Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 8,,e JAARGANG VRIJDAG 24 JUNI 1927 NUMMER 2161 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Den lsten Juli a.s. vangt het nieuwe kwartaal aan. Zif, die zich met ingang van het nieuwe kwartaal op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. V De gemeentelijke huurver- ordening. Nu ook te Leiden raadsleden van verschillende politieke gezindheid de handen in elkaar geslagen hebben om te komen tot een gemeentelijke huur- verordening, zou men geneigd zijn te meenen dat deze aangelegenheid er een is van bepaalde democratische strekking, of dat zij geheel ligt buiten de lijn der politiek. Wij meenen dat noch het eene, noch het andere het geval is. Dat deze zaak een bepaalde demo cratische gedachte zou inhouden, zoo dat democraten van allerlei schakee ring daaraan hebben mee te doen, is reeds gelogenstraft door het verschil lend optreden van de Vrijzinnig Demo craten in onze groote steden. In Den iHaag verklaarden de Vrijzinnig De mocraten zich tegen een huurverorde- ning. In Amsterdam stemden zij er voor. Met democratie heeft dan ook deze verordening niets te maken, hoe men ook poogt dien schijn daaraan te ge ven. Men spreekt zelfs van de wet van Halle, die stelde dat een overschot van 3 pet. aan woningen aanwezig moet zijn. Het is slechts de vraag en dit moet geheel plaatselijk worden beoor deeld of er een voldoend aanbod van woningen van een bepaalden huurprijs is. 'Ook hierbij moet weer met billijkheidsargumenten gerekend worden. In Den Haag kwam het zelfs voor, dat huizen van 3 huur per week werden bewoond door gezinnen met inkomens van ƒ60 en meer. Velen zoeken naar een zoo goedkoop moge lijke woning en zien gaarne daarin 'n zeer ruim aanbod. Aan dien wensch valt echter niet te voldoen en als men kunstmatig de huren van een bepaald deel der woningen zou moeten druk ken om aan dien wensch te kunnen voldoen, zou men onrechtvaardig wor den tegenover de huiseigenaars. Als een huiseigenaar gedwongen wordt zijn wonihg beneden den normalen huurprijs te verhuren aan lieden, die best twee maal zooveel kunnen beta len, dan heeft men den weg van het recht verlaten. Is de gevraagde verordening dus geen maatregel die met ware demo cratie in eenig verband staat, wel moe ten de sociaal-democraten krachtens hun beginsel voor een dergelijke ver ordening zijn. 't Is voor hen de weg om door deze t ij d e 1 ij k e regeling te komen tot definitieve inmenging en regeling van de Overheid. Haar begin sel brengt mede socialisatie op woning gebied. Daartegen nu moeten wij ons ver zetten. Daarom betreuren wij het, dat de Vrijzinnig democratische raadsleden, met de democratische Mevr. Dietrich de Rooy en den RoomschKatholiek van Tol, het voorstel onderteekenden. Nu komt het vraagstuk niet in het licht waarin wij het tegenover de So ciaal Democraten moeten zien. Voor de rechterzijde wordt de beslis sing daardoor moeilijker. Noodig is nu, om tegenover de so- cialisatie-gedachte van de S.D.A.P. stelling te nemen. Noodig ook om het vraagstuk van de woonbehoefte objec tief te bezien. Strijd op twee fronten dus. Is" aan het eene front de stelling ge makkelijk en kunnen onze raadsleden zich daar slechts tot verdediging be palen, op het andere front moet ook de nuttigheidsvraag onder het oog gezien worden. De vraag is of een huurverordening goed zal werken voor de bouwnijver heid en den woningtoestand. 