CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Dii nummer beslaat uil TWEE Bladen. EERSTE BI \D. STADSNIEUWS. Belangrijkste nieuws io dit Nummer. BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Wij boeren. Het is in het leven vaak zoo dat de menschen van de stad den toon aangeven. De bewoners van de dorpen, en nog meer die van het platteland, komen niet aan het vyeord. Men rekent wel met hen, natuurlijk wel, maar toch van een toonaangeven is door gaans geen sprake. Ook onder ons is dat zoo. Waar vin den wij het dat 't platteland den weg wijst? 't ls steeds de stad die de ideeën brengt. De stad die de voorstellen uit werkt. De stad die de organisatie leidt Daar zit op zichzelf ook wat goeds*in. In den landbouw is vaak geen tijd te vinden voor theorie, de practijk vor dert allen .tijd en alle krachten. Dan imoet de theorie door anderen beoefend en door proeven in toepas sing gebracht worden. Wanneer vooral in de zomermaanden, op het veld de practijk de werkzaamheid van elk hoofd en elke hand eischt, 'dan is er geen tijd voor bespiegelende werk zaamheid der theorie, den organisatie- bouw. Maar er steekt een gevaar in. Een. gevaar voor den landbouwer zelf, een gevaar voqr ons geheele volk. Toen God aan de Aartsvaders Abraham, Izak en Jacob Kanaan beloofde, sprak Hij steeds van het land vloeiende van melk en honig. Zal er melk vloeien dan moet er overvloed van vee zijn Vee dat plaats heeft en verzorgd wordt door menschenhand. Dan moet er over vloed van voedsel zijn. Evenzoo de ho nig. Ook hier is noodig een overvloed van bloemen om dien honig te verza melen. Het zou dus een land zijn waar van de vruchtbaarheid en de schoon heid spreekwoordelijk was. Zoo was het en zoo is het eeuwen geweest. Zoo is het niet meer, omdat Palestina niet meer bewoond en bewerkt wordt, zoo als God dat met Abraham's nakroost bedoelde. Het is niet meer een land vloeiende van melk en honig, omdat de land bouw niet meer zoo intensief beoefend wordt en vooral omdat niet meer god9 dienst en landbouw één geheel uitma ken. Maar niet alleen Palestina is ons een voorbeeld. Ook ons eigen land is ons een sprekend getuigenis. Ook ten onzent hebben wij te spre ken van ons landbouwland dat als zoo danig door God gezegend is. Kwam in dertijd niet de Hertog van Alva her waarts met de verklaring dat hij het volk van boter en kaas Wel even klein zou maken. Als landbouwvolk hebben wij een wereldnaam. Als landbouwvolk heb ben wij nog een naam. Als zoodanig hebben wij tijden van bloei en verval gekend. In de jaren 1850 tot 1875 b.v. was de landbouw voor ons land een bron van rijken ze gen. Wat al rijke sommen werden niet verdiend met onzen uitvoer. Maar ook wat een snelle inzinking daarna. Het wereldverkeer deed de in voer van graan sterk toenemen. De Amerikaansche spoorwegen, met de transatlantische stoomvaart hand aan hand, konden liet Amerikaansche graan voor minderen prijs te Rotter dam brengen dan de Zeeuwen van uit Zeeland. De Amerikaansche boer steunde óp roofbouw. Zoo was het ook met de producten uit Argentinië, Rus land en Britsch-Indië. Daarna hebben wij weer opleving ge kregen in onzen tuinbouw in al zijn velerlei schakeeringen van bloemen, ooft en groenten. Wij hebben weer een wereldnaam, welken men ons weer be twist. Gelukkig dat ook nu weer de na tionale aandacht daarop gevestigd is. Niet alleen wordt hier dat onderwerp besproken en behandeld maar ook in ternationaal blijven wij niet achter. Het is noodig om voortdurend daar op de aandacht te vestigen. De mogelijkheid van de verhooging van de productiviteit van den arbeid in den landbouw, waardoor het ver schijnsel van de afnemende meer-op- brengsten wordt teruggedrongen is een studie van het grootste gewicht. Zonder deze mogelijkheid zag het er voor de wereld, maar vooral voor de dichtbevolkte landen, ook voor ons land, inderdaad buitengewoon somber uit, te meer, nu de oppervlakte grond van goede hoedanigheid, welke nog oi der den ploeg genomen kan worden, schaarscher wordt. De productiviteit van den landar beid is te verhoogen door toepassing