CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nienws in dit Nummer. 8*'" JAARGANG DONDERDAG 30 JUNI 1927 NUMMER 2166 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 0 0 i 2.50 Per week 0.19 Francd per post per kwartaal I 2.90 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» ceat Ingezonden Mededeelingen, dobbel tariei. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij voornitbetaling van ten boogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent BUREAU: Hooigracht 35 Tel. 1278, Postgiro 58936 Leiden Postbox 20 V Het interpellatierecht. Van Sociaal-Democratische zijde wordt het doorgaans voorgesteld, alsof de Burgemeester voor de uitvoering van de handhaving van de openbare orde ingevolge paragraaf 2 van hoofd stuk 3 der Gemeentewet verantwoor ding aan den Raad schuldig is. Zooal niet steunende op de wet. dan meenen zij toch, dat het tegenwoordig meer de mocratische standpunt ten opzi'chto van het Dagel. Bestuur in de gemeen te, dit meebrengt. Ook nu weer schrijft „Het Volk": „Men herinnert zich hef meenings- verschil in onze Amsterdamsche Raadsfraktie over Art. 188 der Ge meentewet. Een 'interpellatie over het burgemeesterlijk verbod van de film „De Moeder" werd mede door onze wethouders afgewezen, op grond van de meening dat de burgemeester over art. 188 niet interpellabel is. De zaak is ook ter sprake gekomen op de konferentie van christelijk-his- torische raadsleden te Lunteren. Dr. v. Bruggen hield een inleiding. Hij achtte do bevoegdheden des burge meesters volgens art. 188 nuttig en noodzakelijk, doch noemde 't interpel latierecht van den Raad een natuur lijk korrektief. Men weet, dat het interpellatierecht van den Raad inzake art. 188 ook in Rotterdam en Utrecht erkend is en dat de burgemeesters daar een socia listische interpellatie over het verbod van „De Moeder" beantwoord hebben. Wij meenen dat het verstandig is van do Burgemeesters van Rotterdam en Utrecht om een ruim standpunt in te nemen ten aanzien van het interpel latierecht. Daarentegen meenen wij ook dat in de Gemeenteraden, niet na me onze rechterfracties, niet moeten nalaten er voortdurend op te wijzen dat de Burgemeester wettelijk onver plicht de gestelde vragen beantwoordt. Het is voor een juiste beoordeeling der kwesties die samenhangen met het interpellatierecht noodzakelijk, deze beide punten in het oog te houden. V Communisme in het leger, „De Nederlander" schreef dezer da gen het volgende omtrent communis tische denkbeelden bij tot officier op geleid wordende personen: „Wat is er waar van het volgende? Op de militaire school te Mr. Cornelis werd door een leerling Soewardi ge- heeten, een opstel geschreven, dat een gevoelvolle beschrijving bevatte van het vertrek van een aantal communis ten, die naar Boven-Digoel werden ge zonden, welk opstel een gezagsvijandi- gen geest weergaf. De zaak werd door den Directeur van de Militaire School gerapporteerd bij den Legercommandant, Generaal la Lau, met het voorstel om Soewardi te ontslaan. Het bleek namelijk dat deze gedurende twee jaar nauwe en voortdurende relaties onderhield met leiders van de communistische actie, waaronder hij enkele familieleden had. Terwijl iedereen dacht, dat Soe wardi vanzelfsprekend niet zou wpr- den toegelaten tot het examen voor de Militaire Academie te Breda, heeft, volgens de berichten uit Indië, de'Gou verneur-Generaal persoonlijk ingegre pen, en gelast, Soewardi niet te ont slaan, zoodat deze thans in Nederland, „het land van zijn wrok en verach ting", tot actief officier zal worden op geleid en des- Konings rok zal dragen. Het is o.i. ten zeerste gewenscht, dat over deze laatste aangelegenheden de noodige ophelderingen worden gege ven. Dat de Nederlandsche autoriteiten er blijkbaar anders over denken dan de Gouverneur-Generaal indien in derdaad de feiten, die over het geval Soewardi zijn medegedeeld juist zijn blijkt uit het door „Het Vaderland" vermelde feit, door ons blad reeds overgenomen, dat van de Militaire Academie wegens communistische ten denzen is verwijderd Raden Soecardeo Tirtosoepono, zoon van een regent." Het is ons bekend wij konden ge- ruimen tijd dat van nabij waarnemen dat men aan de Militaire School te Meester Cornelis zich meermalen