Dit nummer bestaat uil TWEE Bladen. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dil Mummer. 8»'« JAARGANG D/NSDAG 28 JUNI 1927 NUMMER 2164 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 227» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. EERSTE BLAD. Den lsten Juli a.s. vangt het nieuwe kwartaal aan. Zij, die zich met ingang van het nieuwe kwartaal op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Nog eens de film „Moeder". Utrechts Burgemeester heeft op een interpellatie van een van de Sociaal- Democratische raadsleden een uitvoe rig antwoord gegeven waarin hij niet alleen zijn oordeel geeft omtrent de film „Moeder" maar ook een leiddraad aan de hand doet hoe door verant woordelijke personen dergelijke z.g.n. «kunstwerken" dienen beoordeeld te worden. Bij de beoordeeling maakt hij onder scheid of we te doen hebben met kunstwerken of praestaties van kun stenaars of gezelschappen van hier of elders. Zoo is dus in aanmerking ge nomen. dat de film toegezonden werd van elders en dat men de bedoeling der film en de omstandigheden, waar onder de filni werd vervaardigd niet sent. In de film zijn personen en zaken voorgesteld in een tendenz, welke de roman van Gorki niet kent. Men heeft lich dus veroorloofd aan het werk van -4en groot schrijver onrecht te doen en dus is de beoordeelaar ook niet meer gebonden aan den naam van den ichrijver, uit wiens motieven de film werd getrokken. Mede daarom en ook jm een zachte waarschuwing te geven, dat men maar niet moet blijven door gaan zulke films naar ons land te zen den, is Spr. tot een afkeuring en een verbod gekomen. Hier is naar onze meening meteen de vinger gelegd op een nationale te kortkoming. In alle bioscopen in ons land worden nog voor het meerendeel buitenlandsche films vertoond. Hier mede haalt men het kwaad de deur binnen. Daarom is het o.i. juist Qok bij de be oordeeling daarop te letten. Het bui- tenlandschè vuil in de eerste plaats de'deur gewezen. Maar ook dient er ten onzent de aan dacht op gevestigd, dat wij een opvoe dende taak hebben. De filmindustrie in eigen land kan veel 'kwaad keeren. STADSNIEUWS. ZUSTER FERDINANDA. Gisteren herdacht Zuster Ferdinan- da onder groote belangstelling haar zilveren professiefeest. Zij is 22 jaar hier ter stede werkzaam geweest als wijkzuster, eerst 17 jaren in het wijk- gebouw Middelstegracht en daarna 5 jaren in dat aan de Oostdwarsgracht. Er had zich een uitvoerend comité en pen eere-comité gevormd om haar te huldigen. Te half 11 had in de groote zaal van het St. Elisabethsgesticht de huldiging plaats Hier werd aL-^-cVst het woord gevoerd door den voorzitter van het uitvoerend comité, den heer L. C Schrijvers, die den wensch uitsprak, dat Zuster Ferdinanda nog langen tij i haar taal als wijkzuster zal mogen waarnemen en een zwart-zilveren hor loge aanbood, dat haar de ziekenbe- handeling zal vergemakkelijken. Dr. J. A. Schreuder, die^vervolgens aan het woord kwam, zeide in zijn leven weinig menschen te hebben ont moet, die met een dergelijke harte lijkheid en liefde hun taak opvatten. Voor ieder had zij een troostend en, als het zijn moest, een vermanen woord en steeds stond de wijzer van haar barometer op goed humeur. Het was spr. een genoegen met Zuster Ferdinanda werkzaam te zijn. Zij om ringde zich met een sfeer van tevre denheid en prikkelde tot liefde voor het werk. Den laat9ten tijd heeft spr. zuster Ferdinanda wel gemist, daar zij haar werk niet kon verrichten wegens een infectie aan de vingers. Spr. hoopte, dat zij spoedig daarvan hersteld moge zijn en weer met volle kracht haar werk zal kunnen verrichten. Daarna werd nog het woord gevoerd door een lid van het eere-comité, do heer Ph. P. Deurnar, die Zuster Fer dinanda gelukwenschte met haar le ven en haar arbeid, waaraan de zelf verloochening en de liefde ten grond slag liggen. Spr. uitte de lof voor het werk door Zu9ter Ferdinanda in dienst der lijdende menschheid verricht. De Keer A. H. Tieleman, lid van het eere-comité, dankte Zuster Ferdinan da namens