'Wij gevoelen veel voor het betoog dat van christelijk historische zijde in den Amsterdamschen raad werd ge houden door mej. Katz, die opmerkte, dat men vreezende voor een verkeer de werking van de intrekking der huurwetten bewijs geeft van misken ning van de waarde der vrijheid voor de verhooging der productie. Wij ook meenen, dat men de vrij heid hier moet aandurven. Als er gebrek is aan productie dan is de beste weg de productie te ver- hoogen. D4t is een heel eenvoudige waarheid, die echter in deze dagen van' socialistische wijsheid door velen niet wordt gezien. Een toestand als gedurende den oor log bestond, is thans niet meer aan wezig. Bouwmaterialen zijn er in voldoen de mate. Werkkrachten zijn er ook meer dan genoeg. Er is zelfs werkloos heid. Een huurverordening helpt hier niet, omdat, naar terecht werd opge merkt, de menschen daar niet in kun nen wonen. Als de gemeente iets moet doen, laat zij dan meehelpen, dat er gebouwd wordt. Laat zij dit doen inzonderheid door het vlot behandelen van bouw- aanvragen. Wij krijgen wel eens den indruk, dat de ambtenaren van de ge meente, die gaarne alles in handen van de gemeente willen hebben, niet altijd vlot en vlug meewerken, als er aanvragen om te bouwen komen. Men kan steun geven aan woning bouwverenigingen. In allerlei opzicht kan de gemeente den bouw van wo ningen, ook van goedkoope woningen, bevorderen. En als zij dit doet, dan krijgen wij den normalen weg en zal spoedig niemand duurder wonen dan hij kan betalen. Een beperking van de vrije woning markt is, naar onze meening, niet in het algemeen belang en daarom zien wij een gemeentelijke huurverorde ning liever niet komen. Wij gelooven, dat de rijksoverheid goed heeft gezien: zulke regeling is thans overbodig en hier schaadt het overbodige. Daarom scharen wij ons ook aan de zijde van B. en W. en meenen, dat ook voor Leiden een gemeentelijke huur verordening onnoodig is. STADSNIEUWS. NED. VEREEN. VAN PIOENEN- ZWEEKERS EN -HANDELAREN. De Nederlandsche Vereeniging yan Pioenenkweekers en -Handelaren heeft gistermiddag in Zomerzorg onder voorzitterschap van de heer L. v. Leeu wen, uit Sassenheim, haar jaarverga dering gehouden. Na de opening door den Voorzitter werden de notulen gelezen en goedge keurd. •Thans had bestuursverkiezing plaats. Aftredend waren de heeren L. van Leeuwen uit Sassenheim; G. Kooy uit Boskoop; S. H. Schortinghuis uit Boskoop en de heer A. Warnaar Jr. uit Sassenheim. De heer L. v. Leeuwen meent voor de functie van Voorzitter te moeten bedanken vanwege zijn leeftijd. De heer Wamaar zegt dat de verga dering het zeker zou apprecieeren wanneer de heer van Leeuwen het voorloopig nog eens aanzag. De Voorzitter echter houdt voet bij stuk en gelooft dat voor hem de tijd gekomen is om /te bedanken. De heer S. II. Schortinghuis stelt zich eveneens niet meer herkiesbaar. Op voorstel van den heer Boekee werd de heer van Leeuwen onder ap plaus van de vergadering tot Eere voorzitter benoemd. Bij eerste stemming werd als Voor zitter gekozen de heer A. Warnaar Jr. uit Sassenheim, die evenwel zijn be noeming niet aanneemt wegens over drukke werkzaamheden. Bij tweede stemming werd gekozen de heer J. v. Leeuwen Lz. te Sassenheim. De heeren A. Warnaar Jr. en G. Kooy uit Boskoop werden als bestuurs lid herkozen. In plaats van den heer S. II. Schortinghuis werd gekozen de heer Brand uit Boskoop, die zijn be noeming aannam. Vervolgens bracht de penningmees ter verslag uit van het gehouden be heer, waaruit blijkt, dat de inkomsten over het afgeloopen jaar bedroegen 479.89, de uitgaven 104.15, zoodat er een batig saldo is van 375.74. Als punt 5 stond op de agenda: be spreking persoonlijk lidmaatschap. Met algemeene stemmen werd beslo ten dit systeem in te voeren omdat er verschillende voordeelen aan verbon den zijn voor de vereenigingskas en voor de betrokken firma's persoonlijk. Een voorstel van den heer Jan van Leeuwen om de vereeniging een on derdeel van Bloembollencultuur te maken werd aangehouden omdat de voorsteller niet aanwezig was en alzoo zijn voorstel niet kon toelichten. De heer Warnaar zei dat dit voor stel hoofdzakelijk verband hield met het toekennen van certificaten en het uitreiken van getuigschriften door Bloembollencultuur. Omdat het voor velen bezwaarlijk is persoonlijk lid te zijn van Bloembollencultuur, wilde de heer Van Leeuwen dat de Vereeniging in haar geheel onderafdeeling werd. Bij de rondvraag kwamen