HFl-WE LFIPSCHE COURANT VAN DONDERDAG 23 JUNI 1927 TWEEDE BLAD. we OE SLHDEN ZEOSEH. Een brutaal stukje van A. B. K. De Oproerige Krabbelaar van „Het Volk schrijft de Ma.asbo d e, heeft nn wel het brutaalste stukje uitge haald van heel zijn publicisten-be staan. In dezen tijd van records en kam pioenschappen het record in brutali teit. D© Katholieke „Twentsche Post" be schuldigde-Kleerekoper, dat hij in zijn ..Oproerige Krabbels" in „Het Volk" niet ophoudt de Pausen en de door hen bestuurde Kerk te belagen en te belasteren. Hoe is 't mogelijk KI eerekoper daar van te beschuldigen! Hij is we] zelf niet-katholiek, maar eigenlijk is hij toch de eenige ridder met onbevlekt blazoen, die voor de eer van de Katho lieke Kerk en de ongereptheid van den godsdienst opkomt. En nu deze ondankbare beschuldi ging. Ivleerekoper wijst haar met edele verontwaardiging van zich af. „Hoezeer dat nu mij verveelt", schrijft Kleerekoper, „het blijft mijn onveranderlijke plicht, om in het licht' te stellen, dat deze leugen niet waar gemaakt wordt door haar nog zoo dik wijls te herhalen. „Slechts één. bewijsvoering is hier afdoende: één regel druks te leveren, waarin ik de Katholieke Kerk en haar leer ooit belaagd of belasterd heb. „Nog nooit, in al die jaren, is zulk een citaat voor den dag gekomen". T Zou zeldzaam naïl klinken, als 't niet zoo grof brutaal was. Niet één enkel citaat, maar een heel boek, een heel dossier van beschuldi gingen en bewijsmateriaal hebben wij den heer Ivleerekoper in den loop der laatste tien jaren overgelegd. De. man herinnert er zich niets van, precies als - sommige beschuldigden voor de rechtbank, die !t ook de wijste tactiek achten zich heelemaal niets te herinneren. Wij zullen den strijd met Ivleerekoper niet* verder aanbinden, want wij weten zeker, als we eenig materiaal uit de laatste jaren overleggen, dat Kleere- koper zal antwoorden: „O, dat gaat niet tegen de Kerk en haar leer, maar tegen de onwaardige dienaren en ge- loovigen die de heerlijke kerk en haar prachtige leer misbruiken, Ziet u 'nu wel, dat ik, Ivleerekoper, eigenlijk de eenig ware paladijn ben voor de heer lijkheid der kerk en de ongereptheid van haar leer?" Maar wij doorzien de brutale ma niertjes van A. B. K.; wij kennen hem nu wel zoo% langzamer hand. Absenteïsme^ De parlementaire redacteur van „De Standaard", schrijft De Zeeuw, mel ding' makend van het voorstel tot het weer uitgeven van <jen Kort Verslag,, maakt daartegen bezwaar, mede om dat daardoor liet. absenteïsme in de hand zal worden gjewerkt. Dit lijkt ons niet waarschijnlijk. Erger dan het nu is, kan het al niet worden. Hoewel de Kamer de laatste maan den weinig vergaderde en nu reeds weer tot September met vaeaiitie is gegaan, is het toch onlangs voorgeko men dat bij een niet onbelangrijke stemming een veertig leden afwezig waren. ïvn dat was dan nog hij een stem ming. Op dagen dat geen stemming „dreigt" is het aantal spijbelaars nog véél grooter. Wij gelooven ook dat er aan de her- nieuwe uitgave van oen Kort Verslag weinig behoefte bestaai. Maar dat door de uitgifte het absen teïsme in de hand zal worden gewerkt, wil er bij ons niet in. Ottn de eenvoudige Teden dat de Ka mer op dit gebied zichzelf reeds heeft overtroffen. Medezeggenschap een correctief? In „Eeon. Statistische Berichten" van 23 Maart j.l. komt van de hand van -den heer T. H. Torge te Londen een artikel voor over de débaclé der Marconi Company. Nadat do schrijver de oorzaken