van een meer „rationeele" cultuur. Wij kunnen thans op dit onderwerp niet diep ingaan, maar moeten vol staan met de opmerking, dat in dit op zielft nog reusachtig veel kan worden gedaan, ook in ons land. Op het gebied van de grondbewer king, polderbemaling, afwatering, be mesting, -verpleging der gewassen, veevoeding, gewassen- en vee-verede- ling, ziektebestrijding enz. kan nog zeer veel-nuttig werk verricht worden; in sommige opzichten staat men zelfs slechts aan het begin. Deze rationaliseering van het bedrijf is mogelijk geworden sedert de op komst van de jonge landbouw-weten- schap. Op deze rust een voor de mensch heid uiterst gewichtige taak. In den tijd van Ricardo en Malthus bestond er nog geen landbouw-wetenschap, zoo dat men de toekomst van het mensch- dom toen, en op louter materialistisch standpunt terecht, donker inzag. Thans behoeven we gelukkig niet meer zoo pessimistisch gestemd te zijn De nu mogelijk geworden verhooging van de productiviteit van den landar beid leidt tot verhooging van het loon peil in den landbouw en daarmede ook van den mogelijken loonstandaard in handel en industrie. Om die reden kan men de beteekenis van de landbouw wetenschap voor een dichtbevolkt klein land als het onze niet gemakkelijk te hoog aanslaan en de gelden aan de be vordering van het landbouw-weten- schappelijk onderzoek besteed, behpo- ren daarom ook tot de productiefste uitgaven. Maar vooral ook is te wenschen dat de arbeiders en allen die met hun stre ven sympathiseeren, zullen gaan in zien welke groote belangen zij hebben bij de verhooging van de productiviteit van den landarbeid. De natuur, de grondslag van het geheele economi sche leven, is alléén tot productie te brengen door den arbeid van den mensch, gesteund door wetenschap en kapitaal. De strijd om meer welvaart is niet een worsteling tusschen maatschappe lijke groepen, tusschen kapitaal en ar beid, maar een worsteling van de menschheid in de natuur! Hebben wij een open oog en een dankbaar hart voor den zegen dien God ons geeft in de industrie, de scheepvaart en den buitenlandschen handel, wij willen toch ook dankbaar vasthouden dat God onzen bodem rijk maakt. Dan letten wij niet alleen op ons eigen land maar dan letten wij ook op den rijken bodem van Indië. Lang niet alle landbouwkundigen kuhnen hier een plaats bekomen. In lndië is nog een breed veld open. Ook daarop wordt wetenschappelijk het oog gevestigd meer dan eenige jaren gele den. Onze emigratie gaat in goede rich ting. Daarom blijven wij vasthouden aan den eere-naam „boeren", ook al heeft dat wel eens een klank waarin meer van het weinig verhevene dan van het hoog vereerde uitkomt. Er ligt een groote nationale zegen in als de aan dacht voor den bodem in aller hart leeft. Dat is een weldaad van Gods hand, een zegen waar wij Hem voor danken. V De film „Moeder". Te Rotterdam werd ook de Burge meester in den Gemeenteraad geïnter pelleerd over het verbod van het ver- toonen van de film „Moeder". Blijkbaar niet zonder genoegen,- dat hij in staat was in het openbaar te kunnen getuigen van het kwaad dat hij in deze fihft ziet, zeide Mr. Wijtema dat hij het boek van Maxim Gorki, waarnaar deze film gemaakt is, niet gelezen heeft, maar hij wijst er op, dat men van het meest onschuldige boek een film kan maken die niet zoo on schuldig is. Het is niet voldoende, zoo gaat hij voort, te.zeggen: dat is een goed boek, dus de film moet ook goed zijn. De raad weet, dat het Russische gouvernement films van een bepaalde strekking laat vervaardigen. De film Potemkin heeft heel wat beroering ge wekt. Spr. heeft haar beschouwd als een stuk geschiedenis. Men heeft ook films ontleend aan de Fransche revo lutie e. d. Gansch anders is het met de film Moeder, waarin vertooningen worden gegeven, van opstanden, waar mee het publiek druppelsgewijze het gif der opruiing wordt toegediend. Deze film maakt deel uit van een se rie, in scène gezet vanwege het Rus sische gouvernement. De volgende film is „De bocht des doods". Spr. heeft de film Moeder gezien in een zeer rustige