NIFl'WF LFIPSCHF COURANT VAN DINSTAG 21 JUNI 1927 RECLAME Cbe prtjs van ok zen mantel inpri ma rips .metbree- de ph'asé'strook on deraan - Ars 6 g en manchetten is stec hts /J 75 cJndien CI er noq met toe kondt be* sluiten, eennieu- we mantel aanfe schaffen, dan 13 nu deze aanbieding voor U een bij uit- stek gunstige koop. gelegenheid. Thans vi'ndt U bij Ons een uitgelezen collectie den allerlaatst uit- qekomep modellen In cte nieuwste wo: de tinten, terwijl onze prijzen. zooals bekend bijzonder i laag zijn. 24 75 's "de prijs van dezen zeen eteganten mantel in prima r/ps met. moderne ,i phssri^arneeriirh DAG-AGENDA. Woensdag 22 Juni, 's av. van acht tot negen uur, zitting van het Advies bureau voor Tuinbouwaangelegenhe- den in de bestuurskamer van de Eens gezindheid, Zijlsingel. Oegsigeest. Vrijdag 24 Juni., 's av. acht uur, Irene": Led en verg. der Ver. Ziekenhuisverpleging. Vrijdag 24 Juni, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Alg. Verg. v. h. Gen. „Mathesis S. G." Zondag 3 Juli, Vrije Evang. Gem., Middelstegracht 3: Samenkomst. Spr. Ds. Theeuwissen. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 Juni tot en met Zondag 26 Juni a.s. waargenomen door de apotaeek van den heer P. du Croix, Rapenburg, Tel. 807. OegstgeesL Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. De heer Wilbrink wil iets zeg gen over het adres, dat bij dit punt is ondergebracht. Spr. is tegen den in houd daarvan en wil het terzijde lég gen. Hij gelooft niet, dat het gevraag de aan de onderaannemers toekomt. Van het gesprokenen door den heer Schüller weet spr. niet wat hij denken moet. Deze klaagde er over, dat er niet genoeg gegevens waren en de heer Kooistra, zijn partijgenoot, daarente gen, zegt dat het dossier te groot was om door te werken. De heer Kooistra heeft er dan ook maar enkele dingen uit gegrepen en kan daarom geen goed oordeel hebben over de zaak hoewel hij toch dadelijk B. en W. verantwoor delijk stelt. Spr. zal zijn oordèel over de zaak nog even opschorten, maar vindt het geheel onnoodig dat er nog eens een commissie benoemd wordt, gezien het feit, dat 2 S.D.A.P.ers het al niet met elkaar eens zijn. Thans komt wethouder S p 1 i n t e r aan het woord, die begint met te zeg gen, dat B. en W. de zaak zoo open en bloot mogelijk gelegd hebben. De heer Schüller wil nog meerdere gegevens. In de weekrapporten zal hij echter niet vinden wat hij zoekt. Spr. wil bet juis te bedrag waarmee de verrekenbare posten zijn overschreden wel noemen. Dat is 43.884. Verder bewijst spr. in lien br er absoluut geen reden was voor B. en VV. en de commissie van fabricage om de zaak te wantrou wen. Telkens kregen ze van de directie geruststellende verklaringen. In Juni 1S26 werd voor het eerst be kend, dat de kosten voor den gevel zouden worden overschreden. In Oc tober 1926 eerst werd bekend, dat de kosten ƒ55.000 meer zouden bedragen en dat de wijzigingen in den bouw in grijpend waren geweest. Dat dit niet dadelijk aan den Raad is medegedeeld ligt hierin dat de vrees bestond dat de kosten nog grooter zou den worden wat ook later gebleken is het geval geweest te zijn en spr. had dan tweemaal moeten aankloppen. Het is niet zooals de heer Eerdmans meen de een verkiezingsmanoeuvre geweest. De heer Wilbrink: Zooals de waard is vertrouwt bij zijn gasten! De heer Splinter gelooft dat het nu wel uit zal zijn met verhoogingen van de kosten en daarom komt hij thans met deze zaak bij den Raad. Ver