van de debacle, die celecren zijn in het on verantwoordelijke beheer der maat schappij, heeft opgenoemd, geeft hij aan het slot eenige algeraeene opmer kingen die, al slaan zi j. dan "in de eer ste plaals op toestanden in Engeland, toch ook wel van toepassing zijn op andere landen en ons eigen land. We laten ze hier volgen: Niemand kan ontkennen, dat Mar coni Co. het middel is geweest om te voorzien in een nieuwen dienst van de grootste waarde, doch haar schit terende technische resultaten kunnen het bedroevende gebrek aan inzicht, dat de Directie gedurende de. critische periode na. den oorlog heeft getoond, niet verontschuldigen. Ofschoon weinig directies zoover zijn afgedwaald in het vinden van middelen om de hun toevertrouwde kapitalen te verspillen, is helaas het aantal malen, dat werkelijk groote concerns de laatste tien jaren zonder eenige kapitaals-hervorming hebben overleefd, betrekkelijk gering geweest. Gemiddeld is het aantal echter groot genoeg om duidelijk aan te toonen, dat het met ,een koel hoofd zeer wel mogelijk ware geweest, een werkelijk ernstige débacle te vermijderr. Het is de laatste jaren een bijna al gemeen e klacht onder industrieelen, dat de hooge inkomstenbelastingen, de inflatiepolitiek der regeeringen, het gebrek aan beschermende rechten en de houding der arbeiders de taak van den Engelschen fabrikant onmogelijk heeft verzwaard. Doch telkens als de een of andere directie door de omstandigheden werd gedwongen tot het geven van een open en eerlijke verklaring, bleek steeds, dat onverstandige beslissingen door de verantwoordelijke personen de oor zaak van de moeilijkheden vormden. Over het algemeen zijn oude onder nemingen overgenomen tegen opge blazen prijzen en vaak met geleend geld op 't oogenblik, dat de rentestand abnormaal hoog was. Onder soortgelij ke condities werden ook nieuwe ge bouwen en fabrieken opgericht. Wan neer-dan het. onvermijdelijke keerpunt kwam in liet getij, bleken de verant woordelijke personen onwillig om hun fouten te erkennen en wierpen de blaam op diegenen, welke er in ge slaagd waren het, land een gezonde fi nancieel e politiek op te leggen. We willen hier een opmerking aan toevoegen, schrijft „Ons Beginsel", het orgaan van de Ned. Ver. van Chr. Kan toor- en Handelsbedienden. Het lot der arbeiders van een onder neming is afhankelijk van het welzijn der onderneming.» Gaat het de onder neming slecht, dan betalen de arbei ders mee liet gelag door werkloosheid of loonsvermindering. Nu constateeren wij hel feit, dat het vele ondernemin gen slecht gegaan is door roekeloos heid ol' onbekwaamheid der leiders. Waar dit zoo is, vragen we of in de ze gevallen medezeggenschap der ar beiders niet heilzaam zou gewerkt hebben. Er wordt vaak hoog opgege- ven van het pat.roonsgezag, hetwelk medezegenschap in de leiding zou uitsluiten. Maar er is aan alles oen grens en evenals men ouders uit de ouderlijke macht ontzet, wanneer ze daarin op grove wijze tekort schieten, moet er ook iets op gevonden worden patroons en leiders v. groote onderne mingen, die in de uitoefening van hun ambt kennelijk tekort schieten, een voortgaan op den verkeerden weg tc verhinderen. We gelooven dat in deze gevallen medezeggenschap der arbei ders een goed middel zou zijn. KERK EN SCHOOL. ned. herv. kerk. Beroepen, te 's-Heerenberg: H. M. Sasse, te Schoonoord. Te Oos- ierwolde (Gld.