke hét vliegtuig op dat traject konden overkomen. -Volgens den heer Van Lear Black js een vlieg- dienst van Europa naar het Oosten in alle opzichten uitvoerbaar te achten. De Indië-vfiegers zullen niet naar Australië gaan. Zij zullen- eenige da gen op Java blijven. De heer Van Lear Black hoopt 23 Juli in Londen terug te zijn. De machine is in uitstekende conditie. RAADSSEEREN HOOGE RAAD. Bij Kon. besluit zijn benoeind to Raadsheer in den Hoogen Raad: Mr. J. V. van Dijck, thans hoógleeraar in de.faculteit der rechtsge.lëerdfteid aan de gemeentelijke universiteit "te Am sterdam, tevens raadsheer-plaatsver vanger in het Gerechtshof aldaar, en Mr. O. W. Sipkes, thans Raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gravenhage. OVERCOMPLEET MARINE. PERSONEEL. De minister van Oorlog, ad interim minister van Marine, heeft, in overleg met den ministeu van (Financiën, een commissie ingesteld ten einde na te gaan, lp. in hoeverre het mogelijk is beroepspersoneel der Marine dat in Nederland overcompleet zou zijn met het oog op de geregelde oplossing van in Nederlandsch-Indië dienend perso neel wferkzaam te stellen bij het leger hier te lande; 2o. op welke wijze bij mobilisatie door de Landmacht gebruik' kan wor den gemaakt van dienstplichtigen der zeemacht, die alsdan niet noodig zijn voor gebruik op 'de vloot en de mari tieme inrichtingen en diensten aan den wal; 3o: of er diensten zijn, welke thans bij mobilisatie aan hét leger" zijn op gedragen, doch waarvan het aanbeve ling verdient, dat zij door de marine worden vervuld. VEREENVOUDIGDE SPELLING. Naar gemeld wordt, ligt het in -de bedoeling van de Regeering binnen kort een vereenvoudigde spelling in te voeren, waarbij de naamvallen verval len en voor de e en o. dezelfde regels zullen gelden als voor de a en u. De uitgang lijk blijft onveranderd en zal niet door lik vervangen worden. HET GESCHIL TUSSCHEN A.N.R.O. EN N.O.V.: Naar gemeld wordt, heeft gistermor gen aan het ministerie van waterstaat een conferentie plaats. geh.ad tusschen minister Van der Vegte, den directeur generaal der posterijen en. telegrafie en o.a. de bestüren van den Alg. Ned. Radio-Omroep en de Ned. Omroep- Vereenigin^ ter bespreking van de kwestie van den omroep. Daarbij is gebleken,-dat er (kans is op een oplossing; welke tot een over eenkomst tusschen de betrokken par tijen: A.N.R.O. em N.Ó.V. leidt.De hoofdlijnen van de wëderzjjdsche (ver langens zijn 'daartoe uiteengezet. Een afzonderlijke bespreking inza ke de publicatie van dë programma's heeft plaats gevonden'en ook hierin kan een beide partijen bevredigende oplossing worden verwacht. Het resultaat van het nader overleg zal zoo spoedig mogelijk aan het eind oordeel van den minister worden on derworpen. WIJZIGING RADENWET. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot wijziging vaii de Radenwet. Krachtens art. 9üa der -Radenwet worden de leden en de plaatsvervan gende leden van de Raden van Arbeid de eerste maal, in afwijking van het bepaalde in art. 8, eerste lid, dier wet, niet door de werkgevers en de arbei ders gekozen, doch door den, met de uitvoering dier wet belasten Minister aangewezen. Ingevolge art. 97 der Ra denwet, zooals dat oorspronkelijk luid de, moesten de aldus aangewezen le den in plaatsvervangende leden aftre den op den eersten Dinsdag van Oc tober 1925. Bij de wet van 1 Nov. 1924 werd die aftreding verschoven naar den eersten Dinsdag van October 1928. Reden was de. onzekerheid, die be stond met betrekking tot de toekom stige organisatie van de verzekering, in verband met de niet onbelangrijke kosten, verbonden aan de verkiezing van nieuwe leden. Beide factoren be staan nog, - waarom de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de aan wijzing door den Minister nog besten digd wil zien. Hij wil het doel evenwel niet hereiken door verlenging van den zittingsduur, doch de betrokken orga nisaties in de gelegenheid stellen zich opnieuw uit te spreken over de per sonen, die zij bij voorkeur als hun ver trouwensmannen willen zien aange wezen. VEREEN. VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. De - Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft naast reeds andere bij haar bestaande speciale bureaux ten behoeve van hare leden thans ook ingesteld een Advies- en Organisatie^ bureau voor Gemeente-bedrijven", het welk zich aanvankelijk meer in het bijzonder zal bezig houden op het ge bied der gasvoorziening. Als direc teur van dit bureau zal optreden de heer E. Bruinwold te 's-Gravenhage. DANSEN OP ZONDAG. Op de nadere vragen van het ge meenteraadslid, den heer Duymaer v. Twist, betreffende dansvergunningen, hebben B. en W. van Den Haag ge antwoord 1. Dansvergunningen worden ver leend onder de voorwaarden „dat op Zondagen en algemeen erkende Chris telijke feestdagen niet wordt aange vangen, dan telkens na het eindigen der godsdienstoefeningen". Deze bepa ling is niet in strijd met de Zondags wet. B. en W. wijzen er op, dat zij de ze voorwaarde hebben gesteld in de plaats van de minder strenge bepaling, welke sedert het jaar 1907 in de dans vergunningen opgenomen placht te worden en welke luidde: „dat op Zon dagen en algemeen erkende Christelij ke feestdagen niet wordt aangevangen dan na het volkomen eindigen van al le voormiddag-godsdienstoefeningen". 2. Het opsporen en vervolgen van strafbare feiten valt buiten de bemoei ing van B. en W-, zoodat zij de vraag, hoe het verklaard moet worden, dat van de dansvergunningen. reeds op

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2