CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit 1WEE Bladen. EERSTE BLAD. Belanorijkste nieuws in dit Hummer. 8*' JAARGANG MAANDAG 20 JUNI 1927 NUMMER 2157 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week .......i 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Den lsten Juli a.s. vangt het nieuwe kwartaal aan. Zij, die zich met ingang van het nieuwe kwartaal op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. V Zevenjarige leerplicht. Minister De Geer heeft Vrijdag daar omtrent een verklaring afgelegd die voor een week geleden door slechts weinigen verwacht was. Indertijd toch stond de Regeering vrij scherp tegenover den drang die van Socialistische en ook Roomsche zijde werd uitgeoefend. De motie- Suring werd door de Regeering naast zich neergelegd. Ook in het verleden week in de Ka mer gevoerde debat toonde de Minis ter van Onderwijs zich nog weinig ge neigd tot toegeven. De aandrang werd echter zeer groot en het gevaar bestond dat het voorstel Albarda zou worden aangenomen. In die situatie dacht men zelfs een oogen- blik aan het sneuvelen van den Minis ter van Onderwijs, ja was het zelfs niet denkbeeldig gezien de houding ten aanzien van de motie-Suring door de Regeering aangenomen dat het leven van het Kabinet op het spel stond. In dat moeilijke oogenblik heeft Mi nister De Geer met zijn verklaring do uitkomst gebracht. 't Is geen wonder dat de Sociaal-de mocraten juichen dat dit het gevolg is van hun actie. Toch gelooven wij dat het alleen een samenloop van omstandigheden is die hier den schijn van een zedelijke over winning van de Socialisten brengt. Over het algemeen begint er een ster ke actie te komen om den druk, die op onderwijs ligt door het stopwetje, weg te nemen. Die uit zich op alle mogelij ke wijzen. Ook wel eens in een rich ting die minder gewenscht is. Door handig daarvan gebruik te maken schijnt het alsof de socialistische denkwijze door anderen wordt overge nomen. Voor ons ligt er deze leering in dat wij ten aanzien van onderwijs-kwes- ties groote behoefte hebben aan het. spoedig verschijnen van het rapport der Commissie-Rutgers. V Wassende invloed. In den Indischen Volksraad zijn de algemeene beschouwingen over de be grooting van 1928 aangevangen. Daar, evenals hier, pleegt men bij deze algemeene beschouwingen ook de algemeene politiek te behandelen. Va;n Protestantsch-Christelijke zijde treden daar de vertegenwoordigers der Christelijk Ethische Partij (C.E.P.) in liet krijt voor onze beginselen. De heer Mr. C C. van Helsdingen, die als voorzitter van de C.E.P. in den Volksraad benoemd is, was ook nu de woordvoerder. Het trof ons wat hij zeide met be trekking tot den invloed van de intel- ïectueele inlandsche Maatschappij Vooral hij, die als leeraar, waarne mend directeur, der Inlandsche Rechtsschool reeds geruimen tijd van jaren gelegenheid had dit intellect te bestudeeren, kan met kennis van za ken spreken. Het beknopte, hoewel reeds uitgebreide, Aneta-telegrafh meldt er van: „De invloed van de intellectueels inlandsche maatschappij is wassend en kan vergeleken worden met den invloed, dien de kleine groep libera len in 1848 in Nederland uitoefende. Vandaar, dat de hulp en de mede werking van de intellectueelen niet ontbeerd' kan worden. Een deel van üe Europees'che pers miskent da beteekenis hiervan en treedt zonder tact op. De afwijzing van den gou verneur-generaal van de instelling van een burgerwacht is juist. De ras senwaan van een deel van het Euro- peesche volk sticht kwaad. De rede van den heer De Savornin Lohman bedoelde de integrale verantwoor delijkheid van den gouverneur-gene raal vast te stellen. Het standpunt van den gouverneur-generaal is, blijkens het meegedeelde op een persconferentie, daaraan parallel, doch de rede van mr. De Savornin Lohman was eenzijdig, omdat zij al leen de staatsrechtelijke en niet de politieke verantwoordelijkheid be handelde. De gouverneur-generaal is politiek zelfstandiger geworden en volgens spreker is de verantwoorde lijkheid er een achteraf. De nieuwe taak