be zorgd heeft gemaakt over de opvattin gen van sommige leerlingen. In den regel bleken de betere opvattingen te komen met" de jaren en met de Euro- jeesche opleiding. Vandaar, dat mis schien met Soewardi ook die weg is gevolgd. Intusschen zal een waak zaam oog ook dezen jongen man zeker te Breda vergezellen. STADSNIEUWS. DE BURGEMEESTER GAAT OP HET RAPENBURG WONEN. De burgemeester, Mr. A. v. d. Sande Bakhuijzen, heeft het huis Rapenburg 31, bewoond door mr, A. J. Fokker, ge kocht. De burgemeester is voorne mens de woning op 1 September a.s. te betrekken. HONDERDJARIG BESTAAN GEREF. MINNEHUIS. Gisteren was het de laatste dag van de .feestelijkheden ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het Geref. Minnehuis in de Kaarsenmakersstraat alhier. Gistermorgen te acht uur bij de dag opening hield Dr. de Planque een speech aan de keurig versierde ont bijttafel waaraan de verpleegden aan zaten. Te elf uur werd koffie met gebak ge presenteerd, dat aangeboden was door verschillende winkeliers hier ter stede. Te 1 uur werd een gemeenschappe lijke maaltijd gehouden,- waar naast het personeel en de verpleegden van het huis ook aanzaten de Regenten en de Diakenen met hunne dames. Deze maaltijd duurde tot kwart voor drie. Tijdens dezen maaltijd werd namens regenten en verpleegden van het Min nehuis een telegram gezonden, waarin aan H.M. de Koningin betuigd werd erkentelijkheid en verknochtheid aan het huis van Oranje en Gods beste zegen werd toegewenscht aan het Kon. Huis. Na den maaltijd was er voor alle belangstellenden gelegenheid om het huis te bezichtigen en daarvan werd een zeer druk gebruik gemaakt. Mocht het Minnehuis bij vele menschen een verkeerde beoordeeling hebben, gister middag hebben deze menschen een ge heel anderen kijk op de dingen gekre gen. Want een ieder die eens 'n kijkje genomen heeft, in de verschillende za len, zal toestemmen dat alles evert keurig in orde is en dat er voor de oudjes heel goed gezorgd wordt. Gisteravond was er opnieuw feest in den tuin. De heer Kok opende dezen avond met gebed, waarna hij een kort woord sprak. Spr. wees op de zware taak die men honderd jaren geleden op de schouders genomen heeft en hoe zwaar de verantwoordelijkheid rust op de regenten, die deze zaak hebben overgenomen. Spr. bidt daarom de re genten wijsheid toe en kloek verstand Tevens wees spr. op het zware werk van Vader en Moeder Zwerus. Ook hen wensehte spr. toe kracht van bo ven om moedig voorwaarts te gaan. Het Leidsche Politie-muziekgezel- schap, waarvan directeur is de heer Bolderdijk, had het grootste gedeelte van het programma van dezen avond voor zijn rekening genomen en alle aanwezigen, vooral de oudjes genoten zichtbaar van de schoone muziek die ten gehoore werd gebracht. Op het pro gramma kwamen een paar nummers voor, n.l. de ouverture Milanesse, en de Fantasie Le Bois des Chenes," dfie bet Politie-muziekgezelscbap zal' uit voeren op een op 18 Aug. te houden concours. Dat het gezelschap er nu reeds mede voor den dag durft te ko men, bewijst wel dat deze stukken goed ingestudeerd zijn en dat het niet onvoorbereid naar het concours zal gaan. De avond werd gesloten door Ds. Hartwigsen. De stemming op de drie feestdagen die thans achter den rug zijn, is voor beeldig geweest. Het zijn dagen ge weest van oprecht feestvieren en dank baar gedenken. Een gesprek met verschillende der oudjes toonde aan hoe ze genoten had den. Veel misverstand over het Geref. Minnehuis zal dan ook door deze fees telijkheden wel opgelost zijn. Allen die maar eenigszins iets niet het tehuis te maken hebben, hebben zich beijverd om oprechte blijheid te scheppen. Op het telegram dat bij den feest maaltijd gezonden is aan H.M. de Ko ningin is vanmorgen antwoord ont vangen, aldus luidende: Het Loo, 29 Juni 1927. H.M. de Koningin draagt mij op alle deelnemers feestmaaltijd Geref. Min nehuis Hoogstderzelver dank te betui gen voor huldebetoon en goede wen- schen. VOS VAN STEENWIJK, Adjudant. TENTOONSTELLING „VOEDING EN MELK HYGIëNE". Naar wij vernemen, zal de tentoon stelling Vrijdagochtend 10 uur offici eel door Dr. I. H. J. Vos, wethouder van Openbare Gezondheid van Am sterdam .worden geopend; deze ope ning is alleen toegankelijk voor genoo- dïgden, terwijl de openstelling voor het publiek omstreeks 11 uur plaats zal hebben. Buitengewoon interessant zal de filmvertooning Vrijdagavond zijn, die door Dr. Carstens, kinderarts te' U- trecht, zal worden verklaard en toege licht en waartoe iedere avondbezoeken van de tentoonstelling vrijen toegang heeft. 