dag-agenda. binnenland) NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 29 JUNI 1927 Oegstgeest. Donderdag 30 Jnnl, 's av. acht uur, Rehoboth-Kapel: Verg. v. d. Kring Leiden van M. V. op G. G. Spr. Ds. K. Schilder over: „Toestand der ziel tusschen dood en eindgericht". Zondag 3 Juli, Vrije Evang. Gem., Middelstegracht 3: Samenkomst. Spr. Ds. Theeuwissen. De avond-; nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Juhi'tot en met Zondag 3 Juli a s. waargenomen door de apotneek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telef. 552. Oegstgcest. Apotheek ,.De Vijzel" ICempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. Tot 1847 verliep alles rustig, maar in dat jaar hebben zich zeer ernstige strubbelingen voorgedaan. Na de in diening van de begrooting voor het jaar 1848 werden er van gemeentewe ge aanmerkingen gemaakt op het doen van te groote uitgaven. Hoe dat pre cies in zijn werk is gegaan meen ik gevoegelijk achterwege te kunnen la ten; genoeg zij te vermelden dat wel is waar die begrooting werd goedge keurd maar de zorg voor het Minne huis werd aan de Heeren Regenten onttrokken. De Kerkeraad heeft zich toen met een en ander bemoeid, het geen tot gevolg had dat 8 kerkelijke regenten hun ingediend ontslag weder introkken in afwachting hoe de zaken zouden woi en geregeld. Tot 1853 hebben - die moeilijkheden voortge duurd en is daar een einde aan geko men doordat het bestuur toen in han den kwam van uitsluitend stedelijke regenten, benoemd door den Gemeen teraad op voordracht van diakenen die daartoe dubbeltallen aanboden. Geheel rustig waren de eerste jaren na 1853 ook niet, er is n.l. langdurig gecorrespondeerd over de subsidie toegekend door de Gemeente. In een adres aan den Gemeenteraad van den 3en Juni 1856 wordt door Regenten uitvoerig betoogd dat er een fout was begaan met het saldo ad 951.53 Yi overgenomen van vorige bestuurders, waardoor over de jaren 1855 en 1856 telkens gelijk bedrag te weinig aan subsidie was ontvangen. In 1857 hebben nog enkele min of meer belangrijke gebeurtenissen plaats gehad. Zoo werd voor het bereiden van de spijzen en tevens voor het verwar men van het gebouw een stoomketel geplaatst. Verder werd in genoemd jaar aan Curatoren van de Hooge- schóöl toegestaan in den tuin van dit huis een lijkenhuisje te plaatsen, ten einde daarin ten dienste van het Me- disch Onderwijs overleden personen te kunnen ontleden. Dat huisje is nog wel aanwezig maar wordt voor dat doel niet meer gebruikt. In verband met de geleidelijke ver mindering van de Gemeentesubsidie werd in 1859 een aanvang gemaakt met. de schaalcollecte langs de huizen en wel een voor- en najaarscollecte. Velen Uwer zullen zich die collecten nog wel herinneren, hoewel deze se dert enkele jaren veranderd zijn in schaalcollecten in de kerken. Het jaar 1869 was weer heel belang rijk, omdat toen krachtens Raadsbe sluit van 18 December 1869 het bestuur van dit huis weid onttrokken aan de Stedelijke' regenten en overgenomen werd door Diakenen. In 1877 is met veel luister het 50-jarig bestaan van dit huis gevierd, zij het clan weer geheel anders dan wij hopen dat het feest van nu zal verloopen, van welk feest het orgel in de Kerkzaal dateert, als geschenk van de gemeen teleden. Op den feestdag werd het voor het eerst bespeeld en sedert dien heeft het reeds ontelbare malen het gezang van de verpleegden begeleid. Dank zij de grondige herstelling in het vorige jaar zijn de symptomen van ouderdom weer belangrijk vager ge worden en kan onze trouwe organist Boom weer goede muziek doen