der betoogt spr., dat de architect tevo ren had moeten weten wat men er van maken wilde en hij had rekening moe ten houden met de grootte van de ge voteerde bedragen en de directeur da delijk moeten waarschuwen als ze overschreden werden. Toen de kosten voor de Bank van Leening werden overschreden hebben B. en W. daarin toegestemd afgaande op de verzeke ring dat dit uit bet begrootingsbedrag zou kunnen worden bestreden. Zoo waren er verschillende andere dingen, waarmede B. en W. en de comm. van fabricage niet op de hoogte waren ge steld. Wat het compromis betreft met de aannemers, merkt spr. op, dat hij niet wil beweren dat de aannemers ge heel onschuldig zijn. Echter had de gemeente slechts zwakke argumenten en daarom was arbitrage in dit geval het beste. Spr. dankt verder de beeren Wilmer en Wilbrink voor den steun dien zij aan B. en W. gegeven hebben. Aan gaande het adres van Ziegelaar merkt spr. op dat een regeling tusschen aan nemers en onderaannemers niet noo- dig.is. Wat de motie-Schüller betreft zegt spr. dat hij niet graag zou willen dat de Raad deze aannam. Hierin komt het wantrouwen uit tegen B. en W. en de comm. van fabricage. Ten slotte zegt spr. dat hoewel op de bouwkun dige hoofdambtenaar veel is afgegeven men hem toch niet mag onthouden de lof dat zulk een prachtig gebouw door zijn medewerking tot stand is geko men. Dè heer Schüller merkt daarna op, dat deze kwestie geen politiek be treft. Daarom kan men moeilijk de S. D.A.P. verwijten dat de heer Kooistra anders denkt over de zaak als spr. Het standpunt van den heer Eerdmans vindt spr. klein en dat van den heer Sijtsma kan hij ook niet deelen. Spr. is ook van meening dat B. en W. het vol ste vertrouwen moeten hebben in hun ambtenaren. Toch echter had 't colle ge den Raad op de hoogte moeten hou den. Verder heeft de wethouder geen inlichtingen gegeven over de weekrap porten waarin de klachten moeten voorkomen van de aannemers. De heer Splinter: Die komen 'aar niet in voor. De heer Schüller: Ik zie het zoo. De heer Splinter: Dan ziet u 't verkeerd. De heer Schüller meent, dat ook wat de vermeerdering van de kosten voor de Bank van Leening betreft, B. en W. den Raad hadden moeten inlich ten. Het gaat om het erkenningsrecht van den Raad. Verder vindt spr. het voor den voor zitter zeer onaangenaam omdat hij part noch deel aan de zaak heeft. Een gedeelte van de personen die er aan medegewerkt hebben is er niet meer en aan die kan het dus ook niet ver weten worden, maar spr. maakt er B. en W. en de comm. van fabricage een grief van dat ze den Raad niet vol doende op de hoogte hebben gehouden. De .voorzitter deelt mede, dat er van den heer Sijtsma een motie is ingekomen, inhoudende dat de Raad het betreürt dat de zaken geloopen zijn zooals ze geloopen zijn, dat ze echter met voldoening constateerend de de gelijkheid en architectonische waarde van het gebouw, overgaat tot de orde van den dag. De heer Wilmer dankt den heer Splinter voor zijn uitvoerige inlichtin gen. Alles is natuurlijk nog niet dui delijk geworden, maar dat kan ook moeilijk. Spr. geeft den heer Sijtsma dringend in overweging zijn motie in te trekken. Daarin wordt geconsta teerd de schuld van B. en W. en spr. acht die niet bewezen. Verder dringt spr. er op aan dat B. en W. de finan- cieele zijde goed onder de oogen zien en trachten aan te toonen dat 't nieu we politiebureau een jaarlijksche be zuiniging beteekent. De voorzitter zegt toe, dat deze