-: G. Alers, te Nieuw- Lekkerland. Te Enter: H. Japchen, te Ede. Te IJlst: G. Venema, te Ap- pingedam. Te Tweede Exloërmond: T. J. Mudde. te Made-Drimimelen. Te Soesterberg: E. Warmólts, te Heer- de. te Wageningen: A. Alkema, te Rijnsburg. Te Koog aan de Zaan: J. Eikema, te Witmarsum. Te Sittard: Dr. J. 1). Schmidt, te Kapelle bij Goes. Te Zeist: J. G. W. Goedhard, te Lei den. A an g o n o m e n, naar Wohl (toGzJ: A. v. d. I-Too.ven, candid'ant te TTt-mcM Bedankt, voor I.onqduinen: F. H. v, Oosten, le Feyenoord. geref. kerken. Tweetal, te Enschede: A. ,T. Bou- ma, tje Wanswerd en J. van Henten, te Nieuw-Vennep. Beroepen, te Vrouwepolder: L. v. d. Zanden, candidaat te Putten (Gld.) Bedankt, voor Koog a. d. Zaan: J. Hoekstra, te Dalfsen. doopsgezinde gemeenten. Beroepen, te Veendam-Wilder- vank-Nieuwe-Pekela: J. Wuite te Den Haag. BEVESTIGING, INTREDE EN AFSCHEID. Ds. A. A. Dönszelmann nam Zon dag j.l. wegens vertrek naar Amster dam, afscheid van de Ned. Hërv. Kerk te Wassenaar, met een predi- chlie over Matth. 28:20. Na de toespraken tor verschillende personen en college's, sprak de con sulent, Ds. H. van Dijken, een hartelijk! afscheidswoord. i Namens Kerkeraad en Gemeente sprak ouderling J. Mansvelt, die dank bracht voor hetgeen Ds. D. in de twee jaren van zijn verblijf in Wassenaar, voor deze Gemeente gedaan had. Na het toezingen van de zegenbede uit Psalm 134 was deze plechtigheid lafgeloopen, waarna velen gebruik maakten van de geboden gelegenheid om van Ds. D. en de zijnen afscheid! te nemen. Ds. M. B. Verkerk deed Zondag, j.l. na' des morgens bevestigd te zijn door Ds. J. D. van Hof, van Wilms,, met 'n predicatie over Matth. 13:471 tot 51, zijn intrede in de Ned. Herv. •Kerk te Mijdrecht, sprekende over Matth. 16:16, 17 en 18. De nieuwe eeraar werd toegespro ken door den consulent Ds. J. D. van Hot en door Ds. P. Bongers, van Ka- merik,_als praetor van den ring. De Gemeente zong daarop cle zegen bede uit Psalm 134:3 toe. Ds. C. Plaatsman hoopt 26 Juni ,a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Kerk te Hocge Zwaluwe, wegens verkregen eervol emeritaat. synode der geref. kerken. De Synode der Geref. Kerken, die te Groningen zal gehouden worden is sa mengesteld. Voor Zuid-Holland (Noordelijk ge deelte) waartoe ook Leiden en Omge ving behooren zijn aangewezen: Priini de predikanten Dr. K. Dijk, te 's-Gra- ver/.iage; I)s. H. Meyering, te Katwijk a. d. Rijn; en de ouderlingen Mr. A. J. L. van Beeck Calkoen en J. G. Baart; secundi de predikanten: Ds. T. J. Ha gen, te Delft en Ds. A. H. van Minnen, te 's-Gravenzande, en de ouderlingen H. Koelmans en B. Rietveld. kerkbouw zandvoort. Naar wij vernemen was het bericht inzake kerkbouw door de Geref. bin nen het Verband te Zandvoort, voor barig. Er zijn inzake dezen bouw nog geen hesluiten genomen. neberlandsch zendeling genootschap. D-? jaarlrjksche vergadering van het Ned. Zendeling-Genootschap zal Woens dag 13 Juli inliet gebouw van de'n Deut sche n Veréin te Rotterdam worden ge houden. Voorzitter van deze vergade ring is Ds. F. W. G. Verheul, Pred. to Gouda. In de och tend vergadering wor den behandeld de jaarverslagen, ds re kening ever 1926,' de bestuursverkie zingen, hst rapport der Nederl. Zen dingsschool, de binnenlandsch? actie enz. Des namiddags halfdrie zal Ds. D. Crcmmelin, oud-zendingsconsul, spreken over: „De perspectieven in de Ja va-zen ding". Des avonds halfacht zal in ds Groote Kerk de zendingsr6de worden gehouden dcor Ds. G. IJ. Wagenaar, Pred. te Rot terdam. Afgevaardigd wordt vanwege heb genootschap DsUS. A. van Hoogstra ten bestemd voor Oost-Java. Tevens zul len worden geordend en afgevaardigd: de heer D. Brilman vanwege het Sangi- en Talaud-comité, de he eren N. Bergsira en A. Boeken Kruger vanwege de In dische kerk. De ordening geschiedt door Br. H.