NfFUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 27 JUNI 1927 DAGAGENDA. Oegstgeest. Donderdag 30 Juni, 's av. acht uur, Rehoboth-Kapel: Verg. v. d. Kring Leiden van M. V. op G. G, Spr. Ds. K. Schilder over: „Toestand dei- ziel tusschen dood en eiridgericht". Zondag 3 Jnll, Vrije Evang. Gem., Middelstegracht 3: Samenkomst. Spr. Ds. Theeuwissen. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apptheken wordt van Maandag 27 Juni tot en met Zondag 3 Juli a s. waargenomen door de apotueek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telef. 552. Oegstgeest Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. doch het scheppen van meer middelen tot opheffing van agglomeratiemoei lijkheden, zoodat het harde middel van annexatie, thans vaak. het eenige remedie, in veel gevallen niet behoeft te worden toegepast. Bij ,de: discussie bleek men het alge meen eens te zijn, dat annexatie een ultimum remedium is. Eenigszins uitvoerig werden de streekplannen be sproken, waarbij eenerzijds gewezen werd op de noodzakelijkheid van voortuitzien, anderzijds op de gevaren daarvan voor een ongerept eigendoms recht' en op de economische bezwaren. Ds. Langman sloot den tweeden dag met een Schriftbeschouwing naar aan leiding. van Zacharias 2. BEZOEK TEN PALEIZE TE SOESTDIJK. Heden zouden ten Paleize Soestdijk aankomen om gedurende een week bij H.M. de Koningin-Moeder te vertoeven Harer Majesteits nicht Gravin Alice van Athlone met hare kinderen. DE KONINGIN NAAR L£ ZEILWEDSTRIJDEN. Het Coit. Bur. deelt mede, dat H.M. de Koningin voornemens is met Prin ses Juliana 8 Juli a.s. de zeilwedstrij den der Kon. Marine Jachtclub ter reede van Texel bij te wonen. DE VLUCHT NAAR iNDIë. Reuter "Seint uit Allahabad, dat het Fokker-vliegtuig met den heer Van Lear Black aan boord, Zaterdagoch tend te zéven uur naar Calcutta is vertrokken. Nader seint Reuter, dat het Fokker vliegtuig te twaalf uur, plaatselijke tijd, op het vliegveld bij Calcutta is aangekomen. Naar het ■■«Haagsche Aneta-kantoor verneemt, heeft de K.L.M. telegrafisch bericht van den piloot Geijsendorffer ontvangen, dat de aankomst te Cal cutta om twaalf uur 's middags plaats had op een vliegveld, dat juist ge droogd was van de zware moessonre gens, die den vorigen dag gevallen waren. Op het vliegveld zijn alle be- noodigdhedén aanwezig. Het vliegtuig werd door vele belangstellenden, w.o. een aantal Nederlanders, hartelijk be groet. Gisteren werd de reis naar Rangoon voortgezet. Alles wel aan boord. PASPOORTKOSTEN VERLAAGD! De minister van Buitenlandsche za ken brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 1 Juli a.s. de kosten der buitenlandsche paspoorten van Rijkswege zijn verlaagd tot 1 en dat ook voor de verlenging van buiten landsche paspoorten met ingang van dien datum slechts 1 van Rijkswege zal worden geheven. Bovendien zullen de buitenlandsche paspoorten voort aan voor den duur van twee jaar wor den afgegeven en voor gelijken ter mijn telkens worden verlengd. DE BIOSCOOPWET. De Staatscommissie voor het bios coopvraagstuk, door welke de Bios coopwet is ontworpen, heeft aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, op diens verzoek, ad vies uitgebracht over de uitvoerings maatregelen, welke die wet vordert. Naar wij vernemen, hebben de noo- dige ontwerp-maatregelen, aan de hand van dit advies samengesteld, het departement van Binnenlandsche Za ken en Landbouw verlaten en ligt het in de bedoeling dat de Bioscoopwet op 