hooren. Ik doe enkele grepen uit het pro gramma van de feestviering in 1877: Des morgens te 8 uren zal aan de verpleegden een ontbijt worden voor gezet van gesmeerd wittebrood met ham en thee. Te elf uren zal aan de geallimenteer- den worden aangeboden sterke koffie met suiker en aan ieder een blad Jan hagel. Voor deze feestelijke gelegenheid zal de groote zaal met groen en vlaggen worden versierd, de vlag worden uit gestoken en op de binnenplaats een eerepöort worden. opgericht die des avonds zal worden geïllumineerd. Dés avontls zal de feestrede worden uitgesproken door Dr. R. Koopmans van Boekeren. Het 75-jarig bestaan is op wat be scheidener voet gevierd. Wij betreuren het zeer als ons tel kens blijkt dat het Minnehuis niet be paald een goede naam heeft in de stad. Zoo dikwijls bemerken wij het als wij menschen ontmoeten die als het ware aangewezen zijn om in dit huis opge nomen te worden. Altijd tegenzin, en waarom? Hoevelen hebben ons reeds dikwijls verklaard nadat zij eenige we ken hier vertoefden: We wisten niet dat het zoo goed wasl Ik moge hierbij eindigen, na nog de wensch te hebben uitgesproken, dat het ons en velen na ons gegeven moge worden nog vele jaren dit huis .in stand te houden tot het verzorgen van ouden van dagen. Vervolgens hield Dr. Riemens een feestrede. Gezongen werd eerst Gez. 2 vers 1. Dr. Riemens begint met te zeggen dat hij dezen avond spreken wil met een woord van de Schrift, n.l.: Zach. 3 4 en 6: Alzoo zegt de Heer der Heir- -scharen: „Daar zullen nog oude man nen en vrouwen zitten op de straten van Jeruzalem en ieder zal zijn stok in zijn hand hebben vanwege de veelheid der dagen". Alzoo zegt de Heere der heirscharen: „Omdat het wonderlijk is in de oogen van het overblijfsel de zes volks in deze dagen, zou het daar om ook in Mijne oogen wonderlijk zijn?" spreekt de Heere der heirscha- ren. Spr. begint dan met een woord van hartelijke gelukwensch. En wanneer spr. hier de oudste zou moeten geluk- wenschen dan zou dit moeten zijn het huis onder welks schaduw we hier ver gaderen. Waiit toen de eerste steen van dit gebouw gelegd werd was nog geen der verpleegden geboren. Maar het Minnehuis -is toch tenslotte maar een dood ding en daarom richt spr. zich tot de verpleegden van dit huis en wenscht hen met dit jubileum van harte geluk. Men vat het wol eens op alsof de ouden die hier zijn niet meer meetellen in de maatschappij; maar dit is niet waar en dezen avond is er :om dit te bewijzen. De oudjes zouden niet graag gemist worden in Leiden, want een stad zonder oudjes zou toch iets zonderlings zijn, iets angstigs, iets akeligs. Dan zou men in 't geheel geen tegenwicht meer heb ben tegen de gejaagde drukte van den tegenwoordigen tijd. Daarom zou men de oudjes niet graag willen missen, niet in de Ooster- kerk en niet op de straat en niet in dit huis, dat toch tenslotte ook zoo'n ge zellig huis is. Onze oudjes vertegen woordigen traditie in Leiden. De H. IS. heeft ook veel belangstel ling voor oude menschen, denk aan Abraham, den ouden aartsvader, den ouden Eleëzer, die de jeugd diende, den ouden Jacob, en ouden Simeon, en de oude Anna-, die den Christus verwachtte in den Tempel, en den ouden Apostel Johannes. Ezechiël kon de oude grijsaards en de oude vrou wen niet missen in zijn profetiën. God zegt dat Ezechiël moet profe- teei'en van betere dagen en dan profe teert Ezfichiëi ook van de ouden van dagen, die op de straten zullen zitten met de stok bij zich, het teeken van hoogen ouderdom. De profetie van Ezechiël is vervuld geworden, en zij is ook vervuld gewor den