nog ver schillende zaken ter sprake. O.a. werd uitgebracht bij monde van den heer Kaptein het rapport over de kwestie van het verschil tusschen de Reine Hortensia en.de Koningin Wilhelmina. In dat rapport werd geconstateerd dat er tusschen deze beide pioenia's werke lijk eenig verschil bestaat al is dat ook zeer gering. Verder werd gesproken over de keu ring van pioenbloemen te velde. Beslo ten werd de keuringscommissie van Bloembollencultuur uit te noodigen deze kemingen op aanvrage te doen geschieden te velde waarvoor een ver goeding zal worden betaald met een maximum van 25, waarbij tevens be paald. werd dat de bloemen onbescha digd móeten zijn en dat er niet min der dan 3 aanwezig mogen zijn. Aan het slot der vergadering dankte de heer Warnaar den Voorzitter voor alles wat hij heeft gedaan voor de Ver eeniging en sprak de wensch/uit, dat hij als Eere-Voorzitter der Vereeniging nog dikwijls in haar midden mocht gezien worden en alzoo de jongeren blijven inspireeren met liefde voor de mooie afdeeling van het bloembollen vak, de pioenenteelt. De vergadering toonde door een har telijk applaus haar instemming met deze woorden en de Voorzitter dankte den heer Warnaar hartelijk voor zijn woorden en de geheele vergadering voor het vertrouwen in hem gesteld. Daarna volgde sluiting. EEN FEESTDAG VOOR LEIDEN. Inderdaad een feestdag. Wanneer en waarom? Eerst datum noteeren: Woensdag 6 Juli a.s. Nu het waarom. Leiden is gelukkig, wat men in Zen dingskringen noemt, een „Zendings- stad". Er is in deze gemeente een hartelijk medeleven met allen, die in den Zendingsarbeid betrokken zijn en een levende belangstelling voor het werk, een belangstelling, die zich meermalen uit in collecten, etc. Voor allen, die de Zending liefheb ben en steunen, is 6 Juli een feestdag; Tegen dien datum toch organiseert de Regelingscomrhissie van het Chr. Nat. Zendingsfeest het jaarliiksche feest; ditmaal op „Raaphorst' bij W assenaar. Bijzondere zorg is besteed aan dei organisatie. Tal van goede sprekers verklaarden zich bereid een spreekbeurt te ver vullen. Gaarne wordt speciaal de aandacht gevestigd op de diensten voor jonge- •ren op spreekplaats III, onder leiding» van bekende jeugdpredikanten. I Verteld wordt, dat onder leiding l van den ook hier bekenden Ds. FerJ guson niet minder dan een paar dui zend jonge mannen en vrouwen vani Den Haag naar Raaphorst zullen mar-* cheeren. Twee muziekgezelschappen „Obad- ia" uit Rotterdam en „Óonorita", dei harmonie afdeeling van de Chr. Ver/ van Jonge Mannen te 's Gravenhagei verleenen medewerking. I Een uitnemende Cantine-leidingver. zekert keurige en goede bediening; de voorraad zal van dien aard zijnj dat alle feestgangers zich bij de can-. tine kunnen voorzien van de noodigei mondbehoefte. I Niemand brenge dus iets mede. I Er is gezorgd voor een rijwiél-be-' waarplaats, garderobe, ambulance, etc. Veel goeds maakt een reisje naart Raaphorst aantrekkelijk. Moet nog ge wezen worden op het buitengewoon; mooie landgoed? Is het en dit is toch wel' een van de voornaamste dingen niet heerlijk, dat in het Chr. Nationaal Zendingsfeest vrijwel alle Zendings-^ corporaties samenwerken. De Zending der Geret. Kerken, de Samenwerkende Zendingscorporaties, de Zending der Lutherschen, die van; het Leger des Heils etc.? De saam* hoorigheid, de eenheid, die er zijn moest, wordt althans in deze Veree niging gedemonstreerd. Sprekers van. allerlei groepen hebben zich beschik* baar gesteld. I Nu allen op 6 Juli naar Raaphorst; Per fiets, of per H. T. M. („gele tram") vanaf Haarlemmerstraat of station tot halte „Den Deyl". Laten nu eens allen, die kunnen, op 6 Juli naar „Raaphorst" trekken. Gq zult er geen spijt van hebben. i De heeren J. G. van Dijk, Nieuw! steeg, B. de Kier, Groenesteeg, en J. Pontier, Haarlemmerstraat, ver- verkoopen gaarne een groot aantal programma's. I „LEIDSCHE POST" EXIT. De Leidsche Post, weekblad voor Lelden en