omgeving, zonder de mu ziek, die opwindend kan zijn. Op den duur zullen films als deze een zeer slechten invloed op het publiek uitoefenen. Met zijn ambtgenooten van Amster dam, Den Haag en Utrecht, heeft spr. overleg gepleegd. De heer Lührs heeft gewezen op het artistieke van deze film. Het Handelsblad spreekt van: „binnen het kader van het tenden tieuze gegeven". Niet alle kunst is direct toe te laten. In die meenin* is spr. gesterkt door een artikel der Nieuwe Rott. Courant over „De Zon daar" van Alie Smeeding. De soms mooie natuurtafereelen, de soms prachtige regie der film Moeder hebben spr. zich doen afvragen, of men daar mee aan de film een artistieke saus heeft willen geven. Die natuurtaferee len zijn erbij gesleept. Een dergelijk langzaam werkend vergif als van deze film moet op den duur tot openbare ordeverstoring aanleiding geven". Zoo spreekt de Liberale Burgemees ter van Rotterdam, die alleen redenen van moreel belang, zonder hoog're in spiratie, laat gelden. Wat moet hel dan wel zijn als men voor zoo'n film de maat van Gods V/oord gaat aanleggen? STORMRAMP-COMITé. Bij het Stormramp-Comité 1927, ten behoeve van de nooden der slachtof fers van den cycloon in het Oosten van ons land zijn de volgende giften inge komen: Gecollecteerd op zilveren bruiloft door G. H. te Ter Aar f 4.501; Mr. E. R. f2; Prof. Dr. J. C. K. f5; J. P. W. f25; J. A. en A. V. f2.50; J. H. v. L. f25; Mr. P. E. B. en Mr. Dr. C. M. A. R. v. R.f 10; Dr. J. B. f25; F. G. C. B. f 12; Ir. J. J. V. f5; Ir. W. M. f5; Wed. S. f 1; G. G. f 10; B. C. en H. v.h. J. J. G. en Z. f25; uit collecte Oos'ter- kerk Zondag 12 Juni f 0.50; Dr. H. J. M B. f 10; Mr. E. d. V. f250; Mr. N. T. f 10; Mevr. B. f 10; Dr. C. J. W. F. f60, en P. S. A. f2.50. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den Penningmeester, den Heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49 Lei den, postgiro No. 57471. LEIDSCH FABRIKAAT VAN EEN TRANSVAALSCH HULDEBLIJK. De Transvaalsche mijndirecteuren hebben aan den afgetreden minister voor het mijnwezen in Transvaal, Sir Evelin Waller, een huldeblijk willen aanbieden. Het ontwerp van dit huldeblijk is van den beeldhouwer A. van Wouw te Johannesburg en stelt voor een Kaf fer, die met een electrische drilboor een gat in een goudmijn-rots boort, die met dynamiet wordt gevuld om haar uit elkaar te doen springen. Het huldeblijk is in brons gegoten door de kunstgieterij der firma Pro- wazeck en Stöxen alhier. PROF. BYVANCK. Prof. dr. A. W. Byvanck, hooglee raar in de archaeologie en de oude geschiedenis, die geruimen tijd in Italië heeft vertoefd tot het geven van colleges over archaeologische onder werpen aan het Ned. Historisch Insti tuut te Rome en tot het doen van we tenschappelijke onderzoekingen, is in onze stad teruggekeerd. ACADEMISCHE SENAAT. In de plaats van Prof. dr. A. J. Wensinck, die met ingang van den nieuwen acadeniischen cursus prof. mr. E. M. Meyers zal opvolgen als rec tor magnificus, zal prof. mr. dr. Jhr. W. J. M. van Eysinga in den nieuwen academischen cursus als secretaris van den academischen senaat der Leid sche universiteit optreden. STEDELIJKE WERKINRICHTING. Naar wij vernemen heeft het be stuur der Stedelijke Werkinrichting alhier eenige wijzigingen gebracht in het week-menu voor de voeding der verpleegden, waardoor tegemoet geko men wordt aan een reeds meermalen geuiten wensch van de verpleegden. De rijstmaaltijden zullen worden ver minderd, terwijl er een maal vaker aardappelen zullen worden verstrekt. Voorts zal voortaan het voedsel niet meer in een bus maar óp een geëmail leerd bord opgediend worden en het vet, een half ons per persoon, afzon derlijk er over gedaan worden. De 3 OCTOBERMARKT. Door de Federatie van Marktkoop- liedenvereenigingen in Nederland i3 aan. den Raad der Gemeente het vol gend request verzonden: „Edelachtbare Heeren! Ondergeteekende H. Zoutendijk, se cretaris van bovengenoemde organisa tie, kennis genomen hebbende van het voorstel van B. en W. aan den Raad inzake het houden van een 3 October- markt, deelt U mede, dat bovenge noemde