1 Januari 1928 in werking treedt. HET WERKLOOSHEIDSVRAAGSTUK Naar de Tel. verneemt is er Vrijdag in Den Haag wederom een bijeenkomst gehouden van de Ministers t van Fi nanciën, Binnenlandsche Zaken en van Arbeid met de wethouders voor maatschappelijken steun der vier groote gemeenten, waarin opnieuw het werkloosheidsvraagstuk in zijn gehee- !en omvang is besproken. UITBREIDINGSPLAN, RIJSWIJK. De Gemeenteraad van Rijswijk be handelde een uitbreidingsplan. Hef is van. belang te lezen welke be slissing daarbij viel. In verband met de gestelde vraag of B. eri W. voldoende waarborg kunnen geven, dat het natuurschoon intact blijft, deelde de Voorziter inede. dat B. en W. daartoe al het mogelijke heb ben gedaan. Zoo is na gehouden bespreking van den eigenaar van het landgoed de Burcht, jhr. von Fisenne, de mededee- ling ingekomen, dat deze geen be zwaar heeft tegen aanwijzing van zijn buiten als park in het uitbreidings plan, mits* de gemeente de toezegging doet dat, indien hij of later zijn kin deren het buiten niet meer willen be houden en geen kooper er voor kun nen vinden, de gemeente dit als huiten zal koopen (dus niet als bouwterrein). Bij de eindbeslissing heeft de Raad hiertoe in he'gibrsëLT>ësloten. Voor de instelling van een gemeentelijk grond bedrijf achtte spr. geen termen aan wezig. Met algemeene stemmen werd beslo ten vast te stellen bet, uitbreidings plan, zooals dit door B. en W. aan den raad was aangeboden. Dr. A. W. SCHIPPERS. Aan ,de Handelshoogeschool te Rot terdam promoveerde Vrijdag tot doc tor in de handelswetenschap op proef schrift getiteld: „De standplaatsfac toren der groote haringvisscherij", de heer A. W. Schippers, geb. te Vlaar- dingen. Gesproten uit een familie, die reeds jaren lang tot de haringvisscherij in nauwe betrekking stond, had de heer Schippers van zijn jeugd af reeds een bijzondere voorliefde voor dit bedrijf, en maakte het tot 't voornaamste punt zijner studie. Deze dissertatie is verschenen bij N.V. Dorsman en Odé's Boekhandel en Drukkerij te Vlaardin- gen. WEDEROM BELGISCHE PROPAGANDA IN ZUID-NEDERLAND Zaterdagavond, zijn, naar het V.D. bureau meldt, verschillende Belgen per auto en op de fiets over de grens gekomen. Zij hebben in de gemeente - Weert op velschillende plaatsen biljet ten aangeplakt, waarop het volgende te lezen stond: „Limburgers eh Brabanders! Laat niet langer uw belangen opofferen aan de hebzucht der Amsterdamsche en Rotterdamsche kooplieden die al-« les doen wat in hun macht is om u te verdrukken en te vernederen. Wij, Limburgers en Brabanders, die onder die immer grooter worden de verdrukking smachten, hopen, dat al onze broeders, wanneer het uur der bevrijding zal slaan, hand in hand zullen gaan en alles opoffe ren tot het afschudden van dit on dragelijke juk voor de bevrijding van godsdienst, land en volk en we ten zeker, dat de Belgen, waarvan wij zijn weggerukt, gelijk een kind van zijn moeder, ons zullen steunen om ons uit de slavernij te bevrijden. Harten hoog, leve Brabant en Lim burg 1 Meester zijner toekomst 1" GENEESKUNDIG SCHOOLTOEZICHT IN ZUID-HOLLAND. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben in hun missive van 16 November 1926 de Prov. Staten in kennis gesteld van het mislukken der pogingen in de provincie Utrecht ingesteld tot het or- ganiseeren van 't geneeskundig scnool toezicht ten plattelande van die pro vincie. Op grohd van die mislukking ontrieden zij het volgen van 't Utrecht sche voorbeeld in Zuid-Holland. Ged. Staten hebben zich daarna in verbinding gesteld met de afdeeling Zuid-Holland van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten en van de ze een rapport ontvangen, waaruit blijkt, dat zij een oplossing mogelijk acht in den geest van die, welke te vergeefs is beproefd in de provincie Utrecht, zij het ook, dat door haar de regelende taak der provincie ruimer is gedacht. In dit rapport wordt o.m. opgemerkt dat de vorming van kringen gewenscht is. Van de veronderstelling uitgaan de, dat een schoolarts, geassisteerd door een schoolverpleegster 5 a 6 dui zend schoolgaande kinderen onder z'n toezicht kan nemen, meent de afdee ling, dat er kringen gevormd moeten worden, welke, ongeveer dit aantal schoolgaande kinderen leveren. De vorming van de,ze kringen over te laten aan de gemeenten, lijkt niet doenlijk. In het rapport wordt het daaraan toegeschreven, dat 't stelsel in Utrecht niet die resultaten heeft opgeleverd, welke daarvan verwacht zijn. De krin gen zullen dan ook gevormd moeten worden door het provinciaal bestuur. De gemeentebesturen zullen zich daar na bij die kringen moeten kunnen aansluiten. In de kosten zou de pro vincie voor 50 pet. behooren deel te ne men. Het bestuur der afdeeling is be reid alle medewerking te verleenen bij het vormen der kringen, hetgeen zou kunnen geschieden door een vergade ring te houden met alle gemeente-en schoolbesturen tot de te vormen krin gen hehöorende. Het bestuur is genegen deze verga dering te beleggen en te leiden. Wat de financieele gevolgen betreft, merkt het bestuur op, dat deze geheel afhan kelijk zijn van het aantal kringen, dat eventueel gevormd kan worden. Wan neer dit gesteld wordt op 6 a 8 en aan genomen wordt, dat voor eiken kring aan salarissen voor dokter" en ver pleegsters alsmede eenige kleinere on kosten 10.000 per jaar noodig is, dan zullen de kosten bij 8 kringen (het maximum waarop voor Zuid-Holland gerekend wordt) ƒ80.000 bedragen, waarvan 40.000 voor rekening der provincie. Na kennisneming van dit rapport hebben Ged. Staten zich tot de Zuid- Holl. Vereeniging „Het Groene Kruis' gewend, welks hoofdbestuur zich be reid heeft verklaard het grootst mo gelijke aandeel in de voorbereiding van de reorganisatie van het genees kundig schooltoezicht op zich te ne men. Ged Staten stellen in verband met het bovenstaande voor een provinciaal subsidie van ten hoogste 50 pet. in de kosten te verleenen. Voor het overige zal moeten worden afgewacht wat de voorbereidende werkzaamheid van het Groene Kruis zal opleveren. DROOGMAKING DER ZUIDERZEE. De Minister van Waterstaat breng! ter algemeene kennis, dat voor de hierna genoemde voltooide Zuiderzee werken de daarbïy vermeide aardrijks kundige namen zijn vastgesteld: het afwaterings- en scheepvaartkanaal, langs de Noord-Hollandsche kust. tus schen van Ewijckssluis en Oostoever: Balgzandkanaaï; den langs dat - ka naal aangelegden nieuwen zeedijk: Balgzanddijk; de schutsluis bij de Kooi: Kooisluis; dé uitwateringssluis aan het Noordelijk èindé van genoemd kanaal: Oostoeversluis. BUITENLAND. DE DRIE-MOGENDHEDEN. CONFERENTIE. De besprekingen vastgelodpen? Naar uit Genève gemeld wordt, zijn de beraadslagingen inzake de vloot- verhoudingen geheel vastgeloopen, daar minister Bridgeman een beraad slaging over de linieschepen eischte en de Amerikaansche afgevaardigde Gibson dit volstrekt weigerde. De Amerikaansche en Japansche af gevaardigden zullen nu naar hun re geeringen om