in onze stad Leiden. Gezegend zij hier de diaconie, die gezorgd heeft voor dit huis "en gezegend de taak van den Vader en Moeder in dit huis. God spreekt verder in den tekst: „Zou dat voor "Mij te wonderlijk zijn Want het is een wonderJ.dat wij hier van avond kunnen zijn vredig en rustig om te gedenken het 100-jarig bestaan van deze stichting. De profetie is dus wel in vervulling gegaan, maar dit brengt ook een groo te verantwoordelijkheid mee, want wij hebban hier een groote roeping ,n.l. o.n de naam van Minne-huis waardig te zijn en liefde te kweeken en te brengen. De profetiën van het Oude Testa ment hebben altijd meer dan een ver vulling Dat ve n de oude mannen en vrouwen die met de stokken veilig op de straten zullen zitten dat is nu in vervulling gegaan. In de onmiddellij ke nabijheid van deze Woorden staat echter oók nog: Ik zal mijn volk her waarts brengen dat ze in het midden van Jeruzalem zullen wonen en dat moet nog in vervulling komen. Daarom wekt spreker op om vooruit te zien en niet altijd in het verleden te staren. Want in de toe komst zien we het nieuwe Jeruzalem, dat God gebouwd heeft, waar alles jong zal zijn, en eeuwige jeugd. God zal daar tie eeuwige zonneschijn geven en daar zal geen nacht meer zijn. Daar om vooruit zien, op Jeruzalem, maar dan ook bezield met Gods kracht. Spr. hoopt dan ook dat de ouden van dagen hier en alle aanwezigen zullen steu nen op den"* stok en staf waarvan de dichter spreekt: „Uw stok en Uw staf die vertroosten mij". Vervolgens sprak de gewezen Voor zitter "van de diaconie, de heer J. P. Mulder, die als oud-voorman de aan wezigen gelukwenschte met dit hon derdjarig, bestaan van het huis, dat reeds zooveel gedaan heeft voor vele menschen, zooveel lichtstralen heeft gebracht in vele harten. Het is een mooi en heerlijk werk, dat hier ver richt wordt. Spr. werxscht daarom dat het huis nog vele jaren ,mag bestaan onder de beproefde leiding van de dia- co-nie-, Zoo'n huis als. hier zou wel niet meer noodig möëTen'zïjh~ih de huidige maatschappij, maar dat zal wel nooit bereikt worden en daarom hoopt spr. 'dat steeds met dezelfde liefde aan de verzorging van de ouden van dagen zal gewerkt worden. Vervolgens sprak nog een enkel woord de voorzitter van de diaconie, de heer Visser, die er op. wees dat de diaconie, die zorgt voor jonge men schen en voor menschen die staan in het volle leven, dezelfde is, die ook dit huis verzorgt. De diaconie kan dat doen alleen als zij gesteund wordt door de gemeente, echter niet alleen steunen met het geven van geld, maar ook met liefde en daarom legt spr. de ze stichting neer in het midden van de gemeente. De oudjes zijn onze broeders en zus ters. Wanneer de gemeente het zoo ziet dan zal haar steun niet uitblijven. De werkelijke oprechte Chr. liefde moet de drang zijn. De voorzitter herdenkt nog met en- woorden de bereidwilligheid, rmede Dr. Velthuyzen steeds voor stichting gereed gestaan heeft. Deze woorden worden met applaus begroet: Tusschen de verschillende speeches zong de zangvereeniging „Ex Animo" eenige liederen en li§t ook „Athalia" zich weer hooren Aan het einde van den avond dank te Dr. Riemens de tnuziek- en de zang vereeniging en de feestcommissie voor dezen schöonep avond, waarna - hij voorging in dankgebed. BRAND IN EEN BIOSCOOP. Gisterenavond omstreeks 9 uur is in de Casino-bioscoop brand uitgebroken in Ce cabine. Tqdens de eerste acte van de film ,,De Sprookjesprins" .geraakte, deze, doordat zij bleef haperen, _in>» brand. De.filmope rateur had dé. tegenwoordigheid van "'eest direct eenige minimalen