organisatie zeer vele bezwa ren heeft tegen genoemd voorstel en aangezien de belanghebbenden voor een fait accompli geplaatst worden en dus geen gelegenheid hebben U, Edel achtbare Heeren, volkomen op de hoogte te brengen van hunne bezwa ren, verzoeken wij U, Edelachtbaren, be leefd doch dringend punt 10 der agen da één maand on te schorten." TOEGANG KAAGWEEK 1927. Men schrijft ons: Op de laatste ledenvergadering van de Kon. Z.R. en M.Ver. de Kaag is overwogen, op welke wijze de toegang tot de Kaagweek in het vervolg gere geld moet worden. Tot dusver was de toegang geheel vrij. De finantieele lasten, welke de Kaagweek voor de Vereeniging mee brengt, zijn echter zoo zwaar, dat ern stig getracht moet worden daartegen over eenige inkomsten te stellen. .In dien alle geregelde bezoekers van dit feest lid van de Kaag waren, zou dit vraagstuk minder brandend zijn. Nu er echter nog steeds zeer velen zijn, die er niet toe over willen gaan de geringe contributie van tien gulden voor buitenleden te betalen, of die zoo dra zij lid zijn geworden het volgend jaar alweer bedanken, zal op een an dere wijze in de kosten moeten wor den bijgedragen. Elk lid van de Vereeniging de Kaag zal 4 toegangsbewijzen (2 voor volwas senen en 2 voor kinderen) gratis kun nen verkrijgen. Vóór een nader te be palen datum (te vermelden in de uit- noodiging tot deelneming aan de wed strijden) zullen deze vrije toegangsbe wijzen aangevraagd moeten worden. Na dien datum worden zij niet meer verstrekt. De eigenaars van deelnemende jach ten, voorzoover zij geen lid zijn, ont vangen gratis een toegangsbewijs voor een volwassene. Alle andere bezoekers zullen slechts toegang verkrijgen tegen betaling van: volw. kind. on der 18 j. voor een gewone dag 1.— 0.50 voor den Zondag 2— 1.— voor de geheele Kaagw. 3.50 2. Alle toegangsbewijzen zijn zichtbaar te dragen en gelden vdor terrein, en Societéitsgebouw. Voor het laatste ech ter niet des avonds. De toegangsbewijzen voor leden zul len kenbaar verschillen van die voor niet-leden. Zij, die zich tijdig opgeven als lid van de Vereeniging kunnen reeds dit jaar vrije toegang verkrijgen als boven omschreven. De leden en candidaat-leden van de Sociëteit de Kaag zullen als zoodanig geen vrije toegang hebben gedurende de Kaagweek. Het Sociëteitsgebouw zal des avonds worden opengesteld voor hen, die rus tig willen zitten. Daar wordt alsdan geen muziek gemaakt en niet gedanst, terwijl het Bestuur zich de vrijheid voorbehoudt om toegang te weigeren. Van de omschreven maatregelen wordt verder verwacht een verbete ring van den toestand in de tent, wan neer deze voornamelijk door water sportliefhebbers zal worden bezocht. Mocht dit doel onvoldoende bereikt worden, zoo zal het Bestuur een vol gend jaar verdergaande maatregelen nemen. VOORSTEL VAN DEN HEER SIJTSMA Het V.D. raadslid de heer Sijtsma, heeft het volgende voorstel bij den Ge meenteraad ingediend: De Raad van oordeel, dat er, zooals in het adres te dier zake door den heer J. ten Haken en 156 ouders wordt be toogd, inderdaad behoefte bestaat aan een openbare bewaarschool in het Kooipark, besluit tot oprichting dezer school en noodigt B. en W. uit zoo spoedig mogelijk een uitgewerkt voor stel tot den bouw dier school bij den Raad aanhangig te maken, om daar na te overwegen in welke deelen der stad ongeveer dezelfde behoefte be staat, teneinde ook voor die wijken voorstellen tot stichting eener bewaar school bij Uw College in te dienen. EEN RECORDDAG IN HET NATUUR KUNDIG LABORATORIUM TE LEIDEN. Zaterdag 11 Juni is ten behoeve van onderzoekingen van Prof. Wolfke uit Warschau met prof. Keesom en van prof. Bercquerel uit Parijs met prof. 