de firma Tieleman en Dros. Door zorgvuldige behandeling heeft zij velen van het personeel voor grooter leed bewaard. De voorzitter van het Comité, de heer Schrijvers, dankte daarop allen, die tot deze huldiging hun medewerking heb ben verleend. Gistermiddag werd. een re'ceptie ge houden, die door vele ingezetenen werd bezocht. AFSCHEID Ds. S. CLER. Zondagmiddag heeft Ds. S; Cler, na een 40-jarigen diensttijd, waarvan 31 te Leiden, zijn afscheidspredikatie als predikant der VVaalsch-Herv. Kerk al hier gehouden met als tekst Romeinen 1 7b, Hij wees hierbij op de vele ban den tusschen de Fransche Protestan ten en Holland. Na de- predikatie werd hij toege sproken door ds. Bresson namens den Kerkeraad, dr. Timmermans, namens de Gemeente, ds. Berthault als presi dent der Waalsche Commissie, ds. Krafft uit Haarlem namens de Waal sche Gemeente te Haarlem, waarvan ds. Cler tweemaal consulent geweest is, en ds. Michelin Moreau namens de collega's. Een koor luisterde de plech tigheid op. Na den dienst hield ds. Cler in het Kerkgebouw receptie, bij welke gele genheid ds. Berthault van Den Haag den scheidenden leeraar mededeelde, dat H.M. de Koningin hem de ridder orde van Oranje Nassau had verleend. Gistermiddag werd ds. Cler in een bijeenkomst in het gellouw van de Waals'the Bibliotheek bij monde van den thesaurier de heer C. Peltenburg een enveloppe aangeboden, vergezeld van een album met de namen der deel nemers. EEUWFEEST VAN HET GEREF. MÏNNEHUIS. De feestelijkheden ter gelegenheid van de viering van hel honderdjarig bestaan van het Geref. Minne- of Ar me Oude-Mannen- en Vrouwenhuis in de Kaarsenmakersstraat zijn gister middag ingeluid met een rijtoer van de verpleegden door de stad, welke te danken was aan 'n vriendelijk aanbod van de firma P. J. Kooreman aan de Boommarkt. Te omstreeks 3 uur werd afgereden in een 9-tal landauers, voorafgegaan door een auto met de eene heltt van het bestuur, terwijl de rest in een an dere auto den stoet sloot. Een 45-tal oudjes nam, onder toe zicht van den Vader en Moeder van het huis, den heer en mevrouw Swe- rus, aan den tocht deel. Alleen enkele zieken moesten helaas achterblijven. Onder enorme belangstelling ging 't vanuit de Kaarsenmakersstraat de stad door, zoowel de nieuwe wijken als de oude stad. Dat de oudjes geno ten, was wel te zien aan de glundere gezichten, terwijl zij op straat door ve le bekenden werden toegewuifd. Nadat men tegen 6 uur weer in het Huis teruggekeerd was, werd door de buren een geschenk aan het Huis aangeboden, n.l. een ten-a cotta bloe- menvaas met vaste planten voor den tuin. De voorzitter van het college van Diakenen, de heer G. J. Visser, dankte hartelijk voor dit huldeblijk, waarna hij namens de buren beantwoord werd door den heer Montagne. Men bleef nog eenigen tijd gezellig bijeen; daar na werd de eenvoudige doch hartelij ke plechtigheid besloten met het zin gen van Ps. 846; „Want God, de Heer, zoo goed zoo mild". Na het avondeten werden de ver pleegden nog door den heer Spruiten- bürg op radiomuziek vergast. Zoo had den zij een dag, waaraan zjj een pret tige herinnering behouden zullen. Hedenmiddag van 3 tot 4 uur hiel den H. H. Regenten in de kerkzaal van het gesti#it een druk bezochte recep tie, terwijl, gelijk reeds aangekondigd, hedenavond om half 8 een herden kingsdienst zal gehouden- worden, waar Dr. Riemens de feestrede zal uit spreken. VIERBAAGSCHE AFSTANDMARSCH Aan bovengenoemde afstandmarsch uitgeschreven door den Ned. Bond van Lichamelijke Opvoeding op 5, 6, 7 en S Juli a.s. te Nijmegen wordt deelgeno men door de wachtmeesters J. van Benten en O. G. v. Veen, beiden van het 6e Reg. Y'cld-artillerie alhier. Dit jaar loopen genoemde onderoffi cieren mede in de categorie „Atlile- tiek" zijnde 55 K.M .per dag (te reke nen binnen den tijd van 11 uur). EINDEXAMEN GYMNASIUM. Gisteren werden in de eerste groep geëxamineerd 11 candidaten voor A. Geslaagd: J. de Boer, Anna Bruining, H. A. Goethart, Marg. de Graaff, W. Kern, Anna van Rijnbacil, Maria A. Sobeis. A. H. F. van