o- pde film te dichten, waardoor het vuur werd gebl"srht. Doordat de elèctr;éehe stroom van de film werd uitgeschakeld, waardoor auto matisch het licht in de zaa-1 opging en Ce smalen valschermpjes- vooivde kijkga ten der cabine neervielen, bemerkte net publiek niet wat ér aan de hand \vas. Toen het vuur gebluscht was, deelde de directie het publiek mede, dat de voorstelling niet verder dóór ging. Zon der eenige paniek hebben de toeschou wers de zaal verlaten. De brandweer behoefde niet op te treden. De operateur bekwam eenige brandwonden. Verzekering dekt de schade. DE OPENING DER NIEUWE KAASMARKT. Gisterenavond beeft de indertijd op initiaiiel-van B; en W. opgerichte comm.- waarin zoov ei dekaasproducenten als de kaashandelaars vertegenwoordigd zijn onder voorzitterschap van dea heer L. A. Mennes, Directeur van den Markt en Havendienst vergaderd. Besloten werd de opening der nieuwe kaasmarkt op het. terrein van het voor malige Invalidenhuis aan den Middel weg "op 15 Juli a.s. met eenige. "feeste- ipkneiü te doen geschieden. Verschillende prijzen voor de bezoe kers dezer marat zijn reeds beschik baar gesteld, o.a. du or het Gemeente bestuur, en in de. plaatselijke pers zal een oproep aan de winkeliers en in 't aigemeen aan wie belang hebben bij het bloeien van de Leidsche markt worden gierichi, om nog meer prijzen beschik- oaar te stellen. Na afloop der eerste markt op "hét nieuwe terrein, zal een officieel© ont vangst door het Gemeentebestuur plaats heboen van alle koopers,.boeren, hande laren enz., voor welke samenkomst een groot aantal 'introducties zullen uitge- r eikt worden. Een commissie van uit voering .met het oog op deze feestelijke opening werd be noemd, bestaande uit den voorzitter, den heer L. A. Mennes, den heer W. Oppe-- laar iSr. alhier ais. vertegenwoordiger van de handelaren en den néér dei Jong van Zoeterwoude als. vertegenwoordiger -van de kaasproducenten. EXAMENS CHR. KWEEKSCHOOL. Geëxamineerd 6 vr. candidaten. Af gewezen een. Gesiaagid de danies: A. D. de Boer, te Noordwiik. M. F. v. d. Bosch te Leiden. J. iVh Heuvelman te Leiden, 'J. Kruyt te Leiden en H. Splinter té Bodegraven. KOSTERIJEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van, welke de afzender* onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft van de maand Juni 1927: Brieven B i n n e n 1 a n d. Belas tingkantoor Langebrug. Mej. Tr. Beringer, Rijswijk. Bosch, Haag. N. Boschoort, Vreeswijk. Bureau Telegraaf, Amsterdam..— A. Beringer, Katwijk Zee. - Zuster v. d. Einde, Santpoort. H. Hellings, Groningen. Leidsch Dagblad, Leiden. Minis ter van Koloniën, Haag. E. Snijde- laar, Den Haag. Huih v. Teijlingen, Hazerswoude. Briefkaarten B i n n e n 1 a n d. C. Bedding, Arnhem. Mej. K. E. de Braai, Haag. Mevr- P. van Deventer de Rijk, Hilversum. Mevr. Egberts, Haag. Mies de Jon, Amsterdam. Mej. A. Koreman, Leiden. W. Looij- mans, 's-Hage. H. Louwrier, Dor drecht.J. Mulder, Haag. C. Ouwe hand, Adrianastraat?? H. v.-Relt, Rotterdam. J; -Pijhacker, Voordorp. J. Viat, Kantum??? De Vries en Zn., Rotterdam. Mej.. C de Wit, Oegstgeest. C. J. de Wit,, Haag. Brieven Buitenland. Kees Boonstra, Rijssel. Miss. A. Gilbert, Brooklyn. Lydie Paulus, Verviers. Heer en Mevr. Pels Rijden Beijnen, Venetië. W. Richards, Londen. Heer en Mevr. Schermer. -YqêsU Ko- ningswinter.-—- Ar-van Schendel, Ti- renze. J. Smit, San Pedro. Wil- kerson, Bruges. Zasberg, Kinora. Fraulein H. Muhrke, Bremen. Ma dame Sussmaan, Paris. Wilhelm Thiemonn, Scharstrasse??? Fraul. Chr. Winberscheici, Frankfurt a. Main. Frau Martha Walsdórff, Einden. Drie briefkaarten zonder adres. Het mitrailleürpeletan van het 4e regiment infanterie za] van 11 tot en met 16 Juli, voor het houden - van school- en individueel^, gevechtsoefe ningen, de legerplaats bij Harskamp betrekken. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Joa.nnès CornsAn ths z.v. J. Cl v. d. Bos en C. A. C. Hoo- geveen. Joha. Maria Corna. d.v. B. Bek kering en A. M. Péeters. Catharina d.v. J; Tegelaar en M. den Os. Johanna Ma ria d.v. S. Jongeleen en M. Wansink. Pieter z.v. J. van Kampen en M. M. Sie- ra. Heiko z.v. J. H. van Ginkel en W. A. v. d. Lande. Lambêrtüs z.v. W. Riet- horst en C. van Putten. Johan Christiaan z.v. W. A. Mulder én A. v. Duijn. Hen- drikus Everardus z.v. G. S. de Haan en J. A. Schouten. Abraham z.v. A. Vijl- brief en A. Piket: Susanna Catharina d. v. P. Hakkenberg en S. C. Kriek. Catha rina Petronella <Ev. J. A. Bernsen'enC. H. v. Vliet. Hela. ,Elisth. JJaria Th era. d.v. N. P. v. Leeuwen én J. W_ Smit. Hesther d.v. A. van Oosten en W. E. Be regeld. Pieter z.v. J. Langezaal en j. Boekkooi. NicolSas z.v. L. Boel.ee en P. 0; den Hoed. Jacobus Cornells z.v. S. v. d. Voorden en M. A. v. Sonderen. Antoon z.v. P. P. Jansen .en J. Zijlstra. Andries z.v. K. J. Wiecherink en A. Kloos. Anneke Delia Jelly d.v. J. I. Sloos en B. J. H. Puist. Paulus Johan nes z.v. J. P. Langezaal en C. H. v. Duuren. Johannes z.v. A. Kooien en C. Oudshoorn. Cornelis Antonius z.v. C. G. P. de Bruyn en M. J. Kooloos. Gerrit z.v. W. v. Strien en G. v. d. Bosch. Isaac z.v. J. Ouwerkerk en H. Hasp er. Catharina d.v. P. Krcesemeiier en H. J. Molenaar. Gehuwd: J. G. Willebrand jm. en G. Laekmoiicl jcl. A. Paalvast jm. en W. J. A. Mensen jd. G. W- v. d. Water jm. ieii H. C. Haimo jd. Th. H. D. Bousie jm. en J. Klinkhamer jd. J. J. Lezwijn jm. en M. B. K. Brittijn jd. J. A. v. Leeuwen jm. en J. Th. Uiterdijk jd. H. Ouwersloot jm. en D. Weeber jd. A. Hogiewoning Jm. en A. Teljeur jd. H. Spies jm. en J W. de Tombe jd. Overleden: O. SchreuderMijke- naar wede. 88 j. H. A. Klein dr. 22 j. D'. Kulk v. d. Broek wede. 83 j. M. ArnoldusBergman wede. 58 j. CvVie- le, zn. 22 P, C. BinnendijkHeijkoop vr. 64 j. C. Wijkstra—Boers ma wede. 70 j. I. N. Korswagen wedr. 72 j. P. Zwarts m .78 j. J. H. Hènsing wecir. 83 .3. J. Wilschutv. Rijn wede. 86 j. A. G. Ammerlaan m. 60 j. H. E. Looye— Grannedia vr. 41 j.' A. Smal m. 50 j. M. I. j. v. d. EelandCapponi vr. 35 'j. J. C. Sanders wedr. 90 j. G. A. v. Ame- xom zn. 71 j. C. S. Scnelke—Eicken- berg vr. 51 j. J. v. Vliet wede. 90 j. DE KON. FAMILIE. De Koningin-Moeder heeft gisteren met haar gasten bij de Koningin op Het Loo het noenmaal gebruikt. H.M. DE KONINGIN MOEDER. Als gast van H.M. de Koningin-Moe der vertoeft voor eenige dagen ten pa- leize Soestdijkde hertog van Saksen Coburg Gotha. H. M. de Koningin-Moeder heeft het voornemen op 7 Juli een bezoek te brengen aan de Joodsche Invaliden te Amsterdam. DE LEMMERSCHE VISSCHERS. Vorige week hebben de Lemmersche visschers tengevolge van den storm ernstige schade aan hunne netton ge leden. Aangemoedigd door de gunstige berichten'uit andere plaatsen hebben zij na aankoop van nieuwe netten deze opnieuw in zee gebracht. Tijdens den storm van Zaterdag op Zondag zijn evenwel van verscheidene schippers netten verloren gegaan, zoo dat zij thans wegens geldgebrek het bedrijf zullen moeten staken, indien zij niet geholpen worden. F. A. LIEFRINCK f Te Nijmegen is plotseling overleden de heer F. A. Liefrinck, oud-lid van den Raad van Ned.