zaak onder de oogen gezien zal worden De heer van Hamel verklaart zich ook tegen de motie van den heer Sijtsma omdat hij in verband van de ziekte van een verdienstelijk hoofd ambtenaar, de directeur der Gemeente werken, niet kan gedoogen, dat dezen de schuld wordt gegeven. De voorzitter geeft eveneens in overweging de motie niet in stemming te nemen. De heer S ij t s m a zegt, dat de Raad toch de zaak wel mag betreuren en nochtans het goede constateeren. Dit lijkt spr. een goede conclusie op de besprekingen, maar wanneer hij geen steun ondervindt, trekt hij de motie in. De heer Kooistra komt er nog eens op terug dat in hoofdzaak aan de directie de schuld wordt gegeven. Spr. stelt echter ook verantwoordelijk B. en W. De Voorzitter zegt dat B. en W. deze beschuldiging niet aanvaarden. De Wethouders zijn niet gekozen om geheel deskundig te zijn. Ze moeten kunnen vertrouwen op hun ambtena ren. De heer Eerdmans vraagt of daaruit voortvloeit dat de stad door ambtenaren wordt geregeerd. De Voorzitter bestrijdt dit en zegt dat toch een zeker verröuwen moet bestaan. De heer Schüller handhaaft zijn voorstel. Wanneer B. en W. meenen dat ze in hun recht staan behoeven ze van een commissie niets te vreezen. Spr. staat niet wantrouwend tegen over B. en W. maar wil de zaak geheel uitgezocht zien. Het voorstel-Schüller is in stemming gebracht wordt verworpen met 19 te gen 8 stemmen (de geheele S.D.A.P. fractie). Vervolgens werd het voorstel van B. en W. in stemming gebracht. De heer Schüller verklaart na mens zijn fractie niet tegen te zullen stemmen maar zich los te maken van de inlichtingen van B en W. Punt a. werd aangenomen met 24 tegen 3 stemmen (Eerdmans, Kooistra en mevr. Dietrichde Rooy). De pun ten b. en c, werden aangenomen z. h. st. Punt d werd aangenomen met 22 tegen 5 stemmen. Daarna sluiting te half twaalf. BINNENLAND. VEREENIGING VAN NEDERLAND- SCHE GEMEENTEN. De Vereeniging van Nederlandsche gemeenten houdt vandaag en Woens dag te Haarlem haar algeoneene ver gadering. Gisteravond zijn de" deelne mers daaraan ten stadhuize te Haar lem officieel door hét gemeentebestuur ontvangen. De burgemeester, de heer C. Maarschalk, hield een welkomst-" rede, waarin hij er de aandacht op vestigde, dat de vereeniging in haar 15- jarig bestaan baar ledental gestadig lieeft doen stijgen; thans bedraagt dit 89.1 pet. van de bevolking van Neder land. Dit is nochtans, aldus zeide hij, te weinig, elke gemeente behoorde lid van de vereeniging te zijn, omdat elke gemeente profiteert van haar be moeiingen. De vereeniging arbeidt op veelzijdig terrein. Spreker sprak als zijn overtuiging uit, dat de belangen der Nederlandsche gemeenten veilig zijn in de handen der vereeniging, en eindigde met een dronk te wijden aan haar bloei. De voorzitter der vereeniging, dr. J. P. Fockema Andreae, burgemeester van Utrecht, dankte voor de hartelijke ontvangst in Haarlem's schoone stad huis en ook voor de medewerking, steeds van Haarlem ondervonden bij het uitoefenen van de functies van de vereeniging. Met eén toespeling op den naam van den burgemeester van Haar lem, herinnerde spreker er aan, dat de maarschalk van Haarlem reeds een rol speelde in den tijd van Gijsbreght van Aemstel. Spreker eindigde met zijn beste wenschen uit te spreken voor den toenemenden bloei van Haarlem. Dr. Fockema Andreae heeft, naar het Utr. Dagbl. meldt, wegens gebrek aan tijd ontslag genomen ais voorzit ter van de vereeniging van