CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. Belanorijkste nieuws in dit Nummer. 8«,e JAARGANG MAANDAG 27 JUNI 1927 NUMMER 2163 CODRANT BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine adrertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 n EERSTE BLAD. Den lsten Juli a.s. vangt het nieuwe kwartaal aan. Zij, die zich met ingang van het nieuwe kwartaal op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Verkeerde gevolgtrekking. Wij meenen, dat het. laatste num mer van de Leidsche Post een uitla ting doet, die niet onweersproken mag blijven. Het doet ons leed dat de Re dactie straks zich niet meer verdedi gen kan in eigen orgaan, maar dat mag ndet beletten dat wij de waarheid dienen moeten en geen blaam moeten laten liggen waar die naar onze mee ning moet weggenomen worden. Het blad schrijft: „Nadat onze vroede vaderen gedu rende een heelen avond hun critiek hadden los gelaten op de velen, die bij den bouw van het nieuwe Politie-Bu- reau een ról hebben gespeeld, werden de voorstellen van B. en W. om de noodige bedragen ter beschikking te stellen, met overgroote meerderheid van stemmen aangenomen. Oogenschijnlijk kregen dus z ij ge lijk, die bij herhaling het minder sma kelijk gezegde gebruikten: en zij maakten een plas, maar de zaak bleef gelijk zij was." Tot zoover gaat het goed. Maar dan volgt iets waartegen wij moeten op komen. Het blad vervolgt nul.: Wij schrijven „oogenschijnlijk", om dat wij reden hebben aan te nemen, dat in werkelijkheid de zaak hiermede niet uit is. Niet, dat er nog grootere financieele offers zullen moeten gebracht worden, maar het zou ons niet verwonderen, als een of meer bij deze zaak betrok ken ambtenaren, hetzij „wegens ge zondheidsredenen," hetzij wegens „het bereiken van den pensioengerechtig den leeftijd" of wel om andere rede nen, den Raad zeer beleefd verzocht om eervol ontslag uit den gemeente dienst. Dit geschiedt natuurlijk niet in de eerstkomende weken, maar op het tijd stip, dat geen verband meer gelegd zal worden tusschen dat ontslag en het gebeurde bij den bouw van het Politie-Bureau. Een dusdanig ontslag wordt dart natuurlijk op de eervolste wijze verleend, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten aan de stad bewezen." Wij meenen, dat deze gevolgtrek king niet gemaakt moest worden, om dat zij een blaam legt op personen, die zich niet kunnen rechtvaardigen. Hier toch wordt de veronderstelling uitgesproken, dat er verband zou be staan tusschen een eerstdaags te ver- leenen ontslag waarop pensioen volgt en deze onverkwikkelijke zaak. Dat nu achten wij onjuist. Wanneer er een ontslag-aanvraag zou binnen komen, dan willen wij die beschouwen als geheel op zich zelf staande.- Wij zullen zeggen waarom. 'Het Dag. Bestuur heeft o.i. zeer te recht openlijk de schuldigen aangewe zen en zelf schuld erkend. Dat is op zichzelf al een zeer zware straf, een straf die in het particuliere niemand overkomt. Iemand in Overheidsdienst, heeft naast de voordeelen van het ambt, ook dit nadeel dat zijn werk als het ware in een glazen huis geschied Dat is goed en noodig. Zoo is het ook te prijzen dat in het debat de schul digen niet gespaard zijn. Maar nu moet het daarmede ook uit zijn. Geen gevolgtrekking achterna maken en vooral niet van het soort als deze. Het slot van het stuk: „Voor den heer Nijssingh was een en ander in zooverre een succes, dat zelfs de verbolgenste raadsleden liulde brachten aan hetgeen deze technisch ambtenaar tot stand heeft gebracht," maakt o.i. het eerste niet goed. V Clog eens de huurverordening. De Leidsche Post maakt met betrek, king tot het voorstel inzake een ge meentelijke huurverordening nog een juiste opmerking: „Het zou onnatuurlijk geweest zijn. Indien de socialisten zich hiermede accoord hadden verklaard, daar hun ne opvatting over een normalen tijd en een normale staatsinrichting een geheel andere is. De socialisten, daarin bijgestaan door vrijzinnig-democraten en demo craten, zullen nu nog een poging doen om een gemeentelijke