instructies seinen. Minister Bridgeman's standpunt is, dat de bespreking aer lichtere schepen van de verhouding der linieschepen moet afhangen. Hij zeide, dat de Britsche delegatie niet Kan terugkeeren, zonder in de ge legenheid te zijn gesteld over de ver houdingen der zware oorlogsschepen te sDreken. Gibson moet hebben ge zegd, dat de Vereenigde Staten na 1931 wellicht zelfs nog grootere sche pen zouden moeten bouwen dan van ,35000 ton. In ieder geval moet Ame rika rekening houden met het bestaan van schepen als de Hood en de Rod ney, de Britsche super-dreadnoughts. DAUDET IN VRIJHEID. Door eén list zijner aanhangers. Zaterdag is een vermetele pogina gedaan, en met goed succes bekroonq ,om Leon Daudet en Delest te bevrij den. Tegen ééii uur des middags begaf zich een „camelot du roy" naar het ministerie van binnenlandsche zaken,, waar hij binnenging, terwijl elf andere camelots zich naar verschillende pos ten 6egaven, vanwaar uit met het mi nisterie kan worden getelefoneerd. Dezen vroegen voortdurend gespreid met het ministerie aan. zoodht afle telefoonlijnen bezet waren. De camelot, die zich op het ministe rie bevond, liet zich met den directeur der gevangenis verbinden en deelde dezen mede, dat in den ministerraad besloten was om Léon Daudet in vrij heid te stellen, evenals den vakvereenï- igingssecretaris van de communistische partij Semard. Ten einde opzien en be- itoogingen te vermijden, verzocht hij de drie gevangenen op niet opvallende wijze uit de gevangenis te laten ver trekken. De directeur van de gevangenis gaf zijn verwondering te kennen, dat men. ook Semard wilde vrijlaten. De camelot zeide toen heel brutaal, dat dit den directeur niet aanging, en dat hij de hem gegeven opdracht ter stond ten uitvoer moest brengen. De directeur van de gevangenis wil de zich overtuigen dat hij werkelijk! met het ministerie had gesproken" en belde daarom weer op. Door de ge nomen maatregelen waren echter alle lijnen bezet, behalve de eene, waarop de camelot kon spreken, zoodat de directeur met hem verbinding, kreeg. Toen deze daarop te kennen gaf, dat hij zich had willen overtuigen, of het bericht, dat Daudet in vrijheid moest worden gesteld, juist was, snauwde de camelot den directeur toe, 'dat hij het bevel terstond tén uitvoer moest bren gen en anders voor het niet opvolgen* van het ontvangen bevel verantwoor delijk zou worden gesteld. De camelot gaf voor, de onderdirec teur van het particuliere kabinet van den minister te zijn. De directeur gegaf zich daarop naar Daudet. die, toen hij de tijding hoorde, in tranen uitbrak en den directeur om helsde. In de straat van 'de Santé stond een, taxi gereed, die door een camelot be stuurd werd. Daudet en Delest stapten in waar na de auto in de richting van "dg bou levard Aragot verdween. Ook Semard werd in vrijheid ge steld. Toen er later bezoekers vóór Dau det kwamen, o.a. Paul Bourget, werdj hun geen mededeeling van het gebeur de gedaan, doch slechts gezegd, dat! Daudet geen bezoek kon ontvangen. De „Action Francaise" bevestigt 't! bericht der invrijheidstelling. De door den „camelot du roy" na gebootste stem was die van-den mi nister van binnenlandsche zaken Sar- raut. Het blad voegt er aan toe, dat Dau- ciet inmiddels Parijs met. onbekende bestemming, heeft verlaten. De directeur van de gevangenis geschorst. Zaterdagavond is direct onder voor zitterschap van Poincaré een kabinets raad gehóuden, waarin bes óten wercfl den directeur van de gevangenis