-Indië. Frederik Albert Liefrinck werd op 22 Maart 1851 te Leiderdorp geboren. In 1873 werd hij ter beschikking ge steld van het Gouvernement van Ne- derlandsch-Indië, in hetzelfde jaar ver trok hij daarheen en werd geplaatst te Banjoewangi, waar hij tot 1877 bleef In 1874 volgde zijn benoeming tot ad- spirant-controleur en in 1876 tot con troleur. In 1902 werd hij'benoemd tot resi dent van Bali en 1904 tot lid van den Raad van Ned.-Indië. In 1910 ging hij met pensioen. Van de verschillende opdrachten, die hem in den loop van zijn carrière gegeven zijn, noemen wij: bet instel len van een onderzoek naar de rijst cultuur in Boeleleng (Bali) waarvoor hem in 1883 de bijzondere tevreden heid van de Regeering werd betuigd, de opdracht in 1905 verleend om een rapport uit te brengen over den toe stand in Bali en Lombok en later om te rapporteeren over de eenheid tus schen gewestelijk gezag en regeering in Atjeh, in verband met de pacificatie van dit gewest. DE ECONOMISCHE CONFERENTIE TE GENèVE. Op Maandag 11 Juli a.s. zal oud-mi nister H. Colijn, te Tilburg een rede houden, getiteld: „Beschouwingen over de Economische Conferentie te Genève". Deze vergadering gaat uit van de vijf Brabantscbe Kamers van Koop handel, alsmede van de R.K. Werkge versverenigingen in de Diocesen 's- Bosch en Breda. DE NIEUWE PASSENREGELING De minister van buitenlandsche za ken heeft thans in een aanschrijving aan de Commissarissen der Koningin medegedeeld, dat ook voortaan geen onderscheid wordt gemaakt, ter ^ake van de heffing van leges, tusschen paspoorten, welke voor één dan wel die voor meer personen bestemd zijn. In beide gevallen is zoowel bij eerste uitgifte als bij verlenging slechts 1 leges verschuldigd. Tot de afgifte van een gratis-paspoort mag slechts wor den overgegaan in .geval van zeer klaarblijkelijk onvermogen van den aanvrager, bijvoorbeeld indien deze armlastig is. Bij de berekening der, kosten van paspoorten, welke op of na 1 Juli wor den afgegeven, moet het nieuwe tarief worden gevolgd, ook al werden deze paspoorten vóór 1 Juli aangevraagd. Werd door den aanvrager een hoo- ger bedrag vooruit betaald, dan zal hem het meerdere moeten wórden te ruggegeven. De voor dien dag uitge reikte gezegelde paspoorten nehooren niet te worden teruggenomen, ook al heeft belanghebbende van zijn pas poort nog geen gebruik gemaakt of kunnen maken. Collectieve paspoorten mogen voort aan alleen worden afgegeven aan het hoofd van een gezin met diens eclit- genoote en kinderen beneden vijftien jaar. Een weduwe of gescheiden echt- genoote kan eveneens met haar kin lie ren voor een collectief paspoort in aanmerking komen. De paspoorten worden voortaan ge durig voor twee jaar afgegeven en eveneens voor twee jaar verlengd; paspoorten voor vreemdelingen en' gunstpassen slechts voor één jaar. DE FINANCIEELE VERHOUDING VAN RIJK EN GEMEENTEN. Op cle vraag van het tweede Kamer- lid den heer Lovink omtrent het tijd stip vap verschijnen van het verslag der Staatscommissie betreffende de re-; geling der financieele verhouding tus schen het. Rijk en de gemeenten ant- woordde de 'minister van Financiën: Het juiste oogenblik, waarop het ver- slag der Staatscommissie zal worden ingediend is aan de regeering onbe- i kend. Evenzeer in hoever haar advie zen ten volle zouden kunnen worden, gevolgd. De mededeeling, dat de minis ter bij de Staatsbegrooting voor 1928 met de voorstéllen der commissie kan rekening houden, kan derhalve niet worden gedaan. GENEESKUNDIG SCHOOLTOEZICHT IN ZUID-HOLLAND. Ged. Staten hebben in een missive van 16 November 1926 de Staten in kennis gesteld van het mislukken der pogingen, in de prov. Utrecht ingesteld tot het organiseeren van het genees kundig schooltoezicht ten plattelande. Op grond van die mislukking ontrie den zij het volgen van het Utrechtschë voorbeeld in de^e provincie. Echter is een rapport ontvangen van de afd. Z.