verordening in het leven te roepen, die den huurder blijft beschermen. Daar de menschen voor wie de socialisten c.s. zich inte+ resseeren, in doorsnee 6.of min der per week aan huur betalen, stellen zij den raad thans voor een eventu- eele regeling slechts voor hun eigen menschen in het leven te roepen. Vreindelijkheid bij deze heeren is maar alles en wij zijn nieuwsgierig van hen te vernemen op welke wijze zij verdedigen, dat voor hen die 6. huur of minder betalen de abnormale omstandigheden wèl, en voor hen die meer betalen deze niét meer gelden. Als zij zich zouden willen beroepen op de omstandigheden, dat deze eco nomisch zwakkeren zooveel meer steun noodig hebben, dan zouden wij in het midden willen brengen, dat daarvoor geen gemeentelijke huur verordening in het leven geroepen mag worden." Inderdaad moet de vraag rijzen of de maatschappelijke ellende ophoudt als men een huis kan (of moet) huren van /G.per week. Het antwoord luidt: natuurlijk niet! Er zijn heel wat groote gezinnen b.v., die een huis van ƒ7.of ƒ8.moeten huren, en waai de verdiensten nauwelijks toereikend zijn om rond te komen. Daarom is voor leniging van de maatschappelijke ellende iets anders noodig dan een huurverordening. Daarvoor is noodig wat de Sociaal-De mocraten niet geven en niet geven willen: Aller samenwerking.. STADSNIEUWS. jJki A.S. WETx*OUi*ER3üENOEMING. Heeft nog onlangs de afdeeling Lei den der S.D.A.P, besloten bij de ver kiezing van wethouders in September geen wethouderszetel te aanvaarden, als er niet ten minste twee wethou derszetels aan de S.D.A.P. worden toe gewezen en als de raad niet bereid is, eenige van haar programpunten te helpen verwezenlijken, thans heeft de soc.-dem. raadsfractie aan de andere raadsfracties te Leiden een schrijven gezonden met het verzoek, een delega tie te zenden naar een vergadering op Donderdag a.s. in het Volksgebouw, teneinde een gedachtenwiseling te doen plaats hebben over de bezetting der wethouderszetels in September a.s. A.R. KIESVEREENIGING. Naar wij vernemen zal de A.R. Kies- vereeniging op Vrijdag 8 Juli a.s. een ledenvergadering houden in gebouw Prediker. In deze vergadering, waarin o.a. verkiezing zal plaats hebben voor een bestuurslid ten gevolge van het bedanken van den heer Pli. de Leeuw, zal een bespreking worden gehouden over de a.s. verkiezing der nieuwe wethouders, speciaal ten aanzien van de verdeeling der zetels over de ver schillende partijgroepen, welke in den nieuwen Raad als meerderheid en minderheid zitting zullen nemen. De voorzitter, de heer Kapt. G. Kuy- per zal dit punt bij de vergadering in leiden. We twijfelen niet, of er zal voor deze vergadering bij ons A.R. volk veel belangstelling zijn. Er wordt in onzen kring over de a.s. weihouderskeuze heel wat gesproken, vooral in verband met de tegenwoor dige saamstelling van het college van B. en W. En zonder nu ónze Raadsfractie te willen maken de mandataris van de Kiesvereeniging, kan het van groot nut zijn als onze fractie met de ver langens der partij op dit punt bekend is en straks bij haar handelingen in den Raad met deze verlangens kau re kening hóuden. Wij vindeii het saamroepen van de Kiesvereeniging en het inleiden van flit onderwerp door den voorzitter, van het bestuur een uitmuntende gedach te en wekken bij voorbaat onze men schen op, op Vrijdag 8 Juli a.s. naar Prediker t-e gaan. TRAM ONTSPOORD. Hedenmorgen omstreeks 8 uur ont spoorde op de Hoogewoerd bij het pas- seeren van d^n wissel aan de Koene- steeg, een der wagens van de Electri- sche tram, en kwam bijna dwars over den weg te staan. •Met behulp van personeel der N.Z.H. T.M. slaagde men er in na een uur de tram weder in de rails te brengen en het verkeer weder te herstellen. Tijdens de stagnatie werd door de politie het drukke verkeer op dit punt geleid door de Watersteeg en Kraaier- straat langs den Nieuwen Rijn en kon het tramrijdend publiek door over stappen de reis vervolgen. Het enkel spoor op dit gedeelte van de Hoogewoerd met de beide wissels bij de