te schorsen, terwijl hij zich voor een dis ciplinaire commissie van onderzoek zal hebben te verantwoorden. De zitting duurde meer dan een uur. Morgen een uitvoerig debat in de Kamer. De ontsnapping van Daudet uit de gevangenis houdt heel Parijs bezig en de bladen wijden er kolommenlange artikelen aan. Het leedvermaak over de regeeiing die men op zoo gemakkelijke wijze haar gevangene heeft afhandig ge maakt, is bijna algemeen. Hoe meer de b.aden naar links georiënteerd zijn, des te scherper is de critiek. De zaak zal morgen aanleiding ge ven tot een uitvoerig debat in rde ka mer. In weerwil van het feit, dat Zater dag in allerijl een kabinetsraad bijeen geroepen is." heHFt de regeering "nogl geen enkele officieele mededeéling gepubliceerd omtrent hetgeen zij thans denkt te doen. NÜNGESSFR RN COLI TOCH GEVONDEN? Uit Quebec wordt geseind', dat vol gens een nog niet bevestigd telegram! uit Chicoutimi te Robert val twee ja gers zijn aangekomen, die op hun. tocht twee Indianen zijn tegen geko men. Deze droegen twee blanken, van wie de identiteit nog riiet was vast-< gesteld en die ziek waren. Men hoopt, dat dit Nungesser ert Coli zijn. DE ZON-ECLIPS VAN WOENSDAG. De zon-eclips van a.s. Woensdag,: {welke in een 30 mijl wijde strook miid- iden door Engeland totaal zal zijn, houdt velen thans reeds bezig. Groote plannen zijn in voorbereiding voor extra treinen naar de totaliteits- strook en aan allerlei amusementen v. de wachtende kijkers wordt gewerkt. KORTE BERICHTEN. De bladen te Lissabon melden, dat huiszoeking is verricht bij perso nen, wonende in de omstreken van; Lissabon. Er zijn 200 geweren in be slag genomen, Voorgesteld wordt de uitsluiting van Trotski en Zinowjef uit het Cen traal' Comité, wegens anti-Sovjetis- tisch optreden. De Parijsche politie beschikt over bewijzen, dat Moskou de Fransche communisten steunt. Byrd wacht te New York nog steeds de weerberichten af alvorens' hij vertrekt voor zijn vlucht over den Oceaan. - Het internationale Roode Kruis- comité heeft een beroep gedaan op de sovj'etregeering om op te houden' met de represaillemaatregelen. De Vereenigde Staten willen eeni blijvende militaire bezetting in Nica ragua houden. De inspectie der gesloopte ves tingwerken aan de Duitsche Oost grens heeft deze week plaats. Het debat over de buitenlandsche en financieele politiek in de Fran sche Kamer zal worden uitgesteld tot na de beraadslagingen over de kies wethervorming, welke 1 Juli a.s. eeit aanvang zullen nemen. EEN EXCURSIE NAAR BOSKOOP. (Slot). Namens de Bond van Plantenhan- delaars sprak de heer Smits, welke rede we eenigszins verkort opnemen. Na de belangrijke mededeelingen, U gedaan door Boskoop's Burgemeester over de slechte communicatie en ver voermiddelen van ons grootste kwee kerscentrum, zij het mij, als voorzitter van den Boud van Piantenhandelaren, vergund U een en at der mede te dee- lei. over onze kwekerij-artikelen en den export daarv.an. De heer Colijn heeft U allen harte lijk welkom gehèeten en wij kweekers exporteurs verheugen ons met hem in het hier zijn van U, van de vertegen woordigers van de koningin der Aar de, van de groote Pers. Is nif.t het goed geschreven couran tenartikel eene opvoedende les voor velen en waar er vooral in de groote steden nog zoovele menschen zijn, die niets van lcweekerijen weten, die geen boomkweeker kennen, noch iets ver staan van het werk van zulk een mensch, daar is voor ons iedere goede uiteenzetting van ons werk buitenge