-Sch^kWiF als a.fgevaar'h'e'd^ van 'V c'nimkflb 'de zak"" Hpv prA. ker ken in N'M. Oost- P'l W^st-Tudië. Me'Dwfrkmn- word-, vrber.d door den heer II, de Vries op liet or<W en door het dameskoor Cape 11a van de vereen, tct bevordering der zendingszaak. zendelingen uit CHINA. Di*. II. Beets, van Grand-Rapids, schrijft d.d. 2G Mei aan de Standaard: Dr. R. H. Pousma (arts) en Ds. S. A. Dijkstra, missionarissen van de Chr. Geref. Kerken in Noord-Amerika, die werkzaam waren 111 China, zijn op weg naar de Vereenigde Staten. Ze voeren per „President Lincoln" op 21 Mei van Sjanghai en zouden arrive e- ren te Seattle op 6 Juni d.a.v. Beide zullen opnieuw tot het zen dingswerk geroepen worden, Dr. Pous ma onder de Indianen te Rehoboth, te Nieuw-Mexico en Ds. S. A. Dijkstra onder de in Ontario (Canada) zijnde Hollanders. Mede zal in Ontario onder onze landgenooten werkzaam zijn Ds. H. A. Dijkstra. Andere missionarissen zijn uit Chi na, wegens de verwarde toestanden, naar de Ver. Staten teruggekeerd. Slechts twee, de predikanten J: C. de Korne en A. H. Smit blijven te Sjang hai om zoo spoedig als het mogelijk is het werk in Jujao te verzorgen. Onder de Hollanders in Vancouver en op andere punten in Britsch-Co- lumbia is reeds werkzaam Ds. A. H. Sellos die van Nanking (China) terug keerde, waar hij verbonden was aan de school voor talen. Dr. Pousma zal in Rehoboth optre den als medisch-missionaris. vrije universiteit. De kwestie van de stichting van een 4de faculteit vóór 1930 is urgent. Ineen zoo juist verschenen vlugschrift over druk uit het Orgaan der Chr. Vereen, van Natuur- en Geneeskundigen in Ne derland projecteert Dr. D. Scher mers een medische faculteit. Hij komt daarbij tot de volgende conclusie''s: „De V. U. is niet in slaat zelve te zor gen voor een medische faculteit, die het recht heeft examens af te nemen &n ge tuigschriften uit te reiken. De V. U. worde uitgebreid met een medische fa culteit Mie voldoet aan den minimum-- eisch, dien de wet stelt voor het heb ben van een bijzondere Universiteit. Voor dit doel is hot noodzakelijk, dat zoo spoedig mogelijk .worde voorzien in de beid:- aar?.bezige vacaturen (physiologie en psychopathologie). Een derde kathe der worde gevestigd in de algemeens ziektekunde en daarvoor benoemd een hoogleer aar, die de beschikking krijgt ■ever een eigen laboratorium. Voor de ze hoog leeraren worden bijzondere le?r- stce.en gevestigd aan de medische facul teit van een Openbare Universiteit, bij voorkeur te Amsterdam of te Utrecht. De V. U. neme geen plannen in overwe ging .om over te gaan tot den bouw van eigen ziekenhuizen cf klinieken". BINNENLAND. Mr. J. A. DE WILDE. De heer Mr. J. A. de Wilde, wethou der van Financiën te s-Gravenhage, zal zich met September a.s. als zoo danig niet meer herkiesbaar stellen. De werkzaamheden verbonden aan het Weihouderschap in een stad als Den Haag zijn zoo omvangrijk, dat de heer de Wilde zich genoodzaakt ziet dit ambt neer te leggen. Het raads lidmaatschap blijft hij vervullen. Hoe- wel- het besluit van Mr. de Wilde in meer dan een opzicht te billijken is, zal zijn heengaan als wethouder in verschillende kringen worden betreurd voornamelijk ip den kring