Koenesteeg en Krauw elsteeg, le gert'voortdurend moeilijkheden op. Misschien zou het voor de veiligheid wel zoo aanbevelenswaardig zijn, in dien ook op dit drukke gedeelte Van de Hoogewoerd het dubbel spoor werd doorgetrokken. Sedert eenige jaren heeft men het gedeelte van 't Gangetje naar de Watersteeg ook van dubbel spoor voorzien en naar wij meenen voldoet dit goed, ook al- blijft de pas sage op de Hoogewoerd voor de wan delaars zeer bekrompen. DE OPVOLGER VAN PROF. WENSINCK. Naar wij vernmen is zeer spoedig de benoeming te venvachten van een hoogleeraar in de Hebreeuwsche taai en letterkunde aan de Universiteit al hier, als opvolger van prof. dr. A. J. Wensinck, di©,\ zooals bekend, met in gang van den nieuwen academischen cursus den leerstoel in het Arabisch zal bezetten als opvolger van prof. Snouck Hurgronje. Tot degenen, die voor de benoeming tot hoogleeraar in de Hebreeuwsche taal- en letterkunde ernstig in aan merking komen, behoort, naar wij van welingelichte zijden vernamen, ook prof. dr. J. L. Palache, hoogleeraar in de Semietische taal- en letterkunde en de Israëlitische oudheden aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam KORFBAL. Pernix II V.E.S. II 4—3. Zaterdagmiddag speelde Pernix II op het terrein aan de N. Vaart haar eer ste wedstrijd om het kampioenschap van den C.K.B. 2e klasse, tegen V.E.S. II uit Den Haag. Pemix heeft dezen wedstrijd slechts met 1 punt verschil gewonnen. In 't begin zag het er naar uit dat de uit slag grooter zou zijn, doch door slap spel van enkele spelers, werden eeni ge doelpunten gemaakt, die zeer ze ker voorkomen hadden kunnen wor den. Direct na den uitworp belandt de bal in den Pernix-aanval en een dame, weet uit een vrije kans mooi te scoren. In 't veld is Pernix de sterkste, doch tot doelpunten komt het niet. V.E.S. die haar uiterste best doet, zag haar moeite beloond door een ver houdbaar schot, dat doel trof. Het nu volgend aanvalsvak van Per nix vertoont beter spel en binnen kor ten tijd verhoogt eenzelfde speler met twee mooie schoten den stand tot 31. Na de wisseling vertoont het ver dedigingsvak een slap spel, zoodat het dan ook geen verwondering baarde, toen spoedig de gelijkmaker door de korf ging. De bovengenoemde dame uit den be- ginaanval van Pernix ziet evenwel kans spoedig weer de leiding aan haar club' te geven. De rust ging in met 43 in 't voor deel van Pernix. Na de hervatting een enthousiast en vlug spel. De verdediging en midden vak van Pernix werken subliem. De aanval zwoegt hard, doch ook de ver dediging van V.E.S. is op haar hoede en weet van geen wijken. Drie kwartier lang is er van beide zijden hard gewerkt voor een doel punt. In den stand is echter geen ver andering meer gekomen, zoodat ten slotte Pernix in dezen alleszins prettig gespeel den wedstrijd overwinnaar is gebleven. Fiks I Fluks III 3—1. Zaterdagavond speelde Fiks I (uit Oegstgeest) een vriendschappelijken wedstrijd tegen Fluks III op het ter rein aan den Zoéterwoudschen Singel. Fiks kwam volledig op, en Fluks met bijna een geheel 2de. .Reeds direct na het begin toont Fluks zich de meerdere. Herhaaldelijk wordt de Fikskorf bestormd, doch zon der succes; 't schot van Fluks schijnt zoek. Na eenige aanvallen van Fiks, die veel minder gevaarlijk zijn, komt heel onverwachts het le punt. Na een minuut of 5 weet Fiks nog maals door een ver schot het leer door de korf te laten glijden (20)u Na het wisselen worden de aanval len van Fiks gevaarlijker. Doch rust komt met onveranderden stand. Na de rust wordt het echter spoedig ongezet in 30. Nu is het echter de beurt van Fluks en door een fout in de verdediging komt het tegenpunt (3-1). Het wordt nu een ware glijpartij op het veld. en wegens den regen wordt even gepauzeerd. Als het weer droog is, wordt er doorgespeeld, maar daar het opnieuw begint te regenen wordt het spel even voor tijd gestaakt. Eind stand dus 3—1 voor Fik9. WATERPOLO. De Zijl I S.Z.C. I 2—3. Zaterdagavond speelde De Zijl thuis haar tweeden competitiewedstrijd te gen de