Weel deren, Corn. M. de Wijs. Afgewezen 1, met 1 candi- daat wordt het examen voortgezet. Gisteravond is gearresteerd de 28-jarige J. A. R., wonende aan de Oostdwarsgracht, verdacht van mis handeling van het 2-jarig kind der vrouw met wie hij samenwoont. Door omwonende werd de politie gewaar schuwd. De recherche heeft den man gear resteerd en na proces-verbaal te heb ben opgemaakt weer heengezonden. Het bleek bij onderzoek dat het kind zeer vele bloeduitstortingen over het geheele lichaam had, gevolg van mis handeling. Gistermiddag 5 uur is op den Nieuwen Rijn een man onwel gewor den, zekere E. v. D. Hij is naar het Ac. Ziekenhuis gebracht voor onderzoek. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van een deken uit een schuit aan de Haven, en van een krui wagen van het terrein van een land bouwer. Gisteravond zijn door de politie die vanuit Alphen telefonisch gewaar schuwd was, als verdacht van bedela rij en het lastig vallen van vrouwen in den trein, vanaf het station naar het bureau geleid 2 kermisreizigers, W. S. en W. N. Beiden zijn weer wegge zonden nadat eerst door een hunner 2 boete die hij nog betalen moest aan de politie was ter hand gesteld. Gemeenteraad Leiden. (Slot). Avondvergadering. Te 8.15 heropent de voorzitter de vergadering. De heer Schoneveld (A.R.) kan zich met het prae-advies van B. en W. niet vereenigen. Spr. acht de kwestie der huren nog niet in een zoodanig stadium gekomen, dat de gemeente zich van dit terrein kan terugtrekken. Spr. is niet van meening, dat alle huiseigenaren dieven zijn, al is hij voor een gemeentelijke huurverorde- ning. Spr. betreurt het, dat deze^zaak een politieke zaak geworden is. De heer v. Stralen: Wilbrink De heer Schoneveld is van mee ning, dat dit een uitsluitend practi- sche kwestie is; er zijn van alle rich tingen voorstanders van een huurver- ordening te noemen. Het meest rationeele lijkt spr. de verordening te beperken tot de huur prijzen beneden ƒ6, doch hij zal de verdere besprekingen nog afwachten. Bij aanvrage van een huurverhoo- ging moet volgens spr. gelet- op de inrichting, de grootte, de ligging en de onderhoudskosten. Een viertal groepen zou spr. willen uitschakelen van de huurverordening: de dienst woningen; de woningen gebouw'd vol gens de woningwet; de woningen ge bouwd met steun van de gemeente, en de woningen gebouwd na 1919. De heer van Hamel (V.B.) vindt de thans aan de orde zijnde materie zeer gevaarlijk; de mogelijkheid be staat dat een verordening door de hoogere colleges niet wordt goedge keurd. Het juiste standpunt lijkt spr. dat der regeering, dat, nu de crisistijd voorbij is, de crisismaatregelen nu ook moeten vervallen. Daarom gaat spr. accoord met het prae-advies van B. en W. De heer Splinter (C.H.) wethou der, zal niet op den door den heer van Hamel aangevoerde jurtidischen kant van de kwestie ingaan, doch laat dit aan den voorzitter over. Spr. zal een tweetal vragen behan delen: Is een huurverordening voor onze stad noodig, en is zij gewenscht? Wat het eerste betreft, de crisistijd is voorbij en er is geen woningnood meer, daarom ligt het voor de hand, dat een crisismaatregel als de huur- cominissie moet worden ingetrokken. Dat er geen woningnood is, blijkt uit het rapport van de woningtelling. De heer Heemskerk heeft dit trouwens ook erkend. De heer Heemskerk (R.K.)er is geen gebrek aan woningen-tot-elken prijs. De heer Splinter zet zijn rede voort en betoogt dat instelling eener huurverordening in normalen tijd op dezelfde lijn zou liggen als het vast stellen van maximumprijzen in nor malen tijd. Het vlot betrekken der wo ningen in Tuinstadswijk is geen ver schijnsel van woningnood, doch komt omdat men de voorkeur geeft aan een nieuwe woning boven een oude. De ingeschrevenen bij de Woningstich- tingvereenigingen hebben voor het overgroote deel reeds een woning. Ook zitten in de vereenigingswoningen vele menschen met een hoog inkomen. Er zijn menschen met ƒ45 en ƒ50 inkomen die ƒ3.90 verwonen, die konden best ƒ7.50 verwonen (1/6 van het