van den Volksraad eischt, dat de gouverneur-generaal zelfstandiger zal optreden, anders is de staatsre geling een paskwil. Ten opzichte van inwendige koloniale aangelegen heden zijn aanwijzingen niet meer in den ouden vorm te geven". De hier besproken rede van den heer de Savornin Lohman is die wel ke de heer Lohman hield in de Eerste Kamer op 28 April. Wij meenen dat hier in weinig woor den zeer juist geteekend is de weg zoo als een Christen dien in Indië voor zich ziet. De tijd van rassenwaan is voorbij. Wie daar nu nog aan meedoet miskent onze positie in Indië. Indië eischt van ons een andere houding. Gelukkig .dat onze menschen ginds dat goed inzien. Dat zij doorschouwen de beteekenis van de nieuwe staatsin stelling die van Indië meer en meer maakt een zelfstandig staatsdeel waar in ook de intellectueele Inlandsche Maatschappij een plaats inneemt. Dat is naar onze meening de veilige rem voor communistisch en socialis tisch drijven. De wassende invloed geleid in de banen van een geordend lever- in sa menhang met het Moederland. V Daar als hier. In den Indischen Volksraad is het ook al net als hier, dat de mannen van Christel ijken huize doorgaans scherp positie moeten kiezen tegenover de sociaal-democratie. In de vergadering van Zaterdag treeft de heer Van Helsdingen bij de voortzetting van zijn rede van, Vrijdag o.m. dit gezegd: „Volgens spreker moet gratie uit zondering blijven en hij acht over dracht van de bevoegdheid tot inter- neering aan den rechter verwerpe lijk. Hij protesteert scherp tegen de worgplaat van „Het Volk" die als communistisch propagandamateriaal gebezigd is. Socialisten en commu nisten stoelen op denzel^den wortel en verschillen slechts in de methode en het tijdstip, waarop zij een greep naar de macht willen doen. Het ver schil tusschen Tan Malakka en Stok vis is gering". De heer Stokvis (Sociaal-Democraat) interrumpeerde met de vraag: Meent U dat nu Werkelijk? De heer Van Helsdingen diénde daar op den heer Stokvis van antwoord en critiseerde zeer uitvoerig de socialisti sche propaganda, en aan het sloö van deze critiek gaven de leden van den Volksraad teekenen van instemming. Gelukkig dat de Indische Volksraad niet doof bleek voor het ernstige woord van den heer Van Helsdingen. Gelukkig bovenal dat de Chr. actie in Indië op zoo uitnemende wijze wordt uitgedragen in de volksvertegen woordiging. STADSNIEUWS. DE PRIJSVERLAGING VOOR DE PASPOORTEN. Wie meent, dat na het inwerking treden der nieuwe wet inzake de pas poorten de prijs, die voor een paspoort moet worden betaald, ƒ1.zal bedra gen, -zal teleurgesteld uitkomen. Wel verlaagt de desbetreffende wet den prijs tot ƒ1.maar de provincie Zuid-Holland heft oji een paspoort een belasting van ƒ0.50 en de gemeente Leiden een van 1.Na inwerking treding van de nieuwe wet zal hier ter stede dus voor een pas ƒ2.50 moeten worden betaald. Voor verlenging van éen pas wordt ook een gemeentelijk recht van ƒ1. geheven, maar geen provinciale belas ting, dit zal dus op ƒ2.komen. PROTESTVERGADERING. Zaterdagavond heeft in het Nutsge- bouw een openbare protestvergadering plaats gehad tegen de voorstellen van B. en W. betreffende het bewaarschool onderwijs. De vergadering, die druk bezocht was, vooral door belanghebbende bij het bewaarschoolonderwijs en door en kele leden van Jen gemeenteraad, werd geopend door den heer Lauten- bach, voorzitter van het comité van ac tie voor de c, enbare school, die er op wees, dat er in breeden kring ontstem ming heerscht over de voorstellen van B. en W. inzake het bewaarschoolon derwijs. De eerste spreekster, mej. B. Perné, hoofd van een bewaarschool te Dor drecht, ving haar rede aan met er op te wijzen, dat het desbetreffend prae- advies geheel en al staat in het teeken der bezuiniging. Het gemeentebestuur blijkt geen oog te hebben voor het openbaar bewaarschoolonderwijs. In dit verband vestigde spr. ook tie aan dacht op dep h.i. meer dan treurigen toestand, waarin de gehouwen, waar het bewaarschoolonderwijs te Leiden wordt gegeven, verkeeren. De gemeente