Nederland sche gemeenten. Hij zal nog wel de vergadering van vandaag leiden. „ONBEWAAKTE OVERWEG BIJ HOOGKERK. Op de vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Zijlstra, betreffende het doen instellen van een onderzoek naar den toestand bij den onbewaak- ten overweg, waar de spoorlijn Nieuwe SchansHarlingen den weg, die den Peizerweg verbindt met het dorp Hoog kerk, snijdt en het eventueel nemen van maatregelen tot verbetering van dien toestand, heelt de Minister van Waterstaat geantwoord: 1. Het is minder juist, dat bij den overweg over den spoorweg Harlingen Nieuwsehans,- gelegén in den weg, die den Peizerweg verbindt met het dorp Hoogkerk, het uitzicht op le spoorlijn zoo goed als geheel bèlëm- mer-d wordt doqr de zich daar bevin- llende cellüloïdfabriek. Over een afstand van 160 tot 60 M. van het kruispunt is het uitzicht op den spoorweg onbeperkt, eerst daarna belet de fabriek het uitzicht tot op 20 M. afstand van het kruispunt; vervol gens heeft men een goed uitzicht op den spoorweg over een afstand van 200 M., op 18 M. van het kruispunt over een afstand van 450 >1. en op 16 M. een geheel onbeperkt uitzicht. 2. Zooals uit het vorenstaande blijkt, lean niet als juist worden erkend, dat de automobilist, die met zijn auto uit zuidelijke richting komt, daar ter plaatse eerst een voldoend gezicht op de spoorlijn heeft, wanneer hij zich op de lijn zelf bevindt. Bovendien zij opge merkt. dat de nasngiser van den ver ongelukten auto, die slechts licht ver wond werd, heeft erkend, dat noch door hem, noch door den bestuurder eenige aandacht aan den overweg en de spoorbaan was geschonken, doordat zij in druk gesprek waren gewikkeld over de bovengenoemde fabriek. 3. Het door het Rijkstoezicht op de spoorwegen na het ongeval ingestelde onderzoek heeft aangetoond, dat voor het treffen van maatregelen ter verbe tering van den toestand ter plaatse van den overweg geen,aanleiding be staat. RAPPORT COMMISSIE-RUTGERS. Verschenen is het rapport van de staatscommissie-Rutgers inzake het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs. Wij komen daarop nader terug. DE EERSTE .PASSAGIERSVLUCHT Aneta meldt: De Kon. Luchtvaartmaatschappij be richt, dat het Fokker-vliegtuig Maan dag te Bagdad is gebleven en vandaag den tocht voortzet naar Bender-Abbas. BUITENLAND. DE DRIE-MOGENDHEDEN- CONFERENTIE. Een boodschap van Coolidge. De drie-mogendhedenconferentie in zake de beperking van de bewepiningi ter zee is gisteren të Genève geopend. Engelsen is er de eenige officieel» taal. Frankrij ken Italië hebben een waarnemer gezonden. Gibson (y. S.) werd tot voorzitten Igekozen. Hij deed mededeeling van een boodschap van Coolidge, waarin onder andere gezegd wordt, dat een overeenkomst, welke iederen vorm van wedijver op vlootgebied tusschen Ide mogendheden zou onmogelijk ma ken ,grootelijks zou dienen om de te genwoordige betrekkingen van over eenstemming tusschen de drie lan den hechter te maken. Zij zou een schrede vooruit beteekë-i nen naar het gemeenschappelijk doel, hetwelk is een algemeene beperking der bewapening. De leiders der drie delegaties zetten vèrvolgens het standpunt hunner re geeringen uiteen en formuleerden om lijnde voorstellen. Drie programma's. De door de drie aan de conferentie) deelnemende mogendheden gepubli ceerde programma's, toonen groote) verschillen, die nu uitgewischt zullen pioeten worden en wederzijdsche te- ferrioetkoniingen zullen eiscnen, waar- ij de