inkomen); spr.leest verschillende gegevens daar omtrent voor. Huuj'verhoogfng kan van allerlei oorzaken het gevolg zijn, b.v. van het op peil brengen van woningen die nos op de oude huurwaarde waren en ook van verbetering van de inrichting der woning. Wat de andere gemeenten betreft, deelt spr. eenige gegevens mede betref fende Utrecht, Delft, Zwolle, Schiedam Leeuwarden, 's-Hertogenbosch, Dor drecht; in al deze gemeenten acht men een gemeentelijke huurverorde ning niet noodig. Ook in onze stad is geen aandrang tot #huurverhooging; daarom is een gemeentelijke huurver ordening niet noodig. Bovendien zijn de huurders door het gemis aan de huuropzeggingswet hun bescherming kwijt en kan derhalve een huurveror dening geen effect sorteeren zonder dit noodzakelijk compliment. Spr. leest een brief voor van een lid der huurcommissie (die 10 jaar lang lid daarvan is geweest) en die uit drukkelijk verklaart, geen verhooging der huren te vreezen van intrekking der huurverordening. Voorts is het een ongezonde toestand als de huren der oude woningen kunst matig laag worden gehouden omdat daardoor de nieuwbouw wordt ge drukt. Spr. merkt verder op, in het bestuur van den Verhuurdersbond het meeste vertrouwen te hebben en er niet aan te twijfelen of deze bond zal krachtig optreden tegen de leden die de huren na 19 Juli zouden verhoogen. In Den Haag is de huurbeperkings- verordening verworpen, mede door de stemmen der vrijz.-dem. raadsleden. Zijn de vrijz.-dem. hier ter stede an ders dan in Den Haag? De heer Sijtsma (V.D.): ze be schouwen elke zaak op zichzelf. In Den Haag zijn de toestanden wellicht anders dan hier. De heer Splinter wijst er ver der, naar aanleiding van de betreffen de adressen, op dat al zijn de loonen sinds 1921 gedaald, de kosten van het levensonderhoud ook belangrijk zijn gedaald. De maatschappij is het meest gebaat bij een krachtige opleving van de woningproductie en hoopt, dat de raad. den moed zal hebben, het advies van B. enJW. aan te nemen, dat is in het waarachtig belang van de ge meente. De heer v. Stralen (S.D.) repli ceert en bestrijdt het betoog van den wethouder. Het aantal voor een woning in de woningstichting bedraagt ruim 1700; daaronder mogen een paar honderd zijn- die reeds een woning hebben, doch dan blijven er nog genoeg over. Wie de practijk kent (de wethouder is erg theoretisch geweest, hij heeft tal van cijfers voorgelezen en steunt op arbeid van anderen, niet van hem zelf De heer Wilbrink: Moet-ie dan zelf de stad ingaan? De heer v. Stralen merkt op, dat wie de practijk kent, weet van den aandrang die er is om een huis te krij gen. De dagelijksche ervaring hier in Leiden is niet, dat hier geen gebrek aan woningen is, vraag dat maar eens aan de besturen der woningbouwver- eenigingen. Spr. is het met den wethouder eens, dat het niet goed is, dat de menschen een woning huren die niet in over eenstemming is met hun loon. Doch de eenigste manier om dat te verhel pen is waar de heeren zoo van schrikken socialisatie van wonin gen. Dan komt ieder op zijn plaats. Doch behalve de enkelen die een te lage huur verwonen zijn er de velen, die een veel te hoogen huurprijs ver wonen, zelfs 1/3 van hun loon. Als de menschen in de noodzaak verkeeren een woning te moeten heb ben, betrekken ze woningen met hoo gen huurprijs, betalen ze sleutelgeld, ja bieden ze misschien wel sleutelgeld aan.- Het is noodig dat er een verordening komt die de excessen in dezen be strijdt, en die de bona fide huiseige naren niet belemmert. Er zijn onder de huiseigenaren wel philanthropen, de heer Sijtsma heeft b.v. ook een paar huisjes en die vraagt niet de volle 50 pet. De heer Huurman: zoo heb je 'm zeker gelijmd om je amendement te teekenen (gelach). De heer v. Stralen zegt dat de meerderheid der huiseigenaren echter geen philanthropen zijn. Spr. wijst er op, dat er ook heel wat menschen van de rechterzijde zijn die, b.v. in Amsterdam en Den Haag. voor de instelling eener gemeentelijke huur verordening gestemd hebben. De voorzitter der