'Was aanvankelijk de bedoeling, deze vertooning in de Receptiekamers te houden, de te verwachten groote toeloop van bezoekers heeft het be stuur genoopt daarvoor de kleine bo venzaal te gebruiken, zoodat velen een plaats verschaft zal kunnen worden. Het. is wel heel jammer, maar het is niét mogelijk, deze film een twee den avond te geven. Dinsdagavond zal Prof. Dr. E. Gor ter, Hoogleeraar voor kinderziekten aan de Universiteit alhier, een voor dracht houden over Zuigelingenvoe ding, waartoe weer de bezoekers van de tentoonstelling van dien avond vrijen toegang zullen hebben. Het gebeurt zoo zelden, dat dergelij ke belangrijke lezingen voor een ieder bij te wonen zijn, dat het te hopen is, dat er een groote opkomst van belang stellenden zal zijn. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Gistermiddag vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rijnland, in haar vergaderzaal aan den Stationsweg alhiei\ De voorzitter, de heer Ten Cate Brou wer, opent de vergadering. De notulen worden gearresteerd, v. De voorzitter deelt mede, dat bij de jubilea van de Firma's Boot, Wouter- loods en Tieleman en Dros de Kamer van Koophandel is vei "tegen woordigd geweest. Verder deelt de voorzitter mede, dat niet het gemeentebestuur een confe rentie heeft plaats gehad over den overweg van den Rijnsburgerweg. Het is daarbij gebleken, dat het gemeente bestuur in deze zaak zeer actief is en dat spoedig hieromtrent voorstellen in den Leidsqhen Raad zijn te verwach ten. Thans komen aan de orde de inge komen stukken. O.m. was ingekomen van den Minister van Financiën een schrijven handelend over de getroffen regeling inzake teruggaaf invoerrech ten van bedorven snijbloemen. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Eveneens wordt voor kennisgeving aangenomen een schrijven van bet Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, aangaande de verwachte wijzigingen in het Belgische douane tarief, dat zal afgedrukt worden in het krantje van de K. v. IC.., en een schrij ven van het Hoofdbestuur van de Post en Telegrafie betreffende de kosten van een telefoongesprek na de eerste drie minuten in overweging zal worden genomen tegelijk met andere voorzieningen, waarmede zoodanige berekening samenhangt. Van het postkantoor te Leiden is een schrijven ingekomen aangaande de Ochtendbestelling van poststukken. Daarin wordt aangeraden wanneer men de stukken zoo vroeg mogelijk wil hebben een postbus te nemen. Wordt eveneens voor kennisgeving aangenomen. Verder is ingekomen van de ge meente Leiden een schrijven aangaan de het uitbreidingsplan. In verband daarmede stelt de Voorzitter voor een commissie ad boe te benoemen die een en ander eens goed onder de oogen kan zien. De heer Sonneveld vraagt of niet de mogelijkheid bestaat dat aan de ge meentebesturen in den omtrek een rondschrijven wordt gericht om bij eventueele uitbreidingsplannen deze aan de Kamer van Koophandel ter in zage te geven vóór de vaststeling. Verschillende ondersteunen dit voor stel van den heer Sonneveld. De heer Ouwehand verklaart zich er tegèn. Spr. vindt dat de IC. v. K. geen gemeenteraadje moet gaan spelen. Het voorstel wordt aangenomen met de stem van den heer Ouwehand tegen. Van de Vereeniging van den Han- deldrijvenden en Industrieelen Mid denstand alhier is een motie ingeko men inzake den Spoorwegoverweg hij den Rijnsburgerweg. In deze motie wordt uitgesproken dat de Vereeni ging den overweg, een groot bezwaar acht voor den Handel en dat ze met alle gewenschte en geoorloofde mid delen zal trachten verbetering in den toestand te krijgen. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Op een verzoek van de Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw- en Plantkunde olhier om ren bijdrage beschikbaar te stellen ter herdenking van het 50-jarig bestaan van deze Mij., wordt besloten een bedrag toe te staan in geld van f 25 of een medaille beschikbaar te stellen ter waarde van 25. Op een verzoek van „Kennis is Macht1' alhier, om een bijdrage voor de extra kosten, ontstaan door het drukken der examen-opgaven wordt besloten een bijdrage te geven van 50 De financieel© commissie wordt daarna gedechargeerd van het gehou den financieel beheer. Punt 6 op de agenda betreft een verzoek aan de Kamer van Koophan del van den Polder Nieuwkoop en Noorden om deze te steunen bij zijn plan om de Gras- en Rietlanden in de Nieuwkoopsche plassen met stadsvuil op te hoogen, waardoor geschikte gronden voor Tuinbouw en Industrie beschikbaar zullen komen en de ge brekkige vaartverbinding naar Nieuw koop zeer zal worden verbeterd. De Comm. van Vervoer geeft als haar meening over deze zaak te ken nen, dat het plan van het betrokken gedeelte van het district der Kamer van zeer groot belang is. Het ligt in het voornemen om op het stadsvuil, hetwelk met een laag bagger wordt bedekt, groenten, heesters of bloemen te teelen. Blijkens de ervaring, o.a. te Aalsmeer opgedaan, is deze samen stelling zeer geschikt voor tuingrond. De tuinbowcentra Aalsmeer, Boskoop, Ter Aar en Roelofarendsveen liggen zeer dicht in de nabijheid, wat van veel belang is voor het slagen der tuinbouwondernemingen. Het belang van handel en nijverheid acht de Commissie inzonderheid ge diend: 1. door de vaartverbetering, welke in het plan is opgenomen; 2. door de meerdere ontwikkelings mogelijkheden, welke de zeer specifie ke Nieuwkoopsche smederijen ten deel zullen vallen, vooral ook doordat veel industrieterrein beschikbaar zal komen; 3. door den handel in tuinbouwpro ducten en benoodigdheden voor de tuinderij. Als nadeelen worden aangevoerd, zoover de Commissie bekend is, bena deeling van de schoonheid der Nieuw koopsche plassen en de schade aan de zeker niet onbelangrijke visscherij, welke in de Nieuwkoopsche Plassen wordt uitgeoefend. Tegen deze nadeelen kunnen echter verschillende argumenten worden aangevoerd, n.l., dat niet allereerst demping der plassen wordt nage streefd maar ophooging der gras- en rietlanden. De betrekkelijk geringe schade aan de schoonheid en de viscli- rijkdom der Nieuwkoopsche plassen acht de Commissie daarom niet van overheerschend belang in vergelijking met het economisch nut, hetwelk aan deze ophooging is verbonden. De voorzitter wijst ook op het be zwaar dat aangevoerd is, n.l. mogelij ke besmetting door de faecaliën. Men wijdt de typhusgevallen te Aalsmeer ook aan de faecaliën van Amsterdam die daar gestort worden. Anderen echter weer zeggen, dat het er niet me de te maken heeft. Echter heeft spr. gehoord, dat in de desbetreffende streken ook plannen bestaan voor een waterleiding, zoodat het bezwaar daar mede zou zijn opgeheven. De heer v. d. Laan, als vertegen woordiger van de bollenstreek is bang dat wanneer de rietvelden van de des betreffende streek zullen verdwijnen, de bloembollenkweekers gebrek zullen krijgen aan riet voor het afdekken v. de bollen. Nadat nog eenigen tijd over de zaak gesproken is wordt besloten de zaak nogmaals te renvoyeeren naar de Com missie van Vervoer ter nadere inzage van de nagekomen stukken en het hooren van de tegenstanders-. Punt 7 op de agenda handelt over den Spoorweg AlphenGouda. De Minister van Waterstaat heeft aan de K. v. K. de vraag gericht: „of een groote verbindingsweg voor het gewone verkeer aan de behoeften van de streek tusschen Gouda en Alphen in gelijke mate zoude kunnen voldoen als de thans in uitvoering zijnde spoor wegverbinding v. Gouda naar Alphen". Het bureau stelt daarom voor een adres te richten aan den Hoofdinge nieur van den Rijkswaterstaat waarin o.m. staat dat de Kamer het voor de beantwoording van de vraag van den Minister juister acht af te gaan op het economisch karakter der streek en daarbij vooral ook te letten op de ma te, waarin de bevolking dier streek van de bestaande ontwikkelingsmoge lijkheden reeds gebruik gemaakt heeft. Niet ondienstig is het daartoe U er op te wijzen, dat in den loop der laatste 25 jaren het vrachtgoederen- verkeer te water van onze Rijnstreek met Gouda en Rotterdam geweldig is toegenomen. De Kamer wijst verder op de vele industrie en handel, welke zich in Gouda, in Waddinxveen in de Bos- koopsche culturen en te Alphen