diende te hebben een modelschool, doch daarvoor is noodig dat zij zich van haar roeping bewust is. Dit is te Leiden niet het geval. In A'dam, Den Haag, Utrecht en Dor drecht hebben de gemeentebesUurep goede gebouwen voor de bewaarscho len gegeven in tegenstelling met het gemeentebestuur van Leiden. Gewerkt moet worden voor een wettelijke rege ling van het bewaarschoolonderwijs, Vooral in de eerste zes jaren is het noodig dat de kinderen onder tucht staan en gedurende dezen leeftijd doet de gemeente niets. B. en W. bevorde ren met hun voorstellen het bijzonder onderwijs. Het gemeentebestuur blijkt niet te weten wat het bewaarschoolonderwijs wil, anders zou het niet komen met het voorstel de kinderen eerst met 3K- jaar tot de bewaarscholen toe te la ten, en de minimum grootte der klas se, om voor een vergoeding in aanmer king te komen, op 50 leerlingen te stel len. Wat 't ambulantisme aangaat wordt door B. en W. een verschil gemaakt tusschen het bijzonder onderwijs en het openbaar onderwijs. Vervolgens sprak de heer J a c. T j a 1 s m a, lid van de plaatselijke schoolcommissie alhier. Spreker begon met te wijzen op den datum, waarop het praeadvies is ver schenen, n.l. 27 Mei. juist even na de .verkiezingen te Leiden. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de voorgestelde bezuinigingsmaat regelen. Spr. en het comité zijn niet tegen afschaffing van het ambulan tisme op de bewaarscholen. Ten sterkste verzette spr. zich tegeh de verschuiving van den leeftijdsgrens van 3 tot VA jaar en nog meer tegen den zachten drang om de kinderen reeds op 534 jaar naar de lagere school te laten gaan, vooral klemt het eer ste in hooge mate bij de arbeidersbe volking. Ook op de verhooging van het minimum aantal leerlingen dat noodig is om tot de oprichting van een be waarschool te komen, n.l. tot 60, werd door spr. de aandacht gevestigd. Vervolgens wees spr. op de steeds hoogere eischen, die de besturen der bijzondere bewaarscholen hebben ge steld. Spr. betreurt het ten zeerste, dat er thans zelfs het bewaarschoolonder wijs bij betrokken wordt. Spreker zou er desnoods nog vrede mede kunnen hebben, dat ook aan het bijzonder bewaarschoolonderwijs zulk een ruime plaats werd ingeruimd, als B. en W. tegenover het openbaar on derwijs hun plicht hadden gedaan. Uit voerig zette spr. uiteen, dat dit geens zins het geval ist geweest. In dit ver band wees hij ook op het gebeurde met de Plantsoenschool te dezer stede. B. en W. laten het bewaarschool on derwijs over aan het particulier initia tief. B. en W. willen niet erkennen, dat zij moreel verplicht zijn even goed te zorgen voor openbaar bewaarschoolon derwijs als dat zij de verplichting er kennen voor openbaar gewoon lager onderwijs. Veel succes ziet spr. in deze actie niet in, voor wat betreft de heden in den Raad te behandelen voorstellen van B. en W., maar spreker hoopte, dat een en ander het gevolg zal heb ben dat men in de toekomst front zal maken voor het openbaar onderwijs. Ten slotte voerde nog*het woord de heer W a 1 k 11 e r, voorzitter van den Centralen Ouderraad, die eveneens 'n lans brak voor het openbaar bewaar schoolonderwijs,. dat volgens spr. aan de kinderen van 3 tot 6 jaar gegeven moet worden. Deze spreker kan zich niet indenken dat de raad dezen aanslag op de vrij heid der burgers zal toestaan. Met algemeene stemmen werd ten slotte een' motie aangenomen, waarin de overtuiging wordt uitgesproken, dat doof- de voorstellen van B. en W. aan het openbare bewaarschoolonderwijs en middelijk ook het openbaar lager onderwijs een gevoelige slag wordt toe gebracht en de meening wordt uitge sproken, dat het dringend noodig is, dat B. en W. in dezen hun houding herzien, tot uitbreiding van openbaar bewaarschoolonderwijs voorstellen zul len doen, en dat de raad in geen geval met de tegenwoordige plannen van B. en W. meegaat. DE STORMRAMP. Vrijdagavond is het uitvoerend Co- miié samengesteld voor het te geven steunconcert ten bate der slachtoffers van de stormramp. Aan dit concert werken de volgende vereenigingen mede