politiek wel een wóórd zal mee spreken. Het uitgangspunt van alle drie de programs is, dat de nationale veiligheid gewaarborgd moet blijven en de verschillen betreffen betreffen dus de opvattingen omtrent het daar voor benoodigde minimum. De Amerikanen willen daartoe de verhouding 5,5,3 van Washington mi 5toepassen op kruisers, torpedobooten, en duikbooten en zijn dus weer bereid om zich in deze scheepsklasse tot een elijke sterkte als Engeland te beper- en en Japan drievijfde daarvan te llaten. De Britsche plannen zijn meer opi details gericht <kn de Amerikaansche, maar houden mmder krachtig vast aan de algemeene verhouding 5,5,3. Het Japansohe program eindelijk is gebaseerd op den wensch om den status quo te handhaven, hetgeen met de verklaring strookt van den Japan- schen minister van Marine in ToMo, Idat de tegenwoordige Japansohe vloot het minimum is, benooaigfd voor Idq nationale veiligheid. In dit verband stelt Japan voor, ge durende een te bepalen periode geen) nieuwe scheepsbouwprogramma's in te voeren. KOREAANSCH COMPLOT ONTDEKT. Gemeld wordt, dat de Zwitserschei politie een complot van Koreaanschö nationalisten op net spoor is gekomen^ gericht tegen het leven van Saito, dei? leider der Japansche delegatie tei: vlooi conefrentie. i EEN REDE VAN POINCARE. De Fransch-Duitsche toenadering. Bij' de onthulling van een monument voor de gesneuvelden in den oorlog te Lunéville, heeft Poincaré een rede. [gehouden waaraan het volgende ia' ipntleend: Evenmin als de Franschen, koeste» ren de Lotharingers eeuwigen wrok) tegen Duitschland. Zoo Duitschland alle verantwoorde lijkheid voor de vroegere politiek zou) willen afwijzen, zou niemand het Duit-, sche volk vereenzelvigen met het des tijds omvergeworpen regime. Frankrijk heeft steeds spontaan den overwonnenen de hand toegestoken.! Te Genève en te Locarno heeft he# van zijn vredelievenheid doen blijken; het yraagt slechts de veiligheid zijnetj grenzen en de herstelbetalingen. Duitschland daarentegen heeft nog kort geleden naar Ljssabon een oor logsschip gezonden, dat den naami „El- zas" draagt; sommige Duitsohe Minis ters hebben verklaard, dat Duitsch land van geen enkel deel van zijn vroej ger gebied afstand doet; Duitsohlanjdsi financieele autoriteiten eischen her ziening van het Dawesplan en kondi gen reeds de aanstaande stopzetting der betalingen aan. Indien Duitschland eerlijk en open) lijk afstand deed van Elzas Lotharim gen, indien het er in toestemde, zijn) politie te reorganiseeren, zijn militaire) organisaties te ontbinden, zijn arsena len en kazernes op te heffen, de ver nietiging der bij verdrag verboden for ten te voltooien, zou het aan de we reld een onderpand geven van den Radio-Programma. Wat ar vanavond te hooren is. KöNIGWUSTERH., 1300 M. 5.20—6.50 Concert. 9.20 Soli, koor lein orkest. HILVERSUM, 1050 M. Een doodelijk ongeval. 5.00—645 Concert 6.457.45 Engelsche les. 745 Politieberichten. 8.10 R. K. Avond. 10.30 Persberichten. LANGENBERG 468,8 5.506.50 Muziek. b 8.50 Concert DAVENTRY, 1600 M 6.20 Zang,. 7.05 Zang. 7.35 Piano. 8.05 Muziek. 8.20 Concert Ti 0012.20 Muziek. PARIJS (Radio-Paris), r M. 5.05—5.55 Concert. 9.05 Concert. vrede en de door de Franschen zooi gewenschte toenadering gemakkelijk te maken. Frankrijk is geenszins bezield me(, een geest van wraakzucht: het wenschti :in vriendschap en vertrouwen mëti zijn buren te kunnen leven. 