huurcommissie heeft in het betreffende rapport te veel zijn eigen meening gegeven; twee le den, de heer Creyghton en Spr. vree zen van intrekking der huurwetten ex cessen. Spr. eindigt met aanneming der huurverordening aan te bevelen, om de preventieve werking dig zij zal hebben. De voorzitter merkt op, dat de Binnenland. De F VII nadert Indië. De Leidsche raad neemt een motie aan, waarin B. en W. worden nitge- noodigd tot het opstellen eener gemeen telijke huurverordening. Buitenland. De voorzitter der drie-mogendheden- conferentie verklaart tevreden te zijn over den gang van zaken. Japan en Amerika hebben te Genève besloten geen verandering te brengen in de conventie van Washington. Minister Vandervelde zal waar schijnlijk een studiereis naar de Kon go ondernemen. Het Joego-SlavischAlbaneesch con flict is opgelost. De voorzitter der militaire recht bank te Moskon is bij een aanslag ge wond. Groote petroleumbrand in Californië raad zich moet losmaken van de sug gestie dat er een gevaar dreigt. Men staart zich blind op één punt. Zoo gaat 't bet volk. De raad bestaat ech ter uit vroede mannen, uit uitverko-, renen, hij moet 'n breeder blik hebben dan het volk. Hij moet nagaan, of het verlangen van het publiek gemoti veerd is en of het verwerkelijkt kan worden. De wenschen van het publiek berusten grootendeels op belang of vermeend belang; de raad moet zich daarboven verheffen. De hoofdzaak moet zijn, er naar te streven dat er voor ieder een wonin? zij. De voorgestelde maatregel betreft een onbillijkheid tegenover een deel van de bevolking. Men wil hun belem meren om over hun eigendom naar eigen gedachten te beschikken. Die eigendomsbeperking wordt op enkele huiseigenaren toegepast, en dat zon der dat een algemeen belang dit dras tisch ingrijpen rechtvaardigt. Men is in gebreke gebleven dit laatste aan te toonen. Waarom moet men wel met een ver hooging van schoenen, suiker, spoor wegkaartjes, porti enz. genoegen ne men, en niet met een verhooging van huren? We denken er toch niet aan de belangen der 7 millioen Nederlanders te beschermen tegen de stoomvaart maatschappijen als die hun tarieven wellicht te hoog maken? Waarom dan wel tegen de huiseigenaren opgetre den? De prijzen der oude en nieuwe wo ningen moeten dichter bij elkaar ko men. Doch de duurte der laatste komt van de prijsverbooging der materia len en van de loonsverhooging der bouwvakarbeiders. Daar kan een ge meentelijke huurverordening geen ver betering in brengen. Spr. gelooft voorts, dat de Minister een gemeentelijke huurverordening niet zal goedkeuren, omdat hij van meening is, dat den menschen zoo spoedig mogelijk de vrijheid moet worden hergeven. Ook op tal van an dere klippen kan de huurbeperkings- verordening stranden. Spr. wijst op de misstanden als sleutelgeld die er nu reeds bestaan, waardoor de wet ont doken zal worden. Spr. wijst op de moeilijkheid, dat de raad de hoogste macht zou hebben in zake de huurverhooging. Hoe kan een partijdig college de rechtspraak in de- zon uitoefenen? Want de r.aad neemt toch keer op keer partijdige beslissin gen. Daargelaten of dit de bedoeling van den heer Thorbecke is geweest, het feit ligt er toe dat tal van raads leden de belangen van bepaalde par tijen of klassen behartigen, er is in vele partijen een strenge partijdisci pline De heer Sijtsma: bij on9 niet! De voorzitter acht angst een slechten raadgever, vooral als die angst in het geheel niet gemotiveerd is. De heer Schoneveld (A.R.) wijst er op, dat de wethouder de zaak een zijdig heeft voorgesteld. Er is van ge meentewege geen onderzoek ingesteld bij particuliere eigenaren naar de ver houding van loonen en huren. De voorzitter brengt de motie- Heemskerk in stemming, die met 16 tegen 15 stemmen wordt aangenomen. De heer van Stralen trekt zijn motie in. De heer Groeneveld (S.D.A.P.) houdt een interpellatie over het aan brengen van trottoirs in de Janvossen- steeg na de demping der Volmolen gracht en de vernieuwing der Janvos-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1