Schiedamsche Zwemclub in water, dat nog juist boven de mini mum temperatuur was. De Zijl is vol ledig, terwijl S.Z.C. twee invallers heeft. De eerste aanvallen zijn voor de thuisclub en reeds kort na den aan vang opent v. d. Mark uit een goed toegespeelde bal van G. Snoeker de score (10), onder gejuich van de, het slechte weer in aanmerking genomen, talrijke toeschouwers. Kort is echter de vreugde. S.Z.C. komt opzetten, keeper Peeters ver werkt twee harde schoten tot corner Uit een ervan weet Jurgens den gelijk maker te scoren (11). Even later weer 'n aanval van de Schiedamsche voorhoede. De bal wordt niet voldoen de weggewerkt, waardoor hij in het doel drijft (1—2). Bij een vrijen worp zwemt de mid- achter van De Zijl even te vroeg weg, waarom hij het water moet verlaten, o.i.een te zware straf. Nu volgde een periode, waarin keeper Peeters han den vol werk kreeg, waarbij zijn kee perstalenten uitkwamen. De achter hoede wi9t stand te houden, zelfs ziet Horst kans op te zwemmen en met een handig schot den S.Z.C.-doelman te passeeren (22). Hieraan weten de Schiedammers nog een doelpunt toe te voegen (23) met welken stand het einde komt. Voorts verdienen eenige verre ko gels van Horst vermelding, welke he laas van de lat in het veld terugsprin gen. De Zijl heeft bijna weer haar vorm van verleden jaar aan het eind van het seizoen te pakken. A.s. Donderdag 8 uur speelt De Zijl I een vriendschappelijken wedstrijd tegen L.Z.C. II, terwijl a.s. Zaterdag nam. 6 uur voor de competitie ge speeld wordt tegen Juliana I uit Ber gen op Zoom. GHR. KWEEKSCHOOL. Zaterdag zijn geëxamineerd en ge slaagd 2 vr. candidaten, n.l. mej. P. Dönszelmann te Wassenaar en mej. P. Kroon te Voorschoten. JEUGDIGE INBREKERS. Op twee achtereenvolgende Zater dagen is er ingebroken in een open bare school op het Schuttersveld al hier. Den eersten keer werden o.m. de tropische visschen uit een aquarium ontvreemd, den tweeden keer was een lessenaar opengebroken en werd een zich daarin bevindend bedrag van vijf gulden vermist. Zaterdag j.l. zouden de inbrekers opnieuw hun geluk be proeven in dezelfde school, doch dit keer hadden zij buiten den waard, in dit geval een onderwijzer, gerekend, die zich in de school bevond en de in brekers, twee broertjes van 12 en 13 jaar, P. en J. van O. genaamd, op hee- terdaad betrapte en aan de politie, die 'zich met het oog op de twee reeds ge pleegde inbraken in de nabijheid be vond, overleverde, die ze naar het po litiebureau overbracht. Zij bleken daar in het bezit te zijn van enkele inbre kerswerktuigen. Aanvankelijk ver klaarden zij met de beide vorige in braken niets uitstaande te hebben. Doch bij deze inbraken hadden de boefjes, die zonder handschoenen wa ren te werk gegaan, vinger af drukken nagelaten, welke door de politie wa ren gefotografeerd en precies overeen kwamen met de vingerafdrukken, welke de politie thans van ben geno men bad. Dit was den jeugdigen in brekers te machtig en zij bekenden dan ook, dat zij zich ook aan de beide vorige inbraken in deze school hadden s huldig gemaakt. Zij bleken leerlin gen te zijn van een andere school dan waar zij hadden ingebroken en de po litie vermoedt, dat zij ook degenen zijn, die zich hebben schuldig gemaakt aan de eenige malen achter elkaar plaats gehad hebbende inbraken in het hou ten kantoortje van den steenkolen handelaar P. aan den Haagweg alhier. 'Voorloopig zijn zij in verzekerde be steld. In de Stedelijke 'Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen 210 volwassen personen en 6. kinderen, totaal 216 personen. De 7-jarige L. M. had Zaterdag bij het pootje baden in de Cobetstraai het ongeluk in een stuk glas te trap pen, waardoor hij zich bloedend ver wondde. Het ventje is door den E.H.D. verbonden. J. K. H. heeft bij de politie aan gifte gedaan dat zijn rijwiel, dat hij te 8 uur.'s avonds onbeheerd voor een café op de Nieuwe Beestenmarkt had neergezet, om 11 uur was verdwenen. Wat een wonder! J. R., rijwielhandelaar alhier, heeft bij de politie aangifte gedaan van