3i- Nooit heeft Frankrijk iets anders ge- wild dan dea vrede, ook thans wil heti niets anders, het zal ook nimmer iet$ anders willen in de toekomst. v KORTE BERICHTEN. De gemeenteraad van Warscfiauf heeft besloten tot den aanleg van eert ondergrondsche spoor, ter lengte vani 45 K.M. De aanleg zal 35 jaar durenj terwijl de kosten worden beraamd opi 400 millioen zlo.fy. -1- Mgr. Van Roey, aartsbisschop v.i Mechelen, is tot kardinaal benoemd* Volgens een bericht uit Berlijn,, heeft Benes te Belgrado aangeboden) als bemiddelaar op te treden in het Joego-SlavischAlbaneesch conflict. De Duitsche minister van buiten- landsche zaken, Stresemann, heeft aan het Nobelcomité te Oslo doen we ten, dat hij op 29 Juni de voorgeschre-*' ven lezing als Nobelprijswinnaar zal1 houden. 1 UIT DE OMGEVING. ALFHEN AAN DEN RIJN. Huiselijke oneenigheid. Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur heeft de 19-jarige v. dj. V., woneade aan de Schoolstraat alhier, 'na een hui selijke twist, zijn vader met een broodj- mes aangevallen, waarbij hg dezen een 4.-tal steken toebracht. De jongen was werkloos, waarover hoog loop ende ruzie was ontstaan. De va der sloeg zijn zoon met een stoof op het hoofd, waarop de zoon zijn vader te lijf ging en hem een 4-tal steken toebracht, waaronder eèn ernstige hoofdwond. Op advies van de plaatselijke Docto ren, is het slachtoffer onmiddellijk naar het Acad. ziekenhuis vervoerd, pe zoon is gearresteerd en zal ter beschikking, van de Justitie worden gesteld. Verleden week werd met goed ge volg van de Scheepswerf De "Vooruit gang" der N.V. v.n. Fa. D'. Boot alhier, te water gelaten: 1 e. Een motorboot genaamd „Vijf Ge broeders" groot pl.mi. 80 ton, waarin ge plaatst zal worden een 2 ely, 36 P.K, Industriemo tor op rollenlagetrs. 2 e. Een motorboot genaamd „Negen ■Gebroeders" groot pl.m. 80 ton, waarin geplaatst zal! worden een 2 cyl. 3.6 P.K, industriemotor op rolletnlagers. Beide in aanbouw voor Hollaadscha rekening. Inmiddels werd tot volle tevredenheid v. d. besteder afgeleverd een sleepschip» (Kempenaar) groot £30 ton, genaamd „„Overijssel' pan den heer ÏX Boon tö Zwartsluis. HILLEGOM. De zweminrichting, welke de ge meente heeft gesticht, js thans gereed. Sollicitanten naar de betrekkingen van zwemmeester en pbrtier-kassier hebben zieh aanegmeid, tareivee en reglementen zijn ontwórpen, de liefhebbers willen zwemmen en tochbluft de inrich ting voorloopig gesloten. Jpe gemeente- raad haid nl. op de tarieven en de regle menten zooveel aan te merken, dat alle concept-besluiten paar de raadscommis sie worden teruggezonden ter wijziging. KATWIJK. De Raad dezer gemeente zal ver gaderen op morgen, des voormiddags to 940 uur. Onderwerpen ter behandeling: e d_- u vi inga*, smukken. 2. Onderzoek geloofsbrieven gekozen Raadsleden. 3. Voorstel tot wijziging van het ün breidingsplan voor zoover betreft de gronden ten zuiden van Katwijk aan Zee. 4.. Benoeming lid der Gominissie van Toezicht op de Bewaarschool te Katwijk aan Zee. 5. Benoeming lid Schattings^Commia- sie." 6. Voorstel tot het verlleenen van dispensatie Art. 22 der Bouwverorde ning. 7. Vaststelling verordening voer het gebruik of genot van openbare- of gemeente-bezittingen en voor diensten door de gemeentel bewezen, idem ver ordening op de invordering. 8. Verzoek om overname huur ge meentegrond. 9. Voorstel tot verkoop van gemeen tegrond. 10. Voorstel tot aankoop van grond. 11. Voorstel tot conversie van geldkx'- nin£en.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2