- Holland van de Vereen, van Ned. Ge- meenten, waarin wordt opgemerkt, dat de vorming van kringen is ge- wenscht. Van de veronderstelling uit gaande, dat een schoolarts, geassis teerd door een verpleegster, vijf- a zes duizend schoolgaande kinderen onder zijn toezicht kan nemen, meent de af- deeling dat er kringen gevormd moeten worden, welke ongeveer dit aantal schoolgaande kinderen leveren. De vorming van deze kringen over te laten aan de gemeenten schijnt niet doenlijk. In, het rapport wordt daar-' aa'n toegevoegd, dat het stelsel in Utrecht niet die resultaten heeft opge- leverd, welke daarvan verwacht zijn. De kringen zullen dan ook gevormd moeten worden door het provinciaal bestuur. De gemeentebesturen zullen zich daarna bij die kringen moeten kunnen aansluiten. In de kosten zou de provincie voor 50 pet. behooren deel te nemen. Het bestuur der afdeeling is bereid, alle medewerking te verleenen bij 't vormen der kringen, hetgeen zou kun nen geschieden door een vergadering te houden met alle gemeente- en schoolbesturen, tot de te vormen krin gen behoorende. N.a.v. dit rapport hebben Ged. St. zich tot de Z.-Holl. Vereen „Het Groe ne Kruis" gewend, welks hoofdbe stuur zich bereid heeft verklaard, het grootst mogelijke aandeel in de voor bereiding van de organisatie van het geneeskundig schooltoezicht op zich te nemen. Ged. Staten stellen nu voor, een provinciaal subsidie van ten hoogste 50 pet. in de kosten te verleenen. Voor het overige zal moeten worden afge wacht, wat de voorbereidende werk zaamheid van het Groene Kruis zal opleveren. BARTIMëUS NAAR KATWIJK. Een-en-twin tig Juni. De langste dag. Een dag van schitterenden zonne schijn tusschen veel sombere regenda gen! En juist op dien dag een auto tocht naar Katwijk aan Zee. Kon het mooier! Ze hebben dan ook weer genoten, hoor, de jongens en meisjes van Barti- mëus (Chr. Blinden-instituut) op hun jaarlijksche schoolreis. Oun 9 uur reden 8 auto's vriendelijk beschikbaar gesteld door de heeren Broodelet en Van Amersfoort en zei particulieren van Beeklüst af. De plaatsen langs den Ouden Rijn kennen de grooteren nu op hun duim pje. Ze.merken het wel, die slimmerd», als ze een dorp binnenrijden. Het ge luid van den hoorn schalt hoog op in de smalle dorpsstraat, kaatst terug te gen de huizen. „'Waar zijn we nu, mijnheer?" „Nie- werbrug, Jan". „Nieuwerbrug? Nou dan schieten we lief op hoor!" Een uur later één van de kleinsten: „En nu, mijnheer? In Koudekerk? Hebben we daarom zoo'n dikke deken meegenomen?" Zoo'n strand is een ding voor de jongens. Heerlijk is het in dat warme zand. Hannês en Gerard knepen er stil letjes tusschen uit. We zagen ze sjou wen heel in de verte, recht op het ge- bruisch der golven af. Zij wilden de zee „zien". Dan pootje baden. Krijgertje spelen met de af en aanrollende golven. Geen wonder dat de boterl^amijien smaakten. De bekende echo in Katwijk gaf het verlangde antwoord op de vraag: „Hoe heet de burgemeester van Wezel?" Maar wat? Nu al vier uur? Dap te rug jongens! En even later daar tuffen we weer denzelfden weg terug. In een dorpje verspert een vracht wagen ons den weg. Maar even blazen hè? Toet-toet! „Nieuwerbrug, meneer", komt Jan. Gróote verwondering bii chauffeur en geleider. „Hoe weet i dat, jo?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2