'VV. J. de Haas in het Natuurkundig Laboratorium bereid en verbruikt 99 L. vloeibare helium. Voor de bereiding hiervan, een hoeveelheid dubbel zoo groot als ooit van dit gas op één dag wa9 vloeibaar gemaakt, waren noodig 60 L. vloeibare waterstof en 150 L. vloeibare lucht. De proeven ermede werden tot 2 uur in den nacht voortge zet. GEMEENTEL. HUURVERORDENING. Naar aanleiding van eenige vragen van het raadslid van Stralen of er met het oog op de afschaffing van de huur wetten geen onredelijke huurprijsver- hooging is te duchten en of B. en W. geen termen aanwezig achten om een gemeentelijke huurverordening tegen het opdrijven van huurprijzen in het leven te roepen, hebben B. en W. in hun antwoord medegedeeld dat er te ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/* cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. Het noodweer van gisteren; ernstig ongeluk te Amsterdam. De F. VII vertrekt vandaag van Kon- stantinopel naar Aleppo. Minister Vandervelde had gisteren een onderhond met minister Beelaerts van Blokland. Het regeeringsontwerp inzake het zevende leerjaar is door de Tweede Kamer aangenomen; het voorstel-Al- barda is verworpen. Buitenland. In Noord-China is een militaire dic tatuur ingesteld. De zitting van den Volkenbondsraad is geëindigd. Litwinof verlangt van de Poolsche regeering een antwoord op de jongste Russische nota. Leiden geen zware huuropdrijving is te duchten en dat afgezien van de be zwaren B. en W. het in het leven roe pen van een gemeentelijke huurveror dening niet aanraden zullen. ERNSTIG ONGELUK. Eenige dagen geleden is er een de fect ontstaan in het Eelectrisch hoog- stroomhuisje in de Steenstraat. Ten einde de oorzaak op te sporen is toen een electrische kabel welke naar het schakelkastje bij de Blauwpoortsbrug leidt, stroomloos gemaakt. Dat blijkt echter niet goed te zijn geschied, al thans toen hedenmorgen de monteur J. v. D. met de kabel in aanraking kwam, kreeg hij een stroom van 1200 volt door het lichaam. Met vrij ern stige brandwonden aan hand en ar men is hij door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht, vanwaar hij na verbonden te zijn huiswaarts kon keeren. ZONDAGSSCHOOL VESTESTRAAT. Naar men ons meldt, hoopt de Zon dagsschool „Zaai uw zaad in den mor genstond" (Vestestraat) alhier, in de volgende maand haar 60-jarig be staan te herdenken. Het plan is, op 20 Juli a.s. een Her denkingssamenkomst te houden, voor ieder toegankelijk, in de Geref. Kerk Heerengracht, waarin Ds. J. Douma, predikant te 's-Gravenhage als spre ker hoopt op te treden en verder met muziek en zang den avond op te luis teren. Verder zal met de leerlingen op 11 Augustus een boottocht gehouden wor den naar de buitenplaats „Meer en Berg" te Heemstede. PASPOORTEN. Naar wij ujt zeer betrouwbare bron vernemen zal de verlaging van de prijzen der paspoorten op zijn vroegst 15 Juli in werking treden. De mogelijkheid bestaat zelfs, dat dit eerst 1 Augustus het geval zal zijn. Gistermiddag te half vijf onge veer is op de Hooigracht ter hoogte van de Nieuwstraat een kinderwagen aangereden door een vrachtauto. De wagen werd ernstig beschadigd even als de mantel van mej. C., die de wa gen duwde. Het ongeluk was te wijten aan het feit, dat de auto niet genoeg naar links uitweek. Door de politie is aangehouden de koopman G. B., die in het Alg. Po litieblad stond gesignaleerd voor f 4.—' boete of 4 dagen hechtenis. Eveneens is aangehouden J. J. v. G., ale in een woonwagen vertoeft en nog f 3.of 3 dagen tegoed had. in de Stedelijke Werkinrichting zijn de afgeloopen week opgenomen: 212 Volwassen personen en 6 kinderen, totaal 218 personen. Gisteravond kwart over elf heeft zich bij de politiepost aan de Haven de 12-jarige J. B. aangemeld, die op de Scheluwbrug uitgegleden en geval len was en een bloedende hoofdwond bekomen had. Na verbonden te zijn is hij huiswaarts gebracht. Gistermiddag kreeg de winkelier B. in de Keizerstraat bezoek van een persoon, die voorgaf reclamereiziger te zijn voor Forsters nierpillen. Hij wist den winkelier een achttal poeders a f2.40 te verkoopeii en zou als tegen prestatie volgende week een reclame- kast komen plaatsen voor de fa. For- ster. Hij zeide, dat hij ook aan een drogist hier ter stede poeders had ver kocht. Toen echter B. later hij dezen drogist informeerde bleek dat een leu gen tq zijn geweest. Het 9taat dan ook bijna vast. dat B. opgelicht 1* gewor-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1