onzer Anti revolutionaire partij. Vermoedelijk zal hij, gezien den uit slag der gemeenteraadsverkiezing, niet door een anti-revolutionair lid worden opgevolgd. Als plaatsvervanger van den heer de Wilde wordt genoemd de heer J. R. Snoeck Henkemans. BESLAG ÓP WONINGEN. Op de woningen der woningbouw vereniging Bloemenhof 1e Haarlem, die 90 huizen in het Slachtlfuiskwar- tier aldaar exploiteert, is beslag ge legd wegens het niet voldoen aan een gestelde vordering. Het bestuur van deèe bouwvereniging had aan een architect opgedragen, plannen en tee- keningen te maken voor een nieuw te bouwen blok woningen. Deze plannen konden geen voortgang hebben, maar omdat de architect er zijn moeite en werk aan had besteed, vroeg hij het daarvoor vastgestelde honorarium ad ƒ4500. Het bestuur der woningbouw vereniging was evenwel van meening dat deze kosten door rijk of gemeente gedragen behoorden te wonden. Een scheidsgerecht stelde de woningbouw vereniging echter in het ongelijk, doch het bestuur wilde toch niet be talen. Door tiusschenkomst van de rechtbank is nu op deze woningen be slag gelegd. DE INTERN. ECONOMISCHE CON FERENTIE TE GENèVE. Op de vragen van den heer Colijn: I. Heeft de regeering reeds kennis genomen van den inhoud van het rap port der Internationale Economische Conferentie te Genève? II. Is de regeering bereid aan de Sta- ten-Generaal mededeeling te doen van haar standpunt met betrekking tot de aanbevelingen en resoluties in dat rapport vervat? III. Is de regeering niet van oordeel, dat het aanbeveling verdient, van ha rentwege een vertaling van bedoeld rapport in het Nederlandsch te doen verschijnen en deze vertaling alge meen verkrijgbaar te stellen? heeft de minister van financiën, voorzitter van den raad van ministers, geantwoord: Ad I. De regeering heeft bereids en wel met veel belangstelling kennis ge nomen van den inhoud van het in deze vraag bedoelde,rapport. Ad II. De aanbevelingen en resolu ties, in het rapport vervat, hebben de instemming der regeering. Zij acht die welke betrekking hebben op de han delspolitiek, het meest belangrijk en erkent dankbaar, dat de daarin aan bevolen weg die is, welke door Neder land tot dusver is gevolgd. Indien de beginselen, te deze zake door de con ferentie gesteld, door de verschillende landen worden aanvaard en conse quent doorgevoerd, dan zal daardoor naar haar meening het economisch herstel in hooge mate worden bevor derd en tevens een belangrijke stap zijn gedaan in de richting van een blijvende goede verstandhouding tus- schen de volken. Welvaart en vrede zullen er mee gediend zijn, wanneer de economische saamhoorigheid, die in onzen tijd van nature tusschen de na ties bestaat, niet langer miskend wordt door het opwerpen van kunstr-ntige scheidsmuren, welke hier en daar een tijdelijk schijnvoordeel kunnen leveren maar op den duur allen gezamenlijk schaden. Ad Hl. Een vertaling in het Neder landsch van bedoeld rapport zal ver schijnen, welke tegen betaling alge meen verkrijgbaar zal worden gesteld. GEKLEED OP HET EXAMEN. Binnenkort zullen wederom de jaar- lijksche examens voor leeraar M.O. li chamelijke opvoeding worden gehou den. Als voorzitter der examencommis sie fungeert dit jaar de inspecteur v. d. Lich. Opvoeding de heer W. H. Nijs- ten, die den circa 20d candidaten reeds een oproep heeft toegezonden. Bij de zen oproep is de volgende instructie gevoegd. „De candidaten dienen tijdens het examen, bij het les geven, .bij het mon