woon aangenaam en daarom is er groote vreugde over Uw hier zijn. De onkunde, zoo juist door mij ge schetst, heb ik in de groSte steden van diverse landen geconstateerd. Gij, mijne heei'en, zijt nu hier en straks zal er gelegenheid zijn U iets van de Nederlandsche cultures op het gebied van boomkweekerij te doen zien en Uwe beschrijving daarvan zal, naar ik hoop, velen iets meer doen kennen van dit in en in Nederlandsch beroep. Ik behoor niet meer tot de jongere garde en wijdde mijn leven vanaf mijn twaalfde jaar aan dit vak mijner keu ze. De groote veranderingen daarin, de enorme ontwikkeling heb ik mede gemaakt. Kende men 50 jaar geleden slechts cultures van vruchtboomen, van laan- boomen voor onze wegbeplanting, van eschpels, beuk en eikenplantsoen voor behossching en van haagplantsoen, welke artikelen zoo goed als geheel waren bestemd voor inlandsch ge bruik, daar kent men thans de ontzag gelijk veel grooter culturen van Ro zen, Rhododendron, Azalea, Coniferen in groot sortiment, groenblijvende bladplanten, klimplanten en sierhees ters, alles gekweekt om door tuinar- chitect of wat daarmede gelijk staat te worden verwerkt m de parken on zer groote steden, tot aanleg van tui nen en buitenplaatsen. Wanneer ik U dan tevens mededeel, dat steeds reke ning houdend met de verandering van richting van de tuinarchitectuur, waarin de regelmatige, de rechte lijn, sinds eenige jaren meer en meer naar voren komt er thans honderdduizen den Taxus baccata en dito quanta van Hex aquifolium en Buxus worden ge kweekt, dan zult gij moeten constatee- ren, dat die kweekers steeds waren op hun „qui vive" dat zij b ij zijn. Behal ve de genoemde artikelen wordt nog ten ander aantal plantsoorten ge kweekt, speciaal geprepareerd om in don winter door de bloemisten te wor den geforceerd en waarvan gij op me nig winterfeest zeker mooie exempla ren hebt kunnen bewonderen. Gemeentelijke Aankondigingen DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter1 openbare kennis, dat wed. F. Colpavan Oosten, te Lei den, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatste van verkoop in het perceel Nieuwstraat 55. Leiden, 25 Juni 1927. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Voor 60 jaren vertrok in den plant- tijd een groot Boskoppsch kweeker met een schip vol hoornen naar Zee land, om daarmede zijne order uit te voeren, een jaar te voren ontvangen van gemeente- en kerkbesturen, van particulieren en kleinhandelaren en uit andere centra van boomkweekerij reisde men per tilbury half Nederland af om de clientèle te bezoeken en wer den de bestellingen met paard en wa gen tehuis' gebracht over enorme af standen, reizen van meerdere dagen. Dertig jaar geleden werden door de Nederlandsche kweekers-exporteurs vrijwel alle landen bereisd, welke door ligging en klimaat geschikt waren voor onze producten en de nakomeling van den kweeker, die zelf per tjalk met hoornen naar Zeeland voer, reisde la ter per oceaanstoomer naar Amerika om daar zijne artikelen te verkoopen, terwijl de exporteurs meermalen in het voorjaar schepen van het type „Rijn dam" geheel vol maakten met planten Deze ontwikkeling moest komen. Wordt niet Nederland genoemd „de tuin van Europa"? In welk ander land vindt men die intensieve en enorm groote culturen van bloembollen, van boomkweekerij-producten, van groen ten en van zaden? Door bodem en kli maat is Nederland aangewezen als land, om deze artikelen te producee- ren en door al dat gunstige