en wel: Mannenkoor de Vereenigde Zangers, idem Kunst en Vriendschap, Gem. Koor Hallelujah en idem Zang zij on ze leus, idem Amicitia, on het dames koor Euphonia, terwijl de Stem des Volks nader bericht van deelname zal zenden. Uit de besturen dezer koren is bo vengenoemd uitv. Comité gevormd: W. Kreeft, voorzitter, C. B. v. d. Zeeuw, se cretaris (Houtstraat 4, Leiden), J. Schild, penningmeester. Men stelt zich voor het concert te doen plaats vinden op Maandag 4 Juli a.s. in de Stadsgehoorzaal. Programma's zullen einde volgende week verkrijgbaar zijn bij de leden van bovengenoemde vereenigingen. Nadere aankondigingen per adver tentie en biljetten zullen eerstdaags volgen. Toen indertijd tot het Toonkunst koor het verzoek kwam, ten voordeele van noodlijdende kunstenaars een col lecte met straatzang te houden, heeft het koor daaraan gaarne voldaan. En het verzamelde bedrag was zeer groot. Nu door de ramp op 1 Juni velen in ellende gedompeld zijn, heeft het Toon kunstkoor besloten, weer een collecte met straatzang te houden. Waar de directeur, Anton H. Tierie en de leden zich spontaan beschikbaar stelden, mag verwacht worden, dat de Leidsche burgerij groote offervaardig heid aan den dag zal leggen, zoodat een belangrijke som aan hetj Storm ramp-Comité kan worden afgedragen. De straatzang-collecte zal plaats heb ben a.s. Donderdag 23 Juni, 's avonds van 79 uur. De plaatsen, waar ge zongen zal worden, zullen nader be kend gemaakt worden. COMMUNISTISCH COMPLOT? Het bestuur der Perhim Poenan In donesia beklaagt zich in een aan het Nederlandsche volk gericht geschrift over den inval bij haar op 10 dezer. Het schrijft daarin o.m. niet te weten, waarom deze inval is geschied. Het noemt den inval „een ongehoorde daad welke als een typische voortzetting van de onderdrukking, waaraan het volk in Indonesië sinds jaar en dag blootstaat aangemerkt moet worden." Men moet maar durven! EET MEER BROOD. Op initiatief der Leidsche Bakkers- patroonsvereeniging zal a.s. Woensdag 22 Juni, een optocht van versierde wa gens door Leiden's straten worden ge houden, waarbij gedemonstreerd wordt voor het eten van meer brood. Over het algemeen is het publiek te weinig bekend met de hooge voedings waarde van brood, als dagelijksch voedsel. Vandaar dat de Leidsche Bak- kersvereeniging de „Eet meer brood campagne" beeft georganiseerd om het publiek aan te sporen meer brood te gebruiken als tot dusver geschiedde, zoowel des middags als des morgens en des avonds. Over de samenstelling van den op tocht en wat te zien zal zijn, ontvingen we nog geen bijzonderheden, maar dat het gebruik van meer brood op pak kende wijze zal worden gedemon streerd, daarvan houden wij ons over tuigd. Aan het publiek zal tijdens den op tocht een circulaire worden uitgereikt waarop' analytisch de meerdere voe dingswaarde van brood, vergeleken bij andere spijzen, wordt uiteengezet. Een origineel e reclame dus, waarvoor het Leidsche publiek wel belangstel ling zal toonen. PROF. KRISTENSEN. Prof. Dr. W. Brede Kristensen. hoog leeraar in de geschiedenis der gods diensten in het algemeen en de pliae- nomenologie van den godsdienst hoopt morgen zijn 60sten verjaardag te vie ren. EXAMEN APOTHEKERS-ASSIST. Opgeroepen 4 candidaten. Geslaagd mej. A. A. van den Bos, geboren te Rotterdam. EXAMEN ONDERWIJZER. (Gem. Kweekschool, 4de groep). Ge slaagd de dames: J. C. G. de Thouars, C. P. C. Verheul, D. Vermond en G. H. M. Walenkamp. Afgewezen geen. De examens zijn afgeloopen. De collecte, gehouden 13, 14, 15 en 16 dezer voor oude en gebrekkige Militairen en Weduwen heeft opge bracht 161.58. Zaterdagavond is voor de tweede maal ingebroken in de school Schut tersveld. Een bedrag van 5 is uit een lessenaar weggenomen; ook zijn en kele voorwerpen vernield. In de Boerhaavestraat is Zater dag bij een twist een vrouw door eet: onbekend persoon een niet-ernstigo wond met een mes toegebracht. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: H. Ouwersloot, jm. 29 j. en D. Weeber, jd. 22 j. L. R. Schreinemacher, jm. 27 j. en M. J. A. Bots, jd. 27 j. J. A. v. Leeuwen, jm. 22 j. en J. Th. Uiterdijk, jd. 23 j. J. H. v. Dieren, wedr. en H. E! Sam- pion, jd. J. J. Lezwijn, jm. 29 j. en M. B. K. Brittijn, jd. 26 j. O. J. B. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22*/> cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van tan hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. Stormweer op Zondag te Amster dam en Den Haag. Minister Vandervelde over de nieu we onderhandelingen met ons land. Buitenland. Vandervelde over de jongste zitting van den Volkenbondsraad. Tengevolge van een aardverschuiving zijn in Columbia 60 iabrieksarbeidsters omgekomen. Politie-inval bij de Vlaamsche front partij te Antwerpen. Herziening der Duitsche tarieiwet. Bayer, jm. 22 j. en J. C. Verschragen, jd. 23 j. A. Hogewoning, jm. 25 j. en A. Teljeur, jd. 21 j. J. G. Willebrand, jm. 32 j. en G. Lakemond, jd. 27 j. A. Paalvast, jm. en W. J. A. Mensen, jd. G. W. v. d. Water, jm. 24 j. en H. C. Hanno, jd. 22 j. Th. H. D. Bousie, jm. 25 j. en J. Klinkhamer, jd. 22 j. W. Lasschuyt, jm. 24 j. en M. C. Arbouw, jd. 19 j. BINNENLAND. THEE OP HET LOO. Zaterdagmiddag half vijf beeft H.M. de Koningin ten Paleize Het Loo een thee aangeboden aan tal van dames en heeren uit de omgeving van Apeldoorn Behalve verschillende leden van de Hofhouding behoorden tot de genoo- digden, de voorzitter der Eerste Ka mer, luitenant-generaal, baron van Voorst tot Voorst, de burgemeester van Apeldoorn, mr. Roosmale Nepveu en eenige andere burgemeesters van gemeenten in den omtrek, leden van de rechterlijke macht, militaire auto riteiten en notabelen uit omliggende plaatsen. Z. K. H. DE PRINS. Z.K.H. de Prins, die wegens zijn ver trek heden naai' Zwitserland daartoe geen gelegenheid meer zou vinden, heeft Zaterdag een bezoek afgelegd bij Jhr. J. D. Six te 's-Gravenhage, staats raad in buiténgewonen dienst, oud- Raad-adviseur bij bet Departement v. Koloniën, ten einde Jhr. Six bij voor baat geluk te wenschen met diens 80en verjaardag, welken hij op Zaterdag 25 dezer hoopt te beleven. Z. K. H. de Prins begaf zich Zater dagmiddag van Den Haag naar Het Loo. HET NOODWEER VAN VRIJDAG. De Koningin heeft haar deelneming doen betuigen aan de nabestaanden van de vijf werklieden van de Am- sterdamsehe Droogdok Mij., die door het noodweer van Vrijdag j.l. bet le ven verloren. De andere getroffen, die verpleegd worden in de gasthuizen, maken het allen goed. Vermoedelijk zal geen van hen blijvende nadeelige gevolgen on dervinden van lfet ongeval. JULIANA VAN STOLBERG Het was Zaterdag 347 jaar geleden, dat te 8 uur in den morgen Juliana van Stolberg, de doorluchtige Stam- vrouwe van ons Vorstenhuis zacht en kalm ontsliep op Dillenburg, waar die verhevene Moeder en Christinne zoo veel en zoo zwaar geleden en gestre den, maar ook zoo innig gebeden had. Nu. op 30 April j.l. door de eerste steenlegging van 't gedenkteeken te ha- rer eere, de eerste openbare handeling verricht is om in steen, onvergankelijk ook voor het verre nageslacht deu dank aan die verhevene Vrouwe te vertolken, meent het Nationaal Comité nogeens te mogen oproepen degenen in het Moederland, die nog niet daad werkelijk van hunne belangstelling deden blijken. Waar de Nederlanders, èn in onze Indiën, èn in den vreemde van uit al le oorden der wereld zóó krachtdadig steunden, en ook reeds in Nederland van sommige Comité's van vele een- voudigen, met aardsche goederen min der gezegenden, en van vele scholen en corporatiën, giften werden ontvan gen, moge een oproep tot degenen, die nog niets van zich deden hooren, ze ker niet achterwege blijven. Wie niet weet aan wie of wien zijn bijdrage te zenden, wie dus niet kent het gewestelijke of plaatselijke Comité, waaronder hij of zij ressorteert, kan die bijdrage rechtstreeks zenden aan den eersten Penningmeester van het Nationaal Comité, den heer P. D. Schuller tot Peursum, Directeur van het Bankierskantoor van Lissa en Kann, Lange Vijverberg 3 te 's-Graven hage. postgiro 2040.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1