deling onderzoek en bij het eigen werk van het derde gedeelte, op gepaste wij ze gekleed te zijn, d.w.z. met geheele bedekking van boven- en onderbeen, en voor wat de dames betreft niet zon der halssluiting. EINDIGING GESLOTEN VISCHTIJD. De Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft bepaald, dat, mét afwijking in zoover van het voor- geschrevene in art. 8, eerste lid, van het Bijzonder Visscherij-reglement V (Staatsblad 1922, no. 503), de gesloten tijd voor het visschen met de vischze- gen in het Oude Maasje, bovenwaarts, lot aan de afdamming onder de ge meente Waalwijk, in 1927 zal eindi gen op 22 Juni in plaats van op 1 Oc tober. FEUILLETON. filets mesistóeSiJks vreemd Een episode uit de geschiedenis van de Christenen op het Sinaïtisch Schiereiland omstreeks het jaar 300. 5 _o_ Toen hij zijn vader zag liggen met geopende oogen, vroeg hij onverschil lig: „Zal ik hier blijven of'naar den morgendienst gaan". „Laat ons samen bidden verzocht Stèphanus. „Wie weet hoe kprt ons dit nog maar vergund is. De dag is voor mij niet verre meer, waarop geen avond zal volgen. Kniel hier neder en laat mij het beeld van den gekruisig den kussen". Hernias deed overeenkomstig het verlangen zijns vaders, en toen heiden hun lofzang' ten einde hadden ge bracht, sprak een derde stem mede het Amen uit. 9 „Paulu.s!' riep de oude, „De Heiland zij geloofd! Onderzoek mijne wonde toch eens. De pijlpunt zoekt een uit weg en veroorzaakt mij onlijdelijke smart". De zoo even aangekomen Anacho reet, die als eeifige kleeding een soort van hemd van bruine ongevolde stof en een schapenvacht droeg, onder zocht de wond zorgvuldig, legde er kruiden op en prevelde daarbij eenige vrome spreuken. „Nu is het veel beter", zeide de oude man met een zucht. „Oim der wille uwer goedheid erbarmt de Heer zich mijner". Ik goecl? Ik, zondig vat!" hernam Paulus met oene cliepe metaalstem, terwijl hij zijne bij uitnemendheid vriendelijke blauwe oogen opsloeg, als wflde hij de verzekering geven, dat men zich zeer in hem vergiste. Daar op streek hij met de hand het grijsach tig haar, dat ongeordend en in groote lokken over zijn hals en zijn gelaat hing, uit het gezicht en zeide opge wekt: „Een meftsch is niet meer dan een mensch, en velen zijn minder! In de ark was veel vee, doch maar één Noach!" „I11 ons scheepje Zijt gij de Noach"', zeide Stèphanus. „Dan is die groote lummel hier de olifant", hernam Paulus lachende. „Gij zijt niet kleiner dan hij" ant woordde Stephants. „Het is jammer dat deze steehen ark zoo laag van .verdieping is, anders konden wij terstond meten", sprak Paulus. „Ja, als Hermas en ik zoo vroom en rein waren als wij groot en sterk zijn, dan hadden wij beiden den sleutel tot het paradijs in handen. Gij hebt 11 hedennacht gegeeseld jon geman; ik hoorde de slagen. Goed zoo! Wanneer het zondige vleesch zich laat gelden, dan moet men er zich tegen verzetten". „Hij heëft zwaar gesteund en kon niet slapen", zeide Stèphanus. „Wel, dat zal ik hem afleeren", riep Paulus den jongeman toe, terwijl hij zijne gespierde armen met gebalde vuisten naar hem uitstrekte. Doch deze dreigende woorden klonken meer luid dan boos, en hoe wild die reus achtige,''man in zijn schaapsvel er ook uitzag, er lag toch zulk eene onweer staanbare vriendelijkheid in zijn oog opslag en in zijne' stem, dat niemand gelooven kón, dat hij het met zijn toorn ernstig meende. „Helsche geesten hebben hem ge kweld", zeide Stèphanus vergoelij kend, „en