omstreken zal vandaag Voor 't laatst verschijnen. Deze uitgave werd in haar tegen woordige vorm verzorgd door de Leid- sche Uitg. Maatschappij v.h. Batteliee en Terpstra alhier, en wijdde haar in houd speciaal aan de middenstands- belangen. De Leidsche Post welke als opvolg ster van de vroegere „Aanwijzer" was te beschouwen, was een goed geredi geerd weekblad en werd grafisch goed verzorgd. Helaas, 't is slechts van korten duur geweest. Na vandaag zal zij niet meer ver schijnen. GEMEENTEZAKEN. Speelterrein H. Rijndijk. B. en W. stellen den raad' voor 9800 te hunner beschikking te stel- stellen ten behoeve van de verdere in richting van het zuidelijk gedeelte van het van de provincie Zuid-Holland gehuurde land aanden Hoogen Rijn dijk als speelterrein. Verder stellen zij voor, een over eenkomst aan te gaan met de afdee ling Leiden van den Ned. Bond van Lichamelijke Opvoeding inzake de ex ploitatie van dit terrein. Stadsgeneesheer. B. en W. geven den raad in overwe ging, de heeren J. A. Schreuder en dr. J. C. M. Timmenmans te herbenoemen tot stadsgeneesheer. In verband met een vrij spoedig te verwachten voor stel in zake de invoering van vrije-art- senkeuze, stellen zij voor, de herbe noeming te doen tot 1 Januari 1928. DE GEMEENTELIJKE HUUR VERORDENING. De Leidsche Bestuurdersbond heeft zich met een adres tot den gemeente raad gewend naar aanleiding van het verschenen afwijzend praeadvies van B. en W. met betrekking tot de instel ling eener gemeentelijke huurverorde ning. In het adres, wordt geconstateerd, dat B. en W. geen rekening hebben gehouden met de groote belangen voor vele en juist de miust draagkrachtige ingezetenen hierbij betrokken Waar B. en W. van oordeel zijn, dat zich na 18 Juli geen onredelijke li uur- verhoogingen zullen voordoen, wordt in het adres gewezen op de talrijke feiten van onredelijke huuropdrijving, die zich in andere plaatsen hebben voorgedaan. Ten aanzien van de toezegging door den Verhuurdersbond van huiseige naren aan B. en W. gedaan, dat zij „onredelijke verhoogingen" zullen te gengaan, verwacht adressant daarvan niets, gezien de mentaliteit in ver huurderskringen, waar zelfs de meest ongemotiveerde huurverhoogingen nog redelijk worden genoemd. Met het oog op de belangrijk preven tieve werking, die een gemeentelijke huurverordening zal hebben, waardoor zij van groot algemeen nut zal zijn, wordt aan den Raad met aandrang verzocht niet in te gaan op het afwij zend advies van B. en W. doch te be sluiten tot de instelling eener huurver ordening. STRAATZANG-COLLECTE STORMRAMP. Gisteravond werd door „Toonkunst", dat door ongesteldheid van den heer Tierie werd gedirigeerd door den heer Leo Mens, op verschillende plaatsen in de stad gezongen, waarbij gecollec teerd werd voor de slachtoffers van de stormramp. Het programma, dat voor een mini mum van 10 cents aan de toehoorders werd verkocht, bestond uit verschillen de Oud-Hollandsche liederen: Geluk kig Vaderland, Lied op het ontzet van Bergen op Zoom, Loflied op den Hol lander en den Zeeuw en Bede voor het Vaderland. Het spreekt vanzelf dat deze num mers op de aan Toonkunst eigene schoone wijze werden uitgevoerd. Tot slot werd gezongen een „Bede om Hulp": iHelptl Medeburgers Helpt hen te schragen, Die door den wervelstorm Fel zijn geslagen. Grijpt de gelegenheid, Die men u bood; Offert een j&nningske, 't Zij klein of groot. Helpt ons en steunt hen! Lenigt hun nood. De belangstelling voor deze straat zang van de zijde van het publiek was groot en alleszins bevredigend. Gezongen werd in het v. d. Werff- park, op het plein bij de Hooglandsche Kerkgracht, op de Vischmarkt, bij het Gerecht, op den Apothekersdijk en bij het Stadhuis. In 't geheel is ingezameld voor de slachtoffers van de Stormramp 625. Hier is wel op zijn plaats een woord van warme hulde aan de bestuurders en aan de leden van „Toonkunst" die met hun mooie gaven medegewerkt hebben tot leniging van