huisvredebreuk of beleediging door zekere v. d. H. Gisteren is door de politie aange houden ter zake van mishandeling M. L. H., die op den Middelweg een dans zaal willende binnentreden, waarvan de toegang hem geweigerd werd door den dansmeester, dezen een 9chop had Binnenland. De F VII is te Calcutta aangekomen. De verlaging der paspoorten gaat met 1 Juli a.s. in. Nieuwe Belgische propaganda in Zuid-Nederland. Een bespreking over het werkloos heidsvraagstuk.' Buitenland De besprekingen te Genève zonden zijn vastgeloopen. Dandet is door een mystificatie in vrijheid gesteld. gegeven. De man had niets in de dans zaal te maken. Proces-verbaal is op gemaakt. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. E. Schepper., wedr. 43 j. en E. M. Wolf, jd. 28 j. J. van Duin-en, jm. 24 j. en J. W. Ver in ey, jd. 27 j. W. J. Rooijakkers, jm. 26 j. en E. Moene, jd. 25 j. R. van Eecke, gesch. 40 j. en M. E. J. Hettyey wede. 29 j. P. J. van Dalsen, jm. 2i j. en C. Houthoff, jd. 24 j. B. Hout- boff, jm. 23 j. en C. J. v. d. Toorn, jd 23 j. N. Massaar, jm. 23 j. en M. P. Bodjjn, jd, 23 j. T. H. Hougee, jm. 26 j. en H. C. Vijlbrief, jd. 26 j. K. Tat- fijn, jm. 51 j. en E. Boezelijn, jd. 4ö jaar. BINNENLAND. CONFERENTIE VAN CHR.-HIST. GEMEENTERAADSLEDEN. Op den tweeden dag van deze con ferentie te Lunteren heeft dr. J. van Bruggen een rede gehouden over: De taak van burgemeester en raad ten op zichte van de publieke vermakelijk heid, waarin bij o.a. waarschuwde te gen het gevaar van grove generalisee ring, wijl in christelijken kring de openbare vermakelijkheden vaak over één kam worden geschoren. Hij is overtuigd, dat des burgemeesters ex- ceptioneele bevoegdheid met groote voorzichtigheid dient te worden ge hanteerd, en dat de burgemeester als zoodanig nooit partij moet kiezen in ethische en religieuze problemen. Doch zoodra het gaat om te interpre teeren, wat onder openbare orde en goede zeden moet worden verstaan, mag nimmer vergeten worden, dat on ze samenleving rust op de grondsla gen van het Christendom. Spreker meent, dat de bevoegdheden des bur gemeesters in art. 188, lid 2, nuttig en noodzakelijk zijn. In den middag werd de jaarlijksche vergadering van de vereeniging van Chr.-Hist. gemeenteraadsleden gehou den. De aftredende bestuursleden, de heeren Snoeck Henkemans, Van Boe yen en Van der Hoeven, werden her kozen; de heer Snoeck Henkemans is bij acclamatie als voorzitter aangewe zen. De vraag werd besproken, hoe het aantal leden ware uit te breiden: van de 1000 chr.-hist. gemeenteraadsleden zijn er slechts 500 lid. De rekening wees een batig saldo van 'ƒ900 aan. 's Avonds sprak dr. Van der Steen van Ommeren, burgemeester van Hel- lendoorn over: Samenvoeging van ge meenten. Hij zeide, dat men het onder de leiding Gods historisch gewordene heeft te eerbiedigen. Zulk een histo risch verschijnsel ziet hij in het geheel van de nu vastgestelde gemeentegren zen. Evenzeer is als historisch gewor den te beschouwen de tegenwoordige stand der maatschappij, zooals die zich na een langdurige procedure ont wikkeld heeft. Er ontstaan nu conflic ten. Eenerzijds de maatschappelijke toestanden en behoeften, anderzijds de gemeente-grenzen, waarbinnen zich de maatschappij niet verder kan ont wikkelen. Wat doen? Den maatschap- pelijken groei tegengaan? Dit is uitge sloten. Dus dan maar, wanneer er moeilijkheden rijzen, de grenzen van publiekrechtelijke plaatselijke gemeen schappen ten koste van andere, gelijk berechtigde uitzetten? Ook dit is niet mogelijk, wanneer men in de histori- schen lijn wil blijven. De oplossing moet gezocht worden in het elk geval op zichzelf nauwkeu rig toetsen en beoordeelen allereerst, dan in een nadere regeling bij de wet van de samenwerking van gemeenten, met als uitgangspunt het voorstel tot wijziging van de gemeentewet van 1023 doch dit dan nader uitgewerkt. Onder oplossing van het vraagstuk verstaat spr. niet de algeheele uitscha keling van de annexatiemogelijkheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1