langs den Ouden Rijn heeft ontwikkeld. Blijkbaar zijn hier de voorwaarden voor het ontstaan van nijverheid en handel èn door den aard der bevol king èn door de economische omstan- Binnenland. Vermoedelijke samenstelling Colle ge Ged. Staten van Zuid-Holland. De F VII is heden ie Batavia aange komen. Buitenland. De vliegtocht San-Francisco—Hono- loeloe is gelukkig volbracht. De Oceaanvlucht van Byrd; deze wordt Vrijdagnacht te Parijs verwacht De hoofdredacteur van de „Action Frangaise" is in hechtenis genomen. digheden ten volle tot haar recht gé- komen. Naar het oordeel der Kamer zal deze rail verbinding een nieuwe aan- en af voer per spoor veroorzaken, welke voor de rentabiliteit van de andere lij nen van het spoorwegnet van veel be lang zullen zijn, gezien de groote bin- nenlandsche handel, welke in deze streek bestaat. De Kamer veroorldbft zich in het bij zonder te wijzen op de belangen, wel ke handel en industrie te Alphen heb ben bij een goede spoorwegverbinding naar het zuiden. De Kamer besluit bet adres met te adviseeren, behalve den grooten ver bindingsweg voor het gewone verkeer, in elk geval ook den aanleg van den spoorweg te bevorderen en het tracé van den weg voor het gewone verkeer zoo te maken, dat het sterk industriee- le dorp Alphen aan den Rijn volle nut van dezen weg zal kunnen trekken. Een uitgebreide discussie ontspint zich over deze zaak. De heer van der Laan verklaart zich tegenstander en wijst daarbij op de tram van Heemstede naar Leiden en op 't spoor in de Haarlemmermeer, waar van slechts weinig wordt gebruik ge maakt. Het meeste vervoer geschiedt per motorboot. Spr. gelooft, dat de vaart een te sterke concurrent is om een spoorweg goed rendabel te maken. De voorzitter zegt dat deze vergelij king niet opgaat. Spr. wijst op het vuur waarmede de belanghebbenden voor deze zaak ijveren in Alphen, Bos koop, Waddinxsveen en Gouda.. De heer Mr. Knibbe wijst op de fi- nancieele offers, die deze gemeenten gaarne willen brengen. Dat is voor spr. al een zeer groot bewijs dat er behoef te bestaat aan den spoorweg. Spr. zegt dat men niet alleen moet zien naar dat gedeelte van de streek dat ressorteert onder de Kamer van Koop handel van Rijnland, maar naar de geheel© streek. De gemeente Wad dinxsveen b.v. is ondanks het feit, dat ze een groot bedrag zal moeten storten toch den laatsten tijd in groo te meerderheid voor den aanleg. Nog verschillende andere heeren voeren het woord over dit punt en tenslotte wordt besloten het adres te verzenden met de stem van den heer v. d. Laan tegen. Bij punt 8 werd besloten een adres te zenden aan het hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie of niet de mogelijkheid bestaat dat bii telefoongesprekken overschakeling op een ander nummer kosteloos ge schiedt in gevallen dat men iemand niet kan bereiken, omdat deze zich be vindt in een ander perceel, dat, alhoe wel op hetzelfde locale net aangeslo ten, een afzonderlijke lijn en nummer heeft. In dit adres wordt tevens gewe zen op het Voranrufssysteem en de voordeelen daarvan. Over punt 10, Ambtshalve doorha-, ling van ingeschreven handelszaken, wordt geen bespreking gehouden. Bij de rondvraag wijst de heer Hee- renga op de hooge tarieven voor tele grammen. aan de Nederlandsche kolo niën. Berekend wordt 2 per woord. Vergeleken bij Engelahd en zijn domi nions b.v. is dat verbazend hoog. De voorzitter zegt dat deze zaak de aandacht zal hebT-en van de Commis sie van Post en Telegrafie. De heer Wernink zegt dat hij zich nog steeds interesseert voor de vaart door Leiden. De Janvossenbrug zal thans verdwijnen en dat is al een be langrijke verbetering. Spr. verzoekt het bureau nogmaals aan te dringen op de verbetering van de vaart. De heer Molkenboer zou graag „Kleinbedrijf" uit willen noodigen een onderzoek in te stellen naar de wen- schelijkheid van de opleiding tot win kelpersoneel. De voorzitter draagt den heer Mol enboer op dit in „Kleinbedrijf" ter -prak© te brengen. Daarna sluiting van de openbare vergadering. AMBACHTSSCHOOL. De jaarlijksche verloting aan de Am bachtsschool heeft plaats op Vrijda.t 8 Juli a.s. Blijkens advertentie in di blad worden oudere en belangstellen-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1