den nood in de Achterhoek en op deze wijze zulk een aanzienlijk bedrag hebben bijeen gebracht. CHR. PADVINDERS-ORGANISATIE. liet Secretariaat van bovengenoem de Organisatie U overgeplaatst van ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. De F VII vertrekt heden naar Alla habad. Buitenland. De nieuwe Britsche vakvereenigings- wet is door het Lagerhuis in derde lezing aangenomen. Groole rede van Stresemann over de bnitenlandsche politiek. Een onderhoud tusschen de Engel- sche en Amerikaansche gedelegeerden te Genève. Hillegom naar Chr. Stokhuijzen, Rijn en Schiekade 40, alhier. EXAMENS. Voor het examen Boekhouden, afge nomen door de Ver. van Leeraren in het Boekhouden, zijn geslaagd onze stadgenooten de heeren M. P. Oostveen en W. F. v. d. Reek, alsmede de heer C. v. d. Heiden te Sassenheim, allen leerlingen van den heer H. D. M. Knol alhier. Bij het eindexamen H. B. S. Meis jes met 6-jarige cursus alhier zijn op 22 en 23 Juni alle candidaten geslaagd: n.l. de dames J. L. G. Beyersbergen, R. J. Bruynzeel, J. Koolhaas, E. A. Oort en L. H. Susan. Voor hev examen Boekhouden „Ver. van Leeraren" is geslaagd de lieer F. Verhoeven Hzn. alhier, leer ling van den heer J. A. Jansen. ZILVEREN JUBILEUM. De heer P. Ressenaar vierde giste ren den dag, dat hij 25 jaar werkzaam is hij de N.V. Boekdrukkerij v.h. L. van Nifterik .De jubilaris werd gister morgen te 11 uur door den directeur, den heer v. Aarssen Sr. in de drukkerij ontvangen, waai* het geheele personeel i aanwezig was. Hij sprak den zilveren feesteling toe, wensclite hem van har te geluk met den gedenkwaardigen dag, prees zijn verdiensten voor de zaak en zijn nauwgezet werk den loop der jaren en bood hem een eüve- loppe met inhoud aan. Namens het personeel werd het woord gevoerd door den meesterknecht den heer Wijting, die de gede ver standhouding prees, welke tusschen den jubilaris en het overige personeel bestond. Het geschenk zijner collega's •een haard, zou hij thuis vinden. De heer Ressenaar dankte voor de wenschen en geschneken en hoopte nog langen tijd voor den bloei der zaak wenschen en geschenken en hoopte Zekere B. J. v. H.. die verleden week C. E. met een mes in de buik heeft bestoken, is door de politie aangehou den, en nadat proces-verbaal was opge maakt, weder op vrije voeten gesteld. De 2-jarige J. F.? wonende op de Koolgracht, is gisteren in een onbewaakt loogenblik van een 2 Va M. hooge trap gevallen. Het kind bekwam een vleesch- wonde aan het hoofd en is door Dr. Del- baere verbonden. Op verzoek van zijn ouders is van Amsterdam naar hier overgebracht de minderjarige J. H. v. d. F. BINNENLAND, STATIONSVERSIERING. De versiering van stations met bloe men is niet nieuw. Amersfoort, Baarn, Utrecht-buurtstation, om tal van an dere stations nu maar niet te noemen, toonen aan wat met bloemen kan wor den bereikt. Thans heeft ook het Centraalsta tion te Amsterdam een beurt gekregen Op het eerste perron zijn aardige rie ten korven aangebracht, waarin bloe men zijn geplant. Het perron is er heel \vat gezelliger door geworden. DR. J. VAN DEN TEMPEL. De heer J. van den Tempel, lid van de Tweede Kamer, is gisteren aan de Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotterdam gepromoveerd tot doctor in de Handelswetenschappen op 't proef schrift „Macht en Economische Wet", een onderzoek naar de beteekenis van economische macht voor de inkomens vorming, in het bijzonder ten aanzien van het arbeidsloon" en op Stellingen. De promotie geschiedde met lof. De promotor, prof. mr. F. de Vries, die in zijn toespraak tot den gepromo veerde diens levensloop naging, prees diens studiezin, welke hem, die als schildersgezel begon, in staat stelde z'n studie met zooveel succes te vol tooien. De promotie werd bijgewoond door vele geestverwanten van den nieu- wen doctor, onder wie het Kamerlid mr. Duys. Verder was ook de zoon van

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1