werd ver kregen een practiscbe kennis van kweeken, welke overging van vader op zoon gedurende vele, vele genera ties. Zoo kende men het vak tot voor den oorlog, in welken, naar werd beweerd, men vocht voor de vrijheid der vol keren, welke zoogenaamde vrijheid zich na den oorlog openbaarde in een zóó sterk protectionisme, als voorheen nimmer gekend. En nu kan men wezen vrijhandelaar of protectionist, in één ding moet men gelooven en wel in het gaan naar die bron, waar het artikel het best en het billijkst wordt gemaakt (leest hier gekweekt). Diverse landen waren en zijn er op uit, om ook onze planten te heiasten en waarom? Sommigen beweren, om de schatkist te versterken, anderen om den kweekers in het betrokken land de gelegenheid te geven, om ook de van Holland betrokken artikelen te- kweeken en daarin geld te verdienen. Het eerste is met een schouderophalen beantwoord, het inkpmend recht van een paar honderd wagons planten speelt voor de schatkist geen rol en bij de beantwoording van het tweede denk ik maar aan dat oude ware woord, dat geen dadels van doornen, noch vijgen van distels worden ge oogst, in dit geval, men kan op gron den en in een klimaat daarvoor onge schikt en met gebrekkige kennis van zaken, wélke niet berust op jarenlange ondervinding, niet die kwaliteit kwee ken, welke hier wordt geproduceerd, noch kan men zulks doen aan prijzen, waarvoor wij hier gaarne verkoopen. Wat wordt nu me.t een kunstmatig opdrijven der prijzen onzer artikelen bereikt? De aanleg van een park of tuin bestaat uit grondwerk en beplan ting. Regelmatig, modern rechtlijnig aangelegd, staan uitgaven van bodem- bewerking ongeveer gelijk met die van plantmateriaal. Drijft men nu de prij zen van het laatste onnatuurlijk hoog op, dan wordt daardoor zeer remmend gewerkt op aanleg van tuinen, parken en buitenplaatsen, w.aardoor vermin dei ing van grondwerk, vergrooting v^n werkloosheid. En waarom belast men zulke plan ten, welke dienen om door bloemisten te worden in bloei getrokken en daar na verkocht? Zijn deze niet te be schouwen als grondstoffen, welke nog bijna overal vrij ingaan? En geldt dit zelfde niet voor jonge planten, welke uit Holland worden verkocht om door buitenlandsche kweekers te worden verder gekweekt (afgekweekt). Gaat men op''dezen weg voort, dan zijn de gewone planten als oud-pofce- lein slechts bereikbaar voor de aller rijksten, dan vervalt daarmede het verheffende, het verfijnde van het brengen van mooie planten onder het bereik van iedereen, dan zullen wij gaan missen een uitbreiding onzer parken en tuinen, zoo vaak genoemd de longen der steden. Gelukkig wordt er in bevoegde krin gen den laatsten tijd een ander, een beter geluid gehoord. En moogt gij, mijne Heeren, door ook deze materie te behandelen in Uw bladen, nadat gij zult hebben gecon stateerd tot welk een superioriteit on ze cultures zijn, opgevoerd, hebben wil len medewerken aan een zekere toe komst van den internationalen plan- tenhandel, dan zult gij daarvoor heb ben den dank van de Nederlandsche kweekers-exporteurs, wier vertegen- wooriger ik de eer heb te zijn. Nog werd- het woord gevoerd na mens de Buitenlandsche journalisten door den heer v. Ditmar en de Burge meester van Gouda stelde een dronk in op de spoedige totstandkoming van een betere verkeersweg tusschen Bos koop en Gouda. i Na de lunch stapte men weder in auto's om een van Boskoop's kwe rijen te gaan bezichtigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2