ik zou toch ook zonder zijn steunen geen oog hebben toegedaan. Dit is nu reeds vijf nachten zoo ge weest. „In den zesden echter", haastte Pau lus zich te zeggen, „hebt gij rust noo- d.ig. Sla de schapenvacht om, Hermas. Gij moet beneden in de oase naar den senator Petrus gaan, en van hem of van zijne vrouw Dorothea, de diako- nes, voor onzen kranke een goeden slaapdrank halen. Zie nu eens aan; de jongen denkt werkelijk nog aan het ontbijt zijns vaders! Waarlijk, uw eigen maag is een goed raadgever. Steek nu dat brood bij u, en zet het water hier bij het bed neder. Geduren de uwe afwezigheid zal ik een fris- schen dronk halen. Ga nu met mij mede." „Wacht nog even", riep Stèphanus. „Breng eene nieuwe kruik uit de stad mede, mijn kind. Gij hebt ons gisteren de uwe geleend, Paulus en ik wil. vJa, dat had ik haast vergeten", viel deze hem in de rede. „Ik ben dien 011- voorzichtigen jongen dank schuldig, want nu weet ik eerst hoe men drin ken moet, zoo lang men gezond is. Voor geen last goucl wil ik mijne kruik terug hebben. Het water smaakt al leen .wanfieer men het uit de bolle hand drinkt. De pot behoort u toe. Ik zou mijzelven een zeer slechten dienst bewijzen, als ik dien terug wilde vor deren. Goddank, thans kan zelfs de slimste dief mij niets ontstelen, behal ve, mijn vacht." Stèphanus wilde hem bedanken, maar hij greep Hermas bij de hand en trok hem mede naar buiten. Beide mannen liepen een tijdlang zwijgend bergopwaarts over klippen en rotsblokken heen. Paulus bleef eindelijk stilstaan op eene vlakte, gelegen aan. den weg die van de zee over den berg naar de oase leidcle. Hij richtte zich tot den jonge ling en zeide: „Als wij altijd de gevol gen van onze handelingen konden voorzien, dan zou er geene zonde zijn" Hernias zag hem vragend aan; Pau lus ging echter voort: „Indien gij be dacht had, hoezeer uw arme vader slaap noodig heeft, zoudt gij heden nacht doodstil hebben gelegen". „Ik kon niet", gaf de jongeman knor rig ten antwoord. „Gij weet toch, hoe onzacht ik mij gegeeseld heb". „Daaraan hebt gij goed gedaan, want een stoute jongen als gij hebt slaag verdiend". Hermas zag den berispenden vriend uitdagend aan. Schaamrood bedekte zijn wangen, want hij herinnerde zich het woord der herderin, dat hij haal bij zijn voedster mocht aanklagen. Daarom antwoordde hij onwillig: „Zoo wil ik u niet langer te woord staan; ik hen geen kind meer!-" „Ook niet het kind uws vaders?" vroeg Paulus, en zag hem daarbij zoo verwonderd "én vragend aan, dat Her mas verlegen het hoofd afwendde. „Het is toch niet mooi, wanneer iemand juist hem, die alleen om zij nentwil wenscht te leven, het weinig- je leven dat hem rest, verbittert". „Gaarne had ik stil gelegen, want ik heb mijn vader lief, zoo goed als ieder ander". „Gij slaat hem niet", hernam Pau lus. „Gij brengt hem brood en water, en drinkt den wijn niet alleen op, die de bisschop u voor hem van 't avond maal mede naar huis geeft. Dat is nu wel iets, maar nog lang niet genoeg". „Ik ben geen heilig man". „Ik ook niet," zeide Paulus weder. „Ik ben vol zwakheden en zonden. Maar ik weet wat liefde is, die de Heiland ons leerde, en dat kunt gij ook weten. Hij heeft aan het kruis voor u, voor mij, voor de armen en tollenaren versmacht. Liefde is zelf opoffering. En gij? Hoe lang i9 het ge leden, sedert gij uw vader voor de laat ste maal een vriendelijk gelaat hebt getoond?" „Ik kan niet huichelen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5